PL171832B1 - Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyetanolu jej optycznie aktywna forma PL - Google Patents

Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyetanolu jej optycznie aktywna forma PL

Info

Publication number
PL171832B1
PL171832B1 PL93315676A PL31567693A PL171832B1 PL 171832 B1 PL171832 B1 PL 171832B1 PL 93315676 A PL93315676 A PL 93315676A PL 31567693 A PL31567693 A PL 31567693A PL 171832 B1 PL171832 B1 PL 171832B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
benzo
formula
thiophen
optically active
compound
Prior art date
Application number
PL93315676A
Other languages
English (en)
Inventor
Joji Nakano
Nobuhisa Taya
Hisaaki Chaki
Tetsuo Yamafuji
Kaishu Momonoi
Original Assignee
Toyama Chemical Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Toyama Chemical Co Ltd filed Critical Toyama Chemical Co Ltd
Publication of PL171832B1 publication Critical patent/PL171832B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/55Design of synthesis routes, e.g. reducing the use of auxiliary or protecting groups

Landscapes

  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Abstract

Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2- hydroksyetanolu, jej optycznie aktywna for- ma i jej sól o wzorze 4, w którym R2 oznacza atom wodoru lub grupe ochronna grupy hy- droksylowej. WZÓR 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydrok.syetanolu, jej optycznie aktywna forma i jej sól o wzorze 4.
Związek ten wykorzystuje się w sposobie wytwarzania związku o wzorze 6 lub jego soli, w którym R2 oznacza atom wodoru lub grupę ochronną grupy hydroksylowej, a R4 i R5, które mogą być takie same łub różne, oznaczają grupy alkilowe, który jest przydatny jako środek poprawiający pracę mózgu.
Sposób wytwarzania związku o wzorze 6 lub jego soli ujawniony został w japońskim zgłoszeniu patentowym Kokai (wyłożony) nr 4-95.070. Gdy zamierza się otrzymać związki optycznie czynne przedstawione wzorami 6a i 6b oraz- ich sole, w których R2, r4 i R5 mają znaczenie podane powyżej, tradycyjna metoda rozdziału umożliwia wytwarzanie związków optycznie czynnych ze związku o wzorze 6 jedynie z wydajnością około 30 - 40%. Ponadto, wymaga zastosowania drogiego środka do rozdziału izomerów optycznych.
W takich okolicznościach podjęto szerokie badania nad sposobem wytwarzania związku o wzorze 6 lub jego soli, w szczególności jego związku optycznie czynnego, o niskiej cenie, z wysoką wydajnością i na skalę przemysłową.
W rezultacie stwierdzono, że wykorzystanie pochodnej benzo[b]tiofen-5-ylowej o wzorze 4, jej postaci optycznie czynnej lub jej soli, w którym R2 ma wyżej podane znaczenie, jest bardzo użyteczne i że czynną optycznie postać związku o wzorze 4 w szczególności można produkować tamo z wysoką wydajnością na skalę przemysłową za pomocą zupełnie nieoczekiwanej metody racemizacji - krystalizacji preferencyjnej.
Celem wynalazku było opracowanie nowego związku o wzorze 4 wykorzystywanego w sposobie wytwarzania optycznie czynnego związku przedstawionego wzorem 6a lub 6b lub jego soli. Sposób wytwarzania optycznie czynnej pochodnej benzo[b]tiofen-5-ylu o wzorze 6a lub 6b lub jego soli, w których R, r4 i r5 mają wyżej podane znaczenie, polega na zaszczepieniu przesyconego roztworu związku o wzorze 1 zarodkami kryształów optycznie czynnego związku o wzorze 2a, gdy zamierza się otrzymać związek o wzorze 6a lub zarodkami kryształów optycznie czynnego związku o wzorze 2b, gdy zamierza się otrzymać związek o wzorze 6b, w obecności katalizatora racemizacji dla preferencyjnej krystalizacji odpowiadającej optycznie czynnej postaci związku o wzorze 1 w celu otrzymania, odpowiednio, optycznie czynnego związku przedstawionego wzorem 2a lub wzorem 2b, po czym poddaje się otrzymany związek optycznie czynny alkoholizie lub hydrolizie w obecności katalizatora kwaśnego, kolejno wprowadza się do otrzymanego produktu grupę ochronną grupy hydroksylowej znanym sposobem, dla otrzymania odpowiednio optycznie czynnego związku przedstawionego wzorem 3a lub 3b, w których R a oznacza grupę ochronną grupy hydroksylowej, a R3 ma znaczenie podane powyżej i następnie redukuje się optycznie czynny związek o worze 3a lub 3b otrzymując, odpowiednio, optycznie czynny związek przedstawiony wzorem 4a lub wzorem 4b, w których R2a ma znaczenie podane powyżej i następnie tak otrzymany związek poddaje się reakcji ze związkiem przedstawionym wzorem 5 lub jego solą, w którym R4 i R5 mają znaczenia podane powyżej, a X oznacza grupę usuwalną, w obecności środka odkwaszającego, po czym ewentualnie usuwa się grupę ochronną grupy hydroksylowej.
Tak więc przedmiotem wynalazku jest nowy związek pośredni o wzorze 4, w którym R2 ma wyżej podane znaczenie.
