PL182337B1 - Lacznik zabezpieczajacy do klapy osadzonej obrotowo wokól poziomej osi obrotuna górnej sciance kredensu PL PL PL - Google Patents

Lacznik zabezpieczajacy do klapy osadzonej obrotowo wokól poziomej osi obrotuna górnej sciance kredensu PL PL PL

Info

Publication number
PL182337B1
PL182337B1 PL97318826A PL31882697A PL182337B1 PL 182337 B1 PL182337 B1 PL 182337B1 PL 97318826 A PL97318826 A PL 97318826A PL 31882697 A PL31882697 A PL 31882697A PL 182337 B1 PL182337 B1 PL 182337B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lever
connector according
arm
flap
axis
Prior art date
Application number
PL97318826A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318826A1 (en
Inventor
Luciano Salice
Original Assignee
Salice Arturo Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Salice Arturo Spa filed Critical Salice Arturo Spa
Publication of PL318826A1 publication Critical patent/PL318826A1/xx
Publication of PL182337B1 publication Critical patent/PL182337B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D3/00Hinges with pins
    • E05D3/02Hinges with pins with one pin
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05DHINGES OR SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS
    • E05D15/00Suspension arrangements for wings
    • E05D15/26Suspension arrangements for wings for folding wings
    • E05D15/262Suspension arrangements for wings for folding wings folding vertically
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05YINDEXING SCHEME RELATING TO HINGES OR OTHER SUSPENSION DEVICES FOR DOORS, WINDOWS OR WINGS AND DEVICES FOR MOVING WINGS INTO OPEN OR CLOSED POSITION, CHECKS FOR WINGS AND WING FITTINGS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, CONCERNED WITH THE FUNCTIONING OF THE WING
    • E05Y2900/00Application of doors, windows, wings or fittings thereof
    • E05Y2900/20Application of doors, windows, wings or fittings thereof for furnitures, e.g. cabinets

Abstract

1. Lacznik zabezpieczajacy do klapy osa- dzonej obrotowo wokól poziomej osi obrotu na górnej sciance kredensu, zawierajacy dzwignie polaczona obrotowo z glówna czescia kredensu, przy czym swobodny koniec dzwigni jest za- mocowany przesuwnie w szynie, zamocowanej do wewnetrznej powierzchni klapy pod katem prostym do osi obrotu i dociskanej mechani- zmem sprezynowym, w którego sklad wchodzi, korzystnie, pret, zamocowany przesuwnie do i z obudowy sprezyny, za pomoca sily pneuma- tycznej lub sprezystej, znamienny tym, ze dzwignia jest dwuramienna wygieta dzwignia (8), i os obrotu (7) wygietej dzwigni (8) lezy pomiedzy ramionami (9, 45,10, 25), przy czym dluzsze ramie (10, 25) jest zamocowane prze- suwnie w szynie (17), a krótsze ramie (9, 45) w stanie zamknietym klapy (16, 32) znajduje sie wewnatrz kredensu, a ponadto w krótszym ramieniu (9) jest osadzony zawiasowo jeden koniec mechanizmu sprezynowego (5, 12), którego drugi koniec jest polaczony obrotowo z glówna czescia mebla. Fig 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest łącznik zabezpieczający do klapy osadzonej obrotowo wokół poziomej osi obrotu na górnej ściance kredensu.
Z opisu modelu użytkowego DE-GM 77 05 285 znany jest łącznik zabezpieczający do klapy osadzonej obrotowo wokół poziomej osi obrotu na górnej ściance kredensu zawierający dźwignię połączoną obrotowo z główną częścią kredensu, przy czym swobodny koniec dźwigni jest prowadzony w szynie zamocowanej do wewnętrznej powierzchni klapy pod kątem prostym do osi obrotu. Wspomniana dźwignia jest uruchamiana za pomocą mechanizmu sprężynowego, w którego skład wchodzi pręt, który może przemieszczać się do lub z obudowy sprężyny pod wpływem siły pneumatycznej lub sprężystej.
W tego typu łącznikach zabezpieczających, koniec pręta prowadzonego w obudowie sprężyny jest osadzony obrotowo w końcowej części dźwigni, przy czym to obrotowe połączenie oraz łożyska dźwigni i obudowy sprężyny tworzą wierzchołki trójkąta z jednej strony płyty głównej części kredensu. Ponieważ klapy z łącznikami zabezpieczającymi znajdują się zazwyczaj na wysokości głowy użytkownika, więc klapy ze znanymi dotychczas łącznikami zabezpieczającymi mogły odchylać się na zewnątrz w sposób niebezpieczny, podtrzymywane przez siłę sprężyny tak, że groziło to zranieniem użytkownika.
Łącznik zabezpieczający do klapy znany jest także z niemieckiego zgłoszenia patentowego DE-OS 26 48 085. W jego skład wchodzi z jednej strony prowadnica, której jeden koniec jest osadzony obrotowo w górnej sekcji krawędziowej klapy, a drugi jest osadzony obrotowo w zagłębieniu w górnej powierzchni kredensu, a z drugiej strony ramię dźwigni osadzone zawiasowo jednym końcem pod działaniem sprężyny w płycie bocznej, a drugim końcem osadzone obrotowo w klapie w takiej odległości od zawiasu prowadnicy, że klapa jest połączona z główną częścią kredensu za pośrednictwem czterech zawiasów przez prowadnicę i ramię dźwigni, a zatem można ją odchylać obrotowo od jej pionowego położenia zamkniętego do położenia otwartego, w którym biegnie skośnie nad główną częścią kredensu. Oprócz skomplikowanego mechanizmu obrotowego, w przypadku osadzenia klapy za pomocą tego znanego łącznika zabezpieczającego, nadal do obrócenia klapy do położenia otwartego potrzeba dużo miejsca nad kredensem.
