PL171104B1 - Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego - Google Patents

Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego

Info

Publication number
PL171104B1
PL171104B1 PL93299515A PL29951593A PL171104B1 PL 171104 B1 PL171104 B1 PL 171104B1 PL 93299515 A PL93299515 A PL 93299515A PL 29951593 A PL29951593 A PL 29951593A PL 171104 B1 PL171104 B1 PL 171104B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
meat
enzymes
mass
freezing
hours
Prior art date
Application number
PL93299515A
Other languages
English (en)
Other versions
PL299515A1 (en
Inventor
Edward Kolakowski
Marek Wianecki
Original Assignee
Akad Rolnicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Rolnicza filed Critical Akad Rolnicza
Priority to PL93299515A priority Critical patent/PL171104B1/pl
Publication of PL299515A1 publication Critical patent/PL299515A1/xx
Publication of PL171104B1 publication Critical patent/PL171104B1/pl

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Abstract

11 Sposób taksturoweoiin rozdrobnionago mięsa główgie rybnego za pomocą kierunkowego zamrażania, znamienny tym, ze masę mięsną przed jej zamrozeniem poddaje się łagodnej hydrolizie przy użyciu enzymów proteolitycznych, których maksgmum aktywności leżg w pobliżu naturalnego pH tkanki mięśniowej zwierząt, przy czym enzymy te wprowadza się do masy mięsnej w ilości do 0,2%, najkorzystniej 0,02 - 0,1% wraz z dodatkiem spożywczego środka alkalizującego dla uzyskania pH 6,8-9,0, najkorzystniej 6,9-7,8 i całość miesza się w temperaturze 5-30°C, najkorzystniej 10-20°C, w czasie nie dłuższym niż 1 ggdzina,najkorzystnϊej 10-33 1X111114. luu po wstępnym, kilkumminowym wymieszaani inkubuje się masę wpodanej temperaturze, w czasie nie dłuższymniż 6 godzin, najkorzystniej 0.5 do 2 godzin.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób teksturowania rozdrobnionego mięsa ryb i zwierząt użytkowych w procesie przygotowania go do dalszego przetwórstwa lub spożytkowania kulinarnego.
Znany jest sposób teksturowania rozdrobnionego mięsa ryb, zwany metodakierunkowego zamrazania, polegający na jego powolnym zamrażaniu w temperaturach stosunkowo wysokich od -5°C Oo -18°C i w czasie 1 do 7 dób w zależności od grubości mrożonej warstwy. W takich warunkach następuje jednokierunkowy wzrost kryształów lodu, powstających z w^rmrożonej wody i sprasowanie masy mięsnej pomiędzy kryształami, skutkiem czego formuje się struktura warstwowa, która po rozmrożeniu produktu przypomina naturalne miomery mięsa zarówno pod względem wizualnym jak i w zakresie wrażeń sensorycznych.
Początkowo sądzono, że teksturacja rozdrobnionego mięsa metodą kierunkowego zamrażania jest zjawiskiem fizycznym zależnym głównie oO temperatury i czasu zamrażania, mniej zaś oO rodzaju teksturowanego materiału. Jednak okazało się, ze mimo stosownia jednakowych warunków teksturacji jedne gatunki ryb teksturująbardzo dobrze, inne zaś nie teksturują wcale lub znacznie słabiej. Te mankamenty bardzo poważnie obniżają praktyczną przydatność procesu teksturacji, zarówno poprzez niepewny jego wynik, jak również małą powtarzalność teksturacji w odniesieniu do różnych surowców mięsnych lub ich mieszanin.
Znane są sposoby wykorzystania enzymów proteolitycznych, np. pochodzenia roślinnego (papaina, ficyna), zwierzęcego (tiypsynn, pepsyna) i grzybowego (opizyna. terazyna) do wytwarzania różnego rodzaju hydrolizatów, koncentratów i preparatów białkowych. Enzymy te dodaje się w celu zhydiolizowaniα białek i osłabienia ich sił wiążących. Prowadzi się wtedy proces intensywnej proteolizy w dość wysokich temperaturach i w stosunkowo Oługim czasie. Np. z opisu patentowego nr 100 646 znane jest traktowanie mięsa enzymami proteolitycznymi w temperaturze 38-42°C w przeciągu 16 godzin, albo 3 godzin, ale po uprzednim przeprowadzeniu hydrolizy zasadowej. Prowadzony w ten sposób proces umożliwia uzyskanie ekstraktów mięsnych rozpuszczalnych lub dyspergujących w wodzie, lecz w żadnym wypadku nie naOaje się do teksturowania surowego mięsa rozdrobnionego zwłaszcza rybnego, gdzie chodzi o przekształcenie pastowatej masy mięsnej w strukturę włóknisto-poro\oltn z wytworzeniem odpowiednio silnych wiązań pomiędzy molekułami białka.
