PL181283B1 - Uklad oczyszczania wód sciekowych PL PL - Google Patents

Uklad oczyszczania wód sciekowych PL PL

Info

Publication number
PL181283B1
PL181283B1 PL96322777A PL32277796A PL181283B1 PL 181283 B1 PL181283 B1 PL 181283B1 PL 96322777 A PL96322777 A PL 96322777A PL 32277796 A PL32277796 A PL 32277796A PL 181283 B1 PL181283 B1 PL 181283B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bed
filter bed
compost
waste
inlet
Prior art date
Application number
PL96322777A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322777A1 (en
Inventor
Dean O Cameron
Original Assignee
Dowmus Pty Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dowmus Pty Ltd filed Critical Dowmus Pty Ltd
Publication of PL322777A1 publication Critical patent/PL322777A1/xx
Publication of PL181283B1 publication Critical patent/PL181283B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/04Aerobic processes using trickle filters
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)

Abstract

1. Uklad oczyszczania wód sciekowych zawierajacy wlot i wylot wód sciekowych, zloze filtracyjne z zywa populacja bezkregow- ców i bakterii rozkladajacych scieki, znamien- ny tym, ze zawiera nachylone, obudowane zloze filtracyjne (9), nad którym jest wolna przestrzen powietrzna, przy czym wlot (11) wód sciekowych umieszczony jest powyzej zloza filtracyjnego przy jego górnym koncu a wylot (28) oczyszczonych scieków na drugim koncu zloza oraz ewentualnie zawiera wlot (31) stalych odpadków umieszczony za wlotem (11) wód sciekowych i urzadzeniem sortuja- cym stale odpadki. Fig 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ oczyszczania wód ściekowych i ewentualnie stałego materiału organicznego w celu usunięcia składników, które są niebezpieczne lub toksyczne dla ludzi lub środowiska. Określenie wody ściekowe obejmuje ścieki komunalne i przemysłowe, odpadową wodę konsumpcyjną, wodę dla pływalni, wodę dla stawów hodowlanych i tym podobne.
Zarówno aerobowe, jak i anaerobowe układy oczyszczania wód ściekowych mają zwykle dużą objętość i są głębokie w celu zapewnienia wystarczającego czasu retencji. Do oczyszczania aerobowego mogą służyć także rury stosowane do przepływu wód ściekowych, lecz taki proces oczyszczania jest mało skuteczny.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 382 579 znany jest układ obróbki ścieków wstępnie odkażonych i pozbawionych dużej ilości substancji stałych. Układ zawiera zbiornik septyczny z górnym wlotem dla ścieków poddawanych obróbce i niżej położonym wylotem oczyszczonych ścieków, przy czym zbiornik jest wypełniony złożem do biologicznej obróbki ścieków obejmującym homogenną mieszaninę materiału torfowego i włóknistego.
W amerykańskim opisie patentowym nr 5 273 653 przedstawiono sposób i urządzenie do oczyszczania cieczy w poziomej instalacji przepływowej zawierającej złoże filtracyjne. Urządzenie zawierające złoże filtracyjne obejmuje dolne złoże żwiru poniżej podłoża gleby. Dolne złoże żwiru rozciąga się wzdłuż części długości złoża filtracyjnego od wlotu i jest z nim połączone hydraulicznie. Korzystnie dolne złoże żwiru rozciąga się w skierowanym w dół nachyleniu w stosunku do dna złoża filtracyjnego, przy nachyleniu w kierunku przepływu w zakresie od 1 do 5%.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 4997 568 znany jest sposób i aparatura do biologicznego oczyszczania wody w celu usunięcia chorobotwórczych organizmów i innych zawieszonych i rozpuszczonych zanieczyszczeń znajdujących się w ścieku. Zanieczyszczona woda wpływa na szczyt lub do centrum dużej kulistej lub stożkowej komory, następnie przez dokładnie ukształtowane warstwy złoża, które zapewniają postępujące oczyszczanie, dzięki zmniejszonej wielkości porów i zwiększonej powierzchni przepływa na obrzeża. Tlen może dyfundować w końcowym etapie oczyszczania dzięki zapewnieniu dużej powierzchni wysta181 283 wionej na działanie powietrza z otoczenia. Uzyskany wyciek nadaje się do wykorzystania np. do nawadniania gleby.
W amerykańskim opisie patentowym nr 5 240 611 przedstawiono układ i sposób zawracania do obiegu ścieków organicznych powstałych w instalacjach przetwórczych. Materiał odpadowy przechodzi przez złoże kompostowe zawierające fekalia i jest przerabiany biologicznie. Złoże kompostowe można zmieszać z innymi materiałami naturalnymi i/lub syntetycznymi. Następnie oczyszczony biologicznie materiał odpadowy przepuszcza się przez złoże filtracyjne zawierające węgiel drzewny, skalne i/lub syntetyczne materiały i jest zawracany do obiegu przez złoże kompostowe i filtracyjne. Przez złoże kompostowe i filtracyjne przepuszcza się ciepłe powietrze w celu napowietrzenia tych złóż i ewentualnego usunięcia zaabsorbowanej wody. Układ jest bardzo skomplikowany.
Dotychczasowe rozwiązania są na ogół bardzo skomplikowane i mają szereg niedogodności , a mianowicie spust odprowadzajccy oczyszczoną wodę znajduje się z.natznnie nieej niz rura doprowadzająca ścieki, co często powoduje konieczność pompowania ścieków, jeśli grunt jest prawie płaski lub jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki; biologiczne ciała stałe usunięte z układu oczyszczania są w sposób ciągły powtórnie zanieczyszczane, a czynniki chorobotwórcze nie są dezaktywowane przed usunięciem; podczas okresów silnego obciążenia złoże może być chwilowo zalewane, co powoduje zmniejszenie różnorodności mikroorganizmów, ponieważ w tych warunkach nie wszystkie organizmy rozkładające zanieczyszczenia są zdolne do przeżycia.
