PL178919B1 - Sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas - Google Patents

Sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas

Info

Publication number
PL178919B1
PL178919B1 PL96312651A PL31265196A PL178919B1 PL 178919 B1 PL178919 B1 PL 178919B1 PL 96312651 A PL96312651 A PL 96312651A PL 31265196 A PL31265196 A PL 31265196A PL 178919 B1 PL178919 B1 PL 178919B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
meat
mass
grinding
temperature
cutter
Prior art date
Application number
PL96312651A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312651A1 (en
Inventor
Franz Garnreiter
Gerd Waning
Original Assignee
Linde Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19511385A external-priority patent/DE19511385A1/de
Application filed by Linde Ag filed Critical Linde Ag
Publication of PL312651A1 publication Critical patent/PL312651A1/xx
Publication of PL178919B1 publication Critical patent/PL178919B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C11/00Sausage making ; Apparatus for handling or conveying sausage products during manufacture
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C18/00Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments
    • B02C18/06Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments with rotating knives
    • B02C18/065Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments with rotating knives within rotatable bowls, e.g. meat cutters
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C18/00Disintegrating by knives or other cutting or tearing members which chop material into fragments
    • B02C18/30Mincing machines with perforated discs and feeding worms
    • B02C18/305Details
    • B02C2018/307Cooling arrangements in mincing machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania wyrobów miesnych, zwlaszcza kielbas, polegajacy na rozdrab- nianiu surowej masy miesnej w kutrze, nastepnie na mieleniu jej w maszynie do mielenia mie- sa oraz mieszaniu w mieszarce, a takze korzystnie poddawaniu jej dodatkowej obróbce, zwlaszcza zas chlodzeniu przy uzyciu zestalonego dwutlenku wegla C 0 2 w celu uzyskania masy miesnej dostosowanej do napelniania jelit, znam ienny tym, ze przy rozdrabnianiu w kutrze oraz mieleniu w maszynie do mielenia miesa, a takze w trakcie mieszania w mieszarce dodaje sie do surowej masy miesnej C 0 2 w postaci granulek. P L 1 7 8 9 1 9 B 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas. Ze stanu techniki znany jest sposób wytwarzania wyrobów mięsnych polegający na rozdrabnianiu surowej masy mięsnej w kutrze, następnie na mieleniujej w maszynie do mielenia mięsa oraz mieszaniu w mieszarce, a także korzystnie poddawaniu jej dodatkowej obróbce, zwłaszcza zaś chłodzeniu przy użyciu zestalonego dwutlenku węgla CO2 w celu uzyskania masy mięsnej dostosowanej do napełniania jelit.
Podczas wytwarzania surowych kiełbas masa produktów mięsnych nie może być wykorzystywana bezpośrednio po zmieleniu w maszynie do mielenia mięsa do napełniania jelit ze względu na jej zbyt wysoką temperaturę, która w procesie napełniania jelit powoduje powstanie tak zwanego efektu smarowania, widocznego w postaci zamazanego obrazu przezroczystych jelit, zaś przy krojeniu wytworzonej z tej masy mięsnej kiełbasy - tworzącego niekorzystny obraz jej przekroju. Wymagany standardem jest klarowny wygląd jelita po napełnieniu go zmieloną masą mięsna, umożliwiający wyraźny optyczny rozdział cząstek mięsa i tłuszczu oraz ziarnisty obraz przekroju kiełbasy. Dlatego stosowane dotychczas procesy wytwarzania kiełbas wymagąjąprzechowywania rozdrobnionej masy mięsnej w chłodni przez jeden lub dwa dni dla uzyskania optymalnej temperatury tej masy przed napełnieniem jelita.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 175 505 znany jest sposób wytwarzania wyrobów spożywczych, na bazie fazy mięsnej i fazy ciągłej, polegający na marynowaniu przynajmniej części fazy mięsnej i mieszaniu cząstek mięsnych z materiałem nośnika oraz z dodatkiem marynaty, korzystnie w postaci roztworu. Istota tego sposobu polega na wprowadzeniu cząstek mięsnych do mieszaniny w temperaturze ujemnej (w skali Celsjusza), w której przynajmniej część wody w cząstkach mięsa jest obecna w postaci lodu o temperaturze od -2°C do -20°C, a korzystnie od -4°C do -6°C. W celu ochłodzenia fazy mięsnej przewiduje się miedzy innymi wstrzykiwanie dwutlenku węgla CO2 w postaci śniegu.
