PL179307B1 - Reprodukcja o wlasciwosciach luminescencyjnych i sposób wytwarzania reprodukcji o wlasciwosciach luminescencyjnych PL - Google Patents
Reprodukcja o wlasciwosciach luminescencyjnych i sposób wytwarzania reprodukcji o wlasciwosciach luminescencyjnych PLInfo
- Publication number
- PL179307B1 PL179307B1 PL96323818A PL32381896A PL179307B1 PL 179307 B1 PL179307 B1 PL 179307B1 PL 96323818 A PL96323818 A PL 96323818A PL 32381896 A PL32381896 A PL 32381896A PL 179307 B1 PL179307 B1 PL 179307B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- image
- luminescent material
- filter
- foil
- luminescent
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B44—DECORATIVE ARTS
- B44F—SPECIAL DESIGNS OR PICTURES
- B44F1/00—Designs or pictures characterised by special or unusual light effects
- B44F1/08—Designs or pictures characterised by special or unusual light effects characterised by colour effects
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B41—PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
- B41M—PRINTING, DUPLICATING, MARKING, OR COPYING PROCESSES; COLOUR PRINTING
- B41M3/00—Printing processes to produce particular kinds of printed work, e.g. patterns
- B41M3/06—Veined printings; Fluorescent printings; Stereoscopic images; Imitated patterns, e.g. tissues, textiles
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B44—DECORATIVE ARTS
- B44F—SPECIAL DESIGNS OR PICTURES
- B44F1/00—Designs or pictures characterised by special or unusual light effects
- B44F1/08—Designs or pictures characterised by special or unusual light effects characterised by colour effects
- B44F1/10—Changing, amusing, or secret pictures
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Vascular Medicine (AREA)
- Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
- Printing Methods (AREA)
- Electroluminescent Light Sources (AREA)
- Luminescent Compositions (AREA)
- Cathode-Ray Tubes And Fluorescent Screens For Display (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Conversion Of X-Rays Into Visible Images (AREA)
Abstract
1. Reprodukcja o wlasciwosciach lumi- nescencyjnych zawierajaca polaczone ze soba przezroczyste podloze, obraz oraz folie z mate- rialem luminescencyjnym, znamienna tym, ze pomiedzy obrazem (2) a folia (4) z materialem luminescencyjnym jest umieszczony laczacy je przezroczysty filtr (3). 5. Sposób wytwarzania reprodukcji o wlasci- wosciach luminescencyjnych polegajacy na tym, ze przygotowuje sie przezroczyste podloze, nadru- kowuje sie obraz na co najmniej jedna powierz- chnie przepuszczajaca swiatlo i przygotowuje sie folie z materialem luminescencyjnym, zna- mienny tym, ze przygotowuje sie filtr (3), umie- szcza sie go pomiedzy obrazem (2) a folia (4) z materialem luminescencyjnym i laczy sie tym filtrem (3) warstwe z obrazem (2) z folia (4) z materialem luminescencyjnym. P L 179307 B 1 FIG. 2 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest reprodukcja o właściwościach luminescencyjnych i sposób wytwarzania reprodukcji o właściwościach luminescencyjnych.
Znane jest wytwarzanie reprodukcji o właściwościach luminescencyjnych, a dokładnie fotoluminescencyjnych, jako pozytywowego lub negatywowego obrazu w formie cienia chińskiego lub obrazów zrealizowanych przy użyciu barwionych pigmentów fotoluminescencyjnych. Te dwa rodzaje obrazów o właściwościach luminescencyjnych są wykonywane przy użyciu sitodruku i ewentualnie offsetu z zastosowaniem barwionych lub nie barwionych farb
179 307 fotoluminescencyjnych na różnych podłożach, jak papier, tkanina, tworzywo sztuczne, metal albo za pomocą różnych metod druku (sitodruku, “tampografii”, offsetu, przenoszenia termicznego,...) na podłożach fotoluminescencyjnych za pośrednictwem farb nie dających efektu fotolummescencji, ewentualnie przez nakładanie podłoża nieprzejrzystego lub przejrzystego, barwionego lub niebarwionego, perforowanego i/lub zmatowionego w wybranych miejscach pozwalającego uwidocznić luminescencję drugiego podłoża luminescencyjnego w miejscach perforacji i/lub przezroczystych.
