PL171057B1 - Przenośnik taśmowy stacjonarny - Google Patents

Przenośnik taśmowy stacjonarny

Info

Publication number
PL171057B1
PL171057B1 PL30032393A PL30032393A PL171057B1 PL 171057 B1 PL171057 B1 PL 171057B1 PL 30032393 A PL30032393 A PL 30032393A PL 30032393 A PL30032393 A PL 30032393A PL 171057 B1 PL171057 B1 PL 171057B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
belt
conveyor
drum
auxiliary drive
web
Prior art date
Application number
PL30032393A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300323A1 (en
Inventor
Jerzy Byrski
Stanislaw Jagosz
Edward Koszela
Stanislaw Zadlo
Original Assignee
Katowicki Holding Weglowy Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Katowicki Holding Weglowy Sa filed Critical Katowicki Holding Weglowy Sa
Priority to PL30032393A priority Critical patent/PL171057B1/pl
Publication of PL300323A1 publication Critical patent/PL300323A1/xx
Publication of PL171057B1 publication Critical patent/PL171057B1/pl

Links

Landscapes

  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Abstract

1. Przenośnik taśmowy, stacjonarny, zwłaszcza górniczy, wyposażony zasadniczo w napęd główny dolnego, powrotnego pasma taśmy bez końca, bębnowy wysięgnik zrzutowy, zwrotnię taśmy oraz w co najmniej jeden dwubębnowy napęd pomocniczy nośnego, górnego pasma taśmy, znamienny tym, ze za wyjściem górnego pasma taśmy (1) z pomocniczego napędu (2) ma krążniki (6) do formowania niecki tego pasma usytuowane wznosząco w kierunku jego ruchu, a linia (K) wzniosu usytuowania krążników odpowiada korzystnie nachyleniu spągu wklęsłego odcinka (S) na trasie przenośnika oraz, że podstawa (4) napędu pomocniczego ukształtowanajest przelotowo dla dolnego pasma taśmy i wyposażona jest w nadstawkę (12), na której usytuowany jest korpus (15) przedniego bębna (l6) napędu (2), a za wyjściem dolnego pasma taśmy z podstawy (4) znajduje się odciskowy bęben (25) tego pasma

