PL170592B1 - Method of determining cytokin inducing activity of immunologically active substances and composition therefor - Google Patents

Method of determining cytokin inducing activity of immunologically active substances and composition therefor

Info

Publication number
PL170592B1
PL170592B1 PL92303417A PL30341792A PL170592B1 PL 170592 B1 PL170592 B1 PL 170592B1 PL 92303417 A PL92303417 A PL 92303417A PL 30341792 A PL30341792 A PL 30341792A PL 170592 B1 PL170592 B1 PL 170592B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
bis
phenyldiselenide
cytokines
culture
Prior art date
Application number
PL92303417A
Other languages
English (en)
Inventor
Anna Inglot
Zofia Blach-Olszewska
Original Assignee
Torf Ets
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Torf Ets filed Critical Torf Ets
Publication of PL170592B1 publication Critical patent/PL170592B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K35/00Medicinal preparations containing materials or reaction products thereof with undetermined constitution
    • A61K35/02Medicinal preparations containing materials or reaction products thereof with undetermined constitution from inanimate materials
    • A61K35/10Peat; Amber; Turf; Humus

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Abstract

1. Sposób okreslania aktywnosci substancji immunologicznie czynnych w zakresie indukcji cytokin, w którym przygotowuje sie hodowle tkankowa, poddaje sie te hodowle dzialaniu roztworu badanej im m unom odula cyjnej substancji aby spowodowac indukcje produkcji cytokin, a nastepnie oznacza sie znanymi metodami wytworzone cytokiny, znam ienny tym, ze stosuje sie hodowle tkankowa zawierajaca ludzkie leukocyty krwi obwodowej PBL, pobrane od dawców meprzejawiajacych hyporeaktywnosci w odniesieniu do indukcji IFN, która przygotowuje sie stosujac m em itogenna pozywke dla hodowli tkankowych, korzystnie RPMI 1640 uzupelniona 10% uprzednio zbadanej memitogennej bydlecej surowicy plodowej. L-glutam ina i antybiotykami, i której gestosc - w postaci gotowej do uzycia wynosi okolo 8 x 106 leukocytów/ml lub tez stosuje sie hodowle tkankowa zawierajaca rezydentne komórki otrzewnowe RPC pobrane z 5-8 tygodniowych, zdrowych "dziewiczych" myszy BALB/C, mestymulowanych immunologicznie ani nieprzejawiajacych wysokiej spontanicznej produkcji cytokin, której gestosc - w postaci gotowej do uzycia wynosi okolo 1-2 x 10 kom órek/m l. a sposród wytworzonych cytokin oznaczaniem obejmuje sie co najmniej oznaczenie stezenia interferonu (IFN) i/lu b czynnika nekrozy nowotworów TNF 6. Kompozycja do prowadzenia sposobu oznaczania aktywnosci substancji immunologicznie czynnych, w zakresie zdolnosci do indukow ania cytolan, który to sposób obejmuje przygotowanie hodowli ludzkich leukocytów krwi obwodowej (PBL), poddanie tej hodowli dzialaniu badanej substancji immunologicznie czynnej by spowodowac produkcje cytokin, a nastepm e oznaczenie wyindukowanej produkcji cytokin znanymi metodami, znam ienna tym, ze stanowi ja kompozycja otrzym ana z nastepujacych skladników stanowiacych zestaw do prowadzenia oznaczania 1) dwukrotnie oczyszczana woda do kultur tkankowych, 2) pozywka z gradientem gestosci korzystnie Histopaaue® lub Flcoll-Hypaque®-1077. 3) pozywka RPMI-1640 z kwasnym weglanem sodu i L-glutamina, przefiltrowana w w arunkach sterylnosci i poddana testom n a endotoksyny, 4) bydleca surowica plodowa (FBS) o niskiej zawartosci endotoksyn i hemoglobiny, 5) Lektyna (fltohemaglutynma, PHA). PL PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu określania aktywności substancji immunologicznie czynnych w zakresie indukcji cytokin oraz kompozycji do określania aktywności substancji immunologicznie czynnych w zakresie indukcji cytokin.
Dotychczas badanie aktywności substancji immunologicznie czynnych oparte było na testach in vivo prowadzonych na zwierzętach doświadczalnych, w których badaną substancję podawano wyselekcjonowanym zwierzętom i po oznaczonym okresie czasu oceniano stan ich systemu immunologicznego. Taki znany sposób ma kilka wad. Przede wszystkim jest długotrwały, a więc nie może być wykorzystany do kontroli międzyoperacyjnej procesu wytwarzania substancji immunologicznie czynnych. Ponadto, hodowla i selekcja zwierząt doświadczalnych nastręcza również szereg praktycznych trudności w zakresie zapewnienia wymaganej ilości zwierząt doświadczalnych w określonym czasie, kiedy konieczne jest wykonanie oznaczeń. Intensywny rozwój wykorzystania zwierząt doświadczalnych hamowany jest przez ugrupowania działające na rzecz ochrony zwierząt i postuluje się szerokie odejście od testów in vivo na zwierzętach doświadczalnych. Co najważniejsze jednak, szereg cennych substancji immunologicznie aktywnych nie wykazuje żadnej aktywności w badaniach prowadzonych na zwierzętach z uwagi na odmienności systemów immunologicznych.
Cytokiny, takie jak interferony (IFN) i czynniki nekrozy nowotworów (TNF) są białkami hormonopodobnymi, które odrywają ważną rolę w praktycznie wszystkich reakcjach immunologicznych, jak również w procesach regulacyjnych odpowiedzialnych za utrzymanie homeostazy, wytwarzanie takich cytokin może być indukowane przez niektóre substancje, które ze względu na swoją czynność immunologiczną są użyteczne w leczeniu niedoboru odpornościowego i chorób pokrewnych.
Z licznych publikacji, m.in z europejskich opisów patentowych nr 0227335, nr 0238851 czy zgłoszenia WO-A-87/05400 znane są metody diagnostyczne oparte na analizie próbek krwi lub wyodrębnionych z niej komórek takich jak leukocyty, pobranych od ludzi lub zwierząt, pod kątem obecności spontanicznej lub indukowanej określonych cytokin. Metody te służą odpowiednio do stwierdzenia występowania stanu chorobowego, odpowiedzi na pobudzenie czynnikiem immunonoczynnym lub reakcji systemu pacjenta na określony antygen.
Testy dotychczas stosowane w przemyśle farmaceutycznym do określania aktywności immunologicznej są liczne, ale trudne do przeprowadzenia. Przy badaniu klinicznym nowej kompozycji leczniczej mającej działanie immunologiczne jej efektywność immunologiczną
170 592 określa się poprzez monitorowanie za pomocą standardowych metod licznych, dobrze znanych i oznaczalnych analitycznie cech układów immunologicznych.
W fazie badań klinicznych oznaczanie poziomów IFN w osoczu może być trudne, u/wtnuor^ono uz rriioicAAAiia u, »» j1 l »» uizjliiiv rr uliujow v* U w ··-»·» λ «%··» .-¾ z-»T rr-»·· r«»-»« ·»-*-» T > 1 »-» Tr, Ια^ΤΑΓΑΠΛ i CO p-\ nieprecyzyjne i mylne. intenetouj są b różnych tkankach, mają krótki czas życia, ich działanie jest parakrynne (tylko w bezpośredniej bliskości) i są one silnie związane z receptorami komórkowymi oraz białkami nośnikowymi.
Z drugiej strony procesy technologiczne wytwarzania, oczyszczania i/lub separacji substancji aktywnych immunologicznie takich jak w szczególności ekstrakty z torfu są zwykle procesami wieloetapowymi i zawsze istnieje potrzeba przeprowadzania wiarygodnego i szybkiego testu umożliwiającego dokładną kontrolę produkcji. Ponadto, ponieważ substancje mają często złożoną naturę, jak to jest w przypadku ekstraktów z torfu, ważne jest posiadanie podobnego testu do określania aktywności poszczególnych frakcj i takich substancj i. Jest również niezbędne znalezienie metody badania w mikroskali, ponieważ analizowane produkty są bardzo drogie.
Istnieje oczywiście znaczne zapotrzebowanie na sposoby prawidłowego i łatwego oznaczania aktywności substancji immunologicznie czynnych. Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie takiego sposobu, jak również kompozycji i zestawów nadających się do realizacji tego sposobu.
Sposób według wynalazku umożliwia określenie, czy badana substancja jest zdolna do indukowania produkcji różnych cytokin i pozwala na szybkie i efektywne sprawdzenie właściwości niektórych substancji, mianowicie ich aktywności immunologicznej na każdym z technologicznych etapów wytwarzania, separacji, oczyszczania i formułowania kompozycji finalnych.
Rozwiązanie opisanych powyżej problemów umożliwiły poniższe trzy główne odkrycia:
1. Niektóre aktywne immunologicznie ekstrakty z torfu indukują in vitro produkcję cytokin, takich jak interferony i czynniki nekrozy nowotworów w hodowlach leukocytów krwi obwodowej, a indukcja jest zależna od dawki.
2. Interferon-β (i TNF-α) jest produkowany przez rezydentne komórki otrzewnowe (RPC) myszy BALB/c traktowane aktywnymi immunologicznie ekstraktami z torfu w znacznie wyższych ilościach w porównaniu z ilościami tych cytokin uwalnianych spontanicznie przez RPC w próbkach nie traktowanych.
3. Niektóre ekstrakty z torfu testowane in vitro w sposób opisany powyżej wykazują efekt synergistyczny w połączeniu ze znanymi immunomodulatorami, takimi jak związki selenoorganiczne: p-chlorofenyloamid kwasu 3-metylo-5-benzoiloamino-izotiazolo-4-karboksylowego i indometacyna. Umożliwia to używanie w testach dużo mniejszych ilości badanych substancji aktywnych immunologicznie, w celu wykazania ich aktywności.
