PL180893B1 - Końcówka dla rynny, prowadzącej przewody elektryczne - Google Patents

Końcówka dla rynny, prowadzącej przewody elektryczne

Info

Publication number
PL180893B1
PL180893B1 PL96320200A PL32020096A PL180893B1 PL 180893 B1 PL180893 B1 PL 180893B1 PL 96320200 A PL96320200 A PL 96320200A PL 32020096 A PL32020096 A PL 32020096A PL 180893 B1 PL180893 B1 PL 180893B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gutter
wall
tip
corner
head
Prior art date
Application number
PL96320200A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320200A1 (en
Inventor
Régis Coutant
Jean Laigle
Marc Destruel
Original Assignee
Planet Wattohm Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Planet Wattohm Sa filed Critical Planet Wattohm Sa
Publication of PL320200A1 publication Critical patent/PL320200A1/xx
Publication of PL180893B1 publication Critical patent/PL180893B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/04Protective tubing or conduits, e.g. cable ladders or cable troughs
    • H02G3/0406Details thereof
    • H02G3/0418Covers or lids; Their fastenings
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/04Protective tubing or conduits, e.g. cable ladders or cable troughs
    • H02G3/0431Wall trunking

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Details Of Indoor Wiring (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Insulating Bodies (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Chutes (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)

Abstract

1. Koncówka dla rynny prowadzacej przewody elektryczne, do zamykania jednego konca rynny za- mocowanej na wsporniku, w szczególnosci scianie lub sciance pionowej, koncówka posiadajaca powierzch- nie zewnetrzna odpowiednia do polaczenia z powie- rzchniami zewnetrznymi rynny dla zapewnienia przejscia do wspornika mocujacego rynne, znamien- na tym, ze zawiera dwie czesci (A, B), z których pier- wsza czesc zatykajaca (A) dla zamykania przestrzeni wewnetrznej rynny (1), ma wierzcholek (9) i podstawe (10), przy czym ksztalt wierzcholka (9) i podstawy (10) stanowia nawzajem swoje zwierciadlane odbicia wzgledem poprzecznej plaszczyzny srodkowej pro- stopadlej do kierunku wierzcholek (9)/podstawa (10), zas druga czesc przykrywajaca (B) do jej zamocowa- nia na pierwszej czesci zatykajacej (A) i zapewnienia polaczenia powierzchni zewnetrznej (5, 6) rynny za- wiera glowice (22) i stope (26) o ksztalcie symetrycz- nym wzgledem wzdluznej plaszczyzny srodkowej, lezacej wzdluz kierunku glowica (22)/stopa (26). FIG. 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest końcówka dla rynny prowadzącej przewody elektryczne.
Znana jest końcówka dla rynny prowadzącej przewody elektryczne, przeznaczona do zamykania końca rynny zamocowanej na wsporniku, w szczególności na ścianie lub ściance pionowej, przy czym ta końcówka ma powierzchnię zewnętrzną odpowiednią do połączenia z powierzchnią rynny dla zapewnienia przejścia do wspornika mocującego rynnę.
Taka końcówka jest przeznaczona do ochrony końca rynny przed wstrząsami, zwłaszcza do ochrony osób przed prądem elektrycznym płynącym w przewodach rynny. Obydwie funkcje uzupełniają się zresztą, gdy chce się uniemożliwić wprowadzenie ciał obcych (drutów, szpilek, śrubokrętów), a w szczególności ciał obcych przewodzących po tym, gdy przewód został poddany wstrząsowi. Poza tym końcówka ta spełnia funkcję estetyczną zwłaszcza przez harmonijne przejście między powierzchnią zewnętrzną rynny i powierzchnią wspornika mocującego.
Typowo, końcówki są utworzone z części zamocowanych na profilach rynien za pomocą różnych środków takich jak klejenie, obejmowanie z zaciskaniem, uchwyt metalowy przenikający materiał plastikowy rynny i końcówki, wkręcenie w rynnę.
Spełnienie funkcj i zatkania rynny, którąpowinna zapewnić końcówka i funkcj i estetycznej prowadzi do wymogów czasami przeciwstawnych. W szczególności, do tej pory było konieczne posiadanie dwóch typów końcówek, jednego do mocowania z lewej strony i drugiego do mocowania z prawej strony rynny.
Celem wynalazku jest dostarczenie końcówki, która pozwalałaby lepiej odpowiadać wymogom narzuconym przez funkcję zatykania i przez funkcję estetyczną i która mogłaby być zamontowana równie dobrze z lewej strony jak i z prawej strony, a ponadto, która byłaby tania w produkcji i której montaż byłby prosty i szybki.