W niniejszym opisie, o ile nie zaznaczono inaczej, określenie atom chlorowca oznacza arom fluoru, chloru, bromu lub jodu, ukieślchia mższa grupa, alkilowa oznacza grupę Ci-6-aikilową, na przykład grupę metylową, etylową, n-propylową, izopropylową, n-butylową, izobutylową, tert-butylową, pentylową lub heksylową; określenie niższa grupa alkilosulfonyloksy oznacza grupę Ci6-a!kiiosullOnyloksylową, a określenie grupa aiylosulfonyloksy oznacza grupę fenyloksylową lub naftylosulfonyloksylową.
Określenie grupa ochronna grupy hydroksylowej w definicji R2 i określenie grapa ochronna grupy karboksylowej w definicji R3 obejmuje tradycyjne grupy ochronne grup hydroksylowej i karboksylowej, odpowiednio. Poszczególnymi ich przykładami są grupy ochronne wymienione w pracy Theodora W. Greene Protective Groups in Organie Synthesis, wydawnictwo John Willey & Sons, Inc. (1981) i japońskie zgłoszenie patentowe Kokoku nr 60-52.755 i podobne.
Bardziej szczegółowo grupy ochronne grupy hydroksylowej obejmują podstawione grupy metylowe takie jak metoksymetylowa, tert-butoksymetyłowa, 2-metoksyetoksymetylowa, 2,2, 2-trichloroetoksyinetYlowa, tetrahydropiraiyicwa, tet^;ahjyi^^<^itii^;p^a^jy]^iowa, 4-metoksytetrahydropiranyłowa, tetrahydrofurmyłowa i podobne; podstawione grupy etylowe takie jak 1-etoksyetylowa, 1-metylo-1-metoksyetylowa, 2,2,2-trichloroetylowa, tert-butylową, allilowa, cynamylowa, p-chlorofenylowa i podobne; podstawione grupy benzylowe takie jak p-metoksybenzylowa, difenylometylowa i podobne; grupy sililowe takie jak trimetylosililowa, tert -butylodimetylosililowa, ter^-^lbt^tt/łc^<^ił^e^e^j^Ił^:^^łiłowa, metylo-di-tert-butylosililowa i podobne itd., zaś grupy ochronne grupy karboksylowej obejmują grupy Ci-s-alkilowe, które mogą być podstawione atomami chlorowców, takiejak metyl, etyl, propyl, tert-butyl, 2-chlor^tyl, 2,2,2-trichloroetyl oraz podobne; grupy aryloalkilowe takie jak benzyl, difenylometyl, trifenylometyl i podobne;grupa allilowa; grupa cynamylowa; grupy sililowe takie jak trimetyłosililowa, tertbutyłodimetylosiliłowa, fenylodimetyłosililowa i podobne; grupa fenacylowa; grupy niższe alkilotio-niższe alkilowe takie jak metylotionetyłowa, 2-metylotioetylowa i podobne; grupa 4-piperonylowa; itd.
Sposób wytwarzania pochodnej benzo[b]tiofen-5-ylowej wyjaśniony jest bliżej na schemacie. .....
We wzorach przedstawionych na schemacie R2^, R2\ R3, r·*, Rj i χ mają wyżej podane znaczenia.
Sole związków o wzorach 6a i 6b obejmują sole z kwasami mineralnymi takimi jak chlorowodór, bromowodór, .kwas siarkowy, kwas fosforowy i podobne; sole kwasów karboksylowych takich jak kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas szczawiowy, kwas fumarowy, kwas maleinowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas asparginowy i podobne; sole kwasów sulfonowych takich jak kwas metanosulfonowy, kwas benzenosulfonowy, kwas p-toluenosulfonowy, kwas naftalenosulfonowy i podobne; itd.
Sole związków o wzorach 3a i 3b, w których r3 oznacza wodór, obejmują sole metali alkalicznych takie jak litowe, sodowe, potasowe i podobne; sole metali ziem ałkaicznych takie jak baru, wapnia i podobne; sole amin organicznych takie jak propyloaminy, butyloaminy, oktyloaminy, benzyloaminy, fenyloetyloaminy, dietyloaminy, diizopropyłoammy, trietyloaminy, metylopiperydyny, metylopiperazyny, aniliny, leucynohydraz-ydy i podobne.
Sole związku o wzorze 5 obejmują sole z kwasami nieorganicznymi takimi jak chlorowodór, bromowodór, kwas siarkowy, kwas fosforowy i podobne.
Usuwalne grupy obejmują na przykład atomy chlorowców, niższe grupy alkiłosułfonyloksyłowe i atylossUfonyloksylowe.
Proces wytwarzania wyjaśniony jest bardziej szczegółowo w kolejności etapów przedstawionych na załączonym schemacie.
(1) Etap wytw arzia^ia. zwńiaku o wzorze !o lub 2b usp2sób rasemiaceji - prefereneyjnej krystalizacji).
Przesycony roztwór związku o wzorze 1 zaszczepiono kryształami o konfiguracji (+) lub (-) tego samego związku jako zarodkami kryształów w obecności katalizatora r^^ismizacji, w celu preferencyjnej krystalizacji związku w postaci optycznie czynnej odpowiadającej zaszczepionym kryształom.
