PL177633B1 - Układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą - Google Patents

Układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą

Info

Publication number
PL177633B1
PL177633B1 PL94310407A PL31040794A PL177633B1 PL 177633 B1 PL177633 B1 PL 177633B1 PL 94310407 A PL94310407 A PL 94310407A PL 31040794 A PL31040794 A PL 31040794A PL 177633 B1 PL177633 B1 PL 177633B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrode
membrane
gas
plate
electrodes
Prior art date
Application number
PL94310407A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310407A1 (en
Inventor
Robert Scannell
Bernd Busse
Original Assignee
Nora Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nora Deutschland Gmbh filed Critical Nora Deutschland Gmbh
Publication of PL310407A1 publication Critical patent/PL310407A1/xx
Publication of PL177633B1 publication Critical patent/PL177633B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B11/00Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for
    • C25B11/02Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by shape or form
    • C25B11/03Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by shape or form perforated or foraminous
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B11/00Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for
    • C25B11/02Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by shape or form
    • C25B11/03Electrodes; Manufacture thereof not otherwise provided for characterised by shape or form perforated or foraminous
    • C25B11/031Porous electrodes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Electrodes For Compound Or Non-Metal Manufacture (AREA)
  • Measurement Of Radiation (AREA)
  • Hybrid Cells (AREA)

