PL174360B1 - Urządzenie eksploatacyjne i sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym - Google Patents

Urządzenie eksploatacyjne i sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym

Info

Publication number
PL174360B1
PL174360B1 PL94304798A PL30479894A PL174360B1 PL 174360 B1 PL174360 B1 PL 174360B1 PL 94304798 A PL94304798 A PL 94304798A PL 30479894 A PL30479894 A PL 30479894A PL 174360 B1 PL174360 B1 PL 174360B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
cutting
conveyor
plow
arm
Prior art date
Application number
PL94304798A
Other languages
English (en)
Other versions
PL304798A1 (en
Inventor
Fritz Kleibohmer
Hans J. Mentrup
Original Assignee
Dbt Deutsche Bergbautechnik Gmbh
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Deutsche Bergbautechnik Gmbh, Dbt Gmbh filed Critical Dbt Deutsche Bergbautechnik Gmbh
Publication of PL304798A1 publication Critical patent/PL304798A1/xx
Publication of PL174360B1 publication Critical patent/PL174360B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • E21D23/0052Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor with advancing shifting devices connected therewith
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C27/00Machines which completely free the mineral from the seam
    • E21C27/20Mineral freed by means not involving slitting
    • E21C27/32Mineral freed by means not involving slitting by adjustable or non-adjustable planing means with or without loading arrangements
    • E21C27/34Machine propelled along the working face by cable or chain
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D9/00Tunnels or galleries, with or without linings; Methods or apparatus for making thereof; Layout of tunnels or galleries
    • E21D9/12Devices for removing or hauling away excavated material or spoil; Working or loading platforms
    • E21D9/126Loading devices or installations
    • E21D9/128Loader-conveyors with gathering arms
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F13/00Transport specially adapted to underground conditions
    • E21F13/06Transport of mined material at or adjacent to the working face
    • E21F13/063Loading devices for use in mining

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Abstract

1 . Urzadzenie eksploatacyjne do górnictwa podziemnego, zwlaszcza do eksploatacji na dlugim froncie wybierania, zawierajace równole- gle obok siebie umieszczone hydrauliczne obu- dowy kroczace, przekladalne w kierunku wybierania, przekladalny przenosnik, umiesz- czony przed przodkiem wybierakowym, przy czym obudowy kroczace, obejmujace przenosnik swymi wystajacymi nad nim stropnicami, wypo- sazone sa w urzadzenia urabiajace, wybierajace sciane w polozonym przed nimi obszarze, które ulozyskowane sa wychylcie w wychylnych lozy- skach na stropnicach obudowy kroczacej i wypo- sazone w naped wychylny, znamienne tym, ze kazde urzadzenie urabiajace (14) sklada sie ze struga czolowego (20), urabiajacego sciane na calej jej wysokosci jednym ciaglym cieciem lukowym, który umieszczony jest w lozysku wy- chylnym (19) na dolnej stronie wystajacej w kie- runku sciany (9) stropnicy (8) obudowy kroczacej (2). FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie eksploatacyjne w górnictwie podziemnym, zwłaszcza do eksploatacji na długim froncie wybierania, oraz sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym, zwłaszcza eksploatacji na długim froncie wybierania.
1*74 6360
W zestawach do ubierki ścianowej znane są w różnych wykonaniach urządzenia eksploatacyjne, w których do każdej obudowy kroczącej przynależy urządzenie urabiające tak, że podczas urabiania węgla ściana może być urabiana z dużą wydajnością, jednocześnie na całej długości. Rozwiązania takie znane są z opisów patentowych DE-855 388, DE-24 12 996, DE-25 52 817.W znanym urządzeniu eksploatacyjnym tego rodzaju (DE-28 06 767) urządzenia urabiające składają się z wychylnych ram, ułożyskowanych przesuwnie na stropnicy tarczy osłonowej, nie tylko wychylanych w pionie ale także przesuwnych w kierunku urabiania, które to ramy stanowiąnośnik narzędzi dla narzędzi urabiających. Składają się one np. z sanek z dyszami, ułożyskowanych przesuwnie w wychylnej ramie, przy czym dysze zasilane są wodą pod wysokim ciśnieniem lub z bębnów wrębowych, które przez ciąg wału kardana sąpołączone w łańcuch bębnów wrębowych o wspólnym napędzie, albo też posiadająwłasny napędbębna. Łożyska wychylne ram wychylnych znajdują się w stropnicach tarcz osłonowych, podpartych stojakami tak, że tylko przez kombinację ruchów wychylnych i posuwowych ram wychylnych, tzn.w wielu cięciach łukowych za pomocąstopniowo przesuwanej ramy, ściana może być uchwycona i urabiana przez narzędzia urabiające na całej · grubości pokładu.
Urządzenia eksploatacyjne wspomnianego rodzaju w praktyce górniczej nie mogły być dotychczas zastosowane pomimo, że można za ich pomocąuzyskiwać znacznie większą wydajność urabiania niż przy użyciu dotychczas stosowanych urządzeń strugowych i wrębowych, ponieważ do każdej tarczy osłonowej przyporządkowane jest urządzenie urabiające i dlatego ściana może być jednocześnie urabiana na całej długości.
Zadaniem wynalazku jest przede wszystkim takie ukształtowanie urządzenia eksploatacyjnego, żeby pokład lub złoże np. pokład węglowy, lub także inne złoża, np. soli lub fosfatów, mogły być urabiane bez nadmiernego nakładu maszynowego, nie tylko na długich frontach wybierania lecz w razie potrzeby również na krótkich frontach wybierania.
