PL180910B1 - Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego - Google Patents

Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego

Info

Publication number
PL180910B1
PL180910B1 PL96324642A PL32464296A PL180910B1 PL 180910 B1 PL180910 B1 PL 180910B1 PL 96324642 A PL96324642 A PL 96324642A PL 32464296 A PL32464296 A PL 32464296A PL 180910 B1 PL180910 B1 PL 180910B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mat
steam
pressing
temperature
fibrous
Prior art date
Application number
PL96324642A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324642A1 (en
Inventor
Göran Lundgren
Kurt Schedin
Lars-Otto Sislegard
Kjell Sjödin
Original Assignee
Sunds Defibrator Ind Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sunds Defibrator Ind Ab filed Critical Sunds Defibrator Ind Ab
Publication of PL324642A1 publication Critical patent/PL324642A1/xx
Publication of PL180910B1 publication Critical patent/PL180910B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/08Moulding or pressing
    • B27N3/24Moulding or pressing characterised by using continuously acting presses having endless belts or chains moved within the compression zone
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/08Moulding or pressing

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

1. Sposób ciaglej produkcji plyt z wlóknistego materialu lignocelulozowego, w którym material rozdrabnia sie na czastki i/lub wlókna, które suszy sie, skleja i formu- je sie z nich mate, która prasuje sie do goto- wej plyty, przy czym mate wstepnie prasuje sie podczas równoczesnego wprowadzania pary wodnej, znamienny tym, ze doprowa- dza sie pare wodna podczas wstepnego pra- sowania wlóknistej maty (1) do osiagniecia przez mate (1) temperatury z przedzialu 60-95°C. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego.
Sposoby wytwarzania płyt z materiałów lignocelulozowych są dobrze znane i mają istotne zastosowania praktyczne. W skład procesu produkcji wchodzą następujące główne etapy: rozdrobnienie surowca na cząstki o odpowiednich wymiarach i/lub włókna, suszenie do określonego stopnia wilgotności i klejenie materiału przed lub po suszeniu, formowanie maty ze sklejonego materiału, która może składać się z kilku warstw, ewentualnie wstępne prasowanie na zimno, wstępne ogrzewanie, natryskiwanie wody na powierzchnie, itp. oraz prasowanie na gorąco pod ciśnieniem i działaniem ciepła w prasie o działaniu skokowym lub ciągłym do chwili wytworzenia gotowej płyty.
Podczas konwencjonalnego prasowania na gorąco, prasowany materiał jest ogrzewany głównie za pomocą cewek topikowych z leżących w pobliżu siebie płyt grzejnych lub taśm stalowych. Ich temperatura wynosi 150-200°C w zależności od typu prasowanego wyrobu, typu używanego kleju, wymaganej wydajności, itp. W ten sposób, w miarę prasowania, znajdująca się w materiale wilgoć odparowuje w miejscach znajdujących się najbliżej źródła ciepła tak, że w obszarze tym powstaje sucha warstwa, a czoło pary stopniowo przemieszcza się ku środkowi płyty z każdej jej strony. Powstanie suchej warstwy oznacza, że temperatura w tej warstwie wynosi co
180 910 najmniej 100°C, co inicjuje utrwalanie typowych klejów. Po odejściu czoła pary wodnej do środka, temperatura w środku dochodzi do co najmniej 100°C i płyta zaczyna równomiernie wysychać w środku tak, że w ciągu kilku sekund można zakończyć prasowanie. Dotyczy to takich sytuacji, w których stosuje się typowe kleje mocznikowo formaldehydowe (UF) i podobne, takie jak klej wzbogacony melaminą(MUF). W przypadku używania innych klejów, o wyższej temperaturze utrwalania, trzeba stosować wyższą temperaturę i wyższe ciśnienie pary wodnej do zapoczątkowania utrwalania.
Dla uzyskania wymaganej gęstości prasa musi wywierać wyższe ciśnienia i trzeba podwyższyć temperaturę procesu. Nie stanowi to problemu w przypadku prasowania nieciągłego w tak zwanej prasie skokowej, ale prasy tego typu mąjąinne wady, takie jak gorsza tolerancja grubości, itp. W przypadku stosowania pras o działaniu ciągłym konieczność jednoczesnego uzyskania wysokich ciśnień i wysokich temperatur doprowadziła do kosztownych bardzo dokładnych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak rolki filcowe pomiędzy stalową taśmą a znaj dującą się poniżej płytą grzejną. Sposób doprowadzania ciepła do płyty za pośrednictwem cewek topikowych jest stosunkowo czasochłonną techniką ogrzewania, której skutkiem są długie odcinki prasowania (duże prasowane powierzchnie).