Celem przedmiotowego wynalazku jest usunięcie trudności występujących w obecnych systemach oraz uniknięcie stosowania rur, których jedyną funkcją jest przenoszenie ścieków do systemów oczyszczania.
Przedmiotem wynalazku jest układ oczyszczania wód ściekowych zawierający wlot i wylot wód ściekowych oraz złoże filtracyjne z żywą populacją bezkręgowców i bakterii rozkładających ścieki. Złoże filtracyjne jest nachylone i obudowane, nad którym jest wolna przestrzeń powietrzna, przy czym wlot wód ściekowych umieszczony jest powyżej złoża filtracyjnego przy jego górnym końcu i wylot oczyszczonych wód ściekowych na drugim końcu złoża oraz ewentualnie zawiera wlot stałych odpadków umieszczony za wlotem ścieków i urządzeniem sortującym stałe odpadki.
Wynalazek obejmuje zatem zarówno układ oczyszczania samych wód ściekowych wodnych, jak i łącznie z wprowadzaniem stałych odpadków organicznych.
W układzie według wynalazku złoże filtracyjne może być podzielone na kilka poziomych warstw, które umieszcza się pionowo jedna nad drugą, przedzielonych wolną przestrzenią powietrzną
W celu zapobieżenia zanieczyszczaniu środowiska przez odpadki lub przez możliwe przenośniki chorób złoże filtracyjne jest obudowane. Obudowa obejmuje zwykle rurę, kanał lub rów. Kanał lub rura zwykle zawiera podłużną dolną wewnętrzną, powierzchnię, na której znajduje się złoże filtracyjne.
Rynna zsypowa do wprowadzania stałych odpadków organicznych jest umieszczona za wlotem wód ściekowych w taki sposób, ze zmusza ścieki do przepływu przez stałe organiczne odpadki wprowadzane rynną oraz do opływania dookoła tych odpadków. Rozłożony materiał organiczny jest przenoszony przez jedną lub przez wszystkie warstwy złoża filtracyjnego i jest usuwany na końcu strumienia przepływającego przez układ.
Poniżej najniższej warstwy złoża filtracyjnego można umieścić urządzenie do zbierania przesączu, w którym dodatkowo następuje filtracja przez warstwę filtracyjną. Jeśli przesącz jest nie potrzebny, może on przenikać bezpośrednio do gleby poniżej najnizszego złoza filtracyjnego.
Układ oczyszczania może być zamontowany jako wolnostojący lub zawieszony pod podłogą, zakopany pod płytą podłogową lub zakopany w gruncie, czyli może być dowolnym układem odpowiednim do wykonania danego oczyszczenia.
Przepływający oczyszczany strumień wodny wchodzi do układu przez rurę lub przez szereg rur, a następnie jest przesyłany wzdłuż układu poprzez złoże filtracyjne.
Jeśli układ jest przeznaczony do oczyszczania stałych organicznych odpadków, to odpadki te w postaci nie przerobionej, np. zawartość kubła na odpadki lub makulaturę, umiesz4
181 283 cza się bezpośrednio w układzie przed rynną zsypową umieszczoną za rurą doprowadzającą wody ściekowe, a odpadki w postaci przerobionej doprowadza się przez młyn do układu oczyszczania jako składnik wód ściekowych. Przepływające wody ściekowe przemywają i osadzają stałe organiczne odpadki wzdłuż powierzchni złoża filtracyjnego. Ciekła część wód wsiąka w materiał filtracyjny, który tworzy złoże, i może być zbierana do powtórnego użycia lub wprowadzana na wtórne złoża filtracyjne lub do gleby. Stałe organiczne odpadki są zatrzymywane w złożu lub na złożu filtracyjnym.
Wielkość przestrzeni powietrznej wymaganej nad złożem filtracyjnym jest określona przez wielkość największych cząstek stałego materiału organicznego wprowadzanego do złoża filtracyjnego.
Odpadki wprowadzone do złoża filtracyjnego rozkładają się szybko w obecności wilgoci i powietrza stykającego się z pozostałością organiczną po przejściu części ciekłej przez złoże filtracyjne.
W złożu filtracyjnym powietrze ponad porami i wewnątrz porów, wilgoć z ośrodka wodnego oraz energia i produkty odżywcze obecne w stałym materiale organicznym lub rozpuszczone i zawieszone w wodach ściekowych umożliwiają endemicznym mikroorganizmom rozkład organiczny ścieków. Rozkład ten powodują również wprowadzone i wszechobecne bezkręgowce i bakterie, żyjące w i na rozkładającym się i rozłożonym materiale organicznym.
W jednej z odmian niniejszego wynalazku stosuje się aktywnie rozkładające się odpadki stale i całkowicie rozłożone odpadki jako fizyczny i biologiczny ośrodek filtracyjny ścieków.
