PL171592B1 - S posób redukowania szesciowartosciowego chromu, zawartego w pozostalosciach pochodzacych z przetwarzania mineralów chromowych PL - Google Patents

S posób redukowania szesciowartosciowego chromu, zawartego w pozostalosciach pochodzacych z przetwarzania mineralów chromowych PL

Info

Publication number
PL171592B1
PL171592B1 PL92304301A PL30430192A PL171592B1 PL 171592 B1 PL171592 B1 PL 171592B1 PL 92304301 A PL92304301 A PL 92304301A PL 30430192 A PL30430192 A PL 30430192A PL 171592 B1 PL171592 B1 PL 171592B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hexavalent chromium
sulfur
chromium
reducing agent
mixture
Prior art date
Application number
PL92304301A
Other languages
English (en)
Inventor
Giuseppe Bruzzone
Diego Perrone
Giacomo Bruno
Original Assignee
Stoppani Luigi Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stoppani Luigi Spa filed Critical Stoppani Luigi Spa
Publication of PL171592B1 publication Critical patent/PL171592B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B34/00Obtaining refractory metals
    • C22B34/30Obtaining chromium, molybdenum or tungsten
    • C22B34/32Obtaining chromium
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B5/00General methods of reducing to metals
    • C22B5/02Dry methods smelting of sulfides or formation of mattes
    • C22B5/08Dry methods smelting of sulfides or formation of mattes by sulfides; Roasting reaction methods
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)

Abstract

1. Sposób redukowania szesciowartosciowego chromu, zawartego w pozostalosciach pochodzacych z przetwarzania mineralów chromowych, dla otrzymywania nierozpuszczal- nych w wodzie zwiazków chromu, polegajacy na prowadzeniu reakcji redukcji szesciowar- tosciowego chromu, zawartego w pochodnych szesciowartosciowego chromu, wystepuja- cych w produktach resztkowych pochodzacych z obróbki mineralów chromowych, poprzez mieszanie tych pochodnych z przynajmniej jednym czynnikiem redukujacym, zwlaszcza na bazie siarki i przez ogrzewanie tak otrzymanej mieszaniny przynajmniej do temperatury tej reakcji redukcji, znamienny tym, ze reakcje redukcji prowadzi sie przez ogrzewanie mie- szaniny w warunkach suchych i zasadniczo z wyizolowaniem dostepu tlenu, do temperatury, która stanowi temperatura subl im acji wspomnianego przynajmniej jednego czynnika reduku- jacego. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób redukowania sześciowartościowego chromu, zawartego w pozostałościach pochodzących z przetwarzania minerałów chromowych, dla otrzymywania nierozpuszczalnych w wodzie związków chromu.
Wiadomo, że w procesie ekstrakcji sześciowartościowego chromu poprzez prażenie chromitu i jego następne ługowanie nie jest możliwe odzyskiwanie całego sześciowartościowego chromu dla otrzymania chromianu alkalicznego. Po ługowaniu otrzymuje się materiał stały, który jest powszechnie zwany pozostałością ługowania lub otrzymywaną ziemią, który stale zawiera rozmaite ilości sześciowartościowego chromu.
Istnieją trzy całkowicie odmienne przypadki dotyczące wyniku ługowania. Przypadki te można zestawić następująco, w zależności od zawartości wapna:
A) mieszaniny z wysoką zawartością wapna (lub dolomitu),
B) mieszaniny z niską zawartością wapna (lub dolomitu),
C) mieszaniny bez wapna (lub dolomitu).
Problem eliminowania sześciowartościowego chromu, który jest rozpuszczalny w wodzie, jest łatwy do rozwiązania w przypadku procesów dotyczących mieszanin, które me za171 592 wierają wapna, ponieważ względne produkty resztkowe nie zawierają częściowo rozpuszczalnych związków chromu w wyniku tworzenia się kompleksów pomiędzy solami wapnia i sześciowartościowym chromem.
tp/ hro drruzno^pii nzizchiuraiorp iAtt do/lama 4 η crndji ν+Ατιζ r#ac7tdrvnT\ełi TUdWAnn
TT ijlll JZ1 iJj VŁJl*| l^VV u w v«iK k ν' I V i wuZikikw r f J Wll x-l > T y czynnika redukującego, takiego jak siarczan zelazawy, chlorek żelazawy ltd , które redukują chrom z CrO3 do Cr2O3, który jest nierozpuszczalny.