Ogrzewanie można również uzyskać doprowadzając parę wodną do prasowanej maty. W ten sposób znacznie skraca się czas ogrzewania, a ponadto znacznie zmniejsza się odporność materiału na prasowanie podczas wprowadzania pary wodnej tak, że potrzebne są mniejsze siły prasujące i mniejsze powierzchnie prasujące. Do wtryskiwania pary wodnej w materiał stosuje się skrzynię wtryskową, chociaż ma ona pewne wady. Dla ich uniknięcia rolki prasujące, które są perforowane i pełniąrolę zespołu doprowadzającego parę wodną. Urządzenie tego typu ujawniono w opisie do patentu SE 502 810.
W technice znane jest stosowanie pary wodnej do ogrzewania materiału. Przykładowo, w opisach patentowych EP 383 572, U. S. 2 480 851, GB 999 696, DE 2 058 820, DE 36 40 682, DE 40 09 883 i AU 57390/86 ujawniono różnorodne przykłady ciągłego wtryskiwania pary wodnej w procesach wytwarzania płyt wiórowych.
Według sposobu ujawnionego w opisie do patentu DE 36 40 682, parę wodną wtryskuje się na etapie wstępnego prasowania. Natychmiast po wstępnym prasowaniu matę materiału przepuszcza się przez skrzynię parową lub podobne urządzenie, gdzie poddaje się ją działaniu strumienia pary wodnej w takim stopniu, żeby nie została przekroczona temperatura utrwalania lepiszcz, co oznacza normalnie temperaturę 65-90°C. Następnie materiał prasuje się do postaci gotowej, z równoczesnym dodatkowym działaniem na niego ciepłem tak, że się utrwala.
Ponieważ w sposobie tym wtryskuje się parę wodną po etapie rzeczywistego wstępnego prasowania i służy ona głównie do przygotowania następnych etapów obróbki, nie wpływa to na stan maty materiału w etapie wstępnego prasowania.
Według sposobu ujawnionego w opisie do patentu DE 20 58 820, parę wodną wprowadza się podczas rzeczywistego etapu wstępnego. Skutkiem tego jest wzrost temperatury maty włóknistej tak, że rozpoczyna się utrwalanie kleju lub lepiszcz, które w przypadku typowych klejów występuje w temperaturze powyżej 100°C. Wywołuje to problemy z realizacją następnych etapów obróbki.
Celem wynalazku jest uzyskanie wstępnego prasowania dzięki doprowadzaniu pary wodnej w taki sposób, że nie utrudnia to realizacji następnych etapów obróbki.
Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego, w którym materiał rozdrabnia się na cząstki i/lub włókna, które suszy się, skleja i formuje się z nich matę, którą prasuje się do gotowej płyty, przy czym matę wstępnie prasuje się podczas równoczesnego wprowadzania pary wodnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że doprowadza się parę wodną podczas wstępnego prasowania włóknistej maty do osiągnięcia przez matę temperatury z przedziału 60-95°C.
Korzystnie doprowadza się parę wodną podczas wstępnego prasowania włóknistej maty do osiągnięcia przez matę temperatury z przedziału 80-9076C.
180 910
Korzystnie do wstępnego prasowania maty stosuje się co najmniej jeden prasujący walec, a parę doprowadza się przez co najmniej jeden z walców prasujących.
Korzystnie podczas wprowadzania pary wodnej doprowadza się włóknistą matę do gęstości z przedziału 100-500 kilogramów na metr sześcienny.
Korzystnie gęstość wynosi około 300 kilogramów na metr sześcienny.
Korzystnie matę prasuje się wstępnie do grubości, która jest 2-5 razy większa od końcowej grubości włóknistej płyty.
Korzystnie przed wstępnym prasowaniem matę (1) kondycjonuje się.
Korzystnie kondycjonowanie obejmuje kondycjonowanie do zadanej temperatury, wilgotności i gęstości.
Korzystnie reguluje się ilość wprowadzanej pary wodnej.
Wprowadzenie pary wodnej w etapie wstępnego prasowania o temperaturze ze wspomnianego zakresu zmniejsza sprężyste właściwości włókien wskutek wzrostu temperatury oraz w pewnym stopniu wskutek wzrostu wilgotności bez znaczniejszego utrwalania stosowanych klejów, co nie utrudnia później końcowego prasowania.
Dzięki opisanemu sposobowi według wynalazku, możliwe jest uzyskanie wstępnego sprasowania do mniejszej grubości w porównaniu ze stanem obecnym. Alternatywnie, wpływ wywierany na materiał włóknisty można wykorzystać budując urządzenie do wstępnego prasowania o znacznie mniejszych wymiarach niż stosowane dotychczas.
Ponadto, urządzenie do prasowania końcowego może mieć krótszą strefę prasowania dzięki mniejszej grubości włóknistego wyrobu po jego wstępnym sprasowaniu według wynalazku. Podwyższając temperaturę na etapie wstępnego prasowania można zbudować urządzenie prasujące o krótszej strefie utrwalania.
Reasumując, efektem tych zalet jest proces produkcji, który jest znacznie ekonomiczniejszy finansowo w porównaniu ze znaną dotychczas technologią.
