PL182129B1 - Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej - Google Patents

Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej

Info

Publication number
PL182129B1
PL182129B1 PL31687996A PL31687996A PL182129B1 PL 182129 B1 PL182129 B1 PL 182129B1 PL 31687996 A PL31687996 A PL 31687996A PL 31687996 A PL31687996 A PL 31687996A PL 182129 B1 PL182129 B1 PL 182129B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
core
ring
ball
yarn
filament
Prior art date
Application number
PL31687996A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316879A1 (en
Inventor
Zdzislaw Sosinski
Janusz Cogiel
Andrzej Kluka
Jolanta E Rudnik
Original Assignee
Inst Architektury Tekstyliow
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Architektury Tekstyliow filed Critical Inst Architektury Tekstyliow
Priority to PL31687996A priority Critical patent/PL182129B1/pl
Publication of PL316879A1 publication Critical patent/PL316879A1/xx
Publication of PL182129B1 publication Critical patent/PL182129B1/pl

Links

Landscapes

  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania przędzy okręcanej zawie- ' rającej rdzeń z włókien ciągłych i oplot z włókien odcinkowych, w którym rdzeń odwija się z nawoju oraz rdzeń napręża się i okręca oplotem, z zastosowaniem wirującego wrzeciona współpracującego z obrączką i biegaczem, na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych, znamienny tym, że rdzeń napręża się odpowiednio, w zależności od wielkości wydłużenia komponentów w procesie wytwarzania przędzy okręcanej, przy czym rdzeń odwija się 1 rdzeń napręża się jednocześnie, przy użyciu urządzenia zawierającego otwieracz balonu i kulkowy naprężacz rdzenia z włókien ciągłych, po czym doprowadza się rdzeń do strefy skręcania z przędzą lub przędzami okręcającymi, na przędzarce lub skręcarce obrączkowej. 3. Urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych, zawierające wirujące wrzeciono współpracujące z obrączką, i biegaczem oraz naprężacz przędzy, znamienne tym, że na drodze rdzenia (7) z włókien ciągłych, pomiędzy nawojem (1) a strefą skręcania ma usytuowany otwieracz (2) balonu w kształcie wypukłego pierścienia osadzonego współosiowo na tulei (3) mającej w górnej części umieszczony współosiowo pierścień (4) o mniejszej średnicy, w którego osiowym otworze (5) umieszczonajest kulka (6)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania przędzy okręcanej, zwłaszcza przędz dwuskładnikowy^ lub trójskładnikowych z udziałem ciągłych włókien syntetycznych i przędz z włókien odcinkowych, na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych, oraz urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej.
Znany sposób wytwarzania przędzy okręcanej polega na tym, że rdzeó odwija się z tarczowej cewki osadzonej na wirującym wrzecionie i wprowadza się do wnętrza usytuowanego powyżej pomiędzy dwoma parami wałków naprężających wydrążonego wrzeciona z osadzoną na nim tarczową cewką z nawiniętą przędzą oplotu, po czym okręca się naprężony rdzeó przędzą oplotu i tak wytworzoną przędzę okręcaną kieruje się pomiędzy wałki odbierające, a następnie tworzy się nawój przędzy okręcanej.
Znane urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej zawiera szereg wrzecion usytuowanych na dwóch poziomach, jedne nad drugimi, przeznaczonych dla przędz składowych tworzących przędzę okręcaną nawiniętych na specjalne cewki tarczowe. Górne wrzeciona są drążone i umieszczone są pomiędzy dwoma parami wałków naprężających. Ponad górnymi wrzecionami znajduje się para wałków odbierających i urządzenie formujące nawój przędzy owijanej·.
Znane z polskiego opisu patentowego nr 91096 urządzenie do naprężania przędzy ma korpus z umieszczoną w nim kulką. W korpusie jest przelotowy przewód dla przędzy, mający na swej długości kilka sekcji o różnej średnicy, a w najniżej usytuowanej sekcji jest gniazdo
182 129 dla kulki. Urządzenia takie są, zamocowane do różnych elementów maszyn tekstylnych i spełniają rolę naprężaczy.