Jako rozpuszczalnik dla wymienionej reakcji stosuje się rozpuszczalniki, w których rozpuszczalności związku o wzorze 1 są odpowiednie, na przykład, węglowodory alifatyczne takie jak eter naftowy, benzyna, ligroina, n-heksan, cykloheksan i podobne; etery takie jak eter etylowy, eter izopropylowy i podobne; węglowodory aromatyczne takie jak benzen, toluen i podobne; estry takie jak octan etylu i podobne; alkohole drugorzędowe takie jak izopropanol, cyldoheksanol i podobne; alkohole trzeciorzędowe takie jak tert-butanol, alkohol tert-amylowy i podobne; ketony takie jak aceton, keton metylowo etylowy, cykjopentanon i podobne; węglowodory chlorowcowane takie jak chlorek metylenu, chloroform, i podobne; nitryle takie jak acetonitryl i podobne; amidy takie jak N,N-dimetyloformamid i podobne; sulfotlenki takie jak sulfotlenek dimetylu i podobne; oraz ich mieszaniny. Korzystne są w szczególności alkohole trzeciorzędowe i mieszaniny alkoholi trzeciorzędowych z jednym z wyżej wymienionych rozpuszczalników.
Ponadto, rozpuszczalnik, który może być dodany w celu regulowania rozpuszczalności obejmuje węglowodory alifatyczne takie jak eter naftowy, heksan, cykloheksan i podobne.
Jako katalizator racemizacji stosuje się zasady organicznetakie jak trietyloamina, 1,8-diazabicyklo[5.4.0]-7-undecen (DBU), 1,5-diazabicyklo[4.3.0]non-5-en (DBN), 1,4-diazabicyklo [2.2.2]oktan, N-metylopiperazyna i podobne; czwartorzędowe sole amoniowe rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych takie jak fluorek tetrabutyloamomowy i podobne; itd.
Katalizator racemizacji stosuje się w ilości, która może wynosić 0,001 - 0,10 mola na mol związku o wzorze 1.
Ilość zaszczepionych zarodków kryształów i wielkość cząstek kryształów nie są wartością krytyczną, jednakże korzystne jest zastosowanie zarodków kryształów w postaci kryształów lub w postaci zawiesiny w tym samym rozpuszczalniku w ilości około 0,1 - 10% wagowych w przeliczeniu na ilość wagową związku o wzorze 1.
Temperatura robocza również nie ma znaczenia krytycznego i czynności można prowadzić w temperaturze wrzenia stosowanego rozpuszczalnika. Jednakże konieczne jest dostosowanie temperatury tak, żeby można było otrzymać trwały przesycony roztwór związku o wzorze 1 bazując na rozpuszczalności związku w rozpuszczalniku!.
(2) Etap wytwarzania związku o wzorze 3a łub 3b.
i. Związek o wzorze 3a lub 3b można sporządzić, odpowiednio, przez poddanie związku o wzorze 2a lub 2b alkoholizie w obecności katalizatora kwasowego, a następnie wprowadzenie grupy ochronnej grupy hydroksylowej do produktu alkoholizy znanym sposobem.
W powyższej alkoholizie jako alkohol stosuje się na przykład alkohole Cw-Oldlowe takie jak metanol, etanol i podobne; oraz alkohole aryloalkilowe takie jak alkohol benzylowy i podobne; itd.
Jako katalizator kwasowy w powyższej reakcji stosuje się, na przykład kwasy protonowe takie jak kwas solny, kwas siarkowy, kwas metanosulfonowy, kwas trifluoromettanosulfonowy, kwas' p-toluenosulfonowy, kwas dichlorooctowy i podobne; i kwasy Lewisa takie jak chlorek glinu, trójfluorek boru, trójchlorek boru i podobne.
Alkoholizę można prowadzić w rozpuszczalniku, który nie wpływa niekorzystnie na reakcję, takim ' jak benzen, toluen, chlorek metylenu, eter etylowy, tetrahydrofuran i podobne.
W ilość stosowanego alkoholu korzystnie wynosi 1 mol lub więcej na mol związku o wzorze 2a lub 2b zaś ilość stosowanego katalizatora kwasowego korzystnie wynosi 0.1-30 moli na mol związku o wzorze 2a lub 2b.
Wystarczy, że powyższą reakcję prowadzi się w temperaturze 0 - 120°C przez okres 1-24 godzin.
Jako grupę ochronną grupy hydroksylowej stosowaną w następnym wprowadzaniu grupy ochronnej grupy hydroksylowej korzystnie stosuje się grupę trwałą wobec alkaliów i którą można usunąć w warunkach kwasowych ldb obojętnych, na przykład tradycyjne podstawione grupy metylowe takie jak metoksymetylowa, 2-metoksyetoksymetylowa, 2,2,2-trichloroetoksymetylowa, tetrahyhOpirauylowa, tefrahydrofurmylowa i podobne; tradycyjne podstawione grupy etylowe takie jak 1-etoksyetylową, tert-butylowa i podobne; tradycyjne podstawione grupy benzylowe takie jak p-metoksybenzylowa. difenylometylowa i podobne; tr^idj^^cyjn^ grupy sililowe takie jak grupa tert-butylodimetylosililowa, tert-butylocdfenylosililowa i podobne; itd. u. Fonadto można otrzymać wolne kwasy karboksylowe o wzorze 3a lub 3b, odpowiednio, przez poddanie hydrolizie związków o wzorze 2a lub 2b.
