PL181776B1 - Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych - Google Patents

Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych

Info

Publication number
PL181776B1
PL181776B1 PL31501096A PL31501096A PL181776B1 PL 181776 B1 PL181776 B1 PL 181776B1 PL 31501096 A PL31501096 A PL 31501096A PL 31501096 A PL31501096 A PL 31501096A PL 181776 B1 PL181776 B1 PL 181776B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
amino acid
acid ester
protected
mixture
enzyme
Prior art date
Application number
PL31501096A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315010A1 (en
Inventor
Ewa Marczak
Andrzej W Lipkowski
Bozenna Baranowska
Irmina Makulec-Niewiarowska
Jerzy Kazimierczak
Zofia Grabska
Hanna Rybak
Katarzyna Kowalska
Original Assignee
Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemyslowej Im Pr filed Critical Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority to PL31501096A priority Critical patent/PL181776B1/pl
Publication of PL315010A1 publication Critical patent/PL315010A1/xx
Publication of PL181776B1 publication Critical patent/PL181776B1/pl

Links

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

1. Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych, znamienny tym, że mieszaninę racemiczną aminokwasu poddaje się estryfikacji a otrzymany ester aminokwasu poddaje się reakcji ze związkami organicznymi zawierającymi grupę blokującą azot α-aminowy estru aminokwasu, korzystnie grupę tertbu- tyloksykarbonylową, 9-fluorenykmietokss'Tarbonylowąlub benzyloksykarbonylową, następnie prowadzi się selektywną hydrolizę estru L-aminokwasu N-chronionego z mieszaniny racemicznej estru przy użyciu enzymu, w mieszaninie wody i rozpuszczalnika organicznego przy pH 4-10, w temperaturze 10-50°C, rozdziela się powstałą mieszaninę L-aminokwasu N-chronionego oraz estru D-aminokwasu N-chronionego zaś ester D-aminokwasu N-chronionego poddaje się hydrolizie w środowisku kwaśnym lub zasadowym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych, zwłaszcza pochodnych aminokwasów aromatycznych przez hydrolizę enzymatyczną ich estrów. Enancjomery te stosuje się do syntezy peptydów.
Optycznie czyste pochodne aminokwasów aromatycznych są poszukiwanym surowcem farmaceutycznym wykorzystywanym bądź jako leki (3,4-dihydroksyfenyloalanina, 3-hydroksyfenyloalanina), bądź do syntez aktywnych biologicznie analogów peptydowych. Okazuje się, że wprowadzanie takich nienaturalnych pochodnych aminokwasowych do struktury peptydu może powodować podwyższenie jego aktywności biologicznej i/lub wydłużać czas działania i/lub umożliwiać podanie doustne leku poprzez zmniejszenie podatności na enzymatyczną hydrolizę.
181 776
Ogromny postęp w badaniach podstawowych i aplikacyjnych peptydów spowodował wzrost zapotrzebowania na enancjomery pochodnych aminokwasowych, które mogą być zastosowane w syntezie peptydów. W chwili obecnej najczęściej stosowanymi pochodnymi w syntezie peptydów są pochodne aminokwasów z chronioną grupą aminową przy pomocy grup tertbutyloksykarbonylowej (Boc), 9-fluorenylometoksykarbonylowej (Fmoc) lub benzyloksykarbonylowej (Cbz).
Większość nienaturalnych aminokwasów można otrzymywać tanimi i dogodnymi metodami w postaci mieszanin racemicznych. Czyste enancjomery otrzymywać można przez rozdział takich mieszanin. Jedną z metod rozdziału racematów jest zastosowanie enzymów, które dzięki stereospecyficzności przekształcają tylko jeden z izomerów obecnych w mieszaninie umożliwiając jej rozdział. Dotychczas znane z polskich opisów patentowych nr 104 294 i 122 795, z niemieckiego opisu patentowego nr 2215853 oraz z europejskiego opisu patentowego nr 0171862 enzymatyczne metody rozdziału mieszanin racemicznych polegały na selektywnej hydrolizie estrów aminokwasów z wolną grupą aminową lub selektywnej deacylacji acyloaminokwasów. W wyniku tego procesu otrzymywano L-aminokwas oraz ester lub pochodną acylową D-aminokwasu. Zastosowanie takich enancjomerów do syntezy peptydów wymaga przeprowadzenia szeregu następnych pracochłonnych i kosztownych reakcji prowadzących do blokowania grupy α-aminowej.
Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest otrzymywanie przy użyciu enzymów, enancjomerów pochodnych aminokwasowych z zablokowaną grupą aminową.
Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych z zabezpieczoną grupą α-aminową według wynalazku charakteryzuje się tym, że obejmuje:
1) syntezę estrów racemicznych aminokwasów,
2) wprowadzenie grupy blokującej azot α-aminowy estru aminokwasu, korzystnie grupy Fmoc, Boc lub Cbz,
3) enzymatyczną hydrolizę estru L-aminokwasu N-chronionego, której końcowym produktem jest łatwa do rozdzielenia znanymi metodami mieszanina L-aminokwasu N-chronionego oraz estru D-aminokwasu N-chronionego,
4) hydrolizę w obecności roztworu kwasu lub zasady estrów D-aminokwasów N-chronionych.
Syntezę estrów racemicznych pochodnych aminokwasów przeprowadza się znanymi metodami, korzystnie przy użyciu alkoholi alifatycznych zawierających od 1 do 6 atomów węgla w cząsteczce, korzystnie od 1 do 2 atomów węgla. Grupę blokującą azotu wprowadza się znanymi metodami stosując związki organiczne zawierające grupy blokujące azot α-aminowy estru aminokwasu, korzystnie zawierające grupy Fmoc, Boc lub Cbz, najkorzystniej pirowęglan ditertbutylu, chlorek 9-fluorenylometoksykarbonylu lub chlorek benzyloksykarbonylu. Hydrolizę enzymatyczną odpowiednich estrów prowadzi się w środowisku będącym mieszaniną wody i rozpuszczalników organicznych mieszających się z wodą takich jak np. dimetyloformamid i acetonitryl lub nie mieszających się z wodą takich jak np. octan etylu i dichlorometan. Zawartość wody w mieszaninie wynosi od 5 do 95%. pH mieszaniny reakcyjnej utrzymuje się w zakresie od 4 do 10, korzystnie od 7 do 10, przy pomocy roztworów buforowych lub roztworów wodorotlenków metali lub roztworów kwasów. Hydrolizę enzymatyczną prowadzi się w temperaturze od 10 do 50°C przy użyciu enzymów, korzystnie enzymów proteolitycznych pochodzenia zwierzęcego, korzystnie chymotrypsyny lub pankreatyny lub enzymów proteolitycznych wytwarzanych przez mikroorganizmy korzystnie proteazy Pronase E (Streptomyces griseus).Enzym rozpuszcza się w mieszaninie reakcyjnej lub stosuje się enzym immobilizowany na nośniku o rozwiniętej powierzchni. Po enzymatycznej hydrolizie mieszaniny racemicznej aminokwasów z chronioną grupą α-aminową wydziela się znanymi metodami, np. ekstrakcyjnie nie zhydrolizowany enzymatycznie ester D-aminokwasu N-chronionego, a następnie wydziela się pozostały w mieszaninie reakcyjnej L-aminokwas N-chroniony. Ester D-aminokwasu N-chronionego poddaje się hydrolizie w obecności
181 776 roztworów wodorotlenków np. wodorotlenku sodowego lub kwasów np. kwasu solnego w celu otrzymania D-aminokwasu N-chronionego.
Sposób według wynalazku pozwala na otrzymywanie optycznie czystych aminokwasów, w których azot α-aminowy jest chroniony grupami blokującym Fmoc, Boc lub Cbz, mających zastosowanie do syntez peptydów bez dalszych operacji blokowania. Zmniejsza to niebezpieczeństwo racemizacji produktu i zapewnia dostępność czystych enancjomerów aminokwasów niebiałkowych z chronioną grupąα-aminową do syntezy analogów peptydowych.
Sposobem według wynalazku można otrzymywać zwłaszcza enancjomery L i D aminokwasów aromatycznych N-chronionych, a zwłaszcza pochodnych fenyloalaniny modyfikowanych przez podstawienie pierścienia aromatycznego grupami hydroksylowymi, metoksylowymi, metylowymi, aminowymi, nitrowymi, cyjanowymi, halogenowymi jak np. chloro-, bromo-, fluoro-, jodo-, jak też α-metylowych pochodnych aminokwasów aromatycznych oraz ich analogów takich jak np. kwas 3- fenylomlekowy, 3-hydroksyfenylomlekowy itp.
Przykład 1. Przeprowadzono estryfikację D,L-meta-tyrozyny metanolem pod wpływem chlorku tionylu. Otrzymany chlorowodorek estru metylowego D,L-meta-tyrozyny rozpuszczano w octanie etylu, dodawano trietyloaminę, mieszaninę schładzano na łaźni z lodem i wkraplano pirowęglan ditertbutylu [(Boc)2O] w celu zablokowania grupy α-aminowej, po czym pozostawiono na 10 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie przepłukiwano mieszaninę reakcyjną wodą, warstwę organiczną osuszano nad bezwodnym siarczanem sodu i odparowywano rozpuszczalnik. Powstały produkt rekrystalizowano z n-heksanu. Otrzymany ester metylowy tertbutyloksykarbonylo-D,L-meta-tyrozyny (10 mmoli, 2,95 g) rozpuszczano w 30 ml mieszaniny wody z acetonitrylem (20% acetonitrylu) o pH 8,2, dodawano α-chymotrypsynę (2 mg). Reakcję prowadzono w temperaturze 30°C przez 1 godz. utrzymując pH na poziomie 8,2 przy pomocy 0,1 N NaOH. Następnie ekstrahowano ester metylowy tertbutyloksykarbonylo-D-meta-tyrozyny octanem etylu. Otrzymany ester hydrolizowano roztworem wodorotlenku sodowego uzyskując czystą tertbutyloksykarbonylo-D-meta-tyrozynę z 94% wydajnością (czystość 98,6%).