Istotą wynalazku jest końcówka dla rynny prowadzącej przewody elektryczne, która charakteryzuje się tym, że zawiera dwie części, z których pierwsza część zatykająca dla zamykania przestrzeni wewnętrznej rynny ma wierzchołek podstawę, przy czym kształt wierzchołka i podstawy stanowią nawzajem swoje zwierciadlane odbicia względem poprzecznej płaszczyzny środkowej prostopadłej do kierunku wierzchołek/podstawa, zaś druga część przykrywająca do jej zamocowania na pierwszej części zatykającej i zapewnienia połączenia powierzchni zewnętrznej rynny zawiera głowicę i stopę o kształcie symetrycznym względem wzdłużnej płaszczyzny środkowej, leżącej wzdłuż kierunku głowica/stopa.
Korzystnym jest, że wierzchołek i podstawa pierwszej części zatykającej mają taki sam kształt podczas gdy głowica i stopa drugiej części przykrywającej mają różne kształty, dostosowane do kształtów brzegu górnego i brzegu dolnego rynny.
Korzystnym jest, że pierwsza część zatykająca zawiera bok tworzący zamknięcie i ściankę tworzącąkąt prosty z tym bokiem i tworzącąz nim narożnik prosty, którego wklęsłość jest skierowana do zewnętrznej części rynny, przy czym ścianka ma płaszczyznę zewnętrzną płaską dla umieszczenia na wsporniku do mocowania rynny, podczas gdy bok jest zaopatrzony, od strony przeciwnej ściance w wystające łapy z otworami podłużnymi dla mocowania końcówki.
Korzystnym jest, że bok i ścianka tworzące narożnik sąpołączone przez użebrowania usytuowane we wklęsłości narożnika, mające płaszczyznę prostopadłą do krawędzi narożnika.
Korzystnym jest, że druga część przykrywająca zawiera ściankę w postaci cylindrycznego wycinka z tworzącymi pionowymi, gdy część przykrywająca jest założona na rynnę przymocowaną do ściany, przy czym przekrój poprzeczny cylindrycznego wycinka, przez płaszczyznę prostopadłą do tworzących, jest utworzony przez łuk obwodu niewiele większy od 90 stopni.
Korzystnym jest, że głowica drugiej części przykrywającej jest utworzona przez wypukłą osłonę zawartą między płaszczyznami narożnika niewiele więcej rozwartymi niż narożnik prosty, z wierzchołkiem przeznaczonym do umieszczenia na ścianie, podczas gdy stopa ma wolną przestrzeń.
Korzystnym jest, że pierwsza część zatykająca i druga część przykrywająca zawierają łączące zaczepy dla zapewnienia mocowania drugiej części przykrywającej na pierwszej części zatykającej.
180 893
Korzystnym jest, że łączące zaczepy są ukształtowane dla wetknięcia od góry do dołu części przykrywającej na części zatykającej.
Korzystnym jest, że pierwsza część zatykająca zawiera co najmniej jeden zaczep ograniczony przez wycięcia w wycinku cylindrycznym, usytuowane we wklęsłości narożnika pomiędzy jedną płaszczyzną a drugą, zaś druga część przykrywająca zawiera, wewnątrz, co najmniej jeden zaczep o kształcie wklęsłym odpowiadającym kształtowi zaczepu i wycinka cylindrycznego pierwszej części zatykającej, odpowiednią do zaczepienia przez blokowanie na wstępie zaczepu.
Główną zaletą końcówki według wynalazku jest to, że pierwsza część zatykająca dla zamykania przestrzeni wewnętrznej rynny może być zamontowana obojętnie z której strony na końcu prawym lub lewym rynny, przy czym przejście z jednego położenia montażowego do drugiego jest otrzymywane przez obrót tej pierwszej części zmieniający położenie wierzchołka i podstawy.
Druga część przykrywająca, do jej zamocowania na pierwszej części i zapewnienia połączenia na powierzchni zewnętrznej rynny może przejść z jednego położenia montażowego po prawej stronie do położenia montażowego po lewej stronie przez obrót wokół osi równoległej do kierunku głowica/stopa bez zmiany odpowiednich położeń głowicy i stopy, przy czym kombinacja tych dwóch części umożliwia odwracalność końcówki. Zazwyczaj obrót pierwszej części zmieniający położenia podstawy i wierzchołka jest obrotem o pół obrotu, podczas gdy obrót drugiej części dla przejścia z położenia mocowania z prawej strony do położenia mocowania z lewej strony jest obrotem o jedną czwartą obrotu, wokół osi równoległej do kierunku głowica/stopa.