(3) Etap wytwarzania związku o wzorze 4a lub 4b.
Związek o wzorze 4a lub 4b można otrzymać odpowiedno przez poddanie związku o wzorze 3a lub 3b tradycyjnej redukcji estru.
Redukcję estru można prowadzić, zwłaszcza sposobem opisanym w Shin Jikken Kagaku
Kouza, tom 15 (II), wydawca Chemical Society of Japan, str. 29 - 216 (1977) publikacja przez Maruzena. Stosowanym tu środkiem redukującym jest korzystnie borowodorek litu lub borowodorek sodu, a redukcję estru można prowadzić w obecności lub pod nieobecność soli metalu takiej jak chlorek litu, bromek litu, chlorek wapnia, chlorek kobaltu, chlorek niklu lub podobne.
Reakcję tę zwykle prowadzi się w obecności rozpuszczalnika. Jako rozpuszczalnik stosuje się alkohole takie jak metanol, etanol, izopropanol i podobne; etery takie jak eter etylowy, tetrahydrofuran, eter dimetylowy glikolu dietylenowego i podobne; nitryle takie jak acetonitryl i podobne; amidy takie jak N,N-dlmetyloacetamid i podobne. Rozpuszczalniki te można stosować same lub jako mieszaninę dwóch lub więcej rozpuszczalników.
W powyższej reakcji środek redukujący stosuje się korzystnie w ilości 0,75 - 5 moli na mol związku o wzorze 3a lub 3b, zaś reakcję prowadzi się w temperaturze 0 - 60°C przez okres 1-48 godzin.
(4) Etap wytwarzania związku o wzorze 6a lub 6b.
Związek o wzorze 6a lub 6b. lubjego sól otrzymuje się odpowiednio przez poddane reakcji związku o wzorze 4a lub 4b ze związkiem o wzorze 5 lub jego solą, w obecności środka zakwaszającego, a następnie ewentualne usunięcie grupy ochronnej grupy hydroksylowej.
Związek o wzorze 6u lub 6b można sporządzić, zwłaszcza zgodnie ze sposobem opisanym na przykład w Tetrahedron Letters, to. 38, str. 3251 - 3254 (1975) i Shin Jikken Kagaku Kouza, tom 14, (I) wydawca Chemical Society of Japan, str. 567 - 611 (1977) publikacja przez Maruzen. Jako środek odkwaszający stosuje się na przykład wodorek sodu, wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu, tert-butanolan potasu i pc-dobne. Jako rozpuszczalnik w powyższej reakcji można stosować węglowodory aromatyczne takie jak benzen, toluen, ksylen i podobne; etery takie jak tetrahydrofuran, dioksan, eter dimetylowy glikolu dietylenowego i podobne; amidy takie jak dimetyloformamid, N-metylopirolidon i podobne; chlorowcowane węglowodory takie jak chlorek metylenu, dichloroetan i podobne; sulfotlenki takie jak sulfotlenek dimetylu i podobne; itd. Rozpuszczalniki te można stosować same lub jako mieszaninę dwóch lub więcej rozpuszczalników.
Powyższą reakcję można prowadzić w obecności lub pod nieobecność katalizatora i w obecności lub pod nieobecność wody. Jako katalizator można stosować tradycyjny katalizator przenoszenia fazy - czwartorzędową sól amoniową, a korzystnie wodorosiarczan tetra-n-butyloamoniowy, jodek tetra-n-butyloamoniowy i podobne.
W powyższej reakcji ilość związku o wzorze 5 może wynosić 1 mol lub więcej na mol związku· o wzorze 4a lub 4b, a ilość katalizatora może wynosić 0,01 - 0,15 mola na mol związku o wzorze za lub 4b.
Powyższą reakcję można prowadzić w temperaturze 0 - 150°C przez okres 1-24 godzin.
Po reakcji można ewentualnie usunąć grapę ochronną grupy hydroksylowej znanym sposobem.
Niżej podane przykłady ilustrują wynalazek nie ograniczając jednak jego zakresu.
W przykładach określenie % n. en. w odniesieniu do czystości optycznej oznacza % nadmiaru enancjomerycznego.
Przykład I.Mieszaninę 100gbenzo[b]tiofen-5-ylo-karbaIdehydu, 195gbromoformu i 400 ml dioksanu wkroplono do zawiesiny 129 g jednowodzianu wodorotlenku litu w 400 ml wody mieszając w temperaturze 50° przez 4 godziny. Mieszaninę reakcyjną mieszano w tej samej temperaturze przez 2 godziny, a następnie ochłodzono do 20°C. Wydzielone kryształy odsączono i zawieszono w mieszaninie 768 ml toluenu i 256 ml wody. Do zawiesiny dodano 110 ml 6n kwasu solnego w trakcie mieszania. Otrzymaną mieszaninę mieszano we wrzeniu w warunkach powrotu skroplin przez 1 godzinę, po czym ochłodzono do temperatury 20 C. Wydzielone kryształy odsączono otrzymując 1(07 g (wydajność 84%) bezbarwnych kryształów Kwasu (±)2-(benzo[b]tioten-5-ylo)-2-hydroksyoctowego. Kryształy rekrystalizowano z izopropanolu otrzymując białe kryształy o temperaturze topnienia 151 - 152°C.
