PL182870B1 - Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika - Google Patents

Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika

Info

Publication number
PL182870B1
PL182870B1 PL96325470A PL32547096A PL182870B1 PL 182870 B1 PL182870 B1 PL 182870B1 PL 96325470 A PL96325470 A PL 96325470A PL 32547096 A PL32547096 A PL 32547096A PL 182870 B1 PL182870 B1 PL 182870B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nozzles
air
floor
roadheader
boom
Prior art date
Application number
PL96325470A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325470A1 (en
Inventor
Reinhard Neuper
Helmut Oberrisser
Roman Gerer
Franz Wels
Alfred Zitz
Ingolf Gastberg
Walfried Marx
Original Assignee
Tamrock Voest Alpine Bergtech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tamrock Voest Alpine Bergtech filed Critical Tamrock Voest Alpine Bergtech
Publication of PL325470A1 publication Critical patent/PL325470A1/xx
Publication of PL182870B1 publication Critical patent/PL182870B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/22Equipment for preventing the formation of, or for removal of, dust

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)
  • Protection Of Plants (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Road Repair (AREA)
  • Lasers (AREA)

Abstract

. 1. Urzadzenie do zmniejszania niebez- pieczenstwa zaplonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drazenia czesci przekroju chodnika, zaopatrzone w dysze do wyrzucania powietrza i/lub mieszanin powietrzno-wodnych, umiesz- czone na wsporniku, polaczonym z wysie- gnikiem wrebowym, znamienne tym, ze laczny kat wylotowy co najmniej czesci dysz w odniesieniu do prostej prostopadlej do plaszczyzny ruchu gasienicowego me- chanizmu jezdnego (6) kombajnu chodni- kowego (1) wynosi od 30° w kierunku kombajnu chodnikowego do 45° w kierun- ku przeciwnym. FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika, zaopatrzone w dysze do wyrzucania powietrza i/lub mieszanin powietrzno-wodnych.
Urządzenia tego typu są znane przykładowo z europejskiego opisu patentowego nr EP 010 536 Al lub niemieckiego opisu patentowego nr DE-PS 35 41 886. Znany jest ponadto szereg urządzeń, w których wodę chłodzącą lub mieszaniny wodno-powietrzne umieszcza się w śladzie cięcia, związku z czym iskry zostają wygaszone, a ślad cięcia za nożem jest chłodzony. Tego typu obróbka powietrzem i/lub wodą z dysz jest znana w postaci konstrukcji związanej z pojedynczym nożem, w której otwarcie dyszy jest sterowane w zależności od przesuwu noża w następstwie siły reakcji. Alternatywnie zaproponowane zostały urządzenia do wytwarzania mniej lub bardziej równomiernej mgły chłodzącej, za pomocą których strumienie chłodziwa są kierowane na agregat wrębowy w celu wytwarzania mgły chłodzącej wokół tego agregatu. Urządzenie tego typu znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr DE 36 09 754 A.
Podczas ciągłej eksploatacji noże podlegają zużyciu, które może powodować odpryskiwanie bardzo gorących odłamków noży i ich spadanie na spąg. Również materiał, wybierany przez kombajn chodnikowy do drążenia części przekroju chodnika względnie przez urabiarkę, układa się co najmniej częściowo na spągu, zanim zostanie zabrany przez urządzenie trans182 870 portowe względnie załadunkowe. Gorące odłamki noży względnie elementów stalowych oraz odłamki pirytu mogą, padając na zwał urobku, wykazywać na tyle wysoki potencjał zapłonowy, że może dojść do zapłonu metanu, znajdującego się na powierzchni zwału. Znaczne zwiększenie ilości wody chłodzącej, które w następstwie mogłoby powodować również odpowiednie oziębienie spągu, jest jednak o tyle niekorzystne, że spąg może ulec rozmiękczeniu, co uniemożliwia bezpieczne i precyzyjne przemieszczanie wrębiarki względnie kombajnu chodnikowego.
Celem wynalazku jest skuteczne zapobieżenie zapłonowi mieszaniny gazowej, wydostającej się ze zwału urobku, bez konieczności znacznego zwiększania ilości wody chłodzącej i bez obawy niedopuszczalnego rozmiękczenia spągu.
Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika, zaopatrzone w dysze do wyrzucania powietrza i/lub mieszanin powietrzno-wodnych, umieszczone na wsporniku, połączonym z wysięgnikiem wrębowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że łączny kąt wylotowy co najmniej części dysz w odniesieniu do prostej prostopadłej do płaszczyzny ruchu gąsienicowego mechanizmu jezdnego kombajnu chodnikowego wynosi od 30° w kierunku kombajnu chodnikowego do 45° w kierunku przeciwnym.
Korzystnie dysze są osadzone uchylnie we wsporniku.
Korzystnie wspornik i/lub dysze mają nachylenie regulowane w zależności od nachylenia wysięgnika wrębowego.
Korzystnie wsporniki względnie dysze stanowią oddzielnie uruchamiane elementy.
Korzystnie łączny kąt wylotowy dysz skierowanych na spąg w bocznym obszarze z każdej strony głowic wrębowych wynosi w widoku z góry mniej niż 90°.