171 104
Nieoczekiwanie stwierdzono, ze proces teksturacji można bardzo poprawić i zestandaryzować poprzez enzymatyczną modyfikację masy mięsnej. Modyfikacja ta zgodnie z wynalazkiem polega na bardzo łagodnej, częściowej hydrolizie masy mięsnej Do hydrolizy tej używa się enzymów proteolitycznych, których maksimum aktywności leży w pobliżu naturalnego pH tkanki mięśniowej zwierzęcia, przy czym wprowadza się je do masy mięsnej w ilości do 0,2%, najkorzystniej 0,02 do 0,1%. Ponadto dodaje się spożywczego środka alkalizującego dla uzyskania pH 6,8 - 9,0, najkorzystniej 6,9 - 7,8 i całość miesza, utrzymując temperaturę w zakresie 5 - 30°C, najkorzystniej 10 - 20°C w czasie od 5 do 60 minut, optymalnie 15 do 30 minut w zależności od warunków mieszania, lub po wstępnym kilkuminutowym wymieszaniu inkubuje się w temperaturze jak wyżej w czasie nie dłuższym niż 6 godzin, optymalnie 0,5 do 2 godzin. Enzymy wprowadza się do masy mięsnej bezpośrednio w postaci proszku w trakcie intensywnego mieszania lub tez po uprzednim rozpuszczeniu w wodzie albo słabym roztworze soli
Sposób według wynalazku posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć możliwość strukturalnego upostaciowania rozdrobnionego mięsa, niezależnie od stopnia zniszczenia jego pierwotnej struktury, a także niezależnie od gatunku zwierzęcia z którego ono pochodzi. Poddanie masy mięsnej łagodnej częściowej hydrolizie w podanych warunkach nie prowadzi do powstawania drobnocząsteczkowych produktów degradacji białka, lecz ogranicza się do rozszczepiania niektórych białek miofibrylamych, głównie miozyny, na duże subfragmenty, inicjując w ten sposób reakcje odpowiedżialne za sieciowanie białek W wyniku tych reakcji, rozdrobnione mięso traci swoją charakterystyczną pastowatość, a uzyskuje wyraźną miomerowo-porowatą, warstwową teksturę. Nie jest podatne nanadmiemązwięzłość i twardość po mrożeniu tak, jak to się dzieje w przypadku zwykłego mięsa rozdrobnionego nie poddanego modyfikacji. Mięso teksturowane sposobem według wynalazku posiada zwiększonąwodochłonność i dlatego jest soczyste i delikatne. Wrażenia sensoryczne przy spożyciu takiego mięsa są podobne jak przy mięsie naturalnym. Ponadto, teksturowanie według wynalazku znacznie zmniejsza podatność mięsa na autooksydację lipidów podczas zamrazalniczego składowania.
Wynalazek został bliżej wyjaśniony na podstawie następujących przykładów wykonania:
Przykład I. Do mieszarki z płaszczem grzewczym ładuje się 50 kg rozdrobnionego mięsa rybnego. W 2 litrach wody rozpuszcza się 50 g trypsyny i 250 g sody. Mieszając rozdrobnione mięso spryskuje się je równomiernie tuszem roztworu w ciągu 4 minut do uzyskania pH powyżej 6,8, po czym dalej miesza przez 60 minut, utrzymując temperaturę masy w granicach 5 do 15°C. Uzyskany farsz pakuje się do form z materiału izolacyjnego, otwartych z obydwu przeciwstawnych stron i mrozi w temperaturze -18°C przez 36 godzin.
Przykład II. Do mieszarki jak wyżej odważa się 50 kg rozdrobnionego mięsa rybnego. Rozpuszcza się 10 g trypsyny w21wody. Postępującjak wyżej spryskuje się rozdrobnione mięso tuszem roztworu i posypuje 500 g sody dla uzyskania pH ok. 7,8, po czym dalej miesza przez minut, utrzymując temperaturę w zakresie 20±5°C. Uzyskany farsz pakuje się jak wyżej i mrozi w temperaturze -15°C przez 48 godzin.
