PL172132B1 - Przyrzad do likwidowania podcisnienia w sloiku konserwujacym zamykanymza pomoca zakrecanej nakretki PL PL - Google Patents

Przyrzad do likwidowania podcisnienia w sloiku konserwujacym zamykanymza pomoca zakrecanej nakretki PL PL

Info

Publication number
PL172132B1
PL172132B1 PL93305161A PL30516193A PL172132B1 PL 172132 B1 PL172132 B1 PL 172132B1 PL 93305161 A PL93305161 A PL 93305161A PL 30516193 A PL30516193 A PL 30516193A PL 172132 B1 PL172132 B1 PL 172132B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cap
jaw
nut
handle
flat surface
Prior art date
Application number
PL93305161A
Other languages
English (en)
Inventor
Helge Brix-Hansen
Original Assignee
Brix Hansen Helge
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Brix Hansen Helge filed Critical Brix Hansen Helge
Publication of PL172132B1 publication Critical patent/PL172132B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67BAPPLYING CLOSURE MEMBERS TO BOTTLES JARS, OR SIMILAR CONTAINERS; OPENING CLOSED CONTAINERS
    • B67B7/00Hand- or power-operated devices for opening closed containers
    • B67B7/18Hand- or power-operated devices for opening closed containers for removing threaded caps
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67BAPPLYING CLOSURE MEMBERS TO BOTTLES JARS, OR SIMILAR CONTAINERS; OPENING CLOSED CONTAINERS
    • B67B7/00Hand- or power-operated devices for opening closed containers
    • B67B7/20Hand- or power-operated devices for opening closed containers for breaking vacuum seals between lids or covers and bodies of preserving jars, e.g. by wedge action

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Devices For Opening Bottles Or Cans (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Hand Tools For Fitting Together And Separating, Or Other Hand Tools (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Buffer Packaging (AREA)

