PL182557B1 - Sposób polikondensacji aromatycznych żywic poliestrowych w stanie stałym - Google Patents

Sposób polikondensacji aromatycznych żywic poliestrowych w stanie stałym

Info

Publication number
PL182557B1
PL182557B1 PL95311792A PL31179295A PL182557B1 PL 182557 B1 PL182557 B1 PL 182557B1 PL 95311792 A PL95311792 A PL 95311792A PL 31179295 A PL31179295 A PL 31179295A PL 182557 B1 PL182557 B1 PL 182557B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reactor
polymer
temperature
polycondensation
nitrogen
Prior art date
Application number
PL95311792A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311792A1 (en
Inventor
Ghatta Hussain A.K. Al
Dario Giordano
Original Assignee
M & G Ricerche Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by M & G Ricerche Spa filed Critical M & G Ricerche Spa
Publication of PL311792A1 publication Critical patent/PL311792A1/xx
Publication of PL182557B1 publication Critical patent/PL182557B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
    • C08G63/78Preparation processes
    • C08G63/80Solid-state polycondensation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
    • C08G63/78Preparation processes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)

Abstract

1. Sposób polikondensacji aromatycznych zywic poliestrowych w stanie stalym, w któ- rym zywice wprowadza sie od góry do reaktora z ruchomym zlozem i odbiera z dna reaktora, i w którym w przeciwpradzie lub we wspólpradzie z zywica krazy obojetny gaz a w reaktorze utrzymuje sie temperature 180-230°C, przy czym stosuje sie sredni czas przebywania wystar- czajacy do uzyskania wzrostu lepkosci istotnej polimeru o co najmniej 0,1 dl/g, znam ienny tym, ze stosuje sie zywice poliestrowa wybrana z grupy skladajacej sie z politereftalanu etyle- nowego i kopolimeru politereftalanu etylenowego oraz stosuje sie stosunek R godzinowej wa- gowej szybkosci przeplywu obojetnego gazu bedacego azotem do godzinowej wagowej szybkosci przeplywu polimeru odprowadzanego z reaktora nizszy niz 0,6. RZECZPOSPOLITA POLSKA Urzad Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (1 2 ) OPIS PATENTOWY (1 9 ) PL (1 1 ) 182557 (1 3 )B1 ( 2 1) Numer zgloszenia: 311792 ( 2 2) Data zgloszenia: 12.12.1995 (51) IntCl7 C08G 63/80 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób polikondensacji żywic poliestrowych w stanie stałym.
Aromatyczne żywice poliestrowe, zwłaszcza trzy z nich, politereftalan etylenowy (PET), kopolimery kwasu tereftalowego z mniejszą ilością kwasu izo ftalowego i politereftalan butylenowy znajdują szerokie zastosowanie zarówno do wytwarzania włókien jak i folii, a także jako materiały do formowania.
Podczas gdy w przypadku włókien i folii lepkość istotna żywicy wynosi zwykle 0,6-0,75 dl/g, w przypadku materiałów do formowania konieczne są wyższe jej wartości, które z trudnością daje się uzyskać w procesie polikondensacji żywicy.
Lepkość istotną zwiększa się do żądanej wartości (zwykle powyżej 0,75 dl/g), poddając żywicę procesowi polikondensacji w stanie stałym (SSP), w temperaturze zwykle od 190 do 230°C.
Wyjściowa żywica, stosowana w procesie SSP, jest w stanie bezpostaciowym, i przed poddaniem jej procesowi SSP trzeba doprowadzić ją do wystarczającego stopnia lóystaliczności.
Krystalizacja jest konieczna, aby uniknąć zalegania grudek polimeru w reaktorze do polikondensacji, który zwykle tworzy złoże poruszające się w kierunku pionowym, w którym przez polimer wprowadzany od góry przepływa strumień gazu obojętnego, usuwający lotne produkty resztkowe reakcji polikondensacji (glikol etylenowy i aldehyd octowy w przypadku politereftalanu etylenowego.
Usuwanie produktów reakcji polikondensacji jest podstawowym warunkiem postępowania samej reakcji.
Podczas polikondensacji zachodzą różne reakcje. Główną reakcją, prowadzącą do zwiększenia masy cząsteczkowej PET jest usuwanie glikolu etylenowego:
PET-COO-CH2-CH2-OH + HO-CH2-CH2-OCO-PET
