PL170334B1 - Obcas amortyzujacy stapniecia PL - Google Patents

Obcas amortyzujacy stapniecia PL

Info

Publication number
PL170334B1
PL170334B1 PL93304792A PL30479293A PL170334B1 PL 170334 B1 PL170334 B1 PL 170334B1 PL 93304792 A PL93304792 A PL 93304792A PL 30479293 A PL30479293 A PL 30479293A PL 170334 B1 PL170334 B1 PL 170334B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
core
heel
cover
envelope
hard
Prior art date
Application number
PL93304792A
Other languages
English (en)
Other versions
PL304792A1 (en
Inventor
Ingeborg Fusaro
Original Assignee
Ingeborg Fusaro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE9201107U external-priority patent/DE9201107U1/de
Priority claimed from PCT/DE1992/000563 external-priority patent/WO1993014660A1/de
Priority claimed from DE9209230U external-priority patent/DE9209230U1/de
Priority claimed from PCT/DE1992/000845 external-priority patent/WO1993014661A1/de
Application filed by Ingeborg Fusaro filed Critical Ingeborg Fusaro
Publication of PL304792A1 publication Critical patent/PL304792A1/xx
Publication of PL170334B1 publication Critical patent/PL170334B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A43FOOTWEAR
    • A43BCHARACTERISTIC FEATURES OF FOOTWEAR; PARTS OF FOOTWEAR
    • A43B21/00Heels; Top-pieces or top-lifts
    • A43B21/24Heels; Top-pieces or top-lifts characterised by the constructive form
    • A43B21/26Resilient heels

Landscapes

  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)

