PL173955B1 - Maszyna do zbioru buraków - Google Patents
Maszyna do zbioru burakówInfo
- Publication number
- PL173955B1 PL173955B1 PL93304697A PL30469793A PL173955B1 PL 173955 B1 PL173955 B1 PL 173955B1 PL 93304697 A PL93304697 A PL 93304697A PL 30469793 A PL30469793 A PL 30469793A PL 173955 B1 PL173955 B1 PL 173955B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- contact wheel
- machine according
- knife
- topper
- separating elements
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D23/00—Topping machines
- A01D23/02—Topping machines cutting the tops before being lifted
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D23/00—Topping machines
- A01D23/02—Topping machines cutting the tops before being lifted
- A01D2023/022—Rotatable cleaning devices, e.g. brushes, for removing the rests of vegetal material on the root-crops not yet harvested
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D23/00—Topping machines
- A01D23/02—Topping machines cutting the tops before being lifted
- A01D2023/024—Devices with fix blades for topping
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D23/00—Topping machines
- A01D23/02—Topping machines cutting the tops before being lifted
- A01D2023/026—Devices with movable knives for topping, e.g. rotatable cutting disks
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D23/00—Topping machines
- A01D23/02—Topping machines cutting the tops before being lifted
- A01D2023/026—Devices with movable knives for topping, e.g. rotatable cutting disks
- A01D2023/028—Cutters rotating around a shaft forming a cutting rotor
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
- Medicines Containing Plant Substances (AREA)
- Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
Abstract
1. Maszyna do zbioru buraków, jedno- lub wielorzedowa, z siekaczem do usuwania cze- sci lisci buraczanych oraz z urzadzeniem do oddzielania szypulek lisci i nizej rosnacych lisci buraczanych, przylaczonym z tylu i za- wierajacym nóz oglawiaczowy, oraz kolo stykowe, napedzane obrotowo do regulowa- nia noza oglawiaczowego na wysokosc, zna- mienna tym, ze os obrotu (11) kola sty- kowego (3) jest osadzona pionowo, lub po- chylo wzgledem plaszczyzny poziomej (15), zas kolo stykowe (3) posiada przynajmniej na czesci swej powierzchni elementy oddziela- jace (13) do oddzielania szypulek (9) lisci i nizej rosnacych lisci buraczanych (10). Fig 1 PL PL PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest maszyna do zbioru buraków, jedno, lub wielorzędowa.
Znane są jedno- lub wielorzędowe maszyny do zbioru buraków, z siekaczem do usuwania części liścia buraczanego oraz z urządzeniem do oddzielania szypułek liści i rosnących nisko liści buraczanych, przyłączonym z tyłu i zawierającym nóż ogławiaczowy, przy czym do jego sterowania na wysokość stosowane jest koło stykowe, napędzane obrotowo.
Maszyna do zbioru buraków tego typu jest znana z opisu wzoru użytkowego DE-GN 82 17 281. Maszyna ta jest wyposażona w siekacz, który zawiera obiegające dokoła osadzonego pionowo wału narzędzia pobijające, za pomocą których usuwa się część liścia buraczanego. Zbijane są też rosnące wyżej liście, a na tkwiącym w ziemi buraku, lub jego główce pozostają szypułki liści i rosnące niżej liście buraczane. Za siekaczem umieszczone jest urządzenie oddzielające, które zawiera nóż ogławiaczowy, zaś do sterowania tego noża na wysokość przewidziane jest napędzane obrotowo koło stykowe. Koło stykowe jest prowadzone na zmiennej wysokości i biegnie po główkach buraków i szypułkach liści, przy czym położenie koła stykowego określa wysokość noża ogławiaczowego, za pomocą którego odcina się główkę buraka oraz znajdujące się przy niej szypułki liści i rosnące niżej liście buraczane. Ponadto, maszyna zawiera, wyposażone w igłowate zabieraki, urządzenie przenoszące, które swymi zabierakami wbija się w główkę buraczaną i w ten sposób przyczynia się do zabierania, lub odnoszenia tych główek ze znajdującymi się przy nich szypułkami liści i rosnącymi niżej liśćmi buraczanymi. Gnijące liście buraczane, chwasty itp. nie dają się dobrze obcinać za pomocą noża ogławiaczowego. Gromadzą się one na tym nożu i powodują zatkanie. Również chwasty, rosnące pomiędzy rzędami buraków, oddziaływują niekorzystnie pod tym względem.