Abstract

1 . Przyrzad do likwidowania podcis­ nienia w sloiku konserwujacym zamykanym za pomoca zakrecanej nakretki, który to przy­ rzad wyposazony jest w podluzny uchwyt, na którego jednym koncu usytuowana jest szczeka dla sprzezenia z dolna krawedzia nakretki oraz plaska powierzchnia dla sprze­ zenia z obrzezem nakretki, przy czym otwór szczeki jest skierowany na zewnatrz, zna­ mienny tym, ze plaska powierzchnia (5) dla sprzezenia z nakretka (7) jest podparta na górnej powierzchni nakretki (7), wolny ko­ niec (3) szczeki (2) tworzy wklesly luk kolo­ wy, a ponadto miedzy uchwytem (1) i szczeka (2) usytuowana jest wneka prowa­ dzaca (6) w ksztalcie wkleslego luku kolowego. F i g . 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do likwidowania podciśnienia w słoiku konserwującym zamykanym za pomocą zakręcanej nakrętki.
Znany przyrząd tego rodzaju składa się z podłużnego uchwytu, który na jednym końcu wyposażony jest w część do sprzężenia z obrzeżem nakrętki oraz szczękę do sprzężenia z dolnym brzegiem nakrętki.
Przyrząd tego typu znany jest na przykład z niemieckiego opisu zgłoszenia wynalazku nr DE 38 22 745.
W przyrządzie tym część do sprzęgania z nakrętką ma usytuowane na uchwycie dwa prostopadłe ramiona, zbieżne w kierunku swych końców. W przyrządzie tym brzegi do sprzężenia z nakrętką tworzą między sobą mały kąt w taki sposób, że każde ramię styka się tylko w jednym punkcie z okrągłym zewnętrznym obrzeżem nakrętki. Przy użyciu tego przyrządu, szczęka zostaje dosunięta w stronę nakrętki, wolny koniec szczęki znajduje się pod krawędzią nakrętki, część z dwoma ramionami przylega do obrzeża nakrętki, natomiast uchwyt usytuowany jest wzdłuż średnicy nakrętki. Uchwyt następnie jest dociskany w dół do nakrętki, tak żeby obracał się wokół linii przechodzącej przez dwa punkty styku, pomiędzy wspomnianymi ramionami a nakrętką, przez co szczęka zostaje sprzężona z krawędzią nakrętki i deformuje ją sprężyście, likwidując podciśnienie w słoiku.
Przyrząd ten posiada jedną podstawową wadę, a mianowicie, jego uchwyt, szczególnie gdy zastosowany jest do likwidowania podciśnienia w słoiku o względnie dużej średnicy, przylega do górnej krawędzi nakrętki w punkcie po przeciwnej stronie średnicy słoika, zanim szczęka dostatecznie uniesie krawędź nakrętki, przez co nie dochodzi do zamierzonego zlikwidował167 132 nia podciśnienia. Kształt obu ramion powoduje, że przyrząd ześlizguje się z nakrętki podczas ruchu obrotowego, co dodatkowo zwiększa wspomnianą wadę.
Wadą znanego przyrządu jest również to, że trudno jest jednocześnie trzymać przyrząd i utrzymywać go na nakrętce, ponieważ palce ręki zostałyby przygniecione między uchwytem i nakrętką, po umieszczeniu uchwytu nad nakrętką.
Przyrząd według wynalazku jest przeznaczony do likwidowania podciśnienia w słoiku konserwującym zamykanym za pomocą zakręcanej nakrętki. Przyrząd wyposażony jest w podłużny uchwyt, na którego jednym końcu usytuowana jest szczęka dla sprzężenia z dolną krawędzią nakrętki oraz płaska powierzchnia dla sprzężenia z obrzeżem nakrętki. Otwór szczęki jest skierowany na zewnątrz. Przyrząd ten charakteryzuje się tym, że płaska powierzchnia dla sprzężenia z nakrętką jest podparta na górnej powierzchni nakrętki, a wolny koniec szczęki tworzy wklęsły łuk kołowy. Ponadto, między uchwytem i szczęką usytuowana jest wnęka prowadząca w kształcie wklęsłego łuku kołowego.
Korzystnym jest, że płaska powierzchnia dla sprzężenia z nakrętką ukształtowana jest jako segment kołowy. Długość płaskiej powierzchni stanowiącej obszar aktywnego nacisku na górną powierzchnię nakrętki jest w przybliżeniu równa promieniowi krzywizny kołowej wnęki prowadzącej oraz promieniowi nakrętki. W innym wykonaniu według wynalazku przyrząd charakteryzuje się tym, że wolny koniec szczęki utworzony jest jako odrębna część i zamocowany jest ruchomo w szczelinie szczęki za pomocą śruby.