Abstract

1. Obcas amortyzujacy stapniecia, w ksztalcie szpilki lub stozkowo klinowym, z rdzeniem i sprezyscie elastyczna oslona zew- netrzna, zamknieta od dolu, po stronie stapa- nia, wykonana jednoczesciowo z ela sty- cznego tworzywa sztucznego lub materialu gumowego jako elementu amortyzujacego, znamienny tym, ze posiada zamkniecie od góry i od dolu (7, 7a), oraz ze rdzen (1) obcasa jest nieelastyczny i niepodatnie twar- dy, a sprezyscie elastyczna, sprezynujaca jak guma oslona zewnetrzna (6) w pozycji nieob- ciazonej jest wyzsza niz twardy rdzen (1), stanowiacy element stabilizujacy. F ig . 1 0 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest obcas amortyzujący stąpnięcia, w kształcie szpilki lub stożkowo klinowym, przeznaczony dla obuwia damskiego i męskiego.
Z niemieckiego opisu patentowego DE OS 29 33 393 znana jest podeszwa kształtowa z płaskim, szerokim obcasem o małej wysokości. Obcas, amortyzujący stąpania, ma miękki, elastyczny rdzeń o silnym tłumieniu własnym, zamknięty od dołu i wykonany jako jedna część ze sprężyście elastyczną osłoną zewnętrzną z elastycznego tworzywa sztucznego lub gumy dla amortyzacji. Zewnętrzna ścianka obcasa stanowi element sprężysty, natomiast umieszczony wewnątrz pustej przestrzeni obcasa rdzeń z materiału piankowego lub tworzywa sztucznego o dużym tłumieniu własnym stanowi element amortyzujący. Oba elementy są w równym stopniu podatne i mają taką samą wysokość w stanie nieobciążonym, przy obciążeniu są tak samo silnie ściskane. Dzięki temu możliwe jest, że płaszcz zewnętrzny przy obciążeniu jest ściskany aż do rdzenia. Dla płaskiego obuwia sportowego wynalazek ten jest optymalnym rozwiązaniem podwójnej amortyzacji stąpania, dzięki której można oszczędzać energię ciała i ekstremalnie odciążyć stawy skokowe. Dla obcasa o większej wysokości, przy którym koniec obcasa jest zwężony i na skutek tego powierzchnia stąpania jest zmniejszona, brak jej stabilności na boczne odłamanie przy miękkim, elastycznym rdzeniu, ponieważ siła stąpania na tych elementach, miękkim rdzeniu i miękkiej osłonie, może wyłamać smukły obcas w bok. Wysokość miękkiego, elastycznego rdzenia jest równa wysokości miękkiej, elastycznej osłony zewnętrznej. Brakuje również prowadzenia stąpania.
Z niemieckiego opisu patentowego OS 29 08 023 znany jest modnie podwyższony obcas, który jest złożony z różnych części klinowych. Stożkowe warstwy pośrednie są z elastycznego materiału, są zamocowane na górnej i dolnej powierzchni przylegania i korzystnie mają jednakową grubość na całym przekroju obcasa. U podstaw tego wynalazku leży zadanie stworzenia obcasa, przy którym istnieje wystarczająca właściwość sprężynowania, ale poziome przesunięcie dolnej części obcasa jest utrzymywane w wąskich granicach. Zadanie to należy według wynalazku rozwiązać przez to, że obie powierzchnie przylegania mają wzajemnie przeciwległe pierwsze i drugie odcinki, z których pierwsze przebiegają w kierunku ukośnie od góry do dołu, a drugie przebiegają ukośnie w przeciwnym kierunku. Ponieważ w ten sposób obcas składa się z wielu części, a części te są ciągle wystawione przez kompresję i dekompresję na silny ruch i tarcie, tego rodzaju obcas będzie musiał jeśli chodzi o właściwości noszenia rozprawić się z problemami wytrzymałości i z trudnością da się realizować w prawie wszystkich modnie podwyższonych postaciach obcasa, przy czym należy tu ponadto uwzględnić wysoki czynnik kosztów.
U podstaw przedmiotowego wynalazku leży zatem zadanie dalszego rozwinięcia znanych już w postaci obcasa w takim stopniu, aby stosunkowo łatwo również w przypadku smukłego obcasa zapewniona była większa wysokość przy stosunkowo mniejszej powierzchni stąpania, wystarczająca stabilność na wyłamanie i prowadzenie stąpania, z osiągnięciem mimo tego w pewnym stopniu efektu amortyzacji, oraz znalezienie materiałów, które dzięki swemu składowi i wzajemnemu rozmieszczeniu umożliwiają żądane dalsze rozwinięcie i jeszcze lepsze techniczne wykonanie obcasa według wynalazku w produkcji i ukształtowaniu oraz umożliwiają produkcję niezwykle korzystną pod względem kosztów.