Z opisu wyłożeniowego DE-OS 3151 484 znana jest maszyna do zbioru buraków, której urządzenie oczyszczające zawiera także siekacz, którego oś jest osadzona pochyło, tworząc z płaszczyzną poziomą w obszarze, zwróconym w kierunku jazdy, kąt mniejszy od 90°. Wał siekacza jest zaopatrzony w pobijaki. Na dolnym końcu wału przewidziana jest mająca postać nożową tarcza ogławiaczowa, która w przekroju poprzecznym ma kształt wypukły i za pomocą której oddziela się rosnące wyżej liście buraczane, o ile nie są jeszcze uchwycone przez pobijaki. Ta tarcza ogławiaczowa nie spełnia funkcji analizy stykowej. Za wykonanym tak siekaczem znajduje się urządzenie do oddzielania szypułek liści i niżej rosnących liści buraczanych, złożone z noża ogławiaczowego i wodzika ślizgowego, przy czym ten ostatni biegnie po szypułkach liści główek buraczanych i tak reguluje wysokość noża ogławiaczowego, że grubość ogławiania następnego buraka jest zawsze determinowana wysokością wzrostu poprzedzającego buraka. Także tu istnieje niebezpieczeństwo, że niżej rosnące liście buraczane, chwasty itp. zaczepiają się na nożu ogławiaczowym i gromadzą się tam, tak, iż dochodzi do zatkań.
Z opisu wyłożeniowego DE-OS 26 14 939 znana jest maszyna do zbioru liści buraczanych, w której stosuje się obrotowe kola stykowe, których oś jest ukierunkowana poziomo poprzecznie do kierunku jazdy, aby regulować wysokość umieszczonych z tyłu noży ogławiaczowych i w ten sposób obcinać główkę buraka ze wszystkimi znajdującymi się przy niej liśćmi. Za pośrednictwem palcopodobnych drążków prowadniczych objęte główki buraków ze znajdującymi się przy nich liśćmi są chwytane przez położony dalej siekacz, rozdrabniane oraz przekazywane do urządzenia do przenoszenia poprzecznego. Istnieje tu zwiększone niebezpieczeństwo zatykania przez liście buraczane, odkładające się i gromadzące na nożach ogławiaczowych.
Ponadto z opisu patentowego US 2 663 986 znana jest maszyna do zbioru buraków z jednym narzędziem do usuwania liścia buraczanego, służącym do całkowitego i równomiernego usuwania liścia buraczanego od główki buraka podczas jednej operacji. W tym celu stosuje się narzędzie ukształtowane w postać tarczy, które mocuje się na ramie maszyny dociskowo względem główek poprzez sprężynę. To narzędzie w postaci tarczy jest umieszczone swoją osią obrotu w sposób pochylony względem płaszczyzny poziomej i napędzane obrotowo. Krawędź narzędziajest ukształtowanajako ostrze i służy do obcinania rosnącego wyżej liścia buraczanego. Na powierzchni narzędzia są przewidziane dalsze elementy tnące, których zadaniem jest obcinanie pozostałych szypułek liści i rosnącego niżej liścia buraczanego. W rozwiązaniu tym możliwe są zmiany takich parametrów narzędzia jak jego docisk na buraki, jego względne położenie i konstrukcja jego sprężystego zawieszenia, ale narzędzie to nie pełni jednak funkcji
173 955 sterującego koła stykowego, ponieważ nie jest przewidziane sterowanie wysokością maszyny do zbioru poprzez narzędzia.
Celem wynalazku jest opracowanie maszyny do zbioru buraków, w której część liści buraczanych usuwa się za pomocą siekacza, a pozostałe szypułki liści oraz rosnące niżej liście buraczane oddziela się od główek buraków i w ten sposób buraki oczyszcza się z liści w większej mierze, niż to było dotychczas możliwe.
