PL181998B1 - Apparatus for hanling and bensing a glass sheet - Google Patents

Apparatus for hanling and bensing a glass sheet

Info

Publication number
PL181998B1
PL181998B1 PL96324986A PL32498696A PL181998B1 PL 181998 B1 PL181998 B1 PL 181998B1 PL 96324986 A PL96324986 A PL 96324986A PL 32498696 A PL32498696 A PL 32498696A PL 181998 B1 PL181998 B1 PL 181998B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
frame
glass
rollers
bending
Prior art date
Application number
PL96324986A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324986A1 (en
Inventor
Jeffrey R Flaugher
William J Skilliter
Vince Dew
Original Assignee
Libbey Owens Ford Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Libbey Owens Ford Co filed Critical Libbey Owens Ford Co
Publication of PL324986A1 publication Critical patent/PL324986A1/xx
Publication of PL181998B1 publication Critical patent/PL181998B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B23/00Re-forming shaped glass
    • C03B23/02Re-forming glass sheets
    • C03B23/023Re-forming glass sheets by bending
    • C03B23/03Re-forming glass sheets by bending by press-bending between shaping moulds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B35/00Transporting of glass products during their manufacture, e.g. hot glass lenses, prisms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B2225/00Transporting hot glass sheets during their manufacture
    • C03B2225/02Means for positioning, aligning or orientating the sheets during their travel, e.g. stops
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/50Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping
    • Y02P40/57Improving the yield, e-g- reduction of reject rates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)

Abstract

1 . Urzadzenie do giecia zmiekczonych cieplnie arkuszy szkla, majace rame. forme gnaca zam ontowana na ramie i posiadajaca dol- ny. poziomo usytuowany czlon prasujacy wyposazony w ciagla ob- wodowa rame ksztaltujaca zgodna z brzegowym obrysem arkusza szkla, srodki napedu zamontowane na ramie do selektywnego pod- noszenia i opuszczania dolnego czlonu prasujacego, przenosnik za- montowany na ramie do przemieszczania arkuszy szkla wzdluz okreslonej, zasadniczo poziomej, drogi od grzejacego konca ramy do i poprzez obszar giecia, przy czym przenosnik posiada w obsza- rze giecia wiele obrotowo zamontowanych, równoleglych, pozio- mych walków przebiegajacych poprzecznie wzgledem drogi przenosnika i ponizej ramy ksztaltujacej dolnego czlonu pra- sujacego oraz wiele rolek przenosnikowych, znam ienne tym. ze kazda rolka przenosnikowa (68) jest zamocowana wzdluznie, obro- towo na jednym z poziomych walków (78) tak, ze rolki przenosmko- we (68) sa usytuowane wewnatrz brzegowego obrysu ramy ksztaltujacej (50) przy czym maja przeciwlegle czesci koncowe przebiegajace promieniowo od walków (78) i usytuowane bardzo blisko przeciwleglych stron ramy ksztaltujacej (50) oraz maja kolowy przekrój poprzeczny ze stopniowo zmniejszajaca sie srednica od czesci koncowych (164) do srodka rolki przenosnikowej (68), na- tomiast ram a ksztaltujaca (50) w polozeniu opuszczonym jest usytu- owana ponizej powi erzchni wsporczej rolek przenosnikowych (68). zas w polozeniu podniesionym jest usytuow ana powyzej rolek prze- nosnikowych (68) FIG. 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do gięcia zmiękczonych cieplnie arkuszy szkła.
Urządzenia do gięcia zmiękczonych cieplnie arkuszy szkła są stosowane w produkcji masowej krzywoliniowych lub wygiętych arkuszy szkła dla przemysłu samochodowego i innych podobnych zastosowań. W operacjach produkcji masowej arkusze są zwykle przemieszczane jeden za drugim, wzdłuż poziomej drogi, na przenośnikach typu rolkowego poprzez proces produkcyjny. Poszczególne operacje w procesie produkcyjnym obejmują ogrzewanie szkła do temperatury mięknienia, gięcie arkuszy szkła do żądanego kształtu i wreszcie kontrolowane chłodzenie wygiętych arkuszy w celu odprężenia szkła.
Arkusze szkła są ogrzewane do temperatury mięknienia przy przechodzeniu przez piec grzejny. Następnie, arkusze sąprzemieszczane za pomocą przenośnika do obszaru kształtowania lub gięcia, gdzie arkuszom nadawany jest dokładnie żądany kształt. Po ukształtowaniu arkusze szkła są przenoszone do stanowiska chłodzenia, gdzie są w kontrolowany sposób chłodzone w celu odprężenia szkła.
Głównymi procesami stosowanymi do kształtowania zmiękczonego cieplnie szkła są: kształtowanie rolkowe, gięcie w prasie i kształtowanie grawitacyjne. W kształtowaniu rolkowym rozgrzane szkło jest transportowane na wierzchu szeregu rolek kształtujących lub pomiędzy górnym zestawem a dolnym zestawem rolek kształtujących, które stykają się ze szkłem w celu kształtowania go. Gięcie z prasowaniem wiąże się z umieszczeniem szkła w urządzeniu gnącym pomiędzy uzupełniającymi się członami kształtującymi, górnym i dolnym. Właściwie ustawiony arkusz jest następnie sprzęgany, wzdłuż swych dolnych części brzegowych, z dolnym członem prasującym i podnoszony z rolek przenośnikowych, w celu dociśnięcia do dokładnie określonej krzywizny pomiędzy uzupełniającymi się powierzchniami kształtującymi członów prasujących. Przy kształtowaniu grawitacyjnym umożliwione jest osiadanie ogrzanego szkła zgodnie z ramą lub szeregiem konturowanych rolek kształtujących pod działaniem siły ciężkości.
Płaskie arkusze szkła, aby nadawały się do zastosowań samochodowych, muszą mieć nadane dokładnie określone krzywizny podyktowane kształtem i obrysem otworów okiennych w pojeździe. Innym ważnym żądaniem jest to, aby okna spełniały surowe wymagania optyczne i aby nie miały wad optycznych i zniekształceń odbiciowych, które przeszkadzałyby w widzeniu poprzez szkło w obszarze obserwacji.
181 998
Ostatnio, zaczęto stosować cieńsze szyby na boczne okna samochodu, w celu zrnniejszenia całkowitego ciężaru pojazdu. Przy cieńszym szkle występują problemy z kształtowaniem i odprężaniem szkła ze względu na różnice w zatrzymywaniu ciepła i na brak możliwości osiągnięcia i utrzymania żądanego kształtu szkła po ogrzaniu.
Gdy grubość szkła maleje, wzrasta prędkość utraty ciepła i ciepło początkowo otrzymane przez cienkie arkusze szkła jest szybko rozpraszane po opuszczeniu atmosfery grzejnej pieca i w trakcie stosunkowo chłodnego etapu kształtowania. Jeżeli chłodzenie szkła odbywa się zbyt szybko, szkło to nie będzie wystarczająco miękkie do prawidłowego gięcia i arkusze szkła nie zachowają ciepła koniecznego do odprężania. Jeżeli arkusze szkła zostaną przegrzane w celu utrzymania żądanej temperatury, wówczas będą bardzo giętkie, co grozi utratą kontroli nad odkształceniem i powoduje tendencję do osiadania z żądanego kształtu poza dokładnymi przewidzianymi tolerancjami. Przegrzanie ma tendencję do pogarszania]akości powierzchni gotowego szkła w wyniku plam cieplnych, odkształcenia przez rolki, znaków po rolkach, wżerów, osiadania przy krawędziach i innych związanych z tym problemów. Ponadto zastosowania samochodowe wymagająteraz gięcia wąskiego szkła o kształcie prostokątnym lub nieprostokątnym.
Proste gięcie arkusza szkła wymaga, by arkusz był gięty wzdłuż jednej osi, która jest zwykle poprzeczna do linii przenośnikowej. Kiedy arkusz szkła jest wyginany do kształtu złożonego, prasujące urządzenie kształtujące musi zapewniać zarówno wzdłużnąjak i poprzecznąoś zginania.
Przemysł szklarski potrzebuje zatem ulepszonego urządzenia gnącego, które może obrabiać cienkie szkło w skuteczny sposób ze zmniejszeniem do minimum pogarszania jakości szkła. Jednym z problemów związanych z gięciem szkła jest umieszczenie i gięcie szkła w urządzeniu gnącym bez zniekształcenia lub osiadania szkła. Po wygięciu szkła do żądanego kształtu szkło musi być również odpowiednio podparte podczas przemieszczania go do etapu chłodzenia (odprężania).
Są znane liczne rozwiązania dotyczące urządzeń do rolkowego kształtowania szkła, łącznie z rozwiązaniami przedstawiającymi zastosowanie rolek dociskowych, w których rolka o kształcie wklęsłym tworzy parę z rolką o kształcie wypukłym. Z opisów patentowych US nr nr 3.701.644; 3.856.499; 3.871.855; 3.891.420; 3,929.441; 3.934.996; 3.992.181; 4.043.783 (Frank); oraz 3.869.269 (Knapp) są znane rolkowe urządzenia kształtujące, nadające się do kształtowania szeregu oddzielnych, ruchomych arkuszy szkła z nadawaniem im albo kształtu prostego, albo kształtu złożonego z jednakowymi lub niejednakowymi promieniami krzywizny.
