PL181809B1 - Izolacja i sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika PL - Google Patents

Izolacja i sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika PL

Info

Publication number
PL181809B1
PL181809B1 PL96326444A PL32644496A PL181809B1 PL 181809 B1 PL181809 B1 PL 181809B1 PL 96326444 A PL96326444 A PL 96326444A PL 32644496 A PL32644496 A PL 32644496A PL 181809 B1 PL181809 B1 PL 181809B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
insulating layer
heat
membrane
pipe
insulation
Prior art date
Application number
PL96326444A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326444A1 (en
Inventor
Vagn Korsgaard
Original Assignee
Hygrowick Internat Aps
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hygrowick Internat Aps filed Critical Hygrowick Internat Aps
Publication of PL326444A1 publication Critical patent/PL326444A1/xx
Publication of PL181809B1 publication Critical patent/PL181809B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L59/00Thermal insulation in general
    • F16L59/14Arrangements for the insulation of pipes or pipe systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Thermal Insulation (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Rigid Pipes And Flexible Pipes (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest izolacja i sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika.
Europejski opis patentowy nr 528 936 ujawnia izolację rury lub pojemnika, mających temperaturę powierzchni, która przez krótszy lub dłuższy czas jest niższa niż temperatura punktu rosy otaczającego je powietrza. Izolacja zawiera wewnętrzną szczelinę o działaniu kapilarnym umieszczoną pomiędzy powierzchnią rury lub pojemnika, a otaczającą je warstwą izolującą cieplnie, w której jest wykonany jeden lub kilka otworów o działaniu kapilarnym, które łączą wewnętrzną stronę warstwy izolacyjnej z jej stroną zewnętrzną tak że skroplona woda może być przenoszona w wyniku działania kapilarnego z powierzchni rury lub pojemnika na zewnętrzną stronę warstwy izolacyjnej, skąd może odparowywać do otaczającego powietrza.
W izolacji powyższego typu materiał absorbujący wodę jest umieszczony w wewnętrznej szczelinie o działaniu kapilarnym, przy czym materiał ten wystaje na zewnątrz ze szczelinowego otworu w izolującej cieplnie warstwie i jest rozmieszczony całkowicie lub częściowo wokół warstwy izolacyjnej. Znana izolacja jest zwłaszcza odpowiednia do izolowania rur przesyłających zimne płyny. Kiedy ma miejsce skraplanie pary wodnej na powierzchni takich rur, skroplona woda jest absorbowana w wewnętrznej warstwie absorbującej wodę, a stamtąd jest przemieszczana przy wykorzystaniu efektu kapilarnego do zewnętrznej warstwy absorbującej wodę, z której wyparowuje do otaczającego powietrza. W ten sposób izolacja sama się osusza.
Dotąd zakładano, że podstawowym warunkiem działania znanych układów izolacyjnych jest to, że co najmniej część zewnętrznej strony warstwy absorbującej wodę ma bezpośredni kontakt z otaczającym powietrzem, tak że może następować swobodne parowanie skroplonej wody z tej części.
W przypadkach, w których pożądane jest przykrycie zewnętrznej warstwy absorbującej wodę warstwą ochronną np. osłoną z tworzywa sztucznego lub metalu, materiał okrywający konsekwentnie wyposażono w otwory lub szczeliny.
Dla instalacji chłodzących, np. stosowanych w przemyśle spożywczym, wymagane jest, aby instalacje te oraz związane z nimi rury chłodzące i pojemniki mogły być efektywnie czyszczone, na przykład przez płukanie ciśnieniowe. W rezultacie, np. przemysł spożywczy niechętnie używa izolacji powyższego typu, które są wyposażone w zewnętrzne osłony z otworami lub szczelinami.
Izolacja rury lub pojemnika, mających temperaturę powierzchni, która okresowo jest niższa niż temperatura punktu rosy otaczającego je powietrza, zawierająca wewnętrzną szczelinę o działaniu kapilarnym umieszczoną pomiędzy powierzchnią rury lub pojemnika, a otaczającą je izolującą cieplnie warstwą w której jest umieszczony co najmniej jeden otwór o działaniu kapilarnym, łączący wewnętrzną stronę warstwy izolacyjnej z jej zewnętrzną stroną według wynalazku charakteryzuje się tym, że zewnętrzna strona izolującej cieplnie warstwy jest otoczona przez hydrofobową membranę, przy czym pomiędzy zewnętrzną stroną izolującej cieplnie warstwy a membraną jest utworzona zewnętrzna szczelina.