Maszyna do zbiorów buraków według wynalazku charakteryzuje się tym, że oś obrotu koła stykowego jest osadzona pionowo, lub pochyło względem płaszczyzny poziomej, zaś koło stykowe posiada, przynajmniej na części swej powierzchni, elementy oddzielające do oddzielania szypułek liści i rosnących niżej liści buraczanych.
Korzystnie koło stykowe jest połączone z urządzeniem napędowym o dużej prędkości obrotowej.
Korzystnie koło stykowe ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu kształt prostokąta.
Korzystnie koło stykowe ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu kształt odcinka koła.
Korzystnie koło stykowe ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu kształt niecki.
Korzystnie koło stykowe ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu kształt trapezu.
Korzystnie koło stykowe tworzy w kierunku, przeciwnym do kierunku jazdy, swą osadzoną pochyło względem płaszczyzny poziomej osią obrotu kąt od 45 do 75° z tą płaszczyzną poziomą.
Korzystnie kołu stykowemu przyporządkowany jest nóż ogławiaczowy i obydwa są prowadzone we wspólnym mechanizmie równoległowodowym, lub dyszlowym z możliwością zmiany wysokości.
Korzystnie nóż ogławiaczowy jest zamocowany obrotowo i jest połączony z urządzeniem napędowym.
Korzystnie napęd noża ogłowiaczowego jest sprzężony z napędem koła stykowego.
Korzystnie elementy oddzielające stanowią szczotki.
Korzystnie elementy oddzielające stanowią palce.
Korzystnie elementy oddzielające stanowią listwy.
Korzystnie elementy oddzielające stanowią wiązki.
Korzystnie elementy oddzielające stanowią występy.
Korzystnie elementy oddzielające stanowią haki.
Korzystnie elementy oddzielające są umieszczone wymiennie na kole stykowym.
Korzystnie nóż ogławiaczowy jest połączony z kołem stykowym za pośrednictwem mechanizmu ustalającego położenie wysokościowe noża ogławiaczowego względem położenia wysokościowego koła stykowego.
Wynalazek odnosi się także do takiej części maszyny do zbioru buraków, która może być przewidziana również jako oddzielne urządzenie uprawowe na pojeździe. Chodzi tu o oczyszczenie buraków z liści, ich resztek i szypułek oraz zarastających chwastów.
Wynalazek przewiduje usuwanie rosnącej wyżej części liści buraczanych, jak dotychczas t.j. za pomocą znajdującego się z przodu siekacza, natomiast szypułki liści i niżej rosnące liście buraczane są oddzielane od główki buraka za pomocą znajdującego się z tyłu koła stykowego. Koło stykowe powinno przy tym spełniać nie tylko funkcje analizy stykowej, lecz również dodatkową funkcję oczyszczania. Szypułki liści i rosnące niżej liście buraczane należy oddzielać docelowo od główki buraka, tak iż powstaje wzmożone działanie oczyszczające w obszarze główek buraków. Uzyskiwane działanie oddzielania szypułek liści i rosnących niżej liści buraczanych jest tak skuteczne, że można pracować bez obcinania główek buraków za pomocą noża ogławiaczowego. Z drugiej strony w szczególnych przypadkach zastosowania można jednak używać przyłączonych z tyłu noży ogławiaczowych, za pomocą których można wówczas obcinać oczyszczone dokładnie główki buraków, które można wykorzystać np. jako karmę, przy czym gnijące liście buraczane oddziela się uprzednio od tych główek.
173 955
Koto stykowe jest napędzane z dużą prędkością obrotową. W częściach, zaopatrzonych w elementy oddzielające, stosowane są prędkości znacznie większe od prędkości jazdy maszyny do zbioru buraków. W zależności od rozwiązania koła stykowego można stosować prędkości obrotowe rzędu od 500 do 800 obrotów na minutę.