Z reguły rynna, gdy j est zainstalowana, posiada brzeg górny maj ący inny kształt od kształtu brzegu dolnego. Dla takiej rynny, wierzchołek i podstawa pierwszej części zatykającej końcówki mają identyczne kształty podczas gdy głowica i stopa drugiej części przykrywającej mają różne kształty przystosowane do kształtów brzegów górnego i dolnego.
Brzeg górny rynny ma zazwyczaj kształt cylindryczny z tworzącymi poziomymi, gdy rynna jest umieszczona w swoim miejscu, z przekrojem poprzecznym kształcie łuku koła. Dla takiej rynny głowica drugiej części przykrywającej końcówki jest utworzona przez wypukłąosłonę zawartą między płaszczyznami narożnika co najmniej prostego, przy czym ta osłona stanowi wierzchołek przeznaczony do umieszczenia na wsporniku do mocowania rynny.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania j est przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rzut perspektywiczny rynny i końcówki według wynalazku w trakcie montażu na prawym końcu rynny, fig. 2 - rzut perspektywiczny pod innym kątem rynny i końcówki z fig. 1, fig. 3 - rzut perspektywiczny czołowy części zatykającej końcówki, fig. 4 - rzut perspektywiczny od tyłu części zatykaj ącej z fig. 3, fig. 5 - rzut perspektywiczny od tyłu części przykrywaj ącej końcówki, fig. 6 - przekrój pionowy częściowy części zatykającej i części przykrywającej końcówki na poziomie dopasowanych środków łączących, a fig. 7 jest analogiczny do fig. 6, przy czym obie części są przedstawione w połączeniu.
Odnosząc się do fig. 1 i 2 rysunków można zobaczyć rynnę 1 przeznaczoną do prowadzenia przewodów elektrycznych, nie przedstawionych na rysunku. Ta rynna 1 zawiera dno 2 przewodu posiadające z tyłu ściankę przeznaczoną do zamocowania pionowo na ścianie i z przodu gniazda poziome równoległe tworzące przepusty 3 dla przewodów lub kabli elektrycznych. Przekrój poprzeczny prowadzących przepustów 3 ma kształt otwartej od góry litery „U”, przy czym ścianka dna 2 tworzy gałąź litery „U”. Prowadzące przepusty 3 mogą być rozmieszczone na różnych wysokościach w zależności od typu rynny 1. Liczba przepustów 3 dla tej samej rynny może się zmieniać w zależności od typu. W przedstawionym przykładzie przewidziane są dwa przepusty 3. Przepust górny umieszczony w połowie wysokości rynny znajduje się powyżej kanału wzdłużnego 4, o przekroju prostokątnym, zamkniętym na wszystkich swoich bokach i otwartym jedynie na końcach wzdłużnych. Ten kanał 4 jest umieszczony w połowie wysokości dna 2.
Rynna 1 zawiera poza tym osłonę 5 odpowiednią do zamontowania przez wciśnięcie zapadkowe na brzegach wzdłużnych dolnym i górnym dna 2. Gdy rynna jest umieszczona na swoim miejscu w płaszczyźnie pionowej na ścianie i gdy osłona 5 jest także na swoim miejscu, brzegi
180 893 górny i dolny rynny sąutworzone przez brzegi górny 6 i dolny 7 osłony 5. Brzeg górny 6 ma inny kształt niż brzeg dolny 7. W przedstawionym przykładzie brzeg górny 6 jest utworzony przez jedną część powierzchni cylindrycznej tworzących poziomych, gdy osłona 5 jest na swoim miej scu, o przekroju poprzecznym w kształcie hiku krzywej, której wypukłość jest skierowana na zewnątrz. Oczywiście możliwy jest każdy inny kształt, jak na przykład kształt pryzmatyczny. Płaska pionowa ścianka 8 zapewnia połączenie między brzegiem górnym 6 i brzegiem dolnym 7 umieszczonym w płaszczyźnie poziomej pod kątem prostym w stosunku do ścianki 8.
Na fig. 1 i 2 rynna 1 ma zmniejszoną długość w kierunku poziomym z powodów rysunkowych. Jest oczywistym, że rynna 1 ma zazwyczaj długość znacznie większą niż ta, która jest przedstawiona na rysunku.