Zadanie w odniesieniu do urządzenia według wynalazku zostało rozwiązane dzięki temu, że każde urządzenie urabiające składa się ze struga czołowego, urabiającego ścianę na całej jej wysokości jednym ciągłym cięciem łukowym, który umieszczony jest w łożysku wychylnym na dolnej stronie wystającej w kierunku ściany stropnicy obudowy kroczącej.
Korzystnie łożysko wychylne struga czołowego usytuowane jest w przybliżeniu w połowie wysokości pomiędzy poziomami spągu i stropu, a urządzenie posiada napęd nastawczy do przestawiania w pionie łożyska wychylnego.
Poza tym urządzenie urabiające ze strugiem czołowym umieszczone jest celowo w końcowym obszarze, od strony ściany,wystającej do przodu stropnicy, a więc w pobliżu ściany, zwłaszcza dlatego zgodnie z wynalazkiem łożysko wychylne struga czołowego w jego położeniu roboczym jest usytuowane od strony ściany przed przekładalnym przenośnikiem.
Strug czołowy posiada ostrze urabiające utworzone korzystnie przez szereg noży, które umieszczone są w odstępie tworzącym dźwignię względem łożyska wychylnego i usytuowane na szerokości obudowy kroczącej.
Według dalszej cechy wynalazku strug czołowy wykonany jest w postaci struga łyżkowego. Korzystnie urządzenie jest tak rozwiązane, że strug łyżkowy tworzący strug czołowy posiada dłuższe ramię zamocowane w łożysku wychylnym, które w odstępie, tworzącym ramię względem łożyska wychylnego posiada usytuowane pod kątem do dłuższego ramienia, ramię urabiające, skierowane w stronę ściany i tworzące ostrze struga, przy czym długość ramienia urabiającego jest mniejsza od długości dłuższego ramienia.
Ramię urabiające i dłuższe ramię tworząwzględem siebie kąt prosty, przy czym dłuższe ramię swym końcem odwróconym od ramienia urabiającego przebiega poza łożyskiem wychylnym. Celowo układ tenjest tak wykonany, że dłuższe ramię wykonanejestjako płyta zrzutowa do odprowadzania do dołu ponad swoją swobodną krawędzią w obszar przenośnika zwał urobku. Korzystnie strug czołowy posiada napęd wychylny, w postaci co najmniej jednego hydraulicznego siłownika podwójnego działania, korzystnie o co najmniej dwóch stopniach wysuwania.
Zgodnie z wynalazkiem, strug czołowy ułożyskowanyjest w łożysku wychylnym, umieszczonym na nośniku, który ułożyskowany jest w łożysku przegubowym na wystającej stropnicy
174 360 obudowy kroczącej i jest zaopatrzony w napęd nastawczy, korzystnie w postaci co najmniej jednego hydraulicznego siłownika sterującego, do przestawiania w pionie. Korzystnie siłownik wychylny jest podparty w przyłączu przegubowym na nośniku, który ułożyskowany jest w łożysku przegubowym jako dźwignia dwuramienna, przy czym łożysko wychylne struga czołowego umieszczone jest na ramieniu dźwigni zwróconym do ściany, a przyłącze przegubowe siłownika wychylnego i przyłącze przegubowe siłownika sterującego umieszczone sąna przeciwległym ramieniu dźwigni, utworzonej przez nośnik.
Zaleca się aby nośnik struga był wykonany jako otwarta rama wychylna, w której jest ułożyskowane wychylnie ramię struga czołowego.
Według wynalazku strug czołowy na swojej stronie tylnej posiada listwę ładującą współpracującą ze spągiem.
Korzystnie co najmniej część noży tworzących ostrze struga czołowego wykonanych jest jako noże udarowe, zwłaszcza napędzane hydraulicznie, względnie cały strug czołowy ma postać młota udarowego napędzanego hydraulicznie.
W korzystnym wykonaniu strug czołowy i przyporządkowane mu obudowy kroczące wyposażone są w układ sterowania elektrohydraulicznego z tym, że obudowa krocząca składa się z hydraulicznych tarcz osłonowych, których stropnice sięgające poza przenośnik na swojej stronie dolnej skierowanej do spągu, posiadają wsporniki nośne dla urządzeń urabiających.
Korzystnie obudowy kroczące, swymi hydraulicznymi mechanizmami kroczącymi dołączone są do przekładalnego przenośnika.
Według wynalazku przenośnik od strony ściany posiada rampę ładującą.
Zadanie w odniesieniu do sposobu eksploatacji według wynalazku zostało rozwiązane dzięki temu, że wychodząc z położenia podstawowego obudów kroczących, znajdujących się o jeden krok do tylu, przykłada się najpierw parzyste lub nieparzyste obudowy kroczące w kierunku urabiania i doprowadza sięje w położenie urabiania, a pozostałe nieparzyste lub parzyste obudowy kroczące pozostawia się w stanie osadzonym, w swym położeniu podstawowym, po czym osadza się je i przeprowadza się za pomocą strugów czołowych, na tych przesuniętych do przodu obudowach kroczących urabianie ściany, a następnie pozostałe nieparzyste lub parzyste obudowy kroczące przekłada się z położenia podstawowego w położenie urabiania, aby urabiać następnie ścianę za pomocą strugów czołowych w obszarze obejmowanych przez te obudowy kroczące.
Według wynalazku obudowy kroczące przekłada się ze strugami czołowymi znajdującymi się w położeniu opuszczonym, przy czym podczas przekładania strugi czołowe swymi ostrzami wcina się na poziomie spągu w ścianę.