Korzystnie, membrana jest przepuszczalna dyfuzyjnie.
Korzystni, membrana jest osłoną z metalu.
Korzystnie, membrana jest osłoną z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, pomiędzy izolującą cieplnie warstwą a powierzchnią rury lub pojemnika, wewnątrz szczeliny o działaniu kapilarnym, jest umieszczona wewnętrzna warstwa o działaniu kapilarnym, która co najmniej częściowo wypełnia szczelinę.
181 809
Korzystnie, wykonany w izolującej cieplnie warstwie co najmniej jeden otwór o działaniu kapilarnym zawiera materiał zasysający kapilarnie.
Korzystnie, izolująca cieplnie warstwa ma powierzchnię nieprzepuszczalną dyfuzyjnie.
Korzystnie, izolująca cieplnie warstwa składa się z materiału izolacyjnego, który sam jest nieprzepuszczalny dyfuzyjnie.
Korzystnie, zewnętrzna szczelina pomiędzy zewnętrzną stroną izolującej cieplnie warstwy a membraną jest co najmniej częściowo wypełniona materiałem zasysającym kapilarnie.
Sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika, mających temperaturę powierzchni, która okresowo jest niższa niż temperatura punktu rosy otaczającego je powietrza, w którym umieszcza się izolującą cieplnie warstwę wokół rury lub pojemnika, pozostawiając wewnętrzną szczelinę o działaniu kapilarnym między powierzchnią rury lub pojemnika a izolującą cieplnie warstwą, przy czym w izolującej cieplnie warstwie wykonuje się co najmniej jeden otwór o działaniu kapilarnym łączący wewnętrzną stronę izolującej cieplnie warstwy z jej stroną zewnętrzną, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wokół izolującej cieplnie warstwy umieszcza się hydrofobową membranę pozostawiając zewnętrzną szczelinę pomiędzy zewnętrzną stroną izolującej cieplnie warstwy a membraną.
Korzystnie, wokół izolującej cieplnie warstwy umieszcza się membranę, która jest wodoodporna i przepuszczalna dyfńzyjnie.
Korzystnie, wokół izolującej cieplnie warstwy umieszcza się membranę w postaci osłony z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, wokół izolującej cieplnie warstwy umieszcza się membranę w postaci osłony z metalu.
Korzystnie, wewnątrz szczeliny o działaniu kapilarnym, położonej pomiędzy rurą lub pojemnikiem i izolującą cieplnie warstwą umieszcza się materiał zasysający kapilarnie, przy czym materiał co najmniej częściowo wypełnia szczelinę.
Korzystnie, wewnątrz co najmniej jednego otworu o działaniu kapilarnym w izolującej cieplnie warstwie umieszcza się materiał zasysający kapilarnie.
Gdyby hydrofobowa membrana była całkowicie wodoodporna i nieprzepuszczalna dyfuzyjnie, niniejszy układ izolacyjny byłby teoretycznie niepotrzebny. W praktyce jednakże stwierdzono, że nie jest możliwe wykonania całkowicie wodoodpornej i nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie membrany, nawet używając osłony metalowej, ponieważ jest niemożliwe wykonanie złącz tak, aby były stale szczelne.
Układ izolacji według wynalazku umożliwia penetrację wody przez nieszczelności w celu dyfuzji na zewnątrz, albo przez nieszczelności, albo przez hydrofobową membranę, która w tym przypadku musi być wykonana z materiału, który jest mniej lub bardziej przepuszczalny dyfuzyjnie. W przypadku rur, które nie są wystawione na działanie wody, hydrofobowa membrana może być wykonana z arkuszy metalu i układ będzie „samouszczelniający się”, biorąc pod uwagę mniejsze nieszczelności w złączach. W przypadku rur, które są spłukiwane lub w jakiś inny sposób wystawione na bezpośrednie oddziaływanie wody, hydrofobowa membrana powinna być wykonana z materiału przepuszczalnego dyfuzyjnie, gdyż nawet przez małe nieszczelności w złączach może przedostać się niepomijalna ilość wody, podczas gdy suszenie przez dyfuzję przez małe otwory następuje znacznie wolniej.