Z opisu patentowego US nr 4.123.246 (Johnson i in.) jest znane kształtowanie arkuszy szkła przez stopniowe transportowanie wielu arkuszy z ukośnie usytuowanego szeregu nieruchomych, cylindrycznie ukształtowanych rolek przenośnikowych na usytuowane na przemian kształtowe wirujące nieruchome rolki kształtujące.
Z opisu patentowego US nr 4.218.232 (Wilhelm) jest znane kształtowanie arkuszy szkła przez podnoszenie ruchomych arkuszy na pierwszy szereg wirujących rolek kształtujących, które poruszają się poprzecznie do góry pomiędzy sąsiednimi nieruchomymi cylindrycznymi rolkami przenośnikowymi, aby zapewnić sprzężenie toczne z dolną powierzchnią szkła przez czas wystarczający do kształtowania szkła. W tym procesie górne powierzchnie szkła nie są dotykane podczas kształtowania szkła.
Urządzenia kształtujące znane ze stanu techniki mają kilka konfiguracji członów tworzących formę i rolek przenośnikowych do ustawiania położenia, gięcia i przenoszenia arkuszy szkła po przetransportowaniu z pieca do urządzenia gnącego. Z opisu patentowego US nr 3.338.695 (Ritter) jest znany ciągły obwodowy prasujący pierścień gnący z szeregiem rolek wsporczych umieszczonych w otwartym zarysie pierścienia dolnej formy. Ten otwarty pierścień jest umieszczony nieco poniżej zewnętrznego obwodu rolek wsporczych. Rolki wspierają ogrzany arkusz szkła w płaszczyźnie poziomej przed i po gięciu szkła pomiędzy ciągłym pierścieniem dolnej formy a górną formą. Jednakże rolki te nie podpierają całkowicie ogrzanego szkła w tym urządzeniu gnącym.
181 998
W starszych rozwiązaniach rolki przenośnika gnącego do wspierania i transportowania arkuszy szkła w połączeniu z dolnym członem prasującym były prostymi rolkami o jednakowej średnicy, przebiegającymi w poprzek drogi ruchu arkuszy. Szereg rolek usytuowany był w granicach ciągłego otwartego pierścienia dolnego członu prasującego, przy czym rolki te były zamontowane na wałkach przebiegających poprzecznie do drogi szkła. Po wygięciu arkuszy szkła rolki nie zapewniały żadnego podparcia dla zewnętrznego obwodu wygiętych arkuszy, co powodowało problemy z osiadaniem przy stosowaniu cieńszego szkła.
Późniejsze rozwiązania obejmowały stosowanie giętkich rolek, mających tendencję do przyjmowania krzywizny nadanej wygiętym arkuszom, osadzonym na nich po gięciu w prasie, przy czym rolki te mają sekcje pośrednie o dokładnej krzywiźnie, które są usytuowane we wspólnej płaszczyźnie, w celu wspierania arkuszy przed gięciem, a następnie są przechylane do dołu, by utworzyć powierzchnię wspierającą uzupełniającą wobec krzywizny nadanej arkuszowi, by odbierać wygięty arkusz z dolnego członu prasującego. W tych dalszych konfiguracjach rolek, dolny człon prasujący, który jest konstrukcją typu pierścieniowego, wykorzystuje ramę kształtującą typu pierścieniowego zawartą przynajmniej w części wielu segmentów umieszczonych jeden przy drugim w żądanym obrysie. Sąsiednie końce tych kształtujących segmentów są usytuowane w odstępie wystarczającym, by umożliwić przechodzenie ramy kształtującej pomiędzy sąsiednimi rolkami podczas podnoszenia i opuszczania dolnego członu prasującego w cyklu zginania.
Wraz z pojawieniem się szyb samochodowych o nieregularnym obrysie lub o skomplikowanych konfiguracjach wystąpiły dodatkowe problemy, ponieważ poprzecznie przebiegające rolki mogą przecinać ramę kształtującą ukośnie lub pod kątem ostrym. W rezultacie kształty lub szczeliny wymagane w ramie kształtującej do przechodzenia konwencjonalnych prostych rolek zwiększyły się do takiej wartości, że niepodparte, zmiękczone cieplnie, cieńsze szkło może osiadać w te szczeliny i przyjmować kształt niemożliwy do zaakceptowania.
Ze względu na problemy osiadania w szkle spowodowane przez segmentową ramę kształtującąopracowano układy rolkowe, które wykorzystują ramę kształtującąo ciągłym obrysie do zapewnienia nieprzerwanego podparcia wokół obwodu arkusza szkła. W rozwiązaniu znanym z opisu patentowego US nr 5.004.492 przewidziane są oddzielne rolki do wspierania i przenoszenia arkuszy szkła wewnątrz i na zewnątrz ramy kształtującej. Specjalną konfigurację wałka i środki napędu zastosowano poniżej ramy kształtującej pomiędzy rolkami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Z opisu patentowego US nr 3.905.794 (Revells i in.) jest znane zastosowanie rolek przenośnikowych o kształcie łukowym, obrotowych wokół swej własnej osi. Każda z tych rolek przenośnikowych zawiera nieobrotowy wewnętrzny człon rdzeniowy i zewnętrzną tuleję zamontowaną obrotowo wokół i względem wewnętrznego członu rdzeniowego. Rolki przenośnikowe wspierają ogrzany arkusz szklany na całej jego długości przed i po gięciu arkusza. Rolki te są odłączane od arkusza szkła w odpowiednim czasie, by wykluczyć ruch z tarciem pomiędzy arkuszem szkła a rolkami przenośnikowymi. Zewnętrzny pierścień kształtujący jest utworzony przez wiele segmentów zawierających pręty końcowe. Rozwiązanie to zapewnia podparcie arkuszy szkła, kiedy arkusze te są w silnie ogrzanym stanie zmiękczonym, niezbędnym do prawidłowego gięcia.
Z opisu patentowego US nr 4.047.919 jest znane urządzenie gnące, które ma segmentowaną dolną ramę kształtującą i konturowane rolki do przenoszenia arkuszy szkła. Ponadto to urządzenie gnące ma dodatkowe środki grzania w obszarze gięcia. Rolki przenośnikowe mają kształt wklęsły zgodny z krzywizną zmiękczonych cieplnie, wygiętych arkuszy szkła. Wklęsła część każdej rolki jest krótsza niż poprzeczny wymiar arkusza szkła, aby uniknąć ciernego sprzężenia części bocznych przy szerszej krawędzi prowadzącej.
Z opisu patentowego US nr 4.670.036 jest znany ciągły pierścień kształtujący z wieloma rolkami zamontowanymi na podstawie wsporczej. Rolki te są usytuowane zarówno po wewnętrznej jak i po zewnętrznej stronie pierścienia kształtującego, by wspierać arkusz szklany. Ogrzane arkusze szklane są przyjmowane z pieca na konturowanych rolkach i osiadają do kształtu
181 998 zgodnego z konturowanymi rolkami, gdy arkusze te sąprzemieszczane do położenia przeznaczonego do gięcia z prasowaniem.
Z opisu patentowego US nr 4.872.898 (Enk i in.) jest znane ruchome urządzenie gnące. W tym urządzeniu szyny są rozmieszczone poprzecznie względem linii produkcyjnej w obszarze gięcia pomiędzy piecem a stanowiskiem chłodzenia odprężającego. W celu zmniejszenia do minimum czasu potrzebnego na zmianę modelu w linii produkcyjnej stosuje się dwie lub więcej sekcji gnących. Kiedy wykorzystywana jest jedna sekcja gnąca, drugie urządzenie gnące jest wyposażane w potrzebne rolki przenośnikowe i człony gnące. Kiedy według planu ma nastąpić zmiana modelu, pierwszą sekcję gnącą wyłącza się z produkcji, a drugą sekcję gnącą umieszcza się w linii, by zmniejszyć do minimum stratę czasu produkcyjnego.
Z opisu patentowego US nr 5.004.492 (Boreri in.) jest znana inna postać sekcji gnącej z ciągłą obwodowąramą kształtującą zamontowaną z możliwościąpionowego ruchu posuwisto-zwrotnego. W tej sekcji gnącej przenośniki rolkowe są zmodyfikowane, aby zapewnić krótkie rolki po zewnętrznej stronie ramy kształtującej i niezależne rolki pomocnicze zamontowane wewnątrz ramy kształtującej.
Z opisu patentowego US nr 5.286.271 (Rueter i in.) jest znana konfiguracja formy, w której ciągły pierścień tworzy dolną sekcję formy i podnosi szkło z przenośnika do sprzężenia z górną formą podciśnieniową. Po ukształtowaniu arkusza szkła ten ciągły pierścień jest opuszczany, a arkusz szkła jest przytrzymywany przy górnej formie przez podciśnienie. Ta góma forma jest przemieszczana przez podwieszone szyny, aby złożyć ukształtowany arkusz szkła na sąsiednim przenośniku do dalszej obróbki.