Pod wpływem ścieków wodnych stałe gnijące odpadki w pobliżu wejścia stanowią miejsce wzrostu błony biologicznej. Duże osobne cząstki odpadków są dodawane w sposób ciągły i trawione w sposób ciągły przez organizmy i ulegają erozji pod wpływem składnika ciekłego, dzięki czemu rozpadają się ciągle na coraz mniejsze cząstki, tworząc ostatecznie trwałe koloidy humusowe i rozpuszczone związki humusowe. Cykle zwilzania i suszenia w połączeniu z wyciskaniem osobnych odchodów dżdżownic, owadów i roztoczy tworzą stosunkowo trwałą kruszącą się strukturę kompostową w złożu kompostu utworzonego w obudowie z rozłożonych ciał stałych.
Ruch dżdżownic, chrząszczy, roztoczy, owadów bezskrzydłych z grupy Collembola i larw owadów w kompoście napowietrza ośrodek kompostowy i uniemożliwia blokowanie wewnętrznego odwadniania złoża. W ten sposób złoże kompostowe zaczyna działać jak dobrze odwadniane złoże gleby z bardzo dużą zwilżaną powierzchnią dostępną do wymiany tlenu. Powietrze jest wciągane w złoże kompostowe za każdym razem, gdy ścieki są wprowadzane w wyniku normalnego sporadycznego stosowania w gospodarstwie domowym. Podczas normalnego stosowania zachodzi częściowe zalewanie powierzchni złoża kompostowego. Jeśli to się dzieje, to ścieki wsiąkają szybko przez biopory i działają jak tłok hydrauliczny, wciągając świeże powietrze w te pory.
Według niniejszego wynalazku w przeciwieństwie do wodnych układów oczyszczania, duże stałe odpadki (które mają duże zapotrzebowanie tlenu) są szybko odsączane na powierzchni złoża kompostowego i są otoczone przez powietrze. Ponieważ powietrze zawiera 22% tlenu i ma znacznie większe szybkości dyfiizji niż woda, to w ten sposób można oczyścić znacznie większe wsady biologiczne.
Jeśli wprowadza się dużą ilość stałych organicznych odpadków, to same stałe organiczne cząstki w dużej masie, gdy są zwilżane ciekłymi ściekami działają jako kruszywo złoża filtracyjnego.
Kompost wytworzony w wyniku rozkładu stałych organicznych odpadków gromadzących się na powierzchni złoża filtracyjnego działa jako drobnoziarnisty aerobowy środek filtracyjny i jako powierzchnia kontaktowa do oczyszczania adsorpcyjnego.
Obudowa jest tak skonstruowana, aby ścieki wodne przepływały wzdłuż nachylonej powierzchni złoża filtracyjnego od miejsca wprowadzenia do końca obudowy.
Zapobiega się blokowaniu powierzchni złoża filtracyjnego i substancji organicznych dzięki działaniu dżdżownic, ciem, roztoczy, owadów z grupy Collembola i innych organizmów glebowych.
181 283
Szybkość wsiąkania oraz powierzchnię wystawioną na działanie powietrza można zwiększyć przez wprowadzenie na powierzchnię złoża filtracyjnego środka pomocniczego o dużej objętości, takiego jak ziarna lub granulki polistyrenu.
Złoże organiczne, takie jak drobnoziarnisty kompost, stanowi siedlisko bezkręgowców i bakterii żywiących się substancją organiczną
Złoże kompostowe działa jako samo regenerujący się element filtracyjny dla ścieków i może być stosowane także do wytworzenia odpowiedniego siedliska dla organizmów, które rozkładają stałe odpadki organiczne na trwałe związki humusowe.
Ścieki mogą wpływać do rury lub do kanału w jednym lub w kilku miejscach wzdłuz rury lub kanału.
Ścieki wsiąkają do złoża kompostowego na różnych odległościach wzdłuż złoża kompostowego zależnie od szybkości dopływu, od czasu jego trwania i od szybkości wsiąkania ścieków. Duża szybkość przepływu w ciągu długiego okresu czasu powoduje wsiąkanie na bardzo dużej odległości wzdłuż złoża kompostowego. W każdej sytuacji jest korzystne, aby złoże kompostowe było dostatecznie długie, tak aby odległy koniec złoża był zwilżany tylko podczas szczytowych obciążeń hydraulicznych.
Szybkość wsiąkania zmienia się wzdłuż złoża kompostowego w zależności od przepuszczalności warstwy łącznej stałych odpadków, złoża kompostowego i czynnika nośnego złoża kompostowego. W często zwilżanej strefie dużego przepływu zoologiczny szlam mikroorganizmów i drobnych stałych cząstek może osiadać na powierzchni złoża kompostowego i cząstkach stałych odpadków oraz powodować zmniejszenie przepuszczalności w strefie wejścia dużego obciążenia poniżej granicy wsiąkania. Jest to zjawisko pożądane i może być obserwowane także z boku powierzchni złoża filtracyjnego, jeśli wewnętrzna powierzchnia jest zakrzywiona tak, że jej najniższy punkt jest oddalony od krawędzi złoża.
Stałe odpadki są rozprowadzane na powierzchni przez przepływające ścieki. Rozdział ich zależy od szybkości ścieków, przepływu hydraulicznego i rozkładu wsiąkania wzdłuż złoża kompostowego, jak również od wielkości, kształtu, wyporności, lepkości, wytrzymałości mechanicznej, szybkości rozkładu i szybkości erozji stałych cząstek. Erozja powierzchni osadów na granicy kompostu i odpadków stałych jest związana z szybkością przepływu ścieków, jak również z charakterystyką powierzchni. Erozja powoduje ogólnie przenoszenie małych okruszyn lub cząstek, lecz może zachodzić także ruch większych fragmentów, jeśli duże szybkości przepływu ścieków wodnych przenoszą duże, pływające na powierzchni ciała stałe wzdłuż złoża filtracyjnego do miejsca, gdzie tarcie pomiędzy stałą cząstką i złożem filtracyjnym wytworzone przez przepływający ściek wodny jest większe niż opór tarcia na stałej cząsteczce.