Sposób określania aktywności substancji immunologicznie czynnych w zakresie indukcji cytokin, w którym przygotowuje się hodowlę tkankową, poddaje się tę hodowlę działaniu roztworu badanej immunomodulacyjnej substancji aby spowodować indukcję produkcji cytokin, a następnie oznacza się znanymi metodami wytworzone cytokiny, według wynalazku polega na tym, że stosuje się hodowlę tkankową zawierającą ludzkie leukocyty krwi obwodowej (PBL), pobrane od dawców nieprzejawiających hyporeaktywności w odniesieniu do indukcji IFN, którą przygotowuje się stosując niemitogenną pożywkę dla hodowli tkankowych, korzystnie RPMI 1640 uzupełnioną 10% uprzednio zbadanej niemitogennej bydlęcej surowicy płodowej, L-glutaminą i antybiotykami, i której gęstość - w postaci gotowej do użycia wynosi około 8 x 106 leukocytów/ml lub tez stosuje się hodowlę tkankową zawierającą rezydentne komórki otrzewnowe (RPC) pobrane z 5-8 tygodniowych, zdrowych dziewiczych myszy BALB/c, niestymulowanych immunologicznie ani nieprzejawiających wysokiej spontanicznej produkcji cytokin, której gęstość - w postaci gotowej do użycia wynosi około 1-2 x 1θ6 komórek/ml, a spośród wytworzonych cytokin oznaczaniem obejmuje się co najmniej oznaczenie stężenia interferonu (IFN) i/lub czynnika nekrozy nowotworów (TNF).
Korzystnie w sposobie według wynalazku stosuje się roztwór testowanej substancji o stężeniu 0,1 - 200 pg/ml.
170 592
Korzystnie, produkcję cytokin ocenia się w porównaniu z pozytywnym i genatywnym oznaczeniem kontrolnym.
Korzystnie, roztwór badanej substancji immunomodulującej uzupełnia się przed wprowadzeniem go do wskazanej hodowli tkankowej dodatkiem amplifikatora indukcji cytokin w postaci syntetycznego niepeptydowego środka immunomodulacyjnego, korzystnie wybranego z grupy składającej się z leków niesteroidalnych przeciwzapalnych oraz hamujących syntezę prostaglandyny, związków selenoorganicznych, pochodnych izotiazolu oraz ich analogów, homologów i metabolitów, najkorzystniej wybranego z grupy obejmującej związek ITCL, związki selenoorganiczne: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2-benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 oraz indometacynę, w ilości co najmniej od 1 do 20 gg/ml.
Korzystnie, w powyższym sposobie przygotowuje się roztwór zawierający ekstrakt torfowy, otrzymany z surowca torfowego przez wyekstrahowanie substancji biologicznie czynnych wodnym roztworem ługu, a następnie - po oddzieleniu części stałych, przetworzenie hydrolizatu na drodze zakwaszenia, oddzielenia wytrąconych osadów i ponownej alkalizacji z usunięciem wytrąconych części stałych oraz ponownego zakwaszenia z wyodrębnieniem klarownego roztworu ciał czynnych z torfu, przetwarzany dalej na drodze zatężania, ekstrahowania roztworem etanolowo-wodnym, dalszego odbalastowania roztworu oraz ponownego zagęszczenia i oczyszczenia z substancji toksycznych na drodze ekstrakcji eterowej i ostatecznie: odsolenia i zagęszczenia fazy wodnej do zawartości około 10%c suchej masy, a następnie przeprowadzenia w postać stałą, a zwłaszcza ekstrakt z torfu o popielności 8-30%, stopniu rozkładu 30-70% i pH 3,5-7,0 lub frakcję takiego ekstraktu wyodrębnioną dowolną techniką, jako wskazaną substancję immunologicznie czynną i następnie działaniu tego roztworu poddaje się wybraną hodowlę komórkową.
Kompozycją do prowadzenia sposobu oznaczania aktywności substancji immunologicznie czynnych, w zakresie zdolności do indukowaniacytokin, który obejmuje przygotowanie hodowli ludzkich leukocytów krwi obwodowej (PBL), poddanie tej hodowli działaniu badanej substancji immunologicznie czynnej by spowodować produkcję cytokin, a następnie oznaczenie wyindukowanej produkcji cytokin znanymi metodami, zgodnie z wynalazkiem jest kompozycją otrzymaną na bazie hodowli PBL, z następujących składników stanowiących zestaw do prowadzenia oznaczania:
1) dwukrotnie oczyszczana woda do kultur tkankowych,
2) pożywka z gradientem gęstości korzystnie Histopaąue® lub Ficoll-Hypaque® - 1077.
3) pożywka RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowana w warunkach sterylności i poddana testom na endotoksyny,
4) bydlęca surowica płodowa (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
5) Lektyna (fitohemaglutynina, PHA).
Kompozycja taka może być wprowadzana do obrotu wraz z odpowiednim wyposażeniem do realizacji tego sposobu oznaczania.
Korzystnie kompozycję na bazie hodowli PBL do przeprowadzenia 10-20 oznaczeń manualnych stanowi:
1) 100 ml dwukrotnie przerabianej wody do kultur tkankowych,
2) 100 ml pożywki z gradientem gęstości, korzystnie Histopaąue® lub Ficoll-Hypaque®' 10377.
3) 2 x 100 ml pożywki RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowanej w warunkach sterylności i poddanej testom na endotoksyny,
4) 20 ml bydlęcej surowicy płodowej (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
5) 0,5 mg lektyny z Phaseolus vulgaris (fitohemaglutyniny, PHA) oraz
6) ewentualnie 0,5 mg związku ITCL lub 1,0 mg jednego ze związków selenoorganicznych: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 lub 0,5 mg indometacyny.
Kompozycja taka może być wprowadzana do obrotu w postaci zestawu wraz z okrągłodennymi, propylenowymi jałowymi rurkami z zatyczkami do hodowli tkankowych, o wymiarach
170 592 x 100 mm i pojemności 14 ml, w ilości 25 szt/zestaw i 2 jałowymi płytkami do hodowli tkankowych z pokrywami, o 96 wgłębieniach, płaskodennymi.
Kompozycja zaś, do prowadzenia sposobu oznaczania aktywności substancji immunologicznie czynnych w zakresie zdolności do indukowania cytokin, który obejmuje przygotowanie hodowli mysich rezydentnych komórek otrzewnowych (RPC), poddanie tej hodowli działaniu badanej substancji immunologicznie czynnej by spowodować indukcję produkcji cytokin a następnie oznaczenie wyindukowanej produkcji cytokin znanymi metodami, zgodnie z wynalazkiem jest kompozycja otrzymana z następujących składników stanowiących zestaw do prowadzenia oznaczania:
1) dwukrotnie oczyszczana woda do kultur tkankowych,
2) pożywka RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowana w warunkach sterylności i poddana testom na endotoksyny,
3) bydlęca surowica płodowa (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
4) lipopolisacharyd (LPS)
5) ewentualnie syntetyczny niepeptydowy amplifikator, korzystnie wybrany z grupy obejmującej związek ITCL, związek selenoorganiczny: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo4,24tcnzoi/Oselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 i indometacynę.
Kompozycja taka może być wprowadzana do obrotu w postaci zestawu wraz z odpowiednim wyposażeniem do realizowania tego sposobu oznaczania.
Korzystnie kompozycję na bazie hodowli RPC do przeprowadzenia 10-20 oznaczeń manualnych stanowi:
1) 100 ml dwukrotnie oczyszczanej wody do kultur tkankowych,
2) 2 x 100 ml pożywki RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowanej w warunkach sterylności i poddanej testom na endotoksyny,
3) 20 ml bydlęcej surowicy płodowej (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
4) 0,5 mg lipopolisacharydu z E. coli 0128:B8,
5) ewentualnie 0,5 mg ITCL lub 1,0 mg jednego ze związków selenoorganicznych: bis-[2-(N-ffnylokarboksyamido)]-ffnylodiselfnid o wzorze 12-fenylo-1,2-benzoizoselenazol3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselemd o wzorze 3 lub 0,5 mg indometacyny.
Kompozycja taka może być wprowadzana do obrotu w postaci zestawu wraz z okrągłodennymi polipropylenowymi jałowymi rurkami z zatyczkami do hodowli tkankowych, o wymiarach 12 x 75 mm i pojemności 6 ml po 25 szt/torebkę i 2 jałowymi płytkami do hodowli tkankowych z pokrywami, o 96 wgłębieniach, płaskodennymi.
Kompozycja według wynalazku do oznaczeń w mikroskali, dodatkowo zawiera syntetyczny niepeptydowy amplifikator, korzystnie wybrany z grupy obejmującej związek ITCL, związki selenoorganiczne: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1,2-fenylo-1,2-benrolzoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 i indometacynę, korzystnie 0,5 mg ITCL, lub 1 mg jednego z selenoorganicznych związków 1-3 lub 0,5 mg indometacyny, do oznaczeń w mikroskali.
Hodowla ludzkich leukocytów krwi obwodowej (PBL) stosowana w pierwszym wariancie wynalazku jest hodowlą krótkotrwałą, przygotowaną ze świeżych leukocytów ludzi zdrowych, na pożywce do prowadzenia hodowli tkankowych.
W sposobie według wynalazku każdą z cytokin, zwłaszcza czynnik nekrozy nowotworów (TNF) identyfikuje się wystarczająco szybko, korzystnie bezpośrednio po inkubacji, aby uniknąć proteolizy cytokiny.
Szczególnie korzystnym związkiem selenoorganicznym, do stosowania zgodnie z wynalazkiem do amplifikacji wyników testu jest związek o wzorze 2 2-fenylo-1,2-benzoiroselenazol-3(2H)-on to znaczy ebselen PZ 51.
Przykładami pochodnych izotiazolu, które mogą być stosowane do powyższego celu są związki o wzorze ogólnym I, w którym R1 oznacza chlorowcofenyl, korzystnie chlorofenyl,
170 592
R.2 oznacza fenyl a R3 oznacza niższy alkil, korzystnie metyl. Atom chlorowca w grupie chlorowcofenylowej, grupie chlorofenylowej R1 znajduje się korzystnie w pozycji -para, pierścienia fenylowego.