Koło stykowe ma w przekroju pionowym przez swą oś obrotu, w zależności od przykładu wykonania, kształt prostokąta, odcinka koła, niecki lub trapezu. Kształt przekroju pionowego koła stykowego dobiera się w zależności od układu jego osi. We wszystkich przypadkach kształt ten jest taki, że uzyskuje się zarówno funkcję analizy stykowej, jak i funkcję oddzielania. Części koła stykowego, zaopatrzone w elementy oddzielające, prowadzi się skośnie ślizgowo po główce buraka, tak, iż zachodzi zamierzone działanie, przy czym wysokość roboczą elementów oddzielających ustala się bezpośrednio przy buraku podczas pracy.
Korzystną cechą wynalazku jest to, że koło stykowe tworzy swą osią obrotu, osadzoną pochyło względem płaszczyzny poziomej, z tą płaszczyzną kąt 45° do 75° w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Dzięki takiemu nachyleniu osiąga się optymalne położenie wzajemne zarówno dla funkcji analizy stykowej, jak i dla działania oczyszczającego.
Koło stykowe wraz z nożem ogławiaczowym są prowadzone ze zmianą wysokości w wspólnym mechanizmie równoległowodowym, lub dyszlowym. O ile wzajemna wysokość jest wykonana jako nastawna, uzyskuje się regulowaną grubość ogławiania, która pozostaje stała niezależnie od wysokości, na której się pracuje. Dzięki temu odcina się warstwy główkowe o jednakowej grubości od buraków, rosnących wyżej i niżej. W przypadku prowadzenia za pomocą mechanizmu dyszlowego grubość ogławiania jest mniejsza, jeśli koło stykowe wychyla się ku górze i na odwrót. Wyżej rosnące buraki są ogławiane już częściowo przez siekacz, a za pomocą elementów oddzielających są obrabiane dodatkowo w stosunkowo mniejszym stopniu. Niżej stojące buraki są obrabiane przez siekacz w obszarze szypułek liściowych, a za pomocą elementów oddzielających obrabia się je dodatkowo w większym stopniu. Oznacza to pewien automatyzm nastawienia grubości ogławiania.
Nóż ogławiaczowy jest napędzany obrotowo, aby uzyskać lepsze działanie tnące, co w połączeniu ze stosunkowo dokładnie oczyszczoną główką buraka, pozwala na stosowanie mniejszych grubości ogławiania.
Zarówno nóż ogławiaczowy, jak i koło stykowe mogą być napędzane oddzielnymi napędami. Jest jednak celowe, jeśli napęd noża ogławiaczowego jest sprzężony z napędem koła stykowego, tak, iż obydwie prędkości robocze można wspólnie doprowadzić do uzależnienia od prędkości jazdy.
Przewidziane jako elementy oddzielające szczotki, palce, listwy, wiązki itp., stanowią występy, które można wykonać jako elementy kształtowe z gumy, lub tworzywa sztucznego, lecz również z metalu. Ponieważ chodzi tu o elementy ścieralne, przeto te elementy oddzielające powinny być osadzane na kole stykowym w sposób wymienny. Możliwe jest również osadzanie elementów oddzielających na stałe na pewnej części koła stykowego oraz wymienianie tej właśnie części.
Położenie wysokościowe noża ogławiaczowego może być regulowane względem położenia wysokościowego koła stykowego, w celu uzyskania nastawiałności grubości ogławiania.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę do zbioru buraków w ujęciu schematycznym, fig. 2 w ujęciu schematycznym pierwszy przykład wykonania koła stykowego, fig. 3 - koło stykowe z umieszczonym za nim nożem ogławiaczowym, fig. 4 - następny przykład wykonania koła stykowego, fig. 5 - kolejny przykład wykonania koła stykowego, fig. 6 - koło stykowe z listwowymi elementami oddzielającymi, fig. 7 - pochylone pod pewnym kątem koło stykowe, fig. 8 - jeszcze inny przykład wykonania koła stykowego, a fig. 9 - następny przykład wykonania koła stykowego.