Dla procesów stosowanych w przypadku mieszanin zawierających wapń, występuje stale tworzenie się związków zawierających sześciowartościowy chrom w postaci trudnej do rozpuszczenia w krótkim czasie, takiej jak przykładowo chromian wapnia.
Z tego względu pochodne te nie mogą być ługowane bezpośrednio podczas normalnego przetwarzania i pozostają w otrzymywanej ziemi chronitowej. Jednakże w miarę upływu czasu, jeżeli ziemia jest poddawana wymywaniu, na przykład poprzez oddziaływanie wody deszczowej, wówczas sześciowartościowy chrom jest ługowany i uwalniany
Jednakże jest oczywiste, że te stałe produkty resztkowe pochodzące z przetwarzania minerałów chromowych stwarzają poważne problemy, ponieważ są sklasyfikowane i traktowane jako szkodliwy odpad toksyczny, który nie jest łatwy do unieszkodliwienia nawet w odpowiednio wyposażonych wysypiskach.
Ilość takich produktów resztkowych jest znaczna, stanowiąc od 2,8 do 0,5-krotności produkowanej ilości stałego dwuchromianu alkalicznego.
Dla prowadzenia redukcji sześciowartościowego chromu występującego w otrzymywanej ziemi pochodzącej z przetwarzania minerałów chromowych proponowano rozmaite sposoby z wykorzystaniem organicznych i nieorganicznych czynników redukujących.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3 803 032 jest znany sposób redukowania sześciowartościowego chromu, w którym otrzymywana wilgotna ziemia jest mieszana z substancjami podlegającymi zwęgleniu (trociny, otręby, węgiel brunatny i tym podobne), a następnie ogrzewana do temperatury nie większej niż 700°C w środowisku redukującym i z dowolną szybkością w atmosferze zawierającej nie więcej niż 2% tlenu Według tego sposobu konieczne jest kontrolowanie kompozycji atmosfery reaktora dla uniknięcia spowodowania spalania materiału zamiast wymaganego tworzenia aktywowanego węgla, a zatem istnieje niebezpieczeństwo wybuchu, wynikające z tworzenia się CO.
Z włoskiego opisu patentowego nr 1 055 953 jest znany sposób, według którego jako nieorganiczny czynnik redukujący stosuje się siarkę. Niedogodność tego sposobu i innych analogicznych sposobów polega na tym, że wymagają one gotowania wodnej dyspersji otrzymywanych ziem, siarki i siarczku pod ciśnieniem, dla umożliwienia pożądanej redukcji chromu w środowisku alkalicznym.
Również z francuskiego opisu patentowego nr 2 342 347 i z WO 8 908 724 jest znany sposób wytwarzania chromu trójwartościowego przez redukcję siarką chromu sześciowartościowego.
Wspólna dla wszystkich opisanych wyżej sposobów niedogodność polega na tym, że zachodząca w nich reakcja nie następuje w sposób przemysłowo kompletny i pociąga za sobą wysokie koszty.
Celem obecnego wynalazku jest rozwiązanie powyższych problemów przez opracowanie sposobu redukowania związków sześciowartościowego chromu występującego w otrzymywanej ziemi, w środowisku alkalicznym w sposób prosty, ekonomiczny i skuteczny
Sposób redukowania sześciowartościowego chromu, zawartego w pozostałościach pochodzących z przetwarzania minerałów chromowych, dla otrzymywania nierozpuszczalnych w wodzie związków chromu, polegający na prowadzeniu reakcji redukcji sześciowartościowego chromu, zawartego w pochodnych sześciowartościowego chromu, zawartego w pochodnych sześciowartościowego chromu, występujących w produktach resztkowych pochodzących z obróbki minerałów chromowych, poprzez mieszanie tych pochodnych z przynajmniej jednym czynnikiem redukującym, zwłaszcza na bazie siarki i przez ogrzewanie tak otrzymanej mieszaniny przynajmniej do temperatury tej reakcji redukcji, według wynalazku charakteryzuje się tym, że reakcję redukcji prowadzi się przez ogrzewanie mieszaniny w warunkach suchych
171 592 i zasadniczo z wyizolowaniem dostępu tlenu, do temperatury, którą stanowi temperatura sublimacji wspomnianego przynajmniej jednego czynnika redukującego.