Wynalazek jest oparty na nowym odkryciu fizycznym (higrotermicznym) polegającym na tym, że przy pomocy kapilarnych właściwości ssących substancji knotowej możliwe jest wytworzenie ciśnienia cząstkowego pary wodnej wewnątrz wnęki, które to ciśnienie jest wyższe niż ciśnienie cząstkowe w drugiej wnęce, mającej temperaturę niższą niż temperatura punktu rosy powietrza w pierwszej, cieplejszej wnęce, która łączy się z pierwszą wnęką kapilarnym kanałem lub szczeliną w której umieszczono substancję knotową.
Przykłady odpowiednich materiałów na membranę obejmują wodoodporne i przepuszczalne dyfuzyjnie materiały tekstylne, takie jak sprzedawane pod zarejestrowanym znakiem handlowym Trevira® i GORE-TEX®, które są na przykład wykorzystywane do produkcji ubrań wypoczynkowych. Alternatywnie, można wykorzystać tkaniny płócienne pokryte hydrofobową farbą.
181 809
Według korzystnego przykładu wykonania izolacji według wynalazku, otaczająca membrana jest zarówno wodoodporna, jak i przepuszczalna dyfuzyjnie. Wodoodporna membrana może również składać się z osłony z tworzywa sztucznego, takiej jak folia z tworzywa sztucznego, sprzedawana pod znakiem handlowym Isogenopak®, która jest odpowiednio przepuszczalna dyfuzyjnie, lub osłony metalowej w przypadkach, kiedy nie jest wymagana membrana przepuszczalna dyfuzyjnie, ponieważ rura nie jest wystawiona na bezpośrednie oddziaływanie wody, ale jest pożądana silna ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym.
Według korzystnego przykładu wykonania izolacji według wynalazku, warstwa materiału absorbującego wodę jest umieszczona wewnątrz zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej szczeliny.
Kiedy otwór w izolującej cieplnie warstwie jest szczeliną rozciągającą się w kierunku osiowym, dwie warstwy materiału absorbującego wodę korzystnie łączą się ze sobą i warstwa zewnętrzna korzystnie składa się z dwóch części, rozciągających się w przeciwnych kierunkach od szczeliny. Taka izolacja jest szczególnie łatwa do wykonania np. na prostoliniowych zimnych rurach, ponieważ wystarczy jedynie umieścić warstwę absorbującą, np. w postaci kawałka filcu na rurach z wystającymi na zewnątrz końcami i zamontować rurowe osłonowe elementy izolacyjne, z nieprzepuszczalną dyfuzyjnie warstwą powierzchniową, wokół rury i następnie odgiąć dwa wolne końce absorbującej wodę warstwy od szczeliny i opcjonalnie przymocować te końce do zewnętrznej strony izolującej cieplnie warstwy i warstwy nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie. Na górze montowana jest hydrofobowa i opcjonalnie przepuszczalna dyfuzyjnie membrana.
Warstwy absorbującego wodę materiału są korzystnie warstwami włóknistymi, składającymi się z włókien szklanych, organicznych, syntetycznych lub włókien naturalnych. Przykładem odpowiedniego materiału włóknistego jest materiał włókninowy z hydrofilowych, syntetycznych włókien, taki jak filc nylonowy lub polipropylenowy, mający ciężar właściwy 20-150 g/m2. Jeżeli są specjalne wymagania odnośnie bezpieczeństwa pożarowego, odpowiednia będzie mata szklana.
Wewnętrzna warstwa absorbująca wodę jest, jak wspomniano, w kontakcie z zewnętrzną stroną izolowanej rury lub pojemnika, ale nie musi być w kontakcie ze wszystkimi częściami zewnętrznej strony rury lub pojemnika. Na przykład, wewnętrzna warstwa absorbująca wodę nie musi rozciągać się wokół całej rury i nie musi stykać się z rurą wzdłuż całej długości rury. Zatem, wewnętrzna i zewnętrzna warstwa absorbująca wodę mogą składać się z taśm, które w odstępach stykają się z rurą.