Abstract

1. Uklad plaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membrana lub z diafragma, zawierajacy elementy o postaci plytkowej, zamocowane na dwóch koncach do dwóch pasków krawedziowych i oddalone od siebie dla utworzenia pomie- dzy nimi szczeliny do odprowadzania gazu z tylu tych elementów, znam ienny tym, ze ele- menty (2) o postaci plytkowej maja otwory. PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą, z co najmniej dwiema elektrodami przewodzącymi prąd i połączonymi trwale mechanicznie, pomiędzy którymi znajduje się szczelina odprowadzająca gaz. Elektrody mająwzdłużtej szczeliny powierzchnie wsporcze dla membrany lub diafragmy, a obszary krawędziowe ograniczające szczelinę odprowadzają gaz.
Znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 32 19 704 membranowe ogniwo elektrolityczne typu prasy filtracyjnej z parami elektrod o płaskiej strukturze, w którym każda elektroda zawiera co najmniej jedną dziurkowaną, środkową część aktywną, a pomiędzy parami elektrod jest umieszczona membrana. Pomiędzy krawędzią elektrody i krawędziąmembrany jest umieszczona uszczelka. Dziurkowana część środkowa elektrody ma strukturę podobną do kraty, przy czym pręty kraty sąprzesunięte względem siebie maksymalnie o połowę szerokości pręta. Pręty kraty jednej elektrody są umieszczone tak, że ich wzajemna odległość jest mniejsza niż rzut ich szerokości. Pręty kraty mają przynajmniej po stronie aktywnej krzywiznę wypukłą, a giubość uszczelki pomiędzy krawędzią elektrody i krawędziąmembrany jest równa lub mniejsza od wysokości części pręta kraty, wystającej ponad krawędź elektrody. Problemem jest, że w konfiguracj i tego typu należy liczyć się z wyczerpaniem, a także z pęcherzami gazu w pobliżu powierzchni wsporczej, co ma ujemny wpływ na membranę i powłokę elektrody.
Ogniwo elektrolityczne jest przeznaczone do elektrolizy elektrolitu uwodnionego chlorku, na przykład solanki, w celu wytwarzania wodnego roztworu wodorotlenku metali alkalicznych oraz chlorowca i wodoru. W ogniwach o powyższej budowie należy liczyć się z wyczerpywaniem się chlorku w pobliżu styku pomiędzy elektrodą i membraną, co powoduje pogorszenie się stabilności i trwałości.
Znany jest z europejskiego opisu patentowego nr 0 102 099 układ elektrod dla elektrolizera wytwarzającego gaz, zawłaszcza elektrolizera membranowego z elektrodami płytowymi umieszczonymi pionowo oraz przeciwelektrodą i membraną pomiędzy obydwiema elektrodami. Elektroda płytowa jest podzielona tutaj na poziome paski, których całkowita aktywna powierzchnia elektrody jest umieszczona równolegle i w minimalnym odstępie od przeciwelektrody, przy czym pomiędzy membranąi elektrodąjest usytuowana szczelina do odprowadzania gazu wytwarzanego w procesie przemiany elektrochemicznej. Do odprowadzania gazu unoszącego się ze
177 633 szczeliny pomiędzy membraną i elektrodą są zastosowane poziome paski w pobliżu ich górnych krawędzi, zaopatrzone w ustawiony pod kątem element odprowadzający gaz, na którym noszący się gaz rozszerza się i jest częściowo odprowadzany za elektrodę. Problemem jest tutaj szczelina pomiędzy membraną i dwiema elektrodami, wymagana zawsze do odprowadzania gazu, ponieważ ten stosunkowo duży odstęp powoduje wzrost napięcia ogniwa.
Znany jest z niemieckiego opisu patentowego nr 36 40 584 układ elektrod dla elektrolizera wytwarzającego gaz, zwłaszcza dla jednobiegunowego elektrolizera membranowego z umieszczonymi pionowo elektrodami płytowymi i przeciwelektrodami oraz membraną pomiędzy elektrodąpłytową i przeciwelektrodą. Na zwróconych w stronę membrany powierzchniach elektrod płytowych są utworzone płaskie struktury przewodzące i połączone elektrycznie z elektrodami płytowymi jako przedelektrody, które sąusytuowane w płaszczyznach równoległych do elektrod płytowych. Płaska struktura zastosowana jako elektroda jest wykonana w postaci dziurkowanych płyt, siatek metalowych rozciąganych, tkanin drucianych lub siatek drucianych, przy czym odstęp pomiędzy strukturami płaskimi wynosi od 1 do 5 mm. Elektrody płytowe są podzielone poziomo na całej długości na kilka oddzielnych elementów, w celu poprawy rozdziału prądu w membranie i zmniejszenia spadku napięcia na powierzchniach zwróconych do membrany. Problemem przy zastosowaniu takich elektrod jest wyczerpywanie się chlorku, szczególnie w pobliżu styku pomiędzy elektrodą i membraną wymiennika jonów, co powoduje pogorszenie się stabilności i trwałości.