Te różne sposoby nie pozwalają uzyskać reprodukcji posiadających dobrej rozdzielczości, bardzo wyraźnych obrazów, które mogą być widoczne dostatecznie wyraźnie w nocy i w dzień. Są to często raczej proste, geometryczne rysunki z małą liczbą szczegółów i barw. Ponadto barwione pigmenty luminescencyjne dają ograniczoną liczbę barw, a ich parametry luminescencyjne są ograniczone zarówno pod względem ich natężenia jak i trwałości. We wszystkich tych reprodukcjach elementem mającym wysoce negatywny wpływ na przedstawienie obrazu jest kolor produktu luminescencyjnego, który często jest żółty.
Z opisu patentowego GB-A-2 147 542 znanyjest sposób według którego obrazjest tworzony bezpośrednio przez materiał luminescencyjny lub przez nałożenie na materiał luminescencyjny warstwy materiału nieprzezroczystego.
Z opisu patentowego europejskiego EP 0 419 229 znanyjest element sygnalizacyjny, którego przynajmniej jedna część jest wykona z elementu zawierającego materiał fluorescencyjny dla generowania światła fluorescencyjnego przy pomocy źródła światła zewnętrznego takiego jak reflektory samochodowe, czy światło pełni księżyca. Rozwiązanie dotyczy elementu umożliwiającego wytworzenie obrazu prostego w postaci cienia chińskiego. Nie jest, w tym przypadku możliwe uzyskanie obrazu wydrukowanego na podłożu farbami i kolorami przezroczystymi z rozjaśnieniem tylnego planu, co umożliwia otrzymanie obrazu widocznego zarówno podczas ciemnej nocy jak i jasnego dnia.
Z opisu patentowego USA 4 652 464 znane jest mieszanie farb o różnych kolorach i zawierających widoczne albo niewidoczne pigmenty fluorescencyjne i farb niefluorescencyjnych umożliwiających wytworzenie obrazu dającego różne efekty w zależności od ekspozycji światła. W ten sposób jeden obrazjest widoczny w świetle dziennym, a inny obrazjest widoczny podczas naświetlania przykładowo naświetlania ultrafioletem. Zastosowane farby fluorescencyjne mogą również pozwolić na odmienne oddawanie kolorów w zależności od światła, którym są naświetlane. Takie oddawanie kolorów nie jest możliwe w odniesieniu do kolorów otrzymywanych z barwionych materiałów fluorescencyjnych ponieważ nie jest możliwe uzyskanie takiej ilości barw jaką się obecnie otrzymuje przy zastosowaniu farb normalnych.
Celem obecnego wynalazku jest umożliwienie wykonania reprodukcji o właściwościach luminescencyjnych wszystkich obrazów, jak zdjęcia fotograficzne, rysunki techniczne, dzieła artystyczne, sztuczne obrazy, logo, testy, efekty imitujące teksturę drewna, kamienia, metalu, tkaniny, cieczy, roślin itd. Reprodukcje te są wykonywane w sposób dający bardzo dobrąjakość pod względem szczegółów, wyrazistości, kontrastu i barw umożliwiając jednocześnie nadanie luminescencyjnemu obrazowi bardzo dobrej intensywności i większej trwałości
Reprodukcja o właściwościach luminescencyjnych zawierająca połączone ze sobą przezroczyste podłoże, obraz oraz folię z materiałem luminescencyjnym według wynalazku, charakteryzuje się tym, że pomiędzy obrazem a folią z materiałem luminescencyjnym jest umieszczony łączący je przezroczysty filtr.
Korzystnie, części obrazu są nadrukowane na co najmniej dwóch różnych przezroczystych powierzchniach i są ułożone obok siebie.
Korzystnie, części obrazu są nadrukowane na co najmniej dwóch różnych przezroczystych powierzchniach i co najmniej fragmentami zachodzą na siebie.
Korzystnie, na wolnej powierzchni folii z materiałem luminescencyjnym jest umieszczona folia rozpraszająca.
Sposób wytwarzania reprodukcji o właściwościach luminescencyjnych polegający na tym, że przygotowuje się przezroczyste podłoże, nadrukowuje się obraz na co najmniej jedną
179 307 powierzchnię przepuszczającą światło i przygotowuje się folię z materiałem lummescencyjnym, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że przygotowuje się filtr, umieszcza się go pomiędzy obrazem a foliąz materiałem luminescencyjnym i łączy się tym filtrem warstwę z obrazem z folią z materiałem luminescencyjnym.
Korzystnie, obraz nadrukowuje się na filtrze.