Z opisu patentowego US nr 5.297.669 (Neuendorf) jest znane urządzenie do gięcia zmiękczonych cieplnie arkuszy szkła, mające ramę, formę gnącą zamontowaną na ramie i posiadającą dolny, poziomo usytuowany człon prasujący wyposażony w ciągłą ramę kształtującą zgodną z brzegowym obrysem arkusza szkła, środki napędu zamontowane na ramie do selektywnego podnoszenia i opuszczania dolnego członu prasującego oraz przenośnik zamontowany na ramie do przemieszczania arkuszy szkła wzdłuż określonej, zasadniczo poziomej, drogi od grzejącego końca ramy do i poprzez obszar gięcia. Przenośnik posiada w obszarze gięcia wiele obrotowo zamontowanych, równoległych, poziomych wałków przebiegających poprzecznie względem drogi przenośnika oraz wiele rolek przenośnikowych. Wklęsłe rolki przenośnikowe mają stopniowo zwiększającą się krzywiznę od wyjściowego końca pieca do obszaru zginania z prasowaniem, który stopniowo kształtuje wstępnie arkusz szkła przed zginaniem arkusza pomiędzy górnym a dolnym członem prasującym. Rolki w tym urządzeniu majączęść w kształcie litery U, przy każdym końcu rolek, dla ciągłej ramy kształtującej. Jednym z problemów związanych z rolkami posiadającymi końęe w kształcie litery U jest zapewnienie odpowiedniego podparcia ogrzanego arkusza szkła wokół obwodowych krawędzi szkła, by uniknąć osiadania szkła.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do gięcia zmiękczonych cieplnie arkuszy szkła umożliwiające zmniejszenie do minimum osiadania i pogorszeniajakości ukształtowanego szkła oraz o większej wydajności produkcyjnej.
Urządzenie do gięcia zmiękczonych cieplnie arkuszy szkła, mające ramę, formę gnącą zamontowaną na ramie i posiadającą dolny, poziomo usytuowany człon prasujący wyposażony w ciągłą obwodową ramę kształtującązgodnąz brzegowym obrysem arkusza szkła, środki napędu zamontowane na ramie do selektywnego podnoszenia i opuszczania dolnego członu prasującego, przenośnik zamontowany na ramie do przemieszczania arkuszy szkła wzdłuż określonej, zasadniczo poziomej, drogi od grzejącego końca ramy do i poprzez obszar gięcia, przy czym przenośnik posiada w obszarze gięcia wiele obrotowo zamontowanych równoległych, poziomych wałków przebiegających poprzecznie względem drogi przenośnika i poniżej ramy kształtującej dolnego członu prasującego, oraz wiele rolek przenośnikowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że każda rolka przenośnikowa]est zamocowana wzdłużnie, obrotowo na jednym z poziomych wałków tak, że rolki przenośnikowe są usytuowane wewnątrz brzegowego obrysu ramy kształtującej, przy czym mają przeciwległe części końcowe przebiegające promieniowo od wałków i usytuowane bardzo blisko przeciwległych stron ramy kształtującej oraz mają
181 998 kołowy przekrój poprzeczny ze stopniowo zmniejszającą się średnicą od części końcowych do środka rolki przenośnikowej natomiast rama kształtująca w położeniu opuszczonym jest usytuowana poniżej powierzchni wsporczej rolek przenośnikowych zaś w położeniu podniesionym jest usytuowana powyżej rolek przenośnikowych.
Przenośnik, korzystnie, posiada wiele konturowanych rolek wstępnego kształtowania zamontowanych przy grzejącym końcu ramy, do wstępnego kształtowania arkuszy szkła przed wejściem w obszar gięcia. W szczególności, przenośnik posiada napęd dołączony do poziomych wałków i rolek wstępnego kształtowania, do równoczesnego przenoszenia arkuszy szkła do i z obszaru gnącego. Ewentualnie, napęd przenośnika posiada pas synchronizujący do napędzania wielu poziomych wałków.
Urządzenie, korzystnie, ma drugą formę gnącą zamontowaną na ramie i drugi zestaw rolek przenośnikowych usytuowanych wewnątrz brzegowego obrysu ramy kształtującej w drugiej formie gnącej, do równoczesnego gięcia dwóch arkuszy szkła. W szczególności, druga forma gnąca i pierwsza forma gnąca są usytuowane w odstępie od siebie na ramie i ustawione poprzecznie do drogi szkła, przy czym rolka przenośnikowa z pierwszego zestawu rolek przenośnikowych i rolka przenośnikowa z drugiego zestawu rolek przenośnikowych są zamontowane na poziomym wałku do równoległego obrabiania dwóch arkuszy szkła.
Rolki przenośnikowe mają, ewentualnie, wydrążony środek.
Korzystnie, rolki przenośnikowe są pokryte miękkim, odpornym na ciepło materiałem do sprzężenia z arkuszami szkła.
Urządzenie, korzystnie, na przenośniku ma zderzak ustalający położenie, posiadający element napędowy do podnoszenia i opuszczania zderzaka. Ewentualnie, urządzenie ma sterownik do sterowania i określania kolejności działania przenośnika oraz zderzaka i środków napędu dla formy gnącej.
Korzystnie, forma gnąca posiada poziomo usytuowany górny człon prasujący przeciwstawny względem dolnego członu prasującego, przy czym obydwa człony prasujące mają uzupełniające się powierzchnie kształtujące. Ewentualnie, urządzenie ma drugie środki napędu zamontowane na ramie, do selektywnego opuszczania i podnoszenia górnego członu prasującego.
Korzystnie, urządzenie jest usytuowane pomiędzy piecem do grzania arkuszy szkła a sekcjąchłodzenia do odprężania wygiętych arkuszy szkła, natomiast rama jest ruchoma i posiada środki do przemieszczania ramy poprzecznie do i z położenia roboczego, oraz posiada górną płytę i dolną płytę zdolne do wykonywania ruchu posuwisto-zwrotnego wewnątrz ramy, zaś do dolnego członu prasującego jest przymocowana dolna podstawa do tymczasowego montowania dolnego członu prasującego na dolnej płycie w ramie, a do górnego członu prasującego jest przymocowana górna podstawa do tymczasowego montowania górnego członu prasującego do górnej płyty w ramie, natomiast przenośnik jest usytuowany przy dolnym członie prasującym formy gnącej i niezależnie zamontowany na ramie, przy czym na gómej podstawie są usytuowane góme środki podnoszące do selektywnego instalowania i usuwania górnego członu prasującego z ramy, zaś na dolnej podstawie sąusytuowane dolne środki podnoszące, na przenośniku są usytuowane uzupełniające środki podnoszące, a pomiędzy dolną podstawą a przenośnikiem są usytuowane środki blokujące.
Wklęsłe rolki są zamontowane na wałkach napędowych i umieszczone wewnątrz pierścienia gnącego. Gdy arkusze szkła dochodzą do lub wychodzą z położenia gięcia pomiędzy członami prasującymi, pierścień gnący jest zagłębiany poniżej zewnętrznego obwodu wklęsłych rolek. Gdy arkusz szkła jest już prawidłowo usytuowany pomiędzy górną formą a dolną formą, pierścień gnący dolnej formy zostaje podniesiony, by podnieść arkusz szkła z przenośnika i doprowadzić do prasującego sprzężenia z powierzchnią kształtującą gómej formy. Po ukształtowaniu arkusza szkła pierścień gnący zostaje opuszczony do swego położenia zagłębionego, aby ukształtowane szkło mogło wyjść z urządzenia kształtującego i by następny arkusz szkła mógł wejść w to urządzenie. Wklęsły kształt wewnętrznych rolek zapewnia maksymalne podparcie
181 998 ukształtowanego arkusza szkła, by uniknąć osiadania do czasu przetransportowania szkła do obszaru chłodzenia w celu odprężenia arkusza szkła.
Dodatkowe wydajności produkcyjne można otrzymać zestawiając podwójną linię produkcyjną w pojedynczym urządzeniu gnącym. Takie ustawienie produkcyjne jest idealnie dostosowane do szyb bocznych, tak że szyby lewej i prawej strony mogąbyć gięte równocześnie. W podwójnej linii, formy i onarzędziowanie są obrócone o 90 stopni ze zwykłego położenia, tak że arkusze szkła są transportowane krótkim bokiem do przodu. Szyby boczne w podwójnej linii mogąbyć obrabiane w tych samych piecach i w tych samych systemach chłodzenia, które są stosowane do większych szyb przednich i szyb tylnych, kształtowanych w pojedynczej linii.
Przez obrócenie onarzędziowania o 90 stopni i zastosowanie wklęsłych rolek wewnętrznych zmniejsza się do minimum problemy związane z przechylaniem szkła. Arkusz szkła z wzdłużną osią gięcia będzie gładko przemieszczany na wklęsłych rolkach w odróżnieniu od poprzecznej osi gięcia, która powoduje kołysanie się arkusza szkła na rolkach. Inna zaleta obrócenia onarzędziowania polega na zmniejszeniu temperatury potrzebnej do gięcia szkła. Kiedy wygięte szkło wychodzi z urządzenia gnącego i wchodzi do sekcji chłodzenia, rury dmuchowe mogąbyć umieszczone bliżej szkła, co zmniej sza ciśnienie gazu potrzebne do chłodzenia szkła.
Wklęsły, klepsydrowy kształt rolek wewnątrz pierścienia gnącego zapewnia podparcie bliżej niż jeden 2,54 cm od obwodowej krawędzi elementu. Przy stosowaniu cylindrycznych rolek, kilkanaście cm wokół krawędzi ukształtowanego szkła pozostaje bez podparcia i może osiadać, gdy ukształtowane szkło jest transportowane na przenośniku.