Na figurach roboczy kierunek jazdy jest oznaczony strzałką 1. Maszyna do zbioru buraków zawiera siekacz 2, który jest usytuowany przed kołem stykowym 3. Siekacz 2 ma wał 4, którego oś jest osadzona poziomo i poprzecznie do kierunku jazdy według strzałki 1. Wał 4 jest zaopatrzony w zawieszone na nim przegubowo pobijaki 5 i jest napędzany z dużą prędkością
173 955 np. według strzałki 6 w kierunku ruchu wskazówek zegara. W burakach 7 chwytany jest i zbijany wyrastający wyżej liść 8 buraka, tak, iz po przejściu siekacza w buraku 7 pozostają tylko jeszcze szypułki liściowe 9 i rosnące niżej liście buraczane 10. Liście buraczane, zbite przez siekacz, przenosi się np. za pomocą nie uwidocznionego urządzenia do przenoszenia poprzecznego od rzędu buraków w bok.
Jest zrozumiałe, że w przypadku wielorzędowych maszyn do zbioru buraków przewidzianych jest każdorazowo szereg zespołów, złożonych z siekacza 2 i koła stykowego 3. Koło stykowe 3 zawiera oś obrotu 11 i ma korpus 12, a ponadto koło stykowe 3 ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu 11 kształt prostokąta, odcinka koła, niecki lub trapezu. Korpus 12 jest zaopatrzony przynajmniej na części swej powierzchni w elementy oddzielające 13, które mają postać wiązek i są przewidziane w odpowiednim rozkładzie na spodniej powierzchni korpusu 12. Elementy oddzielające mogą być wykonane z gumy, tworzywa sztucznego, lub metalu. Najlepiej sprawdziły się listwowe elementy oddzielające 13 ze stali, które są rozmieszczone promieniowo na korpusie 12. Oś 11 jest nachylona pod kątem 14, leżącym w granicach od 45° do 75°, który powstaje w przekroju pionowym w kierunku jazdy według strzałki 1 pomiędzy osią 11 a płaszczyzną poziomą 15. W ten sposób najbardziej efektywny zewnętrzny obszar obwodowy korpusu 12 ustawia się w korzystnym położeniu względem główek buraków 7. Koło stykowe 3 jest napędzane z dużą prędkością obrotową. Do tego celu służy urządzenie napędowe 16 np. silnik hydrostatyczny 16, który oddziaływa na oś 11. Jest zrozumiałe, że uwidocznione elementy są osadzone na ramie, lub innych częściach maszyny do zbioru buraków. Części te nie są przedstawione ze względu na przejrzystość.
Figura 2 przedstawia schematycznie drugą postać wykonania koła stykowego 3, które również tu znajduje się za siekaczem 2 (nie uwidocznionym). Korpus 12 jest zaopatrzony w zewnętrznym obszarze pierścieniowym w elementy szczelinowe, albo szczotki 17. Do napędu koła stykowego 3 służy przekładnia 18 z kół stożkowych, za pośrednictwem której napęd jest pobierany od innego elementu.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 3 korpus 12 koła stykowego 3 ma w przekroju pionowym przez swoją oś obrotu 11 kształt odcinka koła. Jego zwrócona w dół powierzchnia jest zaopatrzona w odstające w różnym stopniu występy 19, tworzące elementy oddzielające. Napęd osi 11 następuje także tu za pośrednictwem silnika hydrostatycznego 16.
Kołu stykowemu 3 przyporządkowany jest nóż ogławiaczowy 20, którego korpus 21 ma również w przekroju pionowym przez oś obrotu kształt odcinka koła, przy czym obrzeże 22 ma postać noża. Nóż ogławiaczowy 20 jest napędzany za pomocą urządzenia napędowego 23 w postaci silnika hydrostatycznego 23, przy czym silnik hydrostatyczny 23 może oddziaływać na oś 24 noŻa ogławiaczowego 20. Obydwa silniki hydrostatyczne 16 i 23 mogą być połączone za pomocą wspólnego układu wysterowania 25 i w ten sposób być napędzane obrotowo we wzajemnej zależności.