Znany jest ponadto z europejskiego opisu patentowego nr 0 150 018 proces elektrolizy płynnych elektrolitów przy pomocy dziurkowanych elektrod w ogniwach elektrolitycznych podzielonych przez membranę wymiennika jonów, w którym jest wytwarzany obszar gazu w wyniku tworzenia się pęcherzy gazowych poprzecznie do głównego kierunku przepływu elektrolitu. Po rozerwaniu się na granicy fazowej, powstające pęcherze gazu przekazują zawartość gazową do sąsiedniego obszaru gazowego poprzecznego do głównego kierunku przepływu, przy czym ten obszar jest tworzony przez tylną przestrzeń za elektrodą w przypadku elektrod płytowych. Dziurkowane elektrody mogą być wykonane z siatek metalowych rozciąganych lub pasków z cienkiej blachy, a także innych materiałów. Problemem jest tutaj układ składający się z pojedynczych pasków z cienkiej blachy, jako stosunkowo mało ekonomiczny.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 480 515 elektrolizer do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu lub rozpraszania gazu przy użyciu co najmniej jednej elektrody mającej strukturę kapilarnąw jej obszarze krawędziowym po stronie reakcyjnej, tak, że gaz i elektrolit sątam przenoszone poprzecznie do elektrody, a szczelina kapilarna przylega do tego obszaru krawędziowego, który stwarza mniejszy opór dla przenoszenia gazu i elektrolitu wzdłuż prostopadłej płaszczyzny elektrody niż obszar krawędziowy. Elektrolizer zawiera co najmniej jedną elektrodę, która ma w obszarze krawędziowym po stronie reakcyjnej elementy elektrodowe z odstępem pomiędzy nimi wystarczająco małym dla utworzenia struktury kapilarnej, która prowadzi do wytworzenia jednowymiarowych lub dwuwymiarowych sił kapilarnych, tak że ruch gazu i elektrolitu w procesie elektrolitycznym zachodzi zasadniczo na płaszczyźnie elektrodowej w zapewnionej przestrzeni. Do obszaru krawędziowego przylega co najmniej jedna szczelina kapilarna.
Znana jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 608 114 konstrukcja elektrody, która składa się z płyty bez otworów, przy zastosowaniu układu poziomych kanałów dołączonych do pionowych kanałów o większej szerokości na stronie płyty skierowanej do membrany. Wydzielany gaz jest przenoszony przez poziome kanały do pionowych kanałów, które działają jak kominy, umożliwiając szybkie usuwanie gazu. Przyleganie gazu do membrany jest zmniejszone do minimum, nawet jeżeli gaz zawsze występuje pomiędzy elektrodą i membraną. Nie ma tu połączenia części przedniej płyty z jej tyłem na grubości samej płyty, która nie jest przepuszczalna dla gazu lub cieczy. Kanały są tutaj po prostu typu uzyskanego w obróbce powierzchniowej płyty.
W układzie według wynalazku elementy o postaci płytkowej mają otwory.
177 633
Korzystnie elementy o postaci płytkowej mająpowierzchnie wsporcze, usytuowane w jednej płaszczyźnie.
Korzystnie element o postaci płytkowej jest wykonany z siatki metalowej rozciąganej.
Korzystnie element o postaci płytkowej ma stosunek powierzchni czynnej elektrokatalitycznie do powierzchni geometrycznej, zawarty w zakresie od 0,9:1 do 2,0:1.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie układu płaskiego elektrod o strukturze otwartej, w razie potrzeby o budowie typu siatki, umożliwiającej szybkie odprowadzenie pęcherzy gazu o dużej wydajności przy zwiększonej wymianie elektrolitu w obszarze pomiędzy elektrodą i membraną. Poza tym układ elektrod jest łatwy do wykonania, jego stabilność i trwałość są poprawione i jest osiągnięte powiększenie powierzchni czynnej elektrokatalitycznie.
Układ elektrod według wynalazku jest łatwy do produkcji. Zaletą jest różna możliwość jego zastosowania, na przykład jako oparty bezpośrednio na membranie, a także jako katoda w pewnym odstępie od membrany. Poza tym jest możliwe szybkie odprowadzenie gazu dzięki elektrodom wykonanym z otworami w siatce metalowej. W ogniwach elektrochemicznych z elektrodą według wynalazku można uzyskać stosunkowo małe napięcie ogniwa w porównaniu ze zwykłymi ogniwami membranowymi, dzięki czemu zapewnia się znaczne oszczędności energii.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia układ płaski elektrod w widoku z góry, fig. 1b-fragment układu z fig. 1awwidoku bardziej szczegółowym, fig. 1c - profil układu elektrod w przekroju poprzecznym, fig. 2 układ elektrod w częściowym przekroju perspektywicznym i fig. 3 - wprowadzenie układu elektrod według wynalazku do elektrolizera membranowego, w postaci schematu w częściowym widoku.
Figura 1 a przedstawia układ elektrod 1 wykonany z płyty elektrodowej o płaskiej konstrukcji, który ma dużą liczbę elementów 2 o postaci płytkowej, oddzielonych od siebie przez szczelinę 3. Górne krawędzie 4 elementów 2 o postaci płytkowej są ustawione pod kątem po stronie zwróconej w kierunku od membrany wzdłuż linii 5 pokazanej na schemacie, w celu uzyskania szybkiego odprowadzania pęcherzy gazu, wytwarzanych w obszarze elektrod.
Figura 1b pokazuje zasadniczo równoległoboczne otwory 8 siatki metalowej, przy czym pomimo wybrań osiągniętejest powiększenie powierzchni aktywnej w zakresie od 1,1, do 1,3, co oznacza, że powierzchnia elektrodowa skuteczna elektrochemicznie zwiększa się dzięki otworom siatki metalowej, w porównaniu z powierzchnią zamkniętą, na przykład z 1 cm2 do 1,15 cm2.
Zastosowano siatkę metalową rozciąganą, o grubości pasków w zakresie od 1,5 do 4 mm. Długość otworu jest zawarta w zakresie od 2 do 4,5 mm, a szerokość otworu w zakresie od 1,2 do 3 mm.