PET-COO-CH2-CH2-OOC-PET + HO-CH2-CH2-OH
182 557
Inne reakcje prowadzą do estryfikacji końcowych grup karboksylowych i do powstawania aldehydu octowego.
Reakcje polikondensacji i estryfikacji są reakcjami odwracalnymi, podczas gdy reakcje prowadzące do tworzenia się aldehydu octowego są różnego rodzaju i są nieodwracalne.
Obejmują one reakcję degradacji łańcucha polimerycznego z utworzeniem końcowych grup estru winylowego, które reagując z końcowymi grupami OH tworzą aldehyd octowy; reakcję grupy estru winylowego z końcową grupą COOH z utworzeniem grupy bezwodnikowej i usuwaniem aldehydu octowego; i reakcję degradacji hydroksyetylowych grup końcowych z wytworzeniem aldehydu octowego.
Usuwanie aldehydu octowego z polimeru do poziomu niższego niż kilka ppm jest podstawowym warunkiem, w przypadku PET, wytwarzania wyrobów stykających się z żywnością takich jak butelki do wody mineralnej.
Jak już wskazano, produkty resztkowe reakcji polikondensacji usuwa się, przepuszczając strumień gazu obojętnego w przeciwprądzie lub we współprądzie z wprowadzanym polimerem, pochodzącym z etapu krystalizacji.
Reakcję polikondensacji na ogół prowadzi się w reaktorze rurowym z ruchomym złożem, w którym polimer wprowadza się od góry a odbiera z dolnej części reaktora, natomiast strumień obojętnego gazu przepływa przez polimer.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4064122 opisano sposób tego typu, w którym prowadzi się krystalizację granulowanego polimeru do stopnia gęstości co najmniej 1,390 g/cm3, prowadząc proces w krystalizatorach z wymuszonym przemieszczaniem w temperaturze od 220°C do 260°C, i następnie prowadząc reakcję polikondensacji w reaktorze z ruchomym złożem, stosując temperaturę równą lub niższą od temperatury stosowanej w etapie krystalizacji. Temperatura w etapie krystalizacji wynosi na ogół od 230°C do 245°C a proces prowadzi się aż do uzyskania wartości krystaliczności odpowiadającej gęstości 1,403-1,415 g/cm3. W etapie polikondensacji, aby uzyskać optymalne wartości szybkości reakcji w połączeniu z niskim stopniem degradacji polimeru, stosuje się temperaturę od 230°C do 245°C. Obojętny gaz, korzystnie azot, stosuj e się dla usunięcia produktów resztkowych utworzonych w etapie polikondensacji. Gaz jest zawracany do obiegu po oczyszczeniu z produktów ubocznych.
Gdy zawartość wody przewyższa zawartość podaną wyżej, polimer ulega rozkładowi przez hydrolizę.
Na szybkość reakcji ujemnie wpływa przekroczenie wskazanej wyżej zawartości glikolu.
Wysokie zawartości tlenu i aldehydu octowego powodujązmianę zabarwienia kształtowanych wyrobów, a wysokie zawartości aldehydu octowego nie pozwalają na stosowanie takich kształtowanych wyrobów w zetknięciu z produktami spożywczymi.
Aby ograniczyć koszty oczyszczania zawracanego gazu i koszty energii zużywanej na utrzymanie przepływu gazu, stosunek wagowy ilości gazu przepływającego w ciągu godziny do ilości polimeru opuszczającego reaktor w ciągu godziny musi być utrzymywany pomiędzy 0,7:1 a 3:1, korzystnie pomiędzy 1:1 a 2:1.
Gdy stosuje się wartości niższe niż 0,7 (0,5 i 0,3 w przykładach) i warunki podane w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4064122 (temperatura krystalizacji 235°C a temperatura polikondensacji 230°C), lepkość istotna polimeru nie wzrasta znacząco.
Gdy stosuje się stosunek niższy niż 0,7, następuje pewien wzrost różnicy temperatur pomiędzy sekcjami reaktora.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4161578, opisano proces krystalizacji/polikondensacji w stanie stałym, w którym polimer w postaci grudek krystalizuje się w urządzeniu z wymuszonym przemieszczaniem zawartości, stosując temperaturę pomiędzy 180°C a235°C aż do uzyskania stopnia krystaliczności odpowiadającego gęstości wynoszącej co najmniej 1,385 g/cm3, i następnie kieruje się go do polikondensacji w reaktorze z ruchomym złożem, w którym polimer ogrzewa się do temperatury wyższej od temperatury stosowanej w etapie krystalizacji.