Według zalecanego przykładu wykonania, parę wodną wprowadza się bezpośrednio przez walec lub walce używane do wstępnego prasowania. W ten sposób unika się wad związanych z doprowadzaniem pary wodnej w sposób konwencjonalny, na przykład za pomocą skrzyni parowej lub podobnego urządzenia. W konwencjonalnych układach doprowadzania pary wodnej, mata lub materiał włóknisty może ślizgać się względem skrzyni parowej tak, że wskutek tego występuje znaczne zużycie wymagające regularnej wymiany ślizgowych powierzchni skrzyni, z czym wiążą się również problemy uszczelnienia krawędzi wynikające ze ślizgania się maty lub materiału włóknistego po skrzyni parowej.
Zalety tego sposobu wykorzystuje się znacznie zmniejszając grubość maty na etapie prasowania wstępnego tak, że grubość ta odpowiada grubości, która jest 2-3 razy większa od końcowej grubości płyty włóknistej.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do stosowania sposobu według wynalazku, w przekroju podłużnym, schematycznie, fig. 2 - walec, przez który doprowadza się parę wodną, w przekroju poprzecznym, schematycznie, fig. 3 - część walca z fig. 2, w przekroju poprzecznym, fig. 4 - część walca z fig. 3, w przekroju podłużnym.
W skład maty 1, jak pokazano na fig. 1, wchodzą cząstki o odpowiednich wymiarach oraz/ lub włókna, klej itp., które są przemieszczane w kierunku pokazanym strzałką A. Zanim nastąpi jakiekolwiek prasowanie, matę 1 przepuszcza się przez strefę 19 wstępnego kondycjonowania, gdzie kondycjonuje się ją do zadanej temperatury, zawartości i gęstości. Następnie matę 1 przepuszcza się pomiędzy parą walców 2, 3, które ją wstępnie prasują od grubości większej 15-25 razy od grubości płyty końcowej do grubości 2-3 razy większej od grubości płyty końcowej, to jest prasuje się matę 1 do grubości wynoszącej około 10% jej grubości początkowej. Podczas wstępnego prasowania doprowadza się parę wodną, co w sposobach konwencjonalnych robi się za pomocą skrzyni parowej. Według zalecanego przykładu wykonania wynalazku, parę wodną doprowadza się bezpośrednio przez jeden lub oba walce 2, 3 do prasowania wstępnego.
180 910
Wprowadzanie pary reguluje się w taki sposób, żeby temperatura włóknistej maty 1, dzięki wprowadzaniu pary, wynosiła pomiędzy 60-95°C, korzystnie 80-90°C. Wskutek wzrostu temperatury oraz w pewnym stopniu wskutek wzrostu zawartości wilgoci, j akie zapewnia doprowadzenie pary wodnej, zmniejszają się sprężyste właściwości włóknistej maty 1 tak, że zmniejsza się odporność na prasowanie. Zapewniając, że wzrost temperatury nie przekroczy wspomnianego powyżej zakresu, zapobiega się równocześnie utrwalaniu stosowanych zazwyczaj klejów, ponieważ warunkiem znaczniejszego utrwalenia klejów jest uzyskanie temperatury przekraczającej 100°C. Podczas wtryskiwania pary gęstość włóknistej maty 1 powinna wynosić 100-500 kilogramów na metr sześcienny, a jeszcze lepiej około 300 kilogramów na metr sześcienny. Para wodna wypiera całe powietrze znajdujące się we włóknistej macie 1, tj. w kierunku przeciwnym do przemieszczania się maty 1.
Po wstępnym prasowaniu mata 1 jest transportowana dalej do końcowego urządzenia prasującego 20, gdzie prasuje się ją do grubości, jakąpowinna mieć gotowa płyta. Odległość pomiędzy walcami 2,3 do wstępnego prasowania, a końcowym urządzeniem prasującym 20, powinna być możliwie mała ze względu na konieczność minimalizacji chłodzenia, jakie występuje podczas przemieszczania się płyty na tym odcinku.
W końcowym urządzeniu prasującym 20 strefa prasowania jest krótsza dzięki znaczącemu zmniejszeniu grubości włóknistej maty 1, jakie zachodzi w etapie wstępnego prasowania sposobem według wynalazku. Ponadto strefa utrwalania jest krótsza niż w urządzeniach znanych dotychczas, ponieważ temperatura wlotowa w końcowym urządzeniu prasującym 20 jest wyższa niż stosowana w znanych dotychczas technologiach.
Za końcowym urządzeniem prasującym 20 materiał płytowy przechodzi przez i za strefę kondycjonowania typu konwencjonalnego, gdzie następuje również chłodzenie płyty.
Jeden lub oba walce 2 i 3 mogą być skonstruowane w znany sposób, jak pokazano na fig. 2, 3 i 4.
Pokazany na fig. 3 prasujący i wtryskowy walce 2 ma perforowanąpowierzchnię osłonową 6 do doprowadzania pary wodnej do maty 1. Wewnątrz powierzchni osłonowej 6 biegnie wokół walca 2 osiowy system kanałów 7. System kanałów 7 jest przystosowany do rozprowadzania pary wodnej w walcu 2, a tym samym wzdłuż szerokości maty 1. Regulowana skrzynia ślizgowa (fig. 4) jest skonstruowana tak, że szczelnie styka się z końcem walca 2, umożliwiając wpływanie pary wodnej do systemu kanałów 7. Zatem para wodna dopływa do ograniczonego przekroju (fig. 2) walca 2, w którym odbywa się prasowanie maty 1. Z obu stron ograniczonego sektora wtryskowego 9, jak widać na obrzeżu, znajdują się strefy uszczelnienia 10, gdzie walec 2 styka się z matą 1. System kanałów 7 można zaślepić na drugim końcu walca 2. Alternatywnie, na obu końcach może znajdować się skrzynia ślizgowa 8.