Badania wykazały jednak, że zastosowanie dwutlenku węgla w postaci śniegu ma te wadę, że jego kryształki mająbardzo dużąpowierzchnię i zwłaszcza przy wytwarzaniu kiełbas gotowanych lub parzonych szybko rozpuszczają się w fazie tłuszczowej i płynnej masie mięsnej obniżając wartość stężenia jonów wodorowych pH tej masy. Po napełnieniu jelit, w trakcie obróbki cieplnej wyrobu, następuje uwalnianie dwutlenku węgla prowadząc do pękania kiełbas.
Znany jest również sposób chłodzenia surowej masy mięsnej, służącej do wytwarzania kiełbas, przez dodatek płynnego azotu w czasie rozdrabniania masy w kutrze. Sposób ten wyma178 919 ga jednak znacznych inwestycji związanych z przygotowaniem, dozowaniem i dostarczaniem płynnego azotu do kutra, przy czym inwestycja taka nie jest na ogół opłacalna dla niewielkich zakładów mięsnych.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas, który byłby pozbawiony wymienionych wyżej wad.
Cel ten zrealizowano w sposobie wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas, według wynalazku, który charakteryzuj e się tym, że przy rozdrabnianiu w kutrze oraz mieleniu w maszynie do mielenia mięsa, a także w trakcie mieszania w mieszarce dodaj e się do surowej masy mięsnej granulki CO2, w postaci granulek i obniża się temperatura masy mięsnej przed napełnieniem jelit do zakresu od -3°C do +5°C.
Granulki CO2 sąkorzystnie dodawane do kutra oraz do maszyny do mielenia mięsa, a także do mieszarki za pośrednictwem dozownika sterowanego temperaturą masy mięsnej.
Istotną zaletą sposobu wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas, według wynalazku jest możliwość napełniania jelit masą mięsną ochłodzoną do optymalnej temperatury napełniania bez potrzeby przetrzymywania jej w międzyczasie w chłodni. Ponadto sposób według wynalazku zapewnia równomierność i stabilność masy mięsnej dzięki optymalnemu rozkładowi białka, jednorodną i drobną konsystencję, jak również dobre wiązanie wody i emulgację tłuszczu. Dzięki szybkiemu obniżaniu temperatury masy mięsnej proces według wynalazku pozwala również na oszczędność czasu przetwarzania, a ponadto znaczne przedłużenie trwałości wyrobu, gdyż szybki proces chłodzenia masy mięsnej powoduje spowolnienie rozwoju zawartych w niej bakterii.
Sposób wytwarzania produktów mięsnych, zwłaszcza kiełbas, według wynalazku obejmuje następujące czynności:
Chude mięso wraz z tłuszczem podaje się do obracającego się naczynia kutra, w którym podlega ono rozdrabnianiu i mieszaniu za pomocą wirującego noża tnącego osadzonego na poziomym wale. Równocześnie z procesem mieszania masy mięsnej dodawane są do niej przyprawy oraz doprowadzane przez automatyczny dozownik granulki CO2 o średnicy od 3 mm do 8 mm i długości od 3 mm do 30 mm, przygotowane uprzednio w izolowanych pojemnikach. Proces rozdrabniania i mieszania w kutrze trwa od 1 do 2 minut, przy czym w kutrze następuje równoczesne ochłodzenie masy mięsnej przez sublimujące granulki CO2. Obniżenie temperatury masy mięsnej z reguły nie jest jeszcze wystarczające, aby masą tą napełnić jelita, bowiem doprowadzone do kutra granulki CO2 do chwili zakończenia procesu rozdrabniania i mieszania (a więc do usunięcia masy mięsnej z kutra) nie ulęgająjeszcze całkowitej sublimacji. Inaczej mówiąc, masa mięsna do chwili opuszczenia kutra pochłonęła jedynie część energii ciepła sublimacji zawartej w granulkach CO2.
W następnej fazie procesu masę mięsną podaje się do maszyny do mielenia, w której obracający się ślimak powoduje powstawanie wysokiego ciśnienia, a równocześnie dalsze rozdrabnianie granulek CO2 wskutek cięcia i tarcia. W wyniku tego procesu następuje odpowiednie zwiększenie powierzchni czynnej granulek CO2, a wiec powierzchni styku zestalonego dwutlenku węgla i mielonej masy mięsnej. W wyniku tego dwutlenku węgla intensywnie sublimuje, pobierając energię sublimacji z mielonej masy, którą chłodzi do niższej temperatury
Temperatura masy mięsnej w kutrze i w maszynie do mielenia jest stale kontrolowana, a wyniki pomiarów są doprowadzane do układu sterowania automatycznego dozownika dostarczającego do kutra granulki CO2 w takiej ilości, aby temperatura produktu po zakończeniu procesu mielenia wynosiła około +2°C. Jest to optymalna temperatura napełnianiajelit masąmięsną.
W przypadku gdy doprowadzanie granulek CO2 do kutra nie spowoduje wymaganego obniżenia temperatury do tej optymalnej wartości, możliwe jest dodatkowe dostarczanie granulek CO2 do maszyny do mielenia mięsa.