Obcas według wynalazku, w kształcie szpilki lub stożkowo klinowym, z rdzeniem i sprężyście elastyczną osłoną zewnętrzną, zamkniętą od dołu, po stronie stąpania, charakteryzuje się tym, że posiada zamknięcie od góry i od dołu, oraz że rdzeń obcasa jest nieelastyczny i niepodatnie twardy, a sprężyście elastyczna, sprężynującajak guma osłona zewnętrzna w pozycji nieobciążonej jest wyższa niż twardy rdzeń, który stanowi element stabilizujący.
W korzystnym wykonaniu obcas ma stosunkowo małą, wąską powierzchnię dolną.
W korzystnym wykonaniu twardy rdzeń z tworzywa sztucznego lub drewna jest lity lub wydrążony i odpowiada kształtowi zewnętrznej osłony za wyjątkiem grubości jej ścianki, przy czym rdzeń na powierzchni górnej i na krawędzi zewnętrznej jest zaokrąglony stopniowo, lub ma kształt ostrza haka lub kształt prosty lub ma powierzchnię górną prostą a zewnętrzną krawędź spłaszczoną a ku dolnej powierzchni równoległe stożkowe zwężenie lub wklęsłe zwężenie z wypukłym wybrzuszeniem oraz ma przesunięcie pionowe w kierunku do górnej powierzchni.
170 334
W korzystnym wykonaniu rdzeń jest otoczony ze wszystkich stron lub przynajmniej na trzech stronach, a mianowicie na obszarze obwodowym i po stronie chodzenia, przez warstwę miękkiego elastycznego materiału, a osłona zewnętrzna, która odpowiednio do twardego rdzenia swą największą grubość ścianki ma po stronie dolnej, po stronie górnej, na ściankach bocznych, którajest luźno nasadzona na rdzeń lub luźno na wewnętrznych ściankach osłony, bez połączenia z powierzchnią obwodową rdzenia, albo też powierzchnia obwodowa rdzenia jest sztywno połączona do wszystkich wewnętrznych bocznych ścianek osłony zewnętrznej i/lub istnieje sztywne połączenie powierzchni rdzenia z wewnętrzną ścianką pokrywy osłonowej bez sztywnego połączenia powierzchni bocznej i powierzchni dolnej rdzenia, która ma zamykaną lub zamkniętą pokrywę z pierścieniem mocującym wokół śruby, która przy górnym końcu ścianki bocznej ma zawinięcie odpowiadające rdzeniowi, zaokrąglone, ostre lub proste, albo zamek zatrzaskowy a jej powierzchnie zewnętrzne zaopatrzone są w skośne lub poziome rowki lub są gładkie.
W korzystnym wykonaniu, w dolnej części zewnętrznej osłony obcas ma samodzielny flek wtryskowy, którego część naprawcza, o określonych wysokościach, wykonana jest z materiału osłony zewnętrznej, przy czym flek zaopatrzony jest w co najmniej jeden kołek z twardego tworzywa sztucznego dla mocowania fleka w rdzeniu, albo też flek ten stanowi dolną część osłony zewnętrznej.
W korzystnym wykonaniu obcas wykonany jest albo jako samodzielna część albo w zespole podeszwy z obcasem i jest połączony swoją górną częścią do cholewki za pomocą elementów złączonych, takich jak wkręty, szpilki, gwoździe, nity albo za pomocą kleju lub poprzez spienienie.
W korzystnym wykonaniu elementy złączne łączące obcas z cholewką usytuowane są pomiędzy cholewką a górną częścią rdzenia i wyższych ścianek bocznych osłony lub pomiędzy cholewką i górną częścią osłony zewnętrznej.
W rozwiązaniu według wynalazku stabilność obcasa na wyłamanie osiągnięto przez to, że stosuje się nieelastyczny, twardy rdzeń, a amortyzowanie stąpania osiąga się przez jednoczęściowo wykonaną osłonę zewnętrzną z miękkiego, elastycznego, sprężystego materiału gumowego. Właściwy efekt osiągnięto poprzez właściwe zestawienie i rozmieszczenie odpowiednich składników materiałowych, elementu stabilizującego i elementu amortyzującego. Obcas składa się z dwóch różnych materiałów, a mianowicie, z twardego, nieelastycznego, niepodatnego rdzenia jako elementu stabilizującego, wykonanego z lekkiego litego lub wydrążonego drewna lub twardego tworzywa sztucznego i z elastycznej, sprężystej osłony zewnętrznej, jako elementu amortyzującego, wykonanej z materiału o właściwościach gumy, który umożliwia zmianę swej twardości według Shore’a i obejmuje twardy rdzeń przynajmniej z trzech stron, mianowicie w obszarze obwodowym i po stronie chodzenia lub ze wszystkich stron. Obcas ten może być od dołu i od góry zamknięty i wykonywany w różnych wysokościach i szerokościach. Osłona zewnętrzna jest jednoczęściowa, wykonana np. z poliuretanu, termoplastycznego kauczuku lub innych miękkich materiałów z tworzyw sztucznych, które mogą mieć różną twardość według Shore’a, tak że obcas ma część pionową, elastycznie ściskaną w kierunku swej osi wzdłużnej, która to część sprężyście elastycznie amortyzuje ciężar przy stąpaniu, będąc w stanie nieobciążonym wyższą niż nieelastyczny rdzeń. Uzyskiwany dzięki temu efekt amortyzacji polega na tym, że w chwili pierwszego kontaktu z ziemią przy stąpaniu zarówno obszar brzegowy fleka na obcasie, jak również wspierający go, połączony z nim obszar osłony zewnętrznej przez odkształcenie przyczyniają się do elastycznego amortyzowania.