Zamknięcie rynny 1 na jej końcach, w szczególności na końcu prawym według fig. 1 i 2 jest zapewnione przez końcówkę E zawierającą dwie części A i B.
Część pierwsza zatykająca A jest przeznaczona do zamykania przestrzeni wewnętrznej rynny. Ta pierwsza część zatykająca A jest skonstruowana tak, aby mogła znaleźć zastosowanie, w wielu typach dna 2 rynny z różnie ukształtowanymi ściankami.
Ta pierwsza część zatykająca A zawiera wierzchołek 9 i podstawę 10 i może być montowana obojętnie, z którego końca lewego lub prawego rynny 1. Przejście z jednego położenia montażowego do drugiego uzyskuje się przez obrót tej pierwszej części zatykającej A przez zamianę położeń wierzchołka 9 i podstawy 10. Inaczej mówiąc, przedmiotowy obrót jest obrotem o pół obrotu (180°) wykonanym wokół osi poziomej prostopadłej do ścianki dennej 2 rynny i umieszczonej w połowie wysokości części A.
Pierwsza część zatykająca A zawiera bok 11 tworzący zamknięcie przewodu rynny 1 i uniemożliwiający przenikanie ciał obcych. Ten bok 11 jest utworzony przez płaską ściankę, której zarys odpowiada zarysowi wewnętrznemu osłony 5. Jednakże podczas gdy brzeg dolny 7 ma kształt różny od kształtu brzegu górnego 6, podstawa 10 boku 11 ma ten sam kształt hiku krzywej co wierzchołek 9, przy czym ten kształt jest odpowiedni do kształtu płaszczyzny wewnętrznej brzegu górnego 6 osłony 5. Można w ten sposób wykonać zamknięcie stosunkowo dokładnie w części górnej przestrzeni wewnętrznej rynny 1, w strefie gdzie dostęp do przewodów elektrycznych jest możliwy. Przeciwnie, w części dolnej osłony 5 nawet jeśli istnieje luz stosunkowo duży między podstawą 10 i brzegiem dolnym 7 osłony, nie przeszkadza to, ponieważ nie j est praktycznie możliwe dosięgnięcie przewodów od dołu, ponieważ spoczywająone w przepustach kabli zamkniętych w części dolnej.
Bok 11, którego grubość może być stosunkowo mała nie trzyma mocno w razie wstrząsów. Jest on zaopatrzony w wystające łapy 12, i 12' mające kierunek poziomy, prostopadły do płaszczyzny boku 11. W rozpatrywanym przykładzie przewidziane są dwie łapy 12,12' ale ich liczba może się zmieniać. Łapy 12,12' sąusytuowane symetrycznie w stosunku do środka części A tak, aby uzyskać położenie jednakowe dla montażu z prawej strony lub montażu z lewej strony. Te łapy 12, 12' mają pionową płaszczyznę środkową i są wzmocnione żebrami poziomymi tworzącymi rozpory 13 między bokiem 11 i połączoną z nim łapą. Łapy 12,12'są zaopatrzone w otwory podłużne 14 w ich strefie środkowej dla umożliwienia mocowania na ścianie za pomocą śrub, które przechodzą także przez dno 2 przewodu.
Łapy centrujące 15, 15' są przewidziane odpowiednio w sąsiedztwie podstawy i wierzchołka boku 11, aby współpracować z gniazdami 16,16'utworzonymi przez rodzaj rowków przewidzianych na płaszczyźnie tylnej dna, aby zapewnić dobre położenie części zatykającej A i uczestniczyć w jej połączeniu z dnem 2. Poza tym, bok 11 jest zaopatrzony w połowie wysokości w występ S o przekroju prostokątnym odpowiadającym przekrojowi kanału 4 i przeznaczony do wetknięcia w ten kanał. Zespół występu S i łap centrujących 15,15'jest równo rozmieszczony aby zachować to samo położenie w stosunku do rynny 1 gdyż część zatykająca A jest przeznaczona do montowania z prawej strony lub montowania z lewej strony.
Bok 11 jest sztywno połączony ze ścianką 17 tworzącą z nim prosty narożnik 18 (patrz fig. 3 i 4), którego wklęsłość jest przeznaczona do skierowania na zewnątrz. Płaszczyzna zewnętrzna ścianki 17 jak widać na fig. 4 jest płaska w sposób taki, aby można jąbyło umieścić na ścia
180 893 nie mocującej rynnę 1. Należy zauważyć, że płaszczyzna łap 12,12'jest przesunięcia do przodu w stosunku do ścianki 17,podczas gdy łapy centrujące 15,15' mają średnio tę samą płaszczyznę co ścianka 17.