Pozostałość po reakcji zawierającą tertbutyloksykarbonylo-L-meta-tyrozynę zakwaszano przy użyciu 10% roztworu kwasu solnego i ponownie ekstrahowano octanem etylu. Uzyskany ekstrakt przemywano wodą i odparowywano. Do pozostałości dodawano n-heksan i pozostawiano na 12 godzin w temperaturze 4°C. Wytrącony osad odsączano, przemywano n-heksanem, w wyniku czego otrzymywano tertbutyloksykarbonylo-L-meta-tyrozynę z wydajnością 96% (czystość 99,2%).
Przykład 2. D,L-para-chlorofenyloalaninę przeprowadzono w ester metylowy analogicznie jak w przykładzie 1, następnie blokowano grupę α-aminową w reakcji z chlorkiem 9-fluorenylometoksykarbonylowym (Fmoc-Cl) w następujący sposób: chlorowodorek estru aminokwasu otrzymany po reakcji estryfikacji rozpuszczano w octanie etylu, dodawano 10% roztwór wodorowęglanu sodowego do uzyskania pH ok. 9, a następnie wkraplano roztwór Fmoc-Cl w octanie etylu. Reakcję prowadzono aż do całkowitego podstawienia grupy α-aminowej (brak niebieskiego zabarwienia w próbie ninhydrynowej). Następnie przepłukiwano mieszaninę reakcyjną roztworem HCl i wodą, warstwę organiczną osuszano nad bezwodnym siarczanem solu i odparowywano rozpuszczalnik. Powstały produkt rekrystalizowano z n-heksanu. Następnie 10 mmoli produktu rozpuszczano w 30 ml mieszaniny wody z acetonitrylem (30% acetonitrylu) o pH 8,5, dodawano a-chymotrypsynę zawieszoną na żelu krzemionkowym (2 g) i inkubowano w temperaturze pokojowej przez 1,5 godz. utrzymując pH na poziomie 8,5 przy pomocy 0,1 N NaOH. Po 1,5 godz. reakcji odsączono enzym zawieszony na żelu, a z mieszaniny reakcyjnej ekstrahowano ester metylowy fluorenylometoksykarbonylo-D-para-chlorofenyloalaniny octanem etylu. Otrzymany ester hydrolizowano roztworem kwasu solnego uzyskując czystą fluorenylometoksykarbonylo-D-para-chlorofenyloalaninę z 96% wydajnością (czystość 96,9%).
181 776
Pozostałość po reakcji zawierającą fłuorenyłometoksykarbonylo-L-para chlorofenyloalaninę zakwaszano, i ponownie ekstrahowano octanem etylu. Uzyskany ekstrakt przemywano wodą i odparowywano. Do pozostałości dodawano n-heksan i pozostawiano na noc w lodówce. Wytrącony osad odsączano, przemywano n-heksanem, w wyniku czego otrzymywano fluorenylometoksykarbonylo-L-parachlorofenyloalaninę z wydajnością 97% (czystość 99%).
Przykład 3. D,L-orto-metylofenyloalaninę przeprowadzono w ester etylowy i zabezpieczono grupę α-aminową analogicznie jak w przykładzie 1, z tym, że do estryfikacji stosowano zamiast metanolu bezwodny alkohol etylowy. 5 mmoli otrzymanego estru etylowego tertbutyloksykarbonylo-D,L-orto-metylofenyloalaniny rozpuszczono w 15 ml octanu etylu i mieszano z 15 ml roztworu 5 mg proteazy Pronase E (Streptomyces griseus) w buforze fosforanowym o pH 8,5 w temperaturze pokojowej. Po 20 godz. reakcji rozdzielano warstwę organiczną i wodną. Z warstwy organicznej odparowywano rozpuszczalnik, a otrzymany ester pochodnej D-aminokwasu hydrolizowano roztworem wodorotlenku sodowego, uzyskując terbutyloksykarbonylo-D-orto-metylofenyloalaninę z wydajnością 92% (czystość 98%). Warstwę wodną po reakcji zakwaszano i ekstrahowano octanem etylu. Po odparowaniu rozpuszczalnika i rekrystalizacji otrzymywano tertbutyloksykarbonylo-L-orto-metylofenyloalaninę z 95% wydajnością (czystość 99%).