Miękka osłona zewnętrzna przez różne ukształtowanie odpowiednio do kształtu twardego rdzenia, na stronie dolnej, górnej i na ściankach bocznych, dokładnie tam ma swą największą grubość ścianki. Kształt obcasa jest zmienny w wysokości, szerokości, głębokości i ukształtowaniu. Flek obcasa wykonany jest wtryskowo jako jedna część z zewnętrzną osłoną lub jako element dodatkowy do montażu, lub jako zamienna część naprawcza o określonych wysokościach dla dopasowania do długości nogi. Wykonany jest z tego samego materiału co zewnętrzna osłona z jednym lub kilkoma kołkami z twardego tworzywa sztucznego, które przy naprawie wprowadza się we wstępnie wykonane otwory w dolnej powierzchni rdzenia. Nieelastyczny rdzeń i miękka zewnętrzna osłona odpowiadają sobie dokładnie przy ściankach wewnętrznych, a kształt rdzenia odpowiada zasadniczo w przybliżeniu kształtowi zewnętrznej osłony, oprócz grubości ścianki. Ściankę zewnętrzną określa przygotowana forma wtryskowa.
Przez zmianę kształtu przy górnej powierzchni i dolnej krawędzi zewnętrznej elementu rdzeniowego, w postaci zaokrąglonego stopniowania, haka ostrego, prostego, prostej powierzchni górnej, zewnętrznego spłaszczenia osiąga się to, że osłonę po odłączeniu obcasa od cholewki można zdjąć, przy czym odpowiednie zawinięcie osłony zewnętrznej /zaokrąglone, ostre lub proste/jest nasadzone na stopniowanie rdzenia. Możliwość zdejmowania osłony osiągnięta jest przez zamknięcie zatrzaskowe wywinięcia osłony zewnętrznej z odpowiednio bocznie spłaszczoną powierzchnią górną rdzenia, bez konieczności odłączania całego obcasa od cholewki. Osłonę przy montowaniu zaciska się na cholewce. Nasadzanie osłony na rdzeń może odbywać się w jednej operacji roboczej, albo też rdzeń jest już włożony w formę przed operacją wtrysku. Pomiędzy rdzeniem a osłoną zewnętrzną nie ma żadnego sztywnego połączenia. Mocowanie do cholewki następuje przez skręcenie, klejenie, szpilkowanie, jednostronny nit i przybijanie gwoździami lub w inny sposób. Mocowanie obcasa u góry do cholewki odbywa się w tym wypadku pomiędzy powierzchnią rdzenia i wyższych ścianek bocznych zewnętrznej osłony. Jeżeli obcas jest wykonany z zamkniętą lub zamykaną przez końcówkę zamykającą lub rowek zamykający pokrywą, a twardy element rdzeniowy ma całkowicie prostą powierzchnię górną, wówczas dołączenie następuje do cholewki za pomocą pokrywy i ścianek bocznych zewnętrznej osłony. Połączenie od rdzenia do zewnętrznej osłony jest luźne lub sztywne zależnie od zastosowania. Nasadzenie tulei na rdzeń może następować w specjalnej operacji roboczej, albo też rdzeń jest już przed wtryskiem włożony w formę. Dołączenie do cholewki następuje za pomocą wkrętów i gwoździ lub w inny sposób, przy czym wkręt i gwoździe wchodzą w twardy element rdzeniowy przez miękką pokrywę osłony zewnętrznej. W celu ustabilizowania wkręta, wokół wkręta w odpowiednim zagłębieniu w pokrywie ułożony jest pierścień z metalu lub twardego tworzywa sztucznego. Pokrywa zewnętrznej osłony jest klejona lub luźno zamocowana na elemencie rdzeniowym. Osłona zewnętrzna z pokrywą jest przy wszystkich ściankach wewnętrznych luźna, bez połączenia z rdzeniem lub jest wykonana ze sztywnym przyklejeniem pokrywy do górnej powierzchni rdzenia, bez połączenia przy bocznych i dolnych ściankach wewnętrznych do rdzenia.
Jeżeli obcas jest wykonany bez zawinięcia i pokrywy osłony, powierzchnie wewnętrzne miękkiej osłony zewnętrznej są sztywno połączone z twardym rdzeniem. Mocowanie do cholewki następuje wkrętami i gwoździami. Dołączenie obcasa następuje w tym wypadku za pomocą górnej strony rdzenia i nieco podwyższonych ścianek bocznych zewnętrznej osłony zwróconych do cholewki.
