PL180200B1 - Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego - Google Patents

Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego

Info

Publication number
PL180200B1
PL180200B1 PL96328803A PL32880396A PL180200B1 PL 180200 B1 PL180200 B1 PL 180200B1 PL 96328803 A PL96328803 A PL 96328803A PL 32880396 A PL32880396 A PL 32880396A PL 180200 B1 PL180200 B1 PL 180200B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sliding
recesses
sliding element
holder
support according
Prior art date
Application number
PL96328803A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328803A1 (en
Inventor
Tapani Qvick
Oskari Saarenpaa
Original Assignee
Macgregor Fin Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Macgregor Fin Oy filed Critical Macgregor Fin Oy
Priority to PL96328803A priority Critical patent/PL180200B1/pl
Priority claimed from PCT/FI1996/000146 external-priority patent/WO1997033787A1/en
Publication of PL328803A1 publication Critical patent/PL328803A1/xx
Publication of PL180200B1 publication Critical patent/PL180200B1/pl

Links

Landscapes

  • Ship Loading And Unloading (AREA)

Abstract

1. Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego zawierająca obsadę elementu ślizgowego oraz co najmniej jeden element ślizgowy, trwale zamocowany w obsadzie, znamienna tym, że na powierzchni obsady elementu ślizgowego (1', 1") są ukształtowane co najmniej dwa wgłębienia (8', 8") dla elementów ślizgowych (2’), przy czym wgłębienia (8', 8”) są usytuowane w określonym rozstawie względem siebie i mają głębokość w zakresie od 10 do 40 mm, zaś w każdym wgłębieniu jest umieszczony co najmniej jeden element ślizgowy (2') posiadający wysokość większą od głębokości wgłębienia (8’, 8").