Dolna forma w urządzeniu gnącym jest zamontowana na podstawie, aby ułatwić montaż i demontaż dolnej formy jako kompletnego podzespołu. Dolna forma zawiera urządzenie podnoszące, przeznaczone do podnoszenia formy z ramy urządzenia gnącego. Kiedy dolna forma jest podnoszona z ramy, wówczas sprzęga się z przenośnikiem urządzenia gnącego, by równocześnie demontować dolny człon formy i przenośnik. Specjalne formy i rolki przenośnikowe mogąbyć montowane jako jeden zespół równocześnie dla każdego modelu giętego szkła, a następnie cały zespół może być instalowany i wyjmowany z ramy urządzenia gnącego, gdy jest to potrzebne dla operacji produkcyjnych.
Urządzenie według wynalazku jest przedstawione, w przykładzie wykonania, na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku w widoku z boku, z wyrwaniem, fig. 2 przedstawia urządzenie w powiększonym widoku z góry, zasadniczo wzdłuż linii 2-2 z fig. 1, fig. 3 przedstawia fragment urządzenia w powiększonym widoku częściowym, częściowo w przekroju, wzdłuż linii 3-3 z fig. 2, ilustrujący napęd rolek przenośnikowych, fig. 4 przedstawia urządzenie w widoku z boku, częściowo w przekroju, wzdłuż linii 4-4 z fig. 2, fig. 5 przedstawia fragment urządzenia w powiększonym przekroju, zasadniczo wzdłuż linii 5-5 z fig. 2, pokazujący belki rolkowe i montaż wałków napędowych rolek przenośnikowych na torze montażowym, fig. 6 przedstawia fragment urządzenia w powiększonym przekroju, zasadniczo wzdłuż linii 6-6 z fig. 2, pokazujący rowek teowy do mocowania toru montażowego do belki rolkowej, fig. 7 przedstawia widok perspektywiczny dolnego członu prasującego urządzenia, w położeniu roboczym, z pominiętymi słupami narożnymi, belkami rolkowymi i płytą dolnego członu, fig. 8 przedstawia wklęsłą rolkę przenośnikową w powiększonym widoku z boku, częściowo w przekroju i z usuniętymi pewnymi częściami, z pokazaniem szczegółów złącza do połączenia rolek z wałkami napędowymi, fig. 9 przedstawia rolkę w widoku z boku, częściowo w przekroju wzdłuż linii 9-9 z fig. 8, a fig. 10 przedstawia przekrój złącza wzdłuż linii 10-10 z fig. 9.
Na figurach 1 i 2 przedstawione jest urządzenie 10 do gięcia szyb szklanych, przeznaczonych do stosowania w samochodach. Sprzęt technologiczny do gięcia szyb ze szkła zawiera piec 14 do grzania szkła do jego temperatury mięknienia, urządzenie gnące 10 i sekcję chłodzącą (nie pokazana) do odprężania lub odpuszczania szkła.
W sekcji grzejnej z piecem 14 arkusze 12 szkła są konwencjonalnie grzane w kontrolowany sposób podczas równoczesnego przeprowadzania ich przez piec 14 na przenośniku z rolkami 16. Arkusze 12 szkła ogrzane do swej temperatury gięcia wychodzą z pieca 14 poprzez otwór 20
181 998 w tylnej ścianie końcowej pieca 14 i są przenoszone do urządzenia gnącego 10 przez wstępnie kształtujące rolki przenośnikowe 18.
Urządzenie gnące 10 zawiera konstrukcję szkieletową, zwykle w postaci równoległych rur, zawierającąpionowe narożne słupy 22 połączone przy swych wierzchołkach i przy dolnych końcach podłużnymi belkami 24 i poprzecznymi belkami 26, aby utworzyć sztywną konstrukcję skrzyniową. Urządzenie gnące 10 zawiera przenośnik 28, który jest usytuowany zgodnie ze wstępnie kształtującymi rolkami przenośnikowymi 18 tak, że arkusze szkła 12 odebrane ze wstępnie kształtujących rolek przenośnikowych 18 sąprzenoszone i umieszczane do gięcia. Przenośnik 28 prasy, jak to zostanie jeszcze dalej omówione dokładniej, jest przeznaczony do wspierania i przenoszenia arkusza 12 szkła po gięciu, kiedy ma on temperaturę podatną na odkształcenia i osiadanie w niekorzystnych warunkach.
Wewnątrz konstrukcji kratowej urządzenia gnącego 10 osadzone są, z ruchem posuwisto-zwrotnym względem siebie, górny stemplowy człon prasujący 30 i dolny matrycowy człon prasujący 32. Te człony prasujące 30, 32 górny i dolny mają przeciwległe, uzupełniające się powierzchnie kształtujące o zgodnej krzywiźnie, do której mają być gięte płaskie arkusze 12 szkła.
Górny człon prasujący 30 zawiera konstrukcję podstawy 34 do wspierania elementu formy 36, mającego zwróconą do dołu, zasadniczo wypukłą powierzchnię kształtującą 38 do nadawania żądanej krzywizny arkuszowi 12. Specyficzny kształt i krzywizna powierzchni kształtującej 38 są podyktowane przez określoną krzywiznę i konfigurację, które należy nadać arkuszowi 12 szkła. Górny element formy 36 może zawierać albo ciągłąpowierzchnię kształtującą, albo obwodową ramę kształtującą o konstrukcji typu obrysowego lub pierścieniowego.
Konstrukcja podstawy 34, niosąca górny element formy 36, jest przymocowana do górnej płyty 40, która jest zawieszona na poziomej belce 24, na przykład za pomocą drążków 42 odchodzących od podnośników śrubowych 44. Te podnośniki śrubowe 44 są połączone poprzez wałki napędowe 46 z zespołem napędowym 48. Przez działanie zespołu napędowego 48 podnośniki śrubowe 44 sąnapędzane razem, by podnosić lub opuszczać gómąpłytę 40 i górny człon prasujący 30 przenoszony przez nią do wybranych położeń roboczych. Górny człon prasujący 30 może być umieszczony na początku linii produkcyjnej i utrzymywany w stałym położeniu, albo alternatywnie górny człon prasujący 30 może być podnoszony i opuszczany pomiędzy wysokością spoczynkową a wysokością gięcia w cyklu zginania.
Dolny człon prasujący 32 zawiera ramę kształtującą 50 typu obrysowego lub pierścieniowego przymocowany do wielowarstwowej podstawy 52 w odstępie od niej za pomocą wielu regulowanych słupów montażowych 54. Długość tych słupów 54 może być regulowana tak, aby osiągnąć żądane położenie ramy kształtującej 50. Rama kształtująca 50 ma kształt zgodny z arkuszami 12 szklanymi, które mająbyć gięte i jest wyposażony na swej górnej powierzchni w zasadniczo wklęsłą powierzchnię kształtującą 56 komplementarną wobec powierzchni kształtującej 38 górnego członu. Rama kształtująca 50 i jej zależność wobec przenośnika 28 gięcia oraz kształtu podstawy 52 zostanie dokładniej opisana dalej.
Podstawa 52 jest przenoszona na dolną płytę 58 zamontowanąz możliwością pionowego ruchu posuwisto-zwrotnego. W narożnikach przewidziane są elementy prowadzące 60 w celu ograniczenia dolnej płyty 58 do dokładnie pionowej drogi wyznaczonej przez narożne słupy 22. Dolna płyta 58 jest skonstruowana dla ruchu pionowego pod działaniem płynowego serwomotoru 64 zamontowanego na ramie montażowej 62, która jest wsparta przez dodatkowe podłużne belki 24 lub poprzeczne belki 26 zamontowane w środku konstrukcji. Tłoczysko 66 serwomotoru płynowego jest przymocowane do pomostu 58 w celu podnoszenia i opuszczania tego pomostu 58. Tłoczysko 66 podnosi dolny prasujący człon 32 i przenoszona przez niego rama kształtująca 50 pomiędzy jego dolnym położeniem poniżej rolek 68 przenośnika 28 a jego podniesionym położeniem powyżej nich w celu podnoszenia ogrzanego arkusza 12 szkła z rolek 68 i dociskania szkła 12 do górnego członu prasującego 30 i pomiędzy komplementarnymi powierzchniami kształtującymi 38, 56, by nadać arkuszowi szkła żądaną krzywiznę. Po gięciu tłoczysko 66 jest wycofywane, aby opuścić ramę kształtującą 50 poniżej rolek przenośnikowych 68 i położyć wy
181 998 gięty arkusz 12 szkła na nich, w celu przemieszczenia go do sąsiedniej sekcji chłodzenia na rolkach przenośnikowych 70.
Usytuowane w odstępach bocznych ustalające położenie zderzaki 72 są odpowiednio umieszczone na drodze przemieszczania arkusza szkła 12, aby zatrzymać arkusz szkła 12 i dokładnie określić jego położenie w żądanym miejscu względem członów prasujących 30, 32. Każdy zderzak 72 jest przymocowany do tłoczyska 74 serwomotoru płynowego 76. Serwomotory 76 służą do podnoszenia i opuszczania zderzaków 72 synchronicznie pomiędzy górnym położeniem powyżej przenośnika 28 zginania i na drodze ruchu arkuszy 12 na rolkach 68, a dolnym położeniem poniżej.