Przykład 4. D,L-meta-fluorotyrozynę przeprowadzono w ester metylowy analogicznie jak w przykładzie 1, następnie zabezpieczono grupę α-aminową analogicznie jak w przykładzie 1, z tym, że zamiast pirowęglanu tertbutyloksykarbonylu stosowano chlorek benzyloksykarbonylu. 5 mmoli otrzymanego estru etylowego benzyloksykarbonylo-D,L-meta fluorotyrozyny rozpuszczono w 15 ml octanu etylu i mieszano z 15 ml rotworu 15 mg pankreatyny w buforze fosforanowym o pH 8,9 w temperaturze pokojowej. Po 24 godz. reakcji rozdzielano warstwę organiczną, i wodną. Z warstwy organicznej odparowywano rozpuszczalnik, a otrzymany ester pochodnej D-aminokwasu hydrolizowano roztworem wodorotlenku sodowego, uzyskując benzyloksykarbonylo-D-meta-fluorotyrozynę z wydajnością 94% (czystość 98%). Warstwę wodną po reakcji zakwaszano i ekstrahowano octanem etylu. Po odparowaniu rozpuszczalnika i rekrystalizacji otrzymywano benzyloksykarbonyło-L-meta-fluorotyrozynę z 93% wydajnością (czystość 99%).
Przykład 5. D,L-leucynę przeprowadzano w ester metylowy i wprowadzano grupę blokującą analogicznie ja w przykładzie 2. Następnie 10 mmoli produktu rozpuszczano w 30 ml mieszaniny wody z acetonitrylem (40% acetonitrylu) o pH 8,5, dodawano α-chymotrypsynę zawieszoną na żelu krzemieniowym (5 g) i inkubowano w temperaturze pokojowej przez 5 godz. utrzymując pH na poziomie 8,8 przy pomocy 0,1 N NaOH. Po 1,5 godz. reakcji odsączano enzym zawieszony na żelu, a z mieszaniny reakcyjnej ekstrahowano ester metylowy fluorenylometoksykarbonylo-D-leucyny octanem etylu. Otrzymany ester hydrolizowano roztworem kwasu solnego uzyskując czystą fluorenylometoksykarbonylo-D-leucynę z 93% wydajnością (czystość 98,5%). Pozostałość po reakcji zawierającą fluorenylometoksykarbonylo-L-leucynę zakwaszano, i ponownie ekstrahowano octanem etylu. Uzyskany ekstrakt przemywano wodą i odparowywano. Po rekrystalizacji otrzymywano fluorenylometoksykarbonylo-L-leucynę z wydajnością 90% (czystość 99%).
181 776
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych, znamienny tym, że mieszaninę racemiczną aminokwasu poddaje się estryfikacji a otrzymany ester aminokwasu poddaje się reakcji ze związkami organicznymi zawierającymi grupę blokującą azot α-aminowy estru aminokwasu, korzystnie grupę tertbutyloksykarbonylową, 9-fluorenylometoksykarbonylową lub benzyloksykarbonylową, następnie prowadzi się selektywną hydrolizę estru L-aminokwasu N-chronionego z mieszaniny racemicznej estru przy użyciu enzymu, w mieszaninie wody i rozpuszczalnika organicznego przy pH 4-10, w temperaturze 10-50°C, rozdziela się powstałą mieszaninę L-aminokwasu N-chronionego oraz estru D-aminokwasu N-chronionego zaś ester D-aminokwasu N-chronionego poddaje się hydrolizie w środowisku kwaśnym lub zasadowym.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do estryfikacji mieszaniny racemicznej aminokwasu stosuje się alkohole alifatyczne zawierające do 6 atomów węgla, zwłaszcza alkohol metylowy i etylowy.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ester aminokwasu poddaje się reakcji z pirowęglanem ditertbutylu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ester aminokwasu poddaje się reakcji z chlorkiem 9-fluorenylometoksykarbonylu.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ester aminokwasu poddaje się reakcji z chlorkiem benzyloksykarbonylu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako enzym stosuje się proteazy zwierzęce, korzystnie α-chymotrypsynę lub pankreatynę.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako enzym stosuje się proteazy pochodzenia mikrobiologicznego, korzystnie proteazę Pronase E (Streptomyces griseus).
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się enzym rozpuszczony w mieszaninie reakcyjnej.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się enzym immobilizowany na nośniku o rozwiniętej powierzchni.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik organiczny stosuje się acetonitryl, dimetyloformamid, chlorek metylenu, octan etylu.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pH środowiska reakcji utrzymuje się w zakresie 7-10.
PL31501096A 1996-06-28 1996-06-28 Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych PL181776B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31501096A PL181776B1 (pl) 1996-06-28 1996-06-28 Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31501096A PL181776B1 (pl) 1996-06-28 1996-06-28 Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315010A1 PL315010A1 (en) 1998-01-05
PL181776B1 true PL181776B1 (pl) 2001-09-28