Kształt i długość obudowy oraz złoża filtracyjnego są zwykle tak dobrane, a organizmy w nich tak ustalone, aby szybkość usuwania kompostu z obudowy była w przybliżeniu równa ilości wytwarzanego kompostu.
Biologiczne ciała stałe są wytwarzane w układzie i można je zbierać jako materiał o strukturze podobnej do kompostu. Zbieranie powinno korzystnie odbywać się po okresie małych obciążeń hydraulicznych układu.
Przesączone ścieki opuszczają układ oczyszczania poniżej najniższego złoża filtracyjnego. Mogą one wsiąkać do gleby bez dodatkowego oczyszczania lub mogą być zbierane i powtórnie używane do pewnych określonych celów. Jeśli stosuje się wtórne złoża filtracyjne, to przesącz może mieć jakość wystarczającą do bezpiecznego powtórnego używania go do spłukiwania toalet, podlewania ogrodu i tym podobnych.
Stały materiał organiczny jest stopniowo przesyłany od miejsca wejścia do końca wyładowania w miarę jego rozkładu różnymi sposobami opisanymi poniżej.
Aktywność biologiczna może także powodować ruch masy ciał stałych. Na skutek działania kompostujących dżdżownic i różnych gatunków owadów (takich jak larwy ciem) tworzą się małe kruche kawałki odchodów wyrównując powierzchnię złoża kompostowego. Z powodu składania odchodów przez dżdżownice raczej w bardziej suchych strefach krawędziowych zostaje utrzymane boczne zakrzywienie powierzchni złoża. Działanie to zmniejsza gęstość powierzchni złoza kompostowego, a zwiększa szybkość wsiąkania. Łącznym efektem
181 283 jest zwiększenie szybkości erozji powierzchni przy dużych szybkościach przepływu powierzchniowego.
Aktywność biologiczna stabilizuje się z upływem czasu i jest ona wynikiem złożonego oddziaływania różnych krytycznych gradientów, takich jak zawartość wilgoci, dostępność pokarmu, dostarczanie tlenu i temperatura. Są widoczne gradienty populacji związane ze zdolnością każdego rodzaju organizmu do konkurencyjnej eksploatacji danej niszy siedliska.
Z upływem czasu, presja selekcyjna powoduje ewolucję lepiej dostosowanych organizmów spośród wszystkich reprezentowanych gatunków, które mogą bardziej wydajnie eksploatować strefy gorętsze, wilgotniejsze albo o mniejszej zawartości tlenu.
Blokowanie przepływu powierzchniowego może nastąpić wtedy, gdy gromadzenie się cząstek na złożu filtracyjnym występuje w takim stopniu, ze szczytowy przepływ jest zahamowany w kanale i nie następuje rozproszenie nagromadzonych ciał stałych na powierzchni wystarczającej do zachowania dynamicznej równowagi pomiędzy szybkościami osadzania i rozkładu.
Aktywność biologiczna utrzymuje wysokość powierzchni kompost/stałe odpadki w dynamicznej równowadze. Oznacza to, że ciała stałe są wymywane wzdłuż złoża kompostowego i przesyłane do dołu przez złoże kompostowe przepuszczalne dla ciał stałych w wyniku przemywania i aktywności biologicznej z taką samą szybkością, z jaką są osadzane. Wewnętrzne blokowania mogą wystąpić, jeśli materiał, na którym umieszczone jest złoże, ma pory zbyt małe do przepuszczania bardzo drobnych ciał stałych i gromadzą się te ciała w złożu, zwalniając szybkość wsiąkania do takiego punktu, w którym szybkości nakładania hydraulicznego stale przewyższają szybkości wsiąkania złoża filtracyjnego. Aby tego uniknąć, można tak ukształtować złoże, by było ono przepuszczalne dla bardzo drobnych koloidalnych ciał stałych albo dla większych cząstek, przez zmienianie wielkości porów materiału złoża.
Stosując stosunkowo dużą szybkość nanoszenia stałych organicznych odpadków w praktyce okazało się, że ośrodek o wielkości porów od 0,5 mm do 1 mm zachowuje skuteczną dynamiczną równowagę warstwy kompostowej w górnej warstwie. Jeśli wymagane są większe szybkości przerobu ciał stałych w układach stosujących duże szybkości nanoszenia stałych organicznych odpadków należy odpowiednio zwiększyć wielkość porów.
W przypadku stosowania czystych wód ściekowych złoże filtracyjne może być bardzo drobne i granulowane oraz powinno zawierać organizmy gleby i ściółki, takie jak dżdżownice gleby i/lub ćmy, w celu skonsumowania wzrostu mikroorganizmów, które rosną na nim i są odsączane ze złoża. Korzystnym złożem filtracyjnym jest drobny piasek, sproszkowany węgiel aktywny lub inny odpowiedni materiał granulowany, zwykle o efektywnej wielkości cząstek 0,1 mm lub poniżej, jeśli przesącz ma być zawracany do spłukiwania lub do podobnego zastosowania. Jeśli szybkość wprowadzania wód ściekowych przewyższa szybkość wsiąkania, to wystąpi przepływ powierzchniowy. Można go stosować korzystnie do przenoszenia drobnych kompostowanych stałych organicznych odpadków do dolnego końca układu oczyszczania, gdzie łatwo można go usuwać.