Używając materiałów izolacyjnych o zamkniętych komórkach, takich jak spieniona guma lub spienione tworzywo sztuczne, potrzeba zastosowania wewnętrznej warstwy absorbującej wodę jest zredukowana do minimum i warstwa ta może być opcjonalnie całkowicie pominięta i zastąpiona przez powierzchniową obróbkę rury i wewnętrznej strony izolacji przy pomocy środka powierzchniowo czynnego, ponieważ siły kapilarne w szczelinie miedzy zewnętrzną częścią rury lub pojemnika, a warstwą izolacyjną będą przenosiły skondensowaną wilgoć do warstwy absorbującej wodę w otworze w materiale izolacyjnym. Podobnie, zastosowanie zewnętrznej warstwy absorbującej wodę może być zredukowane do minimum.
Izolujący cieplnie materiał może składać się ze znanych materiałów izolacyjnych i jest korzystne użycie wełny mineralnej lub spienionego tworzywa sztucznego z otwartymi komórkami, a w szczególności materiałów izolacyjnych mających nieprzepuszczalną dyfuzyjnie powierzchnię, ale również odpowiednie są materiały izolacyjne o zamkniętych komórkach, takie jak spieniona guma lub spienione tworzywo sztuczne.
Podczas izolowania rur można wykorzystać specjalny rurowy wyrób z wełny mineralnej jako połączenie warstwy absorbującej wodę i warstwy izolującej cieplnie, który ma cienką, zintegrowaną warstwę wewnętrzną z wełny mineralnej, której nadano własność absorbowania wody. Ta wewnętrzna warstwa, która przykładowo ma grubość 1-3 mm, może być wykonana jako absorbująca wodę podczas procesu produkcyjnego poprzez zwiększenie temperatury w wewnętrznej warstwie do punktu powyżej temperatury, przy której hydrofobowy czynnik impregnujący, zawarty zwykle w takich wyrobach z wełny mineralnej, ulega rozkładowi.
181 809
Nieprzepuszczalna dyfuzyjnie warstwa na zewnętrznej stronie warstwy izolującej cieplnie może korzystnie składać się z tworzywa sztucznego lub folii metalowej, na przykład folii aluminiowej.
Opisana powyżej izolacja jest odpowiednia nie tylko do izolowania rur, ale również do zamontowania na zaworach, kryzach, mocowaniach i tym podobnych elementach, które są wbudowane w rurę lub są przymocowane do rury.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest pokazany na rysunku, który przedstawia przekrój poprzeczny przez rurę do zimnej wody, otoczoną przez izolację według korzystnego przykładu wykonania wynalazku.
Jak pokazano na rysunku, zewnętrzna strona rury 1 do zimnej wody jest pokryta przez absorbującą wodę warstwę 2, na przykład warstwę filcu, który wypełnia szczelinę wewnętrzną. Absorbująca wodę warstwa 2 jest otoczona przez izolującą cieplnie warstwę 3, na przykład warstwę z włókien mineralnych. Izolująca cieplnie warstwa 3 jest, w pokazanym w przykładzie wykonania, otoczona przez nieprzepuszczalną dyfuzyjnie warstwę 4, ale przy zastosowaniu nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie izolującej cieplnie warstwy 3, takiej jak warstwa komórkowego tworzywa sztucznego lub warstwa komórkowej gumy, nieprzepuszczalna dyfuzyjnie warstwa 4 może być pominięta. Rozciągająca się w kierunku osiowym szczelina 5 jest wykonana w izolującej cieplnie warstwie 3 i otaczającej ją nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie warstwie 4, zaś części absorbującej wodę warstwy 2, które działająjak substancja knotowa zasysająca kapilarnie, przechodzą przez szczelinę 5 i są umieszczone tak, że przykrywają zewnętrzna stronę nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie warstwy 4. Absorbująca wodę warstwa 2 na zewnętrznej stronie nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie warstwy 4 jest otoczona przez wodoodporną membranę 6.