182 557
W reaktorze do polikondensacji azot krąży w przeciwprądzie do wprowadzanego polimeru przy stosunku wagowym wynoszącym od 0,7 do 3,5 kg N2/kg PET.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że nawet gdy stosuje się stosunek R godzinowej wagowej szybkości przepływu obojętnego gazu, wprowadzanego do reaktora polikondensacji, do godzinowej wagowej szybkości przepływu polimeru odprowadzanego z reaktora niższy niż rozważane dotychczas wartości graniczne, poniżej których nie można uzyskać interesujących wyników, można skutecznie usuwać produkty uboczne reakcji polikondensacji, uzyskując tym samym wyższą kinetykę reakcji.
Ponadto nieoczekiwanie stwierdzono, że ciepło reakcji egzotermicznej obniża stosowanie niskich stosunków R; pozwala to lepiej kontrolować profil termiczny w reaktorze SSP i poprawić działanie instalacji.
Dający się stosować stosunek R jest niższy niż 0,6, a korzystnie wynosi 0,2 do 0,5.
Stosowanie takiego niskiego stosunku pozwala na znaczną oszczędność energii podczas operacji przedmuchiwania gazem.
W sposobie według wynalazku reakcję polikondensacji prowadzi się w temperaturze od około 190°C do 230°C, korzystnie od 210°C do 220°C.
Polimer poddawany reakcji SSP ma stopień krystaliczności zwykle wynoszący 40-50% wagowych i jest wprowadzany w postaci grudek.
Korzystnie, organizacja krystaliczna polimeru jest taka, że pik poprzedzający stopienie, pojawiający się na krzywej DSC, jest przesunięty w kierunku temperatury wyższej od temperatury stosowanej podczas reakcji.
Wyniki tego rodzaju daje się uzyskać postępując np. zgodnie ze sposobem krystalizacji, opisanym w opisie włoskiego zgłoszenia patentowego nr MI94A002355, włączonym tujako odnośnik.
W procesie opisanym w zgłoszeniu, grudki bezpostaciowego polimeru poddaje się najpierw procesowi krystalizacji prowadzonym w złożu fluidalnym, a następnie procesowi krystalizacji w dwóch mieszalnikach mechanicznych, przy czym pierwszy proces prowadzi się w temperaturze o 10-30°C wyższej od temperatury złoża fluidalnego, a drugi w temperaturze odpowiadającej temperaturze stosowanej w następnym reaktorze SSP.
Strumień obojętnego gazu, wypływający z reaktora SSP poddaje się procesowi oczyszczania, w celu usunięcia zawartych w nim zanieczyszczeń, stanowiących produkty organiczne.
Proces ten opisano w publikacji zgłoszenia W095/02446, który to opis włączono tu jako odnośnik.
Średni czas przebywania w reaktorze SSP jest taki, aby uzyskać wzrost lepkości istotnej polimeru wynoszący co najmniej 0,1 dl/g, i zwykle wynosi on 5-20 godzin.
Kinetykę wzrostu lepkości istotnej można znacznie zwiększyć, jeśli mieszać polimer w stanie stopionym w etapie poprzedzającym krystalizację ze związkiem wielofunkcyjnym zawierającym dwie lub większą liczbę grup zdolnych do reagowania z kondensacją lub addycjąz końcowymi grupami OH lub COOH poliestru.
Przykładowymi takimi związkami są bezwodnik kwasu piromelitowego, a ogólnie, bezwodniki czterokarboksylowych kwasów aromatycznych lub alifatycznych.
Związki te stosuje się w ilości wynoszącej zwykle od 0,1 do 2% wagowych polimeru.
Korzystnym związkiem jest bezwodnik kwasu piromelitowego. Stosowanie tych związków opisano w opisie europejskiego patentu nr 422282 i w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr nr 5243020,5334669 i 5338808, które to opisy włączono tu jako odnośniki.
Żywice poliestrowe, stosowane w procesie krystalizacji według wynalazku stanowią produkty polikondensacji C2-C4-dioli, takich jak glikol etylenowy, glikol butylenowy lub 1,4-cykloheksanodimetylol, z aromatycznymi kwasami dwukarboksylowymi, takimi jak kwas tereftalowy, kwas 2,6-naftalenodwukarboksylowy lub ich reaktywne pochodne, takie jak niższe estry alkilowe, np. tereftalan dimetylowy.
Korzystną żywicą jest politereftalan etylenowy.
182 557