Korzystnym związkiem o powyższym wzorze T jest p-chlorofenyloamid kwasu 3-metylo5-benzoiloamino-izotiazolo-4-karboskylowego, to jest związek o wzorze I, w którym R1 oznacza p-chlorofenyl, R 2 oznacza fenyl a R 3 oznacza metyl. Związek ten będzie poniżej określany w skrócie jako związek ITLC. Dla związku tego istnieje w Polsce rejestracja znaku towarowego VRATTZOLIN. Jego synteza i właściwości są opisane w Arch. Immunol. et Ther. Exp. 1973, 21, 891.
Wspólną cechą środków immunomodulujących opisanych powyżej, to jest organicznych związków selenu, pochodnych izotiazolu i indometacyny, które są użyteczne w oznaczeniach sposobem według wynalazku w mikroskali, jest to, że są one niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, hamującymi syntezę prostaglandyn. Amplifikują one wyniki testów prowadzonych sposobem według wynalazku. Z tego powodu są one szczególnie użyteczne do mikrooznaczeń. Amplikacja wyników może być 5-20 krotna.
W sposobie według wynalazku, do identyfikacji oraz ilościowego oznaczania cytokin stosuje się różne antysurowice, rozpoznające indywidualne indukowane cytokiny. Surowice te są znane i stosowane do testowania i standaryzacji różnych cytokin. Identyfikacja indukowanych cytokin powinna mieć miejsce w momencie zakończenia tworzenia cytokin i przed ich proteolizą. Spośród wielu różnych indukowanych cytokin niektóre tworzą się wolno i pozostają trwałe w roztworze, jak na przykład interferon-, podczas gdy inne tworzą się natychmiast i są podatne na proteolizę, jak na przykład czynniki nekrozy nowotworów.
Przedmiotem równoległego zgłoszenia jest sposób określania odpowiedzi immunologicznej człowieka na niektóre substancje aktywne immunologicznie pod warunkiem, że taka odpowiedź immunologiczna nie jest stymulowana przez infekcje wirusowe lub bakteryjne. Sposób ów może być stosowany do monitorowania odpowiedzi na lek u poszczególnych pacjentów, do ustalania optymalnej dawki induktora cytokiny terapeutycznej, takiego jak PTT, jak również do ustalania efektywnego schematu podawania leku. W sposobie tym indukcję produkcji cytokin bada się w hodowlach PBL pobranych od pacjentów poddawanych terapii immunologicznej.
Obecny wynalazek w wariancie opartym na wykorzystaniu hodowli mysich RPC zapewnia sposób nadający się do szybkiego monitorowania procesów technologicznych takich jak wytwarzanie, oczyszczanie, separacja lub tym podobnych, substancji aktywnych immunologicznie. Gdy zawiesinę rezydentnych komórek otrzewnowych (RPC) myszy BALB/c traktuje się roztworem testowym, indukowany jest mysi interferon-β jak również mysi czynnik nekrozy nowotworów. Obie te cytokiny mogą być wykryte i ilościowo oznaczone według standardowych metod. W sposobie według wynalazku stosuje się zawiesiny świeżych rezydentnych otrzewnowych komórek (RPC) myszy, zawierającą około 1 x 106 komórek/ml. Testowany roztwór przygotowuje się w pożywce Eagle lub RPMI-1640 z dodatkiem 1^%o cielęcej surowicy płodowej. Otrzymane wyniki ocenia się stosując krzywą kalibracyjną przygotowaną przy użyciu substancji modelowej.
Jako substancję modelową można użyć próbkę tej samej substancji aktywnej immunologicznie, testowanej w sposób tradycyjny. Sposóbjest szczególnie odpowiedni do monitorowania procesu otrzymywania ekstraktów z torfu, jak również do analizowania ich frakcji.
Sposób według wynalazku oparty na wykorzystaniu hodowli RPC jest bardzo prosty i efektywny w porównaniu z innymi znanymi sposobami, ponieważ jest on oparty na bezpośredniej indukcji interferonu-β, a nie na wtórnym efekcie tworzenia przeciwciał, jak w przypadku licznych znanych testów. Dotychczas nie było możliwe znalezienie jakiegokolwiek podobnego sposobu z powodu faktu, że system immunologiczny myszy znacznie różni się od ludzkiego systemu immunologicznego i testy uznawane jako wskaźnikowe dla ludzkiego układu immunologicznego, takie jak obecność interferonów w tkankach śledziony lub węzłach limfatycznych, etc.. nie działają na najlepszych laboratoryjnych zwierzętach badawczych, to jest na myszach BALB/c.
170 592
Obecnie stwierdzono, że wyraźną odpowiedź immunologiczną u myszy BALB/c można uzyskać, gdy jako materiał biologiczny do testowania wybierze się rezydentne komórki otrzewnowe (RPC), stosując świeże zawiesiny takich komórek. Dla każdego testu wystarczające jest poświęcenie dokładnie trzech zwierząt. Wyniki uzyskuje się w ciągu kilku godzin. Materiał biologiczny może być również hodowany i ustalona odpowiednia linia makrofagów.
Sposób według wynalazku obejmuje stosowanie materiału biologicznego, mianowicie hodowli leukocytów krwi obwodowej (PBL) lub zawiesiny rezydentnych komórek otrzewnowych (RPC) myszy BALB/c, zgodnie z informacją podaną powyżej. Obecność i stężenie każdej z cytokin określa się metodami testowania i standaryzacji interferonów, znanymi z Methods in Enzymology, 1986, vol. 119, część C: Interferon, wydane przez Sidney Pestka. Określenie całego spektrum indukowanych cytokin identyfikuje stan immunologiczny pacjenta.
Dla właściwej oceny wyników znaczenie podstawowe, ma, aby materiał biologiczny do prowadzenia obu wariantów sposobu według wynalazku pobrany był od prawidłowych dawców. W przypadku leukocytów ludzkich próbki pobrane od osobników wykazujących hypo-reaktywność (rzadkie przypadki), to jest niski poziom odpowiedzi immunologicznej powinny być wykluczone. W przypadku zawiesiny RPC myszy BALB/c próbki pobrane z dodatkowo stymulowanych zwierząt (na przykład zwierząt zainfekowanych) również powinny zostać wykluczone z oceny. W przypadku zawiesin RPC myszy BALB/c, próbki nie powinny być pobierane od zwierząt zbyt młodych lub zbyt starych, ponieważ u takich myszy istnieje zależny od wieku upośledzenie produkcji cytokin. Powinny być wybrane zdrowe, 5-8 tygodniowe zwierzęta. Próbki wykazujące bardzo wysoką spontaniczną produkcję cytokin powinny być wyeliminowane, zwłaszcza gdy testowane są substancje immunoregulujące, ponieważ nie można wtedy zaobserwować wzmagania indukcji cytokin lub w niektórych przypadkach można zaobserwować nawet zmniejszenie indukcji.
Ta postać sposobu według wynalazku, w której amplifikację wyników uzyskuje się przez zmieszanie testowanego roztworu z niesterydowym lekiem przeciwzapalnym (jedna z substancji opisanych powyżej, taka jak związek ITLC lub organiczny związek selenu 1, 2 i 3, korzystnie indometacyna) jest testem w mikroskali, zwłaszcza nadającym się do określania aktywności indukowanego TNF i IFN. Test ten jest ekonomiczny, szybki i nadający się do oznaczania dużej liczby próbek jednocześnie oraz nadający się do standaryzacji i co najmniej częściowej automatyzacji.
Oba warianty sposobu według wynalazku są opisane bardziej szczegółowo poniżej.
Otrzymywanie roztworu testowanej substancji: Testowaną substancję, na przykład ekstrakt z torfu, rozpuszcza się w jałowej, dwukrotnie destylowanej wodzie w stężeniu 10 mg/ml. Próbki sterylizuje się przez filtrację poprzez filtry przeciwbakteryjne Millipore® 0,45 pm’ max. 600 kPa. Następnie roztwory uzupełnia się kompletną pożywką RPMI-1640, zawierającą inaktywowaną termicznie bydlęcą surowicę płodową (FBS).
A) Wariant PBL:
Indukcja cytokin
Kożuszki z krwi pobranej od zdrowych dawców mogą być uzyskane z regionalnych stacji krwiodawstwa. Alternatywnie leukocyty krwi obwodowej (PBL) można wyizolować z heparynowej krwi żylnej zdrowych ochotników przez wirowanie w gradiencie Ficoll-Hypaque® (lub Histopaque®) (g = 1,077), a następnie dwukrotne przemycie komórek. Leukocyty lizuje się przez działanie NH4CI według Cantella et al. (Cantell, K.,Hirvonen, S., Kauppinen. H.L.:Production and Partial Purification of Human Immune Interferon. Meth. Enzymol. 119, 54, 1988). Stosowano leukocyty od jednego dawcy, zawierające około 8 x 106 leukocytów/ml w pożywce RPMI-1640, suplementowanej 10% bydlęcej surowicy płodowej (FBS), L-glutaminą i antybiotykami. Wszystkie partie FBS uprzednio badano. Do hodowli PBL stosowano tylko niemitogenne FBS. Do 200-1000 pl objętości hodowli dodawano induktory cytokin. Referencyjnymi induktorami cytokin były fitohemaglutynina (PHA) (Pharmacia Fine Chemicals, Szwecja lub Sigma, USA). Indukowane hodowle PBL inkubowano przez 20 godzin w atmosferze powietrza z 5% CO 2 w 37°C i wirowano. Supernatanty przechowywano w 4°C 1 oznaczano aktywność IFN w ciągu 1 tygodnia. Supernatanty do oznaczania aktywności TNF muszą być przechowywane w -90°C w ciągłym azocie w celu uniknięcia inaktywacji spowodowanej proteolizą.