Prędkość ruchu arkuszy 12 szkła podczas każdej fazy działania jest sterowana przez system sterowania silnika (nie pokazano), aby dostosować ją do operacji przeprowadzanej na arkuszu szkła 12. Silniki o zmiennej prędkości, stosowane do sterowania prędkości przenośnika w każdej z tych trzech faz, są wszystkie dołączone do centrum sterowania silników tak, że wszelkie regulacje przeprowadzane w celu dokonania zmiany prędkości silników (to znaczy przenośnik pieca jest zwalniany w celu zwiększenia temperatury szkła) będą powodować odpowiednie regulacje prędkości innych sekcji przenośnikowych, by utrzymać proporcjonalność odpowiednich prędkości.
W przypadku przenośnika 28 w urządzeniu gnącym 10, napęd 80 przenośnika, pokazany na fig. 3, jest używany do napędzania wałków napędowych 78, na których zamontowane są rolki 68. Te wałki napędowe 78 są wsparte przez łożyska 82 wałków przy każdym końcu i w środki wałka 78. Silnik 84 o zmiennej prędkości, przekładnia redukcyjna 86 i napęd 88 z łańcuchem o obiegu zamkniętym zastosowano do napędzania zębników 90 dołączonych do trzech rolek 18 przenośnika kształtowania wstępnego i zębnika napędowego 92 dołączonego do krótkiego wałka 94, w celu napędzania wejściowego koła zębatego na synchronizującym mechanizmie pasowym 96. Wyjście tego pierwszego synchronizującego mechanizmu pasowego 96 jest wykorzystywane do napędzania jednego z wałków 78A napędu przenośnika. Drugi synchronizujący mechanizm pasowy 98 jest następnie używany do obrotowego napędzania reszty wałków 78 w urządzeniu gnącym 10.
Dolny człon prasujący 32, który jest zamontowany na dolnej płycie 58, jest pokazany bardziej szczegółowo na fig. 4 i 7. Płytowy stół 100 tworzy standardowy środek połączenia z dolną płytą 58. Płyta łącząca 102 jest następnie przykręcona do płytowego stołu 100. Płyta podstawy 104 dla każdej linii jest następnie mocowana do płyty łączącej 102. Zastosowano wiele pionowych elementów dystansowych 106 do wspierania dolnej płyty 108 na płycie podstawy 104, która stanowi element podnoszący utworzony przez parę otworów 110 pomiędzy płytą podstawy 104 a dolną płytą 108. Słupy 54 i serwomotor 76 są zamontowane na tej dolnej płycie 108.
Otwory 110 mają wymiary dostosowane do przyjmowania zębów 112 (pokazanych linią przerywaną na fig. 4) podnośnika widłowego, który może być użyty do podnoszenia dolnego członu prasującego 32 (po odłączeniu od płyty 58), aby ułatwić montaż i demontaż dolnego członu prasującego 32 z urządzenia gnącego 10. Ponadto dolny człon prasujący 32 zawiera dwie ściany końcowe 114 zamontowane na płycie łączącej 102. Zaokrąglone rowki lub szczeliny są wykonane w górnej krawędzi tych ścian końcowych 114, w celu przyjęcia i wspierania wałków napędowych 78 przenośnika 28 podczas równoczesnego montażu i demontażu dolnego członu prasującego 32 i przenośnika 28 gnącego.
Przenośnik 28 gnący jest niezależnie zamontowany na narożnych słupach 22 urządzenia gnącego 10. Rolki gnące 68 prasy i dolny człon prasujący 32 sązazwyczaj przeznaczone do i używane wyłącznie ze specjalnym modelem giętego szkła. W konsekwencji przenośnik 28 gnącego z rolkami 68 i dolny człon prasujący 32, chociaż zamontowane niezależnie w urządzeniu gnącym 10, są wspólnie montowane i demontowane z urządzenia gnącego 10 i sąskładowane jako jeden zespół do późniejszego użycia w produkcji.
Przenośnik 28 gnący jest zamontowany na rolkowych belkach 118, które sąprzymocowane do narożnych słupów 22 poprzez ramiona wsporcze 120 (fig. 2 i 4-7). Dwa ramiona wsporcze 120 sąprzyspawane do narożnych słupów 22 po każdej stronie urządzenia gnącego 10. Ramiona wsporcze 120 przebiegają prostopadle do narożnych słupów 22 i mają zasadniczo kształt pro
181 998 stokątny. Dwie belki rolkowe 118 są następnie przyspawane lub przykręcone do gómej powierzchni ramion wsporczych 120 w układzie równoległym. Belki rolkowe 118 pozostają w stałym położeniu na urządzeniu gnącym 10. Belki rolkowe 118 zawierają podłużną szczelinę 122 w kształcie odwróconej litery T, przebiegającą przez całą długość tych belek rolkowych 118.
Łożyska 82, które wspierają wałki napędowe 78 przenośnika 28, sąprzymocowane do szyn montażowych 124, które są zamontowane na belkach rolkowych 118. Szyny montażowe 124 mają na swej dolnej powierzchni występ 126 do ustawiania szyny 124 w szczelinie 122 w kształcie odwróconej litery T. Górna powierzchnia ma rowek 128 przeznaczony do przyjęcia odpowiedniego występu na podstawie montażowej 130 łożyska 82. Łożysko 82 jest mocowane do szyny 124 śrubami 132. Dwie szyny montażowe 124 sąprzymocowane do dwóch belek rolkowych 118 za pomocą śrub montażowych 134 i nakrętki 136 w kształcie litery T.
Poprzeczki 138 są dołączone do wsporników 140 zamontowanych na szynach montażowych 124. Te poprzeczki 138 zapewniają dodatkową sztywność i zgodne ustawienie przy mocowaniu szyny montażowej 124 do belek rolkowych 118. Kiedy szyny montażowe 124 są odłączone od belek rolkowych 118, a dolny człon prasujący 32 i przenośnik 28 sąmontowane lub demontowane z urządzenia 10, wałki 78 są mocowane w szczelinach 116 ścian końcowych 114. Łożyska 82 są usytuowane w pobliżu zewnętrznej powierzchni ścian końcowych 114 tak, że przenośnik 28 nie może przesunąć się w żadnym kierunku i jest przytrzymywany w dolnym członie 32 prasy dla celów składowania.
Jak pokazano na fig. 4, zęby 112 podnośnika widłowego będą początkowo sprzęgać się z dolną płytą 108 w celu podnoszenia dolnego członu 32 prasy. Po krótkim pionowym podniesieniu zęby 112 sprzęganą się również z poprzeczkami 138, aby równocześnie podnieść dolny człon 32 prasy i przenośnik 28, które są zblokowane ze sobą, być utworzyć jeden podzespół, jak opisano powyżej.
Urządzenie gnące 10 jest zamontowane na przestawnych kołach 142 (fig. 1) tak, że całe urządzenie gnące 10 może być demontowane z linii produkcyjnej i zastępowane podobnym urządzeniem, posiadającym odpowiedni przenośnik 28 gnący, górny człon prasujący 30, dolny człon prasujący 32 do gięcia arkuszy 12 szkła. Przy zmienianiu całego urządzenia gnącego 10 trzeba tylko odłączyć minimum członów napędowych i sterujących, zastąpić jedno urządzenie gnące 10 innym, dołączyć z powrotem człony napędowe i sterujące i ustawić i wypoziomować urządzenie gnące 10 względem pieca 14 i zespołu chłodzącego w linii produkcyjnej. Dużą ilość czasu produkcyjnego można zaoszczędzić przez montaż i testowanie rolek przenośnikowych i członów kształtujących poza linią produkcyjną.
Urządzenie gnące 10 może zawierać przestawne koła i podpory poziomujące do celów ustawiania i poziomowania.
W urządzeniu produkcyjnym szyny przebiegające poprzecznie względem linii produkcyjnej są zastosowane do odtaczania pierwszego urządzenia gnącego 10 z linii produkcyjnej i przetaczania drugiego urządzenia gnącego 10, przeznaczonego do wytwarzania żądanego elementu z giętego szkła, z powrotem do położenia w linii produkcyjnej. Kiedy urządzenie gnące 10 zostanie odtoczone z linii produkcyjnej, wówczas otwory 110 w dolnym członie prasującym 32 są dostępne, tak że podnośnik widłowy można wykorzystać do podniesienia dolnego członu prasującego 32 i przenośnika 28 z urządzenia 10 i do zainstalowania innych podzespołów w urządzeniu 10.
Montaż, ustawianie i testowanie przenośnika gnącego 28, górnego członu prasującego 30 i dolnego członu prasującego 32 wymagają znacznego czasu i wysiłku. Po uzyskaniu wydajności produkcyjnej nadającej się do zaakceptowania takie podzespoły są zazwyczaj przetrzymywane i składowane jako kompletne podzespoły. W operacjach produkcyjnych, gdzie wytwarza się tylko ograniczoną liczbę modeli produkcyjnych z giętego szła, dla każdego modelu można trzymać oddzielne urządzenie gnące 10.