Urządzenia urabiające, przyporządkowane poszczególnym hydraulicznym obudowom kroczącym, względnie tarczom osłonowym, są tak wykonane, że mogą wybierać ścianę, przy nieruchomej osi wychylnej struga czołowego, z określonągłębokościącięcia przy ciągłym cięciu łukowym na całej grubości, względnie wysokości pomiędzy poziomem spągu i poziomem stropu. Dzięki temu można uzyskiwać bardzo dużą wydajność urabiania. Strugi czołowe stanowią proste przyrządy pod względem techniki maszynowej tak, że nakłady konstrukcyjne na urządzenia urabiające przynależne do jednostek obudowy, nie są nadmiernie duże, a w stosunku do osiąganych wydajności urabiania są one małe. Ponadto jako napędy wychylające dla strugów czołowych stosuje się proste siłowniki, które są napędzane za pomocą układu hydraulicznego i tak koniecznego dla obudowy ściany. Zamocowane hydraulicznie pomiędzy stropem i spągiem obudowy kroczące, względnie tarcze osłonowe stanowią stabilnąpodporę dla struga czołowego i podczas urabiania pozwalają na działanie dużych sił przy cięciu łukowym.
Usytuowanie łożyska wychylnego powyżej przenośnika, pomiędzy nim i wystającą stropnicą obudowy kroczącej, umożliwia pracę przy takim profilu cięcia struga czołowego, który jest korzystny ze względów technicznych, tzn. ułatwia proces odluźniania przede wszystkim przy dużym nacisku eksploatacyjnym.
174 360
Usytuowanie łożyska wychylnego przed przenośnikiem, umożliwia zwartą budowę urządzenia urabiającego i ułatwia również załadunek na przenośnik materiału urabianego ze ściany przez urządzenie urabiające.
Łożysko wychylne struga czołowego jest celowo przestawialne w pionie tak, że każde urządzenie urabiające może być dopasowane do zmieniających się grubości pokładu i do przebiegu ściany, niezależnie od tego czy wahania grubości pokładu wynikają z przebiegu stropu czy spągu.
Cięcie łukowe od poziomu spągu do poziomu stropu pozwala między innymi wycinać za pomocą struga czołowego bardzo gładki i pozbawiony stopni spąg, co jest korzystnym przy przekładaniu przenośnika i obudowy. Jednocześnie przy tym rodzaju pracy uzyskuje się korzyści pod względem prostego załadunku urobku na przenośnik.
Według wynalazku strug czołowy z przyporządkowaną obudową kroczącą tworzą przekładalnąj ednostkę konstrukcyjną, przy czym strug czołowyjest tak wykonany, że ma możliwość urabiania ściany w jednym ciągłym cięciu łukowym na całej wysokości i na całej szerokości zestawu obudowy. Przez ustawienie obok siebie większej lub mniejszej liczby takich obudów można prowadzić urabianie na dowolnie długiej ścianie, przy dużej wydajności urabiania. Zestawy obudowy wyposażone w strugi czołowe mogąbyć stosowane jako elementy standardowe przy wybieraniu na długim lub krótkim froncie, względnie przy prowadzeniu chodników w złożu.
Dla wszystkich działań napędowych i sterujących są zastosowane hydrauliczne cylindry. Szczególnie korzystnie urządzenie eksploatacyjne według wynalazku można stosować do wybierania w zakresie grubości 1,5 do 3 m. Urządzenie eksploatacyjne według wynalazku może być stosowane do wybierania w pokładach lub złożach w rodzaju pokładów, np. pokładach węgla, jednakże również do wybierania innych złóż, np. do urabiania fosfatów lub złóż soli potasowych. Szczególnie korzystnie może być stosowane do wybierania warstwami.
Urządzenie według wynalazkujest uwidocznione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w przekroju poprzecznym' podczas pracy urabiania, np. podczas pracy urabiania ściany urządzenie eksploatacyjne zjednąhydrauliczną obudowąkroczącą i przynależnym urządzeniem urabiającym, przy czym zestaw obudowy cofniętyjest względem przenośnika, a strug czołowy znajduje się w swej pozycji wyjściowej przed wykonaniem cięcia łukowego, fig.2 - w przekroju według fig. 1, zestaw obudowy po dokonanej przekładce, przy czym strug czołowy znajduje się na poziomie spągu i podcina ścianę, a fig.3 -w przekroju według fig.1, strug czołowy w jego górnym, wychylonym położeniu, przy końcu cięcia łukowego.
Podczas podziemnej pracy urabiania, względnie ubierki ścianowej 1, w jednym szeregu, równolegle obok siebie, są umieszczone hydrauliczne obudowy kroczące 2, a od strony ściany spoczywa przed nimi znajdujący się na spągu 3 przenośnik 4, który wykonanyjestjako przenośnik łańcuchowy zgrzebłowy i przebiega wzdłuż urabianej ściany. Obudowy kroczące 2 swymi mechanizmami kroczącymi 5 są dołączone od strony podsadzkowej do przenośnika 4 tak, że przenośnik 4 za pomocą mechanizmów kroczących może być przekładany skokowo w kierunku A, a jednocześnie za pomocą mechanizmów kroczących obudowy kroczące 2, pojedynczo lub grupowo, mogąbyć podciągane w kierunku urabiania A.
Obudowy kroczące 2 składają się z tarcz osłonowych ze spągnicami 6, z hydraulicznych stojaków 7 opartych w przegubach dolnych na spągnicy 6, przy czym w przedstawionym przykładzie wykonania znajdująsię dwa stojaki 7, ustawione obok siebie w kierunku wzdłużnym ściany 9, ze stropnicy 8, która ponad przenośnikiem 4 wystaje w kierunku ściany 9 ijest podparta na stojakach 7 oraz z tarczy zawałowej 10, która od strony podsadzkowej dołączona jest w przegubie łączącym (11) do stropnicy 8, a w dolnym obszarze połączonajest ze spągnicą 6 za pomocą prostowodów 12 i 13. W przedstawionym przykładzie wykonania pomiędzy tarczązawałową 10 i stropnicą 8 znajduje się jeszcze hydrauliczny siłownik 13.