170 592
Oznaczanie interferonu
Zlane monowarstwy komórek A549 przygotowano na mikropłytkach w minimalnej pożywce podstawowej zmodyfikowanej przez Dulbecco (DMEM) z 10% FBS, L-glutaminą i antybiotykami (penicylina 100 jednostek/ml i streptomycyna 100 ng/ml). Próbki IFN rozcieńczano na płytkach i dodawano do monowarstwy komórek i inkubowano w 37°C przez 20 godzin w atmosferze powietrza z 5% CO 2. Następnie komórki przemywano i poddawano prowokacji wirusem zapalenie mięśnia sercowego (EMCV). Miano IFN zdefiniowano jako rozcieńczenie próbki IFN powodujące zmniejszenie efektu cytopatogenicznego wirusa o 50% po 48 godzinach inkubacji. Do pomiaru zabijania komórek w skanerze ELISA stosowano również metodę MTT (bromek 3-[4,5-dimetylotiazol-2-ilo]-2,5-difenylotetrazolium) (Hansen, M.B., Nielsen. S.E. i Berg, K.: Re-examination and further Development of a Precise and Rapid Dye method for Measuring Cell Growth/Cell Kill, J. Immunol. Meth. 1989, 119, 203-210). We wszystkich oznaczeniach musiały być stosowane wzorce laboratoryjne IFN, to jest rekombinacyjny ludzki IFN-γ (aktywność właściwa 2 x 106 jednostek/mg), naturalny ludzki leukocytowy IFN-α (3 x 106 IU/ml) i IFN -γ (2 x 106 IU/ml).
Oznaczanie TNF
Aktywność cytostatyczną TNF mierzono w hodowlach komórek L929 według Flicka i Gifforda (Flick, D.A., Gifford, G.E.: Comparison of in vitro Cell Cytotoxic Assays for Tumor Necrosis Factor, J. Immunol Meth 68, 1667, 1984). Do monowarstwowych hodowli komórkowych dodawano próbki i roztwór aktynomycyny D (5 ng/ml). Po inkubacji przez 20 godzin w 37°C oznaczano efekty cytotoksyczne TNF albo przez badanie mikroskopowe hodowli albo stosując metodą MTT. Ilość powodującą destrukcję około 50% hodowli komórkowej definiowano jako jedną jednostkę aktywności TNF. Porównanie z preparatem TNF-α (Genentech Inc., USA) wykazało, że 1 jednostka w tych oznaczeniach była równoważona 100-200 pg/ml TNF.
Oznaczanie cytokin technikami neutralizacji
Cytokiny wytwarzane przez PBL traktowane preparatami badanymi, mogą być zidentyfikowane technikami neutralizacji swoistych przeciwciał (Inglot et al., Organoselenides as potential immunostimulants and inducers of interferon gamma and other cytokines in human peripheral blood leukocytes, Experientia 1990, 46, 308-311). Ponadto do oznaczania aktywności immunologicznej określonych cytokin mogą być stosowane różne zestawy ELISA.
Komentarz
W supernatantach otrzymywanych w sposobie według wynalazku z hodowli komórek limfoidalnych można stwierdzić i oznaczyć - za pomocą innych standardowych metod, obecność cytokin innych niż TNF i IFN, na przykład Interleukin (IL-1-10), GM-CsF, TGF-β, etc.
B) Wariant RPC:
Indukcja cytokin
Rezydentne komórki otrzewnowe myszy (RPC) uzyskiwano od około 6-tygodniowych myszy BALB/c zabitych eterem, przez wstrzyknięcie do jamy otrzewnowej, w temperaturze pokojowej, 5 ml kompletnej pożywki RPMI-1640. Pożywkę wymywającą zawierającą RPC zbierano do chłodzonych lodem 50 ml probówek do wirowania. RPC nie przemywano ani nic wirowano. Komórki zliczano w hemocytometrzeBurkera i sporządzono ich zawiesiny o gęstości 1-1,5 x 106 komórek/ml. Taka gęstość komórek jest wymagana dla przeprowadzenia oznaczeń wpływu badanego preparatu w różnych stężeniach: od 0,1 do 500 ng/ml. Każde oznaczenie prowadzono równolegle z oznaczeniem kontrolnym negatywnym i pozytywnym. Kontrolne oznaczenie negatywne polega na pomiarze stężenia TNF lub IFN uwalnianego spontanicznie w hodowlach RPC inkubowanych w kompletnej pożywce RPMI-1640 bez induktorów, natomiast kontrolne oznaczenie pozytywne polega na analogicznych pomiarach stężenia wskazanych cytokin w takich samych hodowlach, pod wpływem standardowego induktora lipopolisacharydowego - LPS z E.coli 055:85, Sigma w stężeniu 1-10 ng/ml. Wszystkie hodowle inkubowano w 26°C przez 20 godzin. Następnie hodowle wirowano przy 1000 obrotów na minutę przez 10 minut i zbierano supematanty. Za pomocą pipety supernatanty rozcieńczono w stosunku od 1:2 do 1:256.
170 592
Biooznaczanie cytokin
Do określania aktywności TNF w supernatantach z hodowli RPC stosowano 20 godzinne monowarstwowe hodowle komórek L929.
^kr^»lr,^z-\ VnroArVi T mvc7ir w nJocLirn p i o» siilUO^^VUVL' Hw IV \JlU6L-\.T A-o2.ł IUJ&UJ V r uu ł »ł y ^.d lhV J VU £>-»k Vi'-cVh2 Pj 2 «.łO-lS-i li!
dnem w ilości 2 x 104 komórek na dołek w 100 gl kompletnej pożywki i inkubowano przez 20 godzin w 37°C w celu otrzymania monowarstwy. Przenoszenie supernatantów musi być bardzo dokładne. Inkubację hodowli L929 z dodatkiem supernatantów prowadzi się przez 24 godziny w 37°C w atmosferze powietrza z dodatkiem 5% CO 2.
Oznaczenia
1) Odczyt efektów cytostatycznych z mikroskopu odwróconego
2) Test MTT (bromek 3-[4,5-dimetylo-tiazol-2-ilo]-2,5-difenylotetrazolium, Sigma).
W celu zmierzenia ile komórek uległo zabiciu w hodowlach komórek L 929 inkubowanych jak wyżej z supernatantami z hodowli RPC, do każdego dołka mikropłytki dodawano 25 gl roztworu barwnika MTT w stężeniu 5 mg/ml. Następnie płytki inkubowano przez 2 godziny w 37°C w atmosferze powietrza z 5% CO 2. Następnie do każdego dołka dodawano 100 gl roztworu zawierającego 45 ml dimetyloformamidu, 13,5 SDS (dodecylosulfonian sodu) i 55 ml wody destylowanej. Ponowną inkubację prowadzono przez 12 godzin w 37°C w inkubatorze z CO2. Wyniki testów barwnych MTT odczytywano za pomocą czytnika Multiscan 3430/CC (Labsystem), stosując filtr 570 nm. Jako odnośnik stosowano rekombinacyjny TNF-α.
Biooznaczanie interferonu
Interferon oznaczano na podstawie hamowania efektu cytopatycznego powodowanego przez mysiego wirusa zapalenia mięśnia sercowego (EMCV) w komórkach mysich L929, stosując jako odnośnik mysi IFN α/β - wzorze z Narodowego Instyutuu Zdrowia z Bethesda , MD , USA . Efekt cytopatyczny obserwowano w mikroskopie odwróconym i również metodą MTT w sposób opisany poniżej.
Metoda MTT według Berg et al.
Berg, K., Hansen, M.B., i Nielsen, S.E. (1990): A new sensitive bioassay for precise ąuantification of interferon activity as measured via the mitochondrial dehydrogenase function in cell (MTT-method). APMIS, 98, 156-162.
MTT (bromek 3-[4,5-Timetylo-tiazol-2-ilo]-2,5-Tifenylotetrazolium, Sigma) rozcieńczono w PBS To stężenia 5 mg/ml. Dla zmierzenia ile komórek uległo zabiciu w hodowlach komórek L929, do każdego dołka mikropłytek dodawano 25 gl roztworu barwnika MTT w stężeniu 5 mg/ml. Dołączano kontrolną próbkę referencyjną TNF lub IFN. Następnie płytki inkubowano przez 2 godziny w 37°C w atmosferze powietrza z 5% CO2. Następnie do każdego dołka dodawano 100 gl roztworu zawierającego 45 ml dimetyloformamidu, 13,5 g SDS (dodecylosulfonian sodu) i 55 ml wody destylowanej. Po całonocnej inkubacji w 37°C w mierzono gęstości optyczne przy 570nm, stosując czytnik mikropłytek Start Fax Awareness Technology Inc. 2100. Jako ślepą próbę stosowano bufor ekstrakcyjny.
Zarówno TNF-α jak i IFN-β oraz inne cytokiny mogą być również oznaczane przy użyciu handlowych zestawów ELISA.
Kompozycje według wynalazku do prowadzenia obu wariantów sposobu według wynalazku charakteryzują się przede wszystkim tym, że zawierają dwukrotnie oczyszczoną wodę do hodowli tkankowych, pożywkę To hodowli i surowicę uzupełniającą pożywkę, jak również ludzkie PBL lub mysie RPC.
Reagenty w zestawach do sporządzania kompozycji według wynalazku pochodzą z Sigma Chemical Co., St. Louis, MO, USA lub z innych firm.
Zestaw oparty na hodowlach PBL może być stosowany jako tak zwany system skriningowy drugiej fazy dla potwierdzania wyników otrzymanych w testach opartych na wykorzystaniu komórek RPC lub niekiedy jako bezpośredni system skriningowy do niektórych substancji, które mogą być nieaktywne jako immunomodulatory u gryzoni, na przykład do związków selenoorganicznych.