Pierścieniowa wnęka pomiędzy nieprzepuszczalną dyfuzyjnie warstwą 4, a wodoodporną membraną 6 tworzy zewnętrzną, ciepłą szczelinę 7.
W celu wyjaśnienia sposobu działania izolacji pokazanej na rysunku, przyjmijmy, że temperatura powierzchni rury 1 do zimnej wody wynosi 5°C. Temperatura ta odpowiada ciśnieniu nasycenia 875 Pa. Jeśli otaczające powietrze ma temperaturę 20°C i względną wilgotność 65%, odpowiada to ciśnieniu cząstkowemu 1545 Pa. Dopóki izolacja jest sucha, będzie występował przepływ wilgoci w wyniku dyfuzji z otaczającego powietrza, mającego wyższe ciśnienie cząstkowe, równe 1545 Pa, do powierzchni rury 1, mającej niższe ciśnienie cząstkowe, równe 875 Pa.
Wywoła to formowanie się skroplonej wody na powierzchni rury 1. Skroplona woda będzie, w miarę powstawania, absorbowana przez absorbującą wodę warstwę 2 i będzie wysysana na zewnątrz przez szczelinę 5 w wyniku działania kapilarnego, przy jednoczesnym wzroście jej temperatury, a w konsekwencji, ciśnienia cząstkowego. Zwilżenie absorbującej wodę warstwy 2 oznacza, że ciśnienie cząstkowe będzie równe ciśnieniu nasycenia dla temperatury, którą absorbująca wodę warstwa 2 ma w konkretnym miejscu. Zależnie od zdolności izolacyjnej warstwy izolacyjnej 3, temperatura nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie warstwy 4 i temperatura membrany 6 będą niemal równe i tylko o 1 -2°C niższe niż temperatura otaczającego powietrza. Ciśnienie cząstkowe w szczelinie 7 między nieprzepuszczalną dyfuzyjnie warstwą 4, a membraną 6 będzie w konsekwencji równe ciśnieniu nasycenia dla 18-19°C, tj. około 2100 Pa. Ponieważ to ciśnienie cząsteczkowe jest o około 550 Pa wyższe niż ciśnienie cząstkowe otaczającego powietrza, dyfuzja, która była skierowana do wewnątrz na początku zwilżania, będzie stopniowo zastępowana przez dyfuzję skierowaną na zewnątrz, co spowoduje osuszanie izolacji. Osuszanie będzie następowało tak długo, jak długo będzie nadmiarowa wilgoć w układzie, w szczególności na powierzchni rury. W konsekwencji, wytworzy się równowaga przy niskiej zawartości wilgoci, gdzie ciśnienie cząstkowe wewnątrz wnęki pomiędzy nieprzepuszczalną dyfuzyjnie warstwą 4, a membraną 6 będzie równe ciśnieniu cząstkowemu otaczającego powietrza, a w konsekwencji dyfuzja wilgoci nie będzie zachodziła ani do wewnątrz, ani na zewnątrz układu, który zatem pozostanie suchy, zaś materiał izolacyjny zachowa swoją początkową zdolność izolacyjną.
181 809
Jeśli membrana 6 jest całkowicie nieprzepuszczalna dyfuzyjnie, nie będzie mogła wystąpić dyfuzja skierowana do wewnątrz (zwilżanie), ani skierowana na zewnątrz (osuszanie), ale nie jest to wymagane, chyba że materiał izolacyjny został skierowany w stanie wilgotnym. Jak stwierdzono we wstępie, w praktyce jest niemożliwe wykonanie membrany 6 całkowicie i stale nieprzepuszczalnej dyfuzyjnie, nawet używając osłony metalowej, ze względu na złącza w osłonie.
Wszelkie niepożądane przecieki w membranie 6, występujące na przykład w wyniku uszkodzenia lub niedostatecznego uszczelnienia złącz, nie spowodują zwilżenia izolacji, ponieważ wywołają jedynie zwiększenie możliwości dyfuzji wilgotności na zewnątrz przez nieszczelności w membranie 6.