Z niemieckiego zgłoszenia patentowego DE-OS 36 05 637 znany jest łącznik zabezpieczający, w którym klapa jest z jednej strony prowadzona w sposób ruchomy w prowadnicy z górną częścią kredensu w jej środkowej sekcji, a z drugiej strony w dwóch prowadnicach na poprzecznych szynach prowadzących płyt bocznych głównej części kredensu z jej dolną częścią taką, że klapę można odchylać na zewnątrz jej końcem górnym. Również ten łącznik zabezpieczający zawiera skomplikowany układ zawieszenia z koniecznością zapewnienia
182 337 dodatkowej kompensacji wagi w przypadku klapy wychylonej na zewnątrz nad głową użytkownika.
Celem wynalazku jest zapewnienie łącznika zabezpieczającego, który można montować w sposób oszczędzający miejsce, i który dociska klapę do położenia otwartego i trzyma ją tam tylko po obróceniu o pewien kąt otwarcia.
Łącznik zabezpieczający do klapy osadzonej obrotowo wokół poziomej osi obrotu na górnej ściance kredensu, zawierający dźwignię połączoną obrotowo z główną częścią kredensu, przy czym swobodny koniec dźwigni jest zamocowany przesuwnie w szynie, zamocowanej do wewnętrznej powierzchni klapy pod kątem prostym do osi obrotu i dociskanej mechanizmem sprężynowym, w którego skład wchodzi, korzystnie, pręt, zamocowany przesuwnie do i z obudowy sprężyny, za pomocą siły pneumatycznej lub sprężystej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dźwignia jest dwuramienną wygiętą dźwignią, i oś obrotu wygiętej dźwigni leży pomiędzy ramionami, przy czym dłuższe ramię jest zamocowane przesuwnie w szynie, a krótsze ramię w stanie zamkniętymi klapy znajduje się wewnątrz kredensu, a ponadto w krótszym ramieniu jest osadzony zawiasowo jeden koniec mechanizmu sprężynowego, którego drugi koniec jest połączony obrotowo z główną częścią mebla.
Dwa ramiona wygiętej dźwigni tworzą kąt różny od prostego zaś przy zamkniętej klapie wzdłużna oś pręta mechanizmu sprężynowego jest usytuowana nad osią obrotu wygiętej dźwigni.
Dłuższe ramię wygiętej dźwigni posiada zamocowaną przesuwnie część przedłużającą.
Obudowa sprężyny mechanizmu sprężynowego i wygięta dźwignia są zamocowane obrotowo pomiędzy wystającymi odgałęzieniami płytki łączącej.
Pomiędzy odgałęzieniami nad osią obrotu wygiętej dźwigni znajduje się sworzeń zaczepowy wygiętej dźwigni.
Sworzeń zaczepowy jest zamocowany obrotowo i ma mimośrodowy wałek.
Klapa jest górnym skrzydłem dwuskrzydłowej składanej klapy, której dolne skrzydło jest osadzone zawiasowo w części nośnej prowadzonej w szynie prowadzącej osadzonej zawiasowo w bocznej ścianie głównej części mebla.
Część nośna zawiera podłużną część suwliwą, w której środkowej sekcji znajduje się, sprzęgalny z szyną prowadzącą mającą przekrój w kształcie litery C, łeb w kształcie młotka, który to łeb można obracać wokół osi pod kątami prostymi do szyny prowadzącej za pomocą śruby, przy czym szerokość wspomnianego łba jest mniejsza, a długość wspomnianego łba jest większa niż szerokość podłużnej szczeliny utworzonej pomiędzy ramionami odchodzącymi pod kątem od odgałęzień szyny prowadzącej i części zabezpieczającej połączonej z częścią suwliwą do zamocowania części mocującej, korzystnie, osadzonego zawiasowo ramienia, na którym jest osadzone skrzydło drzwi.
Na wspomnianej części suwliwej jest część nośna przechodząca przez podłużną szczelinę, w której część nośna jest zamocowana obrotowo wokół osi usytuowanej poprzecznie do części suwliwej.
Długość krótszego ramienia dwuramiennej wygiętej dźwigni jest regulowalna.
Położenie kątowe krótszego ramienia dwuramiennej wygiętej dźwigni względem dłuższego ramienia dźwigni jest regulowalne.
Na krótszym ramieniu dźwigni jest zamocowana ruchomo część regulacyjna, w której znajduje się otwór do zawiasowego osadzania mechanizmu sprężynowego.
W krótszym ramieniu dźwigni znajdują się dwa podłużne otwory i krótsze ramię dźwigni jest usytuowane wewnątrz części regulacyjnej w kształcie litery U, zaś w odgałęzieniach części regulacyjnej są sworznie, usytuowane w podłużnych otworach.
Podłużne otwory są usytuowane względem siebie ukośnie.
Klapa jest osadzona zawiasowo na pionowej osi obrotu w głównej części kredensu.
Na wygiętej dźwigni jest osadzona obrotowa mimośrodowa tarcza, usytuowana w otworze, korzystnie w podłużnym otworze w części regulacyjnej, i posiadająca co najmniej jedną szczelinę, korzystnie przecinające się szczeliny.
Łącznik zabezpieczający według wynalazku można montować w sposób oszczędzający miejsce w górnej części głównego korpusu kredensu bez żadnych wystających elementów
182 337 mogących zranić użytkownika podczas korzystania z mebla, albo przeszkadzających w dostępie do kredensu lub do jego środka. Dzięki właściwościom pręta prowadzonego w obudowie sprężyny, przedłużającego krótsze ramię dźwigni skierowane do środka kredensu i osadzonego w nim zawiasowo, mechanizm sprężynowy nie wywiera początkowo żadnego znaczniejszego momentu na klapę, która obraca go do położenia otwartego tak, że eliminuje się wszelkie niepożądane czynności otwierania.
Dzięki temu, że dwa ramiona wygiętej dźwigni tworzą kąt różny od prostego, zaś linia, wzdłuż której działa siła sprężyny, biegnie przy zamkniętej klapie nad osią obrotu wygiętej dźwigni, w położeniu zamkniętym klapy mechanizm sprężynowy wywiera moment działający na nią w kierunku jej zamykania. Dzięki temu klapa trzyma się w położeniu zamkniętym, zaś podczas otwierania trzeba najpierw przezwyciężyć ten moment zanim mechanizm sprężynowy wywrze moment działający w kierunku otwierania na krótsze ramię dźwigni po przejściu przez położenie martwe.