Kompozycja do prowadzenia sposobu według wynalazku z amplifikacją wyników, to jest kompozycja do testów w mikroskali, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zawiera z jednej strony hodowlę PBL lub zawiesinę RPC, a z drugiej strony niesterydowy lek przeciwza12
170 592 palny, korzystnie substancję wybraną z grupy organicznych związków selenu, takich jak ebselen, indometacyna lub związek ItCl oraz pochodne, analogi, homologi i metabolity tych związków, najkorzystniej indometacynę.
Poniższe szczegółowe przykłady ilustrują bliżej wynalazek. Przykładów tych nie należy interpretować jako ograniczenia wynalazku w jakikolwiek sposób.
Przykład T. Poszczególne roztwory RPC uzyskano od 36 7-8 tygodniowych myszy BALB/c płci żeńskiej zabitych eterem, przez wstrzyknięcie do jamy otrzewnowej 5 ml mininalnej pożywki podstawowej Eagle (EMEM) suplementowanej 10% inaktywowanej termicznie surowicy cielęcej. Przemywki od jednej myszy zawierały 1-2 x 106 komórek/ml. Zawiesiny komórek od każdej myszy podzielono na dwie próbki i rozdzielono j do dwóch probówek. Na jedną próbkę działano 100 pg PTT/ml, a druga służyła jako kontrola negatywna wykazująca spontaniczne uwalnianie cytokin.
• Wszystkie hodowle inkubowano w 26°C przez 20 godzin, a następnie wirowano je przez 10 minut przy 1000 obrotów na minutę. Supernatanty zbierano i oznaczano w nich aktywność INF-β stosując metodę hamowania efektu cytopatycznego powodowanego przez EMCV (wirusa zapalenia mięśnia sercowego) w mysich komórkach L929. Przy każdym oznaczeniu stosowano wewnętrzny wzorzec laboratoryjny, który kalibrowano wobec międzynarodowego preparatu odniesienia mysiego INF, Goo2-904-511 NIH, Bethesda, USA. Efekt cytopatyczny mierzono za pomocą metody MTT według Berg et al, APMIS, 98, 156-162. Otrzymano następujące wyniki: dla kontroli: poziom INF-β wyniósł 1-8 U/ml, średnio < 2 U/ml, dlapróbek traktowanych pTt poziom INF-β wyniósł 4-127 U/ml, średnio 16 U/ml. Wyniki przedstawiono graficznie na załączonym rysunku fig. 1 (porównanie produkcji IFN-p przez RPC traktowane i nietraktowane PTT. 1 - granica detekcji, 2 - średnia. Zgodnie z testem średniej P=0,0000. Każdy punkt pokazuje poziom IFN w RPC wyizolowanych od pojedynczych myszy).
Przykład II. Procedurę opisaną w przykładzie I powtórzono z grupą 7 myszy, jednakże zamiast dzielenia zawiesiny od każdej z poszczególnych myszy na dwie próbki tylko jedną zawiesinę podzielono na cztery próbki. Próbki te rozdzielono do 4 probówek (1 ml w każdej). Jedna z próbek stanowiła kontrolną negatywną, a na pozostałe trzy działano 100, 10, i 1 pg PTT/ml w celu określenia zależności uwalniania IFN-β od dawki PTT. Po inkubacji hodowli przez 24 godziny w 26°C probówki wirowano. W zebranych supernatantach IFN-β oznaczano w sposób opisany w przykładzie I. Otrzymane wyniki przedstawiono na załączonym rysunku fig. 2 (Zależność wytwarzania IFN od stężenia PTT). Każda krzywa dotyczy wyników zaobserwowanych dla zawiesiny RPC od jednej myszy.
Przykład III. Postępowano zgodnie z procedurą z przykładu I, poza tym, że zamiast IFN-β oznaczano TNF-α.
W supernatantach hodowli RPC, nietraktowanych i traktowanych 100 pg PTT/ml oznaczano aktywność TNF za pomocą biooznaczeń. Mysie fibroblasto-podobne komórki L929 (4 x 104 komórek na dołek w 1θ0 pl kompletnej EMEM) posiano na 96-dołkowych płaskodennych płytkach (Falcon, Linbro, Flow) i inkubowano przez 4 godziny w 37°C w atmosferze powietrza z 5% CO2. Próbki rozcieńczono EMEM z aktynomycyną D (stężenie końcowe 2,4 pg/ml) na płytce dodatkowej. Następnie pożywkę hodowlaną znad monowarstwy komórek L929 usunięto, a przygotowane rozcieńczenia przeniesiono do tej hodowli stosując pipetę wielokanałową. Po inkubacji przez 20 godzin w 37°C mierzono zabijanie komórek w hodowlach za pomocą metody MTT w sposób opisany powyżej. Otrzymano następujące wyniki: dla kontroli negatywnych poziom TNF-α był zawarty w zakresie 1-256 U/ml, przy średniej 8 U/ml, a dla próbek traktowanych PTT poziom TNF-α wynosił również 2-256 U/ml, ale średnia wyniosła 64 U/ml. Uzyskane wyniki przedstawiono na załączonym rysunku fig. 3 (Porównanie wytwarzania TNF-α przez RPC traktowane i nietraktowane PTT. 1 - granica detekcji, 2 - średnia. Według testu średniej P=0,0030. Każdy z punktów pokazuje poziom TNF w RPC wyizolowanym z pojedyncznej myszy).
Przykład IV. Postępowano zgodnie z procedurą z przykładu II, poza tym, że zamiast IFN-β oznaczano TNF-α jak opisano wyżej w przykładzie III.
Otrzymane wyniki przedstawiono na załączonym rysunku fig. 4 (zależność wytwarzania TNF od stężenia PTT).
170 592
Przykład V. A. Materiał biologiczny. Do oznaczeń użyto ponad 115 kożuszków z krwi pochodzącej od pojedynczych dawców, uzyskanych z Wrocławskiej Stacji Krwiodawstwa. Charakterystyki dawców przedstawiono poniżej w tabeli 1.
Tabela 1
Charakterystyki dawców krwi stosowanej jako źródło PBL
Wiek (lata) Liczba Mężczyźni Kobiety Dawstwo
Wielokrotne Jednokrotne
21-30 24 22 2 24 -
31-40 45 44 1 45 -
41-59 45 44 2 40 6
Łącznie 115 110 5 109 6
% 100 96 4 95 5
Większość dawców stanowili młodzi mężczyźni, którzy byli wielokrotnymi dawcami krwi. Zaobserwowano znaczne różnice w odpowiedzi PBL od poszczególnych dawców i przedstawiono je poniżej w tabeli 2.
Tabela 2
Wytwarzanie IFN i TNF w PBL od poszczególnych dawców krwi w odpowiedzi na stymulację różnymi partiami PTT lub standartowymi induktorami
Induktor Dawka (pg/ml) Liczba testowanych PBL Liczba odpowiedzi na
IFN (%) TNF (%)
1 2 3 4 5
PTT-^10391 100 19 13(68) 13(68)
30 13 6(46) 9(69)
10 15 14(93) 13(87)
PTT-020391 100 14 10(71) 11(79)
30 12 8(67) 8(67)
10 10 5(50) 5(50)
PTT-101091 100 26 21(81) 20(77)
30 20 9(45) 8(40)
10 24 14(58) 15(63)
PTT-010991 100 5 5(100) 4(80)
30 4 2(50) 0(0)
10 5 2(40) 3(60)
PTT-021091 100 5 4(80) 4(80)
30 4 3(75) 4(100)
10 5 3(60) 3(60)
PTT-111191 100 5 3(60) 4(80)
30 4 2(50) 3(75)
10 5 4(80) 2(40)
170 592 ciąg dalszy tabeli2
1 2 3 4 5
PTTC8x) 100 29 19(66) 10(34)
30 24 14(58) 11(46)
10 21 16(76) 2(10)
PHA 10 69 64(93) 54(78)
LPS 10 41 33(80) 21(51)
brak - 69 36(52) 20(29)
Z wyników przedstawionych w tabeli 2 wynika, że 10-30% hodowli PBL nie może odpowiedzieć wytwarzaniem TNF na PTT w dawce 100 pg/ml, podczas gdy tylko 7% nie może być stymulowanych przez PHA w dawce 10 pg/ml, 20% nie odpowiedziało naLPS w dawce 10 pg/ml wytwarzaniem IFN a 50% nie odpowiedziało na LPS w tej samej dawce wytwarzaniem TNF. Dane te mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowej selekcji materiału biologicznego. Nieodpowiadaj ące hodowle PBL wykrywane przez ocenę kontroli negatywnych (nietraktowane; spontaniczne uwalnianie cytokin) i pozytywnych (traktowane standartowym induktorem takim jak PHA lub LPS).
Tabela 3
Indukcja IFN lub TNF przez różne partie ekstraktu z torfu o stężeniu 100 pg/ml w międzynarodowych jednostkach aktywności
Numer serii IEN Fedn /ml) TNF (jedn /ml)
Liczba prób Zakres Średnia Liczba prób 24 h 6 dni
Zakres Średnia Zakres Średnia
Kontr, bez
mduktorów 333 <10-100 10 41 9-750 27 9-80 9
31090 3 5-30 30 3 n.w. n w. 9-80 80
291290 21 10-3000 100 14 n.w. n.w. 9-750 40
010391 23 10-2000 60 17 n.w n.w. 9-160 9
020391 19 10-1000 30 32 9-750 200 9-250 27
Używano ludzkich leukocytów krwi obwodowej od zdrowych dawców krwi (8 x 106 komórek/ml).
B. Przeprowadzone eksperymenty
Próbki ekstraktu z torfu pobrane z różnych partii produkcyjnych i ponumerowane jak pokazano w tabeli 3 testowano stosując test PBL opisany powyżej. W eksperymentach interferon (IFN) i czynnik nekrozy nowotworów (TNF) oznaczano ilościowo według podanej wyżej standardowej procedury; określano ich aktywności wyrażaną w międzynarodowych jednostkach aktywności. Eksperymenty powtarzano tyle razy jak w podano w tabeli 3. Podano również zakresy wyników i średnie.