IR (KBr) cm’1: 3242,1730,1691.
Przykład II.
(1) W 95 ml acetonu zawieszono 15,78 g kwasu (±)-2-(benzo[b]tiofen-5-yIo)-2-hydroksyoctowego i dodano do tego 7,11 ml R-(-)-2-aminobutanolu, po czym otrzymaną mieszaninę rozpuszczono przez ogrzewanie. Roztwór stopniowo ochładzano mieszając, a wydzielone kryształy odsączono otrzymując 16,71 g (wydajność: 74,2%) surowych kryształów R-(-)-2-aminobutanolowej soli kwasu (-)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyoctowego. Sól tę poddano powtórzonej rekrystalizacji z izopropanolu otrzymując 5,58 g (wydajność: 24,8%) bezbarwnych kryształów o temperaturze topnienia 156 - 157°C.
laln -78.3°(24°C. C=1.0. HO).
IR (KBr) cm-1: 3386,2970,1636,1601.
(2) Do soli R-(-)-2-aminobutanolowej kwasu (-)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyoctowego stosowanej w ilości 5,58 g dodano 56 ml wody i 56 ml octanu etylu, pH doprowadzono do 1,0 za pomocą 6n kwasu solnego, po czym oddzielono warstwę organiczną. Oddzieloną warstwę organiczną przemyto kolejno wodą i nasyconą solanką, po czym osuszono nad bezwodnym siarczanem magnezu. Rozpuszczalnik usunięto pod obniżonym ciśnieniem i do tak otrzymanej pozostałości dodano eter diizopropylowy. Tak wydzielone kryształy odsączono otrzymując 3,78 g (wydajność: 96,8%) surowych kryształów kwasu (-)-2-(benzo[b]tiofen-5ylo)-2-hydroksyoctowego. Kryształy rekrystalizowano z acetonu(benzenu) stosunek objętościowy: 1(2) otrzymując bezbarwne kryształy o temperaturze topnienia 167 - 168°C.
[ab -142,3° (24°C, C=1,0, CH3OH).
IR (KBr) cm-1: 3315,1685.
Przykład III. W 500 mł acetonu zawieszono 100g kwasu (±)-2-(benzo[b]tiofen-5ylo)-2-hydroksyoctowego i do tego wkroplono 5,12 ml stężonego kwasu siarkowego w temperaturze - 10°C. Zawiesinę mieszano przez dalszą jedną godzinę w tej samej temperaturze, a następnie wkroplono do niej 60 ml 3,2 n wodnego amoniaku w tej temperaturze. Wydzielone kryształy odsączono otrzymując 10,25 g (wydajność 86%)bezbarwnych kryształów (±)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu. Kryształy rekrystalizowano z izopropanolu otrzymując bezbarwne kryształy o temperaturze topnienia 87 - 88°C.
IR (KBr) cm-1: 1790.
Przykład IV. W 300 ml alkoholu tert-amylowegoogrzewając rozpuszczono 100 g (±)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu. Do otrzymanego roztworu dodano 4,6 g 1,8-diazabicyklo[5.4.0]undecenu w temperaturze 50°C, a następnie zaszczepiono zawiesiną 0,5 g (-)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]ttofen-5-yło)-1,3-dioksolan-4-onu w 1,5 ml alkoholu tertamylowego. Tak otrzymaną mieszaninę mieszano w temperaturze 50°C przez 1 godzinę i stopmowo ochłodzono do temperatury 25°C w przeciągu ponad 4 godzin, po czym mieszaninę mieszano w tej samej temperaturze przez dalsze 30 minut. Wydzielone kryształy odsączono, przemyto kolejno 150 ml alkoholu tert-amylowego i 135 ml izopropanolu, po czym osuszono otrzymując 88 g bezbarwnych kryształów.
[α]π -71,0° (24°C, C=1,0, CHCb).
Czystość optyczna: 96,2% n. en.
Po rekrystalizacji z izopropanolu otrzymano 81 g (wydajność 81%) (-)-2,2-dimetylo-5(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu o czystości optycznej 99% n. en. lub większej.
Temperatura topnienia 116 -117°C.
[α]η -73,8° (24°C, C=1,0, CHCl3).
IR (KBr)cm4: 1790.
Przykład V. Stosując(+)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofe1,3-dioksolan-4-on jako zarodki kryształów w taki sam sposób jak w przykładzie IV traktowano 6 g (±)-2.2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu otrzymując 5,37 g surowych kryształów o temoerature topnienia 114 -116°C.
' [α]η + 72,0° (24°C, C=l,0, CHCI3).
Czystość optyczna: 97,5% n. en.
Po rekrystalizacji z izopropanolu otrzymano 5,10 g (wydajność 85%) bezbarwnych kryształów (±)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4~onu o czystości optycznej 99% n. en. lub większej.
Temperatura topnienia: 11<5- 117°C.
[α]η +73,8° (24°C, C = 1,0, CHCl3).
IR (KBr)cm'l: 1790.