Sposób wytwarzania przędzy okręcanej zawierającej rdzeń z włókien ciągłych i oplot z włókien odcinkowych, w którym rdzeń odwija się z nawoju oraz rdzeń napręża się i okręca oplotem, z zastosowaniem wirującego wrzeciona współpracującego z obrączką i biegaczem, na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych według wynalazku polega na tym, że rdzeń napręża się odpowiednio, w zależności od wielkości wydłużenia komponentów w procesie wytwarzania przędzy okręcanej. Rdzeń odwija się i rdzeń napręża się jednocześnie przy użyciu urządzenia zawierającego otwieracz balonu i kulkowy naprężacz rdzenia z włókien ciągłych. Następnie rdzeń doprowadza się do strefy skręcania z przędzą lub przędzami okręcającymi, na przędzarce lub skręcarce obrączkowej. Masę kulki kulkowego naprężacza rdzenia z włókien ciągłych wynoszącą od 4 -16,5 g dobiera się w zależności od wielkości wydłużenia rdzenia z włókien ciągłych w procesie wytwarzania przędzy okręcanej i wytrzymałości na rozrywanie włókien ciągłych tworzących rdzeń.
Urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych, zawierające wirujące wrzeciono współpracujące z obrączką i biegaczem oraz naprężacz przędzy, według wynalazku, na drodze rdzenia z włókien ciągłych, pomiędzy nawojem a strefą skręcania, ma usytuowany otwieracz balonu w kształcie wypukłego pierścienia osadzonego współosiowo na tulei, mającej w górnej części umieszczony współosiowo pierścień o mniejszej średnicy, w którego osiowym otworze umieszczona jest kulka. Tuleja z otwieraczem balonu i kulkowym naprężaczem rdzenia z włókien ciągłych osadzona jest na wierzchołku nawoju wewnątrz linii przebiegu tworzącego się balonu z odwijanego rdzenia z włókien ciągłych.
Taki sposób jednoczesnego odwijania i prowadzenia oraz naprężania rdzenia z włókien ciągłych i prowadzenia przędzy okręcającej z włókien odcinkowych, a szczególnie ich łączenia, umożliwia uformowanie przędzy okręcanej o wysokiej wytrzymałości na rozrywanie, gdyż przy jej rozciąganiu ulegają jednoczesnemu rozrywaniu wszystkie składniki przędzy okręcanej.
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny schemat urządzenia do wytwarzania przędzy okręcanej, fig. 2 - urządzenie w przekroju osiowym, fig. 3 - urządzenie w widoku z góry, a fig. 4 - urządzenie naprężająco-odwijające w przekroju osiowym.
Sposób wytwarzania przędzy okręcanej, w przykładowym stosowaniu według wynalazku na bawelniasskiej skręcarce obrączkowej, polega na tym, że rdzeń z włókien ciągłych doprowadza się do strefy skręcania z przędzą lub przędzami okręcającymi pod odpowiednim naprężeniem, zależnym od wielkości wydłużenia komponentów w procesie wytwarzania przędzy okręcanej. Pomiędzy nawojem rdzenia z włókien ciągłych a strefą skręcania przędzy okręcanej stosuje się urządzenie umożliwiające jednoczesne oowijanie i naprężanie przędzy zawierające otwieracz balonu i kulkowy naprężacz rdzenia z włókien ciągłych. Masa kulki kulkowego naprężacza rdzenia wynosi od 4-16,5 g, co wywołuje naprężenia w jedwabiu ciągłym od 2 - 7 G. Masę kulki dobiera się w zależności od wielkości wydłużenia i powierzchniowych właściwości tarciowych rdzenia z włókien ciągłych w procesie wytwarzania rdzenia z włókien ciągłych w procesie wytwarzania przędzy okręcanej w celu uzyskania jednoczesnego rozrywania skręconych komponentów przy rozciąganiu, a jednocześnie uzyskania maksymalnej wytrzymałości właściwej łączonej przędzy okręcanej.
Przy formowaniu przędzy okręcanej z jedwabiu poliestrowego o masie liniowej 270 dtex i wydłużeniu 12,9% skręconego z przędzą bawełnianą 25 tex x 2 uzyskano maksymalną wytrzymałość przędzy okręcanej 28,8 cN/tex przy masie kulki 16,3 g (stosowano kolejno kulki o masach 6,9 g, 8,4 g oraz 16,3 g), co wywołało naprężenie w jedwabiu poliestrowym w wysokości 7 G. Natomiast przy formowaniu przędzy okręcanej z jedwabiu poliamidowego o masie liniowej 235 dtex i wydłużeniu 14,60% skręconego z przędzą bawełnianą 25 tex x 2 uzyskano maksymalną wytrzymałość przędzy okręcanej 27,8 cN/tex przy masie kulki 8,4 g (stosowano kolejno kulki o masach 4,1 g oraz 8,4 g), co wywołało naprężenie
182 129 w jedwabiu poliamidowym w wysokości 3,2 G. Szczegółowe dane dotyczące poszczególnych wariantów formowania przędzy okręcanej zawiera poniższa tabela.
Numer wa- riantu Przędze składowe Średnica kulki mm Masa kulki g Naprężenie rdzenia G Wytrzymałość właściwa przędzy okręcanej cN/tex
1. Torlen 270 dtex o wydłużeniu 12,9% Bawełna dwojona 25 tex x 2 12,0 6,9 2,2 27,2
2. Torlen 270 dtex o wydłużeniu 12,9% Bawełna dwojona 25 tex x 2 12,8 8,4 3,8 28,1
3. Torlen 270 dtex o wydłużeniu 12,9% Bawełna dwojona 25 tex x 2 16,0 16,3 7,0 28,8
4. PA 235 dtex o wydłużeniu 14,6% Bawełna dwojona 25 tex x 2 10,0 4,1 2,5 26,9
5. PA 235 dtex o wydłużeniu 14,6% Bawełna dwojona 25 tex x 2 12,8 8,4 3,2 27,8