Description

Przedmiotem wynalazku jest podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego.
Tego typu podpora jest zamocowana pomiędzy zrębnicą luku i pokrywą lukową i przenosi pionowe siły z pokrywy lukowej statku na kadłub statku.
Znane są stalowe pokrywy lukowe, które umieszcza się na pokładzie okrętu, mające płaską konstrukcję o ekstremalnie wysokiej sztywności, zapobiegającej odkształceniom w płaszczyźnie poziomej. W celu ułatwienia załadunku i rozładunku towaru, luki na pokładach nowoczesnych statków mają duże wymiary w porównaniu z powierzchnią statku, zmniejszające do małej wartości odporność pozostałych konstrukcji pokładowych na odkształcenia w płaszczyźnie poziomej. Gdy luk na pokładzie statku zostanie hermetycznie zamknięty na okres rejsu za pomocą na przykład stalowej pokrywy lukowej, może zdarzyć się, że w warunkach wysokiej fali lub nagłych zmian kursu nastąpi względne przemieszczanie pokrywy lukowej względem pokładu statku.
Tego rodzaju względne przemieszczanie powoduje wiele problemów, które są szczególnie wyraźne gdy na pokrywach lukowych ustawiono ładunek pokładowy w postaci kontenerów, co zazwyczaj ma miejsce w przypadku nowoczesnych statków towarowych. Ciężar ładunku pokładowego na pojedynczej pokrywie lukowej może dochodzić do setek ton. Ładunek pokładowy może wywoływać przy wysokiej fali tak duże siły dynamiczne, że dla przeniesienia sił z pokrywy lukowej na kadłub statku potrzebne będą specjalne ograniczniki momentu, czyli ślizgowe podpory.
W celu ułatwienia wystąpienia względnych ruchów pomiędzy pokrywą lukową i kadłubem statku, ślizgowe podpory mają konstrukcję zapobiegającą przenoszeniu przez nie
180 200 dużych naprężeń poziomych, natomiast ułatwiają ruch ślizgowy pomiędzy pokrywą lukową i kadłubem statku. Ponieważ naprężenia pionowe występujące w ślizgowych podporach są bardzo duże, w ruchu ślizgowym występują wysokie siły tarcia powodujące intensywne zużywanie się powierzchni ślizgowych. W celu zmniejszenia takiego zużycia przemysł ' stoczniowy opracował połączenia materiałów wytrzymujące wysokie naciski powierzchniowe i równocześnie wykazujące możliwie najmniejszy współczynnik tarcia.
Znane podpory ślizgowe zawierają korzystnie obsadę elementu ślizgowego mocowaną do pokładu statku (do zrębnicy lukowej). W górnej powierzchni obsada ma wyfrezowane podłużne wgłębienie, w które wkładany jest element ślizgowy lub elementy ślizgowe. Skierowana do pokrywy lukowej powierzchnia elementu ślizgowego pracuje jako powierzchnia ślizgowa, która może być pokryta różnymi materiałami o dobrych właściwościach ślizgowych. Jedną z możliwości jest zastosowanie materiału teflonowego w oplocie, który będzie pracował zadowalająco dopóki nie zostanie naruszony.
Z opisu zgłoszenia międzynarodowego PCT/EP94/02044 (publikacja WO 95/01903) znany jest element ślizgowy mający metalowy korpus w którym są ukształtowane otwory, wypełnione stałym smarem.
Jednakże podczas rejsu powierzchnia ślizgowa może zostać uszkodzona, w wyniku czego jej opory tarcia ulegną znacznemu zwiększeniu. Spowoduje to znaczne zwiększenie sił poziomych oddziaływujących na obsadę elementu ślizgowego, a zatem koniec wgłębienia wyfrezowanego w obsadzie będzie narażony na bardzo wysokie naprężenia ścinające, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia obsady. Wadą znanych obsad i elementu ślizgowego, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, jest to, że cała siła pozioma koncentruje się na małej powierzchni, która pomimo swej wysokiej wytrzymałości może ustąpić pod wpływem takich naprężeń. W związku z tym stosować można było do tej pory materiały o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i niskich oporach tarcia.
Z opisu patentowego DE Nr 39 04 602 znana jest podpora ślizgowa zawierająca obsadę elementu ślizgowego oraz co najmniej jeden element ślizgowy zamocowany trwale w obsadzie.
Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego, według wynalazku, zawierająca obsadę elementu ślizgowego oraz co najmniej jeden element ślizgowy, trwale zamocowany w obsadzie, charakteryzuje się tym, że na powierzchni obsady elementu ślizgowego są ukształtowane co najmniej dwa wgłębienia dla elementów ślizgowych, przy czym wgłębienia są usytuowane w określonym rozstawie względem siebie i mają głębokość w zakresie od 10 do 40 mm, zaś w każdym wgłębieniu jest umieszczony co najmniej jeden element ślizgowy posiadający wysokość większą od głębokości wgłębienia.
Korzystne jest gdy wgłębienia mają kształt cylindryczny albo kształt kwadratu o zaokrąglonych narożach, a zwłaszcza gdy wgłębienia są kwadratowe.
Korzystne jest gdy wgłębienia są prostokątne i mają naroża o ostrych krawędziach, albo są prostokątne i mają naroża o zaokrąglonych krawędziach, a ponadto gdy wgłębienia mają kształt eliptyczny.
Korzystne jest gdy głębokość wgłębień wynosi około 20 mm, a ponadto gdy wgłębienia i elementy ślizgowe mają zróżnicowaną wielkość i są rozmieszczone niesymetrycznie.
Zaletą rozwiązania, według wynalazku jest, to, że mogą być zastosowane małe elementy ślizgowe, ponieważ jeden element ślizgowy nie musi przenosić całego obciążenia pionowego, a obciążenie to jest rozłożone w bardziej jednorodny sposób. Pozwala to zastosować materiały ślizgowe o wyższym współczynniku tarcia, przy zachowaniu dopuszczalnie niskich oporów tarcia. Następną zaletą takiego zmniejszonego elementu ślizgowego jest to, że powierzchnia ślizgowa lepiej przystosowuje do błędów kątowego wyrównania współpracujących powierzchni ślizgowych. Ponadto istnieje możliwość dokładnego dostosowania nośności powierzchni ślizgowej w drodze zmiany ilości elementów ślizgowych w obsadzie. Dodatkowo, zastosowanie licznych elementów ślizgowych pozwala uzyskać równomierny rozkład obciążenia obsady, w związku z czym tylna ścianka obsady przenosi całkowite siły poziomej, która jest rozłożona pomiędzy ścianki pośrednie, rozdzielające sąsiednie wgłębienia.