Figura 4 przedstawia jeszcze inną postać wykonania koła stykowego 3 z korpusem 12, osią 11 i silnikiem hydrostatycznym 16. Oś 11 jest tu jednak osadzona pionowo, co w połączeniu z korpusem 12 mającym w przekroju pionowym przez swą oś obrotu kształt niecki daje tę korzyść, że uzyskuje się funkcję analizy stykowej i działanie oczyszczające zarówno po stronie wznoszącej główki buraka, jak i po stronie zstępującej. Na zwróconej w dół powierzchni korpusu 12 przewidziane są haki 26, stanowiące tu elementy oddzielające.
W postaci wykonania według fig. 5 korpus 12 koła stykowego 3 ma w przekroju pionowym przez swą oś obrotu kształt trapezu, przy czym tylko zewnętrzny obszar jest zaopatrzony w występy 27, które spełniają funkcje elementów oddzielających.
W przykładzie wykonania według fig. 6 korpus 12 ma kształt płaskiego koła, czyli w przekroju pionowym przez swą oś obrotu ma kształt prostokąta i jest zaopatrzony w rozmieszczone promieniowo listwy 28, działające jako elementy oddzielające 13. W celu wyraźniejszego przedstawienia, te elementy oddzielające są uwidocznione w widoku z góry.
Koło stykowe 3, przedstawione na fig. 7, ma korpus 12 w postaci stożka ściętego, czyli jego przekrój pionowy ma kształt trapezu. Jako elementy oddzielające umieszczone są palce 29.
173 955
W postaci wykonania według fig. 8 elementy oddzielające 13 ciągną się w zasadzie promieniowo względem osi 11 na zewnętrznym obwodzie korpusu 12. Można je tu wykonać jako skrzydełka gumowe, zwężające się listwy metalowe itp. Oś 11 korpusu 12, połączona z urządzeniem napędowym 16, jest zawieszona wychylnie dokoła łożyska 30 na ramie 31, tak, iż przez wychylanie można nastawić zmiennie kąt 14. Przez zmianę kąta 14 osi 11 można zmieniać grubość ogławiania; jest to ważne w szczególności w przypadku zwężających się elementów oddzielających 13. Siekacz 2 jest wyposażony w pobijaki 5 zbijające wyrastające wyżej liście buraka 7.
W postaci wykonania według fig. 9 za kołem stykowym 3, posiadającym korpus 12, umieszczony jest nóż ogławiaczowy 20. Koło stykowe 3 i nóż ogławiaczowy 20 są prowadzone przez mechanizm dyszlowy 32. Oś 11 koła stykowego 3 jest zawieszona wychylnie w łożysku 30 i jest połączona z urządzeniem napędowym 16. Odstęp pionowy noża ogławiaczowego 20 od obrzeża koła stykowego 3, a zatem grubość ogławiania, jest nastawny. Za pomocą noża ogławiaczowego 20 odcina się warstwę główkową buraka 7 po oczyszczeniu za pomocą koła stykowego 3.
173 955
Fig. 6
173 955
Fig. 9
173 955
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł
Claims (18)
- Zastrzeżenia patentowe1. Maszyna do zbioru buraków, jedno- lub wielorzędowa, z siekaczem do usuwania części liści buraczanych oraz z urządzeniem do oddzielania szypułek liści i niżej rosnących liści buraczanych, przyłączonym z tyłu i zawierającym nóż ogławiaczowy, oraz koło stykowe, napędzane obrotowo do regulowania noża ogławiaczowego na wysokość, znamienna tym, że oś obrotu (11) koła stykowego (3) jest osadzona pionowo, lub pochyło względem płaszczyzny poziomej (15), zaś koło stykowe (3) posiada przynajmniej na części swej powierzchni elementy oddzielające (13) do oddzielania szypułek (9) liści i niżej rosnących liści buraczanych (10).
- 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło stykowe (3) jest połączone z urządzeniem napędowym (16,18) o dużej prędkości obrotowej.
- 3. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło stykowe (3) ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu (11) kształt prostokąta.
- 4. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło stykowe (3) ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu (11) kształt odcinka koła.