Długość dłuższego ramienia jest odpowiednio regulowana tak, że można je łatwo i szybko przystosować do różnych długości klap.
W zalecanym przykładzie wykonania zapewniono, że obudowa sprężyny i wygięta dźwignia obracają się pomiędzy wystającymi do góry odgałęzieniami płytki mocującej. Płytkę mocującą można następnie przymocować w środkowej części albo zastosować do połączenia płyty bocznej z górną płytą głównej części mebla. Możliwe jest oczywiście również takie skonstruowanie płytki mocującej, że obudowę sprężyny i wygiętą dźwignię można mocować do płyty bocznej.
W związku z tym, pomiędzy odgałęzieniami nad osią obrotu wygiętej dźwigni znajduje się sworzeń zaczepowy dla tej dźwigni. Sworzeń ten ogranicza kąt obrotu, a tym samym odciąża zawiasy łączące klapę z płytą górną.
Dzięki temu, że palec zaczepowy jest obrotowy i ma mimośrodową oś, montaż łącznika zabezpieczającego jest uproszczony, ponieważ osłonę sprężyny można montować w taki sposób, żeby pręt poruszał się na zewnątrz do zatrzymania po odpowiednim obrocie mimośrodowego wałka.
Łącznik zabezpieczający według wynalazku nadaje się zwłaszcza jako środek podnoszący do dwuskrzydłowej składanej klapy.
Klapa skrzydła górnego może być dwuskrzydłową klapą składaną, której dolne skrzydło jest osadzone zawiasowo w części nośnej prowadzonej w szynie prowadzącej osadzonej zawiasowo w bocznej płycie głównej części kredensu. Charakterystyki mechanizmu sprężynowego można dobrać w taki sposób, że składana klapa dwuskrzydłowa automatycznie obraca się pod wpływem sprężyny do położenia otwartego po krótkim pociągnięciu i uniesieniu dolnego skrzydła za pomocą uchwytu.
Część nośna może zawierać podłużną część suwliwą usytuowaną w jej części środkowej w sposób zapewniający zablokowanie w prowadnicy szynowej w kształcie litery C, z mającą kształt młotka główką, która ma możliwość obracania się wokół osi pod kątami prostymi do prowadnicy szynowej na śrubie, przy czym szerokość wspomnianej główki jest mniejsza a jej długość jest większa od szerokości podłużnej szczeliny utworzonej pomiędzy ramionami biegnącymi pod kątami od odgałęzień szyny prowadzącej oraz od części mocującej połączonej z częścią suwliwą w celu przymocowania części mocującej podpierającej skrzydło drzwiczek, korzystnie ramię zawiasowe.
Część suwliwą może być zaopatrzona w część oporową wchodzącą w podłużną szczelinę, w której część zabezpieczająca jest osadzona obrotowo na osi biegnącej do niej poprzecznie. Tego typu część suwliwąmożna mocować dużo łatwiej.
Jedną z najważniejszych cech wynalazku stanowi to, że tylko góme skrzydło jest podparte na łączniku zabezpieczającym, natomiast skrzydło dolne jest prowadzone w pionowych szynach prowadzących w płytach bocznych za pomocą części nośnych. W związku z tym, podczas otwierania użytkownik musi tylko pociągnąć za dolne skrzydło drzwiczek ku sobie za odpowiedni uchwyt tak, że oba skrzydła drzwi wychylają się nad głowę użytkownika podczas otwierania, nie pozostawiając w zasadzie żadnych elementów wystających w znaczący sposób z głównej części mebla.
182 337
W razie potrzeby, zarówno łącznik zabezpieczający jak i boczne szyny prowadzące z częściami nośnymi można zdublować, to jest połączyć z obu bocznymi sekcjami końcowymi klapy albo dwuskrzydłowej klapy składanej.
Dla przystosowania siły sprężyny do siły utrzymującej, działającej na klapę albo do siły podtrzymującej wychylenie, według zalecanego przykładu wykonania wynalazku zapewniono, że można regulować długość krótszego ramienia dwuramiennej wygiętej dźwigni. W związku z tym można również regulować długość ramienia krótszego, albo przesuwać go w jego położeniu kątowym do dłuższego ramienia dźwigni.
Na krótszym ramieniu dźwigni można zamocować część regulacyjną w sposób umożliwiający jej regulowanie, co uzyskano dzięki otworowi do osadzania mechanizmu sprężynowego. W związku z tym, na krótszym ramieniu znajdują się dwa podłużne otwory z częścią regulacyjną otaczającą krótsze ramię dźwigni w sposób podobny do litery U i w odgałęzieniach części regulacyjnej znajdują się zaczepy palcowe, które wchodzą w podłużne otwory i są w nich prowadzone. Podłużne otwory mogą biec skośnie do siebie w taki sposób, że znajdująca się na krótszym ramieniu część regulacyjna porusza się po łuku okręgu. Taki typ ruchu jest odpowiedni ze względu na to, że nie wymaga zmiany charakterystyki amortyzatora pneumatycznego.
Na wygiętej dźwigni może być osadzona obrotowa tarcza mimośrodową która wchodzi w otwór przelotowy albo w otwór podłużny w części regulacyjnej i można ją obracać za pomocą na przykład, śrubokręta zwykłego albo krzyżowego. Mimośrodowa tarcza jest odpowiednio osadzona w sposób zamykający układ sił z jej wałkiem w otworze w wygiętej dźwigni tak, że można ją obrócić tylko po pokonaniu siły tarcia.
