PL169889B1 - Sposób skladowania odpadków stalych i urzadzenie do skladowania odpadków stalych PL PL - Google Patents

Sposób skladowania odpadków stalych i urzadzenie do skladowania odpadków stalych PL PL

Info

Publication number
PL169889B1
PL169889B1 PL93297434A PL29743493A PL169889B1 PL 169889 B1 PL169889 B1 PL 169889B1 PL 93297434 A PL93297434 A PL 93297434A PL 29743493 A PL29743493 A PL 29743493A PL 169889 B1 PL169889 B1 PL 169889B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
waste
concrete
cement
recess
cover
Prior art date
Application number
PL93297434A
Other languages
English (en)
Other versions
PL297434A1 (en
Inventor
Jean-Louis Biros
Bertrand Gontard
Philippe Pichat
Original Assignee
Sarp Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sarp Ind filed Critical Sarp Ind
Publication of PL297434A1 publication Critical patent/PL297434A1/xx
Publication of PL169889B1 publication Critical patent/PL169889B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09BDISPOSAL OF SOLID WASTE
    • B09B1/00Dumping solid waste
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09BDISPOSAL OF SOLID WASTE
    • B09B3/00Destroying solid waste or transforming solid waste into something useful or harmless

Abstract

1. Sposób skladowania odpadków stalych, z mozli- woscia badania i stalej kontroli zestalonych odpadków mogacych zawierac elementy szkodliwe, znamienny tym, ze na odpowiednim biosiedlisku stabilizuje sie grunt na wysokosc co najmniej 80 cm cementem, zuzlem wielko- piecowym, lub równowaznikiem, wykonujac nachylenie o kilka stopni a nastepnie wylewa sie dno betonem o wysokiej jakosci w postaci plyt o wielkich wymiarach 1 co najmniej o grubosci jednego metra, przy czym obwód dna jest otoczony wybetonowana wneka, która ma wylot w basenie retencyjnym; naklada sie na dno odpadki nad- ajac im ksztalt kopca; dokonuje sie umieszczenia odpad- ków pod oslona ruchomego przykrycia zawierajacego suwnice pomostowa na oponach toczacych sie w tej wnece 1 zaopatrzona w walce z foliami z tworzywa sztu- cznego jako srodkami przykrywajacymi. 9. Urzadzenie do skladowania odpadków stalych, z mozliwoscia badania 1 stalej kontroli zestalonych odpad- ków mogacych zawierac elementy szkodliwe, znamienne tym, ze zawiera na gruncie (1) stabilizowanym na pewna glebokosc dno z betonu utworzone przez plyty betonowe (2, 3, 4, 5) z wypelnionymi miedzy soba spoinami i ulo- zone w rzedach przesunietych wzgledem siebie, co naj- mniej jeden material uszczelniajacy (6) nalozony na dno; zespól suwnicy pomostowej zaopatrzonej w kola (10) przemieszczajacej sie we wnece (7) na zewnetrznym obwodzie dna, i którego rama (9) zawiera walce z folia z tworzywa sztucznego, jako poziome walce (11) i nachy- lone walce (12), (13) na sciankach bocznych, przy czym skladowane odpadki sa umieszczone na dnie (2 -5) w postaci kopca odpadków (8) FIG.1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób składowania odpadków stałych i urządzenie do składowania odpadków stałych, zwłaszcza w odpowiednich sztucznych biosiedliskach.
Wynalazek dotyczy nowego sposobu składowania, w którym ryzyko zanieczyszczenia odpadkami toksycznymi jest skrajnie zminimalizowane, jak również i odpowiedniego urządzenia dla realizacji tego sposobu.
Znane są liczne i trudne problemy stawiane przez wysypiska, na które są wysypywane różne odpadki często szkodliwe, przy czym określenie wysypisko jest często kojarzony przez ekologów' z zanieczyszczeniem ziemi, wód powierzchniowych i podziemnych, jak również atmosfery.
Obecnie różne odpadki, w szczególności pochodzenia przemysłowego, poza odpadkami nuklearnymi, które stanowią przypadek szczególny, są umieszczane w wielkich wgłębieniach o różnych głębokościach. Taki system powoduje wiele niedogodności, między którymi należy wymienić: niemożliwość wizualnego badania odpadków i ich przemiany; duża trudność i koszt pobierania próbek, w celu okresowej analizy normalnie koniecznej; objawy przemiany podczas składowania takie jak produkt ługowania, obecność cuchnących gazów nawet wybuchowych; konieczność, w przypadku, w którym wysypisko wytwarza zanieczyszczenie nieakceptowalne, wydobycia składowanych odpadków i ich obróbki co powoduje operacje trudne i kosztowne; wreszcie zrozumiały aspekt podejrzliwości u zamieszkałej w otoczeniu populacji.
Istnieje więc kategoryczna i pilna potrzeba opracowania układów i zespołów składowania, w których szkodliwe odpadki mogłyby być zgromadzone bez zanieczyszczania ziemi, wody i powietrza.
