HU216608B - Eljárás és létesítmény szilárd hulladék anyag tárolására - Google Patents

Eljárás és létesítmény szilárd hulladék anyag tárolására Download PDF

Info

Publication number
HU216608B
HU216608B HU9300109A HU9300109A HU216608B HU 216608 B HU216608 B HU 216608B HU 9300109 A HU9300109 A HU 9300109A HU 9300109 A HU9300109 A HU 9300109A HU 216608 B HU216608 B HU 216608B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
waste
concrete
cement
concrete foundation
plastic
Prior art date
Application number
HU9300109A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9300109D0 (en
HUT63790A (en
Inventor
Jean-Luis Biros
Bertrand Gontard
Philippe Pichat
Original Assignee
Sarp Industries
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sarp Industries filed Critical Sarp Industries
Publication of HU9300109D0 publication Critical patent/HU9300109D0/hu
Publication of HUT63790A publication Critical patent/HUT63790A/hu
Publication of HU216608B publication Critical patent/HU216608B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09BDISPOSAL OF SOLID WASTE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B09B3/00Destroying solid waste or transforming solid waste into something useful or harmless
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09BDISPOSAL OF SOLID WASTE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B09B1/00Dumping solid waste

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás adőtt esetben kárős elemeket is tartalmazómegszilárdűlt hűlladék szennyezésmentes tárőlására és adőtt esetbenfőlyamatős ellenőrzésére és szemrevételezésére, ah l a hűlladékőt atalajőn elhelyezett, betőnlapőkból álló betőnalapzatra helyezik el,amely körül, célszerűen betőnból főlyadékelvezető vályút képeznek ki.Az eljárás lényege, hőgy a) a talajt (1) legalább 80 cm vastagságbancementtel, őlvasztósalakkal vagy egyéb hasőnló anyaggal stabilizáljákés némi lejtéssel képezik ki, és erre helyezik a betőnalapzatőt, amelyt nagyméretű, legalább 1 m vastag betőnlapőkból (2, 3, 4, 5)alakítanak ki, a főlyadékelvezető vályút (7) főlyadékgyűjtő tartálybavezetik, b) a hűlladékőt dőmb (8) alakőt főrmázóan helyezik el abetőnalapzatőn, c) és a hűlladékőt, célszerűen kerekeken (10) gördülőfűtódarűval mőzgatőtt, feltekercselhető műanyag bőrítás alatt helyezikel, úgy, hőgy a kerekeket (10) célszerűen a főlyadékelvezet vályú (7)mentén vezetik. A találmány tővábbá létesítmény a fenti eljárássaltárőlt hűlladékhőz, amely létesítmény betőnlapőkból (2, 3, 4, 5) állóbetőnalapzatőt tartalmaz, amelyre adőtt esetben tömítő-, vízzáró rétegvan fel ive, és a betőnalapzat körül főlyadékelvezető vályú (7) vankiképezve. A létesítmény lényege, hőgy betőnlapők (2, 3, 4, 5)legalább 80 cm vastagságban cementtel, őlvasztósalakkal vagy egyébhasőnló a yaggal stabilizált, és némi lejtéssel kiképezett talajra (1)vannak elhelyezve, és tartőzik a létesítményhez egy, a betőnalapzatkerülete mentén kerekeken (10) mőzgatható fűtódarű, amely a főlyadékelezető vályúban (7) van vezetve, és van egy keretszerkezete (9), amelyvízszintes és ezzel szöget bezáró műanyagból készült tekercsekkel (11,12, 13) van ellátva, amelyek letekercselve a hűlladék bőrí ásátképezik, a főlyadékelvezető vályú (7) főlyadék-összegyűjtő tartályhőzvan vezetve, amelyhez időszakősan analitikai szabályőzó- ésmérőszerkezetek vannak csatlakőztatva. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás és létesítmény adott esetben káros elemeket is tartalmazó megszilárdult hulladék szennyezésmentes tárolására megfelelően kialakított, mesterségesen telepített egységekben.
A találmány szerinti eljárással a mérgező hulladékok úgy tárolhatók, hogy környezetszennyező hatásuk kockázata minimális, ugyanez vonatkozik a találmány szerinti eljáráshoz kialakított létesítményre is.
A szemétlerakók és egyéb olyan tárolóhelyek esetében, amelyekre különböző, gyakran igen káros hulladékot öntenek, számos probléma merül fel. A környezetvédők gyakran társítják a különféle szemétlerakó hely és -lerakodó hely fogalmát a földnek, a víznek, a talajvíznek és a minket körülvevő levegőnek a szennyezésével.