Druga część przykrywająca B końcówki E jest odpowiednia do zamontowania jej na pierwszej części zatykającej A i do zapewnienia połączenia z powierzchnią zewnętrzną rynny to jest powierzchnią zewnętrzną osłony 5.
Ta druga część przykrywająca B jest utworzona przez cylindryczny wycinek 19 (fig. 2), którego tworzące sąpionowe, gdy ta część przykrywająca B jest na swoim miejscu na końcu rynny 1, przymocowanej do ściany. Przekrój cylindrycznego wycinka 19 płaszczyzną prostopadłą do tworzących jest utworzony przez łuk obwodu niewiele większy od 90 stopni. Cylindryczny wycinek 19 j est ograniczony przez dwa brzegi pionowe 20,21, których płaszczyzny tylne tworzą strefy zachodzenia R, R' widoczne na fig. 5. Brzeg pionowy 20 cylindrycznego wycinka 19 od strony rynny zajmuje położenie naprzeciwko końca ścianki pionowej 8 i zakrywa koniec ścianki pionowej 8, podczas gdy drugi brzeg pionowy 21 wycinka 19 opiera się na ścianie mocuj ącej rynnę 1.
Część przykrywająca B zawiera głowicę 22 utworzoną przez rodzaj wypukłej osłony ograniczonej przez zarys zakrzywionego trójkąta, zawartej między płaszczyznami narożnika lekko rozwartego powyżej narożnika prostego. Brzeg 23 głowicy 22 skierowany do rynny 1 zachodzi na koniec części górnej 6 osłony 5. Drugi brzeg 24 głowicy 22 opiera się o ścianę mocującą rynnę 1. Głowica 22 kończy się wierzchołkiem 25 opierających się o ścianę. Korzystnie strefy zachodzenia R, R' przedłużają się do poziomu brzegów 23,24 w ten sposób, że brzeg 23 zachodzi lekko na sąsiedni brzeg części 6 osłony.
Część przykrywająca B zawiera stopę 26, której kształt jest różny od kształtu głowicy 22. Jak widać na fig. 5 stopa 26 ma wolną przestrzeń ograniczającąprzez przekrój poprzeczny dolny wycinka 19. Wynika z tego, że część przykrywająca B może być montowana z prawej lub lewej strony rynny 1, przy czym przejście od położenia prawego przedstawionego na fig. 1 i 2 do położenia lewego wykonuje się przez obrót o jedną czwartą obrotu (90°) wokół osi pionowej, równoległej do kierunku głowica 22/stopa 26. Brzeg 23, który w położeniu prawym styka się z końcem brzegu górnego 6 rynny, wchodzi wówczas w zetknięcie w położeniu lewym ze ścianą do mocowania rynny, podczas gdy brzeg 24 styka się z brzegiem górnym lewym rynny.
Na częściach A i B sąprzewidziane elementy łączące 27,28 (fig. 6) zapewniające mocowanie przez ułożenie górą do dołu części B na części A.
Elementy łączące 27 na części A są rozmieszczone aby zająć w stosunku do rynny 1, położenie względne identyczne przy montażu z prawej strony lub lewej strony części A. W rozpatrywanym przykładzie dwa elementy łączące 27 sąprzewidziane symetrycznie w stosunku do płaszczyzny poziomej środkowej części zatykającej A w ten sposób, że istnieje zamiana między dolnym elementem łączącym 27 i górnym elementem łączącym podczas przejścia głowicy do dołu części zatykającej A. Poza tym, każdy element łączący 27 jest symetryczny w stosunku do płaszczyzny poziomej środkowej.
Każdy element łączący 27 zawiera dwa zaczepy 29 symetryczne w stosunku do użebrowania usztywniającego 30, którego płaszczyzna środkowa jest prostopadła do krawędzi narożnika 18. Dwa otwory prostokątne 31 sąprzewidziane z jednej i drugiej strony tego użebrowania 30 w ściance 17, szczególnie dla ułatwienia formowania. Koniec wewnętrzny zaczepów 29 oddalony od użebrowania 30 jest zaopatrzony w występ 32. Zaczepy 29 przymocowane do użebrowania 30 przedstawiąjąpewną sprężystość przy zginaniu; są one symetryczne w stosunku do płaszczyzny dwusiecznej narożnika 18.