Łącznik mocujący według wynalazku można również stosować jako środek do zamykania lub otwieranią przeznaczony do utrzymywania możliwości obrotowych suwających się drzwiczek wokół osi prostopadłej. W takim zastosowaniu, mechanizm sprężynowy lub amortyzator pneumatyczny, mogą działać znacznie mniejszą siłą ponieważ nie muszą ani przytrzymywać ani pokonywać wagi drzwiczek.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonanią na rysunku, na którym, fig. 1 przedstawia zamontowany łącznik zabezpieczający przy klapie w położeniu zamkniętym, w rzucie perspektywicznym, fig. 2 - kredens zamknięty dwuskrzydłową składaną klapą w przekroju poprzecznym, z widocznym w rzucie bocznym łącznikiem zabezpieczającym i częścią zabezpieczającą w szynie prowadzącej przymocowaną na jednej płycie bocznej głównej części meblą przy czym część zabezpieczająca jest osadzona obrotowo w dolnej sekcji końcowej dolnego skrzydła klapy, fig. 3 - kredens z fig. 2 z otwartą składaną klapą dwuskrzydłową fig. 4 - płytkę mocującą obudowę sprężyny i dwuramienną wygiętą dźwignię, w rzucie z góry, fig. 5 - część wygiętej dźwigni w postaci dwóch części według drugiego przykładu wykonanią w rzucie z góry, fig. 6 - inną część dwuczęściowej wygiętej dźwigni, w rzucie z góry, fig. 7 - wygiętą dźwignię złożoną z dwóch części z fig. 5 i 6, w przekroju poprzecznym, fig. 8 - wygiętą dźwignię z regulowanym krótszym ramieniem, w rzucie z boku, fig. 9 - wygiętą dźwignię z fig. 8 z usuniętą częścią regulacyjną oraz fig. 10 i 11 - część regulacyjną w dwóch rzutach.
Jak widać na fig. 1, w skład łącznika zabezpieczającego wchodzi w zasadzie prostokątna płytka mocująca 1, połączona z dwoma ramionami lub odgałęzieniami 2 biegnącymi równolegle do siebie i pod kątem prostym do wspomnianej płytki mocującej 1. W tylnej sekcji odgałęzień 2 znajdują się tulejkowe przedłużenia boczne 3, przez które przechodzą współosiowe poprzeczne otwory 4. W poprzecznych otworach jest osadzony sworzeń, na którym jest osadzony obrotowo, za pomocą ramienia 6 z otworem nośnym, tylny koniec obudowy 5 sprężyny. .....
W przedniej części końcowej znajdują się odgałęzienia 2 ze współosiowymi poprzecznymi otworami, w których jest osadzony sworzeń nośny, na którym obraca się wygięta dźwignia 8 i którego oś pokrywa się z osią obrotu 7 wygiętej dźwigni 8. Dźwignia ta składa się z krótszego ramienia 9 i dłuższego ramienia 10, na którego wolnym końcu znajdują się dwie rolki 11 osadzone na sworzniu przechodzącym przez wspomniane dłuższe ramię 10 poprzecznymi otworami. Krótsze ramię 9 dźwigni jest rozwidlone, a w rozwidlenie to wchodzi
182 337 śruba przechodząca przez współosiowe otwory, na której to śrubie jest osadzony w poprzecznych otworach przedni koniec pręta prowadzonego ruchowo w obudowie 5 sprężyny.
W skład mechanizmu sprężynowego 5, 12 wchodzi obudowa 5 i pręt 12, przy czym może to być amortyzator pneumatyczny ale także mechanizm, w którego w obudowie 5 sprężyny pomiędzy jej dnem a prętem, jest zaciśnięta spiralna sprężyna.
W płytce mocującej, po obu stronach odgałęzień 2, znajdują się otwory osadcze 13, poprzez które można ją mocować centralnie do płyty górnej 14 kredensu, albo, w razie konieczności, w sąsiedztwie płyty bocznej za pomocą śrub mocujących.
Klapa 16 jest obrotowo zamocowana do płyty górnej 14, wokół poziomej osi, za pomocą typowych zawiasów kubkowych 15. Po wewnętrznej stronie klapy 16 znajduje się szyna prowadząca 17 w kształcie litery C, w której są prowadzone rolki 11 dłuższego ramienia 10 wygiętej dźwigni 8.
Ramiona 9,10 wygiętej dźwigni 8 tworzą kąt różny od prostego, co widać na fig. 3 i 7.
Pomiędzy otworami w odgałęzieniach 2 na sworzeń nośny przechodzący przez oś obrotu 7 a płytką mocującą 1 znajdują się drugie odgałęzienia z drugimi wycentrowanymi otworami 19, w których jest osadzony sworzeń zaczepowy 20 z mimośrodowym wałkiem 21. Sworzeń zaczepowy 20 można obracać za pomocą śrubokręta tak, że można regulować mimośrodowość wałka 21. Sworzeń zaczepowy 20 działa w sposób przedstawiony na fig. 3, jako stoperek wygiętej dźwigni 8 w położeniu otwartym.
Na fig. 5 i 7 można zobaczyć wygiętą dźwignię, której dłuższe ramię 25 jest skonstruowane tak, że można regulować jego długość. Podstawa 24 wygiętej dźwigni ma przekrój poprzeczny w kształcie litery U. Ruchoma część przedłużająca 26 jest prowadzona ruchowo pomiędzy bocznymi odgałęzieniami dłuższego ramienia 25. W tym celu w części przedłużającej 26 znajduje się podłużny otwór 27, przez który przechodzi sworzeń 28 osadzony w odgałęzieniach dłuższego ramienia 25. W przedniej części dłuższego ramienia 25 znajduje się podłużny otwór 29, przez który przechodzi wkręt mocujący 31, który można wkręcać w stożkowy otwór 30 w części przedłużającej 26, i którego rozszerzony łeb opiera się na krawędziach podłużnego otworu 29.
Jak widać na fig. 2 i 3, klapa 16 stanowi górne skrzydło dwuskrzydłowej klapy składanej, której skrzydło dolne 32 jest połączone ze skrzydłem górnym 16 opaską zawiasową 33. W środkowej części dolnego skrzydła, po stronie zewnętrznej, znajduje się uchwyt 34. Co najmniej na jednej płycie bocznej kredensu jest osadzona szyna prowadząca 35 o przekroju w kształcie litery C, biegnąca równolegle do krawędzi otworu, w którym część nośna 36 jest prowadzona ruchowo, połączona z sekcją dolnej krawędzi dolnego skrzydła za pomocą konwencjonalnych czteropunktowych zawiasów 37 z podwójnym prowadzeniem.