Dzięki otworom w obszarze powierzchni elektrodowej aktywnej katalitycznie można uzyskać lepsze mieszanie się mieszanki pęcherzy gazu elektrolitu, przy lepszym odprowadzaniu pęcherzy gazu, przy czym osiąga się poprawę stabilności i trwałości w obszarze membrany i elektrody połączonej anodowo. Elektroda połączona anodowo jest przy tym w bezpośrednim kontakcie z membraną.
Figura 1 c przedstawia kąt pomiędzy górnymi krawędziami 4 i płaszczyzna ukiadu elektrod 1, wynoszący około 30°. Korzystny okazuje się kąt nachylenia w zakresie od 25° do 35°.
Materiałami właściwymi na układ elektrod są szczególnie blacha tytanowa, z aktywacją metalem szlachetnym i metalem nieszlachetnym, względnie blacha niklowa z aktywacją metalem szlachetnym.
Układ elektrod sprawdził się szczególnie przy zastosowaniujako anoda i katoda w elektrolizerze membranowym do elektrolizy roztworów chlorku sodowego lub potasowego albo do wytwarzania wodoru/tlenu.
Paski krawędziowe 6 i 7 są wykonane albo z siatki metalowej rozciąganej albo ze złożonej blachy.
Figura 2 pokazuje otwory 8 wymagane do odprowadzenia gazu wewnątrz elementów 2 o postaci płytkowej oraz szczelinę 3 i nachylone górne krawędzie 4, umożliwiające rozdzielenie mieszaniny gazu i elektrolitu na część elektrolitu i część odprowadzanego gazu. Jeżeli elektroda
177 633 jest połączona anodowo, membrana przylega bezpośrednio do obszaru 10 powierzchni, podczas gdy tylny obszar dochodzący do elektrolitu jest otwarty dla odprowadzenia gazu.
W przypadku połączenia katodowego elektrody, pomiędzy obszarem 10 powierzchni układu elektrod 1 i nie przedstawioną membraną wymiennika jonów są zastosowane elementy odległościowe, które zawierają materiał odporny na elektrolit, a które tutaj także nie zostały przedstawione.
Figura 3 przedstawia w schematycznym przekroju poprzecznym pojedyncze ogniwo membranowe, przy czym pokazana jest w przekrojujedynie membrana wymiennika jonów z katodą i anodą, a dla lepszej jasności zrezygnowano z przedstawienia dodatkowych elementów, takich jak elementy mocujące, kable prądowe, elementy odprowadzające gaz.
Jak widać z fig. 3, połączona anodowa elektroda ljest w bezpośrednim kontakcie stroną czołową 10 z powierzchnią przedstawionej schematycznie membrany 11, przy czym wymaganie szybkiego odprowadzania gazujest łatwo realizowane dzięki otworom 8 w obszarze elementów 2 o postaci płytkowej. Pęcherze gazu unoszą się do góry w kierunku pionowym w wyniku ich mniejszego ciężaru właściwego niż elektrolit 12, są tam gromadzone i prowadzone przez układ zbierający, tutaj nie pokazany. Podobny proces przebiega także na przeciwległej stronie membrany 11 przy pomocy połączonej katodowo elektrody 1 ', jednak katoda jest umieszczona w pewnym odstępie od membrany, w celu uzyskania wymiany substancji i stabilności membrany przy pomocy elementów odległościowych 13 naprzeciwko membrany 11 wymiennika jonów, w celu uzyskania odstępu w zakresie od 1do 3 mm. Jest jednak możliwe uzyskanie odstępu pomiędzy membranąi katodą, przy pomocy różnicy ciśnień. Tutaj także następuje odprowadzenie pęcherzy gazu w kierunku pionowym z katolitu 14, przy czym jest także zastosowany układ zbierający gaz, tutaj nie pokazany.
Przedstawiony częściowo pojemnik akumulatora 15 zawiera katolit i anolit.
Układ ogniwa membranowego znajduje zastosowanie szczególnie w elektrolizerach do wytwarzania chloru, jednak może on także służyć do wytwarzania wodoru/tlenu.
m 633
177 633
177 633 η
Η- Ο
Fig. 1a
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą, zawierający elementy o postaci płytkowej, zamocowane na dwóch końcach do dwóch pasków krawędziowych i oddalone od siebie dla utworzenia pomiędzy nimi szczeliny do odprowadzania gazu z tyłu tych elementów, znamienny tym, że elementy (2) o postaci płytkowej mają otwory.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy (2) o postaci płytkowej mająpowierzchnie wsporcze, usytuowane w jednej płaszczyźnie.
  3. 3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że element (2) o postaci płytkowej jest wykonany z siarki metalowej rozciąganej.
  4. 4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że element (2) o postaci płytkowej ma stosunek powierzchni czynnej elektrokatalitycznie do powierzchni geometrycznej, zawarty w zakresie od 0,9:1 do 2,0:1.
PL94310407A 1993-03-05 1994-01-28 Układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą PL177633B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4306889A DE4306889C1 (de) 1993-03-05 1993-03-05 Elektrodenanordnung für gasbildende elektrolytische Prozesse in Membran-Zellen und deren Verwendung
PCT/EP1994/000240 WO1994020649A1 (de) 1993-03-05 1994-01-28 Elektrodenanordnung für gasbildende elektrolytische prozesse in membran-zellen und deren verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310407A1 PL310407A1 (en) 1995-12-11
PL177633B1 true PL177633B1 (pl) 1999-12-31