Zaczepy 29 sąograniczone w wycinku cylindrycznym 33, łączącym skrajne brzegi boku 11 i ścianki 17 przez wycięcia pionowe 34 z każdej strony zaczepu 29. Użebrowanie 30 jest umieszczone w połowie wysokości wycinka cylindrycznego 33.
Wycinki cylindryczne 33 mają promień krzywizny taki, że odpowiadają one powierzchni wewnętrznej części przykrywającej B, gdy jest ona umieszczona na swoim miejscu.
Element łączący 28 części przykrywającej B zawiera co najmniej jeden zaczep 35, utworzony przez formowanie wraz z częścią przykrywaj ącąB, posiadający pewną sprężystość i wy
180 893 gięty do dołu jak widać na rysunku. Ten zaczep 35 ma kształt wklęsły odpowiadający kształtowi zaczepu 29 i wycinka cylindrycznego 33 w ten sposób, aby współpracować z powierzchnią wewnętrzną wycinka 33. Zaczep 35 zawiera prostokątny otwór 36, którego większe boki sąumieszczone w płaszczyźnie prostopadłej do tworzących powierzchni 19. Podczas wkładania, występy 32 blokują się w otworach 36 z pewnym luzem kątowym aby ułatwić wkładanie. Koniec dolny zaczepu 35, jak widać na fig. 6, jest lekko wygięty od strony przeciwnej do wycinka 19 aby ułatwić założenie na zaczep 29.
W rozpatrywanym przykładzie, dwa elementy łączące 28 odpowiadające dwóm elementom łączącym 27 są przewidziane wewnątrz części przykrywającej B, w odpowiednich położeniach.
Część zatykająca A i część przykrywająca B sąwykonane z tworzywa sztucznego i sąuformowane jako jeden element.
Dla montowania z prawej strony według fig. 1 i 2, zakłada się część zatykającą A na końcu rynny, wkładając łapy 15,15'w gniazda centrujące 16,16'i występ S w gniazdo 4. Gdy centrowanie jest prawidłowe zapewnia się mocowanie części zatykającej A na ścianie za pomocą śrub przechodzących przez otwory 14.
Następnie nakłada się część przykrywającą B i wciska się ją z góry na dół na część zatykającą A w ten sposób, aby zapewnić zaczepienie zaczepów 35 na występach 32 zaczepów 29.
Gdy część przykrywająca B jest założona, jej powierzchnie zewnętrzne 19 i 22 łączą się z powierzchniami zewnętrznymi rynny i zapewniają w sposób estetyczny zamknięcie tej rynny.
Użebrowania 30 zapewniają sztywność zespołu boku 11 i ścianki 17 i zapobiegają w ten sposób odchyleniu boku 11 od końca rynny w razie wstrząsu.
Część przykrywająca B spełnia, poza estetyką, funkcję zderzaka i dostarcza, dzięki strefie nakładania R, R' dodatkowego zabezpieczenia w odniesieniu do dostawania się do wewnątrz przedmiotów.
Zwrot mocowania od góry do dołu został wybrany jako korzystny w stosunku do trajektorii wstrząsów napotykanych w przypadku listew przyściennych.
Mocowanie na końcu lewym rynny 1 końcówki E według wynalazku ma miejsce jak następuje. Część zatykająca A jest obracana o pół obrotu wokół osi poziomej przechodzącej w połowie wysokości w taki sposób, aby zamienić położenia wierzchołka 9 i podstawy 10 i przez to łap 15, 15' i 12, 12'. Część zatykająca A jest wkładana do rynny i umocowana jak już wskazano.
Część przykrywająca B jest obracana o jedną czwartą obrotu wokół osi pionowej w ten sposób, aby zamienić położenie brzegów 23 i 24 głowicy 22, która pozostaje w części gómej. Część przykrywająca B jest następnie zakładana i mocowana od góry do dołu na części zatykającej A.
Końcówka E według wynalazku jest zatem odwracalna to znaczy, że odpowiada równie dobrze dla końca prawego jak i końca lewego. Pozwala ona rozłączyć funkcję zatykania zapewnioną przez część zatykającą A i funkcję estetyczną i wytrzymałości na wstrząsy zapewnione przez część przykrywającą B.