180 200
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku na którym, fig. 1 przedstawia układ podtrzymujący, oparty na podporze ślizgowej usytuowanej pomiędzy pokrywą lukową statku i zrębnicą luku, fig. 2 - konwencjonalną obsadę elementu ślizgowego dla podpory ślizgowej, w widoku z góry, fig. 3 - konwencjonalną podporę ślizgową w rzucie perspektywicznym, fig. 4 - obsadę elementu ślizgowego według wynalazku, w rzucie z góry, fig. 5 - ślizgową podporę według wynalazku, w rzucie perspektywicznym, fig. 6 - korzystny przykład wykonania obsady elementu ślizgowego według wynalazku, w rzucie z góry, fig. 7 - przekrój obsady elementu ślizgowego wzdłuż linii VII-VII na fig. 4.
Typowe usytuowanie podpory ślizgowej na statku towarowym przedstawiono na fig. 1. Podpora ślizgowa zawiera obsadę 1 elementu ślizgowego, element ślizgowy 2 lub elementy ślizgowe, umieszczone pomiędzy zrębnicą luku 3 i pokrywą lukową 4. Do pokrywy lukowej 4 jest zamocowany element podtrzymujący 5, na którym spoczywa podpora ślizgowa. Obsada 1 elementu ślizgowego jest korzystnie zamocowana poprzez spajanie do zrębnicy luku 3. Na krawędzi pokrywy lukowej 4 korzystnie jest zamocowana uszczelka 6, która w położeniu nałożonym pokrywy lukowej 4 korzystnie opiera się o płytę podtrzymującą 7.
Figury 2 i 3 ilustrują podporę ślizgową o znanej konstrukcji w celu umożliwienia porównania rozwiązania według obecnego wynalazku i znanego.
Na fig. 4 przedstawiono obsadę elementu ślizgowego 1' według wynalazku, dla ślizgowej podpory, w rzucie z góry. Obsada ma ukształtowanych pięć wgłębień 8'. W przykładzie pokazanym na fig. 4 wgłębienia 8' mają kształt cylindryczny i są wykonane korzystnie poprzez wiercenie. Wgłębienia 8' są równo rozmieszczone na powierzchni obsady elementu ślizgowego 1'. Na fig. 7 przedstawiono kształt wgłębienia widziany w przekroju poprzecznym. Głębokość wgłębienia 8' korzystnie jest zawarta w zakresie 10-40 mm, a najkorzystniej wynosi około 20 mm.
Na fig. 5 przedstawiono obsadę elementu ślizgowego 1' z fig. 4, w której zagłębienia włożono cylindryczne elementy ślizgowe 2'. Te elementy ślizgowe korzystnie są zamocowane za pomocą śrub itp. Alternatywnie elementy ślizgowe 1' są wtłoczone z ciasnym pasowaniem, przez co pozostają na swych miejscach bez potrzeby dodatkowego mocowania. Elementy ślizgowe 1' wystają ponad górną powierzchnię obsady na tyle, aby zapewnić wystarczający zapas na zużycie ich górnych części.
Na fig. 6 przedstawiono alternatywny przykład wykonania obsady elementu ślizgowego 1 według wynalazku, mającej kwadratowe wgłębienia 8, których naroża mają zaokrąglone krawędzie. Wgłębienia 8 mają kształt eliptyczny, prostokątny (przy czym naroża mają ostre lub zaokrąglone krawędzie) oraz inne kształty.
Dokładniejsze omówienie materiału elementu ślizgowego 2' nie jest tu wymagane. Jednakże obecny wynalazek dopuszcza zastosowanie materiałów bardziej opłacalnych, niż miało to miejsce w dotychczasowym stanie techniki, ponieważ w obecnym przykładzie współczynnik tarcia elementów ślizgowych nie musi być sztucznie zaniżany, a wytrzymałość elementów ślizgowych dobierana z nadmiarem dla przeniesienia naprężeń powstających pod wpływem poziomych sił mechanicznych.
Korzystnie pomiędzy elementami ślizgowymi i obsadą elementu ślizgowego jest umieszczony element, wykonany z gumy lub podobnego materiału. Korzystnie w każdym wgłębieniu jest umieszczony więcej niż jeden element ślizgowy. Korzystnie wywiercone wgłębienia i elementy ślizgowe są rozmieszczone niesymetrycznie i mają zróżnicowaną wielkość.
180 200
VII
180 200
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego zawierająca obsadę elementu ślizgowego oraz co najmniej jeden element ślizgowy, trwale zamocowany w obsadzie, znamienna tym, że na powierzchni obsady elementu ślizgowego (1', 1”) są ukształtowane co najmniej dwa wgłębienia (8', 8) dla elementów ślizgowych (2'), przy czym wgłębienia (8', 8) są usytuowane w określonym rozstawie względem siebie i mają głębokość w zaikresie od 10 do 40 mm, zaś w każdym wgłębieniu jest umieszczony co najmniej jeden element ślizgowy (2') posiadający wysokość większą od głębokości wgłębienia (8’, 8).
  2. 2. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (8') mają kształt cylindryczny.
  3. 3. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (8) mają kształt kwadratu o zaokrąglonych narożach.
  4. 4. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (8') są kwadratowe.
  5. 5. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (8') są prostokątne i mają naroża o ostrych krawędziach.
  6. 6. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (8') są prostokątne i mają naroża o zaokrąglonych krawędziach.
  7. 7. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (8’) mają kształt eliptyczny.
  8. 8. Podpora według zastrz. 1, znamienna tym, że głębokość wgłębień (8', 8) wynosi około 20 mm.
  9. 9. Podpora według zastrz. 8, znamienna tym, że wgłębienia (8', 8) i elementy ślizgowe (2') mają zróżnicowaną wielkość i są rozmieszczone niesymetrycznie.
PL96328803A 1996-03-11 1996-03-11 Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego PL180200B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96328803A PL180200B1 (pl) 1996-03-11 1996-03-11 Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/FI1996/000146 WO1997033787A1 (en) 1996-03-11 1996-03-11 Slide support for cargo ship hatch cover
PL96328803A PL180200B1 (pl) 1996-03-11 1996-03-11 Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328803A1 PL328803A1 (en) 1999-02-15
PL180200B1 true PL180200B1 (pl) 2001-01-31