Do tego celu służy drugi dozownik, który podobnie jak dozownik kutra jest sterowany przez centralne urządzenie sterujące, które wykorzystuje dane dotyczące temperatury masy w kutrze i w maszynie do mielenia mięsa sterując dozownikami w taki sposób, aby w końcowej fazie procesu mielenia uzyskiwana była zawsze masa mięsna o odpowiedniej do napełniania jelit temperaturze +2°C.
178 919
W zależności od stosowanego surowego produktu i dysponowanej ilości granulatu C'O2 może okazać się korzystne dodawanie granulek CO2 wyłącznie do masy do mielenia, co również pozwala uzyskać dostateczne obniżenie temperatury masy mięsnej do optymalnej wartości +2°C.
W przeciwieństwie do procesu chłodzenia masy mięsnej za pomocą CO2 w postaci śniegu, stosowane w sposobie według wynalazku granulki CO2 mają znacznie mniejszą powierzchnię, powodując tylko nieznaczne rozpuszczanie się dwutlenku węgla w fazie tłuszczowej masy mięsnej oraz zapewniając jej dostateczne ochłodzenie. Badania wykazały, że wokół granulek CO2 dodanych do masy mięsnej tworzą się jamy zamknięte zamarzniętą warstewką mięsa i tłuszczu. Granulki CO2 powodują dalsze chłodzenie ścianek jam, obniżając przez to ich . temperaturę i utrudniając wnikanie CO2 do masy mięsnej.
Przejście masy mięsnej przez strefę pracy noża kutra powoduje niszczenie powstałych w niej jam, zaś zgromadzony na ich ściankach lód i zamarznięte cząsteczki mięsa i tłuszczu powodują obniżenie temperatury całej masy mięsnej. W sąsiedztwie istniejących granulek CO2 rozpoczyna się dzięki temu ponowny proces tworzenia się jam powtarzający się aż do chwili gdy granulki CO2 całkowicie wysublimują.
Uzyskane obniżenie temperatury zależy od ilości dodanych granulek CO2. W sposobie według wynalazku miesza się z surowąmasa mięsnątakąilość granulek CO2, aby zapewnić obniżenie temperatury przed napełnieniem jelit do zakresu od -3°C do +5°C, a najkorzystniej do temperatury optymalnej, wynoszącej -2°C.
W procesie wytwarzania kiełbas parzonych dodanie granulek CO2 w trakcie rozdrabniania masy mięsnej umożliwia skrócenie czasu rozdrabniania masy w obniżonej temperaturze, prowadząc do optymalnego rozkładu białka.
W procesie wytwarzania kiełbas gotowanych sposobem według wynalazku, dzięki szybkiemu obniżaniu temperatury masy mięsnej uzyskuje się odpowiednie oszczędności czasu przetwarzania tej masy.
Sposób według wynalazku pozwala wypełniać jelita masąmięsnąbezpośrednio po jej rozdrobnieniu, unikając wad napełniania przy zbyt wysokiej temperaturze, a ponadto umożliwia wyeliminowanie długotrwałego przetrzymywania masy mięsnej w chłodni w celu jej ochłodzenia. Dzięki temu zostaje również odpowiednio przedłużona trwałość wyrobu, bowiem szybki proces chłodzenia powoduje spowolnienie rozwoju bakterii. Dzięki temu wyroby mogą być dostarczone do punktów sprzedaży o jeden lub dwa dni wcześniej.
Sposób będący przedmiotem wynalazku charakteryzuje się szczególnie wysokim współczynnikiem sprawności, czyli stosunkiem ilości energii niezbędnej do obniżenia temperatury masy mięsnej do ilości energii sublimacji zastosowanej masy granulek CO2, który to współczynnik wynosi ponad 50%.
Sposób według wynalazku nadaje się do wytwarzania wszelkich produktów mięsnych i wędliniarskich, zwłaszcza zaś do wytwarzania surowych kiełbas, kiełbas gotowanych i parzonych a także do wytwarzania szynek i wyrobów w formach.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas, polegający na rozdrabnianiu surowej masy mięsnej w kutrze, następnie na mieleniu jej w maszynie do mielenia mięsa oraz mieszaniu w mieszarce, a także korzystnie poddawaniu jej dodatkowej obróbce, zwłaszcza zaś chłodzeniu przy użyciu zestalonego dwutlenku węgla CO2 w celu uzyskania masy mięsnej dostosowanej do napełniania jelit, znamienny tym, że przy rozdrabnianiu w kutrze oraz mieleniu w maszynie do mielenia mięsa, a także w trakcie mieszania w mieszarce dodaje się do surowej masy mięsnej CO2 w postaci granulek.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dodaje się granulki CO2 i obniża się temperaturę masy mięsnej przed napełnieniem jelit do zakresu od -3°C do +5°C.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że granulki CO2 dodaje się do kutra do maszyny do mielenia mięsa, a także do mieszarki -za pośrednictwem dozownika sterowanego temperaturą masy mięsnej.
PL96312651A 1995-03-15 1996-02-06 Sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas PL178919B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19509369 1995-03-15
DE19511385A DE19511385A1 (de) 1995-03-15 1995-03-28 Verfahren zur Herstellung von Fleisch- oder Wurstprodukten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312651A1 PL312651A1 (en) 1996-09-16
PL178919B1 true PL178919B1 (pl) 2000-06-30