Jako przynajmniej jeden czynnik redukujący stosuje się jeden lub więcej związków wybranych z grupy, na którą składa się siarka, dwusiarczyny, siarczyny, siarczki, siarczan żelazawy i chlorek żelazawy. W przypadku, gdy jako przynajmniej jeden czynnik redukujący stosuje się siarkę, to mieszaninę ogrzewa się do temperatury sublimacji siarki i dobiera się stosunek wagowy produktów resztkowych zawierających pochodne sześciowartościowego chromu i siarki w mieszaninie reakcyjnej tak, aby był zawarty w zakresie od 100 0,1 do mniej niż 100:5.
W sposobie według wynalazku redukcję korzystnie prowadzi się w sposób ciągły w piecu obrotowym przy ogrzewaniu pośrednim,'z wyeliminowaniem krążenia gazu w reaktorze. Przed prowadzeniem reakcji redukcji wspomnianych pochodnych sześciowartościowego chromu, w reaktorze wytwarza się atmosferę redukującą przez osobne ogrzewanie wspomnianego przynajmniej jednego czynnika redukującego do temperatury tej reakcji redukcji w warunkach suchych i zasadniczo z wyizolowaniem tlenu.
Stosunek części wagowych na milion sześciowartościowego chromu pozostającego w produktach reakcji redukcji do sześciowartościowego chromu zawartego w wejściowych pochodnych jest mniejszy niż około 0,05:100, zaś produkty reakcji redukcji wyprowadza się w postaci sproszkowanych, nierozpuszczalnych w wodzie, bezwodnych związków chromu
Koszty prowadzenia sposobu według wynalazku są niższe, przy czym otrzymuje się całkowitą redukcję całego sześciowartościowego chromu występującego w otrzymywanej ziemi.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schematycznie fazy sposobu według wynalazku.
Jak pokazano na rysunku, produkty resztkowe 1 ługowania (lub otrzymywana ziemia) są osuszane (A) w znany sposób, aż staną się zasadniczo suche a następnie są mieszane 2 (faza B) z siarką, ze związkami zawierającymi siarkę, ze związkami redukującymi, które mogą spowodować pożądaną reakcję redukcji tlenowej. Oczywiście można również zastosować inne rodzaje nieorganicznych czynników redukujących, takich jak przykładowo pirosiarczyny, siarczyny, siarczki, siarczan żelazawy, chlorek żelazawy itd.
Zalecany czynnik redukujący stanowi jednakże siarkę i z tego względu poniższy opis dotyczy siarki bez intencji ograniczenia zakresu ochrony.
Stosunek ilości resztkowej ziemi do siarki wynosi ogólnie pomiędzy 100:0,1-100:5 i jest zwykle odnoszony do procentu sześciowartościowego chromu i dowolnych innych redukowalnych związków występujących w produktach resztkowych ługowania.
Uzyskana w ten sposób sucha mieszanina jest podawana do reaktora 3, który korzystnie stanowi obrotowy piec do ogrzewania pośredniego, wyposażony w elementy uszczelniające 4 i 5, umieszczone przy jego końcach i na każdym możliwym otworze, tak aby uniknąć lub zredukować do minimum dostęp powietrza, dla pracy zasadniczo z wyeliminowaniem obecności tlenu.
Fazy suszenia, mieszania i podawania mieszaniny do reaktora 3 mogą następować w dowolnej kolejności czasowej, nawet jeżeli zalecany jest opisany powyżej porządek.
Zewnętrzny układ ogrzewania 6, który jest pokazany schematycznie jako szereg palników, dostarcza do reaktora 3 ciepło, które powoduje sublimację siarki, która w tym momencie staje się podatna do reagowania poprzez usuwanie tlenu ze związków występujących w produktach resztkowych i redukowanie sześciowartościowego chromu
Przypuszcza się, jednakże bez całkowitego naukowego wyjaśnienia tego zjawiska, że zachodzi następująca reakcja:
Na2CrO4 + 3 S 2 CrAO + 3 SO2 + .......
Dla uzyskania dobrych rezultatów w krótkim czasie przetrzymywania, minimalna temperatura stanowi temperaturę sublimacji siarki, a zalecana temperatura reakcji wynosi około 500-550°C.
Jak wspomniano powyżej, proces jest prowadzony bez obecności tlenu i bez cyrkulacji gazów, ponieważ atmosfera siarki i SO2 wytwarzanego przez reakcję jest wystarczająca dla uzyskania pożądanych warunków atmosfery redukcyjnej.