Oprócz merów tereftalowych, mogą być obecne także mery pochodzące z innych kwasów dwukarboksylowych, takich jak kwas izoftalowy i kwasy naftalenodikarboksylowe, w ilości około 0,5-20% wagowych.
Następujące przykłady podano w celu zilustrowania wynalazku.
Przykład I. Próbę polikondensacji w stanie stałym prowadzono w reaktorze o działaniu ciągłym z ruchomym złożem, przy szybkości przepływu ciała stałego wynoszącej 50 kg/godzinę.
Stosowano kopolimer politereftalanu etylenowego zawierający 2,2% wagowych merów kwasu ftalowego.
Początkowa lepkość istotna wynosiła 0,60 dl/g a zawartość aldehydu octowego 35 ppm.
Wytwarzano polimer o końcowej lepkości istotnej wynoszącej 0,80 dl/g utrzymując w reaktorze stałą średnią temperaturę i zmieniając jedynie ilość wprowadzanego obojętnego gazu (azot) (zmieniając przez to stosunek R).
Średni czas przebywania wynosił 12 godzin.
Wprowadzany azot zawierał mniej niż 10 ppm związków organicznych wyrażonych jako równoważnik metanowy.
Otrzymane wyniki przedstawiono w tabeli 1.
Przykład II. Stosując ten sam reaktor, ten sam polimer i ten sam obojętny gaz jak w przykładzie I, przeprowadzono kilka prób, stosując różne temperatury obojętnego gazu. Otrzymane wyniki przedstawiono w tabeli 2.
Przykład III (porównawczy). Powtórzono próby z przykładu I, stosując stosunek R wynoszący 1, utrzymując stałą średnią temperaturę grudek wynoszącą 210,1 °C i czas przebywania wynoszący 12 godzin.
Lepkość istotna otrzymanego polimeru wynosiła 0,80 dl/g.
Tabela 1
Próba nr 1 2 3 4 5
Ilość azotu kg/godzinę 5 10 15 20 25
Stosunek R azot/grudki 0,1 0,2 0,3 0,4 0,5
Średnia temperatura °C 210,1 210,1 210,2 210,3 210,4
Maksymalna temperatura grudek °C 210,5 210,5 210,7 210,8 211,0
Końcowa lepkość istotna 0,800 0,800 0,801 0,799 0,802
Maksymalna lepkość istotna 0,803 0,803 0,805 0,803 0,806
Minimalna lepkość istotna 0,797 0,796 0,798 0,795 0,799
Tabela 2
Próba nr 1 2 3 4
Ilość azotu kg/godzinę 10 10 10 10
Temperatura gazu °C 200 220 180 160
Stosunek R azot/grudki 0,2 0,2 0,2 0,2
Średnia temperatura grudek °C 210,1 210,3 210,1 210,0
Maksymalna temperatura grudek °C 210,5 210,6 210,5 210,4
Końcowa lepkość istotna 0,800 0,801 0,799 0,799
182 557
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób polikondensacji aromatycznych żywic poliestrowych w stanie stałym, w którym żywicę wprowadza się od góry do reaktora z ruchomym złożem i odbiera z dna reaktora, i w którym w przeciwprądzie lub we współprądzie z żywicą krąży obojętny gaz a w reaktorze utrzymuje się temperaturę 180-230°C, przy czym stosuje się średni czas przebywania wystarczający do uzyskania wzrostu lepkości istotnej polimeru o co najmniej 0,1 dl/g, znamienny tym, że stosuje się żywicę poliestrową wybraną z grupy składającej się z politereftalanu etylenowego i kopolimeru politereftalanu etylenowego oraz stosuje się stosunek R godzinowej wagowej szybkości przepływu obojętnego gazu będącego azotem do godzinowej wagowej szybkości przepływu polimeru odprowadzanego z reaktora niższy niż 0,6.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się stosunek R wynoszący 0,2-0,5.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że stosuje się temperaturę w reaktorze wynoszącą 190-210°C.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się cyrkulację azotu we współprądzie z polimerem.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 4, znamienny tym, żejako żywicę poliestrową stosuje się kopolimer politereftalanu etylenowego zawierający 1-20% merów kwasu ftalowego.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, albo 4, znamienny tym, że azot zawraca się do reaktora po oczyszczeniu z zanieczyszczeń organicznych do zawartości niższej niż 10 ppm wyrażonej jako równoważnik metanowy.
PL95311792A 1994-12-16 1995-12-12 Sposób polikondensacji aromatycznych żywic poliestrowych w stanie stałym PL182557B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI942544A IT1271293B (it) 1994-12-16 1994-12-16 Procedimento per la policondensazione allo stato solido di resine poliestere

