PL176614B1 - Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących - Google Patents

Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących

Info

Publication number
PL176614B1
PL176614B1 PL95307446A PL30744695A PL176614B1 PL 176614 B1 PL176614 B1 PL 176614B1 PL 95307446 A PL95307446 A PL 95307446A PL 30744695 A PL30744695 A PL 30744695A PL 176614 B1 PL176614 B1 PL 176614B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
separator
evaporator
chamber
heating chamber
vapor
Prior art date
Application number
PL95307446A
Other languages
English (en)
Other versions
PL307446A1 (en
Inventor
Antoni Cichocki
Original Assignee
Os Bad Rozwojowy Budowy Urzadz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Os Bad Rozwojowy Budowy Urzadz filed Critical Os Bad Rozwojowy Budowy Urzadz
Priority to PL95307446A priority Critical patent/PL176614B1/pl
Publication of PL307446A1 publication Critical patent/PL307446A1/xx
Publication of PL176614B1 publication Critical patent/PL176614B1/pl

Links

Landscapes

  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)

Abstract

1. Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących, zawierająca komorę grzejną i komorę oparów, składająca się z pionowo usytuowanej rury o zróżnicowanej średnicy, wewnątrz której, centralnie w osi aparatu umieszczony jest wał obrotowy mieszadła łopatkowego, znamienna tym, że w górnej części wyparki, poniżej króćca wyjściowego (5) oparów, usytuowanyjestseparatorszczelinowy (2), natomiast pod nim usytuowane są kolejno jeden pod drugim separator turbinowy (3) oraz separator łopatkowy (4), zamocowane na wale obrotowym (1) mieszadła łopatkowego, przy czym separator łopatkowy (4) znajduje się poniżej króćca wejściowego (6) cieczy zagę­ szczanej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących.
Znane wyparki mechaniczne, cienkowarstwowe z opadającym filmem cieczy posiadają kształt kolumny z zamocowanym wewnątrz centralnie, w osi aparatu, obrotowym wałem mieszadła łopatkowego. Wyparki tego rodzaju, w części górnej, stanowiącej komorę oparów, wyposażone są w oddzielacz kropel, mocowany na wale mieszadła i króciec odprowadzania oparów. Środkowa część wyparki, otoczona płaszczem grzewczym, stanowi komorę grzejną aparatu. W dolnej części aparatu, która ma kształt stożka, znajduje się króciec spustowy zgęszczonego produktu. Czynnik zagęszczany podawany jest do wyparki króćcem wejściowym umieszczonym powyżej komory grzejnej i spływa w postaci filmu cieczy po jej wewnętrznych ścianach. W komorze grzejnej następuje odparowanie rozpuszczalnika, ciecz zagęszczana spływa do dolnej. części aparatu, gdzie następuje odbiór zagęszczonego produktu, natomiast opary unoszą się do góry, do komory oparów, skąd kierowane są do układu skraplacza.
Wadą znanych wyparek mechanicznych, cienkowarstwowych jest niewystarczające zabezpieczenie przed porywaniem z komory oparów do układu skraplacza, kropel cieczy zagęszczanej, a szczególnie kropel cieczy pieniących.
Celem niniejszego wynalazku jest zmniejszenie strat cieczy zagęszczanej drogą skutecznego ograniczenia ilości kropel i piany porywanych przez odprowadzane do skraplacza opary.
Cel ten został osiągnięty dzięki skonstruowaniu wyparki mechanicznej, cienkowarstwowej do zagęszczania cieczy pieniących, która różni się zasadniczo od znanych wyparek mechanicznych odmienną koncepcją działania oraz zmodyfiko\wa'nibudow;tkomory oparów i mieszadła łopatkowego. Założono trójstopniowe wytrącanie kropel cieczy i niszczenie pian w unoszących się do góry wyparki oparach, które na swej drodze napotykają trzy kolejne separatory różniące się od siebie konstrukcją. Aparat według wynalazku jest cienkowarstwową wyparką mechaniczną w kształcie pionowo usytuowanej rury o zróżnicowanym przekroju, wewnątrz której, centralnie w osi aparatu umieszczony jest wał obrotowy mieszadła łopatkowego. Górną część wyparki stanowi komora oparów o średnicy 1,2 do 4 razy większej od środkowej części wyparki, która stanowi komorę grzeenąi jest otoczona co najmniej jednym płaszczem grzewczym. Wewnątrz komory grzejnej mieszadło posiada łopatki usytuowane w układzie pionowym, które są zamocowane wzdłuż całej długości odcinka wału obrotowego przechodzącego przez tę komorę. Dolna część wyparki, ukształtowana w stożek, wyposażona jest w króciec wyjściowy zagęszczonego produktu. Wyparka według wynalazku charakteryzuje się tym, że w górnej części wyparki, poniżej