171 592
Zastosowanie siarki umożliwia zatem przygotowanie reaktora 3 przed doprowadzeniem mieszaniny reakcyjnej. W rzeczywistości na początku wystarczające jest wprowadzenie tylko siarki do reaktora i jej odparowanie w celu wysycenia znajdującego się w nim tlenu, dla uzyskania pożądanej kompozycji atmosfery
Opuszczając reaktor 3, obrobione produkty resztkowe 7 nie zawierają jakiejkolwiek zauważalnej ilości sześciowartościowego chromu (patrz przykłady podane poniżej). W każdym przypadku, przereagowana siarka występuje w materiale w postaci soli redukcyjnych (siarczyny, siarczany itd.), które są przydatne do redukowania śladowych ilości sześciowartościowego chromu, który z powodu trudności kontaktowania w wyniku przykładowo znacznych rozmiarów granulatu produktów resztkowych nie został zredukowany podczas reakcji.
Przykład I. W laboratorium zmielono (88% < 0,090 mm) 30 części produktów resztkowych pochodzących z przetwarzania chromitu (CrO3 rozp. całk. = 2,8%, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą zimnego H20 = 7280 części na milion, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą gorącego H2O = 9880 części na milion, Cr2O3 = 2,8%, CaO = 26,2%, Fe2O3 = 17,8%) zmieszano z 0,75 części siarki.
Otrzymana w ten sposób mieszanina została umieszczona w platynowym tyglu w rurowej mufli laboratoryjnej i utrzymywana w temperaturze 51°C (temperatura wewnętrzna) przez dwie godziny. Faza wkładania i wyjmowania próbki następowały w strumieniu azotu dla uniknięcia zjawiska utleniania wskutek obecności powietrza.
Zawartość sześciowartościowego chromu w produkcie finalnym była zawsze mniejsza niż 5 części na milion.
Przykład II. W laboratorium drobno zmielono (98% < 0,090 mm) 30 części produktów resztkowych z przetwarzania chromitu (CrO3 rozpuszczalne całkowicie = 3,7%, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą zimnego H2O = 4160 części na milion, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą gorącego H2O = 6450 części na milion, Cr2O3 = 2,4%, CaO = 28,5%, Fe2O3 = 9,4%) zmieszano z 0,60 części siarki.
Uzyskana w ten sposób mieszanina została umieszczona w platynowym tyglu w rurowej mufli laboratoryjnej i utrzymywana w temperaturze 490°C (wewnętrzna temperatura) przez dwie godziny. Fazy wkładania i wyjmowania próbki prowadzono w strumieniu azotu, dla uniknięcia zjawiska utleniania spowodowanego obecnością powietrza.
Zawartość sześciowartościowego chromu w produkcie finalnym była zawsze mniejsza niż 5 części na milion.
Przykład III. W laboratorium zmielono (98% < 0,090 mm) 30 części produktów resztkowych pochodzących z przetwarzania chromitu (CrO3 rozpuszczalne całkowicie = 2,8%, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą zimnego H2O = 7280 części na milion, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą gorącego H2O = 9880 części na milion, Cr2O3 = 2,8%, CaO = 26,2%, Fe2O3 = 17,8%) zmieszano z 0,75 części siarki.
Uzyskana w ten sposób mieszanina została umieszczona w platynowym tyglu w rurowej mufli laboratoryjnej i utrzymywana w temperaturze 680°C (temperatura wewnętrzna) przez 30 minut. Fazy wkładania i wyjmowania próbki prowadzono w, strumieniu azotu, dla uniknięcia zjawiska utleniania spowodowanego obecnością powietrza.
Zawartość sześciowartościowego chromu w produkcie finalnym była zawsze niższa niż 5 części na milion
Przykład IV. Drobno zmielono (95% < 0,090 mm) 20 kilogramów produktów resztkowych z przetwarzania chromitu (C1O3 rozpuszczalne całkowicie = 2,8%, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą zimnego H2O = 7280 części na milion, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą gorącego H2O = 9880 części na milion, Cr2O3 = 2,8%, CaO = 26,2%, Fe2O3 = 17,8%) i zmieszano z 0,4 kg siarki.
Uzyskaną w ten sposób mieszaninę wprowadzono do rurowego pieca do ogrzewania pośredniego, mającego średnicę wewnętrzną wynoszącą 0,22 mm i ogrzewaną długość wynoszącą 2,8 m. Następnie mieszaninę podgrzano do temperatury 510-520°C pousunięciudadmiaru
171 592 powietrza z pieca i utrzymywano w takich warunkach przez 30 minut, przy obrotach pieca na poziomie 3 obr/min
Po ochłodzeniu wyjęto i zanalizowano produkt końcowy. Okazało się, ze zawartość sześciowartościowego chromu w produkcie końcowym wynosiła zawsze mniejsza niż 5 części na milion.