Description

Przedmiotem wynalazku jest przenośnik taśmowy stancjonarny, zwłaszcza górniczy, wyposażony zasadniczo w napęd główny dolnego, powrotnego pasma taśmy bez końca, bębnowy wyciągnik zrzutowy, zwrotnię taśmy oraz w pomocniczy dwubębnowy napęd górnego, nośnego pasma taśmy.
Górniczy przenośnik taśmowy o znacznej długości, przeznaczony zwłaszcza do odstawy głównej urobku i materiałów na drogach transportowych w wyrobiskach górniczych, powinien być dostosowany do trudnych warunków pracy w szczególności uwzględniających wielkość naciągu górnego, nośnego pasma taśmy a także zmienne nachylenie - dodatnie lub ujemne spągu wyrobiska na trasie przenośnika.
Znany, na przykład z polskiego opisu patentowego numer 153 159, górniczy stancjonarny przenośnik taśmowy wielonapędowy ma taśmę bez końca nałożonąna bębny końcowe, z których jeden stanowi bęben zwrotny, a drugi - bęben zrzutowy wysięgnika przenośnia. Przenośnik wyposażony jest w napęd główny dolnego pasma taśmy usytuowany w bezpośredniej bliskości bębna wysięgnika oraz w napędy pomocnicze, z których pierwszy napędza dolne, a drugi górne, nośne pasmo taśmy, przy czym pierwszy bęben napędu górnego pasma stanowi dodatkowo rodzaj przesypu usytuowanego na trasie przenośnika. Napęd główny oraz napędy pomocnicze rozmieszczone są względem siebie w odstępach wynoszących po około 200 metrów, a w razie potrzeby przenośnik zostaje wyposażony w kolejne napędy pomocnicze w taki sposób, aby pierwszy z nich usytuowany był w dolnym, a drugi w górnym paśmie taśmy, aż do utworzenia trasy przenośnika o długości około tysiąc metrów. Napęd główny oraz każdy z napędów pomocniczych stanowią dwa, usytuowane obok siebie bębny pędne, sprzężone ze sobą za pomocą przekładni zębatej napędzanej silnikiem elektrycznym, przy czym każdy z silników ma tę samamoc czynną, a osie bębnów poszczególnych napędów usytuowane są wjednej (poziomej) płaszczyźnie. Przenośnik wyposażony jest także w urządzenie do napinania taśmy, współpracujące z jednym lub tez ze wszystkimi napędami, a po obu stronach znajdują się kierujące rolki do regulacji kąta opasania bębnów taśmą przenośnika.
Znany przenośnik z pomocniczymi napędami górnego pasma taśmy, pomimo swych licznych zalet, ma tę bardzo istotną niedogodność, że może być wykorzystany do transportu tylko w wyrobiskach o poziomo usytuowanym spągu lub w wyrobiskach mających stałe dodatnie lub ujemne - nachylenie spągu na całej długości trasy przenośnika, gdyż ze względów konstrukcyjnych górne, nośne pasmo taśmy ma układ prostoliniowy na całej swej roboczej długości na trasie przenośnika. W przypadku, gdy na drodze transportowej w wyrobisku chodnikowym znajduje się odcinek, na którym - z uwagi na ukształtowanie spągu - odstawa musi odbywać się w dół nachylenia, a następnie w górę nachylenia wyrobiska, efektywne wykorzystanie znanego przenośnika nie jest możliwe. Wynika to stąd, że wklęsłe ukształtowanie tego odcinka sprawia, że pod działaniem siły ciągnącej działającej na górne pasmo taśmy, pasmo to ma bardzo niekorzystną tendencję do unoszenia się ponad krążniki lub co najmniej do poprzecznego fałdowania, powodując przyspieszone zużycie taśmy na skutek poddawania jej nadmiernemu naciągowi o zmiennym natężeniu, zwłaszcza w warunkach nierównomiernego obciążenia urobkiem i/lub podczas uruchamiania przenośnika po czasowym postoju. Należy nadmienić, ze znany przenośnik w zasadzie może być wykorzystany na odcinkach o nierównym spągu, lecz tylko ukształtowanych wypukłe, gdyż wówczas ciężar urobku oraz istnienie wierzchołka sprawia, że siła ciągnąca górne pasmo powoduje dociskanie tego pasma do krążników. W przypadku istnienia odcinka spągu ukształtowanego wklęśle, konieczne jest używanie dwóch, niezależnych od siebie przenośników, z którychjeden usytuowany jest zgodnie z upadem, a drugi ze wzniosem spągu tego odcinka, przy czym urobek z jednego przenośnika jest przesypywany na drugi. Korzystanie z dwóch, niezależnych od siebie przenośników, z których każdy bez względu na swoją długość musi mieć wszystkie wymagane do funkcjonowania zespoły oraz obsługę techniczną - jest kosztowne. Przednie bębny pomocniczych napędów górnego pasma taśmy pełnią funkcję przesypów na trasie przenośnika,· zwłaszcza o znacznej długości, są źródłem znanych strat transportowanego urobku, gdyż podczas jego przesypywania na odcinek taśmy usytuowany pod tym bębnem, znaczna część urobku spada na spąg wyrobiska, obok trasy