Przykład III. Do mieszarki jak wyżej wsypuje się 50 kg rozdrobnionego mięsa rybnego. Rozpuszcza się 100 g trypsyny i 200 g proszku do pieczenia w 5 1 1-procentowego roztworu soli kuchennej i postępując jak w przykładzie I spryskuje się rozdrobnione mięso roztworem, po czym inkubuje bez dodatkowego mieszania przez 0,5 godziny w temperaturze 15±5°C. Dodatek soli kuchennej, działającej hamująco na aktywność proteolityczną enzymów, zapobiega nadmiernej hydrolizie masy mięsnej, która mogłaby wystąpić przy tym dość wysokim stężeniu enzymu
Przykład IV. Do mieszarki jak wyżej wsypuje się 50 kg rozdrobnionego mięsa rybnego. Rozpuszcza się 25 g trypsyny i 250 g sody w 5 1 wody i postępując jak w przykładzie I spryskuje się rozdrobnione mięso roztworem, po czym inkubuje bez dodatkowego mieszania przez godzin w temperaturze 5°C.
Przykład V. Do mieszarki jak wyżej wsypuje się 50 kg rozdrobnionego mięsa rybnego. Mieszając rozdrobnione mięso posypuje się je równomiernie proszkiem trypsyny w ilości 25 g,
171 104 i miesza całość przez 10 minut, utrzymując temperaturę w granicach 15±5°C, po czym inkubuje masę bez dodatkowego mieszania przez 2 godziny w temperaturze 5-10°C.
Przykład VI. Postępuje się podobnie jak w przykładach I, II, III, IV i V z tym, ze jako enzym stosuje się papainę.
Przykład VII. Postępuje się podobnie jak w przykładach I, II, III, IV, V i VI stosując jako surowiec zwierzęcy rozdrobnione mięso wieprzowe.
Przykład VIII. Postępuje się podobnie jak podano w przykładach I-VI stosując jako surowiec zwierzęcy rozdrobnione mięso wołowe.
Przykład IX. Postępuje się podobnie jak podano w przykładach I-VI stosując jako surowiec zwierzęcy rozdrobnione mięso drobiowe.
Przykład X. Postępując identycznie jak w podanych przykładach jako enzym stosuje się chymotrypsynę.
Wykazano, że mięso otrzymane tak jak opisano w przykładach I do X i poddane obróbce cieplnej (smażenie lub parowanie) posiada uporządkowaną strukturę włóknistą, podobną do odpowiednich produktów z filetów rybnych. Na przekroju poprzecznym produktu pokazanym na fotografii fig. 1 i 2 widoczna jest duża ilość por i szczelin, podczas gdy mięso nie poddane modyfikacji enzymatycznej por tych nie posiada prawie wcale (fig. 3), ajego teksturajest mocno zwięzła i twarda. Przy jednakowym stężeniu enzymu, np. 0,05%, modyfikacja mięsa przy użyciu papainy (fig. 2) pozwala uzyskać nieco lepszą teksturację niż przy użyciu trypsyny (fig. 1).
fig.1 fig.2 fig.3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób teksturowanio wcadrobniOnego mięso głównie rvbnego zn pomocąkieounkowego zamrażania, znamienny tym, że masę mięsną przed jej zamrożeniem poOOaje się łagodnej hydrolizie przy nżouin enzymów proteolitycznych, których maksymum aktywności leży w pobliżu naturalnego pH tkanki mięśniowej zwierząt, przy czym enzymy te wprowadza się Oo masy mięsnej w ilości Oo 0,2%, najkorzystniej 0,02 - 0,1% wraz z dodatkiem spożywczego środka alkalizującego dla uzyskania pH 6,8-9,0, najkorzystniej 6,9-7,8 i całość miesza się w temperaturze 5-30°C, najkorzystniej 10-20°C, w czasie nie dłuzszym niż 1 godzina, najkorzystniej 10-30 minut, lub po wstępnym, kilkuminutowym wymieszaniu inkubuje się masę w podanej temperaturze, w czasie nie dłuższym niz 6 godzin, najkorzystniej 0,5 do 2 godzin.
  2. 2 Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze enzymy wprowadza się do masy mięsnej bezpośrednio w postaci proszku, w trakcie intensywnego mieszania.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze enzymy wprowadza się do masy mięsnej po uprzednim rozpuszczeniu w wodzie lub słabym roztworze soli kuchennej.
    * * *
PL93299515A 1993-06-28 1993-06-28 Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego PL171104B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93299515A PL171104B1 (pl) 1993-06-28 1993-06-28 Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93299515A PL171104B1 (pl) 1993-06-28 1993-06-28 Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL299515A1 PL299515A1 (en) 1995-01-09
PL171104B1 true PL171104B1 (pl) 1997-03-28