Każda obudowa krocząca 2 posiada własne urządzenie urabiające 14, za pomocą którego urabiana jest ściana 9 na szerokości przynależnej obudowy kroczącej 2. Urządzenia urabiające 14 podwieszone są pod wystającą stropnicą 8, podtrzymującą strop 15.
174 360
Przy każdej obudowie kroczącej 2, na dolnej stronie wystającej stropnicy 8 zamocowany jest, skierowany do spągu 3,wspornik łączący 16, który wykonany jest w postaci wideł,o ściankach bocznych ustawionych we wzajemnym odstępie i przebiegających w kierunku wzdłużnym ściany 9, przy czym w dolnych obszarach końcowych tych ścianek ułożyskowany jest wahliwie nośnik 17, osadzony w łożysku przegubowym 18, o osi przebiegającej w kierunku ściany 9. Na nośniku 17 od strony ściany,w łożysku przegubowym 19, którego oś przebiega równolegle do osi łożyska przegubowego 18, ułożyskowanyjest strug czołowy 20 przesuwany w pionie za pomocą napędu, nastawczego 23, który składa się zjednego lub wielu wychylnych hydraulicznych siłowników 21 o dwustopniowym działaniu, korzystnie posiadających przynajmniej dwa wysuwane teleskopowo człony. Jest widoczne, że nośnik 17 ułożyskowany jest w łożysku przegubowym 18 j ak dwuramienna dźwignia, przy czym łożysko przegubowe 19 struga czołowego 20 zamocowane jest do ramienia nośnika 17 skierowanego w stronę ściany 9, a przyłącze przegubowe 22, co najmniej jednego siłownika wychylnego 21, zamocowane jest do przeciwległego ramienia nośnika 17. Pomiędzy wspornikiem łączącym 16 i ramieniem nośnika 17 skierowanym w stronę podsadzki, umieszczony jest napęd nastawczy 23 w postaci co najmniej jednego hydraulicznego siłownika sterującego, który z jednej strony połączony jest przez przegub 24 ze wspornikiem łączącymi 6, a z drugiej strony swym tłoczyskiem połączonyjest przez przegub 25 do nośnika 17 tak, że za jego pomocą nośnik 17 może być wychylany w łożysku przegubowym 18.
Łożysko przegubowe 19 struga czołowego 20 w przybliżeniu położone jest na połowie wysokości pomiędzy poziomem spągu i poziomem stropu 15, powyżej przenośnika 4 i przesunięte jest względem niego w kierunku ściany 9, przy czym przez odchylanie nośnika 17 za pomocą siłownika sterującego 23 można regulować wysokość położenia przegubowego łożyska 19, dla dopasowania do zmieniającej się grubości pokładu, względnie wysokości ściany 9.
Strug czołowy 20 wykonany jest w postaci struga łyżkowego. Posiada on stosunkowo długie ramię 28, które w odstępie od łożyska wychylnego 19, poprzez dolne zaokrąglenie 27 przechodzi w ramię urabiające 28, przebiegające pod kątem względem dłuższego ramienia 26 i jest skierowane w stronę ściany 9, przy czym długość ramienia urabiającego 28 jest znacznie mniejsza od długości dłuższego ramienia 26. Ramię urabiające 28 i dłuższe ramię 26 tworzą ze sobą kąt prosty.
Łożysko wychylne 19 znajduje się na tylnej stronie dłuższego ramienia 26, które swym końcem przeciwnym do ramienia urabiającego 28 wychodzi za łożysko wychylne 1!). Na tylnej stronie dłuższego ramienia 26 poniżej łożyska wychylnego 19, znajduje się wspornik łączący 29, do którego, w przedstawionym przykładzie, w przegubie 30 przyłączone jest tłoczysko siłownika wychylnego 21. Swobodna krawędź ramienia urabiającego 28 tworzy krawędź tnącą, względnie ostrze struga 31, które utworzone jest przez szereg noży, które utrzymywane są wymiennie w uchwytach, znajdujących się na ramieniu urabiającym 28.
Nośnik 17 wykonanyjest w postaci otwartej, wychylnej ramy, np. o kształcie litery U, która na swych obu równoległych ramionach ułożyskowana jest w łożysku wychylnym 18, usytuowanym na wspornikach łączących 16, które zamocowane sąna stropnicy 8. Jak widać z porównania fig.1 i 2 z fig.3, nośnikl7, względnie tworząca go rama wychylną i jej zawieszenie na stropnicy 8 jest tak wykonane, że w fazie końcowej łukowego cięcia struga czołowego 20, przechodzącego od poziomu spągu 3 do poziomu stropu 15, jego dłuższe ramię 26 swym swobodnym końcem może przechodzić pomiędzy obiema równoległymi ściankami nośnika 17 tworzącymi literę U, przy czym dłuższe ramię 26 w swym położeniu końcowym według fig.3 nachylone jest skośnie do dołu, w kierunku do przenośnika 4. Dłuższe ramię 26 tworzy przy tym płytę odprowadzającą przez którązwał urobku, urobiony przez strug łyżkowy podczas cięcia łukowego, odprowadzany jest nad tylnąkrawędzią26 dłuższego ramienia 26, do dołu na przenośnik 4, względnie przynajmniej częściowo od strony ściany9 odprowadzanyjest, względnie zrzucany przed przenośnik 4.