A különböző hulladékok, elsősorban pedig az ipari hulladékok, a nukleáris hulladékok, amelyek egyébként külön speciális esetet képeznek, általában úgy vannak tárolva, hogy különböző mélységű nagy mélyedésekbe helyezik el őket. Az így kialakított hulladéktárolási rendszerek számos hátránnyal rendelkeznek. Ilyen hátrányok a következők: nincs lehetőség arra, hogy a hulladékot szemrevételezéssel ellenőrizzük, illetőleg a hulladéknak a változását vagy teijedését figyeljük; nagy nehézséget jelent, és igen nagy költségekkel párosul ezekből a hulladékokból mintát venni, ezeket periodikusan analizálni és ellenőrizni, amire általában szükség van; számos probléma merül fel azzal kapcsolatosan, hogy hogyan lehetne ezeknek a hulladékoknak mind a kvantitatív, mind a kvalitatív figyelését és mérését megvalósítani; azok a változások, amelyek a tárolt hulladékban végbemennek, így például a kilúgozódás, illetőleg a nedvesedés, továbbá adott esetben fellépő robbanásveszély, vagy legalábbis káros gázok keletkezésének jelei nehezen figyelhetők meg; ugyancsak szükség lenne, és ez az ismert megoldásoknál nem valósul meg, hogy az elfogadhatatlan szennyezést okozó hulladékokat ezekből a tárolt hulladékokból eltávolítsuk és megfelelően feldolgozzuk, mivel egy ilyen lépés rendkívül nehéz és költséges lenne; végül megjegyezzük, hogy a szemétlerakó helyekkel kapcsolatosan a közvélemény részéről gyanú merül fel mindig, mi több, ez a gyanú növekszik is.
Fentiek tükrében parancsoló és nyomós igény van arra, hogy olyan tárolóhelyeket alakítsunk ki, ahova adott esetben káros hulladékokat is be lehet önteni anélkül, hogy akár a földet, akár a vizet, akár pedig a levegőt szennyeznénk.
Ismeretes például dr. Fehér László: Veszélyes hulladékok című könyvének a 170-171. oldalain bemutatott ábrákból, hogy hulladékot lehet úgy tárolni, hogy adott esetben betonlapokból kialakított betonalapzatra szigetelőréteget visznek fel és erre helyezik el a hulladékot, és a betonalapot még egy vízelvezető vályúval is körülveszik.
Lényegében az ilyen megoldások továbbfejlesztése a találmány szerinti eljárás és létesítmény is, amely azonban további fontos tényezőt is figyelembe vesz.
A találmány szerinti eljárással és létesítménnyel azt a célt kívánjuk megvalósítani, hogy ezek a hulladékok környezetszennyezés nélkül legyenek tárolhatók, továbbá a hulladékot vizuálisan ellenőrizni lehessen, ugyancsak ellenőrizni lehessen azokat a változásokat, amelyek a hulladékokban végbemennek, továbbá a hulladékok szivárgását, amely például az eső következtében fellép, periodikusan analizálni lehessen, lehetőség legyen a hulladéknak a továbbítására eső vagy hóesés esetében is anélkül, hogy az környezetszennyezést okozna, végül megemlítjük, hogy fontos célunk az, hogy a tárolt hulladék a mechanikai és fizikai hatásoknak, amely például a földben is végbemegy, ellenálljon, és olyan szubsztrátumot képezzünk a hulladék számára, amely egyrészt egy záróréteg is, másrészt pedig megfelelően stabil időben is.
A találmány tehát eljárás adott esetben káros elemeket is tartalmazó megszilárdult hulladék szennyezésmentes tárolására és adott esetben folyamatos ellenőrzésére és szemrevételezésére, ahol a hulladékot a talajon elhelyezett betonlapokból álló betonalapzatra helyezzük el, amely körül, célszerűen betonból, folyadékelvezető vályút képezünk ki.
Az eljárás lényege abban van, hogy
a) a talajt legalább 80 cm vastagságban cementtel, olvasztósalakkal vagy egyéb hasonló anyaggal stabilizáljuk, és némi lejtéssel képezzük ki, és erre helyezzük el a betonalapzatot, amelyet nagyméretű, legalább 1 m vastag betonlapokból alakítunk ki, a folyadékelvezető vályút pedig egy folyadékgyűjtő tartályba vezetjük,
b) a hulladékot domb alakot formázóan helyezzük el a betonalapzaton,
c) és hulladékot, célszerűen kerekeken gördülő futódaruval mozgatott, feltekercselhető műanyag borítás alatt helyezzük el, úgy, hogy a kerekeket célszerűen a folyadékelvezető vályú mentén vezetjük.