Korzystnie, filtr włącza się w folię z materiałem luminescencyjnym, a obraz nadrukowuje się na folii z materiałem luminescencyjnym i filtrem.
Korzystnie, obraz nadrukowuje się na przezroczyste podłoże, a podłoże nakłada się na folię z materiałem luminescencyjnym, na którą nakłada się filtr-.
Korzystnie, obraz nadrukowuje się na przezroczyste podłoże, a podłoże nakłada się na folię z materiałem luminescencyjnym i z filtrem.
Korzystnie, na wolną powierzchnię folii z materiałem luminescencyjnym nakłada się folię rozpraszającą zwrotnie.
Korzystnie, części obrazu drukuje się na co najmniej dwóch różnych powierzchniach przepuszczających światło, przy czym fragmenty części obrazu nakłada się na siebie.
Korzystnie, części obrazu drukuje się na co najmniej dwóch różnych powierzchniach przepuszczających światło, przy czym części obrazu umieszcza się obok siebie.
Zaletą sposobu według wynalazku jest możliwość nadruku dowolnego rodzaju obrazów przy jednoczesnym zachowaniu ostrości, tzn. niuansów, barw, szczegółów, bez względu na to czy druk jest ciągły, na przykład laserowy, czy też uzyskany jako fotografia pozytywowa lub negatywowa, lub bardzo drobny raster - na przykład offset, lub jako apla, na przykład sitodruk. Warunkiem jest, że wydruk ten musi być przezroczysty i wykonany na jednej lub szeregu powierzchni przepuszczających światło tak, aby docierało ono do materiału luminescencyjnego pozwalając mu nagromadzić optymalną ilość energii świetlnej w przypadku materiału fotoluminescencyjnego, a zwłaszcza umożliwić odtworzenie wspomnianej energii na drodze emisji świetlnej produktu przez reprodukcję i wspomniane powierzchnie. Materiał luminescencyjny jest oczywiście korzystnie materiałem fotoluminescencyjnym, ale mogą być stosowane inne materiały, które można ładować innymi rodzajami energii, na przykład energiąelektryczną. W przypadku produktu luminescencyjnego posiadającego kolor, który wpływa niekorzystnie na jakość reprodukcji należy przewidzieć odpowiedni przezroczysty filtr. Filtrem tym może być warstwa umieszczona na warstwie zawierającej produkt luminescencyjny, bądź może on być wprowadzony bezpośrednio do warstwy z materiałem luminescencyjnym.
W najprostszym przypadku można nadrukować cały obraz lub jego części na obu powierzchniach przezroczystego podłoża, które następnie jest nakładane na folię zawierającą materiał luminescencyjny
Możliwejest także nadrukowanie części obrazu, na przykład dalszego planu, na filtrze, a drugiej części na przezroczystym podłożu, albo też nadrukowanie części obrazu na folii składającej się z materiału luminescencyjnego i filtra oraz przezroczystego podłoża. W tym ostatnim przypadku nadruk na przezroczystym podłożu mógłby być wykonany również po obu jego stronach, całkowicie lub częściowo tworząc w ten sposób, poza efektem głębokości, efekt wypukłości. Jeżeli nakładające się części obrazu sąnadrukowane na różnych powierzchniach i w różnych kolorach w zależności od kąta patrzenia, nałożenie się kolorów również spowoduje zmianę koloru reprodukcji.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat reprodukcji w przekroju według jednego przykładu wykonania, fig. 2 przedstawia schemat reprodukcji w przekroju według innego przykładu wykonania.
W najprostszym przykładzie wykonania wynalazku obraz 2 jest odtworzony na przezroczystym podłożu 1, a na podłoże 1 nałożona jest folia 4 zawierająca materiał luminescencyjny, a zwłaszcza fotoluminescencyjny, bądź po tej samej stronie co nadrukowany obraz 2, bądź z drugiej strony. Między podłoże 11 folię 4 wprowadzany jest filtr 3 w postaci warstwy umożliwiającej osłabienie barwy materiału luminescencyjnego.
179 307
Według innego przykładu wykonania filtr 3 może być bezpośrednio wprowadzony do folii wraz z materiałem luminescencyjnym.
W przypadkach jeszcze bardziej skomplikowanych przykładów wykonania folia rozpraszająca 5 zapewniająca rozpraszanie zwrotne jest nakładana na odwrocie folii 4 z materiałem luminescencyjnym, aby umożliwić optymalizację emisji fotoluminescencyjnej na drodze rozpraszania zwrotnego luminescencji produktu zawartego materiału fotoluminescencyjnego, przy czym filtr 3 jest nałożony na folię 4 z materiałem luminescencyjnym, bądź do niej wprowadzony.