Skrzynia ślizgowa 8 trzyma się w miejscu dzięki regulowanemu stoisku tak, że istnieje możliwość jej regulowania wzdłuż kierunku obwodu. W ten sposób można zmieniać położenie sektora wtryskowego 9. Korzystnie, w skład skrzyni ślizgowej 8 wchodzi wymienna część zużywalna 14 wykonana z materiału o niskim współczynniku tarcia, która opiera się o obrobione powierzchnie na końcu walca 2. Zatem skrzynia ślizgowa 8 trzyma się i jest dociskana do końca walca 2 dzięki, na przykład, sprężynom, pod działaniem sprężonego powietrza lub płynu tak, że minimalizuje się w ten sposób przecieki na powierzchni uszczelniającej.
Skrzynię ślizgową 8 można skonstruować z jednym lub więcej kanałami 11, 12, 13 o różnych polach powierzchni. Można zastosować nawet wymienne części zużywalne 14 z różnymi, znajdującymi się w nich otworami, takie jak płyta ślizgowa z otworem, który można zmieniać. Zatem można zmieniać wymiary sektora wtryskowego 9. Co więcej, w różnych częściach sektora wtryskowego 9 można utrzymywać różne natężenia przepływu i ciśnienia. Kanały skrzyni ślizgowej 8 można również wykorzystać do czyszczenia i zasysania.
Na figurze 4 pokazano schematycznie powierzchnię styku skrzyni ślizgowej 8 z końcem walca 2. W ten sposób skrzynia ślizgowa 8 jest wyposażona we wtryskowe kanały 11 do pary wodnej, kanał 12 do czyszczenia oraz ssący kanał 13.
180 910
Perforowaną powierzchnię osłonową 6 na walcu 2 może stanowić wykrawana lub nawiercana blacha w kształcie pierścieni, które mogą być obkurczone termicznie na walcu. Osiowe wytłoczenia nośne 15 w blasze mogą mieć kształt blaszanej osłony 16 na walcu 2 uformowanej techniką frezowania lub odlewania, albo też blachę można zaprojektować w formie oddzielnych wytłoczek mocowanych do zagłębień w blaszanej osłonie 16. Wytłoczki te mogą równocześnie ograniczać system kanałów 7 biegnących w powierzchni osłonowej 6.
Te otwory w systemie kanałów 7 na końcu walca 2, które nie sąpokryte przez skrzynię ślizgową 8, można uszczelnić dociskając regulowany pierścień ślizgowy z materiału o niskim współczynniku tarcia do końca.
180 910
180 910
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego, w którym materiał rozdrabnia się na cząstki i/lub włókna, które suszy się, skleja i formuje się z nich matę, którąprasuje się do gotowej płyty, przy czym matę wstępnie prasuje się podczas równoczesnego wprowadzania pary wodnej, znamienny tym, że doprowadza się parę wodnąpodczas wstępnego prasowania włóknistej maty (1) do osiągnięcia przez matę (1) temperatury z przedziału 60-95°C.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że doprowadza się parę wodnąpodczas wstępnego prasowania włóknistej maty (1) do osiągnięcia przez matę (1) temperatury z przedziału 80-90°C.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do wstępnego prasowania maty (1) stosuje się co najmniej jeden prasujący walec (2,3), a parę doprowadza się przez co najmniej jeden z walców prasujących (2, 3).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że podczas wprowadzania pary wodnej doprowadza się włóknistą matę (1) do gęstości z przedziału 100-500 kilogramów na metr sześcienny.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że gęstość wynosi około 300 kilogramów na metr sześcienny.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że matę (1) prasuje się wstępnie do grubości, która jest 2-5 razy większa od końcowej grubości włóknistej płyty.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przed wstępnym prasowaniem matę (1) kondycjonuje się.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że kondycjonowanie obejmuje kondycjonowanie do zadanej temperatury, wilgotności i gęstości.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że reguluje się ilość wprowadzanej pary wodnej.
PL96324642A 1995-07-27 1996-07-25 Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego PL180910B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9502712A SE504639C2 (sv) 1995-07-27 1995-07-27 Förfarande vid kontinuerlig framställning av lignocellulosahaltiga skivor
PCT/SE1996/000973 WO1997004931A1 (en) 1995-07-27 1996-07-25 A method of continuous production of lignocellulosic boards