171 057 przenośnika. Ponadto kawałkowaty urobek spadając na taśmę powoduje jej przyspieszone zużywanie się, a także niekorzystny wpływ na zamocowanie krążników podtrzymujących górne pasmo w strefie zrzutu urobku, powodując po stosunkowo krótkim okresie eksploatacji ocieranie się brzegów taśmy o konstrukcję wsporczą, na skutek powstania nadmiernych luzów w zamocowaniach krążników oraz w połączeniach elementów konstrukcji wsporczej przenośnika.
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest zmodyfikowanie konstrukcji przenośnika taśmowego stacjonarnego, wyposażonego w bębnowy napęd pomocniczy górnego pasma taśmy tak, aby możliwe było korzystanie z przenośnika także w wyrobiskach o wklęśle ukształtowanych odcinkach spągu oraz, aby możliwe było wyeliminowanie lub co najmniej zasadnicze zmniejszenie ilości urobku spadającego z taśmy podczas jego przesypywania na trasie przenośnika.
Istota wynalazku polega na tym, że za wyjściem górnego pasma taśmy z napędu pomocniczego, przenośnik ma krążniki do formowania niecki tego pasma usytuowane wznosząco w kierunku jego ruchu, a linia wzniosu usytuowania krążników odpowiada korzystnie nachyleniu spągu wklęsłego odcinka na trasie przenośnika. Podstawa napędu pomocniczego ukształtowana jest przelotowo dla dolnego pasma taśmy i wyposażona jest w nadstawkę, na której usytuowany jest korpus przedniego bębna napędu, a za wyjściem dolnego pasma taśmy z podstawy napędu znajduje się odciskowy bęben tego pasma. Nad krążnikiem do formowania niecki usytuowany jest zasyp dla przesypywanego materiału, a krążniki umieszczone są na wspornikach o zmiennej wysokości, zamocowanych do podłużnie wyposażonych w kozły oraz zamocowanych do nadstawki podstawy napędu pomocniczego. Każdy z kozłów wyposażony jest w kierującą rolkę dolnego pasma taśmy wchodzącego do podstawy napędu pomocniczego, a nadstawka wyposażona jest w krążniki do podtrzymywania górnego pasma taśmy wychodzącego z napędu pomocniczego. Przedni bęben napędu pomocniczego usytuowany jest wyżej względem tylnego bębna o odcinek mniejszy od nominalnej średnicy każdego z nich. Ponadto korpus przedniego bębna ma przesypową komorę, połączoną przelotowo z wprowadzaj ącą komorą usytuowaną na korpusie tylnego bębna, przy czym komora przesypowa połączona jest przelotowo z zasypem, za pomocą zsuwni. Odciskowy bęben usytuowany jest w obudowie zamocowanej rozłącznie do podstawy i/lub do korpusu tylnego bębna napędu pomocniczego. Każdy z bębnów napędu pomocniczego współpracuje z przyporządkowaną mu przekładnią połączoną z indywidualnym silnikiem, przy czym napęd pomocniczy usytuowany jest we wklęsłym odcinku spągu, na trasie przenośnika, najkorzystniej w jego najniżej położonym miejscu.
Przenośnik według wynalazku pozwala na nie rozdzielanie ciągu taśmowego o znacznej długości w wyrobiskach transportowych o zróżnicowanym nachyleniu spągu, eliminując w ten sposób dotychczasową konieczność instalowania kompletnie wyposażonego, dodatkowego przenośnika współpracującego. Przenośnik umożliwia równomierny naciąg górnego, nośnego pasma taśmy na całej długości ciągu transportowego, zwłaszcza w warunkach dużej koncentracji odstawy, eliminując możliwość podnoszenia się i/lub fałdowania tego pasma podczas przemieszczania go przez wklęsły odcinek drogi transportowej. Pozwala to na zasadnicze zwiększenie trwałości taśmy, której koszt zakupu stanowi kilkadziesiąt procent wartości przenośnika. Ponadto możliwe stało się praktycznie całkowite wyeliminowanie strat urobku podczas jego przesypywania z wyższego na niższy poziom górnego pasma taśmy przenośnika.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie przenośnik w widoku z boku; fig. 2 - fragment “A” przenośnika w widoku z boku, w powiększeniu; fig. 3 - ten sam fragment przenośnika w widoku z góry, a fig. 4 przedstawia schematycznie usytuowanie przenośnika w wyrobisku mającym wklęsły odcinek spągu na drodze transportowej.
Jak pokazano na rysunku, za wyjściem górnego pasma taśmy 1 z pomocniczego napędu 2 znajdują się podłużnice 3 zamocowane do ukształtowanej przelotowo dla powrotnego, dolnego pasma taśmy, podstawy 4 napędu 2. Na podłużnicach 3 umieszczone są wymienne wsporniki 5 usytuowane podobnie, o wysokości wzrastającej w kierunku ruchu górnego pasma taśmy. Każdy ze wsporników 5 wyposażony jest w krążniki 6 do formowania niecki górnego pasma wchodzącego z