Podłoże 1 powinno być idealnie przezroczyste, aby przepuszczało w sposób optymalny światło dziennie i/lub sztuczne umożliwiając materiałowi fotoluminescencyjnemu zmagazynowanie energii oraz umożliwiając emisję światła przez produkt fotoluminescencyjny.
Podłoże może być gładkie lub wypukłe, błyszczące, zabarwione lub nie. Mogą być stosowane różne materiały, zwłaszcza polipropylen i poliester. Jednym z czynników, które należy uwzględniać przy wyborze materiału jest jakość zabezpieczenia materiału przed promieniowaniem UV i jego kompatybilność z innymi elementami składowymi reprodukcji. To zabezpieczenie i kompatybilność zagwarantują dobrą i długotrwałą stabilność reprodukcji jeżeli chodzi ojej wyrazistość, szczegóły, czy barwy.
Wykonano dobre reprodukcje stosując podłoża, których grubość mieści się w granicach od 80 do 120 mikronów.
Reprodukcja, to znaczy nadrukowany obraz 2, musi mieć dobrą przejrzystość, aby światło przechodziło przez nią w sposób optymalny w jedną i w drugą stronę.
Stosowane są różne techniki nadruku, jest laserowa, atramentowa, offsetowa, fotograficzna (na przykład diapozytywy) itd. Sposób nadruku zostanie wybrany stosowanie do możliwości, jakie stwarza przezroczystość farb drukarskich, wyrazistość nadruku i kompatybilność innych elementów składowych reprodukcji fotoluminescencyjnej.
Otrzymano dobre reprodukcje w przypadku, gdy grubość nadruku była mniejsza niż 10 mikronów.
Jest rzeczą oczywistą, że o przezroczystości nie decyduje sama grubość nadruku, ale również jakość stosowanych farb drukarskich i rozdzielczość nadruku.
Jak wspomniano wcześniej, należy stworzyć filtr 3 o idealnej przezroczystości zabarwiony w mniejszym lub większym stopniu w celu złagodzenia i skorygowania oddziaływania barwy materiału luminescencyjnego na obraz wydruku. Filtr 3 musi mieć idealiniprzezroczystość po to, aby nie zakłócał wyrazistości, kontrastu, niuansów barw reprodukcji przy odbijaniu światła dziennego i/lub sztucznego i podczas emisji fotoluminescencyjnej, to znaczy aby pozwalał uzyskać możliwie jak najwierniejszy obraz. Przezroczystość filtru 3 jest również potrzebna w celu jak najlepszego zachowania parametrów luminescencyjnych reprodukcji fotoluminescencyjnej.
Zależnie od zastosowanego rodzaju nadruku i poszukiwanego wyniku obraz 2 może być nadrukowany bezpośrednio na filtrze 3, na przykład metodą transferu termicznego lub offsetu, lub sitodruku, lub na warstwie zawierającej materiał luminescencyjny i filtr 3 Ważne jest, aby powierzchnia, na której obraz 2 zostanie nadrukowany była idealniej ednorodna i gładka oraz aby przepuszczała światło, nawet jeżeli chodziłoby tylko o przepuszczanie promieniowania świetlnego materiału luminescencyjnego. Tak więc filtr 3 nałożony na materiał fotoluminescencyjny wytwarza przezroczystą powierzchnię, na której można wykonywać każdy rodzaj nadruku bezpośredniego lub na którąmożna nakładać podłoże 1, na którym wydrukowany został obraz 2, lub ekran ochronny. Filtr 3 stanowi powierzchnię łączącą między materiałem luminescencyjnym i jednym z wymienionych wcześniej elementów, pozwalając uzyskać wierne odtworzenie obrazu 2 i złagodzenie koloru materiału luminescencyjnego.
Można rozpatrywać różne techniki wykonywania filtru 3 jak na przykład nakładanie cienkiej warstwy lub wprowadzanie filtru 3 bezpośrednio do materiału luminescencyjnego.
Wybór techniki wytwarzania filtru 3, materiału, wielkości stężenia i grubości są zależne od obrazów 2 i pożądanych wyników oraz efektu odbicia uzyskane przy świetle dziennym jak i luminescencji uzyskanej w nocy.