Urządzeniem do wytwarzania przędzy okręcanej, w przykładowym wykonaniu zgodnie z wynalazkiem, jest bawełniarska skręcarka obrączkowa wyposażona w dodatkowe elementy ułatwiające odwijanie rdzenia z włókien ciągłych i jednoczesne odpowiednie naprężanie rdzenia z włókien ciągłych. Na drodze rdzenia z włókien ciągłych, pomiędzy nawojem 1 a strefą skręcania, urządzenie ma usytuowany otwieracz balonu 2 w kształcie dysku osadzonego współosiowo w połowie wysokości na tulei 3 ułatwiający odwijanie się jedwabiu z kopsa 1. W górnej części tulei 3 umieszczony jest współosiowo pierścień 4 o mniejszej średnicy, w którego osiowym wgłębieniu z otworem 5 umieszczona jest kulka 6. Tuleja 3 z otwieraczem 2 balonu i kulkowym naprężaczem 4, 6 rdzenia z włókien ciągłych umieszczona jest na wierzchołku nawoju 1 rdzenia z włókien ciągłych i umożliwia naprężanie oraz wirowanie odwijanego rdzenia wokół geometrycznej osi symetrii nawoju 1 i wokół kulkowego naprężacza 4, 6.
Wytwarzanie przędzy okręcanej na tak przystosowanej skręcarce obrączkowej polega na tym, że jedwab 7 odwijany z kopsa 1, wirujący wokół i stykający się z otwieraczem 2 balonu ułatwiającym jego odwijanie jest wprowadzany pod kulkę 6 leżącą swobodnie na talerzyku 4 z otworem 5 i jest odpowiednio naprężony oraz kierowany do wnętrza cewki 8, a następnie po jej opuszczeniu jest kierowany pod prowadzący pręt 9 do prowadnika 10. Natomiast przędza z włókien odcinkowych odwijana z nawoju 12 osadzonego w natykowej ramie 13 kierowana jest poprzez prowadzące pręty 9,14 do prowadnika 10, w którym łączy się z jedwabiem 7. Jedwab 7 wraz z przędzą 11 z włókien odcinkowych kierowane razem pomiędzy wydające wałki 15 i w strefę skręcania, a następnie połączone i skręcone w postaci okręcanej przędzy 16 po przejściu oczkowego prowadnika 17 i biegacza 18 nawijane są na cewkę 19 osadzoną na wirującym wrzecionie skręcarki tworząc przędzalniczy nawój 20. Wielkość napięcia jedwabnego rdzenia 7 regulowana jest poprzez zmianę masy kulki 6 tak, ażeby uzyskać okręcaną przędzę 16, w której przy rozciąganiu ulegaj ą jednoczesnemu rozerwaniu obydwa jej komponenty.
182 129
182 129
Fg.5
Fig.4
182 129
Fi g. 2
182 129
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób poSóbaw^at^Lai^^a^n^^p/^Łdzcao^eri^i^Tn^ierzjw^^jacą^i^ii z włóki en ciągfych ioplot z włókien odcinkowych, w którym rdzeó oOwija się z nawoju oraz rdzeó napręża się i okręca oplotem, z zastosowaniem wirującego wrzeciona współpracującego z obrączką i biegaczem, na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych, znamienny tym, że rdzeó napręża się odpowiednio, w zależności od wielkości wydłużenia komponentów w procesie wytwarzania przędzy okręcanej, przy czym rdzeó ddwiea się i rdzeó napręża się jednocześnie, przy użyciu urządzenia zawierającego otwieracz balonu i kulkowy naprężacz rdzenia z włókien ciągłych, po czym doprowadza się rdzeó do strefy skręcania z przędzą lub przędzami okręcającymi, na przędzarce lub skręcarce obrączkowej.
  2. 2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że masę kulki kulkowego naprężacza rdzenia z włókien ciągłych wynoszącą od 4 -16,5 g, dobiera się w zależności od wielkości wydłużenia rdzenia z włókien ciągłych w procesie wytwarzania przędzy okręcanej i wytrzymałości na rozrywanie włókien ciągłych tworzących rdzeó.
  3. 3. Urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej na przędzarkach lub skręcarkach obrączkowych, zawierające wirujące wrzeciono współpracujące z obrączką i biegaczem oraz naprężacz przędzy, znamienne tym, że na drodze rdzenia (7) z włókien ciągłych, pomiędzy nawojem (1) a strefą skręcania ma usytuowany otwieracz (2) balonu w kształcie wypukłego pierścienia osadzonego współosiowo na tulei (3) mającej w górnej części umieszczony współosiowo pierścień (4) o mniejszej średnicy, w którego osiowym otworze (5) umieszczona jest kulka (6).
  4. 4. Urządzenie, według zastrz. 3, znamienne tym, że tuleja (3) z otwieraczem (2) balonu i kulkowym napi^/aczem (4, 6) rdzenia (7) z włókien ciągłych osadzona jest na wierzchołku nawoju (1) wewnątrz linii przebiegu tworzącego się balonu z oOwieanegd rdzenia (7) z włókien ciągłych.
PL31687996A 1996-11-06 1996-11-06 Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej PL182129B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31687996A PL182129B1 (pl) 1996-11-06 1996-11-06 Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31687996A PL182129B1 (pl) 1996-11-06 1996-11-06 Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316879A1 PL316879A1 (en) 1998-05-11
PL182129B1 true PL182129B1 (pl) 2001-11-30