W operacjach produkcyjnych, gdzie wytwarza się dużą liczbę modeli z giętego szkła, zasadniczo korzystne jest utrzymywanie tylko podzespołów (górnego członu prasującego 30 i zespołu złożonego z przenośnika 28 i dolnego członu prasującego 32) dla każdego modelu. Podzespoły te mogąbyć składowane w stojakach i następnie montowane w konstrukcji ramowej
181 998 urządzenia gnącego 10, kiedy sąpotrzebne do operacji produkcyjnych. W konsekwencji, zwykle w urządzeniu produkcyjnym potrzebne są tylko dwie lub trzy konstrukcje ramowe (narożne słupy 22, belki 24,26, belki rolkowe 118) z gómąpłytą40, dolnąpłytą58 i związanym osprzętem napędowym do ustawiania położenia. Gdy w linii produkcyjnej stosowane jest jedno urządzenie gnące 10, górny człon prasujący 30 i zespół złożony z przenośnika prasującego 28 i dolnego członu prasującego 32 dla następnego zaplanowanego modelu produkcyjnego może być instalowany w drugim urządzeniu gnącym 10 do wprowadzenia w linię produkcyjną.
Przy zmienianiu górnego członu prasującego 30 konstrukcję podstawy 34 odkręca się od górnej płyty 40. Ta konstrukcja podstawy 34 zawiera płytę podstawy 146 z regulacyjnymi słupkami 144 do ustawiania konfiguracji górnego elementu 36 formy. Płyta podstawy 146 jest członem konstrukcyjnym przeznaczonym do używania w celu podnoszenia i przemieszczania górnego członu prasującego 30. Podnośnik widłowy lub inny element podnoszący może być użyty przy demontażu górnego członu prasującego 30 z urządzenia gnącego 10 i wprowadzaniu innego górnego członu prasującego 30.
Dolny człon prasujący 32 i przenośnik prasujący 28 sąmontowane i demontowane z urządzenia gnącego 10 jako jeden zespół. Dolny człon prasujący 32 jest mocowany do dolnej płyty 58, a przenośnik prasujący 28, zawierający rolki 68 i wałki 78, jest mocowany do belek rolkowych 118, jak opisano powyżej. Figura 7 przedstawia dolny człon prasujący 32 i przenośnik prasujący 28 w położeniu roboczym jak wtedy, gdy podzespoły takie sącałkowicie przymocowane i nadają się do pracy w produkcji. Po wymontowaniu urządzenia 10 z linii produkcyjnej i odłączeniu dolnego członu prasującego 32 od płyty 58 oraz po odłączeniu szyn montażowych 124 przenośnika 28 od belek rolkowych 118 dolny człon prasujący 32 jest podnoszony przez zęby podnośnika widłowego w otworze 110 aż szyny montażowe 124 zostaną podniesione z belek rolkowych 118 i wałki 78 będą wsparte w szczelinach 116 ścian końcowych 114 (fig. 4) jak opisano powyżej. Dolny człon prasujący 32 i przenośnik 28 demontuje się i przechowuje jako podzespół, a odpowiedni podzespół montuje się w urządzeniu gnącym 10 dla następnej rotacji podzespołów 10 w linii produkcyjnej. Gdy górny człon prasujący i dolny człon prasujący 32 z przenośnikiem 28 zostaną już zamontowane, przetestowane i zatwierdzone do użycia produkcyjnego, można stosunkowo łatwo utrzymywać takie poziomy jakości przy następnym użyciu w produkcji.
Przy naciskach, być zmniejszyć do minimum czas spadku produkcji ważne jest, by producenci szkła samochodowego posiadali sprawne, niezawodne, wysokiej jakości i skuteczne kosztowo środki zmieniania modeli produkcyjnych. Możliwości takie daje zastosowanie dwóch lub więcej urządzeń gnących 10 z członami prasującymi 30, 32 i przenośnikiem 28.
Jednym z kluczowych czynników przy osiąganiu żądanej jakości z urządzeniem gnącym 10 jest konfiguracja i zależność pomiędzy dolną ramą kształtującą 50 a dolnym członem prasującym 32 i rolkami 68 w przenośniku 28. Przezwyciężanie problemów z osiadaniem i inną degradacją arkusza szkła 12 stało się większym wyzwaniem wraz ze zmniejszeniem grubości szkła samochodowego na szyby boczne z 6,3 mm do 3 mm lub mniej.
W rozwiązaniu według wynalazku wstępnie kształtujące rolki przenośnikowe 18 są typu konturowanego, zawierającego wewnętrzny wydrążony nieruchomy człon rdzeniowy 148 i zewnętrzną giętką przenoszącą obciążenie tuleję 150 obrotową względem niego. Jak pokazano na fig. 7 wstępnie kształtujące rolki przenośnikowe 18 według wynalazku zawierają dwie konturowane części 152. Mogąbyć stosowane konturowane rolki 18 o zwiększającej się krzywiźnie, prowadzące do urządzenia gnącego 10 do wstępnego kształtowania arkuszy 12 szkła. Prowadzące dalsze kształtowanie konturowe rolki 70 mają podobną konstrukcję i są podobnie konturowane do przenoszenia giętych arkuszy 12 z urządzenia gnącego 10 do sąsiedniego stanowiska obróbki w celu chłodzenia giętego szkła.
Człon rdzeniowy 148 jest wykonany z rury ze stali nierdzewnej lub z podobnego materiału. Przyjednym końcu człon rdzeniowy 148 rolki przenoszącej 18 sięga poza obrotową tuleję 150 i jest zabezpieczony przed obracaniem przez odpowiedni element montażowy 156 na szynie montażowej 124 konstrukcji szkieletu. Drugi koniec członu rdzeniowego 148 jest zamocowany na
181 998 przeciwległej szynie montażowej 124 przez obrotowy kołnierz 158. Zewnętrzna tuleja 150 jest również przymocowana do obrotowego kołnierza 158 przez człon sprzęgający 160. Jak podano powyżej, obrót zębnika napędowego 90 powoduje obracanie się w kontrolowany sposób zewnętrznej tulei 150 rolki przenoszącej 18.
Przenośnik 28 urządzenia gnącego 10 zawiera równoległe wałki obrotowo włączone pomiędzy szyny montażowe 124. Szereg rolek 68, które są zamontowane na wałkach 78, jest usytuowany wewnątrz pierścieniowego typu ramy kształtującej 50 dolnego członu prasującego 32. Każda rolka przenosząca 68 jest wykonana z odpowiedniego materiału, takiego jak aluminium. Rolka 68 może być wydrążona, aby utworzyć wewnętrzny otwór 162 (fig. 8), który zmniejsza ciężar tej rolki 68, który ma być wspierany na wałku 78, i który również zmniejsza ciężar, jaki trzeba podnieść przy wymienianiu zespołu złożonego z dolnego członu prasującego 32 i przenośnika 28.
Jak pokazano na fig. 8, każda rolka 68 ma kształt klepsydry, tak że końcowe części 164 rolki 68 mają wysokość h. Rolka 68 ma stopniowo malejący przekrój poprzeczny od części końcowych 164 do wewnątrz do środka rolki 68, aby utworzyć krzywoliniową, zasadniczo wklęsłą powierzchnię wsporczą 166 w widoku z przodu komplementarną z krzywizną szklanych arkuszy 12 wygiętych po zmiękczeniu cieplnym. Ta powierzchnia wsporcza zapewnia doskonałe wspieranie wygiętych arkuszy 12, by zapobiegać osiadaniu tych arkuszy od ich żądanego kształtu podczas wyprowadzania z urządzenia gnącego 10.
Wysokość h części końcowych 164 rolki 68 musi być większa niż grubość pierścieniowej ramy kształtującej 50. Zależność taka umożliwia ukształtowanie ramy kształtującej 50 w postaci ciągłego pierścienia, przy czym ta rama kształtująca 50 nadal może być usunięta z drogi arkusza 12 szkła, gdy arkusz 12 szkła wchodzi i wychodzi z urządzenia gnącego 10. Osiadanie można zmniejszyć lub wyeliminować przez zmniejszenie do minimum odległości d pokazanej na fig. 8 pomiędzy zewnętrzną krawędzią arkusza szkła 12 a zewnętrzną krawędzią części końcowej 164. Rama kształtująca 50 jest zamontowana możliwie blisko końcowej części 164, by zmniejszyć do minimum wymiar d.
Znane urządzenie gnące, które wykorzystuje segmentowane pierścieniowe ramy kształtujące, ma szczeliny w pierścieniu, które powodują osiadanie zmiękczonego cieplnie szkła w obszarach szczelin. Znane urządzenie kształtujące z ciągłym pierścieniem ma również problemy z osiadaniem, ponieważ rolki nie nadająsię do zapewnienia potrzebnego podparcia na obwodzie arkusza szkła. Przykładowo, rolka przenośnikowa mająca część w kształcie litery U przy każdym końcu rolki z ciągłym pierścieniem, będzie miała odległość d w przybliżeniu 12,7 cm w porównaniu z odległością d wynoszącą 2,54 cm lub mniej w rozwiązaniu według wynalazku. Ponadto klepsydrowy kształt rolek 68 umożliwia ciągłe wspieranie arkusza 12 szkła przez powierzchnię wsporczą 166, gdy rolki 68 są obracane.
Rolki 68, jak pokazano na fig. 8, są pokryte odpowiednim materiałem 168, by zabezpieczyć powierzchnie giętych arkuszy szklanych 12. Materiał 168 musi być wytrzymały termicznie, jednakże wystarczająco miękki, by nie było znaków na powierzchni giętych arkuszy szklanych 12. Odpowiedni materiał jest sprzedawany ze znakiem towarowym USA KEVLAR przez firmę E.I. DuPont de Nemours & Co. z Wilmington, Delaware.