Przykład V. Do rurowego pieca z przykładu IV podawano w sposób ciągły z szybkością 80 kg/godz. drobno zmieloną (95% < 0,090 mm) mieszaninę utworzoną ze 100 części produktów resztkowych z przetwarzania chromitu (CrO3 rozpuszczalne całkowicie = 2,8%, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą zimnego H2O = 7280 części na milion, sześciowartościowy Cr ulegający ekstrakcji za pomocą gorącego H2O = 9880 części na milion, Cr2O3 = 2,8%, CaO = 26,2%, Fe;O3 = 17,8%) i 2,0 części przewietrzonej siarki.
Obróbkę prowadzono w temperaturze wewnętrznej 510-520°C w takich warunkach, aby umożliwić czas przetrzymywania 25-30 minut.
Badanie przeprowadzano przez kilka dni pod względem zaistniałego problemu. Okazało się, że zawartość sześciowartościowego chromu w uzyskanym produkcie końcowym była zawsze niższa niż 5 części na milion
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 Sposób redukowania sześciowartościowego chromu, zawartego w pozostałościach pochodzących z przetwarzania minerałów chromowych, dla otrzymywania nierozpuszczalnych w wodzie związków chromu, polegający na prowadzeniu reakcji redukcji sześciowartościowego chromu, zawartego w pochodnych sześciowartościowego chromu, występujących w produktach resztkowych pochodzących z obróbki minerałów chromowych, poprzez mieszanie tych pochodnych z przynajmniej jednym czynnikiem redukującym, zwłaszcza na bazie siarki i przez ogrzewanie tak otrzymanej mieszaniny przynajmniej do temperatury tej reakcji redukcji, znamienny tym, że reakcję redukcji prowadzi się przez ogrzewanie mieszaniny w warunkach suchych i zasadniczo z wyizolowaniem dostępu tlenu, do temperatury, którą stanowi temperatura sublimacji wspomnianego przynajmniej jednego czynnika redukującego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze jako przynajmniej jeden czynnik redukujący stosuje się jeden lub więcej związków wybranych z grupy, na którą składa się siarka, dwusiarczyny, siarczyny, siarczki, siarczan żelazawy i chlorek żelazawy.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku gdy jako przynajmniej jeden czynnik redukujący stosuje się siarkę, to mieszaninę ogrzewa się do temperatury sublimacji siarki i dobiera się stosunek wagowy produktów resztkowych zawierających pochodne sześciowartościowego chromu i siarki w mieszaninie reakcyjnej tak, aby był zawarty w zakresie od 100 : 0,1 do mniej niż 100 : 5.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że redukcję prowadzi się w sposób ciągły w piecu obrotowym przy ogrzewaniu pośrednim.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze redukcję prowadzi się z wyeliminowaniem krążenia gazu w reaktorze.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed przeprowadzeniem reakcji redukcji pochodnych sześciowartościowego chromu, w reaktorze wytwarza się atmosferę redukującą przez osobne ogrzewanie wspomnianego przynajmniej jednego czynnika redukującego do temperatury tej reakcji redukcji w warunkach suchych i zasadniczo z wyizolowaniem tlenu.