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324642A1 PL324642A1 (en) 1998-06-08
PL180910B1 true PL180910B1 (pl) 2001-05-31

Family

ID=20399081

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96324642A PL180910B1 (pl) 1995-07-27 1996-07-25 Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5989468A (pl)
EP (1) EP0842021B1 (pl)
JP (1) JP3813988B2 (pl)
AR (1) AR002930A1 (pl)
AT (1) ATE237440T1 (pl)
AU (1) AU6539396A (pl)
CA (1) CA2226508C (pl)
DE (1) DE69627498T2 (pl)
MY (1) MY132236A (pl)
PL (1) PL180910B1 (pl)
SE (1) SE504639C2 (pl)
TW (1) TW397753B (pl)
WO (1) WO1997004931A1 (pl)
ZA (1) ZA966392B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19701595B4 (de) * 1996-02-15 2004-09-09 Siempelkamp Maschinen- Und Anlagenbau Gmbh & Co. Kg Anlage für die Vorwärmung einer Preßgutmatte im Zuge der Herstellung von Holzwerkstoffplatten, insbesondere von Spanplatten
AUPO380596A0 (en) * 1996-11-25 1996-12-19 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Manufacture of reconstituted wood products
DE19718772B4 (de) * 1997-05-03 2015-08-20 Dieffenbacher GmbH Maschinen- und Anlagenbau Verfahren und Anlage zur Herstellung von Holzwerkstoffplatten
SE516420C2 (sv) * 2000-05-16 2002-01-15 Valmet Fibertech Ab Förfarande och anordning för komprimering och behandling av en materialmatta
US20050156348A1 (en) * 2000-10-06 2005-07-21 Randall James W. Method and apparatus for making building panels having low edge thickness swelling
CA2721390C (en) * 2008-10-21 2012-04-03 Uniboard Canada Inc. Embossed monolayer particleboards and methods of preparation thereof
EP2805801B1 (en) 2013-05-24 2020-10-21 Faurecia Interieur Industrie Method for processing a veneer
ES2901886T3 (es) * 2017-09-19 2022-03-24 Homann Holzwerkstoffe GmbH Sistema de panel ondulado
WO2023156458A2 (en) * 2022-02-16 2023-08-24 Ikea Supply Ag Forming and pre-pressing station for forming a fiberboard from lignocellulosic fibers