Wynalazek umożliwia spełnienie tych wymagań oraz innych celów, a zwłaszcza: stałe badanie wzrokowe odpadków, kontrola ich przemiany jak również okresowa analiza produktów perkolacji odpadków podczas opadów wody deszczowej, możliwość doprowadzania odpadków podczas opadów deszczu lub śniegu bez ryzyka powodowania zanieczyszczenia; i wreszcie duże bezpieczeństwo składowania odpadków jeśli chodzi o aspekty mechaniczne i fizyczne ziemi służącej jako podłoże dla odpadków, jak również stabilność w czasie, środków ochrony odpadków.
Sposób składowania odpadków stałych, z możliwością badania i stałej kontroli zestalonych odpadków mogących zawierać elementy szkodliwe, polega na tym, że na odpowiednim biosiedlisku: stabilizuje się grunt na wysokość co najmniej 80 cm cementem, żużlem wielkopiecowym, lub równoważnikiem, wykonując nachylenie o kilka stopni a następnie wylewa się dno betonem o wysokiej jakości w postaci płyt o wielkich wymiarach i co najmniej o grubości jednego metra, przy czym obwód dna jest otoczony wybetonowaną wnęką, która ma wylot w basenie retencyjnym. Po tym nakłada się na dno odpadki nadając im kształt kopca; dokonuje się umieszczenia odpadków pod osłoną ruchomego przykrycia zawierającego suwnicę pomostową na oponach toczących się w tej wnęce i zaopatrzoną w walce z foliami z tworzywa sztucznego jako środkami przykryw-ającymi.
Stabilizacji gruntu dokonuje się cementem portlandzkim o małej zawartości C3A lub cementem z żużlem wielkopiecowym z dodatkiem bardzo drobnego proszku kwarcowego w ilości co najmniej 5% w stosunku do cementu lub ponadto zestalonymi odpadkami.
Beton stosowany na dno, jest zbrojony metalowymi kratami i/lub warstwą włókien z tworzywa sztucznego o wysokiej plastyczności, i jest on odlewany w płyty o wymiarach co najmniej 15X15m ułożone w rzędach przesuniętych względem siebie, z połączeniami między płytami utworzonymi przez polimer na bazie chlorotrójfluoroetylenu.
Przed wprowadzeniem odpadków nakłada się na dno folię z tworzywa sztucznego szczelną dla wody.
Jedno- lub wielowarstwowa folia stosowana do przykrycia dna z betonu jest utworzona przez kopolimer etylenowy i tetrafluoroetylen CTF2E, a ponadto między beton i tę folię wprowadza się warstwę z geotekstylu.
Ruchoma suwnica służąca do przykrycia kopca z odpadków, zawiera walec z folią w swej części górnej i walec nachylony pod kątem 45° na każdej ze ścianek bocznych, przy czym folie poziome i boczne zgrzewa się ze sobą podczas ich rozwijania przez sprzęt zgrzewalniczy skojarzony z tą suwnicą, natomiast basen retencyjny, w którym jest zbierana woda deszczowa wypływająca z wnęki, kojarzy się z oprzyrządowaniem analitycznym umożliwiającym pomiar parametrów takich jak PH, zawartość metali ciężkich, itd.
169 889
Z kolei istotą urządzenia do składowania odpadków stałych z możliwością badania i stałej kontroli zestalonych odpadków mogących zawierać elementy szkodliwe, jest to, że zawiera ono na gruncie stabilizowanym na pewną głębokość, gruncie, dno z betonu utworzone przez płyty betonowe z wypełnionymi między sobą spoinami i ułożone w rzędach przesuniętych względem siebie, co najmniej jeden materiał uszczelniający nałożony na dno; zespół suwnicy pomostowej zaopatrzonej w koła przemieszczającej się we wnęce na zewnętrznym obwodzie dna, i którego rama zawiera walce z folią z tworzywa sztucznego, jako walce poziome i nachylone na ściankach bocznych. Składowane odpadki są umieszczone na dnie w postaci kopca odpadków w przesuwnym deskowaniu i pod postępującą osłoną ruchomej suwnicy, natomiast wnęka jest połączona z basenem retencyjnym, w którym są umieszczone przyrządy pomiarowe i do kontroli analitycznej.
Jest teraz zrozumiałe, że w tych warunkach otrzymuje się dzięki stabilizacji gruntu i dna poszukiwane funkcje wytrzymałości mechanicznej, szczelności w długim okresie czasu; można kontrolować jakość zbieranych wód dzięki drenom wokół dna i basenu retencyjnego; odpadki składowane w postaci kopca są łatwo widoczne i mogą być sprawdzane wizualnie; regulowane i korzystnie przezroczyste przykrycie składu odpadków ułatwia dozór i zapewnia długotrwałość zespołu.
Urządzenia do składowania odpadków zgodnie z wyżej omówionym sposobem jest przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przykład składowania odpadków stałych lub papkowatych, w urządzeniu pokazanym w przekroju pionowym, a fig. 2 -przykład tego wykonania w widoku perspektywicznym.
W celu składowania odpadków stałych zgodnie z wynalazkiem, wybiera się odpowiednie biosiedlisko geograficzne a następnie dokonuje się stabilizacji gruntu 1 na wysokość około 80 cm do 1 m wykonując nachylenie kilku stopni aby umożliwić naturalne usuwanie wód deszczowych. Stabilizacja może być dokonana za pomocą znanych środków, jak na przykład żużlem wielkopiecowym, cementem portlandzkim lub z użyciem wapna, stosując betoniarkę a następnie poddając te środki obróbce wibracyjnej i zagęszczaniu. Można także zastosować stabilizację odpadków mających własności wiązania hydraulicznego.