PL92304301A 1992-01-21 1992-12-29 S posób redukowania szesciowartosciowego chromu, zawartego w pozostalosciach pochodzacych z przetwarzania mineralów chromowych PL PL171592B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT92MI92 IT1262918B (it) 1992-01-21 1992-01-21 Procedimento ed impianto per la riduzione del cromo esavalente contenuto nei residui della lavorazione dei minerali di cromo
PCT/EP1992/003007 WO1993014232A1 (en) 1992-01-21 1992-12-29 Process and plant for the reduction of hexavalent chromium contained in the residue resulting from the processing of chromium minerals

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171592B1 true PL171592B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=11361603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92304301A PL171592B1 (pl) 1992-01-21 1992-12-29 S posób redukowania szesciowartosciowego chromu, zawartego w pozostalosciach pochodzacych z przetwarzania mineralów chromowych PL

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0621905A1 (pl)
CN (1) CN1074948A (pl)
AU (1) AU3347593A (pl)
BR (1) BR9207057A (pl)
CZ (1) CZ170394A3 (pl)
IT (1) IT1262918B (pl)
MX (1) MX9300307A (pl)
PL (1) PL171592B1 (pl)
RO (1) RO110458B1 (pl)
RU (1) RU2096511C1 (pl)
SK (1) SK84194A3 (pl)
TR (1) TR26598A (pl)
WO (1) WO1993014232A1 (pl)
ZA (1) ZA9343B (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA200706525B (en) 2005-02-08 2009-01-28 Cromotecnica Mexico Sa De Cv Process and plant for converting hazardous waste containing chromium VI into non-hazardous waste
DE202008014318U1 (de) 2008-10-28 2010-04-01 Dr. Hahn Gmbh & Co. Kg Band zur um eine Scharnierachse scharniergelenkigen Verbindung eines Flügels an einem Rahmen
PT2870107T (pt) 2012-07-06 2018-03-28 Lanxess Deutschland Gmbh Processo para redução de cromo hexavalente em sólidos oxídicos

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1055953B (it) * 1976-02-24 1982-01-11 Stoppani P & Co Procedimento di decontaminazione di materiale di scarto proveniente dalla lavorazione di minerali di cromo mediante trattamento conzolfo per via umida
JP2655864B2 (ja) * 1988-03-14 1997-09-24 昭和電工株式会社 高還元クロム鉱石粉体の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
AU3347593A (en) 1993-08-03
CN1074948A (zh) 1993-08-04
WO1993014232A1 (en) 1993-07-22
TR26598A (tr) 1995-03-15
IT1262918B (it) 1996-07-22
ITMI920092A1 (it) 1993-07-21
ZA9343B (en) 1993-08-05
EP0621905A1 (en) 1994-11-02
CZ170394A3 (en) 1995-08-16
BR9207057A (pt) 1995-12-05
MX9300307A (es) 1993-12-01
SK84194A3 (en) 1995-08-09
RU94044672A (ru) 1996-08-27
RU2096511C1 (ru) 1997-11-20
ITMI920092A0 (it) 1992-01-21
RO110458B1 (ro) 1996-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zhang et al. Extraction of metals from municipal solid waste incinerator fly ash by hydrothermal process
Fuentes et al. Comparative study of six different sludges by sequential speciation of heavy metals
US5009793A (en) Process for the separation of heavy metals from waste materials
Wang et al. A new method for the treatment of chromite ore processing residues
CN105873644B (zh) 金属处理方法
EP2350327A1 (en) Method for treating nickel laterite ore
EP2870107B1 (de) Verfahren zur reduktion von sechswertigem chrom in oxidischen feststoffen
Pietrelli et al. Heavy Metals Removal and Recovery from Hazardous Leather Sludge.
Erdem et al. Leaching behavior of chromium in chrome shaving generated in tanning process and its stabilization
US4332584A (en) Recovery of potential energy and chromium values from leather tannery wastes
EP3218308B1 (de) Verfahren zur reduktion von sechswertigem chrom in oxidischen feststoffen
DE3718669A1 (de) Verfahren zur aufarbeitung von kontaminierten mineralstoffen
PL171592B1 (pl) S posób redukowania szesciowartosciowego chromu, zawartego w pozostalosciach pochodzacych z przetwarzania mineralów chromowych PL
US3803032A (en) Method for insolubilizing water soluble chromate in chrome waste residue
US7670576B2 (en) Methods of treatment of chromite ore processing residue
CA1047706A (en) Iron oxide based pigment and process for preparing such a pigment
US4139460A (en) Method for decontaminating waste material from chromium mineral processing by wet treatment with sulphur
Ugarte et al. Characterisation of high-temperature arsenic-containing residues from hydrometallurgical processes
DE3716444C2 (pl)
CN113562944A (zh) 一种金属固化剂及其在固定制革污泥中重金属铬的应用
US8192705B2 (en) Methods of treatment of chromite ore processing residue
US5788740A (en) Method for the hydrometallurgical separation and recovery of biological nutrients, lead, gypsum and cadmium from raw materials
US5755853A (en) Process for the treatment of solid residues containing metals, in particular residues from the cleaning of household garbage incineration smoke
Kopylov et al. On Complex Processing of the Khovu-Aksy Dumps
Comba et al. CaF2-enhanced HC1 Leaching of a Manganese-bearing Silicate Ore

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061229