171 057 napędu pomocniczego, przy czym linia K wzniosu usytuowania krążników odpowiada nachyleniu spągu wklęsłego odcinka S wyrobiska W na trasie przenośnika. Na podłużnicach 3 znajdują się stojaki 7, do których zamocowane są boczne ścianki 8, które wraz z przestrzenią nad krążnikami 6 tworzą zasyp 9 dla przesypywanego urobku transportowango na górnym paśmie taśmy, przy czym podłużnice wyposażone są w kozły 10, z których każdy ma kierującą rolkę 11 dolnego pasma taśmy wchodzącego do przelotowej podstawy 4 napędu pomocniczego. Podstawa 4 napędu pomocniczego wykonana jest z równolegle do siebie usytuowanych belek ceownikowych i wyposażona jest w nadstawkę 12 oraz w ramę 13. Nadstawka 12 wykonana jest z elementów ceownikowych, ma wysokość większaod wysokości ramy 13 i wyposażona jest w posobnie usytuowane krążniki 14 do podtrzymywania górnego pasma taśmy, wchodzącego z napędu pomocniczego. Na nadstawce 12 jest usytuowany, rozłącznie z nią połączony, korpus 15 przedniego bębna 16, a na ramie 13 - korpus 17 tylnego bębna 18 napędu pomocniczego, przy czym przedni bęben usytuowany jest wyżej od tylnego bębna o odcinek R, którego długość jest mniejsza od nominalnej średnicy każdego z bębnów. Do korpusu 15 przedniego bębna zamocowane są boczne ścianki 19, które wraz z górną, wewnętrzną przestrzenią korpusu tworzą przesypową komorę 20. Komora przesypowa połączona jest przelotowo z wprowadzającą komorą 21 utworzoną na korpusie 17 tylnego bębna, przez boczne ściany 22 zamocowane do korpusu, przy czym korpusy 15, 17 są ze sobą połączone rozłącznie, a przesypowa komora 20 połączona jest przelotowo z zasypem 9, za pomocą grawitacyjnie działającej zsuwni 23. Za wyjściem dolnego pasma taśmy z podstawy 4 napędu pomocniczego znajduje się rozłącznie do niej oraz do korpusu 17 tylnego bębna zamocowana obudowa 24 zawierająca odciskowy bęben 25 tego pasma. Wał 26 przedniego bębna 16 współpracuje z przednią, zębatą przekładnią 27, a wał 28 tylnego bębna 18 - z tylną, zębatą przekładnią 29, przy czym każda z przekładni wyposażona jest w indywidualny elektryczny silnik 30, sprzęgło podatne oraz hamulec - na rysunku nie pokazane. Pomocniczy napęd 2 górnego pasma taśmy przenośnika usytuowany jest w najniżej położonym miejscu wklęsłego odcinka S spągu na trasie przenośnika w wyrobisku W podziemia kopalni. Przenośnik wyposażony jest także w główny napęd 31 dolnego pasma taśmy 1, bębnową zwrotnię 32 taśmy, bębnowy wysięgnik 33 do docelowego wysypywania transportowanego materiału, pętlicowy zasobnik 34 taśmy oraz w napinającą stację 35 taśmy przenośnika.
Przenośnik przedstawiony w przykładzie wykonania funkcjonuje następująco: główny napęd 31 wprawia w ruch dolne, powrotne pasmo taśmy 1, które poprzez pętlicowy zasobnik 34 taśmy, napinającą stację 35, kierujące rolki 11, przelotową podstawę 4 pomocniczego napędu 2 oraz odciskowy bęben 25 przemieszcza się do zwrotni 32. Po przejściu przez zwrotnię, dotychczasowe dolne pasmo staje się pasmem górnym taśmy i przemieszcza się w kierunku wysypowego wysięgnika 33, który jest docelowym miejscem transportowanego urobku znajdującego się na tym paśmie taśmy. Na trasie przenośnika, górne pasmo jest napędzane przez pomocniczy napęd 2 zawierający dwa niezależne od siebie napędowe bębny 16, 18, których pionowe przestawienie R umożliwia optymalne opasanie oraz układanie się taśmy na pobocznicach bębnów, bez powstawania nadmiernych naprężeń zginających wielokierunkowych. Przemieszczany urobek jest we wprowadzającej komorze 20 formowany w regularną warstwę o odpowiedniej grubości, co ułatwia łagodne, za pomocą zsuwni 23, przesypywanie się urobku do zasypu 9, z którego jest dalej transportowany do miejsca docelowego. Konstrukcja oraz usytuowanie pomocniczego napędu 2 w najniżej położonym miejscu wklęsłego odcinka S wyrobiska W sprawia, że przenośnik stanowiący jeden ciąg transportowy o znacznej długości, pełni funkcję dwóch, znanych przenośników współpracujących ze sobą, nie związanych ze sobą konstrukcyjnie, a mianowicie: funkcję przenośnika na odcinku od zwrotni 32 do pomocniczego napędu 2 oraz funkcję przenośnika na odcinku od napędu pomocniczego do głównego napędu 31 z wysięgnikami 33. Pierwszy z odcinkówjak pokazano na fig. 4, ukształtowany jest prostoliniowo, a drugi wypukłe, co jak już nadmieniono - nie powoduje unoszenia się i/lub fałdowania górnego pasma taśmy, pomimo występowania wklęsłego odcinka S na trasie przenośnika.
171 057
171 057
Υ71
171 057
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 2.00 zł