W takim wykonaniu przyrządu, palce ręki osoby obsługującej ten przyrząd mogą uchwycić uchwyt, a koniec przyrządu ze szczęką może być w naturalny sposób przesuwany w stronę obrzeża nakrętki, dokąd jest prowadzony przez wklęsłą zaokrągloną cylindryczną wnękę prowadzącą, dla której długość promienia jest tego samego rzędu co długość promienia powszechnie stosowanych słoików. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie przez szczękę sprzężenia ze słoikiem wzdłuż całej swojej szerokości, co daje bezpieczne przyleganie szczęki do dolnej strony obrzeża nakrętki, a nie tylko w jednym punkcie. Uchwyt jest następnie lekko unoszony, przez co obraca się wokół linii styku górnej strony nakrętki i części przyrządu spoczywającej na nakrętce. W wyniku tego ruchu, szczęka chwyta dolną krawędź nakrętki i powoduje jej sprężystą deformację, wystarczającą do zlikwidowania podciśnienia w słoiku. Ponieważ przyrząd według wynalazku jest podparty na górnej stronie nakrętki, w czasie używania nie ześlizguje się z nakrętki. Część przyrządu do sprzężenia z nakrętką jest korzystnie wykonana jako płaska powierzchnia w kształcie segmentu kołowego. W takim rozwiązaniu styk liniowy powstaje podczas obrotu przyrządu między krawędzią płaskiej powierzchni stanowiącej cięciwę segmentu kołowego, a górną stronę obrzeża nakrętki, którajest zwykle płaską pierścieniową powierzchnią. Taki styk liniowy jest bardziej dopasowany do nakrętki niż styk punktowy w przypadku znanego przyrządu.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny przyrządu, fig. 2 - widok przyrządu od dołu, fig. 3 - widok przyrządu od strony czołowej, fig. 4 - przekrój przyrządu sprzężonego z nakrętką słoika, a fig. 5 przedstawia drugi przykład wykonania przyrządu w przekroju wzdłużnym o regulowanej szczęce.
Przyrząd przedstawiony na rysunku zaopatrzony jest w podłużny uchwyt 1 i szczękę 2, której wolny koniec 3 tworzy wklęsły łuk kołowy. Jak to przedstawiono na fig. 4, dolna strona szczęki jest skośnie ścięta, dzięki czemu nie zawadza o pierścieniowe zgrubienie 4 zwykle występujące na słoikach konserwujących 8. Nad szczęką 2 usytuowana jest płaska powierzchnia 5 przyrządu, która korzystnie ma kształt segmentu kołowego oraz powierzchnia przylegania utworzona przez kołową wnękę prowadzącą 6. Wnęka prowadząca 6 jest usytuowana w szczęce 2, między jej wolnym końcem 3 i płaską powierzchnią 5. Promień kołowej wnęki prowadzącej 6 i szczęki 2 odpowiada promieniowi szyjki słoików 8, do których otwierania przeznaczony jest przyrząd. Płaska powierzchnia 5 nacisku wywieranego na nakrętkę, pokrywa obszar między dwoma elementami gwintowymi 9 słoika.
Jak pokazano za pomocą zakreskowania na fig. 1 i 4, przyrząd może korzystnie składać się z części czołowej ze szczęką 2, płaskiej powierzchni 5 nacisku wywieranego na nakrętkę 7 i wnęki prowadzącej 6 oraz oddzielnego uchwytu 1.
167 132
W drugim przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 5, wolny koniec 3a szczęki 2 jest wykonany jako oddzielna część, która przesuwa się w szczelinie 10 szczęki 2. Część stanowiąca koniec 3a szczęki zamocowana jest przesuwnie w szczelinie 10 za pomocą gwintowanej śruby 11, a rozwarcie szczęki jest regulowane przez obrót śruby.
Przyrząd według wynalazku jest szczególnie korzystnie stosowany do otwierania takiego typu zamknięcia standardowego, które jest określone przez naprowadzanie gwintowe współpracujące z sześcioma elementami gwintowymi na słoiku o standardzie 85 mm. Zwymiarowany zgodnie z wynalazkiem przyrząd zapewnia likwidowanie podciśnienia przez podniesienie brzegu nakrętki 7 przy użyciu minimalnej siły, jeszcze sprężyście, bez deformacji tej nakrętki. Dla standardowego wymiaru słoika wyposażonego w sześć elementów gwintowych, odcinek AB płaskiej powierzchni 5 wzdłuż linii C, do wywierania nacisku na nakrętkę 7, ma długość zbliżoną do jednej szóstej obwodu nakrętki 7. Konstrukcję takiej szczęki przedstawiono bliżej na fig. 2 rysunku. Krzywizna brzegu nakrętki 7 jest