Family

ID=26160897

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96328803A PL180200B1 (pl) 1996-03-11 1996-03-11 Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL180200B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL328803A1 (en) 1999-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5363787A (en) Liquid cargo container for marine transport
US4457650A (en) Reversible watertight type container securing assembly
US7516712B1 (en) Vertical damper for mooring vessels
US4843992A (en) Air tube protected by belts
PL161228B1 (en) A carrying device for cargo hatch cover
EP0135997B1 (en) Marine fender
US5379711A (en) Retrofittable monolithic box beam composite hull system
PL180200B1 (pl) Podpora ślizgowa dla pokrywy lukowej statku towarowego
US5095840A (en) Fender protective structures
PL108209B1 (pl) Hull of a cargo carrier kadlub frachtowca
EP1379753B1 (en) Compliant buoyancy can guide
KR100238605B1 (ko) 선박의 선창(船窓) 커버용 플레인 베어링
EP3250759B1 (en) Fender system
FI109112B (fi) Tukipintayhdistelmä
EP1137570B1 (en) Support and seal arrangement for the hatch cover of a cargo ship
CA1055789A (en) Cargo vessel
AU593435B2 (en) Fender
US4311413A (en) Cantilevered finger piers for marine floats
WO1997033787A1 (en) Slide support for cargo ship hatch cover
US20020189812A1 (en) Compliant buoyancy can guide
SU1733321A1 (ru) Палуба судна
SU1176014A1 (ru) Рым плавучий дл швартовки судов
GB2113618A (en) Cargo securing assembly with reversible holding member
PL170095B1 (pl) Urządzenie do ustalania położenia pokrywy luku ładowni pojazdu, zwłaszcza statku
SU1096163A1 (ru) Трюм судна дл перевозки насыпных грузов

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110311