Niezależnie od tego, czy membrana 6 jest wykonana z materiału całkowicie wodoodpornego i nieprzepuszczalnego dyfuzyjnie, takiego jak osłona metalowa, nieszczelności wystąpią np. w postaci niedostatecznie szczelnych złącz. Nieszczelności te mogą wywołać przenikanie wody z czyszczenia lub, w przypadku instalacji zewnętrznych z deszczu. Przy użyciu izolacji według wynalazku, przenikająca wilgoć będzie dyfudowała na zewnątrz przez nieszczelności, powodując osuszanie izolacji.
Jednakże, jak stwierdzono powyżej, może być korzystne, kiedy rura jest narażona na bezpośrednie działanie wody, nie wykonywanie osłony z metalu, ale z materiału, który jest stosunkowo przepuszczalny dyfuzyjnie, takiego jak np. folia PCW, ponieważ dość znaczna ilość wody może przedostać się nawet przez małe nieszczelności w złączach osłony i będzie trudno ją osuszyć poprzez dyfuzję przez same nieszczelności.
181 809
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Izolacja rury lub pojemnika, mających temperaturę powierzchni, która okresowo jest niższa niż temperatura punktu rosy otaczającego je powietrza, zawierająca wewnętrzną szczelinę o działaniu kapilarnym umieszczoną pomiędzy powierzchnią rury lub pojemnika, a otaczającą je izolacją cieplnie warstwą, w której jest umieszczony co najmniej jeden otwór o działaniu kapilarnym, łączący wewnętrzną stronę warstwy izolacyjnej z jej zewnętrzną stroną, znamienna tym, że zewnętrzna strona izolującej cieplnie warstwy (3) jest otoczona przez hydrofobową membranę (6), przy czym pomiędzy zewnętrzną stroną izolującej cieplnie warstwy (3) a membraną (6) jest utworzona zewnętrzna szczelina (7).
  2. 2. Izolacja według zastrz. 1, znamienna tym, że membrana (6) jest przepuszczalna dyfuzyjnie.
  3. 3. Izolacja według zastrz. 2, znamienna tym, że membrana (6) jest osłoną z metalu.
  4. 4. Izolacja według zastrz. 2, znamienna tym, że membrana (6) jest osłoną z tworzywa sztucznego.
  5. 5. Izolacja według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy izolującą cieplnie warstwą (3) a powierzchnią rury (1) lub pojemnika, wewnątrz szczeliny o działaniu kapilarnym, jest umieszczona wewnętrzna warstwa (2) o działaniu kapilarnym, która co najmniej częściowo wypełnia szczelinę.
  6. 6. Izolacja według zastrz. 1 albo 5, znamienna tym, że wykonany w izolującej cieplnie warstwie (3) co najmniej jeden otwór (5) o działaniu kapilarnym zawiera materiał zasysający kapilarnie.
  7. 7. Izolacja według zastrz. 1, znamienna tym, że izolująca cieplnie warstwa (3) ma powierzchnię nieprzepuszczalną dyfuzyjnie.
  8. 8. Izolacja według zastrz. 1, znamienna tym, że izolująca cieplnie warstwa (3) składa się z materiału izolacyjnego, który sam jest nieprzepuszczalny dyfuzyjnie.
  9. 9. Izolacja według zastrz. 7 albo 8, znamienna tym, że zewnętrzna szczelina (7) pomiędzy zewnętrzną stroną izolującej cieplnie warstwy (3) a membraną (6) jest co najmniej częściowo wypełniona materiałem zasysającym kapilarnie.
  10. 10. Sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika, mających temperaturę powierzchni, która okresowo jest niższa niż temperatura punktu rosy otaczającego je powietrza, w którym umieszcza się izolującą cieplnie warstwę wokół rury lub pojemnika, pozostawiając wewnętrzną szczelinę o działaniu kapilarnym między powierzchnią rury lub pojemnika a izolującą cieplnie warstwą przy czym w izolującej cieplnie warstwie wykonuje się co najmniej jeden otwór o działaniu kapilarnym łączący wewnętrzną stronę izolującej cieplnie warstwy z jej stroną zewnętrzną znamienny tym, że wokół izolującej cieplnie warstwy (3) umieszcza się hydrofobową membranę (6) pozostawiając zewnętrzną szczelinę (7) pomiędzy zewnętrzną stroną izolującej cieplnie warstwy (3) a membraną (6).