179 307
Folia 4 zawierająca materiał luminescencyjny a dokładniej fotoluminescencyjny musi być na ogół przygotowana w taki sposób, aby nie uległy zmianie parametry pigmentu luminescencyjnego, w celu zagwarantowania produktu posiadającego optymalne natężenie światła, czas trwania luminescencji i stabilność w czasie.
Warstwa materiału luminescencyjnego może być uzyskana, zwłaszcza przez zastosowanie luminescencyjnej folii 4 lub zastosowanie płyt luminescencyjnych. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest często zastosowanie luminescencyjnej folii 4 z uprzednim dobrym przygotowaniem materiału luminescencyjnego przy zastosowaniu środków znanych przez fachowców To ostatnie rozwiązanie pozwala faktycznie uzyskiwać bardzo dobre wyniki luminescencji, zmieniać bardzo precyzyjnie i w sposób racjonalny natężenie i czas trwania właściwości luminescencyjnych warstw świecących lub sztywność warstw luminescencyjnych, a także sztywność reprodukcji luminescencyjnych.
W ten sposób uzyskuje się niezawodną reprodukcję zarówno jeśli chodzi o jakość obrazu 2, to znaczy głębokość pola widzenia, niuanse, szczegóły itp. jak i jej wygląd zewnętrzny, tzn. brak odkształceń, pogorszeniajakości. Ten sposób wykonania pozwala więc także ułatwić w dużej mierze rozwiązanie problemów naprężeń mechanicznych, tzn. skurczu, wydłużenia przy nagłych zmianach temperatury, jakim produkt może podlegać.
Ponadto zaletą stosowania folii 4 zawierającej materiał luminescencyjny zamiast płyty jest jej dokładne dostosowanie do wymaganego formatu reprodukcji co prowadzi do zmniejszenia strat i odpadów.
Folia rozpraszająca 5 zapewniająca rozpraszanie zwrotne powinna być nakładana na odwrocie materiału luminescencyjnego. Najkorzystniej, folia rozpraszająca 5 jest lustrzana lub barwiona na biało, jest jednorodna i możliwie jak najmniej przezroczysta. Pozwala to osiągnąć optymalną emisję świetlną na drodze rozpraszania zwrotnego światła materiału luminescencyjnego przez poszczególne warstwy znajdujące się pod spodem materiału luminescencyjnego.
Folia rozpraszająca 5 zapewniająca rozpraszanie zwrotne może być uzyskana różnymi metodami znanymi przez fachowców, na przykład nałożenie folii łub nadrukowanie folii.
W niektórych przypadkach zaletą zastosowania sztywnej folii rozpraszającej 5, zwierciadlanej lub barwionej na biało jest usztywnienie reprodukcji luminescencyjnej.
Według wynalazku sposób wykonania, polega na wykonaniu reprodukcji o właściwościach luminescencyjnych poprzez nadrukowanie obrazu 2 za pomocą techniki laserowej, przy czym reprodukcję łączy się trwale za pomocą techniki termodyfuzyjnej (hot Melt) z wewnętrzną powierzchnią przezroczystego podłoża 1. Filtr 3 w postaci cienkiej folii o grubości rzędu od 50 do 150 mikronów nakłada się na wewnętrzną powierzchnię podłoża 1 i łączy się go z nią również trwale na zasadzie techniki termodyfuzji (hot Melt). Materiał luminescencyjny w postaci folii 4 z materiałem luminescencyjnym o grubości około 300 mikronów nakłada się na zewnętrzną powierzchnię filtru 3 i łączy się z niąrównież trwale metodą termodyfuzji. Na koniec na zewnętrzną powierzchnię materiału fotoluminescencyjnego nakłada się metodą białego nieprzejrzystego sitodruku folię rozpraszającą 5 zapewniającą rozpraszanie zwrotne. Jak opisano powyżej wynalazek pozwala uzyskać reprodukcję fotoluminescencyjnćą którajest dobra zarówno pod względem zróżnicowania jak i jakości obrazów.
Należy zaznaczyć, że jeśli potrzebna jest gładka i błyszcząca reprodukcja o właściwościach luminescencyjnych, stosowane przezroczyste podłoże 1 powinno być błyszczące. Jeżeli reprodukcja ma być gładka i matowa, należy zastosować matowe przezroczyste podłoże 1 Jeżeli reprodukcja o właściwościach luminescencyjnych ma stwarzać efekt wypukłości, nadruk reprodukcji należy wykonać na zewnętrznej powierzchni przezroczystego podłoża 1, podczas gdy na drugiej stronie podłoża 1 umieszczany jest filtr 3 i materiał luminescencyjny oraz, w określonym przypadku, folia rozpraszająca 5 zapewniająca rozpraszanie zwrotne.