Materiał 168 na rolkach 68 jest przytrzymywany przez urządzenie mocujące przy każdym końcu rolek 68. Urządzeniem mocującym pokazanym na fig. 8 jest pierścień 170 o przekroju okrągłym usytuowany w rowku mocującym 172 przy końcu rolki 68.
Figury 9-10 przedstawiają urządzenie zastosowane do mocowania rolki 68 do wałka 78. W wałku 78 wywiercony jest otwór w miejscu ustalania położenia jednego końca rolki 68. W ten otwór w wałku wprowadzony jest kołek ustalający 174. Rolka 68 ma otwór w końcowej powierzchni 176 do przyjęcia tego kołka 174, gdy rolka 68 jest wsunięta do położenia na wałku 78. W końcowej powierzchni 176 wywiercony jest otwór na wprowadzenie wkręta blokującego 178, aby unieruchomić i zabezpieczyć rolkę 68 w żądanym położeniu na wałku 78.
Urządzenie gnące 10, przedstawione na rysunkach, jest podwójną linią z dwoma pierścieniowego typu ramami kształtującymi 50 i z dwoma zestawami rolek przenośnikowych 68 za
181 998 montowanych wewnątrz obrysu ram kształtujących 50. Każdy wałek 78 zawiera dwie przenośnikowe rolki 68, po jednej dla każdej z ram kształtujących 50. Urządzenie gnące 10 może być zestawione jako pojedyncza linia do gięcia jednorazowo jednego arkusza 12 szkła lub jako podwójna linia do gięcia dwóch arkuszy 12 szkła przenoszonych równolegle na przenośniku 28. Niewielkie zmiany w systemie sterowania ułatwiają śledzenie obu arkuszy 12 szkła podczas procesu i sterowanie dwóch zderzaków 72. Wydajność produkcyjna podwójnej linii w urządzeniu gnącym 10 wprowadza znaczną elastyczność produkcji bez znacznego zwiększenia kosztu urządzenia gnącego 10.
181 998
FIG. 5
FIG. 6
181 998
140 (|4
181 998
FIG. 10
FIG. 9
181 998
26 142 FIG. I
FIG. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (13)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do gięcia zmiękczonych cieplnie arkuszy szkła, mające ramę, formę gnącą zamontowaną na ramie i posiadającą dolny, poziomo usytuowany człon prasujący wyposażony w ciągłą obwodową ramę kształtującą zgodną z brzegowym obrysem arkusza szkła, środki napędu zamontowane na ramie do selektywnego podnoszenia i opuszczania dolnego członu prasującego, przenośnik zamontowany na ramie do przemieszczania arkuszy szkła wzdłuż określonej, zasadniczo poziomej, drogi od grzejącego końca ramy do i poprzez obszar gięcia, przy czym przenośnik posiada w obszarze gięcia wiele obrotowo zamontowanych, równoległych, poziomych wałków przebiegających poprzecznie względem drogi przenośnika i poniżej ramy kształtującej dolnego członu prasującego, oraz wiele rolek przenośnikowych, znamienne tym, że każda rolka przenośnikowa (68) jest zamocowana wzdłużnie, obrotowo na jednym z poziomych wałków (78) tak, że rolki przenośnikowe (68) są usytuowane wewnątrz brzegowego obrysu ramy kształtującej (50), przy czym mają przeciwległe części końcowe przebiegające promieniowo od wałków (78) i usytuowane bardzo blisko przeciwległych stron ramy kształtującej (50) oraz mają kołowy przekrój poprzeczny ze stopniowo zmniejszającą się średnicą od części końcowych (164) do środka rolki przenośnikowej (68), natomiast rama kształtująca (50) w położeniu opuszczonym jest usytuowana poniżej powierzchni wsporczej rolek przenośnikowych (68), zaś w położeniu podniesionym jest usytuowana powyżej rolek przenośnikowych (68).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przenośnik (28) posiada wiele konturowanych rolek (18) wstępnego kształtowania zamontowanych przy grzejącym końcu ramy, do wstępnego kształtowania arkuszy (12) szkła przed wejściem w obszar gięcia.
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że przenośnik (28) posiada napęd (80) dołączony do poziomych wałków (78) i rolek (18) wstępnego kształtowania, do równoczesnego przenoszenia arkuszy (12) szkła do i z obszaru gnącego.
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że napęd (80) przenośnika (28) posiada pas synchronizujący (96, 98), do napędzania wielu poziomych wałków (78).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma drugą formę gnącą zamontowaną na ramie i drugi zestaw rolek przenośnikowych (68) usytuowanych wewnątrz brzegowego obrysu ramy kształtującej (50) w drugiej formie gnącej, do równoczesnego gięcia dwóch arkuszy (12) szkła.
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że druga forma gnącą i pierwsza forma gnącą są usytuowane w odstępie od siebie na ramie i ustawione poprzecznie do drogi szkła, przy czym rolka przenośnikowa (68) z pierwszego zestawu rolek przenośnikowych (68) i rolka przenośnikowa (68) z drugiego zestawu rolek przenośnikowych (68) są zamontowane na poziomym wałku (78), do równoległego obrabiania dwóch arkuszy (12) szkła.
7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że rolki przenośnikowe (68) mają wydrążony środek (162).
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rolki przenośnikowe (68) są pokryte miękkim, odpornym na ciepło materiałem (168), do sprzężenia z arkuszami (12) szkła.
9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na przenośniku (28) ma zderzak (72) ustalający położenie, posiadający element napędowy (74,76) do podnoszenia i opuszczania zderzaka (72).
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że ma sterownik do sterowania i określania kolejności działania przenośnika (28) oraz zderzaka (72) i środków napędu dla formy gnącej.
11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że forma gnącą posiada poziomo usytuowany górny człon prasujący (30), przeciwstawny względem dolanego członu prasującego (32),
181 998 przy czym obydwa człony prasujące (30, 32), mają uzupełniające się powierzchnie kształtujące (38, 56).
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że ma drugie środki napędu (48), zamontowane na ramie, do selektywnego opuszczania i podnoszenia górnego członu prasującego (30).
13. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, znamienne tym, żejest usytuowane pomiędzy piecem (14) do grzania arkuszy (12) szkła a sekcją chłodzenia do odprężania wygiętych arkuszy (12) szkła, natomiast rama jest ruchoma i posiada środki do przemieszczania ramy poprzecznie do i z położenia roboczego, oraz posiada gómąpłytę (40) i dolnąpłytę (58), zdolne do wykonywania ruchu posuwisto-zwrotnego wewnątrz ramy, zaś do dolnego członu prasującego (32) jest przymocowana dolna podstawa (52) do tymczasowego montowania dolnego członu prasującego (32) na dolnej płycie (58) w ramie, a do górnego członu prasującego (30) jest przymocowana górna podstawa (34) do tymczasowego montowania górnego członu prasującego (30) do górnej płyty (40) w ramie, natomiast przenośnik (28) jest usytuowany przy dolnym członie prasującym (32) formy gnącej i niezależnie zamontowany na ramie, przy czym na górnej podstawie (34) są usytuowane górne środki podnoszące do selektywnego instalowania i usuwania górnego członu prasującego (30) z ramy, zaś na dolnej podstawie (52) są usytuowane dolne środki podnoszące, na przenośniku (28) są usytuowane uzupełniające środki podnoszące, a pomiędzy dolną podstawą (52) a przenośnikiem (28) są usytuowane środki blokujące.