- 5. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło stykowe (3) ma w przekroju pionowym jego oś obrotu (11) kształt niecki.
- 6. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło stykowe (3) ma w przekroju pionowym przez jego oś obrotu (11) kształt trapezu.
- 7. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło stykowe (3) tworzy w kierunku, przeciwnym do kierunku jazdy, swą osadzoną pochyło względem płaszczyzny poziomej (15) osią obrotu (11) kąt od 45° do 75° z tą płaszczyzną poziomą.
- 8. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że kołu stykowemu (3) przyporządkowany jest nóż ogłowiaczowy (20) i obydwa są prowadzone we wspólnym mechanizmie równoległowodowym, lub dyszlowym z możliwością zmiany wysokości.
- 9. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że nóż ogłowiaczowy (20) jest zamocowany obrotowo i jest połączony z urządzeniem napędowym (23).
- 10. Maszyna według zastrz. 9, znamienna tym, że napęd noża ogłowiaczowego (20) jest sprzężony z napędem koła stykowego (3).
- 11. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) stanowią szczotki (17).
- 12. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) stanowią palce (29).
- 13. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) stanowią listwy (28).
- 14. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) stanowią wiązki.
- 15. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) stanowią występy (19, 27).
- 16. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) stanowią haki (26).
- 17. Maszyna według zastrz. 1 albo 11 albo 12 albo 13 albo 14, znamienna tym, że elementy oddzielające (13) są umieszczone wymiennie na kole stykowym (3).
- 18. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że nóż ogławiaczowy (20) jest połączony z kołem stykowym (3) za pośrednictwem machanizmu (32, 30) ustalającego położenie wysokościowe noża ogławiaczowego (20) względem położenia wysokościowego koła stykowego (3).* * *173 955
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4240203A DE4240203C2 (de) | 1992-11-30 | 1992-11-30 | Ein- oder mehrreihige Rübenerntemaschine |
PCT/EP1993/003308 WO1994012012A1 (de) | 1992-11-30 | 1993-11-25 | Ein- oder mehrreihige rübenerntemaschine |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL304697A1 PL304697A1 (en) | 1995-01-09 |
PL173955B1 true PL173955B1 (pl) | 1998-05-29 |
Family
ID=6473996
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL93304697A PL173955B1 (pl) | 1992-11-30 | 1993-11-25 | Maszyna do zbioru buraków |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0624057B1 (pl) |
AT (1) | ATE165206T1 (pl) |
DE (2) | DE4240203C2 (pl) |
ES (1) | ES2117989T3 (pl) |
PL (1) | PL173955B1 (pl) |
RU (1) | RU2108020C1 (pl) |
UA (1) | UA27878C2 (pl) |
WO (1) | WO1994012012A1 (pl) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19921642C2 (de) * | 1999-05-10 | 2001-07-12 | Franz Kleine Agrartechnik Gmbh | Nachköpfeinrichtung für eine Rübenerntemaschine |
CN103797957B (zh) * | 2014-03-07 | 2015-07-08 | 安徽理工大学 | 一种白术挖掘机 |
FR3043305B1 (fr) * | 2015-11-06 | 2017-11-17 | Claire Fontaine S A Par Abreviation C F S A | Dispositif d'effeuillage de legumes a tubercule pour une machine de recolte de tels legumes |
NL2023237B1 (nl) * | 2019-05-29 | 2020-12-07 | Ploeger Oxbo Europe B V | Over land in een rijrichting verplaatsbare loofbewerkingsinrichting alsmede rooimachine omvattende een loofbewerkingsinrichting |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE8217281U1 (de) * | 1983-01-13 | Bleinroth, Heinrich, 3013 Barsinghausen | Rübenblatterntevorrichtung an einer Rübenerntemaschine | |