W zewnętrznych widocznych powierzchniach obcasa ukształtowane są stożkowe rowki o różnym przebiegu, albo też powierzchnie te są gładkie, zależnie od przeznaczenia. Z rowkami i miękką pokrywą obcasa stopień amortyzacji jest większy niż bez rowków i miękkiej pokrywy, ponieważ kompresja przy stąpaniu może być zmiękczana przez odkształcenie materiału w rowkach, a przy dekompresji wzrasta siła skoku. Miękka osłona zewnętrzna jest przy wszystkich odmianach w stanie nieobciążonym wyższa niż twardy rdzeń.
W odmianach z zawinięciem osłony zewnętrznej bez pokrywy osłona może być również trwale połączona z powierzchnią obwodową rdzenia przy wewnętrznej powierzchni ścianek bocznych osłony zewnętrznej lub z pokrywą, zależnie od przeznaczenia.
Opisany powyżej obcas w dalszej odmianie jest wyposażony w jednoczęściowo wykonaną osłonę zewnętrzną i twardy rdzeń, który nie tylko zawiera otwór na wkręt mocowania do cholewki, lecz ma już otwory w dolnej powierzchni rdzenia dla potrzebnej naprawy. Przy naprawie flek jednoczęściowo wykonanej osłony oddziela się poziomo na jego wysokości i wprowadza się nowy flek z materiału zewnętrznej osłony kołkami z twardego tworzywa sztucznego w otwory rdzenia, wykonany o wysokości normalnej łub wysokości specjalnej.
Obcas może być również wykonany tak, że osłonę wykonuje się wtryskowo wokół rdzenia obcasa z niewielką warstwą na dolnej powierzchni rdzenia i specjalnie montuje się flek. Flek ten złożony jest z materiału osłony zewnętrznej i jest wpuszczany kołkami z twardego tworzywa sztucznego we właściwy obcas. Nieelastyczne kołki są spieniane po zamocowaniu fleka lub są przed operacją wtrysku wprowadzone w formę.
170 334
Modny wygląd osłony zewnętrznej uzyskuje się przez zabarwienie materiału miękkiej osłony zewnętrznej lub na zewnętrzną ściankę boczną obcasa nakłada się dodatkowy materiał.
Wszystkie obcasy mogą być wykonywane albo jako samodzielna część, albo jako jeden zespół z podeszwą. Materiał podeszwy musi składać się z materiału obcasa lub z innego materiału.
Różne kształty nieelastycznego rdzenia w kierunku do powierzchni dolnej wykonane są jako: równoległe ze stożkowym zwężeniem w kierunku do zewnętrznej ścianki bocznej elastycznej osłony zewnętrznej, stożkowo zwężone, wklęsłe zwężające się z wypukłym wybrzuszeniem. Przy wszystkich postaciach obcasa wysokość elementu rdzeniowego, zależnie od przeznaczenia, jest przesunięta w kierunku do górnej lub dolnej powierzchni.
Przez wprowadzenie rdzenia przed wtryskiem w formę uzyskuje się to, że unika się miejsc skurczu w gotowym obcasie, które łatwo powstają przy wtryskowym wytwarzaniu samodzielnej osłony.
Zewnętrzną wyższą ściankę osłony zewnętrznej lub pokrywy przy montażu zaciska się.
Poprzez te środki osiągnięto to, że przy noszeniu eleganckiego obuwia z podwyższonym, smukłym kształtem obcasa uzyskuje się odciążenie wiązadeł, bioder i stawów, a duża oszczędność energii przyczynia się do zachowania zdrowia i sprawności.
Osłona jest zdejmowana lub sztywna przez luźne lub sztywne połączenie z twardym elementem rdzeniowym. Naprawa możliwa jest przez zamocowanie nowego fleka lub zdjęcie całej osłony. Regulację długości nogi można łatwo przeprowadzić przez umieszczenie odpowiednio wysokiego fleka. Przez niezwykle proste wytwarzanie oraz dzięki wielostronnym odmianom obcasa można wytwarzać tak korzystnie cenowo, że może znaleźć on zastosowanie we wszystkich grupach cenowych obuwia.
Wynalazek w przykładach wykonania jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pionowy przekrój wzdłużny obcasa szpilkowego z zaokrąglonym, stopniowym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, zdejmowaną, fig. 2 - przekrój pionowy obcasa z wydrążonym elementem rdzeniowym, z prosto stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, zdejmowaną, fig. 3 - przekrój pionowy obcasa z wydrążonym elementem rdzeniowym, z prosto stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, zdejmowaną, fig. 4 - przekrój pionowy obcasa z wydrążonym elementem rdzeniowym, z prosto stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, zdejmowaną, fig. 5 pionowy przekrój wzdłużny obcasa szpilkowego z prostą powierzchnią litego elementu rdzeniowego, bez pokrywy, z elementem rdzeniowym sztywno połączonym z wewnętrznymi ściankami bocznymi osłony zewnętrznej, fig. 6 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa szpilkowego z hakowo stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, z wypukłym ukształtowaniem w dolnej części elementu rdzeniowego, fig. 7 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa z prostym elementem rdzeniowym przy górnej powierzchni, osłonę zewnętrzną wykonaną wtryskowo z zamykaną pokrywą, osłoną zdejmowaną, fig. 8 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa z litym elementem rdzeniowym, z wykonaną jako zamknięcie zatrzaskowe zawiniętą krawędzią osłony zewnętrznej i odpowiednim elementem rdzeniowym, osłoną zdejmowaną bez odłączania obcasa, fig. 9 - pionowy przekrój wzdłużny powiększenia stopniowań twardego rdzenia, z zawinięciem osłony zewnętrznej, fig. 10 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa szpilkowego z samodzielnym flekiem o określonej wysokości, fig. 11 - pionowy przekrój wzdłużny fleka o określonej i podwyższonej wysokości, fig. 12 - widok z boku obcasa szpilkowego z przebiegającymi skośnie lub poziomo rowkami w powierzchni zewnętrznej, fig. 13 - widok z boku obcasa szpilkowego bez rowków w powierzchni zewnętrznej, z rdzeniem przynajmniej trzyczęściowym, mianowicie w obszarze obwodowym i po stronie stąpania osłoniętym przez materiał zewnętrznej osłony, fig. 14 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa szpilkowego z wewnętrznym rdzeniem, przebiegającym prawie do końca obcasa od powierzchni stąpania, fig. 15 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa szpilkowego z prostym elementem rdzeniowym na powierzchni górnej, z pokrywą osłony zewnętrznej, zamykaną, z osłoną zdejmowaną, fig. 16 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa klinowego z podeszwą wykonaną jako część przez wtrysk, ze stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, zdejmowaną, fig. 17 pionowy przekrój wzdłużny obcasa klinowego, wykonanego jako samodzielny wtrysk, ze
170 334 stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, osłoną zdejmowaną, fig. 18 - pionowy przekrój wzdłużny obcasa klinowego, niezależnie kształtowanego przez wtrysk, ze stopniowanym elementem rdzeniowym, zawiniętą osłoną zewnętrzną, osłoną zdejmowaną.
Pokazany na rysunku obcas z zamknięciem od góry 7 i od dołu 7a, ma twardy, nieelastyczny i niepodatny rdzeń 1, jako element stabilizujący, w wykonaniu jako rdzeń lity 12 lub rdzeń wydrążony 12a, z twardego tworzywa sztucznego lub drewna, o różnych kształtach powierzchni górnej i krawędzi zewnętrznej, 1a, 16c-stopniowanie zaokrąglone, 1b, 16a-hak ostry lub prosty, 1 c - o powierzchni całkowicie prostej, 1 d , 16b - o krawędzi zewnętrznej, w kierunku do powierzchni dolnej 21 - równoległe stożkowe zwężenie, 21b - wklęsłe zwężenie z wypukłym wybrzuszeniem, z przesunięciem pionowym do dolnej i górnej powierzchni 15,15a. Rdzeń jest ze wszystkich stron lub przynajmniej z trzech stron, mianowicie w obszarze obwodowym i po stronie stąpania, osłonięty mocną warstwą miękkiego, elastycznego materiału 4, stanowiącego osłonę zewnętrzną 6, będącą elementem amortyzującym. Osłona w stanie nieobciążonym jest wyższa niż nieelastyczny rdzeń i odpowiednio do rdzenia swą największą grubość ścianki 5 ma na stronie dolnej 5c, stronie górnej 5a lub na ściankach bocznych 5b. Osłona 6a jest luźno nasadzona na rdzeń lub usytuowana luźno na wszystkich ściankach wewnętrznych bez połączenia z rdzeniem. Może też być sztywno połączona z rdzeniem na wszystkich ściankach bocznych 8 albo tylko na górnej powierzchni 8a, lub jest sztywno połączona z rdzeniem na wszystkich bocznych ściankach wewnętrznych 8a. Osłona ma zamykaną pokrywę 9 lub zamkniętą pokrywę 9a, z pierścieniem mocującym wokół wkręta 3, 10. Na górnym końcu ścianki bocznej ma zawinięcie odpowiadające rdzeniowi 16 w wykonaniach 16c - zaokrąglone, 16a - ostre lub proste, 16b - zamknięcie zatrzaskowe, którego powierzchnie zewnętrzne ukształtowane są rowkami 11, lub są gładkie 14. Obcas wykonany jest z samodzielnym flekiem 17, z częścią naprawczą o określonej wysokości 18 i zwiększonej wysokości 18a, lub też flek jest kształtowany wtryskowo w jednej operacji z dolną ścianką zewnętrzną osłony zewnętrznej 6. Obcas ten jest wykonany albo jako samodzielna część 19, albo w podeszwie z obcasem 20. Powierzchnią górną 2 jest skręcany, szpilkowany 3, klejony lub montowany na cholewce za pomocą jednostronnego nita 13 i gwoździ u góry przy cholewce z zamknięciem na górnej powierzchni 2 rdzenia, przy wyższych ściankach bocznych 2a, 3a, 3c lub przy pokrywie osłony 2, 9, 9a i przy ściankach bocznych 2a, 3b. Obcas jest podwyższony o stosunkowo małej, wąskiej powierzchni dolnej 22, ma kształt szpilkowy lub stożkowo klinowy, a jego zewnętrzna, podwyższona ścianka zewnętrznej osłony lub jego pokrywa osłony jest przy montażu zaciskana za pomocą zatrzasku 3d.