Family

ID=6482002

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94310407A PL177633B1 (pl) 1993-03-05 1994-01-28 Układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5660698A (pl)
EP (1) EP0687312B1 (pl)
JP (1) JPH08507327A (pl)
AU (1) AU679038B2 (pl)
BG (1) BG99882A (pl)
BR (1) BR9405884A (pl)
CA (1) CA2154692A1 (pl)
CZ (1) CZ284530B6 (pl)
DE (2) DE4306889C1 (pl)
ES (1) ES2097032T3 (pl)
NO (1) NO953111L (pl)
PL (1) PL177633B1 (pl)
SA (1) SA94140724B1 (pl)
SK (1) SK108395A3 (pl)
TW (1) TW325927U (pl)
WO (1) WO1994020649A1 (pl)
ZA (1) ZA941191B (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1279069B1 (it) * 1995-11-22 1997-12-04 Permelec Spa Nora Migliorato tipo di elettrodo per elettrolizzatori a membrana a scambio ionico
US5849164A (en) * 1996-06-27 1998-12-15 Eltech Systems Corporation Cell with blade electrodes and recirculation chamber
DE19816334A1 (de) * 1998-04-11 1999-10-14 Krupp Uhde Gmbh Elektrolyseapparat zur Herstellung von Halogengasen
WO2000040782A1 (en) * 1999-01-08 2000-07-13 Moltech Invent S.A. Aluminium electrowinning cells with oxygen-evolving anodes
US10916674B2 (en) * 2002-05-07 2021-02-09 Nanoptek Corporation Bandgap-shifted semiconductor surface and method for making same, and apparatus for using same
DE10333853A1 (de) * 2003-07-24 2005-02-24 Bayer Materialscience Ag Elektrochemische Zelle
DE102004023161A1 (de) * 2004-05-07 2005-11-24 Eilenburger Elektrolyse- Und Umwelttechnik Gmbh Elektrolysezelle mit Mehrlagen-Streckmetall-Kathoden
SG173719A1 (en) * 2009-02-17 2011-09-29 Mcalister Technologies Llc Apparatus and method for gas capture during electrolysis
NZ595216A (en) * 2009-02-17 2014-03-28 Mcalister Technologies Llc Apparatus and method for controlling nucleation during electrolysis
MX2011008710A (es) * 2009-02-17 2011-11-04 Mcalister Technologies Llc Celda electrolitica y metodo de uso de ésta.
US9040012B2 (en) 2009-02-17 2015-05-26 Mcalister Technologies, Llc System and method for renewable resource production, for example, hydrogen production by microbial electrolysis, fermentation, and/or photosynthesis
US8075750B2 (en) 2009-02-17 2011-12-13 Mcalister Technologies, Llc Electrolytic cell and method of use thereof
DE102010021833A1 (de) * 2010-05-28 2011-12-01 Uhde Gmbh Elektrode für Elektrolysezelle
US20130034489A1 (en) * 2011-02-14 2013-02-07 Gilliam Ryan J Electrochemical hydroxide system and method using fine mesh cathode
US9222178B2 (en) 2013-01-22 2015-12-29 GTA, Inc. Electrolyzer
US8808512B2 (en) 2013-01-22 2014-08-19 GTA, Inc. Electrolyzer apparatus and method of making it
US9127244B2 (en) 2013-03-14 2015-09-08 Mcalister Technologies, Llc Digester assembly for providing renewable resources and associated systems, apparatuses, and methods
JP2016014381A (ja) * 2014-07-03 2016-01-28 ナブテスコ株式会社 車両用空気圧縮装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1581348A (en) * 1976-08-04 1980-12-10 Ici Ltd Bipolar unit for electrolytic cell
DE3219704A1 (de) * 1982-05-26 1983-12-01 Uhde Gmbh, 4600 Dortmund Membran-elektrolysezelle
DE3228884A1 (de) * 1982-08-03 1984-02-09 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Vertikal angeordnete plattenelektrode fuer gasbildende elektrolyseure
DE3345530A1 (de) * 1983-07-13 1985-06-27 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Gasentwickelnde metallelektrode fuer elektrolysezellen
DE3401637A1 (de) * 1984-01-19 1985-07-25 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zum elektrolysieren von fluessigen elektrolyten
DE3640584A1 (de) * 1986-11-27 1988-06-09 Metallgesellschaft Ag Elektrodenanordnung fuer gasbildende elektrolyseure mit vertikal angeordneten plattenelektroden
DE4119836A1 (de) * 1991-06-12 1992-12-17 Arnold Gallien Elektrolysezelle fuer gasentwickelnde bzw. gasverzehrende elektrolytische prozesse sowie verfahren zum betreiben der elektrolysezelle