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przenośnik taśmowy, stacjonarny, zwłaszcza górniczy, wyposażony zasadniczo w napęd główny dolnego, powrotnego pasma taśmy bez końca, bębnowy wysięgnik zrzutowy, zwrotnię taśmy oraz w co najmniej jeden dwubębnowy napęd pomocniczy nośnego, górnego pasma taśmy, znamienny tym, że za wyjściem górnego pasma taśmy (1) z pomocniczego napędu (2) ma krążniki (6) do formowania niecki tego pasma usytuowane wznosząco w kierunku jego ruchu, a linia (K) wzniosu usytuowania krązników odpowiada korzystnie nachyleniu spągu wklęsłego odcinka (S) na trasie przenośnika oraz, że podstawa (4) napędu pomocniczego ukształtowana jest przelotowo dla dolnego pasma taśmy i wyposażona jest w nadstawkę (12), na której usytuowany jest korpus (15) przedniego bębna (16) napędu (2), a za wyjściem dolnego pasma taśmy z podstawy (4) znajduje się odciskowy bęben (25) tego pasma.
  2. 2. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że nad krąznikami (6) do formowania niecki górnego pasma taśmy usytuowany jest zasyp (9) dla materiału przesypywanego.
  3. 3. Przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że krążniki (6) umieszczone są na wspornikach (5) o zmiennej wysokości.
  4. 4. Przenośnik według zastrz. 3, znamienny tym, ze wsporniki (5) zamocowane są do podłużnie (3).
  5. 5. Przenośnik według zastrz. 4, znamienny tym, że podłużnice (3) zamocowane są do nadstawki (12).
  6. 6. Przenośnik według zastrz. 5, znamienny tym, że podłużnice (3) wyposażone sąw kozły (10).
  7. 7. Przenośnik według zastrz. 6, znamienny tym, że każdy z kozłów (10) wyposażony jest w kierującą rolkę (11) dolnego pasma taśmy wchodzącego do podstawy (4).
  8. 8. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że nadstawka (12) wyposażona jest w krążniki (14) do podtrzymywania górnego pasma taśmy wychodzącego z napędu pomocniczego.
  9. 9. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, ze przedni bęben (16) napędu pomocniczego usytuowany jest wyżej względem tylnego bębna (18) o odcinek (R) mniejszy od nominalnej średnicy każdego z bębnów (16,18).
  10. 10. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, ze korpus (15) przedniego bębna (16) napędu pomocniczego ma przesypową komorę (20).
  11. 11. Przenośnik według zastrz. 10, znamienny tym, że przesypowa komora (20) połączona jest przelotowo z wprowadzającą komorą (21), usytuowaną na korpusie (17) tylnego bębna (18) napędu pomocniczego.
  12. 12. Przenośnik według zastrz. 10, znamienny tym, że przesypowa komora (20) połączona jest przelotowo z zasypem (9), za pomocą zsuwni (23).
  13. 13. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, ze odciskowy bęben (25) usytuowany jest w obudowie (24), zamocowanej rozłącznie do podstawy (4) i/lub do korpusu (17) tylnego bębna (18) napędu pomocniczego.
  14. 14. Przenośnik według zastrz. 9, znamienny tym, że każdy z bębnów (16, 18) napędu pomocniczego współpracuje z przyporządkowaną mu przekładnią (27, 29).
  15. 15. Przenośnik według zastrz. 14, znamienny tym, ze każda z przekładni (27, 29) połączona jest kinematycznie z przyporządkowanym jej silnikiem (30).
  16. 16. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że pomocniczy napęd (2) usytuowany jest we wklęsłym odcinku (S) spągu transportowego wyrobiska (W), najkorzystniej w najniżej położonym miejscu.
    * * *
    171 057
PL30032393A 1993-09-06 1993-09-06 Przenośnik taśmowy stacjonarny PL171057B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30032393A PL171057B1 (pl) 1993-09-06 1993-09-06 Przenośnik taśmowy stacjonarny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30032393A PL171057B1 (pl) 1993-09-06 1993-09-06 Przenośnik taśmowy stacjonarny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300323A1 PL300323A1 (en) 1995-03-20
PL171057B1 true PL171057B1 (pl) 1997-02-28