Można również uzyskać efekt wypukłości stosując przezroczyste podłoże 1 z wypukłym wzorem po stronie zewnętrznej, przy czym obraz 2 jest nadrukowany po drugiej stronie przepuszczającej światło, na przykład po drugiej stronie podłoża 1 i/lub filtru 3, albo, gdy filtr 3 jest wprowadzony do materiału luminescencyjnego, z częściowym lub całkowitym nadrukiem na folii 4
179 307
Możliwe są różne zestawienia przynoszące pożądane efekty Tak więc obraz 2 może być nadrukowany, do wyboru, całkowicie lub częściowo na jednej lub szeregu takich różnych powierzchni jak: obie strony przezroczystego podłoża 1, filtr 3 lub folia 4 z materiałem luminescencyjnym zawierająca filtr 3. Nadruk może być wykonywany bezpośrednio, metodą offsetową, laserowo, metodą sitodruku, metodą “tampografii” itp., lub pośrednio (termiczne przenoszenie obrazu).
Wygląd błyszczący lub matowy uzyskuje się stosując odpowiednie przezroczyste podłoże 1.
W przykładach zilustrowanych na załączonych figurach przedstawiono schematy różnych przykładów wykonania reprodukcji luminescencyjnych. Tak więc można stosować całkowicie niezależne podłoża 1 dla każdego z elementów (patrz fig. 2), to znaczy przezroczystego podłoża 1, obrazu 2, filtru 3, folii 4 z materiałem luminescencyjnym i/lub łączyć niektóre z tych elementów jak ilustruje fig. 1. Podłoże 1 i obraz 2 sązespolone na jednymi tym samym elemencie, natomiast filtr 3 i folia 4 z materiałem luminescencyjnym sązespolone na drugim elemencie.
Przykład wykonania z fig. 3 jest podobny do przykładu z fig. 1, z tym wyjątkiem, że przewidziany jest trzeci element, to znaczy folia rozpraszająca 5 zapewniająca rozpraszanie zwrotne
Reprodukcje o właściwościach luminescencyjnych mogą być wytwarzane po obu stronach podłoża 1, bądź mogą być wytworzone dwie reprodukcje, które są odwrócone tyłem do siebie, z wykorzystaniem wspólnej folii 4 z materiałem luminescencyjnym, co pozwala na oszczędność materiałów i na oszczędność materiałów i racjonalizację produkcji.
Uzyskane w ten sposób reprodukcje o właściwościach luminescencyjnych mogą być wykorzystywane w dziedzinach równie licznych jak i różnorodnych, na przykład reklamie, zegarmistrzostwie, biżuterii, turystyce, grach itp. Reprodukcja może być konfekcjonowana w wielu formach, na przykład jako wisiorki do kluczy, opaski, koszulki, czapeczki, tarcze zegarków, ramki, bransoletki itp.
179 307
FI^.1
1,2
3,4
FIG. 2
FIG.3
-1-—U
--3,4
--5
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (12)
- Zastrzeżenia patentowe1. Reprodukcja o właściwościach luminescencyjnych zawierająca połączone ze sobą przezroczyste podłoże, obraz oraz folię z materiałem luminescencyjnym, znamienna tym, że pomiędzy obrazem (2) a folią (4) z materiałem luminescencyjnym jest umieszczony łączący je przezroczysty filtr (3).
- 2. Reprodukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że części obrazu (1) są nadrukowane na co najmniej dwóch różnych przezroczystych powierzchniach i są ułożone obok siebie
- 3. Reprodukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że części obrazu (1) są nadrukowane na co najmniej dwóch różnych przezroczystych powierzchniach i co najmniej fragmentami zachodzą na siebie.
- 4. Reprodukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że na wolnej powierzchni folii (4) z materiałem luminescencyjnym jest umieszczona folia rozpraszająca (5).
- 5. Sposób wytwarzania reprodukcji o właściwościach luminescencyjnych polegający na tym, że przygotowuje się przezroczyste podłoże, nadrukowuje się obraz na co najmniej jednąpowierzchnię przepuszczającą światło i przygotowuje się folię z materiałem luminescencyjnym, znamienny tym, że przygotowuje się filtr (3), umieszcza się go pomiędzy obrazem (2) a folią(4) z materiałem luminescencyjnym i łączy się tym filtrem (3) warstwę z obrazem (2) z folią(4) z materiałem luminescencyjnym.