Family

ID=20067860

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31501096A PL181776B1 (pl) 1996-06-28 1996-06-28 Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL181776B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL315010A1 (en) 1998-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Goodman et al. Peptide syntheses via amino acid active Esters1
JP2579323B2 (ja) ジアミン類の選択的アミジン化
JPS6051199A (ja) 2‐アザビシクロ〔3.1.0〕ヘキサン‐3‐カルボン酸の誘導体およびそれらの製法
IE60128B1 (en) Hydroxylamine derivatives,their preparation and use as medicaments
US5304470A (en) Process for the enzymatic preparation of protected and unprotected di- and oligopeptides in aqueous solutions
IE921941A1 (en) Inhibitors of picornavirus proteases
US4237047A (en) Peptide derivative
US5013723A (en) New thymopentin retro-inverso analogs and fragments thereof, a process of preparation of the new compounds and the intermediates obtained therein
EP0149594A2 (en) Enzymatic coupling of n-formyl amino acids and/or peptide residues
Okonya et al. Synthesis of the peptide fragment of pseudobactin
PL181776B1 (pl) Sposób enzymatycznego otrzymywania enancjomerów pochodnych aminokwasowych
EP0324659B1 (en) Enzymatic process for producing immunomodulating pentapeptides and intermediates for use in the process
US5789541A (en) Compounds for inhibition of proteolysis
JPH03503958A (ja) カルシトニン遺伝子関連ペプチドの製造方法
Chen et al. Chemo-enzymatic synthesis of Fmoc-Peptide Fragments
JP3704719B2 (ja) 光学活性3−アミノブタン酸の製造法及びそのエステル中間体
JPH01165397A (ja) 非タンパク原性アミノ酸を有するペプチドの酵素的合成
US4569907A (en) Thiopeptolide substrates for vertebrate collagenase
JPS62143698A (ja) N−フエニルアセチルアミノ化合物の分割および精製方法
Ohno et al. Partial enzymic deprotection in the synthesis of a protected octapeptide bearing a free terminal carboxyl group
CN105392891B (zh) 具有硫醇基的d-型或l-型氨基酸衍生物的制造方法
JP4856184B2 (ja) オリゴペプチドアミドからオリゴペプチドアルキルエステルへの酵素転化
Bentley et al. 1176. Polypeptides. Part I. The synthesis of peptides related to eledoisin
JP2000154198A (ja) 環状デプシペプチドの固相合成方法及びその中間体
JP5097104B2 (ja) 新規イソジペプチド

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050628