180 893
180 893
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Końcówka dla rynny prowadzącej przewody elektryczne, do zamykania jednego końca rynny zamocowanej na wsporniku, w szczególności ścianie lub ściance pionowej, końcówka posiadająca powierzchnię zewnętrzną odpowiednią do połączenia z powierzchniami zewnętrznymi rynny dla zapewnienia przejścia do wspornika mocującego rynnę, znamienna tym, że zawiera dwie części (A, B), z których pierwsza część zatykająca (A) dla zamykania przestrzeni wewnętrznej rynny (1), ma wierzchołek (9) i podstawę (10), przy czym kształt wierzchołka (9) i podstawy (10) stanowią nawzajem swoje zwierciadlane odbicia względem poprzecznej płaszczyzny środkowej prostopadłej do kierunku wierzchołek (9)/podstawa (10), zaś druga część przykrywająca (B) do jej zamocowania na pierwszej części zatykającej (A) i zapewnienia połączenia powierzchni zewnętrznej (5,6) rynny zawiera głowicę (22) i stopę (26) o kształcie symetrycznym względem wzdłużnej płaszczyzny środkowej, leżącej wzdłuż kierunku głowica (22)/stopa (26).
  2. 2. Końcówka według zastrz. 1, znamienna tym, że wierzchołek (9) i podstawa (10) pierwszej części zatykającej (A) majątaki sam kształt podczas gdy głowica (22) i stopa (26) drugiej części przykrywającej (B) mająróżne kształty, dostosowane do kształtów brzegu górnego (6) i brzegu dolnego (7) rynny (1).
  3. 3 Końcówka według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwsza część zatykająca (A) zawiera bok (11) tworzący zamknięcie i ściankę (17) tworzącąkąt prosty z tym bokiem (11) i tworzącą z nim narożnik prosty (18), którego wklęsłość jest skierowana do zewnętrznej części rynny, przy czym ścianka (17) ma płaszczyznę zewnętrzną płaską dla umieszczenia na wsporniku do mocowania rynny, podczas gdy bok (11) jest zaopatrzony, od strony przeciwnej ściance (17) w wystające łapy (12,127) z otworami podłużnymi (14) dla mocowania końcówki.
  4. 4. Końcówka według zastrz. 3, znamienna tym, że bok (11) i ścianka (17) tworzące narożnik (18) są połączone przez użebrowania (30) usytuowane we wklęsłości narożnika, mające płaszczyznę prostopadłą do krawędzi narożnika.
  5. 5. Końcówka według zastrz. 1, znamienna tym, że druga część przykrywająca (B) zawiera ściankę w postaci cylindrycznego wycinka (19) z tworzącymi pionowymi, gdy część przykrywająca (B) jest założona na rynnę przymocowaną do ściany, przy czym przekrój poprzeczny cylindrycznego wycinka (19), przez płaszczyznę prostopadłą do tworzących, jest utworzony przez łuk obwodu niewiele większy od 90 stopni.
  6. 6. Końcówka według zastrz. 1, znamienna tym, że głowica (22) drugiej części przykrywającej (B) jest utworzona przez wypukłą osłonę zawartą między płaszczyznami narożnika niewiele więcej rozwartymi niż narożnik prosty, z wierzchołkiem (25) przeznaczonym do umieszczenia na ścianie, podczas gdy stopa (26) ma wolną przestrzeń.
  7. 7. Końcówka według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwsza część zatykająca (A) i druga część przykrywająca (B) zawierająłączące zaczepy (29,35) dla zapewnienia mocowania drugiej części przykrywającej (B) na pierwszej części zatykającej (A).
  8. 8. Końcówka według zastrz. 7, znamienna tym, że łączące zaczepy (29,35) są ukształtowane dla wetknięcia od góry do dołu części przykrywającej (B) na części zatykającej (A).
  9. 9. Końcówka według zastrz. 7 albo 8, znamienna tym, że pierwsza część zatykająca (A) zawiera co najmniej jeden zaczep (29) ograniczony przez wycięcia (34) w wycinku cylindrycznym (33), usytuowane we wklęsłości narożnika (18) pomiędzy jedną płaszczyzną a drugą, zaś draga część przykrywająca (B) zawiera, wewnątrz, co najmniej jeden zaczep (35) o kształcie wklęsłym odpowiadającym kształtowi zaczepu (29) i wycinka cylindrycznego pierwszej części zatykającej (A), odpowiednią do zaczepienia przez blokowanie na wstępie (32) zaczepu (29).