Korzystnie łączny kąt wylotowy dysz skierowanych na spąg w bocznym obszarze z każdej strony głowic wrębowych wynosi w widoku z góry 30° do wewnątrz i do 60° na zewnątrz, w odniesieniu do przechodzącej przez wierzchołek tych kątów, prostej równoległej do wzdłużnej osi kombajnu chodnikowego.
Korzystnie poza skierowanymi na spąg i skierowanymi na bok dyszami, zawiera dysze ustawione do góry w kierunku czoła przodka.
Poza efektami zastosowania znanych układów dyszowych, jak na przykład konstrukcji dyszowych związanych z pojedynczymi nożami względnie konstrukcji dyszowych dla całego agregatu wrębowego, połączonych ewentualnie z sektorowymi układami sterowania do minimalizacji zużycia wody, według wynalazku osiąga się bezpośrednie skierowanie dysz na zwał urobku, zapobiegając jednocześnie powstawaniu palnej mieszaniny w obszarze zwału. Do tego celu wystarcza w zasadzie użycie powietrza o odpowiedniej prędkości padania, przy czym można również stosować mieszaniny powietrzno-wodne, które dzięki niewielkiemu udziałowi wody nie grozi rozmiękczeniem spągu. Jeżeli skierowane na spąg dysze są osadzone uchylnie we wsporniku, ewentualnie mogą być obracane razem ze wspornikiem, wówczas możliwe jest dokładne ustawienie żądanego kąta padania przy jednoczesnej minimalizacji padającej ilości wody, co z kolei skutecznie eliminuje niebezpieczeństwo zapłonu. Możliwość obrotu całego wspornika dysz względnie oddzielnego włączania poszczególnych wsporników lub dysz pozwala zrealizować rozwiązanie, w którym niezależnie od nachylenia wysięgnika wrębowego, zwłaszcza zaś niezależnie od jego nachylenia w pionie, dodatkowo spryskiwany jest w zasadzie tylko zwał urobku, co powoduje zmniejszenie kąta wyrzutu powietrza względnie mieszaniny powietrzno-wodnej na zwał urobku, a co za tym idzie, również zmniejszenie ilości wyrzucanej przez dysze wody.
Według wynalazku co najmniej część osi dysz w każdym nachyleniu wysięgnika wrębowego pokrywa kąt względem pokładu od 30° w kierunku kombajnu chodnikowego do 45° w kierunku czoła przodka, przy czym rozwiązanie to zapewnia skuteczny natrysk i zmniejsza niebezpieczeństwa zapłonu zwału urobku we wszystkich ustawieniach wysięgnika w pionie, nawet wówczas, gdy wspornik dysz nie jest obrotowy. Kąty te można oczywiście znacznie zmniejszyć, jeżeli nachylenie wspornika dysz i/lub dyszy jest regulowane w zależności od nachylenia wysięgnika wrębowego.
182 870
Szczególnie proste rozwiązanie polega na tym, że skierowane na spąg dysze pokrywają boczny obszar z obu stron głowic wrębowych w obszarze kąta centralnego poniżej 90° w rzucie na płaszczyznę spągu, co sprawia, że obszar, w którym odłamki noży lub elementów stalowych względnie odłamki pirytu mogą odpryskiwać i padać na zwał urobku, jest zabezpieczony przed możliwością nastąpienia zapłonu. Można to w prosty sposób osiągnąć za pomocą rozwiązania, w którym kąty wyjścia w widoku z góry pokrywają w obszarach bocznych kąt 30° do wewnątrz i do 60° na zewnątrz, mierzony od prostej równoległej do wzdłużnej osi kombajnu chodnikowego przez wierzchołek tych kątów7.
Jeżeli za pomocą tego samego układu dysz należy zapewnić rozpylanie mgły chłodzącej również nad obszarem działania narzędzi wrębowych, wówczas korzystne jest rozwiązanie, w którym poza skierowanymi na spąg i skierowanymi na bok dyszami urządzenie zawiera dysze ustawione do góry w kierunku czoła przodka, przy czym wydajność tych dodatkowych dysz jest korzystnie mniejsza niż 33% objętościowych pozostałych dysz, co znacznie zmniejsza ilość chłodziwa potrzebną do wyeliminowania niebezpieczeństwu zapłonu.
Aby obecny w mieszaninie lub wydobywający się metan można było w wystarczającym stopniu rozcieńczyć przy użyciu powietrza, powietrze powinno być wyrzucane z prędkościami ponad 75% prędkości dźwięku, przy czym prędkość padania strumienia powietrza powinna wynosić ponad 1,0 m/s. Minimalizację ilości wody oraz mniejsze niebezpieczeństwo rozmiękczenia spągu osiąga się wówczas, gdy ilość wody do ilości powietrza wynosi od 1:250 do 1:2000 l/min, przy czym woda jest podawana pod wyższym ciśnieniem niż powietrze.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1, 2 i 3 przedstawiają wysięgnik wrębiarki w pozycji opuszczonej z ukazaniem kąta natrysku poszczególnych dysz, umieszczonych na wrębniku, zaś fig. 4, 5 i 6 - wysięgnik wrębiarki w pozycji podniesionej w ujęciu analogicznym do poprzedniego.
Na fig. 1 uwidoczniona jest wrębiarka względnie kombajn chodnikowy 1 do drążenia części przekroju chodnika, na którym osadzony jest obrotowo wokół pionowej osi 2 wysięgnik wrębowy 3. Obrót wysięgnika wrębowego 3 wraz z głowicami wrębowymi 4 wokół w przybliżeniu pionowej osi 2 powoduje poziomy obrót wysięgnika wrębowego 3, przy czym poza obrotem poziomym wysięgnik wrębowy realizuje również obrót wokół poziomej osi 5. Gąsienicowy mechanizm jezdny 6 wrębiarki jest na przednim końcu zaopatrzony w urządzenie załadunkowe 7. Na tylnym końcu znajduje się wylot 8 przenośnika 9.