Przed przenośnikiem 4 od strony ściany 9 umieszczona jest rampa załadowcza 32 ponad którą przy przekładaniu przenośnika w kierunku urabiania A, zwał urobku leżący na spągu 3 w wąskim przejściu przed ścianą 9, ładowany jest na przenośnik. Poza za tym przy tylnej stronie struga czołowego 20, w niniejszym przykładzie w obszarze dolnego zaokrąglenia 27, znajduje
174 360 się listwa ładująca 3 3, która przy powrotnym ruchu wychylnym struga czołowego 20 porusza się po spągu 3, przesuwając przy tym znajdujący się tam urobek w kierunku przenośnika 4.
W przedstawionym przykładzie wykonania urządzenie urabiające 14 ze strugiem czołowym 20 jest tak wykonane i napędzane, że przy urabianiu wykonuje cięcie łukowe, przechodzące cdpceiome spągu 3 do poziomu stropu 15, odpowiadające łukowi koła, którego środek utworzcnejest przez oś łożyska wychylnego 19, urabiając, względnie skrawając przy tym ścianę 9 na określonej głębokości cięcia.
Po wykonaniu takiego łukowego cięcia urabiającego, strug czołowy 20, za pomocą siłownika wychylnego 21, z wychylonej pozycji zgodnej z fig.3, zostaje ponownie odchylony do pozycji wyjściowej z fig.1, po czym przeprowadza się nowe łukowe cięcie urabiające.
Szczególnie korzystny sposób eksploatacji przeprowadzany jest jak następuje.
W położeniu wyjściowym według fig.1, wszystkie obudowy kroczące 2 w ścianie 9 są cofnięte względem przenośnika 4 o jeden krok wstecz, którego wielkość odpowiada zabierce, zjaką strug czołowy 20 wykonuje cięcie łukowe. Strug czołowy 20 znajduje się w położeniu opuszczonym przedstawionym na fig.1, w którymjego ostrze 31 spoczywa na poziomie spągu 3 i skierowane jest do niego równolegle.
Następnie w szeregu obudów, każda druga obudowa krocząca 2, za pomocą swego mechanizmu kroczącego 5, stropnicy 8 utrzymującej styk ze stropem i przy zastosowaniu przenośnika 4 jako podpory, zostaje przekładana ojeden krok względem przenośnika 4 w kierunku urabiania A, podczas gdy inne obudowy kroczące 2 pozostają w swym stanie osadzonym, według fig. 1. Przy przesuwaniu do przodu parzystych lub nieparzystych obudów kroczących 2 z pozycji według fig.1 pozycję według fig.2, erządueniaurabiającego 14 tych obudów kroczących 2 zostają również zabrane, a ich strugi czołowe 20, zabezpieczone przed odchyleniem do tyłu przed działaniem sił przesuwających, wywieranych przez mechanizm kroczący 5, zostają wciśnięte swymi ostrzami 31 w ścianę 9 na poziomie spągu 3, wskutek czego strugi czołowe 20 wykonują na poziomie spągu 3, podcięte ściany 9, jak to widać wyraźnie z fig.2.
Po przełożeniu wspomnianych parzystych lub zieparuestych obudów kroczących 2 i ich ponownym osadzeniu pomiędzy stropem 18 i spągiem 3, ich urządzenia urabiające 14 zostają uruchomione. Dokonuje się to przez zasilenie ośrodkiem ciśnieniowym siłowników wychylnych 21. Przy wysuwaniu się siłowników wychylnych 21 strugi czołowe 20 wykonują skierowane do góry cięcie łukowe, od położenia z fig.2 do położenia z fig.3. Powstający przy tym łukowym cięciu zwał urobku zbiera się w łyżce struga czołowego 20, jak zaznaczono to na fig.3 cyfrą 33.W górnym krańcowym wychyleniu dłuższe ramię 26 struga czołowego 20 nachylone jest skośnie do dołu w kierunku przenośnika 4 tak, że zwał urobku 33 ponad swobodną krawędzią 26' może spadać do dołu na przenośnik 4, a częściowo również od strony ściany 9 przed przenośnik 4. Strugi czołowe 20 pracują więc jako ładujące strugi czołowe. Zwał urobku 33 znajdujący się w wąskim przejściu pomiędzy ści^^9, i przenośnikiem 4 przy powrocie strugów czołowych 20 do położenia wyjściowego, zgodnie z fig.1, zostaje przesunięty przez poruszającą się po spągu 3 listwę zgamiającą26, w kierunku przenośnika 4 i później przy przekładaniu przenośnika 4 w kierunku urabiania A zostajeponad rampą ładunkową 32 załadowany na przenośnik 4.
Zgodnie z niniejszym sposobem ściana 9, urabiana jest w cząstkowych obszarach każdej drugiej obudowy kroczącej 2 na określoną głębokość cięcia. Następnie pozostające jeszcze w położeniu według fig.1 obudowy kroczące 2, za pomocąswoich mechanizmów kroczących 5 zos stająprzesunięte o jeden krok przed przenośnik 4 tak, że ich strugi czołowe 20 przechodzą do pozycji roboczej i po ponownym osadzeniu tych obudów 2, urabiane sąpozostałe obszary ściany na głębokość cięcia. Po zakończeniu tej pracy przenośnik 4 jest przekładany o jeden krok za pomocąmechanizmów kroczących 5, w kierunku urabiania A, poczym następuje następny cykl roboczy.