    180 893
PL96320200A 1995-09-18 1996-09-16 Końcówka dla rynny, prowadzącej przewody elektryczne PL180893B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9510916A FR2738960B1 (fr) 1995-09-18 1995-09-18 Embout, pour goulotte de cheminement de conducteurs electriques
PCT/FR1996/001431 WO1997011519A1 (fr) 1995-09-18 1996-09-16 Embout pour goulotte de cheminement de conducteurs electriques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320200A1 PL320200A1 (en) 1997-09-15
PL180893B1 true PL180893B1 (pl) 2001-04-30

Family

ID=9482654

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96320200A PL180893B1 (pl) 1995-09-18 1996-09-16 Końcówka dla rynny, prowadzącej przewody elektryczne

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0792532B1 (pl)
AT (1) ATE188072T1 (pl)
CZ (1) CZ139797A3 (pl)
DE (2) DE792532T1 (pl)
ES (1) ES2106713T3 (pl)
FR (1) FR2738960B1 (pl)
GR (1) GR3032895T3 (pl)
HU (1) HUP9702390A2 (pl)
PL (1) PL180893B1 (pl)
PT (1) PT792532E (pl)
SK (1) SK35197A3 (pl)
TR (1) TR199700203T1 (pl)
WO (1) WO1997011519A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2805672B1 (fr) * 2000-02-24 2002-05-31 Legrand Sa Embout pour goulotte de cheminement de cables ou de conducteurs electriques
DE202004018974U1 (de) * 2004-12-08 2006-04-13 Tehalit Gmbh Endplatte für Leitungsführungskanäle
US7459633B2 (en) 2006-07-11 2008-12-02 Vantage Point Products Corp. Wire management system
FR2973596B1 (fr) * 2011-03-31 2013-05-17 Legrand France Enveloppe allongee pour appareillages et/ou conducteurs electriques comportant un accessoire d'extremite

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3840140A (en) * 1972-08-31 1974-10-08 C Tisbo Cable closure
DK84787D0 (da) * 1987-02-19 1987-02-19 Axel Olsen Listesystem til foering af elektriske stroemforsynings- og/eller svagstroemsledere

Also Published As

Publication number Publication date
PT792532E (pt) 2000-06-30
DE792532T1 (de) 1998-01-15
PL320200A1 (en) 1997-09-15
ES2106713T1 (es) 1997-11-16
WO1997011519A1 (fr) 1997-03-27
HUP9702390A2 (hu) 1998-03-30
SK35197A3 (en) 1997-09-10
CZ139797A3 (en) 1997-08-13
EP0792532B1 (fr) 1999-12-22
TR199700203T1 (tr) 1997-08-21
FR2738960A1 (fr) 1997-03-21
GR3032895T3 (en) 2000-07-31
FR2738960B1 (fr) 1997-11-28
EP0792532A1 (fr) 1997-09-03
DE69605764T2 (de) 2000-04-27
ATE188072T1 (de) 2000-01-15
ES2106713T3 (es) 2000-02-16
DE69605764D1 (de) 2000-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6086399A (en) Earth joint connector
RU2633519C2 (ru) Соединительная клемма для провода
CN209217300U (zh) 电连接器
EP2156519B1 (en) Plug connector housing with a fixing for an electric contact element and a cable
US7201592B2 (en) Wire cover and connector provided therewith
US20210265767A1 (en) Holding frame for a plug connector and methods of populating same
US5921805A (en) Connector cover
EP0633639B1 (en) Device for adapting an electrical mechanism to a raceway means for electrical conductors
LU83104A1 (fr) Logement modulaire
KR20080109419A (ko) 배선 몰드 연결부의 마감구
US20020137394A1 (en) Rotary-plug wall lamp
CN111864472B (zh) 电插接装置的插接连接器及由插接连接器和功能元件构成的组件
PL180893B1 (pl) Końcówka dla rynny, prowadzącej przewody elektryczne
JP4358640B2 (ja) 導線ホルダ
US6376771B1 (en) Protective cover for battery terminal
US5306170A (en) Electrical pipe fitting with integral grounding fixture
US6033256A (en) Slimline plug-in connector
CN113433364A (zh) 反窃电且防盗表的电表接插件
US7296849B2 (en) Covering device for covering mounting recesses in the cover strips of a vehicle roof
CN209545062U (zh) 一种走线槽
JP4550108B2 (ja) 長物保持装置
RU2251774C2 (ru) Приборный монтажный кронштейн, в частности электромонтажный кронштейн, устанавливаемый на цоколе лотка
JP3580472B2 (ja) 箱型電装部品の取付構造
EP1219839A1 (en) System for fixing fences or panels to support structure posts
PL192980B1 (pl) Zespół łączący dla korytka kablowego