Family

ID=26013395

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96312651A PL178919B1 (pl) 1995-03-15 1996-02-06 Sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0734656A3 (pl)
CZ (1) CZ77796A3 (pl)
HU (1) HUP9600664A3 (pl)
PL (1) PL178919B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IES20020233A2 (en) * 2002-03-28 2003-05-14 Devrone Ltd Process for preparing minced meat

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3901980A (en) * 1973-09-10 1975-08-26 Swift & Co Manufacture of cured meat product
CH584519A5 (pl) * 1974-02-05 1977-02-15 Knorr Naehrmittel Ag
FR2567042B1 (fr) * 1984-07-04 1992-06-05 Kohlensaeurewerk Deutschland Procede de broyage par explosion d'une matiere contenant des cellules
MX9300947A (es) * 1992-02-26 1994-08-31 Unilever Nv Metodo para preparar un producto alimenticio.

Also Published As

Publication number Publication date
HU9600664D0 (en) 1996-05-28
EP0734656A3 (de) 1999-11-24
EP0734656A2 (de) 1996-10-02
HUP9600664A3 (en) 1998-12-28
HUP9600664A2 (en) 1996-10-28
PL312651A1 (en) 1996-09-16
CZ77796A3 (en) 1996-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5489443A (en) Process for treating pork cuts with PSE pork and composition thereof
JP2012249563A (ja) 魚介類等の熟成方法及びこれに用いるシャーベット氷の製造装置
US2583964A (en) Method of preparing fish food
CA2267275A1 (en) Spray crystallised products and processes
EP3437489B1 (en) Method for producing frozen minced fish meat
PL178919B1 (pl) Sposób wytwarzania wyrobów mięsnych, zwłaszcza kiełbas
US3607315A (en) Method of making frozen patties
Lucas et al. Immersion chilling and freezing: phase change and mass transfer in model food
US4343821A (en) Process for preparing meat products having reduced shrinkage
JP2017187262A (ja) 高品質な鮮度保持管理と冷凍及び解凍と冷温熟成を目的とする、氷の潜熱エネルギー蓄積の微細塩分含有氷製造機
GB2318968A (en) Process for preparing raw material of paste product
CN100386026C (zh) 纯肉食品用制剂及使用该制剂的纯肉食品的制造方法
JPH089931A (ja) 冷凍または冷蔵した練製品の製造法
JPH0320218B2 (pl)
JP2003153668A (ja) 香味の改質された細片化牛肉の製造方法
Simpson et al. Effects of varying sucrose concentrations in Pacific whiting (Merluccius productus) stabilized mince used for surimi production
PL141083B1 (en) Method of obtaining proteinous products from animal blood and fractions therefor
EP0061914B1 (en) Treatment of poultry carcasses
RU2266689C2 (ru) Способ приготовления фарша
GB2170392A (en) A process for manufacturing a meat product
JPH0324175B2 (pl)
WO2022249446A1 (ja) 多孔質高活性魚肉タンパク質乾燥材料の製造方法、多孔質高活性魚肉タンパク質乾燥材料、及びこれを原料とする魚肉練り製品
WO2004042295A1 (en) A procedure and system for producing a cryogenic product and application of the product
US4053649A (en) Preparation of sliced dried beef product
RU2650532C2 (ru) Способ охлаждения и консервирования рыбы и морепродуктов