Na ustabilizowanym gruncie wylewa się kilkakrotnie szereg płyt betonowych o wysokiej jakości oznaczonych tu przez 2, 3, 4, 5, które tworzą rzędy na przemian przesunięte względem siebie. Te płyty mogą mieć na przykład długość i szerokość po 15 mi grubość co najmniej 1 m,przy czym długość całkowita może wynosić 90 metrów lub więcej. Aby otrzymać odpowiedni beton, stosuje się stosunek wody do cementu niższy od 0,35 stosując skraplacz podczas hydratacji. Spoiwo może być korzystnie utworzone przez cement portlandzki o niewielkiej zawartości C3A lub przez cement z żużlem z dodatkiem drobnych cząstek krzemu na przykład rzędu 5 do 10%o wagowych cementu. Korzystnie beton może być zbrojony przez jedną lub kilka krat metalowych i/lub przez warstwę z tworzywa sztucznego na przykład z polipropylenu o grubości 2 do 5 cm w proporcji 1 kg/m3 betonu. Połączenia między płytami są wykonane z materiału hydrofobowego jak na przykład z chlorotrójfluoroetylenu lub kopolimeru fluorowego typu CTF2E.
Gdy dno z betonu jest wykonane, pokrywa się go korzystnie materiałem 6 szczelnym względem wody i względem cieczy agresywnych (alkalicznych lub kwasowych). W tym celu można umieścić geoteksyl a następnie nałożyć podwójną folię z polimeru korzystnie z CTD2E na przykład o długości 180m dla dna o długości 90 m. Otrzymuje się w ten sposób bardzo dobrą izolację wytrzymałą na zmiany warunków termicznych i na przebicie, przy czym zauważalne są własności nieprzylegania, samoczyszczenia i niepalności. Zgodnie z odmianą, aby uniknąć ewentualnych trudności przy nakładaniu takiej folii, można ją zastąpić przez folię wielowarstwową ze złożonego tworzywa utworzonego z polietylenu o wysokiej gęstości, montmorillonitu i z kauczuku butylowego. Taki wyrób rozszerza się podczas przecieku wody i prowadzi do tworzenia się żelu, który powoduje uszczelnienie przed przeciekami cieczy.
Na ustabilizowanym gruncie, na zewnętrznym obwodzie zespołu szeregu płyt betonowych wykonuje się dreny w postaci wnęki 7 z betonu mającej głębokość co najmniej 5 cm i szerokość na przykład 0,7 do 1 m. Wody deszczowe są usuwane przez ten zespół wnęk a następnie są zbierane w basenie retencyjnym (nieprzedstawiony na rysunku), w którym oprzyrządowanie analityczne umożliwia pomiar i zarejestrowanie różnych parametrów takich jak PH, zawartość metali ciężkich itd. Umieszcza się zatem narzędzia pomiarowe aby sprawdzić czy zbierane ciecze są dobrze upodobnione do wody deszczowej.
169 889
Składowane odpadki są umieszczane na dnie betonowym zaopatrzonym w uszczelnienie, w postaci kopca odpadków 8. W praktyce dokonuje się tego umieszczenia w przesuwnym deskowaniu tak aby odpadki tworzyły po trochu regularny trapezoid na przykład o podstawie 12 m i wysokości 5 m. To nanoszenie odpadków 8 jest dokonywane pod osłoną ruchomego mostu utworzonego przez ramię 9 zmontowaną na oponach i kołach 10, i która przemieszcza się w korycie lub wnęce 7 zależnie od stanu przemieszczania się przodu kopca. Ta rama 9 jest zaopatrzona w swojej części górnej, w walec 11 z folią z tworzywa sztucznego a na swych częściach bocznych, w dwa inne walce 12 i 13 z folią z tworzywa sztucznego nachylone pod kątem około 45°. Ta rama zawiera również wyposażenie do zgrzewania (nieprzestawione) tak aby w miarę tworzenia się kopca z odpadków, ten kopiec mógł być przykryty trzema warstwami z tworzywa sztucznego w swojej części górnej, które zgrzewa się ze sobą i z folią poziomą z walca 11. W praktyce jest również korzystne zastosowanie jako tworzywa sztucznego kopolimeru fluorowego wyżej wymienionego typu CTF2E.
Zatem dzięki wyżej opisanemu zespołowi kopiec jest otoczony nieprzepuszczalną osłoną. Ponadto jedna folia z tworzywa sztucznego o tym samym składzie jak folia z walców 11,12,13,na przykład z CTF2E, jest wystawiona stale na wpływy atmosferyczne działające na biosiedlisko, a próby są dokonywane na niej w regularnych odstępach czasu tak, że gdy tylko stwierdzi się niewielkie pogorszenie własności, folie z walców 11, 12, 13 mogą być zmienione. Folie CTF2E mogą być zastąpione przez inne materiały równoważne, jak na przykład przez tkaninę półprzepuszczalną typu GCRETEX (znak zastrzeżony) wówczas gdy życzy się dodatkowo zmniejszyć zawartość wody w składowanych odpadkach. Wreszcie to samo wyposażenie, które zostało powyżej opisane może oczywiście być zastosowane do przykrycia jednego lub kilku kopców.
Rozumie się zatem, że urządzenie według wynalazku umożliwia składowanie odpadków bez zanieczyszczenia, gruntu, wody i powietrza. Układanie odpadków może być dokonywane w czasie opadów deszczu lub śniegu i w sposób samoczynny dzięki ruchomemu wyposażeniu.