Jak widać na fig. 2, przy zamkniętym położeniu klap 16, 32, obudowa sprężyny 5 znajduje się wewnątrz kredensu, zaś prowadzony w niej przesuwnie pręt 12 napotyka siłę sprężystą działającą z grubsza równolegle do płyty górnej 14. Ze względu na różny od prostopadłego kąt pomiędzy ramionami 9, 10, wygiętej dźwigni 8, mechanizm sprężynowy 5, 12 wywiera na klapy 16,32 w położeniu zamkniętym moment zamykający.
Jak widać na fig. 3, krótsze ramię 9 wygiętej dźwigni 8 wystaje w położeniu otwartym tylko nieznacznie nad dolne skrzydło 32 składanej klapy 16, 32 tak, że łącznik zabezpieczający według wynalazku prawie nie ogranicza dostępu do kredensu.
Dłuższe ramię 10 ściśle styka się z górnym skrzydłem 16 zarówno w położeniu zamkniętym jak i otwartym składanej klapy tak, że zajmuje tylko niewiele miejsca.
W położeniu całko wicie otwartym składanej klapy, widocznym na fig. 3, wygięta dźwignia 8 nie przeciąża zawiasów ponieważ dłuższe ramię 10 dźwigni opiera się w położeniu otwartym na stoperku utworzonym przez poprzeczny sworzeń zaczepowy 20.
Mimośrodowy sworzeń zaczepowy 20 nie stanowi tylko stoperka, ale można nim obracać dla celów montażowych do położenia, w którym amortyzator pneumatyczny lub mechanizm sprężynowy można zmontować maksymalnie je wydłużając. Po zmontowaniu, mimośrodowy sworzeń zaczepowy 20 przekręca się do położenia, w którym spoczywa na nim wygięta dźwignia 8 dociskana sprężyną.
182 337
W celu zmontowania łącznika zabezpieczającego według wynalazku, najpierw mocuje się do wewnętrznej powierzchni gómej płyty mebla płytkę mocującą 1. Płytkę mocującą 1 można wsunąć przez podłużne otwory, co umożliwia regulację pionową. Wygięta dźwignia 8 jest już odpowiednio osadzona pomiędzy odgałęzieniami 2 płytki mocującej 1. Następnie montuje się w położeniu wydłużonym amortyzator pneumatyczny lub mechanizm sprężynowy 5, 12. Po zmontowaniu należy obrócić ręką dłuższe ramię 10 wygiętej dźwigni 8 o mały kąt do położenia zamkniętego, po czym obrócić sworzeń zaczepowy 20 o mały kąt do położenia, w którym dłuższe ramię 10 dźwigni 8 oprze się na nim pod działaniem sprężyny. Górne skrzydło drzwi osadza się odpowiednio na zawiasie w płycie gómej za pomocą typowych zawiasów, korzystnie, za pomocą tak zwanych zawiasów zaciskowych. Następnie łączy się odpowiednio zawiasę dolnego skrzydła w znany sposób z częścią nośną.
Pokazana na fig. 8 wygięta dźwignia 40 zawiera podstawę 41 wykonaną z jednego kawałka i pokazaną na fig. 9. Podstawę tę można wykroić z dość grubej blachy albo złożyć z cieńszych blach i połączyć je potem ze sobą nitami. Dłuższe ramię dźwigni ma wgłębienie usztywniające 42.
Na podstawie 41 jest zamocowana ruchomo część regulacyjna 43. W skład części regulacyjnej 43 wchodzi wygięta część środkowa 44 w kształcie litery U, która otacza krótsze ramię 45 podstawy 41. W krótszym ramieniu 45 dźwigni znajdują się dwa widoczne na fig. 9 podłużne otwory 46 biegnące skośnie względem siebie. W odgałęzieniach 47, 48 części środkowej 44, we współosiowych otworach 49 są zanitowane dwa sworznie, przechodzące przez podłużne otwory 46.
W części regulacyjnej 43, na jej swobodnym rozwidlonym końcu, znajdują się współosiowe otwory 50 do osadzania tłoczyska amortyzatora pneumatycznego. Odgałęzienie 48 części regulacyjnej 43 można wydłużać i znajduje się w nim podłużny otwór 51. Z tym podłużnym otworem 51 sprzęga się okrągła mimośrodowa tarcza 52 z przecinającymi ją szczelinami, której mimośrodowy wałek jest zanitowany w otworze 53 dłuższego ramienia dźwigni w taki sposób, że trzyma się tam siłą tarcia, ale może się obracać. Podłużne otwory 46 biegną skośnie ku sobie w taki sposób, że część regulacyjna 43 przemieszcza się po jednym z grubsza obrocie mimośrodowej tarczy 52 wzdłuż kropkowanego okręgu 54 na fig. 8.
Część regulacyjną pokazano na fig. 8 w stanie wydłużonym linią punktową.
182 337
182 337
Fi g. 8
182 337
Fig.5
182 337 m
182 337
182 337
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Łącznik zabezpieczający do klapy osadzonej obrotowo wokół poziomej osi obrotu na górnej ściance kredensu, zawierający dźwignię połączoną obrotowo z główną częścią kredensu, przy czym swobodny koniec dźwigni jest zamocowany przesuwnie w szynie, zamocowanej do wewnętrznej powierzchni klapy pod kątem prostym do osi obrotu i dociskanej mechanizmem sprężynowym, w którego skład wchodzi, korzystnie, pręt, zamocowany przesuwnie do i z obudowy sprężyny, za pomocą siły pneumatycznej lub sprężystej, znamienny tym, że dźwignia jest dwuramienną wygiętą dźwignią (8), i oś obrotu (7) wygiętej dźwigni (8) leży pomiędzy ramionami (9, 45,10, 25), przy czym dłuższe ramię (10, 25) jest zamocowane przesuwnie w szynie (17), a krótsze ramię (9, 45) w stanie zamkniętym klapy (16, 32) znajduje się wewnątrz kredensu, a ponadto w krótszym ramieniu (9) jest osadzony zawiasowo jeden koniec mechanizmu sprężynowego (5, 12), którego drugi koniec jest połączony obrotowo z główną częścią mebla.