Family

ID=20060823

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30032393A PL171057B1 (pl) 1993-09-06 1993-09-06 Przenośnik taśmowy stacjonarny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171057B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL300323A1 (en) 1995-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2376476C2 (ru) Откаточное устройство для непрерывной откатки добываемого под землей материала
CN109896232B (zh) 一种竖井连续掘进提升系统及其提升方法
US4896764A (en) Monorail advanced system for conveyors in a mining apparatus
US4765461A (en) Mobile elevator conveyor
US2774462A (en) Spooled ribbon supported extensible belt conveyor
CN111689130A (zh) 一种同步自移式转载运输系统
PL171057B1 (pl) Przenośnik taśmowy stacjonarny
FI80656B (fi) Transportanlaeggning.
CN2088093U (zh) 可伸缩双向运输带式运输机
JP2817618B2 (ja) ベルトコンベア装置
EP0026993B1 (en) Elevator
PL120749B1 (en) Curvilinear conveyor in particualar of scraper type one with a central chain and intended for dumping the wall and heading outputnvejjera s seredinnojj cep'ju dlja svalivanija dobychi iz lav i shtrekov
US3675756A (en) Gantry scraper conveyor
GB2175562A (en) Mobile elevator conveyor
CN217151931U (zh) 一种自行走二运转载机
RU2044890C1 (ru) Штрековый перегрузочный пункт
JP2809598B2 (ja) 移動式搬送体処理設備用のベルトコンベア装置
RU165782U1 (ru) Пластинчатый конвейер
SU1025599A1 (ru) Ленточный конвейер на ходовых опорах
RU2388678C2 (ru) Ленточно-скребковый конвейер
SU848078A1 (ru) Грохот-питатель
RU2276726C2 (ru) Секция желоба для лавного конвейера с погрузочной платформой
SU1065310A1 (ru) Конвейер дл складов напольного хранени зерна
SU960104A1 (ru) Передвижной ленточный конвейер
PL173566B1 (pl) Przenośnik taśmowy z bębnowym napędem pomocniczym