Kontrola wizualna odpadków i ich przemiany jest ułatwiona a składowania dokonuje się z wielkim stopniem bezpieczeństwa, przy czym układ umieszczający może służyć jako basen retencyjny.
Ponadto można zbierać wszystkie opady wodne w jednym danym punkcie i sprawdzać ich skład.
Sposób i urządzenie według wynalazku umożliwiają składowanie różnych typów niebezpiecznych odpadków, jak na przykład szlamów z prasy filtracyjnej lub jeszcze wszystkich odpadków toksycznych podanych obróbce zestalania według jednej ze znanych technologii takich, jak zwłaszcza procesy ECOFIX i ASHROCK (znaki zastrzeżone).
FIG.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób składowania odpadków stałych, z możliwością badania i stałej kontroli zestalonych odpadków mogących zawierać elementy szkodliwe, znamienny tym, że na odpowiednim biosiedlisku: stabilizuje się grunt na wysokość co najmniej 80 cm cementem, żużlem wielkopiecowym, lub równoważnikiem, wykonując nachylenie o kilka stopni a następnie wylewa się dno betonem o wysokiej jakości w postaci płyt o wielkich wymiarach i co najmniej o grubości jednego metra, przy czym obwód dna jest otoczony wybetonowaną wnęką, która ma wylot w basenie retencyjnym; nakłada się na dno odpadki nadając im kształt kopca; dokonuje się umieszczenia odpadków pod osłoną ruchomego przykrycia zawierającego suwnicę pomostową na oponach toczących się w tej wnęce i zaopatrzoną w walce z foliami z tworzywa sztucznego jako środkami przykrywającymi.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stabilizacji gruntu dokonuje się cementem portlandzkim o małej zawartości C3A lub cementem z żużlem wielkopiecowym z dodatkiem bardzo drobnego proszku kwarcowego w ilości co najmniej 5% w stosunku do cementu lub ponadto zestalonymi odpadkami.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że beton stosowany na dno, jest zbrojony metalowymi kratami i/lub warstwą włókien z tworzywa sztucznego o wysokiej plastyczności oraz tym, że beton jest odlewany w płyty o wymiarach co najmniej 15X15m ułożone w rzędach przesuniętych względem siebie, z połączeniami między płytami utworzonymi przez polimer na bazie chlorotrójfluoroetylenu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że przed wprowadzeniem odpadków nakłada się na dno folię z tworzywa sztucznego szczelną dla wody.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że folia jedno lub wielowarstwowa stosowana do przykrycia dna z betonu jest utworzona przez kopolimer etylenowy i tetrafluoroetylen CRF2E.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że wprowadza się między beton i tę folię warstwę z geotekstylu.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że ruchoma suwnica służąca do przykrycia kopca z odpadków, zawiera walec z folią w swej części górnej i walec nachylony pod kątem 45° na każdej ze ścianek bocznych, przy czym folie poziome i boczne są zgrzewane ze sobą podczas ich rozwijania przez sprzęt zgrzewalniczy skojarzony z tą suwnicą.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że basen retencyjny, w którym jest zbierana woda deszczowa wypływająca z wnęki, kojarzy się z oprzyrządowaniem analitycznym umożliwiającym pomiar parametrów takich jak PH, zawartość metali ciężkich, itd.
  9. 9. Urządzenie do składowania odpadków stałych, z możliwością badania i stałej kontroli zestalonych odpadków mogących zawierać elementy szkodliwe, znamienne tym, że zawiera na gruncie (1) stabilizowanym na pewną głębokość dno z betonu utworzone przez płyty betonowe (2, 3,4, 5) z wypełnionymi między sobą spoinami i ułożone w rzędach przesuniętych względem siebie, co najmniej jeden materiał uszczelniający (6) nałożony na dno; zespół suwnicy pomostowej zaopatrzonej w koła (10) przemieszczającej się we wnęce (7) na zewnętrznym obwodzie dna, i którego rama (9) zawiera walce z folią z tworzywa sztucznego, jako poziome walce (11) i nachylone walce (12), (13) na ściankach bocznych; przy czym składowane odpadki są umieszczone na dnie (2 -5) w postaci kopca odpadków (8) w przesuwnym deskowaniu i pod postępującą osłoną ruchomej suwnicy, natomiast wnęka (7) jest połączona z basenem retencyjnym, w którym są umieszczone przyrządy pomiarowe i do kontroli analitycznej.
    169 889 3
PL93297434A 1992-01-17 1993-01-15 Sposób skladowania odpadków stalych i urzadzenie do skladowania odpadków stalych PL PL PL169889B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9200458A FR2686275B1 (fr) 1992-01-17 1992-01-17 Procede et installation pour le stockage de dechets solidifies.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL297434A1 PL297434A1 (en) 1993-07-26
PL169889B1 true PL169889B1 (pl) 1996-09-30