Family

ID=20060377

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93299515A PL171104B1 (pl) 1993-06-28 1993-06-28 Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171104B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL299515A1 (en) 1995-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Luo et al. Comparison of gel properties of surimi from Alaska pollock and three freshwater fish species: effects of thermal processing and protein concentration
US4402987A (en) Nutritionally enriched and stabilized meat products and method of producing such products
US4746522A (en) Composition and method for treating meat to reduce moisture loss during cooking
PL176439B1 (pl) Sposób wytwarzania kiełbas o niskiej zawartości soli i/lub niskofosforanowych i/lub niskotłuszczowych i/lub o wysokiej zawartości wody
CN1921772B (zh) 含有乳糖酸的基于肉类的产品
JP4385632B2 (ja) 食肉単味品向け製剤および該製剤を用いる食肉単味品の製造方法
US3897573A (en) Fish product
JP2814533B2 (ja) 食肉挽き肉及び魚肉すり身並びに食肉挽き肉製品及び水産ねり製品の製造法
Douglas‐Schwarz et al. Comparison of the thermostability of red hake and Alaska pollock surimi during processing
JP2007319166A (ja) 動物性蛋白質からなる食品及び同動物性蛋白質の軟化方法及び動物性蛋白質の軟化処理に用いる軟化剤
JPH0767587A (ja) 蛋白食品素材の製造方法及びその方法によって得られた蛋白食品素材及びそれを用いた蛋白食品
US5514408A (en) Non-heating food binder
PL171104B1 (pl) Sposóbteksturowania rozdrobnionego mięsa, głównie rybnego
KR0169465B1 (ko) 오징어 어묵의 제조 방법
US3425850A (en) Method for preparing a dehydrated meat product
RU2105505C1 (ru) Способ производства ветчины в оболочке
JP3767463B2 (ja) 魚肉加工品及びその製造法
JPH09266770A (ja) エビ肉入り練り製品の製造方法
JPS6237951B2 (pl)
SU1741748A1 (ru) Способ получени рыбного фарша
JP2510592B2 (ja) 練製品の製造法
JPH02245162A (ja) ピックル剤組成物
PL141083B1 (en) Method of obtaining proteinous products from animal blood and fractions therefor
JPH0998746A (ja) 海老の加熱処理方法
JPS63222672A (ja) 食肉様構造食品の製造方法