PL169896B1 - Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych - Google Patents

Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych

Info

Publication number
PL169896B1
PL169896B1 PL93298776A PL29877693A PL169896B1 PL 169896 B1 PL169896 B1 PL 169896B1 PL 93298776 A PL93298776 A PL 93298776A PL 29877693 A PL29877693 A PL 29877693A PL 169896 B1 PL169896 B1 PL 169896B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
sludge
hygienizing
sparingly soluble
chemical compounds
Prior art date
Application number
PL93298776A
Other languages
English (en)
Inventor
Mikolaj L Lipowski
Piotr M Slomkiewicz
Jan A Zdenkowski
Original Assignee
Mikolaj L Lipowski
Piotr M Slomkiewicz
Towarzystwo Wolnej Wszechnicy
Jan A Zdenkowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mikolaj L Lipowski, Piotr M Slomkiewicz, Towarzystwo Wolnej Wszechnicy, Jan A Zdenkowski filed Critical Mikolaj L Lipowski
Priority to PL93298776A priority Critical patent/PL169896B1/pl
Publication of PL169896B1 publication Critical patent/PL169896B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

1- Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych z jednoczesnym przeprowadzeniem toksycznych metali w trudno rozpuszczalne związki chemiczne, znamienny tym, że miesza się 10 części wagowych osadu pofermentacyjnego, o zawartości 18% wag. suchej masy, z 1 częścią wagową pyłu cementowego z elektrofiltru z cementowni zawierającego 34% wag. tlenku wapniowego, a następnie do powstałej mieszaniny dodaje się 1,1 część wagową wyprażonego dolomitu w temp. 873 K przez 2h zawierającego 12% wagowych tlenku magnezowego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych, a zwłaszcza osadów pofermentacyjnych z komunalnych oczyszczalni ścieków, z jednocześnym przeprowadzeniem toksycznych metali w trudno rozpuszczalne związki chemiczne, co ogranicza stopień ich wymywania z osadów, z równoczesnym zapewnieniem pełnej higienizacji tych osadów oraz możliwością wykorzystania otrzymanego produktu jako organicznego nawozu magnezowopotasowego.
Znany jest powszechnie problem bardzo uciążliwych dla środowiska naturalnego osadów pofiltracyjnych i pofermentacyjnych powstających w trakcie oczyszczania ścieków komunalnych. Zagospodarowanie tych osadów jest trudne, ze względu na podwyższoną zawartość metali ciężkich i zagrożenie epidemiologiczne, jakie pojawiają się przy próbie zastosowania ich jako nawozów. Zwykle są wywożone na wysypiska śmieci, gdzie są potencjalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Dotychczasowe próby zagospodarowania osadów nie przynosiły efektów, ze względu na niepełną higienizację szlamu zarówno metodami termicznymi, jak i przy pomocy wapnowania.
Także ogólnie wiadomo, że osad po procesie fermentacji, w porównaniu do osadu po mechanicznym oczyszczaniu ścieków, zawiera jeszcze więcej metali ciężkich w związku z częściową przemianą masy organicznej w biogaz.
Znany jest sposób opisany w polskim zgłoszeniu patentowym P. 290774 otrzymania mieszanki nawozowej z odwodnionych osadów ściekowych o uwodnieniu 65 - 85% (tzn. 35 -15% s.m.) z tlenkiem wapniowym, stosunek osadu ściekowego do wapna wynosi od 1:4 do 3:1. W zgłoszeniu patentowym P. 290 774 zastrzeżono stosowanie wapna palonego nawet przy znacznym nadmiarze w stosunku do osadu (4:1) bez jakiegokolwiek uzasadnienia technologicznego. Wapno palone o takim składzie (90% wag. CaO) jest produktem handlowym o wysokiej cenie rynkowej, co nawet przy uwzględnieniu proporcji wapna palonego do osadu 1,5 : 1 czyni wyżej wymieniony proces zbyt kosztownym. Zaproponowana technologia wapnowania osadów ściekowych, według zgłoszenia patentowego P. 290774 zakłada, że otrzymana według zastrzeżonej receptury mieszanka nawozowa jest pozbawiona pasożytów oraz, że mogą być używane osady pochodzące z oczyszczonych ścieków kołumualnych nie zawierających nadmiernych ilości metali ciężkich.
Znany jest z opisu patentowego EP 283 153 sposób higienizacji osadów komunalnych, polegający na dodaniu do nich pyłów cementowych, zawierających obok węglanów, tlenek wapnia, tlenek magnezu, tlenek potasu. Pyły te są stosowane jako stabilizatory chemiczne, przy odwadnianiu, zagęszczaniu i kondycjonowaniu osadów ściekowych. Dodawać można od 10 do 200% wag. alkalicznego składnika np. pyłu cementowego, dolomitu do osadu ściekowego. Jednak, w tym opisie patentowym EP 283 153 nie ma żadnych danych o stopniu zanieczyszczenia metalami ciężkimi osadów z oczyszczalni ścieków stosowanych w procesie higienizacji. Podano jedynie najwyższe dopuszczalne zawartości kadmu, miedzi, ołowiu, niklu, rtęci i cynku w wymienionych pyłach. Nie omawiano, czy metoda ta nadaje się do stosowania w przypadku, gdy w osadzie komunalnym znajdują się znaczące ilości metali ciężkich.