Cały opisany przebieg roboczy może być sterowany automatycznie. Sterowanie urządzeń urabiających 14 może być połączone z elektrohydraulicznym sterowaniem obudowy kroczącej .W przerwach roboczych strugi czołowe 20, za pomocą swych siłowników wychylnych 21, rucgąbeć ustawione względem ściany 9 tak, że stanowią one swego rodzaju amortyza174 360 tory. Urabianie może wtedy przebiegać automatycznie dla ściany pozbawionej obsługi ludzkiej. Dla każdej oddzielnej obudowy kroczącej 2, za pomocą siłownika sterującego 23, może być nastawiana wysokość położenia łożyska wychylnego 1S9, dopasowana do miejscowej grubości pokładu, względnie do zmian grubości pokładu, jakie mogą występować wzdłuż przebiegu ściany 9.
Jeżeli np. przy zakłóceniach w przebiegu pokładu i/lub przy obecności skał w ścianie, musi być ona rozluźniona przez prace strzałowe, to strugi czołowe 20 mogą pełnić rolę tarcz osłonowych dla znajdujących się za nimi urządzeń ścianowych (przenośnik i obudowa). Przy bardzo zwartym węglu lub innych odpornych ścianach, noże, względnie ostrza 31 mogą być wykonane jako napędzane hydraulicznie udarowe noże. Strug czołowy 20 w tym przypadku może być również wykonany jako hydraulicznie napędzane urządzenie udarowe tak, że przy cięciu łukowym za pomocą napędu udarowego uzyskuje się działanie udarowe.
Za pomocą urządzeń urabiających według wynalazku można urabiać pokłady, złoża w postaci pokładów lub innego rodzaju złoża, z bardzo dużąwydajnościąurabiania, na długim froncie urabiania. Urządzenie urabiające według wynalazku może być również stosowane na krótkim froncie urabiania. Poza tym może być ono stosowane przy wybieraniu filarowym, do wybierania zabierakami ścian w złożach, do drążenia pochylni lub upadowej, lub do podobnych celów. Przy zastosowaniu na krótkiej ścianie, np. przy drążeniu chodników w pokładach, może być zastosowana odpowiednio mniejsza liczba obudów kroczących 2 wyposażonych w urządzenia urabiające 14, ewentualnie tylko jedna obudowa krocząca jest wykonana jako tarcza osłonowa, która w tym przypadku może mieć większąszerokość niż przy użyciu na ścianie, gdzie szerokość określona jest przez szerokość obudowy, zależną od przenośnika ścianowego. Można również wiele jednakowo wykonanych obudów kroczących 2 wyposażonych w swoje urządzenia urabiające 14, połączyć ze sobąjako standardowe elementy, wjedną zwartą, przekładalnąjednostkę konstrukcyjną. Urządzenie urabiające utworzone przez strug czołowy, może być znormalizowane przez dopasowanie do rozmiarów typowych obudów i do grubości pokładów. Urządzenie urabiające ze strugiem czołowymjest stosunkowo zwarte i nie zawęża przestrzeni koniecznej do obchodu kontrolnego dozoru w obszarze obudowy.
174 360
174 360
174 460
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (25)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie eksploatacyjne do górnictwa podziemnego, zwłaszcza do eksploatacji na długim froncie wybierania, zawierające równolegle obok siebie umieszczone hydrauliczne obudowy kroczące, przekładalne w kierunku wybierania, przekładalny przenośnik, umieszczony przed przodkiem wybierakowym, przy czym obudowy kroczące, obejmujące przenośnik swymi wystającymi nad nim stropnicami, wyposażone są w urządzenia urabiające, wybierające ścianę w położonym przed nimi obszarze, które ułożyskowane są wychylnie w wychylnych łożyskach na stropnicach obudowy kroczącej i wyposażone w napęd wychylny, znamienne tym, że każde urządzenie urabiające (14) składa się ze struga czołowego (20), urabiającego ścianę na całej jej wysokości jednym ciągłym cięciem łukowym, który umieszczony jest w łożysku wychylnym (19) na dolnej stronie wystającej w kierunku ściany (9) stropnicy (8) obudowy kroczącej (2).
  2. 2. Urządzenie wedługzasfrz. 1, znamienn enamżełożysko wychylne (19) usytuow9nejest w przybliżeniu na połowie wysokosci pomiędzy poziomem spągu (3) i poziomem stropu (15).
  3. 3. Urządzenie według eastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że posiada napęd zastawcue (23) do przestawiania w pionie łożyska wychylnego (19).
  4. 4. Urządzenie według zast^. 3, znamienne tym, że łożysko wychylne (19) w położeniu roboczym struga czołowego (20) jest usytuowane od strony ściany przed przekładalZym przenośnikiem (4).
  5. 5. Urządzenie według zasta. 4, znamienne tym, że strug czołowy (20) posiada ostrze urabiające (31), utworzone koruysSzie przez szereg noży, które umieszczone są w odstępie tworzącym dźwignię względem łożyska wychylnego (19) i usytuowane na szerokości obudowy kroczącej.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 5, znamienne tym, że strug czołowy (20) ma postać struga łożyskowego.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że strug łyżkowy tworzący strug czołowy (20) posiada dłuższe ramię (26) zamocowane w łożysku wychylnym (19), które w odstępie, tworzącym dźwignię względem łożyska wychylnego (19), posiada usytuowane pod kątem do niego umieszczone ramię urabiające (28), skierowane w stronę ściany (9) i tworzące ostrze (31) struga.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że długość ramienia urabiającego (28) jest mniejsza od długości dłuższego ramienia (26).
  9. 9. Urządzenie według easSre. 7 albo 8, znamienne tym, że ramię urabiające (28) i dłuższe ramię (26) tworzą względem siebie kąt prosty.
  10. 10. Urządzenie według zasto. 9, znamienne tym, że dłuższe ramię (26) swym końcem odwróconym od ramienia urabiającego (28) przebiega poza łożyskiem wychylnym (19).