określona jak dla przyrządu, przez krzywiznę części wklęsłej ścianki stanowiącej kołową wnękę prowadzącą 6. Tak więc odległość między punktami aktywnego nacisku A i B jest w przybliżeniu równa promieniowi ścianki ograniczającej wnękę prowadzącą 6. Oznacza to, że cięciwa wzdłuż której wywierany jest nacisk na nakrętkę 7 pokrywa dwa elementy gwintowe 9 słoika 8. Gwint dla powszechnie stosowanych słoików wykonany jest w postaci czterech elementów gwintowych dla małych słoików i sześciu elementów dla dużych słoików. Ponieważ skok gwintu jest względnie duży, a szyjka wyposażona jest we względnie krótkie elementy gwintowe, każda część gwintowa rozciąga się na małej części obwodu szyjki. Nakrętka nie ma rzeczywistego gwintu, ale obrzeże nakrętki skierowane do dołu posiada wzmacniający je nadlew oraz posiada w czterech albo sześciu miejscach, równomiernie rozmieszczonych wokół obwodu, wystające skrzydełka skierowane do środka nakrętki. Przy zakręcaniu skrzydełka te sprzęgają się z elementami gwintowymi słoika i tworzą rodzaj wewnętrznego gwintu.
Jak stwierdzono na podstawie badań korzystnym jest jeśli segment kołowy pokrywa dwa elementy gwintowe nakrętki, dla uzyskania odpowiedniej deformacji sprężystej obrzeża nakrętki i zlikwidowania podciśnienia w słoiku. Jeśli segment kołowy pokrywa więcej elementów gwintowych podczas używania przyrządu, linia obrotu znajdzie się bliżej środka nakrętki, a odległość między linią obrotu a szczęką będzie tak duża, że użytkownik przyłoży za dużą siłę dla usunięcia podciśnienia, przy czym nakrętka ulegnie trwałemu odkształceniu. Jeśli jednak, segment kołowy pokryje mniejszą powierzchnię, na przykład tylko jeden element gwintowy, siła przyłożona przez użytkownika do obrzeża nakrętki skoncentruje się na małym obszarze i powstanie ryzyko, że obrzeże nakrętki zostanie trwale odkształcone.
172 132
172 132
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyrząd do likwidowania podciśnienia w słoiku konserwującym zamykanym za pomocą zakręcanej nakrętki, który to przyrząd wyposażony jest w podłużny uchwyt, na którego jednym końcu usytuowana jest szczęka dla sprzężenia z dolną krawędzią nakrętki oraz płaska powierzchnia dla sprzężenia z obrzeżem nakrętki, przy czym otwór szczeki jest skierowany na zewnątrz, znamienny tym, że płaska powierzchnia (5) dla sprzężenia z nakrętką (7) jest podparta na górnej powierzchni nakrętki (7), wolny koniec (3) szczęki (2) tworzy wklęsły łuk kołowy, a ponadto między uchwytem (1) i szczęką (2) usytuowana jest wnęka prowadząca (6) w kształcie wklęsłego łuku kołowego.
  2. 2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że płaska powierzchnia (5) dla sprzężenia z nakrętką (7) ukształtowana jest jako segment kołowy.
  3. 3. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że długość płaskiej powierzchni (5) stanowiącej obszar aktywnego nacisku na górną powierzchnię nakrętki (7) jest w przybliżeniu równa promieniowi krzywizny wklęsłej kołowej wnęki prowadzącej (6) oraz promieniowi nakrętki (7).
  4. 4. Przyrząd do likwidowania podciśnienia w słoiku konserwującym zamykanym za pomocą zakręcanej nakrętki, który to przyrząd wyposażony jest w podłużny uchwyt, na którego jednym końcu usytuowana jest szczęka dla sprzężenia z dolną krawędzią nakrętki oraz płaska powierzchnia dla sprzężenia z obrzeżem nakrętki, przy czym otwór szczęki skierowany jest na zewnątrz, znamienny tym, że wolny koniec (3a) szczęki (2) utworzony jest jako odrębna część i zamocowany jest ruchomo w szczelinie (10) szczęki (2) za pomocą śruby (11).
PL93305161A 1992-01-29 1993-03-10 Przyrzad do likwidowania podcisnienia w sloiku konserwujacym zamykanymza pomoca zakrecanej nakretki PL PL PL172132B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK010892A DK10892A (da) 1992-01-29 1992-01-29 Vacuum-udloeser
PCT/DK1993/000089 WO1993017953A1 (en) 1992-01-29 1993-03-10 Tool for breaking a vacuum in a preserving jar closed with a screw cap