  2. 2. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że dwa ramiona (9,10) wygiętej dźwigni (8) tworzą kąt różny od prostego, zaś przy zamkniętej klapie (16, 32) wzdłużna oś pręta (12) mechanizmu sprężynowego (5,12) jest usytuowana nad osią obrotu (7) wygiętej dźwigni (8).
  3. 3. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że dłuższe ramię (10, 25) wygiętej dźwigni (8) posiada zamocowaną przesuwnie część przedłużającą (26).
  4. 4. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że obudowa (5) sprężyny mechanizmu sprężynowego (5, 12) i wygięta dźwignia (8) są zamocowane obrotowo pomiędzy wystającymi odgałęzieniami (2) płytki łączącej (1).
  5. 5. Łącznik według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że pomiędzy odgałęzieniami (2) nad osią obrotu (7) wygiętej dźwigni (8) znajduje się sworzeń zaczepowy (20) wygiętej dźwigni (8).
  6. 6. Łącznik według zastrz. 5, znamienny tym, że sworzeń zaczepowy (20) jest zamocowany obrotowo i ma mimośrodowy wałek (21).
  7. 7. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że klapa (16) jest górnym skrzydłem dwuskrzydłowej składanej klapy (16,32), której dolne skrzydło (32) jest osadzone zawiasowo w części nośnej (36) prowadzonej w szynie prowadzącej (35) osadzonej zawiasowo w bocznej ścianie głównej części mebla.
  8. 8. Łącznik według zastrz. 7, znamienny tym, że część nośna (36) zawiera podłużną część suwliwą, w której środkowej sekcji znajduje się, sprzęgalny z szyną prowadzącą (35) mającą przekrój w kształcie litery C, łeb w kształcie młotka, który to łeb można obracać wokół osi pod kątami prostymi do szyny prowadzącej (35) za pomocą śruby, przy czym szerokość wspomnianego łba jest mniejsza, a długość wspomnianego łba jest większa niż szerokość podłużnej szczeliny utworzonej pomiędzy ramionami odchodzącymi pod kątem od odgałęzień szyny prowadzącej (35) i części zabezpieczającej połączonej z częścią suwliwą do zamocowania części mocującej, korzystnie, osadzonego zawiasowo ramienia, na którym jest osadzone skrzydło drzwi.
  9. 9. Łącznik według zastrz. 8, znamienny tym, że na wspomnianej części suwliwej jest część nośna przechodząca przez podłużną szczelinę, w której część nośna jest zamocowana obrotowo wokół osi usytuowanej poprzecznie do części suwliwej.
  10. 10. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że długość krótszego ramienia (9, 45) dwuramiennej wygiętej dźwigni (8, 40) jest reguło walna.
  11. 11. Łącznik według zastrz. 10, znamienny tym, że położenie kątowe krótszego ramienia (9, 45) dwuramiennej wygiętej dźwigni (8, 40) względem dłuższego ramienia (10, 25) dźwigni (8,40) jest reguło walne.
    182 337
  12. 12. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że na krótszym ramieniu (45) dźwigni (40) jest zamocowana ruchomo część regulacyjna (43), w której znajduje się otwór (50) do zawiasowego osadzania mechanizmu sprężynowego (5).
  13. 13. Łącznik według zastrz. 1 albo 12, znamienny tym, że w krótszym ramieniu (45) dźwigni znajdują się dwa podłużne otwory (46) i krótsze ramię (45) dźwigni jest usytuowane wewnątrz części regulacyjnej (43) w kształcie litery U, zaś w odgałęzieniach (47, 48) części regulacyjnej (43) są sworznie, usytuowane w podłużnych otworach (46).
  14. 14. Łącznik według zastrz. 13, znamienny tym, że podłużne otwory (46) są usytuowane względem siebie ukośnie.
  15. 15. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że klapa (16, 32) jest osadzona zawiasowo na pionowej osi obrotu w głównej części kredensu.
  16. 16. Łącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że na wygiętej dźwigni (8) jest osadzona obrotowa mimośrodowa tarcza (52), usytuowana w otworze, korzystnie w podłużnym otworze (51) w części regulacyjnej (43), i posiadająca co najmniej jedną szczelinę, korzystnie przecinające się szczeliny.