  11. 11. Urządzenie według zaste. 10, znamienne tym, że dłuższe ramię (26) wykonane jest jako płyta zrzutowa odprowadzania do dołu ponad swoją swobodną krawędzią (26') w obszar przenośnika (33) urobku.
  12. 12. Urządzenie według zasta;. 1, znamienne tym, że strug czołowy posiada napęd wychylny (21) w postaci co najmniej jednego hydraulicznego siłownika podwójnego działania, korzystnie o co najmniej dwóch stopniach wysuwania.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że strug czołowy (20) ułożyskowazy jest w łożysku wychylnym (19), umieszczonym na nośniku (17), który ełożyskowazy jest w łożysku przegubowym (18) na wystającej stropnicy (8) obudowy kroczącej (2) ijest zaopatrzony w napęd zastawczy (23), korzystnie w postaci co najmniej jednego siłownika sterującego, do przestawiania w pionie.
    174 360
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że siłownik wychylny (21)jest podparty w przyłączu przegubowym (22) na nośniku (17).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 13 albo 14, znamienne tym, że nośnik (17) struga ułożyskowany jest w łożysku przegubowym jako dźwignia dwuramienna, przy czym łożysko wychylne (19) struga czołowego (20) umieszczone jest na ramieniu dźwigni zwróconym w stronę ściany (9), a przyłącze przegubowe siłownika wychylnego (21) i przyłącze przegubowe siłownika sterującego (23) umieszczone są na przeciwległym ramieniu dźwigni, utworzonej przez nośnik (17).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że nośnik (17) struga ma postać otwartej ramy wychylanej, w której jest ułożyskowane wychylnie dłuższe ramię (26) struga czołowego (20).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że strug czołowy (20) na swoj ej stronie tylnej posiada listwę ładującą (33).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przynajmniej część noży tworzących ostrze (31) struga czołowego (20) wykonanychjestjako noże udarowe, zwłaszcza napędzane hydraulicznie.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że strug czołowy (20) ma postać młota udarowego napędzanego hydraulicznie.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że strug czołowy (20) i przyporządkowane mu obudowy kroczące (2) wyposażone są w układ sterowania elektrohydraulicznego.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że obudowa krocząca (2) składa się z hydraulicznych tarcz osłonowych, których stropnice (8) sięgające poza przenośnik (4) na swej stronie dolnej, skierowanej do spągu (3), posiadają wsporniki nośne (16) dla urządzeń urabiających (14).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że obudowy kroczące (2), swymi hydraulicznymi mechanizmami kroczącymi (5) dołączone są do przekładalnego przenośnika (4).
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 21 albo 22, znamienne tym, że przenośnik (4) od strony ściany posiada rampę ładującą (32).
  24. 24. Sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym, zwłaszcza eksploatacji na długim froncie za pomocą urządzenia eksploatacyjnego utworzonego z równolegle obok siebie umieszczonych hydraulicznych obudów kroczących, przekładalnych w kierunku wybierania, wyposażonych w urządzenie urabiające i z umieszczonego przed ścianąprzekładalnego przenośnika do odprowadzania urobku, znamienny tym, że wychodząc z położenia podstawowego obudów kroczących (2), znajdujących się o jeden krok do tyłu, przekłada się najpierw parzyste lub nieparzyste obudowy kroczące (2) w kierunku urabiania (A) i doprowadza się je w położenie urabiania, a pozostałe nieparzyste lub parzyste obudowy kroczące (2) pozostawia się w stanie osadzonym, w swym położeniu podstawowym, po czym osadza się je i przeprowadza się za pomocą strugów czołowych (20), na tych przesuniętych do przodu obudowach kroczących (2) urabianie ściany (9), a następnie pozostałe nieparzyste lub parzyste obudowy kroczące (2) przekłada się z położenia podstawowego w położenie urabiania, aby urabiać następnie ścianę za pomocą strugów czołowych (20) w obszarze obejmowanym przez te obudowy kroczące.
  25. 25. Sposób według zastrz. 24, znamienny tym, że obudowy kroczące (2) przekłada się ze strugami czołowymi (20) znajdującymi się w położeniu opuszczonym, przy czym podczas przekładania strugi czołowe (20) swymi ostrzami (31) wcinają się na poziomie spągu (3) w ścianie (9).