Przykład VI. Do zawiesiny 10 g (->2,2-dimtylo-5-(benzo[b3tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu w 20 ml metanolu wkroplono podczas chłodzenia wodą 1,07 stężonego kwasu siarkowego. Tak otrzymaną mieszaninę mieszano w temperaturze 25°C przez 1,5 godziny, po
Aft czym dodano 50 ml chlorku metylen ml iŁU 77 · « Ιηι.Λ/ΗίΙ ιΙΙιγ zobojętniono wodorowęglanem sodu. Tak otrzymanąwarstwę organiczną oddzielono, przemyto wodą i osuszono nad bezwodnym siarczanem magnezu. Rozpuszczalnik odparowano pod obniżonym ciśnieniem i do tak otrzymanej pozostałości dodano n-heksan, po czym -wydzielone kryształy odsączono otrzymyjąc 8,77 g (wydajność 98%) bezbarwnych kryształów (-)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyoctanu metylu o temperaturze topnienia 83 - 84°C.
[α]η -136° (24°C, C=1,0, CH3OH).
IR (KBrkm4: 3440,1726.
W ten sam sposób otrzymano (+)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyoctan metylu.
[a]D +136° (24°C, C=1,0, CH3OH).
Przykład VII.
(1) Do roztworu 10 g (-)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksy octanu metylu w 50 ml chlorku metylenu dodano 4,92 g 3,4-dihydro-2H-piranu i 1,13 g p-toluenosulfonianu pirydyniowego i mieszano w temperaturze 28°C przez 3 godziny. Mieszaninę reakcyjną przemyto kolejno wodą, nasyconą solanka i wodą. a następnie osuszono nad bezwodnym siarczanem magnezu. Rozpuszczalnik usunięto przez destylację pod obniżonym ciśnieniem otrzymując bezbarwny oleisty (-)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2ttetr^iydropiranyloksy) octan metylu.
(2) W 41,3 ml etanolu rozpuszczono (-)-2-(benzo[b]tiofen)5-ylo))2-(tetrrhydropirulyloksy) octan metylu i do roztworu tego dodano 2,90 g borowodorku sodu, po czym otrzymaną mieszaninę mieszano w temperaturze 25°C przez 8 godzin. Następnie, w celu rozłożenia nadmiaru borowodorku sodu, chłodząc lodem wkroplono 13,23 ml acetonu, po czym dodano do tego 138 ml chlorku metylenu i 138 ml wody i pH doprowadzono do 8,5 za pomocą 2n kwasu solnego. Utworzoną warstwę organiczną oddzielono, przemyto wodą i osuszono nad bezwodnym siarczanem magnezu. Rozpuszczalnik usunięto pod obniżonym ciśnieniem, a tak otrzymaną pozostałość przemyto eterem naftowym otrzymując 12,0 g (wydajność: 96%) bezbarwnego ()))2)(benro[b]tiofen5-ylo>2-{teUrhydropiranyloksy)etrnolu w postaci mieszaniny diastereomerów.
Temperatura topnienia: 62 - 77°C.
IR (KBr)cm-': 3287,2937,2862,1128,1079,1028,986.
W taki sam sposób otrzymano następujące związki:
o(+)-2)(benzo[b]tiofen-5-ylo--2(etetrahydroρirmyloksy)etrnol, o(±)-2-·(benzoίbjtiofen-5-yio)-2(tterćhlydropimyloksy)eeanol.
Przykład VIII. W taki sam sposób jak w przykładzie III traktowano 1 g kwasu ())-2-(benzoΓb]eiofen-5-ylo)-2-hydroksyΌctowego otrzymując 920 mg (wydajność 77,2%) bezbarwnych kryształów (-)-2,2-dimeeylO)5-(benzo[b]ΐiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu o temperaturze topnienia 116 -117°C.
[a]D - 73,8° (24°C, 0=1,0, CHCl 3).
IR(KBr)cm. 1790.
Przykład IX. Z przesączu po racemicznym rozdziale w przykładzie II (1) usunięto rozpuszczalnik, a następnie zadano w taki sam sposób jak w przykładzie II(2) otrzymując 3,02 g (wydajność 19,1%) bogatego w postać (+) kwasu 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksvoctoweeo.
J [a]D +32,5° (24°C, C=1,0, CH3OH).
Czystość optyczna: 22,8% n. en.
Następnie zadano w taki sam sposób jak w przykładzie III otrzymując 2,52 g (wydajność 70%) bezbarwnych kryształów bogatych w postać (+) 2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)1.3-dioksolan-4-onu.
[α]υ +29,1° (24°C, C=l,0, CHCfe).
Czystość optyczna: 39,5% n. en.
Powyższe poddano kilkakrotnej rekrystalizacji z izopropanolu otrzymując bezbarwne kryształy (+)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-^oksolan-4-onu o temperaturze topnienia 116- 117°C. ' [a]D +73,8° (24°C, C=1,0, CHCl·?).