    * * *
PL97318826A 1996-03-08 1997-03-06 Lacznik zabezpieczajacy do klapy osadzonej obrotowo wokól poziomej osi obrotuna górnej sciance kredensu PL PL PL PL182337B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29604354U DE29604354U1 (de) 1996-03-08 1996-03-08 Haltebeschlag für eine um eine horizontale Schwenkachse an einer Deckwand eines Schranks angelenkte Klappe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318826A1 PL318826A1 (en) 1997-09-15
PL182337B1 true PL182337B1 (pl) 2001-12-31

Family

ID=8020779

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97318826A PL182337B1 (pl) 1996-03-08 1997-03-06 Lacznik zabezpieczajacy do klapy osadzonej obrotowo wokól poziomej osi obrotuna górnej sciance kredensu PL PL PL

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5882099A (pl)
EP (1) EP0794309B1 (pl)
JP (1) JP2987338B2 (pl)
KR (1) KR100202764B1 (pl)
AT (1) ATE275687T1 (pl)
BR (1) BR9701235A (pl)
CZ (1) CZ294594B6 (pl)
DE (2) DE29604354U1 (pl)
ES (1) ES2229291T3 (pl)
HU (1) HU219781B (pl)
PL (1) PL182337B1 (pl)
SI (1) SI9700044A (pl)
TW (1) TW328977B (pl)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6095344A (en) * 1998-01-07 2000-08-01 White; Kenneth D. Overhead storage system
DE29808185U1 (de) 1998-05-06 1998-08-27 Salice Arturo Spa Möbel mit einem durch eine zweiflügelige Faltschiebetür verschließbaren Korpusteil
US6145942A (en) * 1998-07-17 2000-11-14 Margaret Platt Borgen Hold-open door closure assembly and method for using same
WO2001008854A1 (en) * 1999-07-30 2001-02-08 Snap-On Technologies, Inc. Workstation and spring-assisted door therefor
US6471312B1 (en) * 2000-03-23 2002-10-29 Steelcase Development Corporation Binder bin including dampening mechanism for door
US6302278B1 (en) * 2000-06-22 2001-10-16 Raymond Dueck Bicycle display rack
DE20100662U1 (de) * 2001-01-15 2001-04-19 Salice Arturo Spa Hebevorrichtung für eine zweiflügelige Faltklappe
JP3363897B2 (ja) * 2001-01-23 2003-01-08 精工技研株式会社 トラック等のウイング開閉装置
US6679572B2 (en) * 2001-02-14 2004-01-20 Maytag Corporation Lid or door for household appliances
JP4130586B2 (ja) 2001-02-22 2008-08-06 クルーガー インターナショナル インコーポレイテッド 収納ユニット
DE10145856B4 (de) * 2001-09-17 2005-09-08 Huwil-Werke Gmbh Möbelschloss- Und Beschlagfabriken Faltdeckel
US6863358B2 (en) 2002-02-28 2005-03-08 Haworth, Inc. Storage cabinet with movable door
US20040239217A1 (en) * 2002-10-15 2004-12-02 The Stanley Works Storage system
DE20307958U1 (de) * 2003-05-21 2003-09-04 Salice Arturo Spa Korpuselement mit Klappe
US20040262828A1 (en) * 2003-06-24 2004-12-30 Bauman Walter Douglas Device to provide initial pop-up of an automotive deck lid via a gas spring
DE20311189U1 (de) 2003-07-21 2003-09-25 Salice Arturo Spa Hebevorrichtung für eine zweiflüglige Faltklappe oder -tür
US20050264144A1 (en) * 2004-06-01 2005-12-01 Tk Canada Limited Cabinet door support mechanism
US7197790B1 (en) * 2004-08-18 2007-04-03 Pe Marine Designz, Ltd Hinge including a gas strut
AT502938A1 (de) * 2004-11-18 2007-06-15 Blum Gmbh Julius Stellantrieb zum bewegen einer klappe eines möbels
ITRM20050126U1 (it) * 2005-10-18 2006-01-17 Salice Arturo Spa Dispositivo di apertura di un'anta rotante a ribalta.
US7814957B2 (en) * 2006-07-24 2010-10-19 David A Crown Door assembly
JP2008088798A (ja) * 2006-09-04 2008-04-17 Atom Livin Tech Co Ltd 扉開閉装置
ITMI20070282A1 (it) * 2007-02-15 2008-08-16 Effegi Brevetti Srl Dispositivo d'apertura-chiusura di un'anta a ribalta doppia di un mobile
EP2072733B1 (de) * 2007-12-21 2011-03-16 Carrosserie Hess AG Seitenverkleidung für ein Fahrzeug
KR101323939B1 (ko) * 2009-02-27 2013-10-31 스가쓰네 고우교 가부시키가이샤 문 개폐용 스테이
AT508698B1 (de) * 2009-08-20 2017-07-15 Blum Gmbh Julius Möbel mit stellarmanordnung
KR101047855B1 (ko) 2009-10-21 2011-07-08 표진호 고정판을 고정한 가구힌지
US8714229B2 (en) * 2012-05-31 2014-05-06 Crown Industries, Inc. Hydraulic leveraged overhead door assembly
DE202013101958U1 (de) * 2013-05-06 2014-08-04 HUWIL Bútoripari és Üzletberendezési Rendszerek kft Halteanordnung für einen Schrank mit einem Korpus und einem an diesem bewegbar angelenkten Faltdeckel
AT515216B1 (de) * 2014-05-02 2015-07-15 Blum Gmbh Julius Stellantrieb für Möbelklappen
AT516784B1 (de) * 2015-02-13 2017-02-15 Blum Gmbh Julius Möbel
US10087669B1 (en) * 2015-10-08 2018-10-02 Grindmaster Corporation Front door assembly for beverage dispenser
IT201700112315A1 (it) * 2017-10-06 2019-04-06 Effegi Brevetti Srl Meccanismo di apertura automatica per ante a ribalta
PL3719242T3 (pl) * 2019-04-02 2021-12-13 Flap Competence Center Kft Okucie klapowe
US11428036B1 (en) * 2020-03-10 2022-08-30 Powerlift Door Consultants, Inc. Bi-fold overhead door with concealed hydraulic cylinder
CA3177716A1 (en) * 2020-07-17 2022-01-20 Powerlift Door Consultants, Inc. Bi-fold overhead door with concealed hydraulic cylinder
US11542739B1 (en) * 2021-10-13 2023-01-03 Shern Dar Indusrial Corp. Door closer mechanism

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US654501A (en) * 1900-06-18 1900-07-24 George T Wilson Attachment for carriage-boots.