Family

ID=20068593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31687996A PL182129B1 (pl) 1996-11-06 1996-11-06 Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182129B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL316879A1 (en) 1998-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100680687B1 (ko) 코어 얀 및 코어 얀의 제조 방법 및 장치
US3478506A (en) Method of manufacturing a yarn
SK12294A3 (en) Internally bonded sewing threads and process for production thereof
US3092953A (en) Method and apparatus for forming yarn
US2588361A (en) Single cover elastic yarn
JPS6028936B2 (ja) 糸の製造方法
BRPI0416718B1 (pt) Método para a produção de um fio compósito e fio compósito obtido pelo dito método
CN112119185A (zh) 包含纤维芯和纤维鞘的纱
US3264816A (en) Process for producing composite yarn structure
US3722202A (en) Spinning a filament-wrapped staple fiber core yarn
CN207904443U (zh) 一种包缠复合纱的制备装置
JPH06257027A (ja) 複合糸及びその製造法
US2036778A (en) Hiding core thread in yarn
JP2008174848A (ja) コアーヤーン縫糸およびその製造方法
PL182129B1 (pl) Sposób wytwarzania przędzy okręcanej i urządzenie do wytwarzania przędzy okręcanej
US2207641A (en) Elastic yarn
CN110644101A (zh) 一种精纺平行花式纱的纺纱方法
JP4647373B2 (ja) 組紐の製造方法及び組紐からなる釣糸
CN109023625A (zh) 交捻纱线及使用了该交捻纱线的布帛及布料用纤维制品
US3914930A (en) Method of manufacturing variable knop yarn
JP2000220049A (ja) 潜在伸縮特性を有する長短複合紡績糸
JP3035894B2 (ja) 複合ミシン糸
US2052683A (en) Apparatus fob twisting filaments
JPH02234941A (ja) 混繊糸の製造方法
KR100341832B1 (ko) 스펀같은플러프들이있는텍스쳐드필라멘트사및그것을제조하는방법