DE8225643U1 (de) * | 1983-02-03 | Sieben, geb. Maaßen, Anneliese, 5170 Jülich | Vorrichtung zum Exaktköpfen von Rüben | |
US1351287A (en) * | 1918-12-18 | 1920-08-31 | Devey John | Beet-topping machine |
US2663986A (en) * | 1951-08-13 | 1953-12-29 | Gransden Lyle | Beet topping mechanism |
GB851717A (en) * | 1955-12-27 | 1960-10-19 | Stoll Walter | Improvements in or relating to root crop harvesting machines |
FR87462E (fr) * | 1964-03-04 | 1966-08-19 | Décolleteuse-broyeuse | |
US3583136A (en) * | 1968-09-18 | 1971-06-08 | Fred W Eisenhardt | Defoliator |
DE2614939A1 (de) * | 1976-04-07 | 1977-10-20 | Heinrich Bleinroth | Ruebenblatterntemaschine |
DE3151484A1 (de) * | 1981-12-24 | 1983-07-07 | Franz Kleine Maschinenfabrik Gmbh & Co, 4796 Salzkotten | Ruebenerntemaschine mit blattkoepfer |
-
1992
- 1992-11-30 DE DE4240203A patent/DE4240203C2/de not_active Expired - Fee Related
-
1993
- 1993-11-25 DE DE59308443T patent/DE59308443D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1993-11-25 WO PCT/EP1993/003308 patent/WO1994012012A1/de active IP Right Grant
- 1993-11-25 RU RU94036008A patent/RU2108020C1/ru active
- 1993-11-25 AT AT94901876T patent/ATE165206T1/de not_active IP Right Cessation
- 1993-11-25 PL PL93304697A patent/PL173955B1/pl unknown
- 1993-11-25 EP EP94901876A patent/EP0624057B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1993-11-25 ES ES94901876T patent/ES2117989T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1993-11-25 UA UA94085757A patent/UA27878C2/uk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2117989T3 (es) | 1998-09-01 |
EP0624057A1 (de) | 1994-11-17 |
DE59308443D1 (de) | 1998-05-28 |
PL304697A1 (en) | 1995-01-09 |
DE4240203A1 (de) | 1994-06-01 |
EP0624057B1 (de) | 1998-04-22 |
UA27878C2 (uk) | 2000-10-16 |
ATE165206T1 (de) | 1998-05-15 |
WO1994012012A1 (de) | 1994-06-09 |
DE4240203C2 (de) | 1996-08-08 |
RU2108020C1 (ru) | 1998-04-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0061230B1 (en) | Apparatus for and method of picking up and conveying cut crop | |
US4553379A (en) | Method and apparatus for harvesting of corn or other granular fruits | |
US3596456A (en) | Strawberry-harvesting device | |
JPS6140102Y2 (pl) | ||
EP0094036B1 (de) | Erntebergungsvorrichtung für eine Saatgut-Erntemaschine | |
DK150361B (da) | Afgraedebehandlingsapparat | |
WO2019104290A1 (en) | Crop canopy gleaning machine | |
CA1297303C (en) | Worm mower | |
PL173955B1 (pl) | Maszyna do zbioru buraków | |
US2759318A (en) | Beater type topping machine | |
US4984421A (en) | Process and machine for harvesting fruits or similar items scattered on the ground | |
CA2429379C (en) | Harvester with cooperating brushes and combs | |
US4348857A (en) | Rotary mower conditioner | |
TWM628709U (zh) | 蒜頭採收機 | |
US20050120698A1 (en) | Apparatus and method of cutting and slicing vegetation | |
US1587349A (en) | Seed-harvesting machine | |
RU2266634C1 (ru) | Устройство для удаления ботвы корнеплодов на корню, предпочтительно моркови | |
CN211152844U (zh) | 一种气流扰动式秸秆除尘收集装置总成 | |
CN114401628A (zh) | 用于头部卷轮的刀刷 | |
US2587258A (en) | Beet cleaning apparatus | |
US3309851A (en) | Cotton scavenger | |
EP2042029A2 (en) | Cutting trimmer machine and method for cutting wide-leaved vegetables | |
RU2609371C1 (ru) | Подборщик сельскохозяйственных культур | |
US3060667A (en) | Beet topping and harvesting machine | |
CA1039957A (en) | Machine for harvesting the fruits of sarmentose plants, particularly cucumber |