Rury lub kanały służące do przenoszenia ścieków stosowane w zwykłych systemach oczyszczania nie są zaprojektowane specjalnie do tego procesu. Pomimo tego, że koszty rur stanowią znaczną część kosztów ogólnego systemu oczyszczania proces oczyszczania w rurach jest mało skuteczny. W miejscowym systemie oczyszczania dla pojedynczego osobnego lokalu mieszkalnego instaluje się od 10 do 20 m rur o średnicy 100 mm lub równoważnych prowadzących do komory oczyszczania, i od 20 do 30 m prowadzących z komory oczyszczania do miejsca usuwania lub powtórnego stosowania. W obszarze usuwania stosuje się zwykle dodatkowo od 20 do 40 m rur oprócz materiałów wzmacniających rów, wyłożeń z kruszywa i tym podobnych.
Rozmiar rury lub kanału zależy od zastosowanych szybkości obciążania ciałami stałymi i obciążania hydraulicznego. Duże obciążenia ciałami stałymi wymagają bardziej stromego nachylenia złoża, a więc większych szybkości przepływu ścieków oraz wytworzenia większej powierzchni a zarazem większej strefy wsiąkania. Nachylenie rury lub kanału powinno być takie, aby osadzanie stałych materiałów rozkładało się równomiernie wzdłuż dostatecznej
181 283 długości złoża kompostowego, co umożliwia zrównanie szybkości rozkładu i usuwania kompostu z szybkością, osadzania surowych ciał stałych.
Zmianę wielkości charakteryzujących złoże filtracyjne stosuje się w zależności od szybkości nakładania ciał stałych, wielkości cząstek ciał stałych i szybkości wprowadzania wód ściekowych.
Jeśli wielkość kanału oczyszczania jest duża, to mogą być potrzebne poprzeczne przegrody prostopadłe do kierunku przepływu ścieków w celu zapobieżenia zbyt szybkiej erozji złoża kompostowego i przechodzeniu nie filtrowanych ścieków przez otwory w materiale nośnika. Ponieważ szybkość wsiąkania i zdolność do erozji stałych organicznych odpadków oraz złoża zmieniają się wzdłuż kanału oczyszczania, to wielkość złoża filtracyjnego może także wymagać odpowiednich zmian wzdłuż kanału oczyszczania w przypadku pewnych zastosowań.
W przypadku mechanicznego przesuwania złoża korzystnie jest takie ustawienie układu, aby strefa wsiąkania przy szczytowym przepływie kończyła się znacznie przed końcem złoża kompostowego. Ma to na celu wytworzenie strefy dojrzewania kompostu zanieczyszczonej powtórnie przez czynniki chorobotwórcze ze ścieków przed zbieraniem.
W sytuacji małego obciążenia ciałami stałymi można stosować pasywny transport ciał stałych poprzez ruch ścieków i biologiczną aktywność w połączeniu z okresową obsługą złoża w celu usunięcia niekompostowalnych ciał stałych i kompostowanych ciał stałych ulegających powolnej degradacji. Można to wykonać za pomocą rozpylacza lub szeregu rozpylaczy wody skierowanych na złoże kompostowe i wymywać powierzchniowe nagromadzanie się kompostu i niekompostowalnych ciał stałych.
Te bardzo drobne, kompostowane ciała stałe można odsączyć z przesączu, stosując materiał filtracyjny umieszczony w miejscach wyładowania przesączu lub można je odsączyć, stosując wtórne drobniejsze złoże filtracyjne umieszczone w kanale tak, aby przyjmowało wstępny przesącz złoża kompostowego i organiczne ciała stałe przemyte przez wstępne złoże filtracyjne.
W przypadku dużych szybkości wprowadzania ciał stałych i/lub wprowadzania dużych cząstek niekompostowalnych ciał stałych, takich jak tworzywa sztuczne, szkło lub metale, może być konieczne utworzenie ruchomego złoża filtracyjnego, aby móc wyładować nagromadzony stały materiał w pewnym miejscu lub w pewnych miejscach wzdłuż pojemnika. W najlepszym razie, wyładowanie stałego materiału powinno nastąpić dopiero po upływie odpowiedniego czasu od ostatniego osadzania świeżych odpadków, aby umożliwić ich całkowity rozkład na trwały humus nie zawierający czynników chorobotwórczych.
Objętość wewnętrzna pojemnika, kanału lub rury musi być dostatecznie duża, aby zapobiec okluzji na rurze przy danej szybkości ruchu stałych organicznych odpadków i przy danej szybkości osadzania się ciał stałych. Ruch ciał stałych przy zastosowaniu dużej szybkości obciążenia ciałami stałymi można otrzymać przez zastosowanie podłoża złoża kompostowego w postaci pasa przenośnikowego bez końca i przez jego powolne lub impulsowe obracanie w kierunku punktu/punktów wyładowania. W tym celu można zastosować silnik lub mechanizm napędzany przepływem wody do budynku w celu uzyskania kontrolowanego ruchu zaleznego od szybkości przepływu wód ściekowych.