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2480851A (en) * 1947-02-05 1949-09-06 Us Sheetwood Company Method for rapid manufacture of sheet lumber
SE311227B (pl) * 1962-09-27 1969-06-02 Weyerhaeuser Co
DE2058820A1 (de) * 1970-11-30 1972-05-31 Siempelkamp Gmbh & Co Verfahren und Einrichtung zum Herstellen von Holzwerkstoffplatten
CA1255470A (en) * 1985-05-15 1989-06-13 Karl Walter Process for making a composite wood panel
DE3640682A1 (de) * 1986-11-28 1988-06-09 Baehre & Greten Verfahren und vorrichtung zum kontinuierlichen vorwaermen eines vlieses fuer die herstellung von span-, faser- oder dergleichen platten
CA2009909A1 (en) * 1989-02-14 1990-08-14 Thomas Tisch Production process and apparatus
DE3914106A1 (de) * 1989-04-28 1990-10-31 Siempelkamp Gmbh & Co Verfahren und anlage zur kontinuierlichen herstellung von spanplatten, faserplatten u. dgl.
DE4009883A1 (de) * 1990-03-28 1991-10-02 Siempelkamp Gmbh & Co Anlage fuer die herstellung von spanplatten, faserplatten und aehnlichen pressgutplatten
SE502810C2 (sv) * 1994-05-13 1996-01-22 Sunds Defibrator Ind Ab Anordning för komprimering och behandling av en materialmatta vid framställning av skivor av lignocellulosahaltigt material

Also Published As

Publication number Publication date
SE504639C2 (sv) 1997-03-24
AR002930A1 (es) 1998-04-29
WO1997004931A1 (en) 1997-02-13
EP0842021B1 (en) 2003-04-16
ZA966392B (en) 1997-02-13
CA2226508C (en) 2006-05-23
EP0842021A1 (en) 1998-05-20
PL324642A1 (en) 1998-06-08
AU6539396A (en) 1997-02-26
SE9502712D0 (sv) 1995-07-27
MY132236A (en) 2007-09-28
ATE237440T1 (de) 2003-05-15
CA2226508A1 (en) 1997-02-13
JP3813988B2 (ja) 2006-08-23
DE69627498D1 (de) 2003-05-22
JPH11510113A (ja) 1999-09-07
DE69627498T2 (de) 2004-02-26
TW397753B (en) 2000-07-11
SE9502712L (sv) 1997-01-28
US5989468A (en) 1999-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100341872B1 (ko) 링고셀룰로오즈보오드를제조하는방법
US5643376A (en) Preheating particles in manufacture of pressed board
PL180910B1 (pl) Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego
EP0819043B1 (en) Method of manufacturing lignocellulosic board
TW396101B (en) A method of producing lingocellulosic boards
US6328843B1 (en) Method for producing boards made of wood-based material and synthetic boards in a continuously operating press
PL177569B1 (pl) Urządzenie do prasowania i przetwarzania mat w procesie produkcji płyt z lignocelulozy
SU1671155A3 (ru) Способ непрерывного изготовлени древесно-стружечных и волокнистых плит
PL180929B1 (pl) Sposób ciągłej produkcji płyt z włóknistego materiału lignocelulozowego
US6201224B1 (en) Method of making a composite wood product from wood elements
CA2368328A1 (en) Process and installation for manufacture of particle board and fiber board panels
DE3736151A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung von holzwerkstoffplatten