  11. 11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że wokół izolującej cieplnie warstwy (3) umieszcza się membranę (6), która jest wodoodporna i przepuszczalna dyfuzyjnie.
  12. 12. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że wokół izolującej cieplnie warstwy (3) umieszcza się membranę (6) w postaci osłony z tworzywa sztucznego.
  13. 13. Sposób według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że wokół izolującej cieplnie warstwy (3) umieszcza się membranę (6) w postaci osłony z metalu.
  14. 14. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że wewnątrz szczeliny o działaniu kapilarnym, położonej pomiędzy rurą(l) lub pojemnikiem i izolującą cieplnie warstwą (3), umieszcza się materiał zasysający kapilarnie, przy czym materiał co najmniej częściowo wypełnia szczelinę.
    181 809
  15. 15. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że wewnątrz co najmniej jednego otworu o działaniu kapilarnym w izolującej cieplnie warstwie (3) umieszcza się materiał zasysający kapilarnie.
    ♦ * *
PL96326444A 1995-10-30 1996-10-28 Izolacja i sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika PL PL181809B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK121795 1995-10-30
PCT/DK1996/000448 WO1997016676A1 (en) 1995-10-30 1996-10-28 An insulation system and a method of providing an insulation system on a pipe or a container ('insulation system')

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326444A1 PL326444A1 (en) 1998-09-28
PL181809B1 true PL181809B1 (pl) 2001-09-28

Family

ID=8102304

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326444A PL181809B1 (pl) 1995-10-30 1996-10-28 Izolacja i sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika PL

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6026863A (pl)
EP (1) EP0855001B1 (pl)
JP (1) JPH11515078A (pl)
CN (1) CN1077262C (pl)
AT (1) ATE179787T1 (pl)
AU (1) AU7280396A (pl)
BR (1) BR9611131A (pl)
CA (1) CA2236271A1 (pl)
CZ (1) CZ129098A3 (pl)
DE (1) DE69602377T2 (pl)
ES (1) ES2134011T3 (pl)
HU (1) HU220555B1 (pl)
NO (1) NO316240B1 (pl)
PL (1) PL181809B1 (pl)
WO (1) WO1997016676A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1097190C (zh) * 1997-08-15 2002-12-25 海戈若维克国际公司 绝热外罩结构,利用该外罩结构的管线和方法
AU3847197A (en) 1997-08-15 1999-03-08 Hygrowick-International Aps A thermally insulating cover structure, a pipeline using said cover structure and a method for providing a pipeline with said cover structure
GB9717484D0 (en) 1997-08-18 1997-10-22 Rockwool Int Roof and wall cladding
GB9717482D0 (en) 1997-08-18 1997-10-22 Rockwool Int Roof and wall cladding
DE10063562A1 (de) * 2000-12-20 2002-06-27 Behr Gmbh & Co Verdunstungs-Wärmeübertrager
DE20105083U1 (de) * 2001-03-23 2001-08-02 Armacell Enterprise GmbH, 48153 Münster Isoliermaterial in Form von Platten oder Schläuchen
US20030234058A1 (en) * 2002-06-22 2003-12-25 Tippins William D. Reinforced, self-closing pipe insulation device
EP1642060A1 (en) * 2003-01-21 2006-04-05 A/S Star Pipe District heating pipe having a conductor pipe covered by a rubber material
US6814105B1 (en) * 2003-05-30 2004-11-09 Owens Corning Fiberglas Technology, Inc. Duct insulation having condensate wicking
SE525985C2 (sv) * 2003-10-17 2005-06-07 Saint Gobain Isover Ab Isoleringssystem till tekniska installationer
US7308803B2 (en) * 2004-07-21 2007-12-18 Owens Corning Intellectual Capital, Llc Insulation system with condensate wicking for vertical applications