ID /lTRrcz-m·'1· 1700 y j. * » * *. j νιχλ · x t s vz·
Przykład X. Do roztworu 6,90 kwasu (±)-2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyoctowego w 50 ml metanolu dodano 6 ml stężonego kwasu siarkowego. Roztwór utrzymywano we wrzeniu w warunkach powrotu skroplin przez 1 godzinę, po czym do otrzymanej mieszaniny dodano 250 ml octanu etylu i 250 ml wody i mieszaninę zobojętniono wodorowęglanem sodu. Oddzielono utworzoną warstwę organiczną i przemyto kolejno wodą i nasyconą solanką, po czym osuszono nad bezwodnym siarczanem magnezu. Rozpuszczalnik oddestylowano pod obniżonym ciśnieniem, i do tak otrzymanej pozostałości dodano izopropanol. Wydzielone kryształy odsączono otrzymując 6,25 g (wydajność: 85%) bezbarwnych kryształów (±)-2-(benzotbkiofenA-yloj^-hydroksyoctanu metylu o temperaturze topnienia 84 - 86°C.
IR (KBr)cm'1 3440, 1726.
Tym samym sposobem otrzymano następujące związki: o(+)-2-(benzo[b]tiofen-5-yło)-2-hydOksyocta.n metylu, o(±)-2-(benzo[bltiofen-5-ylo)-2-hydroksyoctan metylu.
Przykład XI. W mieszaninie 8,5 ml tetrahydrofuranu i 3 ml wody zawieszono 2,0 g (-)-2,2-dimetylo-5-(bemso[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu i do zawiesiny wkroplono 0,60 g kwasu siarkowego chłodząc lodem, po czym otrzymaną mieszaninę mieszano w temperaturze 20°C przez 24 godziny, Do mieszaniny reakcyjnej dodano 20 ml octanu etylu i 20 ml wody i oddzielono powstałą warstwę organiczną. Otrzymaną warstwę organiczną osuszono nad siarczanem magnezu i oddestylowano rozpuszczalnik pod obniżonym ciśnieniem otrzymując 1,65 g (wydajność: 98,3%) kryształów kwasu (-)-2-(henzo[bJttofen-5-ylo)-2-hydrok>yoetowego. Kryształy te rekrystalizowano z izopropanolu otrzymując bezbarwne kryształy w postaci igieł o temperaturze topnienia 167,6 - 168,0°C.
[oł]d -142,3°C (20°C, C=1,0, CH3OH).
IR (KBr)cm-1: 3315,2641,1684.
Przykład XII. W 600 ml alkoholu tert-amylowego rozpuszczono przez ogrzewania 200 g (±)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu. Do otrzymanego roztworu dodano w temperaturze 54°C 0,2 g 1,8-diazabicyklo[5.4.C]undecenu, a następnie zawiesinę zaszczepiono 1,0 g (-)-2,2-dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu w 3,0 ml alkoholu tertarnylowego. Tak otrzymaną mieszaninę mieszano w tej samej temperaturze przez 2 godziny, po czym stopniowo ochłodzono do temperatury 25°C w przeciągu ponad 4 godzin, a następnie mieszaninę mieszano przez dalsze 30 minut w tej samej temperaturze; tak wydzielone kryształy odsączono, przemyto kolejno 300 ml alkoholu tert-amylowego i 270 mł izopropanolu, po czym wysuszono otrzymując 176 g bezbarwnych kryształów.
[«]d -71,0°C (24°C, 0=1,0, CHCl·?).
Czystość optyczna: 96,21% n. en.
Rekrystalizacja z izopropanolu dała 162 g (wydajność: 81%) (-)-2,2-dimeiyło-5-(benzo[b]iiofcn-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-onu o czystości optycznej 99% n. en. lub więcej.
171 832
Temperatura topnienia: 11(5- 117°C.
[a]D -73,8°C (24°C, C=1,0, CHCl3).
IR (KBr)cm’1: 1790^
Przykład Xiii. Do mieszaniny 10 ml toluenu i 100 mi 50% wodnego roztworu wodorotlenku sodu dodano 10 g (-)-2-benzo[b]tioferi-5-ylo--2(tieŁrahydropirany]oksy) etanolu, 8,04 g chlorowodorku chloru 2-(N,N-dietyloamino)etylu i 610 mg wodorosiarczanu tetra-nbutyloamoniowego i otrzymaną mieszaninę utrzymywano we wrzeniu w warunkach powrotu skroplin przez 1,5 godziny. Mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury 20°C i następnie dodano do niej 90 ml toluenu i 150 ml wody, po czym utworzoną warstwę organiczną oddzielono. Warstwę wodną wyekstrahowano 30 ml toluenu i otrzymany ekstrakt połączono z uprzednio oddzieloną warstwą organiczną, a następnie mieszaninę przemyto wodą. Do warstwy organicznej dodano 60 ml wody, pH doprowadzono do 0,5 za pomocą 6n kwasu solnego, potem mieszaninę mieszano w temperaturze 25°C przez 1 godzinę. Warstwę wodną oddzielono i przemyto octanem etylu i dodano do niej 40 ml octanu etylu, po czym pH doprowadzono do
10,2 zapomocą węglanu potasu. Oddzielono utworzoną warstwą organiczną, przemyto kolejno woda i n<^vconasolanka, no czym osuszono gad bee-wrdnym «darezanM-z mno^pyi z?n^,s7czalnik oddestylowano pod obniżonym ciśnieniem i pozostałość rozpuszczono w 60 ml octanu etylu i 40 ml acetonu tworząc roztwór. Do roztworu dodano 7 ml roztworu chlorowodoru w etanolu (6,1n). Roztwór mieszano w temperaturze 20°C przez 2 godziny i tak wydzielone kryształy odsączono otrzymując 10,7 g (wydajność: 90%) chlorowodorku (-)-1-(benzn[b]tinfen5-yln)-2-[2-(N,N-dietyloaminn)etoksy]etanolu, który rekrystalizowano z octanu etylu/etanolu otrzymując bezbarwne kryształy w postaci igieł o temperaturze topnienia 120 - 121°C.