Złoże filtracyjne zawiera korzystnie niebiodegradowalne nośniki, takie jak trwałą watę włóknistą, trwałą tkaninę termoplastyczną lub podłużne przewody drenujące wzdłuż obudowy, dzielące obudowę na obszary górne i dolne i dostosowane do przepuszczania wodnych ścieków i drobnoziarnistego materiału organicznego, przy czym obszar górny powinien zawierać częściowo rozłożony materiał organiczny i kompost, a obudowa powinna mieć taki przekrój i długość oraz zawierać dostateczną ilość podłoża złoża filtracyjnego, aby wody ściekowe wchodzące do obudowy były absorbowane na długości kompostu w obudowie. Obudowa może zawierać urządzenia do usuwania lub wymywania ze złoża filtracyjnego niepożądanych materiałów nagromadzonych na powierzchni. W jednej z odmian wynalazku urządzenia do usuwania lub wymywania obejmują szereg rozpylaczy wody rozmieszczonych wzdłuż obudowy oraz urządzenia kontrolujące pracę rozpylaczy w załozonym czasie. W innej odmianie stosuje się wtórne złoże filtracyjne poniżej wstępnego złoża filtracyjnego. Umożliwia to
181 283 usuwanie bardzo drobnego materiału organicznego, który został wymyty przez grubsze składniki wstępnego złoża filtracyjnego. W tym zastosowaniu wytwarza się długie cienkie złoże kompostowe na nieruchomym lub ruchomym podłożu, zwykle na niebiodegradowalnym termoplastycznym materiale włóknistym w kanale lub rurze.
Układ oczyszczania wód ściekowych według wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
fig. 1 jest widokiem przekroju obudowanego układu oczyszczania ścieków według jednej odmiany niniejszego wynalazku, fig. 2 przedstawia w powiększeniu końcowy widok układu z fig. 1, fig. 3 przedstawia w powiększeniu widok przekroju lewego końca układu z fig. 1, fig. 4 przedstawia w powiększeniu widok przekroju prawego końca układu z fig. 1, fig. 5 przedstawia widok przekroju końca obudowanego układu oczyszczania wód ściekowych według innej odmiany wynalazku.
Przykład I. Przykład ten dotyczy kanałowego układu oczyszczania ścieków i stałych odpadków organicznych, w którym można odzyskiwać i przechowywać przesącz do ponownego użycia do spłukiwania toalet i do podobnych zastosowań surowej wody.
Jak przedstawiono na fig. 1 do 4 układ oczyszczania zawiera kanał 10 z tworzywa sztucznego z odpowiednim użebrowaniem wzmacniającym jako obudowę oczyszczania. Obudowa jest zamontowana przy nachyleniu około 1:100, przy czym wyższy koniec zawiera wlot 11 dla wód ściekowych zawierających stałe organiczne odpadki.
Złoże filtracyjne 9 podzielone jest na trzy warstwy 12, 13, 14 umieszczone na trzech odwadniających elementach nośnych 15, 16, 17, które można ślizgowo przesuwać w rowkach 18, 19, 20 umieszczonych na bokach kanału. Boki te mają odwadniające elementy nośne zawierające złoże filtracyjne, umieszczone lub utworzone z możliwością całkowitego usuwania go podczas obsługi lub wymiany złoża.
Złoże odwadniającego elementu nośnego jest przykryte materiałem zarówno powyżej, jak i poniżej powierzchni poziomych. Najwyższy odwadniający element nośny 15 ma na górnej powierzchni dziany termoplastyczny materiał włóknisty 21 o wielkości oczek około 1 mm. Dolna powierzchnia odwadniającego elementu nośnego 15 jest sklejona z geotekstylną tkaniną 22. Podobna geotekstylną tkanina 23, 24 jest dopasowana do pozostałych dwu elementów nośnych na ich górnych i dolnych powierzchniach.
Na każdym końcu odwadniających elementów nośnych znajdują się przestrzenie wentylacyjne 25, 26, 27, które umożliwiają przepuszczanie boczne nadmiaru ścieków podczas dużego obciążenia. Na końcu przepływającego strumienia znajduje się odwadniający kanał, który umożliwia przejście tych ścieków do wtórnych i następnych warstw złoża filtracyjnego 13,14.
Rynna zsypowa 31 ciał stałych jest umieszczona poniżej wlotu 11 ścieków, a wylot 28 przesączu jest umieszczony w najniższym miejscu obudowy.
Układ oczyszczania działa w ten sposób, ze ścieki wchodzą przez wlot 11, a stałe odpadki wchodzą przez rynnę zsypową 31. Rynna zsypowa jest tak ustawiona, aby spowodować przepływ ścieków przez i dokoła stałych odpadków na złożu 12 wstępnego filtra. Złoże wstępnego filtra umożliwia przejście drobnego kompostowanego materiału przez złoże, wspomagane działaniem organizmów w złożu. Po przejściu przez tę warstwę drobnoziarnisty kompost zbiera się na warstwie tekstylnej i tworzy wtórne cienkie złoże filtracyjne kompostu. Kompost w tej warstwie jest tylko nieznacznie cięższy od wody i z łatwością ulega erozji, dzięki temu przenosi się z prądem i wyładowuje przez odwadniający otwór 20. Po osadzeniu na wtórnym złożu filtracyjnym 13, drobnoziarnisty stały materiał organiczny jest z łatwością usuwany w okresach małego zużycia wody przez wyjęcie kanału i pokrywy oraz wysunięcie nośnego elementu złoża filtracyjnego.
Górna warstwa złoża filtracyjnego 12 może pracować bardziej wydajnie po wprowadzeniu na powierzchnię złoża filtracyjnego ziam pianki polistyrenowej lub podobnego materiału 30.
Przesącz opuszczający wylot 28 może być zbierany i stosowany, na przykład do spłukiwania toalet, nawadniania gleby i tym podobnych.