EP2668435B1 (en) * 2011-01-25 2018-03-07 RNS Technologies BV Insulation composition and method to detect water in an insulation composition
AT517431A1 (de) * 2015-07-01 2017-01-15 Radius-Kelit Infrastructure Gesmbh Mehrschichtiges Rohr
CN105575523B (zh) * 2015-08-27 2017-08-25 湖南湘江电缆有限公司 防潮电缆
US10451347B2 (en) 2016-06-22 2019-10-22 The Boeing Company Condensation-controlling insulation system and method

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1928977A1 (de) * 1969-06-07 1970-12-10 Kabel Metallwerke Ghh Waermeisoliertes Leitungsrohr und Verfahren zu seiner Herstellung
FR2522387B1 (fr) * 1982-02-26 1986-03-07 Geostock Canalisation isolee pour fluide dans un environnement glace
WO1986000122A1 (en) * 1984-06-07 1986-01-03 The Dow Chemical Company Heat insulating structures for low-temperature or cryogenic pipings
US4745760A (en) * 1987-07-21 1988-05-24 Ncr Corporation Cryogenic fluid transfer conduit
DK164303C (da) * 1990-05-14 1992-10-19 Vik Consult Isolering til et roer eller en kanal med en relativ lav overfladetemperatur og fremgangsmaade til fremstilling af isoleringen
DE69321969T2 (de) * 1992-08-31 1999-04-01 Rockwool International A/S, Hedehusene Verfahren und vorrichtung zur isolierung
US5520009A (en) * 1992-08-31 1996-05-28 Rockwool International A/S Method and apparatus for insulating
US5296287A (en) * 1992-11-25 1994-03-22 Textiles Coated Incorporated Single membrane insulation material
HU218367B (hu) * 1994-01-14 2000-08-28 Rockwool International A/S Eljárás csőszerű test külső felületének hőszigetelésére, és hőszigető szerkezet

Also Published As

Publication number Publication date
AU7280396A (en) 1997-05-22
NO316240B1 (no) 2003-12-29
HU220555B1 (hu) 2002-03-28
DE69602377D1 (de) 1999-06-10
ATE179787T1 (de) 1999-05-15
CN1203653A (zh) 1998-12-30
PL326444A1 (en) 1998-09-28
WO1997016676A1 (en) 1997-05-09
CZ129098A3 (cs) 1998-09-16
NO981947L (no) 1998-06-23
CN1077262C (zh) 2002-01-02
BR9611131A (pt) 1999-12-28
DE69602377T2 (de) 1999-11-04
EP0855001A1 (en) 1998-07-29
EP0855001B1 (en) 1999-05-06
CA2236271A1 (en) 1997-05-09
HUP9900094A2 (hu) 1999-04-28
HUP9900094A3 (en) 2001-03-28
NO981947D0 (no) 1998-04-29
JPH11515078A (ja) 1999-12-21
ES2134011T3 (es) 1999-09-16
US6026863A (en) 2000-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181809B1 (pl) Izolacja i sposób wykonania izolacji rury lub pojemnika PL
JP3366004B2 (ja) 断熱システム及び斯かる断熱システムを導管又は容器に形成する方法
EP1472078B1 (en) Thermal barriers with reversible enhanced thermal properties
US7947354B2 (en) Insulation blanket system
SK89196A3 (en) Method and apparatus for insulating
US5565254A (en) Cover for insulation and method of manufacture
CA2134040A1 (en) Flexible and non-water absorbing insulation system
KR101129761B1 (ko) 기술 설비 부품용 파이프 쉘
US4534119A (en) Apparatus and method for drying insulation
US4790478A (en) Greenhouse heating by means of immersed water-bed (basin)
US3150691A (en) Underground self-drying conduit
FI58827C (fi) Fjaerrvaermekanal saerskilt foer hetvattenledningar
CN206113266U (zh) 空调器
EP2069679B1 (en) Adhesive tape for sealing a joint in an insulation system, and method for sealing such a joint
JPS6120882Y2 (pl)
CA2635079C (en) Insulation blanket system
FI104802B (fi) Puunsuoja-aineen kiinnitysjärjestelmä
JPS6120883Y2 (pl)
JPH08219371A (ja) 断熱ダクト
JPH08219370A (ja) 断熱ダクト
JPH0424344A (ja) 耐火パネル
EP0172226A4 (en) THERMAL INSULATION DEVICE FOR UNDERGROUND PIPES.
JPH02101336A (ja) 家屋

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20071028