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311792A1 PL311792A1 (en) 1996-06-24
PL182557B1 true PL182557B1 (pl) 2002-01-31

Family

ID=11370005

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95311792A PL182557B1 (pl) 1994-12-16 1995-12-12 Sposób polikondensacji aromatycznych żywic poliestrowych w stanie stałym

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5708124A (pl)
EP (1) EP0717061B1 (pl)
JP (1) JP3150057B2 (pl)
KR (1) KR100208125B1 (pl)
CN (1) CN1076738C (pl)
AU (1) AU679398B2 (pl)
CA (1) CA2163954C (pl)
DE (1) DE69531139T2 (pl)
ES (1) ES2199972T3 (pl)
IT (1) IT1271293B (pl)
PL (1) PL182557B1 (pl)
TW (1) TW394784B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1285524B1 (it) * 1996-10-18 1998-06-08 Sinco Eng Spa Procedimento per il raffreddamento di resine poliestere e/o poliammidiche
IT1286041B1 (it) * 1996-10-25 1998-07-07 Sinco Eng Spa Procedimento per la policondensazione allo stato solido di resine poliammidiche
US6099778A (en) * 1996-10-28 2000-08-08 Eastman Chemical Company Process for producing pet articles with low acetaldehyde
ES2283152T3 (es) 1999-02-04 2007-10-16 Buhler Ag Pr0cedimiento para la recuperacion de material de plastico.
US6180756B1 (en) * 1999-02-17 2001-01-30 E. I. Du Pont De Nemours And Company Addition of treatment agents to solid phase polymerization process
TWI288155B (en) 2001-01-12 2007-10-11 Nanya Plastics Corp Manufacturing method of copolyester for PET bottles comprising low acetaldehyde content
US6703479B1 (en) 2001-12-03 2004-03-09 Uop Llc Process and apparatus for cooling polymer in a reactor
US6749821B1 (en) 2001-12-03 2004-06-15 Uop Llc Process for the purification of inert gases
JP4595347B2 (ja) * 2003-02-28 2010-12-08 三菱化学株式会社 ポリエステル樹脂粉体の製造方法およびポリエステルプリフォームの製造方法ならびにポリエステル樹脂粉体の熱処理用装置
DE102004041370A1 (de) * 2004-08-25 2006-03-02 Bühler AG Festphasen-Polykondensation von Polyester mit Prozessgas-Reinigung
DE102005016146A1 (de) * 2004-08-25 2006-03-02 Bühler AG Herstellung eines hochmolekularen Polykondensates
JP5265354B2 (ja) * 2005-05-26 2013-08-14 ガラ・インダストリーズ・インコーポレイテッド 結晶ポリマーペレット及びグラニュールを製造する方法及び装置
US9032641B2 (en) 2005-05-26 2015-05-19 Gala Industries, Inc. Method and apparatus for making crystalline polymeric pellets and granules
US7585104B2 (en) * 2005-09-12 2009-09-08 Uop Llc Rotary processor
ES2557983T3 (es) * 2011-12-22 2016-02-01 Polymetrix Ag Proceso para policondensación en fase sólida