Dla celów ilustracyjnych podobny test przeprowadzono ze standaryzowanym preparatem torfowym. Przy stężeniu 30 pg/ml aktywność interferonu zawarta była w zakresie 30-300 międzynarodowych jednostek aktywności, natomiast przy stężeniu 100 pg/ml - zakresie 300 1000 międzynarodowych jednostek aktywności.
Stężenia pośrednie wykazywały liniową zależność między dawką a odpowiedzią.
Aktywne immunologicznie ekstrakty z torfu testowane z powyższym przykładzie są produktami opisanymi w zgłoszeniu nr PCT/EP92/00491.
170 592
Z danych podanych w tabeli 3 wynika jasno, że w hodowlach PBL kontrola pozytywna i negatywna mają zasadnicze znaczenie dla oceny wyników.
Dalsze eksperymenty wykazały, że jeśli nie bierze się pod uwagę hodowli PBL, w których brak jest odpowiedzi i przeprowadza się ocenę statystyczną dużej liczby wyników, skuteczność testów według wynalazku nie może być zakwestionowana.
Przez ponad dwa lata badano aktywność w zakresie indukcji cytokin ponad 20 różnych partii PTT, w tym 10 standaryzowanych partii handlowych leku, którego aktywność oznaczono w testach biologicznych, 2 partii odrzuconych przez producenta z powodu nieodpowiedniej aktywności biologicznej oznaczonej na myszach, będącej poniżej ustalonej normy i 3 laboratoryjnych ekstraktów z torfu przygotowanych na małą skalę. Otrzymane wyniki przedstawiono poniżej w tabeli 4, w formie średnich indukowanych poziomów IFN i TNF wraz z wyliczonymi odchyleniami standartowymi - SD, przy wskazanej wartości p.
Tabela 4
Wpływ różnych partii PTT na wytwarzanie IFN i TNF przez ludzkie PBL
Induktor Dawka (pg/ml) IFN TNF Logio jednostki/ml (±SD)
PTT-010391 100 1,41 ± 1,07b 1,26±0,91c
30 0,96 ± 1,07 1,25 ± 0,88b
10 1,81 ±0,58c 1,45 ± 0,63c
PTT-020391 100 1,23 ± 0,8? 1,35 ± 0,75c
30 1,12 ±0,90 1,14 ± 0,82b
10 1,75 ± 0,76b 0,86 ±0),90
PTT-101091 100 1,70± 0,9? 1,38 ± 0,81c
30 0,99 ±1,12 0,62 ± 0,80
10 1,22 ± 1,07a 0,94 ± 0,76b
PT'T-010991 100 2,24 ± 0,30c 1,35 ± 0,73b
30 1,00+1,00 0,0
10 0,56 ± 0,68 0,88 ± 0,73 ,
PTT-021091 100 1,72 ±0,87b 1,49 ± 0,84b
30 1,39 ±0,81 1,79 + 0,20c
10 1,11 ±0,91 1,01 ±0,84
PTT-111191 100 1,36± 1,12 1,18±0,62b
30 1,00 ± 1,00 1,21 ± 0,71
10 1,5^±O,86a 0,54 ±0,66
PTT (8x) 100 1,04±0,82a 0,63 ±0,91
30 0,88 ±0,81 0,75 ± 0,84
10 1,100 ± 0,70b 0,13 ± 0,40a
PHA 10 2,08 ± 0,79° 1,67 ± 0,99c
LPS 10 1,36 ±0,80° 0,97± 1,0?
Brak 0,64 ± 0,63 0,42 ± 0,67
Wartości średnie wyliczono ze wszystkich wyników miareczkowania IFN lub TNF. Brak odpowiedzi traktowano jak 0.
ac/ Różne od braku (spontaniczne wytwarzanie cytokiny) przy a/ p<0,05, b/ p<0,01 lub c/ p<0,001
Wartości średnie odpowiadające wynikom przedstawionym w tabeli 4 podano w następnej tabeli 5, natomiast wybrane dane zaprezentowano w formie graficznej na załączonych rysunkach fig. 5 i 6 pokazujących wpływ różnych partii PTT na wytwarzanie odpowiednio IFN i TNF.
170 592
Tabela 5
Wpływ różnych partu PTT na wytwarzanie IFN i TNF przez ludzkie PBL
Induktor Dawka (pg/ml) TFN jednostki/ TNF ml (±SD)
PTT-010391 100 30 27
30 <10 27
10 100 27
PTT-020391 100 30 50
30 30 34
10 <10 <9
PTT-101091 100 100 34
30 <10 <9
10 45 18
PTT-010991 100 300 27
30 <10 <9
10 <10 18
PTT-021091 100 100 27
30 60 80
10 60 27
PTr-llH91 100 100 18
30 <10 40
10 100 <9
PTT (8x) 100 20 <9
30 10 <9
10 20 <9
PHA 10 200 80
LPS 10 30 27
Brak - 10 <9
Wartości średnie wyliczono ze wszystkich wyników miareczkowania IFN lub TNF
Identyfikację indukowanych cytokin prowadzono za pomocą zobojętniania IFN i TNF indukowanych przez PTT
Powyższe wyniki eksperymentów zilustrowano także za pomocą załączonych rysunków, odpowiednio fig. 5 i fig. 6.
Wpływ różnych partii PTT na wytwarzanie IFN przez ludzkie PBL (fig. 5). Użyto siedmiu różnych partii PTT. Każdy punkt wykresu odnosi się do PBL jednego zdrowego dawcy krwi. Aktywność IFN wyrażona jest w jednostkach przeciwwirusowych. Obszar poniżej ciągłej poziomej kreski pokazuje granicę danych nieznaczących. Linie poziome pokazują wartości średnie. Indukcja IFN przez PTT w ilościach 30 i 100 pg/ml jest statystycznie znacząca (przy p<0,05).
Wpływ różnych partii PTT na wytwarzanie TNF przez ludzkie PBL (fig. 6). Aktywność wyrażono w jednostkach cytotoksycznych dla mysich komórek L929. Odpowiedź na PTT w ilościach 30, 100 i 200 pg/ml jest statystycznie znacząca (przy p< 0,05).
W celu neutralizacji aktywności przeciwwirusowej w supamatantach hodowli PBL traktowanych przez 20 godzin PTT z trzech różnych partii, w eksperymentach stosowano silne surowice poliklonalne, mianowicie anty-naturalny IFN-α, anty-limfoblastoidalny (Namlawa) IFN-α i anty-naturalny IFN-γ. Wyniki pokazane są na załączonym rysunku fig. 7 (Wyniki neutralizacji IFN za pomocą poliklonalnych surowic anty-IFN) wskazują, że część IFN typów
170 592 ot i y wytwarzanych przez PBL od pojedynczych dawców krwi znacznie się różni. Zasuregowano, że schemat uwalniania IFN dla każdego z dawców jest cechą indywidualną dawcy.
Próby neutralizacji prowadzone z silną poliklonalną surowicą króliczną anty-TNF (Genzyme Inc ) wykazały, że TNF idukowany przez PTT jest głownie typu ot. Potwierdziły to wyniki podobnych neutralizacji prowadzonych z króliczą surowicą poliklonalną anty-TNF-β (Genzyme Tnc.), która nie neutralizuje indukowanej przez PTT aktywności TNF.
Figura 7 przedstawia wyniki neutralizacji IFN za pomocą poliklonalnych surowic antyIFN. Na pożywki z hodowli PBL mkubowanych z PTT (użyto trzy różne partie PTT i siedem różnych PBL) działano wskazaną surowicą anty-IFN. 1-preparaty nietraktowane, 2 - preparaty traktowane anty-ludzkim IFN-α, 3 - preparaty traktowane anty-ludzkim IFN-Ly, 4 - preparaty traktowane anty-ludzkim EFN-γ.
Przykład VI. Postępowano zgodnie z procedurą z przykładu V w celu wykazania efektu amplifikującego według wynalazku w obecności amplifikatora, to jest indometacyny. Każdą hodowlę PBL dzielono na kilka próbek. Jedna z nich była kontrolą negatywną, wskazującą spontaniczne uwalnianie cytokin, druga była kontrolą pozytywną traktowaną standartowym silnym induktorem cytokin rodzaju wskazanego poniżej, a pozostałe próbki traktowano PTT w ilości 1-100 ng/ml - partie 010391 lub 020391, jak również PTT I i PTT II, które pojawiają się odpowiednio w tabelach 6 b i 6 c oraz indometacyna w ilości 5 ng/ml + PTT z tych samych partii (tabela 6 a) lub związkiem ITCL w ilości 10 ng/ml + PTT z tych samych partii (tabela 6b) lub zdefiniowanymi powyżej związkami selenoorganicznymi (1), (2) lub (3) w ilościach 10 lub 20 ng/ml + PTT z tych samych partii. W supematantach z inkubowanych hodowli oznaczano IFN i TNF. Otrzymane wyniki przedstawiono poniżej w tabelach 6 a, 6b i 6c.
Tabela 6a
Wpływ amplifikacji indukcji cytokin w obecności indometacyny
Eksp. Induktor Indometacyna Stężenie (ng/ml) Cytokiny ((edn./ml) 1
IFN TNF
1.a PTT-010391 - 100 300 750
- 10 30 250
- 1 20 80
+ 100+5 1000 2200
+ 10+5 200 750
+ 1+5 <10 250
LPS - 10 200 500
brak - - <10 9
brak + 5 20 27
2.b) PTT-020391 - 1X0 60 50
- 40 20 9
- 20 10 9
- 10 <10 <0
+ 100+5 600 80
+ 40+5 100 27
+ 20+5 100 9
+ 10+5 30 9
PHA - 5 600 50
PHA + 5+5 2000 80
brak - - 60 <9
brak + 5 10 <9
a)
PBL przygotowano ze świeżej krwi heparynowej za pomocą techniki separacji Ficoll-Hypaque. Hodowle PBL zawierały 7 x 106 komórek/ml.