Also Published As

Publication number Publication date
AU679038B2 (en) 1997-06-19
SA94140724B1 (ar) 2005-09-12
CZ225695A3 (en) 1996-04-17
NO953111D0 (no) 1995-08-08
CA2154692A1 (en) 1994-09-15
TW325927U (en) 1998-01-21
EP0687312A1 (de) 1995-12-20
US5660698A (en) 1997-08-26
NO953111L (no) 1995-08-08
SK108395A3 (en) 1997-05-07
DE4306889C1 (de) 1994-08-18
PL310407A1 (en) 1995-12-11
ZA941191B (en) 1994-09-20
ES2097032T3 (es) 1997-03-16
BG99882A (en) 1996-02-29
WO1994020649A1 (de) 1994-09-15
AU5999694A (en) 1994-09-26
EP0687312B1 (de) 1997-01-08
JPH08507327A (ja) 1996-08-06
BR9405884A (pt) 1995-12-12
DE59401542D1 (de) 1997-02-20
CZ284530B6 (cs) 1998-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177633B1 (pl) Układ płaski elektrod do elektrolitycznego procesu wytwarzania gazu w ogniwie z membraną lub z diafragmą
US4013525A (en) Electrolytic cells
US4464242A (en) Electrode structure for use in electrolytic cell
RU2423554C2 (ru) Упругий токораспределитель для перколяционных ячеек
SK363585A3 (en) Membrane electrolytic cell
JPS6137355B2 (pl)
RU2000100042A (ru) Биполярный электролизер с ионообменной мембраной
CA1189022A (en) Electrode with support member and elongated members parallel thereto
PL163158B1 (pl) Elektrolizer, zwlaszcza do elektrolizy chloro-alkalicznej PL PL PL PL PL PL
JPS60258489A (ja) 気体拡散カソードをもつ双極電解装置
HRP920972A2 (hr) Postolje za elektrolizer tipa filtar preša i jednopolni elektrolizer tipa filtar preša
US4474612A (en) Vertically extending plate electrode for gas-forming electrolyzers
FI82488C (fi) Elektrodkonstruktion foer gasbildande monopolaera elektrolysoerer.
NO160087B (no) Elektrolysoer av filterpressetypen.
US6527923B2 (en) Bifurcated electrode of use in electrolytic cells
JPH11106977A (ja) 複極型イオン交換膜電解槽
US4233147A (en) Membrane cell with an electrode for the production of a gas
RU2126462C1 (ru) Электрод, электролизер, способ изготовления электрода и способ электролиза
US4329218A (en) Vertical cathode pocket assembly for membrane-type electrolytic cell
JP2005504180A (ja) 電極表面を増大した、塩素及びアルカリを製造するための隔膜電解槽、及びその製造方法
MXPA94001386A (en) Electrode configuration for gas-forming electrolytic processes in membrane cells or diapragm cells
WO2003095705A1 (en) Bifurcated electrode of use in electrolytic cells

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080128