Przykład II. W tym przykładzie przesącz nie jest przeznaczony do powtórnego stosowania. W tym przypadku rowkowana użebrowana rura 50 o średnicy co najmniej 150 mm
181 283 jest owinięta geotekstylną tkaniną 51, zamontowana na złożu drobnego piasku 52 i dopełniona 20 mm kruszywem skalnym lub podobnym. Wewnątrz rury 50 znajduje się wyjmowany element rowkowanej rury odwadniającej 53, pod którym znajduje się przekładka 54, a nad nim termoplastyczna dziana tkanina siatkowa 55 o wielkości oczek około 1 mm. Rura 51 może ciągła łącząca źródło ścieków z dołem do zbierania biologicznych ciał stałych, albo może zawierać kilka punktowych źródeł i mieć doły do zbierania biologicznych ciał stałych w odpowiednich odległościach. Ścieki wyładowywane przez rowki w rurze wsiąkają do gleby pod rurą i w jej otoczeniu. Wyjmowany element 53 we wnętrzu rury umożliwia obsługę złoża filtra w długich odstępach czasu w celu usunięcia nagromadzonych niekompostowalnych ciał stałych.
181 283
181 283
181 283
1 /—15
Fig 4 Fig 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ oczyszczania wód ściekowych zawierający wlot i wylot wód ściekowych, złoże filtracyjne z żywą populacją bezkręgowców i bakterii rozkładających ścieki, znamienny tym, że zawiera nachylone, obudowane złoże filtracyjne (9), nad którym jest wolna przestrzeń powietrzna, przy czym wlot (11) wód ściekowych umieszczony jest powyżej złoża filtracyjnego przy jego górnym końcu a wylot (28) oczyszczonych ścieków na drugim końcu złoża oraz ewentualnie zawiera wlot (31) stałych odpadków umieszczony za wlotem (11) wód ściekowych i urządzeniem sortującym stałe odpadki.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że złoże filtracyjne zawiera kilka poziomych warstw (12, 13, 14) umieszczonych pionowo jedna nad drugą, przedzielonych wolną przestrzenią powietrzną.
  3. 3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że złoże filtracyjne jest obudowane w kanale, rurze lub rowie.
  4. 4. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że miejsce usuwania złoża filtracyjnego (9) jest usytuowane na końcu kanału (10).
  5. 5. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera wlot stałych odpadków w postaci rynny zsypowej (31) umieszczonej za wlotem (11) wód ściekowych.
PL96322777A 1995-04-07 1996-04-09 Uklad oczyszczania wód sciekowych PL PL PL181283B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPN2223A AUPN222395A0 (en) 1995-04-07 1995-04-07 Waste water purification system
PCT/AU1996/000203 WO1996031437A1 (en) 1995-04-07 1996-04-09 Effluent treatment system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322777A1 PL322777A1 (en) 1998-02-16
PL181283B1 true PL181283B1 (pl) 2001-07-31

Family

ID=3786578

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96322777A PL181283B1 (pl) 1995-04-07 1996-04-09 Uklad oczyszczania wód sciekowych PL PL

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5919366A (pl)
EP (1) EP0830317B1 (pl)
KR (1) KR19980703640A (pl)
CN (1) CN1099383C (pl)
AR (1) AR001569A1 (pl)
AT (1) ATE226922T1 (pl)
AU (1) AUPN222395A0 (pl)
BR (1) BR9604828A (pl)
CA (1) CA2217449A1 (pl)
DE (1) DE69624565D1 (pl)
IL (1) IL117826A (pl)
IN (1) IN188439B (pl)
NZ (1) NZ304245A (pl)
PL (1) PL181283B1 (pl)
TW (1) TW350781B (pl)
WO (1) WO1996031437A1 (pl)
ZA (1) ZA962714B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPO768897A0 (en) * 1997-07-02 1997-07-24 Urriola, Humberto Waste water treatment system
AUPQ768100A0 (en) * 2000-05-22 2000-06-15 Dowmus Pty Ltd Improvements in or relating to biolytic filtration
AUPR490201A0 (en) * 2001-05-10 2001-06-07 Aaqua Clarus Holdings Pty Ltd Method and apparatus for the onsite treatment of organic waste
CN1997597B (zh) * 2004-07-09 2011-07-06 布莱克&格雷控股私人有限公司 水处理装置、方法和系统
US20080308477A1 (en) * 2004-11-03 2008-12-18 John Hurst Cascading storm drain filter
US8677942B2 (en) * 2006-07-13 2014-03-25 Urban Ecological Systems Ltd. Aquaponics system
US7540960B2 (en) * 2006-10-26 2009-06-02 Alex Manuel Villagra Fuentes Method and system for inoculating bacteria in contaminated water using earthworm humus
CA2587901C (en) * 2007-05-04 2011-09-27 Ivan Milin System for processing waste using insect larvae
CN101348315B (zh) * 2008-09-02 2010-06-16 同济大学 利用蚯蚓生物滤池处理城镇污水厂剩余污泥的方法
US20100300986A1 (en) * 2009-05-27 2010-12-02 Harout Ohanesian Well filter
GB0910685D0 (en) * 2009-06-20 2009-08-05 Webb Colin G E Apparatus and method for disposal and treatment of waste water, sewage and/or effluent
US8191307B2 (en) 2009-10-21 2012-06-05 Rain Bird Corporation System and method for harvested water irrigation
WO2019056013A1 (en) 2017-09-18 2019-03-21 Tirman Collin METHOD AND SYSTEM FOR LOMBRICOMPOSTAGE FOR THE CONVERSION AND TREATMENT OF ORGANIC WASTE FLOWS
KR101997478B1 (ko) * 2018-10-29 2019-07-08 김인식 폐수 처리장치
US11091382B2 (en) * 2019-10-18 2021-08-17 Nanjing Normal University Earthworm reactor of frame composite structure and method of treating sludge thereby
JP2023120761A (ja) * 2022-02-18 2023-08-30 株式会社Lixil 汚水処理装置および汚水処理システム

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US832245A (en) * 1904-11-08 1906-10-02 Durbrow Filtration Company Head-gate.