Family

ID=9425718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93297434A PL169889B1 (pl) 1992-01-17 1993-01-15 Sposób skladowania odpadków stalych i urzadzenie do skladowania odpadków stalych PL PL

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5276252A (pl)
EP (1) EP0552092B1 (pl)
JP (1) JP3316017B2 (pl)
KR (1) KR930016157A (pl)
CA (1) CA2087225C (pl)
DE (1) DE69300019D1 (pl)
ES (1) ES2064172T3 (pl)
FR (1) FR2686275B1 (pl)
HU (1) HU216608B (pl)
PL (1) PL169889B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2712829B1 (fr) * 1993-11-26 1996-01-26 Pichat Philippe Procédé de fabrication d'un solide par mélange d'hydrates d'oxydes d'alcalcino terreux et d'hydrates d'oxydes de métaux lourds.
FR2729874B1 (fr) * 1995-01-31 1997-03-14 France Dechets Procede pour le stockage de dechets ultimes en centre de stockage
US6004070A (en) * 1996-07-08 1999-12-21 Van Camp; John W. Waste storage containment cell, method of operating, and apparatus therefore
US5992632A (en) * 1997-07-16 1999-11-30 Karren; Glen Portable reusable hazardous waste container system
GB0101299D0 (en) * 2001-01-18 2001-02-28 Extract Technology Ltd Assembly
CN106542279B (zh) * 2015-09-21 2018-11-09 云南财经大学 物料双工位自动布料及自动裂变系统