US1716394A (en) * 1927-12-02 1929-06-11 El Paso Sash & Door Co Door for kitchen cabinets
US1994785A (en) * 1931-12-30 1935-03-19 Premo Fred Hangar door
US2758900A (en) * 1954-12-20 1956-08-14 Marchand Adolph Vanity cabinet
US2849270A (en) * 1956-08-09 1958-08-26 Aln D Warnock Cabinet with upfolding door
FR1371328A (fr) * 1963-07-24 1964-09-04 Système de verrouillage d'un auvent rabattable
FR1419272A (fr) * 1964-12-30 1965-11-26 Appareil compensateur de manoeuvre de portes de camions qui rabattues servent de plan incliné de chargement
DE1654437C3 (de) * 1967-02-03 1976-01-08 Alno-Moebelwerke Gmbh & Co Kg, 7798 Pfullendorf Beschlag für eine faltbare Schranktür o.dgl
US3698464A (en) * 1968-08-02 1972-10-17 Bus & Car Co Sa Folding door for luggage compartment of vehicles such as motor-coaches for example
US3493033A (en) * 1968-08-12 1970-02-03 Patrick Joseph Mcgirr Doors
DE2001191A1 (de) * 1970-01-13 1971-07-22 Metz Gmbh Carl Kraftfahrzeug mit eine Be- und/oder Entladeoeffnung verschliessender Klapptuer aus mindestens zwei fuer Verschwenkung relativ zueinander aneinander angelenkten Teilstuecken
AT305525B (de) * 1970-05-13 1973-02-26 Hettich F Kg Beschlag zum Anlenken und Führen einer einstückigen Klappe an einem schrankartigen Möbelstück
DE2648085A1 (de) 1976-10-23 1978-04-27 Hettich Hetal Werke Scharnierbeschlag
DE7705285U1 (de) 1977-02-22 1977-06-02 Robert Krause Kg, 4992 Espelkamp Moebelbeschlag fuer um eine waagerechte schwenkachse klappbare moebelklappen zu deren abstuetzung zumindest in ihrer hochgeklappten stellung
IT1083669B (it) * 1977-07-15 1985-05-25 Fiat Veicoli Ind Porta per veicoli particolarmente autoveicoli industriali
CH630437A5 (en) * 1978-07-04 1982-06-15 Giuseppe Frigerio Cabinet with up-and-over door
FR2512486A1 (fr) * 1981-09-04 1983-03-11 Renault Dispositif d'equilibrage de hayon de vehicule automobile
DE3343903A1 (de) * 1983-12-05 1985-06-13 Arturo Salice S.P.A., Novedrate, Como Weitwinkelscharnier
ATA112985A (de) 1985-04-16 1991-05-15 Grass Alfred Metallwaren Beschlag fuer einen schrank mit frontseitig angeordneter tuer
DE3808585A1 (de) * 1988-03-15 1989-09-28 Lautenschlaeger Kg Karl Schnaepperscharnier fuer moebeltueren
DE3914103A1 (de) * 1989-04-28 1990-10-31 Lautenschlaeger Kg Karl Schnaepperscharnier
US4991255A (en) * 1989-08-01 1991-02-12 Liu James C Pneumatic door-closer usable for left-hinged and right-hinged doors
US5215366A (en) * 1990-06-25 1993-06-01 Givens Charles S Storage apparatus and method
DE4106018A1 (de) * 1991-02-26 1992-08-27 Premark Feg Corp Faltbare tuer
US5639149A (en) * 1993-05-04 1997-06-17 Hussmann Corporation Glass front merchandiser with invisible hinge and seals
US5622414A (en) * 1993-06-07 1997-04-22 Ardco, Inc. Refrigerator display cabinet with thermally insulated pivotable all glass front window panel
DE4324340C2 (de) * 1993-07-20 1997-02-20 Salice Arturo Spa Führungsschiene mit einem in dieser verschieblich geführten Tragteil

Also Published As

Publication number Publication date
JPH09328952A (ja) 1997-12-22
PL318826A1 (en) 1997-09-15
HU219781B (hu) 2001-08-28
CZ294594B6 (cs) 2005-02-16
EP0794309A1 (de) 1997-09-10
KR970065949A (ko) 1997-10-13
CZ46297A3 (en) 1997-10-15
JP2987338B2 (ja) 1999-12-06
US5882099A (en) 1999-03-16
ES2229291T3 (es) 2005-04-16
HUP9700458A2 (en) 1997-10-28
KR100202764B1 (ko) 1999-06-15
DE59711891D1 (de) 2004-10-14
BR9701235A (pt) 1998-11-17
DE29604354U1 (de) 1996-06-05
ATE275687T1 (de) 2004-09-15
HUP9700458A3 (en) 1998-03-02
EP0794309B1 (de) 2004-09-08
SI9700044A (en) 1997-10-31
HU9700458D0 (en) 1997-04-28
TW328977B (en) 1998-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182337B1 (pl) Lacznik zabezpieczajacy do klapy osadzonej obrotowo wokól poziomej osi obrotuna górnej sciance kredensu PL PL PL
US7845053B2 (en) Integrated hinge assembly with spring biased prop arm
CN107532444B (zh) 一种用于家具的减速铰链
HU223555B1 (hu) Emelőszerkezet kétszárnyú összehajtható ajtó részére
CA1091113A (en) Oven hinge mechanism including cam balance modifier
US4514021A (en) Cabinet with double door consisting of an inner door and an outer door
US20050017224A1 (en) Lifting apparatus for a two-leaf folding flap or folding door
PL176831B1 (pl) Okno dachowe uchylno-wahadłowe
CN107575112B (zh) 一种家具折叠门的易拆装阻尼开闭结构
US4376324A (en) Furniture hinge
CZ288733B6 (cs) Částečně automaticky narazitelný systém kování pro okna, dveře nebo podobné konstrukční prvky
CA1128718A (en) Hinge and hold-open assembly
KR20080060280A (ko) 두 개의 문짝을 가진 접이 플랩용 리프팅 장치
EP1612356A2 (en) Hinging device for windows and doors
JP3043289B2 (ja) 閉鎖要素、特に折畳戸/引戸の扉用支持体
US4152811A (en) Over-center hinge
US4134179A (en) Hinge assembly
CN114059869A (zh) 汽车车门铰链结构
JPH035583A (ja) ドア、或いは、フラップを家具本体の支持壁にヒンジ止めするためのヒンジ
CN216841099U (zh) 汽车车门铰链结构
US5538064A (en) Guide rail slidingly supporting a load bearing member therein
CN113969715A (zh) 用于将可运动的家具部件可运动地连接到家具本体上的折页
CN216741130U (zh) 一种新型可调节隐藏铰链
CN215565226U (zh) 一种滑撑铰链
US2986769A (en) Deck lid hinge

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050306