- 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że obraz (2) nadrukowuje się na filtrze (3).
- 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że filtr (3) włącza się w folię (4) z materiałem luminescencyjnym, a obraz (2) nadrukowuje się na folii (4) z materiałem luminescencyjnym i filtrem (3).
- 8. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że obraz (2) nadrukowuje się na przezroczyste podłoże (1), a podłoże (1) nakłada się na folię (4) z materiałem luminescencyjnym, na którą nakłada się filtr (3).
- 9. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że obraz (2) nadrukowuje się na przezroczyste podłoże (1), a podłoże (1) nakłada się na folię (4) z materiałem luminescencyjnym i z filtrem (3).
- 10. Sposób według zastrz. 5 albo 7, albo 8, albo 9, znamienny tym, że na wolną powierzchnię folii (4) z materiałem luminescencyjnym nakłada się folię (5) rozpraszającą zwrotnie.
- 11. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że części obrazu (2) drukuje się na co najmniej dwóch różnych powierzchniach przepuszczających światło, przy czym fragmenty części obrazu (2) nakłada się na siebie.
- 12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że części obrazu (2) drukuje się na co najmniej dwóch różnych powierzchniach przepuszczających światło, przy czym części obrazu (2) umieszcza się obok siebie.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9506721A FR2735247B1 (fr) | 1995-06-07 | 1995-06-07 | Procede de fabrication d'une reproduction avec effet de luminescence et reproduction fabriquee par la mise en oeuvre du procede. |
PCT/IB1996/000556 WO1996040530A1 (fr) | 1995-06-07 | 1996-06-04 | Procede de fabrication d'une reproduction avec effet de luminescence et reproduction fabriquee par la mise en ×uvre du procede |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL323818A1 PL323818A1 (en) | 1998-04-27 |
PL179307B1 true PL179307B1 (pl) | 2000-08-31 |
Family
ID=9479712
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96323818A PL179307B1 (pl) | 1995-06-07 | 1996-06-04 | Reprodukcja o wlasciwosciach luminescencyjnych i sposób wytwarzania reprodukcji o wlasciwosciach luminescencyjnych PL |
Country Status (16)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0876261B1 (pl) |
JP (1) | JPH11505038A (pl) |
CN (1) | CN1106297C (pl) |
AT (1) | ATE192093T1 (pl) |
AU (1) | AU5775996A (pl) |
BR (1) | BR9608576A (pl) |
DE (1) | DE69607988T2 (pl) |
DK (1) | DK0876261T3 (pl) |
ES (1) | ES2146880T3 (pl) |
FR (1) | FR2735247B1 (pl) |
GR (1) | GR3033794T3 (pl) |
PL (1) | PL179307B1 (pl) |
PT (1) | PT876261E (pl) |
RU (1) | RU2161095C2 (pl) |
TR (1) | TR199701556T1 (pl) |
WO (1) | WO1996040530A1 (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0963297A1 (en) * | 1997-03-22 | 1999-12-15 | Minnesota Mining And Manufacturing Company | Photoluminescent film having digital images and methods of preparing and using same |
EP1813443A1 (fr) * | 2006-01-30 | 2007-08-01 | COLLET, Jacques-Charles Roger | Procédé de fabrication d'une reproduction avec effet de luminescence et reproduction fabriquée par la mise en oeuvre du procédé |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4057730A (en) * | 1976-04-23 | 1977-11-08 | Dane George E | Chart viewer |
US4652464A (en) * | 1982-08-23 | 1987-03-24 | Ludlum John P | Printing fine art with fluorescent and non-fluorescent colorants |
GB2147542A (en) * | 1983-10-05 | 1985-05-15 | Fade In Products | Printed articles |
GB8921294D0 (en) * | 1989-09-20 | 1989-11-08 | Emi Plc Thorn | Improvements in or relating to signalling devices |
ZA918849B (en) * | 1990-12-06 | 1992-08-26 | Minnesota Mining & Mfg | Articles exhibiting durable fluorescence |