169 896
Znane jest także przedstawione w opisie patentowym St. Zjedn. Am. 4410350 wytwarzanie nawozów organicznych ze ścieków komunalnych, które miesza się z co najmniej jednym nieorganicznym wypełniaczem. Jako wypełniacze stosuje się dolomit, pył dolomitowy, pył cementowy. W patencie tym nie zastrzegano sposobu higienizacji organicznych odpadów, szczególnie osadów ze ścieków komunalnych oraz jakiejkolwiek metody metali ciężkich ewentualnie w nich zawartych. Patent ten zastrzega sposób produkcji granulowanych nawozów zawierających od 50 do 90% wag. co najmniej jednego wodorotlenku, tlenku lub węglanu wapnia, magnezu lub jednego i drugiego.
Wadą opisanych powyżej metod jest nietrwałe wiązanie jonów toksycznych metali zawartych w osadzie. Wprawdzie początkowo wysokie pH sprawia, że w otrzymanym po procesie higienizacji nawozie, metale te są w postaci trudno rozpuszczalnych związków węglanowych, to jednak pod wpływem różnych czynników, na przykład kwaśnych deszczów mogą zostać ponownie uwodnione. Źródłem jonów toksycznych metali są zarówno osady z oczyszczalni, jak i stosowany do higienizacji pył cementowy.
Celem niniejszego wynalazku jest usunięcie wymienionych wyżej wad. Opracowano w nim metodę higienizacji osadów pofermentacyjnych z jednoczesnym przeprowadzeniem toksycznych metali w trudno rozpuszczalne związki chemiczne, rozwiązując zarazem problem nadmiernego wymywania metali ciężkich z otrzymanego organicznego nawozu magnezowo-potasowego.
Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych, a szczególnie osadów pofermentacyjnych z komunalnych oczyszczalni ścieków, z jednoczesnym przeprowadzeniem toksycznych metali w trudno rozpuszczalne związki chemiczne, co ogranicza stopień ich wymywania z osadów, z równoczesnym zapewnieniem pełnej higienizacji tych osadów oraz z możliwością wykorzystania otrzymanego produktu jako organicznego nawozu magnezowo-potasowego według wynalazku charakteryzuje się tym, że miesza się 10 części wagowych osadu pofermentacyjnego, o zawartości 18% wag. suchej masy, z komunalnej oczyszczalni ścieków z 1 częścią wagową pyłu cementowego z elektrofiltru zawierającego 34% wag. tlenku wapniowego, a następnie do powstałej mieszaniny dodaje się 1,1 część wagową częściowo wyprażonego dolomitu, w temp. 873 K przez 2K, zawierającego 12% wagowych tlenku magnezowego.
Korzystnie do mieszaniny dodaje się 1,5 części wagowej prażonej, w temp. 673 K przez 4h, zwietrzeliny bazalto wej.
Zastosowanie według wynalazku częściowo prażonego dolomitu, w temp. 873 K przez 2h, polega na dodaniu tlenku magnezu powstającego z termicznego rozkładu węglanu magnezowego oraz nierozłożonego w tej temperaturze węglanu wapniowego do mieszaniny o składzie opisanym zastrzeganą recepturą. Węglan wapniowy w tej mieszaninie spełnia rolę długotrwałego stabilizatora pH gleby nawożonej organicznym nawozem magnezowo-potasowym. Uzyskane zwiększenie stabilizacji metali toksycznych według wynalazku, osiąga się poprzez dodanie do reagującej mieszaniny prażonej, w temp. 673 K przez 4h, zwietrzeliny bazaltowej. Zwietrzelina bazaltowa zawiera glinokrzemiany związane między innymi z żelazem dwu- i trójwartościowym, wapniem i magnezem. W podanej temperaturze i czasie prażenia zwietrzelina bazaltowa ulega korzystnym przemianom, zwiększa się powierzchnia właściwa i objętość porów, co sprawia, że tak spreparowany minerał pełni funkcję naturalnego sorbentu i wymieniacza jonowego o silnym powinowactwie do jonów metali ciężkich oraz ich wodorotlenków. Tak otrzymana mieszanina, zawiera unieruchomione metale ciężkie, które w niewielkim stopniu ulegają wymyciu kwasem octowym przy pH powyżej 4.
Nowatorskim rozwiązaniem metody higienizacji szlamów jest dobór i sposób przygotowania krajowych surowców mineralnych, pozwalający osiągnąć wyższy poziom stabilizacji metali ciężkich, pH gleby powyżej 4. Uwzględniono przy tym cenę i dostępność surowców mineralnych, oraz ich strukturę i skład chemiczny. Zaletą wynalazku jest pełna higienizacja szlamów pofermentacyjnych oraz rozwiązanie problemu przenikania do wód glebowych, a tym samym do wód powierzchniowych i gruntowych metali ciężkich i mikroorganizmów chorobotwórczych. Walorem wynalazku jest sposób przekształcenia niebezpiecznego dla środowiska odpadu, jakim jest szlam pofermentacyjny oraz drugiego odpadu, równie uciążliwego dla środowiska, jakim jest pył z elektrofiltrów cementowni, w organiczny nawóz magnezowo-potasowy wzbogacony w składniki niezbędne dla gleby.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w dwóch przykładach wykonania.