176 614 króćca wyjściowego oparów, usytuowany jest separator szczelinowy w postaci półki dzwonowej. Pod nim, nawale obrotowym mieszadła zamocowane sąkolejno, jeden pod drugim, separator turbinowy oraz separator łopatkowy. Separator łopatkowy, pełniący jednocześnie rolę rozdzielacza cieczy zagęszczanej, usytuowany jest bezpośrednio nad komorą grzejną wyparki, poniżej króćca wejściowego cieczy zagęszczanej. Takie rozmieszczenie separatorów zapewnia trójstopniowe, skuteczne oddzielenie z oparów kropel cieczy czynnika zagęszczanego i niszczenie powstającej piany. Pierwszy stopień separacji kropel i piany stanowi separator łopatkowy, zamocowany na wale obrotowym mieszadła nad komorą grzejną wyparki. Spełnia on jednocześnie rolę rozdzielacza, przez który ciecz zagęszczana spływa do komory grzejnej. Nad nim, już w komorze oparów, zamocowany jest na wale obrotowym mieszadła separator turbinowy o dużej rozpiętości łopat i znacznej ich prędkości obwodowej, który współpracuje z przegrodami umieszczonymi na ścianie komory oparów. Wielkość separatora turbinowego odpowiada średnicy komory oparów, którajest 1,2 do 4 razy większa od średnicy komory grzejnej. Dzięki dużej prędkości obwodowej łopatek separatora turbinowego zwiększa się prędkość obwodowa zawartych w oparach kropel cieczy zagęszczanej z około 2 m/sek do około 10 m/sek, co sprzyja intensywnemu niszczeniu pian i skutecznemu wytrącaniu kropel cieczy z oparów. W górnej części komory oparów usytuowany jest separator kołpakowo-szczelinowy stanowiący półkę dzwonową, na której następuje ostateczne oddzielenie pian i kropel cieczy z oparów kierowanych do skraplacza. Trójstopniowe, prowadzone na kolejnych separatorach, wyłapywanie kropel i niszczenie piany pozwala w sposób zasadniczy zmniejszyć straty cieczy zagęszczanej porywanej przez opary wychodzące z wyparki.
Wyparka według wynalazku znajduje zastosowanie w przemyśle środków spożywczych, chemicznym, farmaceutycznym i innych do zatężania roztworów, zwłaszcza cieczy pieniących.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schematycznie przekrój podłużny wyparki.
Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących zbudowana jest z pionowo usytuowanej rury o zróżnicowanej średnicy, wewnątrz której centralnie w osi aparatu umieszczony jest wał obrotowy 1 mieszadła łopatkowego. Górną część wyparki stanowi komora oparów, która ma średnicę 2,5 razy większą od części środkowej aparatu, stanowiącej komorę grzejną aparatu. Komora oparów wyposażona jest w króciec wyjściowy 5 oparów, poniżej którego usytuowany jest separator szczelinowy 2 w postaci półki dzwonowej, natomiast pod nim, usytuowane są, zamocowane na wale obrotowym 1 mieszadła łopatkowego, separator turbinowy 3 oraz separator łopatkowy 4, przy czym separator łopatkowy 4 znajduje się poniżej króćca wejściowego 6 cieczy zagęszczanej. Komora grzejna wyparki otoczona jest dwoma płaszczami grzewczymi 7, zaopatrzonymi w króćce wejściowe 9 i króćce wyjściowe 10 czynnika grzewczego. Wewnątrz komory grzejnej mieszadło posiada łopatki usytuowane w układzie pionowym, zamocowane wzdłuż całej długości odcinka wału obrotowego 1 przechodzącego przez komorę grzejną. W dolnej części wyparki, która ma kształt stożka, znajduje się króciec wyjściowy 8 cieczy zagęszczonej. Ciecz zagęszczana doprowadzana jest do wyparki króćcem wejściowym 6 na separator łopatkowy 4, który jest jednocześnie rozdzielaczem czynnika zagęszczanego, następnie spływa w dół do komory grzejnej, gdzie następuje jej odparowanie. Ciecz zagęszczona spływa w dół wyparki skąd jest odprowadzana na zewnątrz przez króciec wyjściowy 8, natomiast opary unoszą się do góry gdzie napotykają kolejno, na zamocowane na wale obrotowym 1 mieszadła, separator łopatkowy 4 i separator turbinowy 3, który znajduje się już w komorze oparów o średnicy 2,5 razy większej od średnicy komory grzejnej. Separator turbinowy 3, współpracujący z przegrodami umieszczonymi na ścianie wyparki, dzięki dużej rozpiętości łopat, zwiększa prędkość obwodową kropel cieczy zawartych w oparach z około 2 m/sek do około 10 m/sek, co sprzyja niszczeniu pian i intensyfikuje wytrącanie kropel cieczy. Opary unosząc się dalej do góry przechodzą przez najwyżej usytuowany separator szczelinowy 2 stanowiący półkę dzwonową, gdzie następuje ostateczne oddzielenie kropel cieczy zagęszczanej i przez króciec wyjściowy 5 kierowane są do skraplacza.
176 614
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących, zawierająca komorę grzejnąi komorę oparów, składająca się z pionowo usytuowanej rury o zróżnicowanej średnicy, wewnątrz której, centralnie w osi aparatu umieszczony jest wał obrotowy mieszadła łopatkowego, znamienna tym, że w górnej części wyparki, poniżej króćca wyjściowego (5) oparów; usytuowany jest separator szczelinowy (2), natomiast pod nim usytuowane są kolejno jeden pod drugim separator turbinowy (3) oraz separator łopatkowy (4), zamocowane na wale obrotowym (1) mieszadła łopatkowego, przy czym separator łopatkowy (4) znajduje się poniżej króćca wejściowego (6) cieczy zagęszczanej.
  2. 2. Wyparka mechaniczna według zastrz. 1, znamienna tym, że jej komora oparów ma średnicę większą od 1,2 do 4 razy od średnicy komory grzejnej aparatu.
PL95307446A 1995-02-23 1995-02-23 Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących PL176614B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95307446A PL176614B1 (pl) 1995-02-23 1995-02-23 Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95307446A PL176614B1 (pl) 1995-02-23 1995-02-23 Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL307446A1 PL307446A1 (en) 1996-09-02
PL176614B1 true PL176614B1 (pl) 1999-07-30