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL172132B1 true PL172132B1 (pl) 1997-08-29

Family

ID=8089834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93305161A PL172132B1 (pl) 1992-01-29 1993-03-10 Przyrzad do likwidowania podcisnienia w sloiku konserwujacym zamykanymza pomoca zakrecanej nakretki PL PL

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6378398B2 (pl)
EP (1) EP0630348B1 (pl)
JP (1) JPH07504384A (pl)
KR (1) KR950700213A (pl)
CN (1) CN1034652C (pl)
AT (1) ATE293579T1 (pl)
AU (1) AU3888093A (pl)
BR (1) BR9306068A (pl)
CA (1) CA2131808C (pl)
CZ (1) CZ217794A3 (pl)
DE (4) DE9314758U1 (pl)
DK (2) DK10892A (pl)
EG (1) EG20110A (pl)
ES (1) ES2237748T3 (pl)
FI (1) FI944124A0 (pl)
GB (1) GB2279646B (pl)
HU (1) HUT68770A (pl)
MX (1) MX9301356A (pl)
NO (1) NO307923B1 (pl)
PL (1) PL172132B1 (pl)
RU (1) RU94040844A (pl)
WO (1) WO1993017953A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4415543C2 (de) * 1994-05-03 1996-03-14 Westmark Schulte Gmbh & Co Kg Deckellüfter für Schraubdeckelgläser
ITMO20010024U1 (it) * 2001-06-26 2002-12-26 Sicam Srl Attrezzo per agevolare le operazioni di smontaggio e rimontaggio dei pneumatici sui cerchi
US6799491B2 (en) * 2003-04-07 2004-10-05 Nicole Elizabeth Crowley Jar opening aide with adjustment feature
US20040261581A1 (en) * 2003-06-30 2004-12-30 Merrick Geraldine Annette Champagne or sparkling beverage bottle opener
US7114233B1 (en) * 2003-10-17 2006-10-03 Honda Motor Co., Ltd. Engine cover puller
GB2421021A (en) * 2004-12-09 2006-06-14 Dow Corning Sa Container opening tool
US20090095135A1 (en) * 2007-10-12 2009-04-16 Leon Avanesian Seal breaking device
US7908942B1 (en) * 2008-10-23 2011-03-22 Mitchell Elena A Jar lid opener
DE102013006246B4 (de) 2013-04-11 2016-04-07 Erwin Krämer Werkzeug zum Öffnen eines mit einem Schraubdeckel verschließbaren Konservengefäßes
CN104386631A (zh) * 2014-12-11 2015-03-04 刘雨阳 一种家用开瓶器
CN107150835A (zh) * 2016-08-01 2017-09-12 廖伟登 非破坏性拆开包装箱的工具
USD945845S1 (en) * 2021-08-16 2022-03-15 JoAnn Watson Jar opener and scooper