US3635816A (en) * 1969-08-12 1972-01-18 Gerald Golub Method of purifying citrus plant effluent and raising worms and fish
US4093546A (en) * 1976-06-10 1978-06-06 Jiri Taborsky Biological filter
US4218318A (en) * 1976-07-16 1980-08-19 Tadashi Niimi Process and apparatus for treating and purifying waste water
JPS53133967A (en) * 1977-04-25 1978-11-22 Meidensha Electric Mfg Co Ltd Water treating apparatus
US4285719A (en) * 1978-02-15 1981-08-25 Criss Jeremy F Organic material recycling method and device
US4209388A (en) * 1978-11-06 1980-06-24 Defraites Arthur A Method and apparatus for treating sewage
AT385750B (de) * 1985-01-11 1988-05-10 Stoiser & Wolschner Anlage zur reinigung verunreinigter waesser
US4678582A (en) * 1986-01-24 1987-07-07 Lavigne Ronald L Treatment system for landfill leachate
DE3618029A1 (de) * 1986-05-28 1987-12-03 Kickuth Reinhold Verfahren zur abwasserreinigung
US5240611A (en) * 1988-05-11 1993-08-31 Advanced Bio-Gest, Inc. Organic waste recycling system and method
GB2219617B (en) * 1988-06-09 1992-08-19 David William Blowes Treatment of mine tailings
IE892435L (en) * 1989-02-10 1990-01-29 Zymogenetics Inc Translation of polycistronic messages in eucaryotic cells
US4997568A (en) * 1989-09-08 1991-03-05 Vandervelde Don M Process and apparatus for a biological reactor to purify water
US5078882A (en) * 1990-03-21 1992-01-07 Bion Technologies, Inc. Bioconversion reactor and system
US5228984A (en) * 1990-12-10 1993-07-20 Clivus Multrum, Inc. System for composting feces and treating urine
US5192428A (en) * 1991-04-18 1993-03-09 Clivus Multrum, Inc. Portable system for treating human waste
US5174897A (en) * 1991-09-24 1992-12-29 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Constructed wetlands to control nonpoint source pollution
WO1993023339A1 (en) * 1992-05-13 1993-11-25 Jowett, E., Craig Wastewater treatment method and apparatus
DE4237220A1 (de) * 1992-11-04 1994-05-05 Kickuth Reinhold Verfahren und Anlagen zur Reinigung von Flüssigkeiten in horizontal durchströmten bepflanzten Filterbetten
US5419838A (en) * 1994-05-02 1995-05-30 Cultec, Inc. Groundwater storage and distribution system having a gallery with a filtering means
US5507944A (en) * 1994-07-25 1996-04-16 Sorbant Corporation Storm water drainage filter system
US5460722A (en) * 1994-10-11 1995-10-24 Chen; Shan-Hu Biochemical dripping board for aquariums

Also Published As

Publication number Publication date
ZA962714B (en) 1996-12-04
WO1996031437A1 (en) 1996-10-10
IL117826A0 (en) 1996-08-04
ATE226922T1 (de) 2002-11-15
PL322777A1 (en) 1998-02-16
NZ304245A (en) 1999-01-28
TW350781B (en) 1999-01-21
US5919366A (en) 1999-07-06
DE69624565D1 (de) 2002-12-05
EP0830317A1 (en) 1998-03-25
KR19980703640A (ko) 1998-12-05
AUPN222395A0 (en) 1995-05-04
EP0830317A4 (en) 1999-09-15
AR001569A1 (es) 1997-11-26
IN188439B (pl) 2002-09-21
CA2217449A1 (en) 1996-10-10
BR9604828A (pt) 1999-01-05
IL117826A (en) 1999-06-20
CN1099383C (zh) 2003-01-22
CN1182408A (zh) 1998-05-20
EP0830317B1 (en) 2002-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4251359A (en) On-site wastewater treatment system
US5633163A (en) Method for treating wastewater and solid organic waste
PL181283B1 (pl) Uklad oczyszczania wód sciekowych PL PL
US20060124540A1 (en) Integrated hydroponic and wetland wastewater treatment systems and associated methods
US5976374A (en) Self-cleansing filter
AU2018352471B2 (en) A septic effluent treatment vessel
KR100237041B1 (ko) 미생물 담체를 다공성 상자에 충전한 살수여상식 오폐수 처리장치
AU694637B2 (en) Effluent treatment system
JP2605175B2 (ja) 改良便槽
EP0669903B1 (en) Method and apparatus for disposal and treatment of waste
US20240101455A1 (en) Waste Water Treatment System
KR200358437Y1 (ko) 에어하우스가 적용된 폐기물정화장치
WO2001002307A1 (en) Device and method for purification of waste water
JP2005342613A (ja) し尿浄化装置
AU693015B2 (en) Self-cleansing filter
JPH07327535A (ja) 家畜の糞尿処理システム
RU34164U1 (ru) Устройство для очистки сточных вод от органических загрязнений
CN117800520A (zh) 一种处理养殖尾水的生态净化方法
AU2002352681A1 (en) Integrated hydroponic and wetland wastewater treatment systems and associated methods
HU203707B (en) Apparatus for cascade-purifying and storing communal, industrial and agricultural waste waters first of alliquide fertilizers