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2559290B2 (de) * 1975-12-31 1979-08-02 Davy International Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von hochmolekularem PoIyäthylenterephthalat
US4161578A (en) * 1978-05-12 1979-07-17 Bepex Corporation Process for solid phase polymerization of polyester
US4226973A (en) * 1979-06-22 1980-10-07 Standard Oil Company (Indiana) Process for upgrading prepolymer particles
DE3424532C1 (de) * 1984-07-04 1986-01-23 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Verfahren zur Optimierung des Kraftstoff-Luft-Verhaeltnisses im instationaeren Zustand bei einem Verbrennungsmotor
US4532319A (en) * 1984-09-13 1985-07-30 The Goodyear Tire & Rubber Company Solid state polymerization of polyester
US4579723A (en) * 1985-03-28 1986-04-01 The Boc Group, Inc. Methods for purifying inert gas streams
DE3527175A1 (de) * 1985-07-30 1987-02-12 Daimler Benz Ag Verfahren zur erkennung des alterungszustandes eines abgaskatalysators bei einem mit (lambda)-sonderregelung des kraftstoff-luft-verhaeltnisses ausgeruesteten verbrennungsmotor
DD240672B5 (de) * 1985-09-04 1994-11-10 Leuna Werke Gmbh Verfahren zur Reinigung von Kohlendioxid
IT1188199B (it) * 1985-11-15 1988-01-07 Cobarr Spa Procedimento per la produzione di poliestere ad elevato peso molecolare ed a basso contenuto di gruppo vinilestere
DE3628572A1 (de) * 1986-08-22 1988-03-03 Bosch Gmbh Robert Heizbare lambdasonde
ATE96369T1 (de) * 1988-12-23 1993-11-15 Buehler Ag Verfahren und vorrichtung zum kontinuierlichen kristallisieren von polyestermaterial.
EP0422282B1 (en) * 1989-10-13 1995-04-05 Phobos N.V. Process for the continuous production of high molecular weight polyester resin
IT1245598B (it) * 1991-03-29 1994-09-29 M & G Ricerche Spa Processo per la produzione di resine poliestere ad elevato peso molecolare
IT1245597B (it) * 1991-03-29 1994-09-29 M & G Ricerche Spa Processo per la produzione di resine poliestere ad elevato peso molecolare
IT1265166B1 (it) * 1993-07-16 1996-10-31 Sinco Eng Spa Procedimento per la purificazione di gas inerti

Also Published As

Publication number Publication date
JP3150057B2 (ja) 2001-03-26
KR100208125B1 (ko) 1999-07-15
PL311792A1 (en) 1996-06-24
EP0717061A3 (en) 1996-12-27
TW394784B (en) 2000-06-21
CA2163954A1 (en) 1996-06-17
US5708124A (en) 1998-01-13
ES2199972T3 (es) 2004-03-01
EP0717061B1 (en) 2003-06-25
JPH08231700A (ja) 1996-09-10
IT1271293B (it) 1997-05-27
KR960022677A (ko) 1996-07-18
CN1130644A (zh) 1996-09-11
CA2163954C (en) 2001-01-09
ITMI942544A1 (it) 1995-03-16
EP0717061A2 (en) 1996-06-19
CN1076738C (zh) 2001-12-26
AU3910495A (en) 1996-06-27
ITMI942544A0 (it) 1994-12-16
DE69531139D1 (de) 2003-07-31
AU679398B2 (en) 1997-06-26
DE69531139T2 (de) 2003-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182557B1 (pl) Sposób polikondensacji aromatycznych żywic poliestrowych w stanie stałym
EP1349884B1 (en) Methods of post-polymerisation extruder injection in condensation polymer production
EP1341836B1 (en) Methods of post-polymerization injection in condensation polymer production
US6590069B2 (en) Methods of post-polymerization extruder injection in condensation polymer production
AU688978B2 (en) Process for the crystallization of polyester resins
CN114599713A (zh) 由回收的对苯二甲酸双2-羟乙酯(rBHET)制造特种聚酯和共聚酯的方法及其产物
JP2007505969A (ja) 液体中でのポリエステルペレットの熱結晶化
US5656700A (en) Process for preparing linear copolyesters containing omega-hydroxycarboxylic acid units
KR980009318A (ko) 폴리에스테르 수지의 제조방법
US4226973A (en) Process for upgrading prepolymer particles
US7759449B2 (en) Methods for introducing additives into polyethylene terephthalate
EP0847413B1 (en) Process for crystallizing polyethylene naphthalate
JP4678897B2 (ja) ポリエステル樹脂の改良された製造方法
MXPA97003991A (en) Improved procedure for the production of polyes resins
WO2002051616A2 (en) Methods of post-polymerisation extruder injection in condensation polymer production
KR950011896B1 (ko) 폴리에틸렌나프탈레이트의 결정화 방법
WO1989002903A1 (en) Production of photodegradable polyester plastics
JP2004530733A (ja) 縮合重合体生産における重合後の押出し機射出の方法
KR950006722B1 (ko) 고분자량의 폴리에스터 수지의 제조방법
PL170777B1 (pl) Sposób wytwarzania politereftalanu etylenowego