* * *
PL96324986A 1995-08-14 1996-08-05 Apparatus for hanling and bensing a glass sheet PL181998B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/514,741 US5743931A (en) 1995-08-14 1995-08-14 Glass sheet conveying and bending apparatus
PCT/US1996/012696 WO1997007066A1 (en) 1995-08-14 1996-08-05 Glass sheet conveying and bending apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324986A1 PL324986A1 (en) 1998-07-06
PL181998B1 true PL181998B1 (en) 2001-10-31

Family

ID=24048497

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96324986A PL181998B1 (en) 1995-08-14 1996-08-05 Apparatus for hanling and bensing a glass sheet

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5743931A (pl)
EP (1) EP0844983B9 (pl)
JP (1) JP2001524062A (pl)
KR (1) KR100427926B1 (pl)
CN (1) CN1138712C (pl)
AU (1) AU709605B2 (pl)
BR (1) BR9610273A (pl)
CA (1) CA2227821A1 (pl)
DE (1) DE69625600T2 (pl)
IN (1) IN190703B (pl)
MX (1) MX9801219A (pl)
PL (1) PL181998B1 (pl)
TR (1) TR199800226T1 (pl)
WO (1) WO1997007066A1 (pl)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9600210D0 (en) 1996-01-05 1996-03-06 Vanderstraeten E Bvba Improved sputtering targets and method for the preparation thereof
US6543255B2 (en) * 2001-06-19 2003-04-08 Glasstech, Inc. Press bending station and method for job switching
FR2842186B1 (fr) * 2002-07-09 2005-04-22 Gmc For Glass Industry Pour L Machine de pressage-cintrage de feuilles de verre
JP4478474B2 (ja) * 2003-06-30 2010-06-09 セントラル硝子株式会社 曲げガラス板の受け渡し搬送方法
US20050092028A1 (en) * 2003-11-05 2005-05-05 William Blanc Light weight gravity bending ring
US7713632B2 (en) 2004-07-12 2010-05-11 Cardinal Cg Company Low-maintenance coatings
US20080011599A1 (en) 2006-07-12 2008-01-17 Brabender Dennis M Sputtering apparatus including novel target mounting and/or control
US7762119B2 (en) * 2006-11-30 2010-07-27 Corning Incorporated Method and apparatus for distortion measurement imaging
WO2010014167A2 (en) * 2008-07-31 2010-02-04 Corning Incorporated Devices for vertical treatment of glass
KR101816327B1 (ko) * 2010-02-12 2018-01-08 가부시키가이샤 니콘 기판 처리 장치
JP5899976B2 (ja) * 2012-02-03 2016-04-06 セントラル硝子株式会社 ガラス板の曲げ成形装置及び曲げ成形方法
US9505654B2 (en) 2013-06-06 2016-11-29 Gyrotron Technology, Inc. Method for the chemical strengthening of glass
CN104628241A (zh) * 2013-11-14 2015-05-20 重庆市南川区泰城钢化玻璃制品有限责任公司 具有抗压功能的亮瓦成型工艺
GB201415163D0 (en) * 2014-08-27 2014-10-08 Pilkington Group Ltd Laminated glazing
KR102580463B1 (ko) 2015-05-27 2023-09-21 필킹톤 그룹 리미티드 유리 시트를 성형하기 위한 방법 및 장치
TW201720766A (zh) * 2015-11-02 2017-06-16 玻璃技術股份有限公司 玻璃片材塑模設備及方法
EP3541762B1 (en) 2016-11-17 2022-03-02 Cardinal CG Company Static-dissipative coating technology
CN106830641B (zh) * 2017-02-13 2019-05-07 中山市合赢智能装备有限公司 3d玻璃热弯成型机
MA49732A (fr) 2017-04-10 2020-06-10 Saint Gobain Dispositif et procédé de pliage par compression de panneaux de verre
US11299416B2 (en) * 2017-04-10 2022-04-12 Saint-Gobain Glass France Gravity bending mould for bending glass panes with curved support surface
EP3741730A4 (en) * 2018-01-18 2021-08-04 Luoyang Northglass Technology Co. Ltd DEVICE AND METHOD FOR MANUFACTURING INDIVIDUAL CURVED HARD GLASS PANELS
EP3793957A1 (de) * 2018-05-15 2021-03-24 Saint-Gobain Glass France Rollenförderer zum transport einer scheibe
CN109160285A (zh) * 2018-09-12 2019-01-08 汉能移动能源控股集团有限公司 一种物料传输定位装置与方法以及玻璃处理设备与方法
CN109502959B (zh) * 2018-12-12 2021-10-26 福耀集团(福建)机械制造有限公司 一种玻璃压制成型工作台
DE202019100574U1 (de) 2019-01-31 2019-02-07 Saint-Gobain Glass France Vorrichtung zum Markieren einer Glasscheibe in einem Glasbiegeprozess
GB201911334D0 (en) 2019-08-08 2019-09-25 Pilkington Group Ltd Method for shaping coated glass sheets
CN113784931A (zh) 2020-04-06 2021-12-10 法国圣戈班玻璃厂 用于制造用于玻璃片材的陶瓷的弯曲模具的方法
CN113784937A (zh) 2020-04-06 2021-12-10 法国圣戈班玻璃厂 用于制造用于玻璃片材的陶瓷的弯曲模具的方法
CN113905996A (zh) 2020-05-05 2022-01-07 法国圣戈班玻璃厂 用于使具有遮蔽区域和透视区域的玻璃质玻璃板弯曲的方法
WO2024037927A1 (de) 2022-08-15 2024-02-22 Saint-Gobain Glass France Verfahren zur herstellung einer windschutzscheibe mit verbessertem aufprallschutz und ebensolche windschutzscheibe

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3338695A (en) * 1962-09-14 1967-08-29 Libbey Owens Ford Glass Co Method and apparatus for press bending and tempering glass sheets
US3701644A (en) * 1971-11-03 1972-10-31 Ppg Industries Inc Method and apparatus for shaping glass sheets with opposed roller sets
US3856499A (en) * 1973-06-20 1974-12-24 Ppg Industries Inc Shaping heat-softened glass sheets by roll forming
US3869269A (en) * 1973-06-20 1975-03-04 Ppg Industries Inc Method and apparatus for press shaping heat-softened sheets
US4047919A (en) * 1975-06-23 1977-09-13 Libbey-Owens-Ford Company Apparatus for press bending relatively thin glass sheets
US3871855A (en) * 1973-07-05 1975-03-18 Ppg Industries Inc Apparatus for roll-press forming heat-softened glass sheets
US3934996A (en) * 1974-05-02 1976-01-27 Ppg Industries, Inc. Conveyor rolls on conveyor roll systems for roll forming apparatus
US3891420A (en) * 1974-05-02 1975-06-24 Ppg Industries Inc Shaping heat softened glass sheets by roll forming
US3929441A (en) * 1974-07-10 1975-12-30 Ppg Industries Inc Roll forming heat-softened glass sheets
US3905794A (en) * 1974-10-17 1975-09-16 Libbey Owens Ford Co Glass sheet supporting, shaping and conveying apparatus
US3992181A (en) * 1975-06-02 1976-11-16 Ppg Industries, Inc. Shaping glass sheets
US4043783A (en) * 1976-05-05 1977-08-23 Ppg Industries, Inc. Press shaping glass sheets
US4218232A (en) * 1979-01-18 1980-08-19 Ppg Industries, Inc. Method of shaping moving sheets on roll forming apparatus
US4670036A (en) * 1986-06-04 1987-06-02 Libbey-Owens-Ford Co. Conveying, supporting and shaping glass sheets
US4872898A (en) * 1989-02-17 1989-10-10 Libbey-Owens-Ford Co. Centering and leveling of mobile press bending apparatus
US5004492A (en) * 1989-08-29 1991-04-02 Libbey-Owens-Ford Co. Glass sheet conveying and bending apparatus
US5143535A (en) * 1991-07-19 1992-09-01 Libbey-Owens-Ford Co. Method of and apparatus for bending glass sheets
US5320661A (en) * 1992-07-02 1994-06-14 Ppg Industries, Inc. Method and apparatus of bending glass sheets
US5286271A (en) * 1992-07-02 1994-02-15 Ppg Industries, Inc. Method and apparatus for bending glass sheets
US5297669A (en) * 1993-01-14 1994-03-29 Libbey-Owens-Ford Co. Method and apparatus for conveying curved glass sheets
GB9407594D0 (en) * 1994-04-15 1994-06-08 Pilkington Glass Ltd Bending glass sheets

Also Published As

Publication number Publication date
DE69625600T2 (de) 2003-11-13
AU6689396A (en) 1997-03-12
EP0844983B9 (en) 2003-08-13
DE69625600D1 (de) 2003-02-06
EP0844983A1 (en) 1998-06-03
US5743931A (en) 1998-04-28
MX9801219A (es) 1998-04-30
TR199800226T1 (xx) 1998-05-21
KR100427926B1 (ko) 2004-06-16
PL324986A1 (en) 1998-07-06
EP0844983A4 (en) 1998-11-18
IN190703B (pl) 2003-08-16
CN1138712C (zh) 2004-02-18
CA2227821A1 (en) 1997-02-27
KR19990036396A (ko) 1999-05-25
BR9610273A (pt) 1999-09-14
JP2001524062A (ja) 2001-11-27
AU709605B2 (en) 1999-09-02
EP0844983B1 (en) 2003-01-02
WO1997007066A1 (en) 1997-02-27
CN1198726A (zh) 1998-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181998B1 (en) Apparatus for hanling and bensing a glass sheet
EP0677491B1 (en) Bending and tempering glass sheets
RU2092460C1 (ru) Способ передачи стеклянного листа и устройство для его осуществления
US4265650A (en) Method of bending glass sheets in unison to complicated shapes
EP0885851B1 (en) Apparatus and method for bending glass sheets
EP0300416B1 (en) In-lehr press bending
RU2317262C2 (ru) Форма с гибкой поверхностью и способ ее применения
EP0228597B1 (en) Shuttling support frame for vacuum pickup
JPH06501912A (ja) 板ガラスを曲げ加工するための方法及び装置
EP0229337B1 (en) Sheet positioning system
KR920000641B1 (ko) 중력굽힘로(爐)에서의 부분가압방법 및 장치
JP2837540B2 (ja) ガラス板搬送曲げ加工装置
JPS5920608B2 (ja) 板ガラス成形装置
EP1484291B1 (en) Method and apparatus for bending a glass sheet using curved rollers.
JPS5943427B2 (ja) ガラスシ−トの成形方法及びその装置
US4260409A (en) Attaching flexible cover to mold for shaping glass
FI82025C (fi) Foerfarande och anordning foer att boeja en glasskiva.
JP2677329B2 (ja) 熱軟化可能な板材料の造形方法及び装置
US4517001A (en) Apparatus for bending glass sheets
US4043783A (en) Press shaping glass sheets
US4927443A (en) Apparatus for manufacturing curved glass sheets

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050805