170 334
170 334
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obcas amortyzujący stąpnięcia, w kształcie szpilki lub stożkowo klinowym, z rdzeniem i sprężyście elastyczną osłoną zewnętrzną, zamkniętą od dołu, po stronie stąpania, wykonaną jednoczęściowo z elastycznego tworzywa sztucznego lub materiału gumowego jako elementu amortyzującego, znamienny tym, że posiada zamknięcie od góry i od dołu (7,7a), oraz że rdzeń (1) obcasa jest nieelastyczny i niepodatnie twardy, a sprężyście elastyczna, sprężynująca jak guma osłona zewnętrzna (6) w pozycji nieobciążonej jest wyższa niż twardy rdzeń (1), stanowiący element stabilizujący.
  2. 2. Obcas według zastrz. 1, znamienny tym, że ma stosunkowo małą, wąską powierzchnię dolną (22).
  3. 3. Obcas według zastrz. 1, znamienny tym, że twardy rdzeń (1) z tworzywa sztucznego lub drewna jest lity (12) lub wydrążony (12a) i odpowiada kształtowi zewnętrznej osłony (6) za wyjątkiem grubości jej ścianki (5, 5a, 5b, 5c), przy czym rdzeń (1) na powierzchni górnej i na krawędzi zewnętrznej jest zaokrąglony stopniowo (1a, 16c), lub ma kształt ostrza haka lub kształt prosty (1b, 16a) lub ma powierzchnię górną prostą (1c), a zewnętrzną krawędź spłaszczoną (1d, 16b), a ku dolnej powierzchni równoległe stożkowe zwężenie (21) lub wklęsłe zwężenie z wypukłym wybrzuszeniem (21b) oraz ma przesunięcie pionowe w kierunku do górnej powierzchni (15,15a).
  4. 4. Obcas według zastrz. 1, znamienny tym, że rdzeń (1) jest otoczony ze wszystkich stron lub przynajmniej na trzech stronach, a mianowicie na obszarze obwodowym i po stronie chodzenia, przez warstwę miękkiego elastycznego materiału (4), a osłona zewnętrzna (6), która odpowiednio do twardego rdzenia (1) swą największą grubość ścianki ma po stronie dolnej (5c), po stronie górnej (5a), na ściankach bocznych (5b), którajest luźno nasadzona na rdzeń lub luźno na wewnętrznych ściankach osłony, bez połączenia z powierzchnią obwodową rdzenia (6a), albo też powierzchnia obwodowa rdzenia jest sztywno połączona do wszystkich wewnętrznych bocznych ścianek osłony zewnętrznej (8) i/lub istnieje sztywne połączenie powierzchni rdzenia z wewnętrzną ścianką pokrywy osłonowej bez sztywnego połączenia powierzchni bocznej i powierzchni dolnej rdzenia (8a), która ma zamykaną (9) lub zamkniętą pokrywę (9a) z pierścieniem mocującym wokół śruby (3,10), która przy górnym końcu ścianki bocznej ma zawinięcie (16) odpowiadające rdzeniowi, zaokrąglone (16c), ostre lub proste (16a), albo zamek zatrzaskowy (16b) a jej powierzchnie zewnętrzne zaopatrzone są w skośne lub poziome rowki (11) lub są gładkie (14).
  5. 5. Obcas według zastrz. 2, znamienny tym, że w dolnej części (22) zewnętrznej osłony (6) ma samodzielny flek wtryskowy (17), którego część naprawcza, o określonej wysokości (18) lub wysokości (18a), wykonanajest z materiału osłony zewnętrznej, przy czym flek zaopatrzony jest w co najmniej jeden kołek z twardego tworzywa sztucznego dla mocowania fleka w rdzeniu, albo też flek ten stanowi dolną część osłony zewnętrznej (6).
  6. 6. Obcas według zastrz. 1, znamienny tym, że wykonany jest albo jako samodzielna część (19) albo w zespole podeszwy z obcasem (20) i jest połączony swoją górną częścią (2) do cholewki za pomocą elementów złącznych, takich jak wkręty, szpilki, gwoździe, nity albo za pomocą kleju lub poprzez spienienie.
  7. 7. Obcas według zastrz. 6, znamienny tym, że elementy złączne łączące obcas z cholewką usytuowane są pomiędzy cholewką a górną częścią rdzenia (2) i wyższych ścianek bocznych osłony (2a) lub pomiędzy cholewką i górną częścią (9a) osłony zewnętrznej (6).
    170 334
PL93304792A 1992-01-30 1993-02-01 Obcas amortyzujacy stapniecia PL PL170334B1 (pl)