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US55878A (en) 1866-06-26 Improved can-opener
US1724722A (en) 1928-02-07 1929-08-13 Henry E Plack Can opener
US1934594A (en) * 1933-02-27 1933-11-07 Henry J Edlund Container opener
US2542329A (en) 1948-07-13 1951-02-20 Jr John Hays Hammond Magnetic bottle opener
DE818740C (de) * 1949-04-05 1951-10-29 Paul Reese Geraet zum OEffnen von Konservenflaschen
US2710551A (en) * 1953-10-05 1955-06-14 John F Walters Jar cap lifter
US2759383A (en) * 1953-10-23 1956-08-21 Mrazik George Cap lifter for press fitted caps
US2836998A (en) 1955-12-05 1958-06-03 White Edmund Barrell Bottle opener with rotatably mounted skirt engaging member
FR1156967A (fr) * 1956-07-19 1958-05-23 Outil décapsuleur perfectionné
DE1994597U (de) * 1968-03-23 1968-09-26 Arnold Zajonz Oeffner fuer glasverschluesse.
CA1183700A (en) * 1982-10-15 1985-03-12 Jim Boyle Device for breaking vacuum seal
DE3410333C1 (de) * 1984-03-21 1985-06-20 Wolfgang 5231 Weroth Mertgen Mehrzweckzange
US4683782A (en) * 1986-11-17 1987-08-04 Warburg Richard J Microcentrifuge tube opener
DE3822745A1 (de) * 1988-07-05 1990-01-11 Gerhaher Franz Vorrichtung zum ausgleich des unterdruckes unter schraubdeckeln von konservenbehaeltern
WO2004039961A2 (en) * 2002-10-31 2004-05-13 The Gi Company, Inc. Trefoil domain-containing polypeptides and uses thereof

Also Published As

Publication number Publication date
DE69333793D1 (de) 2005-05-25
CN1087599A (zh) 1994-06-08
CA2131808A1 (en) 1993-09-12
EP0630348B1 (en) 2005-04-20
ATE293579T1 (de) 2005-05-15
JPH07504384A (ja) 1995-05-18
DE9314758U1 (de) 1993-12-02
DK10892A (da) 1993-09-12
EP0630348A1 (en) 1994-12-28
US6378398B2 (en) 2002-04-30
DK10892D0 (da) 1992-01-29
FI944124A (fi) 1994-09-08
NO943322D0 (no) 1994-09-08
HU9402608D0 (en) 1994-12-28
CZ217794A3 (en) 1995-11-15
GB2279646B (en) 1996-06-12
FI944124A0 (fi) 1994-09-08
CN1034652C (zh) 1997-04-23
GB2279646A (en) 1995-01-11
DE4390860T1 (de) 1995-04-13
HUT68770A (en) 1995-07-28
US20020000139A1 (en) 2002-01-03
ES2237748T3 (es) 2005-08-01
GB9418258D0 (en) 1994-10-26
MX9301356A (es) 1994-01-31
KR950700213A (ko) 1995-01-16
DK9400371U3 (da) 1995-07-28
AU3888093A (en) 1993-10-05
EG20110A (en) 1997-07-31
CA2131808C (en) 2005-01-04
NO943322L (no) 1994-09-08
RU94040844A (ru) 1997-03-10
WO1993017953A1 (en) 1993-09-16
NO307923B1 (no) 2000-06-19
BR9306068A (pt) 1997-11-18
DE4390860C2 (de) 2003-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL172132B1 (pl) Przyrzad do likwidowania podcisnienia w sloiku konserwujacym zamykanymza pomoca zakrecanej nakretki PL PL
US2779224A (en) Adjustable jaw plier type jar opener
US3459075A (en) Opening device for pop-top can
GB2265891A (en) Gripping device for separating threadedly connected components
US2545979A (en) Fulcrum type closure remover
US3817126A (en) Decapper
US3724296A (en) Jar opening fixture
US20040237724A1 (en) Bottle and jar lid opener and method
US4949576A (en) Self-adjusting lid wrench
US4702130A (en) Bottle cap remover
EP0320191A1 (en) Bottle holder
EP0419422A1 (en) Improved pliers for opening phleboclysis bottles
EP0246023B1 (en) Device for releasing closures
WO1984003689A1 (en) Opening device for screw top closures
GB2170789A (en) Bottle opener
JPH06115592A (ja) ねじ蓋開具
GB1590992A (en) Devices for removing screw caps
JP2003155099A (ja) 開蓋具
GB2263471A (en) Cap releaser.
CA2068106A1 (en) Screw-on lid release tool