PL94304798A 1993-08-27 1994-08-25 Urządzenie eksploatacyjne i sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym PL174360B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19934328863 DE4328863C2 (de) 1993-08-27 1993-08-27 Abbaueinrichtung für den Untertagebergbau

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL304798A1 PL304798A1 (en) 1995-03-06
PL174360B1 true PL174360B1 (pl) 1998-07-31

Family

ID=6496179

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94304798A PL174360B1 (pl) 1993-08-27 1994-08-25 Urządzenie eksploatacyjne i sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym

Country Status (4)

Country Link
CN (1) CN1053256C (pl)
DE (1) DE4328863C2 (pl)
PL (1) PL174360B1 (pl)
RU (1) RU2138646C1 (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19737936B4 (de) * 1997-08-30 2007-01-25 Dbt Gmbh Abbaueinrichtung für den Untertagebergbau, insbesondere für die Kohlegewinnung in Strebbetrieben
DE20320161U1 (de) * 2003-12-29 2004-03-04 Dbt Gmbh Meißelhalter für einen Hobelmeißel eines Kohlen- oder Gewinnungshobels und Hobelmeißel
EP2247824B1 (de) * 2008-02-19 2014-07-02 Rag Aktiengesellschaft Verfahren zu einer automatischen herstellung einer definierten streböffnung bei strebbetrieben im untertägigen steinkohlenbergbau
CN101839138B (zh) * 2010-04-27 2012-11-21 芬雷选煤工程技术(北京)有限公司 掘进机
EP2397650A1 (de) * 2010-05-05 2011-12-21 Gulan, Jan Zaklad Slusarsko-Mechaniczny Gulmech Manipulator, insbesondere fuer die Streckenvortriebsmaschine
AT510433B1 (de) * 2010-11-12 2012-04-15 Sandvik Mining And Construction Gmbh Streckenvortriebsmaschine
RU2459076C1 (ru) * 2010-11-30 2012-08-20 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Санкт-Петербургский государственный горный институт имени Г.В. Плеханова (технический университет)" Выемочный модуль
CN102589514B (zh) * 2011-01-15 2014-05-07 辽宁工程技术大学 掘进机位姿参数测量装置及其方法
DE102011120760B4 (de) * 2011-12-09 2013-11-21 Zeppelin Baumaschinen Gmbh Auslegervorrichtung für eine Baumaschine sowie Baumaschine mit einer derartigen Auslegervorrichtung
CN102536292B (zh) * 2012-02-23 2015-07-29 卡特彼勒(郑州)有限公司 自行落煤式液压支架
CN102877840B (zh) * 2012-10-16 2016-01-06 中国煤炭进出口公司 一种采煤设备
CN103485795B (zh) * 2013-10-10 2015-07-01 河南理工大学 煤矿巷道快速掘进连续支护作业的方法
CN103485813B (zh) * 2013-10-11 2016-04-27 北京诚田恒业煤矿设备有限公司 一种采煤掩护支架耙运装置
CN105019912B (zh) * 2015-07-24 2017-04-19 王燏斌 一种盾构法及盾构机
CN105065052B (zh) * 2015-08-05 2019-05-07 长治市永华机械有限公司 液压支架一条龙机械化转场系统
CN105109564B (zh) * 2015-08-05 2018-11-23 长治市永华机械有限公司 履带式运架车
CN107795275A (zh) * 2017-10-13 2018-03-13 王世美 一种矿山开采机
CN109403968A (zh) * 2018-12-06 2019-03-01 贵州大学 一种带有照明功能的煤矿用采刨装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE855388C (de) * 1948-12-07 1952-11-13 Konrad Grebe Verfahren und Vorrichtung zur Hereingewinnung von Mineralien, insbesondere Kohle
DE2552817C3 (de) * 1975-11-25 1978-11-23 Walter Dipl.-Berging. Dr.- Ing. 4322 Sprockhoevel Wiebecke Vollmechanische Ausbau- und Gewinnungseinrichtung für Kohle der steilen Lagerung im Strebbau
DE2806767A1 (de) * 1978-02-17 1979-08-23 Gewerk Eisenhuette Westfalia Abbaueinrichtung fuer den untertage-bergbau
DE3300325A1 (de) * 1983-01-07 1984-07-12 Rudolf Hausherr & Söhne GmbH & Co KG, 4322 Sprockhövel Senk- und lademaschine mit mittig durchlaufendem foerderer
SU1239356A1 (ru) * 1984-05-22 1986-06-23 Makarov Yanvar Выемочный агрегат дл крутых пластов
SU1461987A1 (ru) * 1987-04-01 1989-02-28 Сибирский Государственный Проектно-Конструкторский И Экспериментальный Институт Горного Машиностроения "Сибгипрогормаш" Перекрытие забойной крепи
SU1469171A1 (ru) * 1987-07-07 1989-03-30 Тульский Политехнический Институт Перекрытие секции механизированной крепи

Also Published As

Publication number Publication date
CN1053256C (zh) 2000-06-07
PL304798A1 (en) 1995-03-06
RU94030482A (ru) 1996-06-20
RU2138646C1 (ru) 1999-09-27
DE4328863C2 (de) 2001-09-27
CN1103926A (zh) 1995-06-21
DE4328863A1 (de) 1995-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174360B1 (pl) Urządzenie eksploatacyjne i sposób eksploatacji w górnictwie podziemnym
EP0249231B1 (en) Improved trenching apparatus for forming inground retaining walls
US4014574A (en) Mining machine having rectangular thrust transmitting conveyor column
US5232269A (en) Launch vehicle for continuous mining apparatus
CA1159090A (en) Continuous mining machine
US3556599A (en) Method of tunneling and tunneling shield with a drag loader
PL91660B1 (pl)
US5636903A (en) Mining system for removing overburden
US4149604A (en) Mining equipment
PL128483B1 (en) Apparatus for roof supporting and mining deposits of minerals in particular thick ones
PL98946B1 (pl) Urzadzenie do hydromechanicznego urabiania pokladow zloza podzielonego chodnikami na filary
EP0513338B1 (en) Launch vehicle for continuous mining apparatus
USRE31622E (en) Mining machine having rectangular thrust transmitting conveyor column
AU632959B2 (en) Open cast mining method
US4047761A (en) Mining machine
RU2103507C1 (ru) Способ разработки пластовых месторождений полезных ископаемых и проходческо-добычной комбайн для его осуществления
US4278293A (en) Apparatus for advancing a low-height drift through a subterranean structure
US2721067A (en) Material conveyor, deflector and floor scraper arrangement on continuous miner for longwall operation
AU672025B2 (en) Mining apparatus
RU2130121C1 (ru) Крепь агрегатная (варианты)
CA2430662A1 (en) Softwall mining method and device
RU1834974C (ru) Выемочное оборудование дл подземной горной разработки, в частности, калийных солей
CN111684143A (zh) 带有尖角切削器的掘进联合机
SU1070318A1 (ru) Секци механизированной крепи
GB2153876A (en) Tunnelling machine or roadheader with boom-mounted flipper arm

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120825