169 896
Przykład I. Do 10 kg pofermentacyjnego (18% wag. suchej masy) z komunalnej oczyszczalni ścieków w Sitkówce k/Kielc dodaje się 1 kg pyłu cementowego z elektrofiltru z cementowni Nowiny k/Kielc zawierającego 34% wag. tlenku wapniowego oraz 1,1 kg częściowo wyprażonego dolomitu (w temp. 873 K przez 2h) zawierającego 12% wagowych tlenku magnezowego. Te składniki należy dobrze wymieszać tak, aby osiągnąć początkową temperaturę 331 K. Po 48 godzinach produkt ekstrahuje się roztworem kwasu octowego utrzymując pH = 4 przez 24 godziny. Początkowa zawartość ołowiu, cynku i chromu w masie składników przed zmieszaniem wynosi odpowiednio: 32 ppm, 212 ppm, 236 ppm w przeliczeniu na suchą masę. Zawartość tych metali w ekstrakcie octowym produktu (ołowiu, cynku i chromu) wynosi odpowiednio 2.3 ppm, 25.3 ppm, 14.1 ppm.
Tabela 1
Próbka Miano Coli Miano Clostridium perfrigens Bakterie z rodzaju Salmonella Jaja Ascaris lumbrieoides i Trichocephalus Liczba bakterii wegetatywnych w 1g osadu
szlam surowy 0,0001 g 0,00001 nie stwierdzono A 22,/100 g T19/10O g 180 000 000
produkt >1g > 1 g nie stwierdzono martwe 0
Zestawienie wyników badań bakteriologicznych i parazytologicznych szlamu surowego i próbki produktu sporządzonego zgodnie z powyższym opisem dowodzi, że higienizacja osadu pofermentacyjnego przebiega całkowicie. Otrzymany produkt spełnia wymagania polskich norm sanitarnych, ponieważ osady ściekowe mogą być uznane za bezpieczne z punktu widzenia higieny i dopuszczone do wykorzystania w rolnictwie, jeśli odpowiadają następującym warunkom:
— miano Coli (po uwzględnieniu wilgotności) - 0,001 g — miano Clostridium perfrigens (po uwzględnieniu wilgotności) g 0,0001 g — bakterie z rodzaju Salmonella - nie stwierdza się — inwazyjne jaja Ascaris lumbrieoides lub Trichocephalus trichiura - do 10 w 1 kg osadu
Przykładu. Do 10 kg osadu pofermentacyjnego (o zawartości 18% suchej masy) z komunalnej oczyszczalni ścieków w Sitkówce k/Kielc dodaje się 1 kg pyłu cementowego z elektrofiltru z cementowni Nowiny k/Kielc o zawartości 34% wag. tlenk wapniowego, 1,1 kg częściowo wybrażonego dolomitu ( w temp. 873 K przez 2 h) zawierającego 12% wagowych tlenku magnezowego, oraz 15 kg prażonej (w temp. 673 K przez 4 h) zwietrzeliny bazaltowej z Dunino k/Legnicy. Te składniki należy dobrze wymieszać, aby osiągnąć początkową temperaturę 326 K. Po 48 godzinach produkt ekstrahuje się roztworem kwasu octowego utrzymując pH = 4 przez 24 godziny. Początkowa zawartość ołowiu, cynku i chromu w masie składników przed zmieszaniem wynosi odpowiednio: 28 ppm, 195 ppm, 193 ppm w przeliczeniu na suchą masę. Zawartość tych metali w ekstrakcie octowym produktu (ołowiu, cynku i chromu) wynosi odpowiednio 1,7 ppm, 16,8 ppm, 7,6 ppm.
Tabela 2
Próbka Miano Coli Miano Clostridium perfrigens Bakterie z rodzaju Salmonella Jaja Ascaris lumbrieoides i Trichocephalus Liczba bakterii wegetatywnych w 1 g osadu
szlam surowy 0,0001 g 0,00001 me stwierdzono A 22/100 g T19/100 g 180 000 000
produkt > 1 g >lg nie stwierdzono martwe 5
169 896
Zestawienie wyników badań bakteriologicznych i parazytologicznych szlamu surowego i próbki produktu sporządzonego zgodnie z powyższym opisem dowodzi, że higienizacja osadu pofermentacyjnego przebiega całkowicie, i spełnia wymagania polskich norm sanitarnych.
169 896
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patento w e
    1. Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych z jednoczesnym przeprowadzeniem toksycznych metali w trudno rozpuszczalne związki chemiczne, znamienny tym, że miesza się 10 części wagowych osadu pofermentacyjnego, o zawartości 18% wag. suchej masy, z 1 częścią wagową pyłu cementowego z elektrofiltru z cementowni zawierającego 34% wag. tlenku wapniowego, a następnie do powstałej mieszaniny dodaje się 1,1 część wagową wyprażonego dolomitu w temp. 873 K przez 2h zawierającego 12% wagowych tlenku magnezowego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do mieszaniny dodaje się 1,5 części wagowej prażonej, w temp. 673 K przez 4h, zwietrzeliny bazaltowej.
PL93298776A 1993-05-04 1993-05-04 Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych PL169896B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93298776A PL169896B1 (pl) 1993-05-04 1993-05-04 Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93298776A PL169896B1 (pl) 1993-05-04 1993-05-04 Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169896B1 true PL169896B1 (pl) 1996-09-30