PBL przygotowano z kozuszków otrzymanych z Regionalnej Stacji Krwiodawstwa Komórki przetwa(Meth Enzymol. 1981, 78, 29-38). Hodowle PBL zawierały 8 x 1(r rzano według metody Cantell et al komórek/ml
170 592
Tabela 6b
Wpływ amplifikacji indukcji cytokin w obecności związku ITCL
Eksp. Induktor Związek ITCL Stężenie (pg/ml) C^/tnlrinA/ /uHn /mlA '-'J J « Uli.
IFN TNF
1. PTT-010391 - 100 100 18
- 30 100 9
+ 100+10 3000 80
+ 30+10 300 80
PHA - 10 3000 250
brak - - 10 <9
brak + 10 <10 <9
2. PTT I - 100 3000 27
- 30 30 <9
+ 100+10 3000 250
+ 30+10 300 9
PHA - 10 100 18
brak - - 10 <9
brak + 10 10 <9
Tabela 6c
Wpływ amplifikacji indukcji cytokin w obecności związków selenoorgamcznych
Eksp. Induktor Związek selen-rg. Stężenie (pg/ml) Cytokiny (ledm/ml)
IFN TNF
1. PTT - 10 100 <9
PTT - 5 10 <9
Zw.(1) 10+20 300 27
Zw.(ł) 5+20 100 27
Zw.(2) 10+20 300 50
Zw.(2) 5+20 100 9
PHA - 10 100 <9
brak Zw.(1) 20 200 9
brak Zw.(2) 20 100 27
brak - - 10 <9
2. PTT II - 50 10 <9
- 5 10 <9
Zw (3) 50+10 30 27
Zw (3) 10+10 30 27
PHA - - 30 <9
brak Zw.(3) 10 10 <9
brak - - 10 <9
Hodowle PBL zawierały 8 x 106 komórek PTT jest to preparat torfowy Stosunkowo niska odpowiedź TNF jest spowodowana prawdopodobnie faktem, zc kozuszki przed przygotowaniem hodowli przechowywano przez 20 godzin w temperaturze 4°C. Związki sflfnoorganlcrf są induktorami cytokin takich jak PTT
Powyższe przykłady potwierdzają przydatność sposobu i kompozycji według wynalazku w przemysłowym określaniu aktywności immunologicznej testowanych substancji

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób określania aktywności substancji immunologicznie czynnych w zakresie indukcji cytokin, w którym przygotowuje się hodowlę tkankową, poddaje się tę hodowlę działaniu roztworu badanej immunomodulacyjnej substancji aby spowodować indukcję produkcji cytokin, a następnie oznacza się znanymi metodami wytworzone cytokiny, znamienny tym, że stosuje się hodowlę tkankową zawierającą ludzkie leukocyty krwi obwodowej PBL, pobrane od dawców nieprzejawiających hyporeaktywności w odniesieniu do indukcji IFN, którą przygotowuje się stosując niemitogenną pożywkę dla hodowli tkankowych, korzystnie RPMI 1640 uzupełnioną 10% uprzednio zbadanej niemitogennej bydlęcej surowicy płodowej, L-glutaminą i antybiotykami, i której gęstość - w postaci gotowej do użycia wynosi około 8 x 106 leukocytów/ml lub też stosuje się hodowlę tkankową zawierającą rezydentne komórki otrzewnowe RPC pobrane z 5-8 tygodniowych, zdrowych dziewiczych myszy BALB/C, niestymulowanych immunologicznie ani nieprzejawiających wysokiej spontanicznej produkcji cytokin, której gęstość - w postaci gotowej do użycia wynosi około 1-2 x 106 komórek/ml, a spośród wytworzonych cytokin oznaczaniem obejmuje się co najmniej oznaczenie stężenia interferonu (IFN) i/lub czynnika nekrozy nowotworów TNF.
    2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że badany roztwór stosuje się w stężeniu 0,1 - 200 gg/ml.
    3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że produkcję cytokin ocenia się w porównaniu z pozytywnym i negatywnym oznaczeniem kontrolnym.
    4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztwór badanej substancji immunologicznie czynnej uzupełnia się przed wprowadzeniem go do wskazanej hodowli tkankowej dodatkiem amplifikatora indukcji cytokin w postaci syntetycznego niepeptydowego środka immunomodulacyjnego, korzystnie wybranego z grupy składającej się z leków niesteroidalnych przeciwzapalnych oraz hamujących syntezę prostaglandyny, związków selenoorganicznych, pochodnych izotiazolu oraz ich analogów, homologów i metabolitów, najkorzystniej wybranego z grupy obejmującej związek ITCL, związki selenoorganiczne: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2-benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 oraz indometacynę, w ilości co najmniej od 1 do 20 gl/ml.
    5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3 albo 4, znamienny tym, że przygotowuje się roztwór zawierający ekstrakt torfowy, otrzymany z surowca torfowego przez wyekstrahowanie substancji biologicznie czynnych wodnym roztworem ługu, a następnie - po oddzieleniu części stałych, przetworzenie hydrolizatu na drodze zakwaszenia, oddzielenia wytrąconych osadów i ponownej alkalizacji z usunięciem wytrąconych części stałych oraz ponownego zakwaszenia z wyodrębnieniem klarownego roztworu ciał czynnych z torfu, przetwarzany dalej na drodze zatężania, ekstrahowania roztworem etanolowo-wodnym, dalszego odbalastowania roztworu oraz ponownego zagęszczenia i oczyszczenia z substancji toksycznych na drodze ekstrakcji eterowej i ostatecznie: odsolenia i zagęszczenia fazy wodnej do zawartości około 10% suchej masy, a następnie przeprowadzenia w postać stałą, a zwłaszcza ekstrakt z torfu o popielności 8-30%, stopniu rozkładu 30-70% pH 3,5-7,0 lub frakcję takiego ekstraktu wyodrębnioną dowolną techniką, jako wskazaną substancję immunologicznie czynną, z dodatkiem tej samej pożywki do hodowli tkankowych, a następnie działaniu tego roztworu poddaje się wybraną hodowlę komórkową.
    170 592
    6. Kompozycja do prowadzenia sposobu oznaczania aktywności substancji immunologicznie czynnych, w zakresie zdolności do indukowania cytokin, który to sposób obejmuje przygotowanie hodowli ludzkich leukocytów krwi obwodowej (PBL), poddanie tej hodowli działaniu badanej substancji immunologicznie czynnej by spowodować produkcję cytokin, a następnie oznaczenie wyindukowanej produkcji cytokin znanymi metodami, znamienna tym, że stanowi ją kompozycja otrzymana z następujących składników stanowiących zestaw do prowadzenia oznaczania:
    1) dwukrotnie oczyszczana woda do kultur tkankowych,
  2. 2) pożywka z gradientem gęstości korzystnie Histopaque® lub Ficoll-Hypaque®-1077.
  3. 3) pożywka RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowana w warunkach sterylności i poddana testom na endotoksyny,
  4. 4) bydlęca surowica płodowa (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
  5. 5) Lektyna (fitohemaglutynina, PHA)
    7. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że stanowi ją kompozycja otrzymana z następujących składników stanowiących zestaw do przeprowadzenia 10-20 oznaczeń manualnych:
    1) 100 ml dwukrotnie przerabianej wody do kultur tkankowych,
    2) 100 ml pożywki z gradientem gęstości, korzystnie Histopaque® lub Ficoll-Hypaque® -1077.
    3) 2 x 100 ml pożywki RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowanej w warunkach sterylności i poddanej testom na endotoksyny,
    4) 20 ml bydlęcej surowicy płodowej (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
    5) 0,5 mg lektyny z Phaseolus vulgaris (fitohemaglutyniny, PHA) oraz
  6. 6) ewentualnie 0,5 mg związku ITCL lub 1,0 mg jednego ze związków selenoorganicznych: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo) karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 lub 0,5 mg indometacyny.
    8. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że dodatkowo zawiera syntetyczny niepeptydowy amplifikator, korzystnie wybrany z grupy obejmującej związek ITCL, związki selcnoorganiczne: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 i indometacynę do oznaczeń w mikroskali.
    9. Kompozycja według zastrz. 8, znamienna tym, że dodatkowo zawiera 0,5 mg ITCL, lub 1 mg jednego z selenoorganicznych związków: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2-benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 lub 0,5 mg indometacyny, do oznaczeń w mikroskali.
    10. Kompozycja do prowadzenia sposobu oznaczania aktywności substancji immunologicznie czynnych w zakresie zdolności do indukowania cytokin, który to sposób obejmuje przygotowanie hodowli mysich rezydentnych komórek otrzewnowych (RPC), poddanie tej hodowli działaniu badanej substancji immunologicznie czynnej by spowodować indukcję produkcji cytokin a następnie oznaczenie wyindukowanej produkcji cytokin znanymi metodami, znamienna tym, że stanowi ją kompozycja otrzymana z następujących składników stanowiących zestaw do prowadzenia oznaczania:
    1) dwukrotnie oczyszczana woda do kultur tkankowych,
    2) pożywka RPMI-1640 z kwaśnym węglanem sodu i L-glutaminą, przefiltrowana w warunkach sterylności i poddana testom na endotoksyny,
    3) bydlęca surowica płodowa (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
    4) lipopolisacharyd (LPS)
    5) ewentualnie syntetyczny niepeptydowy amplifikator, korzystnie wybrany z grupy obejmującej związek ITCL, związek selenoorganiczny: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenyl lodiselenid o wzorze 1,2-fenylo-1,2-benzoizoselenazol]-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 i indometacynę.