Na wysięgniku wrębowym 3 umieszczone są wsporniki 10, na których zamocowanych jest kilka, skierowanych do dołu dysz o osiach 11. W widoku bocznym na fig. 1 widoczne są trzy tego typu dysze, skierowane do dołu. Zakreskowane powierzchnie 12 oznaczają powietrze względnie mieszaninę powietrzno-wodną 12, kierowane przez dysze na powierzchnię roboczą, przy czym powierzchnie 12 obrazująjednocześnie rozkład powietrza względnie mieszaniny powietrzno-wodnej na powierzchni. Trzy tego typu dysze o osiach 11 pokrywają łącznie kąt 30° w kierunku urządzenia załadunkowego 7 oraz kąt 45° w kierunku czoła 13 przodka, dzięki czemu zwał i odkryty ocios pod narzędziem wrębowym względnie głowicami wrębowymi 4 są skutecznie zasilane powietrzem względnie mieszaniną powietrzno-wodną. Na fig. 2 widoczna jest wzdłużna oś 14 kombajnu chodnikowego. Widoczne są również dwa boczne obszary 15, natryskiwane przez dysze o osiach 11. Dysze są przy tym tak ustawione, że wysyłane przez nie strumienie spotykają się w środku względnie w osi 14 symetrii wzdłużnej, pokrywając obszary boczne, przy czym kąty, wychodząc z prostych równoległych do osi symetrii wzdłużnej 14, wynoszą w kierunku środka wrębiarki około 30°, zaś na boki maksymalnie 60°.
Na fig. 3 przedstawiony jest z kolei widok z przodu w kierunku strzałki: III na fig. 2, na którym widoczne jest boczne rozszerzenie dwóch strumieni o osiach 11. Przy takim usytuowaniu dysz zapewnione jest skuteczne chłodzenie zwału urobku przed wrębiarką nawet przy stosunkowo małej ilości chłodziwa. Dobrane kąty są przy tym wystarczające, aby przy wychyleniu wysięgnika wrębowego w kierunku pionowym, jak widać na fig. 4, 5 i 6, pokrywać chłodziwem cały zwał urobku bez konieczności wychylania wsporników dysz.
Jak widać na fig. 4, przy wychyleniu wysięgnika wrębowego 3 w kierunku pionowym aż do stropu 16, jedna z trzech dysz może być wyłączona. Wystarcza zatem, jeżeli obie tylne
182 870 dysze o osiach 11 są nadal zasilane powietrzem względnie mieszaniną powietrzno-wodną, natomiast dysza skierowana do przodu jest wyłączona, co nadal zapewnia pokrycie wystarczającego obszaru kątowego, w którym zbiera się urobek. Podobnie wystarczające jest w uniesionym położeniu wysięgnika wrębowego, jak widać na fig. 6, zmniejszenie ilości dysz zasilanych powietrzem względnie mieszaniną powietrzno-wodną, aby zapewnić pokrycie wymaganej powierzchni. Na fig. 4, 5 i 6 użyte są te same odnośniki, co na fig. 1, 2 i 3.
182 870
FIG. 3
FIG. 6
182 870
FIG. 4
FIG. 5
182 870
FIG. 1
9 ///^//f^/7/^W/^f/^/
FIG. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika, zaopatrzone w dysze do wyrzucania powietrza i/lub mieszanin powietrzno-wodnych, umieszczone na wsporniku, połączonym z wysięgnikiem wrębowym, znamienne tym, że łączny kąt wylotowy co najmniej części dysz w odniesieniu do prostej prostopadłej do płaszczyzny ruchu gąsienicowego mechanizmu jezdnego (6) kombajnu chodnikowego (1) wynosi od 30° w kierunku kombajnu chodnikowego do 45° w kierunku przeciwnym.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dysze są osadzone uchylnie we wsporniku (10).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że wspornik (10) i/lub dysze mają nachylenie regulowane w zależności od nachylenia wysięgnika wrębowego (3).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że wsporniki (10) względnie dysze stanowią oddzielnie uruchamiane elementy.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że łączny kąt wylotowy dysz skierowanych na spąg w bocznym obszarze (15) z każdej strony głowic wrębowych (4) wynosi w widoku z góry mniej niż 90°.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że łączny kąt wylotowy dysz skierowanych na spąg w bocznym obszarze (15) z każdej strony głowic wrębowych (4) wynosi w widoku z góry 30° do wewnątrz i do 60° na zewnątrz, w odniesieniu do przechodzącej przez wierzchołek tych kątów, prostej równoległej do wzdłużnej (14) osi kombajnu chodnikowego.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że poza skierowanymi na spąg i skierowanymi na bok dyszami zawiera dysze ustawione do góry w kierunku czoła (13) przodka.
PL96325470A 1995-09-22 1996-09-17 Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika PL182870B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0157995A AT407897B (de) 1995-09-22 1995-09-22 Vorrichtung zur verringerung der zündgefahr beim einsatz von teilschnitt-streckenvortriebsmaschinen
PCT/AT1996/000162 WO1997011255A1 (de) 1995-09-22 1996-09-17 Vorrichtung zur verringerung der zündgefahr beim einsatz von teilschnitt-streckenvortriebsmaschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325470A1 PL325470A1 (en) 1998-07-20
PL182870B1 true PL182870B1 (pl) 2002-03-29