IT1246529B (it) * | 1991-03-26 | 1994-11-24 | Giorgio Corradi | Pellicola rifrangente ad elevato indice di luminescenza. |
-
1995
- 1995-06-07 FR FR9506721A patent/FR2735247B1/fr not_active Expired - Lifetime
-
1996
- 1996-06-04 AU AU57759/96A patent/AU5775996A/en not_active Abandoned
- 1996-06-04 AT AT96914363T patent/ATE192093T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-06-04 PL PL96323818A patent/PL179307B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1996-06-04 CN CN96195595.3A patent/CN1106297C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1996-06-04 PT PT96914363T patent/PT876261E/pt unknown
- 1996-06-04 WO PCT/IB1996/000556 patent/WO1996040530A1/fr active IP Right Grant
- 1996-06-04 BR BR9608576A patent/BR9608576A/pt not_active IP Right Cessation
- 1996-06-04 DE DE69607988T patent/DE69607988T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-04 RU RU98100249/12A patent/RU2161095C2/ru not_active IP Right Cessation
- 1996-06-04 DK DK96914363T patent/DK0876261T3/da active
- 1996-06-04 JP JP9500263A patent/JPH11505038A/ja not_active Ceased
- 1996-06-04 TR TR97/01556T patent/TR199701556T1/xx unknown
- 1996-06-04 EP EP96914363A patent/EP0876261B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-04 ES ES96914363T patent/ES2146880T3/es not_active Expired - Lifetime
-
2000
- 2000-06-27 GR GR20000401493T patent/GR3033794T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL323818A1 (en) | 1998-04-27 |
GR3033794T3 (en) | 2000-10-31 |
ES2146880T3 (es) | 2000-08-16 |
EP0876261A1 (fr) | 1998-11-11 |
PT876261E (pt) | 2000-09-29 |
ATE192093T1 (de) | 2000-05-15 |
FR2735247A1 (fr) | 1996-12-13 |
CN1190936A (zh) | 1998-08-19 |
TR199701556T1 (xx) | 1998-02-21 |
FR2735247B1 (fr) | 1997-08-29 |
DE69607988T2 (de) | 2000-11-30 |
DE69607988D1 (de) | 2000-05-31 |
WO1996040530A1 (fr) | 1996-12-19 |
CN1106297C (zh) | 2003-04-23 |
RU2161095C2 (ru) | 2000-12-27 |
AU5775996A (en) | 1996-12-30 |
JPH11505038A (ja) | 1999-05-11 |
MX9709720A (es) | 1998-10-31 |
DK0876261T3 (da) | 2000-09-25 |
EP0876261B1 (fr) | 2000-04-26 |
BR9608576A (pt) | 1998-12-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6494490B1 (en) | Method for producing a particular photoluminescent polychromatic printed image, resulting image and uses | |
TW588000B (en) | Color shifting film with patterned fluorescent and non-fluorescent colorants | |
US6296900B1 (en) | Method of making hidden image game piece | |
US5435599A (en) | Recording medium with colored picture information, in particular a check card or identity card | |
US5984367A (en) | Hidden image game piece | |
US4504083A (en) | Guilloche identification card | |
RU2491174C2 (ru) | Носитель информации с защитной маркировкой | |
CN109414946A (zh) | 制造用于安全装置的图像元件阵列的方法 | |
JP4390136B2 (ja) | 印刷で作成された網版画像 | |
US20050181236A1 (en) | Process for manufacturing reproduction with a luminescence effect and reproduction manufactured by the implementation of the process | |
EP1428198B1 (fr) | Vignette antifalsification pour l'apposition d'inscriptions variables | |
PL179307B1 (pl) | Reprodukcja o wlasciwosciach luminescencyjnych i sposób wytwarzania reprodukcji o wlasciwosciach luminescencyjnych PL | |
US4621923A (en) | Production of prints | |
CN114179549A (zh) | 具备防伪标识的防伪证卡及其制作方法 | |
JP2002099230A (ja) | 昼夜兼用画像 | |
MXPA97009720A (es) | Metodo para fabricar una reproduccion luminiscente, y reproduccion resultante | |
JP2009507247A (ja) | 飲料容器の発光・蛍光ラベルとその製造方法 | |
US20030232639A1 (en) | Hidden image game piece | |
JP3065094U (ja) | ディスプレイ用フィルム印刷物 | |
JP3886216B2 (ja) | ラベル | |
CN117533042B (zh) | 一种变量打印防伪证卡的制作方法 | |
JPS6332000Y2 (pl) | ||
KR200214664Y1 (ko) | 전사용 다색무늬 재귀반사 라벨 | |
RU2080805C1 (ru) | Значок | |
BE492946A (pl) |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20090604 |