Family

ID=20060009

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93298776A PL169896B1 (pl) 1993-05-04 1993-05-04 Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169896B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2653455A1 (en) 2012-04-18 2013-10-23 Biosynergia S.A. Fertilizer and method of obtaining a suspension of mineral-organic fertilizer from waste post-fermentation
EP2653456A1 (en) 2012-04-18 2013-10-23 Bio Technology Sp. z o.o. The method of obtaining the mineral-organic fertilizer from waste agricultural biogas digestate

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2653455A1 (en) 2012-04-18 2013-10-23 Biosynergia S.A. Fertilizer and method of obtaining a suspension of mineral-organic fertilizer from waste post-fermentation
EP2653456A1 (en) 2012-04-18 2013-10-23 Bio Technology Sp. z o.o. The method of obtaining the mineral-organic fertilizer from waste agricultural biogas digestate

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lee et al. Phosphorous recovery from sewage sludge using calcium silicate hydrates
CA2084846C (en) Delayed, exothermic, alkaline sterilization method for treating wastewater sludges
SU849993A3 (ru) Способ извлечени вредных примесей изжидКиХ пРОМышлЕННыХ ОТХОдОВ
Bologo et al. Application of magnesium hydroxide and barium hydroxide for the removal of metals and sulphate from mine water
FI100093B (fi) Menetelmä raskasmetallipitoisen jäteaineen kemialliseksi stabiloimisek si
JP2014184437A (ja) 汚染土壌用固化不溶化剤
RU2293070C2 (ru) Способ комплексной переработки и утилизации осадков сточных вод
KR101495599B1 (ko) 산업용 부산물을 활용하여 제공되는 블록의 제조방법
JPS5817556B2 (ja) 悪臭を持つ含水軟弱土の脱臭強度増加方法
DE10243840B4 (de) Verfahren zur Abtrennung von umweltrelevanten Schwermetallen aus Klärschlammasche
PL169896B1 (pl) Sposób higienizacji osadów pofermentacyjnych
US5403496A (en) Process for stabilizing metals in ash
CA2016310A1 (en) Method of treating waste water
US5640704A (en) Process for solidification and immobilization of harmful waste species
CH676093A5 (pl)
JP3675766B2 (ja) 環境改善セメント組成物
DE10160163C2 (de) Verfahren zur Konditionierung von Schlämmen und/oder Suspensionen
JP2006297301A (ja) 牡蠣殻を主組成とした粉末排水処理剤
KR101018168B1 (ko) 광재 규산염 비료 및 그 제조방법
RU2738715C2 (ru) Модернизированный способ одновременного обезвреживания осадков сточных вод и золы с получением полезного вещества для строительства, сельского хозяйства и промышленности
US20220355353A1 (en) Method for sequestering ions in an environmental matrix
CH677740A5 (en) Conversion of sewage and/or industrial sludge to solid prods. - by mixing with slag and/or filter dust and with metal oxide(s) and/or salts
Kopylov et al. Study of the influence of initial contents of arsenic of the Khovu-Aksy dumps on effectiveness of the developed regimes of their dearsenization
RU2082700C1 (ru) Способ утилизации активного ила
KR20000049514A (ko) 슬러지 처리방법