Family

ID=3516472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325470A PL182870B1 (pl) 1995-09-22 1996-09-17 Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0851969B1 (pl)
AT (2) AT407897B (pl)
CZ (1) CZ295238B6 (pl)
DE (1) DE59605513D1 (pl)
PL (1) PL182870B1 (pl)
RU (1) RU2165525C2 (pl)
WO (1) WO1997011255A1 (pl)
ZA (1) ZA967933B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8632133B2 (en) 2010-07-21 2014-01-21 Board Of Trustees Of Southern Illinois University Water sprays for dust control on mining machines
AT511284B1 (de) * 2011-03-23 2014-02-15 Sandvik Mining & Constr Oy Einrichtung zum kühlen von meisseln
CN103291308B (zh) * 2013-05-29 2015-09-16 北京中铁瑞威基础工程有限公司 用于隧道施工的悬臂式掘进机及隧道施工方法
CN107218041B (zh) * 2017-06-30 2019-05-31 江苏大学 一种综掘压气水射流预混自吸泡沫降尘装置
CN111997608B (zh) * 2020-08-17 2022-04-19 合肥学院 一种连续生产的高效率出矿设备
CN112459786B (zh) * 2020-12-09 2023-08-11 河南理工大学 一种分次切顶沿空留巷方法
CN113144797B (zh) * 2021-04-06 2022-06-17 中国矿业大学(北京) 可调式真空射流卷吸工业粉尘净化方法及装置
CN114320431B (zh) * 2021-11-26 2023-12-15 煤炭科学技术研究院有限公司 一种掘进面高效阻尘风幕