[α ]d -26,3°C (24°C, C=l,0,0,1 n kwas solny)
IR (KBr)cm1: 3310,2631,1127,1100.
W ten sam sposób otrzymano następujące związki:
- chlorowodorek (+)-i-berzo[b]tinfen-5-yln)-2-[2-(N,N-dietyloam:lino)etoksy]etanolu.
- chlorowodorek (±)-1-berzo[b]ttofen-5~ylo)-2-[2-(N,N-dietylnamiro)etoksv]etanolu.
OR2
I ,CHCH,OH ud
WZÓR 4
OR
WZÓR 6
171 832
WZÓR 1
/-^>2HCQOR3
W
WZÓR 3a lub sól
OR26 ” ? 3 xx.CHCQOR vO
WZÓR 3b lub sól
SCHEMAT
OR
B
CHCHjOH ęa
WZÓR4b v
WZÓR 6b lub sól
SCHEMAT (ciąg dalszy)
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyetanolu, jej optycznie aktywna forma i jej sól o wzorze 4, w którym R~ oznacza atom wodoru lub grupę ochronną grupy hydroksylowej.
PL93315676A 1992-04-13 1993-04-13 Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyetanolu jej optycznie aktywna forma PL PL171832B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP11974092 1992-04-13

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171832B1 true PL171832B1 (pl) 1997-06-30

Family

ID=14768962

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93315677A PL171831B1 (pl) 1992-04-13 1993-04-13 2,2-Dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-on, jego optycznie aktywna forma i j e g o s ó l PL
PL93315676A PL171832B1 (pl) 1992-04-13 1993-04-13 Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyetanolu jej optycznie aktywna forma PL

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93315677A PL171831B1 (pl) 1992-04-13 1993-04-13 2,2-Dimetylo-5-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-1,3-dioksolan-4-on, jego optycznie aktywna forma i j e g o s ó l PL

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ289428B6 (pl)
PL (2) PL171831B1 (pl)
ZA (1) ZA932493B (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ289428B6 (cs) 2002-01-16
ZA932493B (en) 1993-11-12
PL171831B1 (pl) 1997-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO1999016742A1 (en) Processes and intermediates useful to make antifolates
JP2873898B2 (ja) ベンゾ[b]チオフェン−5−イル誘導体もしくはその光学活性体またはそれらの塩並びにそれらの製造法
JP2007031363A (ja) ジベンズ[b,e]オキセピン誘導体の製造方法及びその中間体
PL171832B1 (pl) Pochodna 2-(benzo[b]tiofen-5-ylo)-2-hydroksyetanolu jej optycznie aktywna forma PL
EP0273321B1 (en) 7-bromo-beta-carboline compound and method for producing same
US4599406A (en) Process for preparing 2-methyl-N-(2-pyridyl)-2H-1,2-benzothiazine-3-carboxamide 1,1-dioxide derivatives and intermediates therefor
KR930010500B1 (ko) 코타르닌의 제조방법
EP0125777B1 (en) Process and intermediates for preparation of 4-acetyl-2-substituted-imidazoles
US5731433A (en) Process for the preparation of rufloxacin and salts thereof
US5162534A (en) Process for the preparation of thiazoline derivatives
KR100788532B1 (ko) 항해수성 2,2-이중치환된 1,3-디옥솔란
KR100209293B1 (ko) 제초성 피리미딜옥시벤조산 옥심에스테르 유도체의 신규한 제조방법
JPH11322668A (ja) 1,1’―ビナフチル―2,2’―ジカルボン酸の光学分割方法
KR920003898B1 (ko) 3,4-디하이드로-2-메틸-4-옥소-2h-1,2-벤조티아진-3-카르복실산-1,1-디옥사이드의 제조방법
KR920005417B1 (ko) 디벤조티에핀 유도체의 제조방법
SU366609A1 (pl)
JP2024505177A (ja) 2-[2-(2-クロロチアゾール-5-イル)-2-オキソ-エチル]スルファニル-6-ヒドロキシ-3-メチル-5-フェニル-ピリミジン-4-オンを調製するための方法
JPH0899953A (ja) 新規ハロケタール化合物
KR20070011824A (ko) 디벤조티에핀 유도체 및 그 중간체의 제조방법
JP2004002206A (ja) 光学活性なチアゾリジノン誘導体の製造方法
JPH05301879A (ja) 新規ウィッティヒ塩
WO1998043967A1 (fr) PROCEDE DE PRODUCTION DE DERIVES D&#39;ACIDE 2-(BENZO[b]THIOPHEN-5-YL)-2-HYDROXYACETIQUE, DE LEURS COMPOSES OPTIQUEMENT ACTIFS OU DE SELS DES DEUX
HU193186B (en) Process for producing benzothiazine derivative
MXPA00002872A (en) Processes and intermediates useful to make antifolates
JPH04224569A (ja) チアゾリン誘導体及びその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070413