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4166709A (en) * 1978-08-03 1979-09-04 Stabatrol Corporation Method for vaulting hazardous chemical waste materials
US4618284A (en) * 1984-05-24 1986-10-21 Marks Alvin M Device and method for the reclamation of polluted land areas
FR2568608B1 (fr) * 1984-08-06 1987-03-27 Droux Robert Procede d'amenagement d'une decharge pouvant recevoir des dechets industriels, notamment toxiques, procede de stockage perdu de ces dechets, structure temporaire et site de stockage resultant de ces procedes.
DE3641780C2 (de) * 1986-03-15 1997-12-04 Basf Ag Vorrichtung zum abdecken einer Deponie
AT388122B (de) * 1987-08-12 1989-05-10 Alpine Bau Gmbh Verfahren zum behandeln von deponiegut, deponiebehaelter, insbesondere zur durchfuehrung dieses verfahrens, sowie abnehmbares dach fuer deponiebehaelter
DE3839934A1 (de) * 1988-11-26 1990-05-31 Wag Apparatetechnik Gmbh Vorrichtung zum ausrollen einer abdichtungsbahn
DE3840604A1 (de) * 1988-12-02 1990-06-07 Niederberg Chemie Verlegen von abdichtungsbahnen auf deponie-planum
US4909667A (en) * 1989-02-21 1990-03-20 Demello Steven R Method and apparatus for applying a daily cover to dumped waste
DE4003007A1 (de) * 1990-01-29 1991-08-01 Koenig Klaus Dipl Ing Bodenabdichtung gegen wassergefaehrdende stoffe, insbesondere fuer deponien, und verfahren dafuer

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0640533A (ja) 1994-02-15
DE69300019D1 (de) 1994-12-08
CA2087225A1 (fr) 1993-07-18
HU9300109D0 (en) 1993-06-28
KR930016157A (ko) 1993-08-26
PL297434A1 (en) 1993-07-26
FR2686275A1 (fr) 1993-07-23
US5276252A (en) 1994-01-04
HUT63790A (en) 1993-10-28
JP3316017B2 (ja) 2002-08-19
EP0552092A1 (fr) 1993-07-21
HU216608B (hu) 1999-07-28
FR2686275B1 (fr) 1994-04-01
EP0552092B1 (fr) 1994-11-02
CA2087225C (fr) 2003-04-08
ES2064172T3 (es) 1995-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3705851A (en) Waste disposal system
US4375930A (en) Permanent disposal vault for containers
JPS6087101A (ja) 有害廃棄物収容装置とその方法
Brachman et al. Queen’s composite geosynthetic liner experimental site
PL169889B1 (pl) Sposób skladowania odpadków stalych i urzadzenie do skladowania odpadków stalych PL PL
CN207944451U (zh) 一种土壤阻隔填埋防渗系统
CN212612660U (zh) 危险废物填埋系统
CN114108705A (zh) 危险废物填埋系统和填埋方法
Blight On Isolating a Landfill from the Surrounding Water Regime
JPS5952242B2 (ja) 埋立施工法
EP0362311A1 (de) Deponie zur zwischenzeitlichen oder endgültigen lagerung gefährlicher abfälle und verfahren zur anlage von abfalldeponien
Oakley et al. Case history: Use of the cone penetrometer to calculate the settlement of a chemically stabilized landfill
Haxo Durability of liner materials for hazardous waste disposal facilities
Peirce et al. Clay liner construction and quality control
Adaska Soil-cement liners
Farber et al. Capping Lagoon
DE3715634A1 (de) Verfahren zur anlage einer muell- vorzugsweise sondermuelldeponie bei schlackenverwertung
Donnelly et al. From sediment to solid
Haxo Liner Materials Exposed to Hazardous and Toxic Wastes
Spillemaecker et al. Waterproofing of the La Glacière controlled landfill in the Frech Riviera
Miller Geosynthetic clay liners utilized for enhancing constructed wetlands
White et al. Containment of uncontrolled hazardous waste sites
DE3802013A1 (de) Verfahren zur anlage einer geordneten muelldeponie in kavernen
Biener et al. Construction of composite lining systems under unfavourable weather conditions
Paruvakat et al. Design and testing of a landfill final cover with geomembrane

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060115