    11. Kompozycją według zastrz. 10, znamienna tym, że stanowi ją kompozycja otrzymana z następujących składników stanowiących zestaw do prowadzenia 10-20 oznaczeń manualnych:
    170 592
    1) 100 ml dwukrotnie oczyszczanej wody do kultur tkankowych,
    2) 2 x 100 ml pożywki RPMI-1640 z kwaśnym węglanen sodu i L-glutaminą, przefiltrowanej w warunkach sterylności i poddanej testom na endotoksyny,
    3) 20 ml bydlęcej surowicy płodowej (FBS) o niskiej zawartości endotoksyn i hemoglobiny,
    4) 0,5 mg lipopolisacharydu z E. coli 0128:B8,
    5) ewentualnie 0,5 mg ITCL lub 1,0 mg jednego ze związków selenoorganicznych: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1,2-fenylo-1,2-benzoizoselenazol3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 lub 0,5 mg indometacyny.
    12. Kompozycja według zastrz. 10, znamienna tym, że dodatkowo zawiera syntetyczny niepeptydowy amplifikator, korzystnie wybrany z grupy obejmującej związek ITCL, związki selenoorganiczne: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 i indometacynę do oznaczeń w mikroskali.
    13. Kompozycja według zastrz. 12, znamienna tym, że dodatkowo zawiera 0,5 mg ITCL, lub 1 mg jednego z selenoorganicznych związków: bis-[2-(N-fenylokarboksyamido)]-fenylodiselenid o wzorze 1, 2-fenylo-1,2-benzoizoselenazol-3(2H)-on (ebselen PZ 51) o wzorze 2, bis-2[-(N-(2-pirydylo)karboksyamido)]fenylodiselenid o wzorze 3 lub 0,5 mg indometacyny, do oznaczeń w mikroskali.
PL92303417A 1991-10-26 1992-09-28 Method of determining cytokin inducing activity of immunologically active substances and composition therefor PL170592B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP91118269A EP0539610A1 (en) 1991-10-26 1991-10-26 Method and composition for determining the immunological activity of solutions containing active substances
PCT/EP1992/002228 WO1993008470A1 (en) 1991-10-26 1992-09-28 Method and composition for determining the immunological activity of bioactive substances

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170592B1 true PL170592B1 (en) 1997-01-31

Family

ID=8207282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92303417A PL170592B1 (en) 1991-10-26 1992-09-28 Method of determining cytokin inducing activity of immunologically active substances and composition therefor

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5543300A (pl)
EP (2) EP0539610A1 (pl)
JP (1) JPH07500905A (pl)
AT (1) ATE153763T1 (pl)
AU (1) AU678343B2 (pl)
BG (1) BG61705B1 (pl)
CA (1) CA2122131A1 (pl)
CZ (1) CZ100494A3 (pl)
DE (3) DE539610T1 (pl)
DK (1) DK0609255T3 (pl)
ES (1) ES2061424T3 (pl)
FI (1) FI941920A0 (pl)
GR (3) GR930300100T1 (pl)
HK (1) HK1002610A1 (pl)
HU (1) HU216863B (pl)
LV (1) LV12140B (pl)
NO (1) NO941444L (pl)
PL (1) PL170592B1 (pl)
RO (1) RO114837B1 (pl)
RU (1) RU2125727C1 (pl)
SG (1) SG72665A1 (pl)
SK (1) SK44094A3 (pl)
WO (1) WO1993008470A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19615470A1 (de) * 1996-04-19 1997-10-23 Heinz Beinio Körperpflegemittel und Verfahren zu seiner Herstellung
EP1115408B1 (en) * 1998-09-23 2006-01-25 Pfeinsmith Limited Oxihumic acid and its use in the treatment of various conditions
GB0101973D0 (en) * 2001-01-25 2001-03-14 Statens Seruminstitut Improved in vitro diagnostic method of detecting a cell-mediated immune response
DE60304989T2 (de) * 2003-02-18 2007-03-29 Clinique La Prairie Research S.A. Zusammensetzungen enthaltend fötales Hämoglobin und bakterielles Endotoxin und fakultativ zusätzliche fötale Leberkomponenten
US7497947B2 (en) * 2004-04-14 2009-03-03 Embro Corporation Devices for water treatment
US7614340B2 (en) * 2007-02-09 2009-11-10 Honeywell International Inc. Composite piston housing for aircraft brakes
US9005449B2 (en) 2011-09-07 2015-04-14 Embro Corporation Use of moss to reduce disinfection by-products in water treated with disinfectants
US9795809B2 (en) 2013-12-23 2017-10-24 Embro Corporation Use of moss to improve dental health
US10058542B1 (en) 2014-09-12 2018-08-28 Thioredoxin Systems Ab Composition comprising selenazol or thiazolone derivatives and silver and method of treatment therewith

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH636448A5 (en) * 1977-05-06 1983-05-31 Horst Veith Process for the determination of the effect of substances on constituents of the blood for the detection of infectious and immunological processes and composition for carrying it out
NZ214400A (en) * 1985-12-02 1989-05-29 Univ Otago Detecting infection in ruminant including conducting assay of mononuclear cell function
DE3782958D1 (de) * 1986-02-19 1993-01-21 Imreg Inc Verfahren und mittel zum pruefen eines immunsystems.
DE3779909T2 (de) * 1986-03-06 1993-01-07 Commw Scient Ind Res Org In-vitro-testverfahren zum nachweis zellulaerer immunresponsen.
US5096708A (en) * 1988-07-07 1992-03-17 Sven Gohla Medical preparation containing as active agent a component from thuja plants which comprises polysaccharides
ATE131859T1 (de) * 1991-03-16 1996-01-15 Torf Ets Verfahren zur kontinuierlichen extraction von torf und apparat zur durchführung dieses verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
EP0539610A1 (en) 1993-05-05
GR930300100T1 (pl) 1993-10-29
NO941444D0 (no) 1994-04-21
DK0609255T3 (da) 1997-12-22
BG61705B1 (bg) 1998-03-31
HU9401185D0 (en) 1994-07-28
AU2650992A (en) 1993-05-21
WO1993008470A1 (en) 1993-04-29
US5543300A (en) 1996-08-06
CZ100494A3 (en) 1994-11-16
DE609255T1 (de) 1995-06-14
JPH07500905A (ja) 1995-01-26
EP0609255B1 (en) 1997-05-28
DE69220078D1 (de) 1997-07-03
GR940300077T1 (en) 1994-11-30
EP0609255A1 (en) 1994-08-10
SK44094A3 (en) 1995-03-08
LV12140A (lv) 1998-09-20
ATE153763T1 (de) 1997-06-15
HU216863B (hu) 1999-09-28
ES2061424T3 (es) 1997-10-01
DE69220078T2 (de) 1997-12-04
BG98720A (bg) 1995-07-28
RU2125727C1 (ru) 1999-01-27
RU94022481A (ru) 1996-09-27
HK1002610A1 (en) 1998-09-04
CA2122131A1 (en) 1993-04-29
LV12140B (lv) 1998-12-20
AU678343B2 (en) 1997-05-29
NO941444L (no) 1994-06-16
FI941920A (fi) 1994-04-25
DE539610T1 (de) 1993-12-16
HUT69990A (en) 1995-09-28
SG72665A1 (en) 2000-05-23
GR3024457T3 (en) 1997-11-28
ES2061424T1 (es) 1994-12-16
FI941920A0 (fi) 1994-04-25
RO114837B1 (ro) 1999-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
McCormick et al. Apical secretion of a pathogen-elicited epithelial chemoattractant activity in response to surface colonization of intestinal epithelia by Salmonella typhimurium
MacLean et al. Host resistance in sepsis and trauma.
Chan et al. Inhibition of leishmanias but not host macrophages by the antitubulin herbicide trifluralin
EPERON et al. Susceptibility of B‐cell deficient C57BL/6 (μMT) mice to Neospora caninum infection
Leist et al. Enhanced virus replication and inhibition of lymphocytic choriomeningitis virus disease in anti-gamma interferon-treated mice
Roberts Jr et al. Hyperthermia and human leukocyte function: II. Enhanced production of and response to leukocyte migration inhibition factor (LIF)
Gardner et al. Monocyte function in ageing humans
PL170592B1 (en) Method of determining cytokin inducing activity of immunologically active substances and composition therefor
NL8900574A (nl) Antivirale en immunostimulerende farmaceutische preparaten en werkwijze voor de bereiding ervan.
Van Pham et al. Metabolic and functional stimulation of lymphocytes and macrophages by an Escherichia coli extract (OM-89): in vitro studies
Argov et al. Defective natural killing activity but retention of lymphocyte-mediated antibody-dependent cellular cytotoxicity in patients with the X-linked lymphoproliferative syndrome
Martins et al. Modulation of porcine peripheral blood-derived macrophage functions by in vitro infection with African swine fever virus (ASFV) isolates of different virulence
US6001871A (en) Hypoestoxides, derivatives and agonists thereof for use as antiviral agents
ES2208705T3 (es) Procedimiento de investigacion de pirogenos.
Schafer et al. Induction of activated macrophages in C3H/HeJ mice by avirulent Salmonella.
HRP940688A2 (en) Anti-viral agents
De Simone et al. Influence of ofloxacin, norfloxacin, nalidixic acid, pyromidic acid and pipemidic acid on human γ-interferon production and blastogenesis
RU2198166C2 (ru) 2,4-диоксо-5-арилиденимино-1,3-пиримидины
KR20150011386A (ko) 게르마늄의 착체 화합물, 이를 제조하는 방법, 및 약물
RU2027434C1 (ru) Иммуномодулирующее средство
RU2169732C1 (ru) Производные 5-оксо-5н-[1]-бензопирано-[5,6-b]4-оксо-4н-[1,2]-пиримидо-1,4,5,6-тетрагид ро-1,3-тиазина
Červa Naegleria fowleri: trimethoprim sensitivity
MXPA02005479A (es) Compuestos de triazinona para el tratamiento de enfermedades resultantes de ataque por protozoos parasitantes.
Valenčáková et al. Immune response in mice infected by Encephalitozoon cuniculi and suppressed by dexamethasone
Spooner Oxytetracycline inhibition of mitochondrial protein synthesis in bovine lymphocytes infected with Theileria parva or stimulated by mitogen