Applications Claiming Priority (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9201107U DE9201107U1 (de) 1992-01-30 1992-01-30 Schuhabsatz, auftrittsgedämpft, modisch erhöht für Damen- und Herren-Schuhwerk, in Stöckelform oder konischer Keilform
DE4219152A DE4219152C3 (de) 1992-01-30 1992-06-11 Auftrittsgedämpfter Schuhabsatz
PCT/DE1992/000563 WO1993014660A1 (de) 1992-01-30 1992-07-03 Schuhabsatz, auftrittsgedämpft, erhöht in stöckelform und keilform
DE9209230U DE9209230U1 (de) 1992-01-30 1992-07-10 Absatz größerer Höhe, auftrittsgedämpft für Schuhwerk
DE9213302U DE9213302U1 (de) 1992-01-30 1992-10-04 Schuhabsatz größerer Höhe, auftrittsgedämpft in Stöckel- oder konischer Keilform
PCT/DE1992/000845 WO1993014661A1 (de) 1992-01-30 1992-10-07 Schuhabsatz, grösserer höhe, auftrittsgedämpft für schuhwerk in stöckel- oder konischer keilform

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL304792A1 PL304792A1 (en) 1995-01-09
PL170334B1 true PL170334B1 (pl) 1996-11-29

Family

ID=27435487

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93304792A PL170334B1 (pl) 1992-01-30 1993-02-01 Obcas amortyzujacy stapniecia PL

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0625014B1 (pl)
KR (1) KR0134669B1 (pl)
AT (1) ATE165217T1 (pl)
BR (1) BR9305814A (pl)
CZ (1) CZ180694A3 (pl)
DE (1) DE9213302U1 (pl)
ES (1) ES2115051T3 (pl)
HU (1) HUT69108A (pl)
NO (1) NO942782L (pl)
PL (1) PL170334B1 (pl)
WO (1) WO1993014662A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2278474B1 (es) * 2004-04-23 2008-06-16 Carlos Salvador Jover Pastor Tacon amortiguado de calzado.
ITFI20060009U1 (it) * 2006-02-17 2007-08-18 Salvatore Ferragamo Italia S P A Tacco per calzature
KR20220065319A (ko) 2020-11-13 2022-05-20 한국수력원자력 주식회사 마운팅 시편 그립 장치

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2032761B (en) * 1978-10-17 1983-05-11 Funck H Heel for shoe
DE2908023A1 (de) * 1979-03-01 1980-09-04 Wolff System Service Gmbh Schuhabsatz

Also Published As

Publication number Publication date
KR0134669B1 (ko) 1998-04-20
NO942782L (no) 1994-09-21
ATE165217T1 (de) 1998-05-15
HU9402065D0 (en) 1994-09-28
NO942782D0 (no) 1994-07-26
WO1993014662A1 (de) 1993-08-05
EP0625014B1 (de) 1998-04-22
ES2115051T3 (es) 1998-06-16
EP0625014A1 (de) 1994-11-23
BR9305814A (pt) 1997-02-18
HUT69108A (en) 1995-08-28
PL304792A1 (en) 1995-01-09
CZ180694A3 (en) 1994-12-15
DE9213302U1 (de) 1993-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4928404A (en) Heel cushion
EP2926678B1 (en) Supporting element for shoes
US5117567A (en) Shoe with flexible upper material provided with a closing device
EP0695514B1 (en) Outsole of shoe
US5410821A (en) Shoe with interchangable soles
US6219939B1 (en) Athletic shoe midsole design and construction
US4402146A (en) Running shoe sole with heel tabs
US4614046A (en) Shoe sole having a midsole consisting of several layers
RU2461345C2 (ru) Обувь
US20030172548A1 (en) Key hole midsole
CN110662447B (zh) 预张紧制品及其制造方法
KR20220062414A (ko) 신발류 물품을 위한 밑창 구조체
US4348820A (en) Shoe structure
US20230180887A1 (en) Sole for a sports shoe
CN107750133A (zh) 用于鞋类物品的地面接合结构
US6802139B2 (en) Slip-on moccasin-style golfing shoe
US20010007180A1 (en) Shoe with viscoelastic interior liner
HUT65299A (en) Shoe with central closing part
JPH11203A (ja) スポーツ用シューズのミッドソール構造およびその成形方法
PL170334B1 (pl) Obcas amortyzujacy stapniecia PL
US3077886A (en) Shoe sole construction
US20040237340A1 (en) Tap dancing shoe with shock absorbing cushion
WO2010028469A1 (pt) Salto com mecanismo amortecedor
JPS6127442Y2 (pl)
EP4226803A2 (en) Stabilizing element for a shoe upper