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4076315A (en) * 1971-08-05 1978-02-28 Rexnord, Inc. Dust abatement device and method of dust abatement
US4084855A (en) * 1975-12-24 1978-04-18 United States Steel Corporation Water-driven air pumping and dust-suppressing apparatus
DE2635405C3 (de) * 1976-08-06 1979-08-09 Hochtief Ag Vormals Gebr. Helfmann, 4300 Essen Anordnung zur Staubabsaugung beim Vortrieb von Tunneln und Strecken mit Hilfe von Vortriebsmaschinen
AT358509B (de) * 1978-10-10 1980-09-10 Voest Ag Einrichtung zum kuehlen der meissel von schraem- koepfen und der ortsbrust
GB2166778A (en) * 1984-11-09 1986-05-14 Coal Ind Mining machines having rotary cutter heads
DE3443289C1 (de) * 1984-11-28 1993-02-11 Friedrich Wilhelm Paurat Verfahren zur Verminderung der Zuendung von Grubengas beim Arbeiten einer Teilschnitt-Streckenvortiebsmaschine
DE3541886A1 (de) * 1985-11-27 1987-06-19 Paurat F Verfahren zur verminderung der zuendgefahr beim vortrieb von strecken in bergbaulichen untertagebetrieben
DE3609754A1 (de) * 1986-03-22 1987-09-24 Gewerk Eisenhuette Westfalia Beduesungseinrichtung fuer teilschnittmaschinen
DE4209916C2 (de) * 1992-03-27 1995-12-14 Vos Richard Grubenausbau Gmbh Bedüsungsventil mit Zuhalte

Also Published As

Publication number Publication date
CZ295238B6 (cs) 2005-06-15
WO1997011255A1 (de) 1997-03-27
RU2165525C2 (ru) 2001-04-20
ZA967933B (en) 1997-04-07
ATA157995A (de) 2000-11-15
EP0851969B1 (de) 2000-06-28
EP0851969A1 (de) 1998-07-08
DE59605513D1 (de) 2000-08-03
CZ67198A3 (cs) 1998-08-12
PL325470A1 (en) 1998-07-20
AT407897B (de) 2001-07-25
ATE194207T1 (de) 2000-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7332007B2 (en) Dusting device with multiple stream nozzles
US2693950A (en) Dust wetting and removing apparatus
PL182870B1 (pl) Urządzenie do zmniejszania niebezpieczeństwa zapłonu przy zastosowaniu kombajnów chodnikowych do drążenia części przekroju chodnika
CA1244706A (en) Continuous miner-mounted mine ventilation system
US7048340B2 (en) Method for introducing and blowing rock dust and device for carrying out said method
US3603644A (en) Mining ventilation apparatus and method
US7198332B2 (en) Device for producing a gas-liquid mixture in the vicinity of cutting tools
JPH06323089A (ja) トンネル掘進方法およびこの方法を実施するためのトンネル掘進装置
US4552487A (en) Mine roof support unit having dust suppression means
US4428619A (en) Rotary cutter heads for mining machines
PL117336B1 (en) Apparatus for combined mechanical and hydraulic winning of coal or similar minerals in underground minesavlicheskojj otbojjki uglja ili podobnykh mineralov w processe shakhtnykh rabot
RU2137518C1 (ru) Лесопожарный агрегат
US4375904A (en) Longwall mineral winning machine with adjustable cutting jet
RU98107902A (ru) Устройство для уменьшения опасности воспламенения при использовании проходческих машин частичного резания
RU2167290C1 (ru) Угольный комбайн
JPH0249890A (ja) トンネル掘削工法における粉塵防止方法
US4394053A (en) Nozzle holder for cutter drum in longwall mining machinery
CN221400521U (zh) 一种中心岩体防撞装置
PL152606B1 (pl) SPOSÓB I URZ^pZENIE 00 ZWALCZANIA ZAPYLENIA W KOPALN
JP2002161692A (ja) トンネル工事用ブレーカの散水方法および装置
CN103221637A (zh) 用于冷却凿子的装置
JP2003239699A (ja) トンネル内の換気装置
PL71211Y1 (pl) Bateria dysz zraszająca organ urabiający kombajnu chodnikowego
GB2183696A (en) Reducing ignition risk when driving galleries in mine workings
RU1818107C (ru) Способ предупреждени распространени лесных пожаров