Family

ID=20064482

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95307446A PL176614B1 (pl) 1995-02-23 1995-02-23 Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL176614B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422198A1 (pl) * 2017-07-12 2019-01-14 Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew Spółka Akcyjna Aparat próżniowy do zagęszczania produktów spożywczych i chemicznych oraz odzyskiwania aromatów i rozpuszczalników

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422198A1 (pl) * 2017-07-12 2019-01-14 Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew Spółka Akcyjna Aparat próżniowy do zagęszczania produktów spożywczych i chemicznych oraz odzyskiwania aromatów i rozpuszczalników

Also Published As

Publication number Publication date
PL307446A1 (en) 1996-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6656327B2 (en) Method and device for the production of pure steam
US10046249B2 (en) Compact mechanical vapor recompression evaporator system
AU2001289965A1 (en) Method and device for the production of pure steam
US4536258A (en) Distilling apparatus operating on the thermocompressor principle
US8741101B2 (en) Liquid concentrator
US4375386A (en) Cyclonic entrainment separator for evaporator
PL176614B1 (pl) Wyparka mechaniczna, cienkowarstwowa do zagęszczania cieczy pieniących
JP2006175428A (ja) 高速旋回式蒸発装置におけるミスト除去構造並びにこの装置を用いた含油廃水の処理方法
CN108905267B (zh) 一种挥发油结晶提取系统以及精油生产流水线
SE507691C2 (sv) Indunstningsapparat för indunstning av vätskor, såsom avlut från cellulosakokning
JP6677006B2 (ja) 溶剤回収装置
PL117822B1 (en) Apparatus for chlorine dioxide manufacture
CN210543403U (zh) 一种超声式升降膜一体化蒸发浓缩装置
JPH06198102A (ja) 垂直塔式蒸発器
US3630262A (en) Method and apparatus for producing an improved anhydrous caustic product
CN103193285A (zh) 喷雾式多级闪蒸海水淡化设备
US2604154A (en) Apparatus and method for controlling foam
CN212511085U (zh) 一种蒸汽发生器上的气液分离器
RU2294786C2 (ru) Выпарной аппарат
CN112156489A (zh) Mvr蒸发器以及mvr蒸发系统
CN216764369U (zh) 气液分离塔
CN220276299U (zh) 轴流搅拌式外循环升膜结构蒸发浓缩结晶一体化装置
CN214286713U (zh) 便于排出浓缩液的强制循环蒸发装置
US20150041071A1 (en) Compact evaporator system
WO1989010779A1 (en) Apparatus and method for improving vapor quality in evaporators