Az eljárás során a talajt célszerűen kis C3A-tartalmú portlandcementtel vagy salakcementtel stabilizáljuk, amely utóbbihoz legfeljebb a cement súlyának 5 tömeg%-ában szilícium-oxidot adagolunk, vagy adott esetben a már megszilárdult hulladékot adagoljuk stabilizálóanyagként. A C3A kifejezés a trikalcium-aluminát rövidítése úgy, hogy C CaO-t jelenti, míg A A12O3 rövidítése.
Előnyös továbbá, ha a betonalapzatot képező betonlapokat fémráccsal és/vagy nagy szakítószilárdságú műanyag szálakkal erősítjük meg, és a betonlapokat legalább 15 x 15 m-es méretű öntőformákban öntjük, majd a kész betonlapokat etilén- vagy tetrafluor-etilénkopolimer alapú polimerrel - amelyet röviden CTF2Eként jelölünk - csatlakoztatjuk egymáshoz.
Ugyancsak célszerű, ha a betonalapzatra a hulladék elhelyezése előtt vízzáró műanyag réteget viszünk fel, amely lehet egy- vagy többrétegű, például etilén vagy tetrafluor-etilén kopolimeijeit tartalmazó műanyag lap.
A betonalapzat és a műanyag réteg közé geotextília réteg is elhelyezhető.
Célszerű ha a futódaruval mozgatható műanyag borítást olyan tekercsekből képezzük ki, amelyekkel a domb alakú hulladék tetejét, valamint a külső oldalfalait úgy borítjuk, hogy ez utóbbiak a vízszintessel 45°-os szöget zárnak be, és a vízszintes falat és oldalfalakat letekercselt állapotban a futódaru részét képező hegesztőberendezéssel összehegesztjük.
A folyadékgyűjtő tartályban összegyűlt esővizet analitikus mérőműszerekkel mérhetjük, és ebből meghatá2
HU 216 608 Β rozhatjuk a víz különböző paramétereit, úgymint pH-értékét, nehézfémtartalmát stb.
A találmány tárgya továbbá az eljárást megvalósító létesítmény, amely létesítmény betonlapokból álló betonalapzatot tartalmaz, amelyre adott esetben tömítő-, vízzáró réteg van felvíve, és a betonalapzat körül folyadékelvezető vályú van kiképezve.
A létesítmény lényege, hogy a betonlapok legalább 80 cm vastagságban cementtel, olvasztósalakkal vagy egyéb hasonló anyaggal stabilizált talajra vannak elhelyezve, és tartozik a létesítményhez egy, a betonalapzat kerülete mentén kerekeken mozgatható futódaru-elrendezés, amely a folyadékelvezető árokban van megvezetve, és van egy keretszerkezete, amely vízszintes és ezzel szöget bezáró, műanyagból, például filmből készült tekercsekkel van ellátva, amelyek letekercselve a domb alakú hulladék borítását képezik, a folyadékelvezető vályú pedig egy folyadékgyűjtő tartályhoz van vezetve, amelyhez időszakosan vagy folyamatosan analitikai szabályozó- és mérőszerkezetek vannak csatlakoztatva.
A találmányt a továbbiakban példakénti kiviteli alakja segítségével, a mellékelt ábrákon ismertetjük részletesebben. Az
1. ábrán a találmány szerinti szilárd vagy pasztaszerű hulladék tárolására szolgáló létesítmény látható, a
2. ábrán pedig az 1. ábrán bemutatott létesítmény térbeli rajza látható.
Ahhoz, hogy a találmány szerinti létesítményt kialakítsuk szilárd hulladékok számára, először megfelelő földrajzi helyet kell választani, és az adott földrajzi helyen az 1 talajt megfelelően stabilizálni kell 0,8-1 m vastagságig úgy, hogy bizonyos fokú ferdesége is legyen a falnak, lehetővé téve az esővíz természetes eltávolítását. Az 1 talaj stabilizálása önmagában ismert módszerekkel végezhető el, például úgy, hogy vagy olvasztósalakból vagy portlandcementből vagy mészből megfelelő rotátor alkalmazásával egy alapot készítünk, és ezután ezt az alapot még vibrátorral is kezeljük, azaz megfelelően tömörítjük. Adott esetben a hulladék anyagot is amennyiben megfelelő hidraulikus kötőhatása van - felhasználhatjuk a stabilizáláshoz.
A stabilizált 1 talajra jó minőségű 2, 3, 4, 5 betonlapokat helyezünk, amelyeket célszerűen öntéssel állítunk elő több lépésben. Az 1. ábrán, illetőleg a 2. ábrán látható kiviteli alaknál olyan 2, 3, 4 és 5 betonlapokat helyeztünk el egymás mellé, amelyek egymás mellé elhelyezett négyszögletes öntőszerszámban készültek. A 2, 3, 4, 5 betonlapok lehetnek például 15 m hosszúak és szélesek, a vastagságuk pedig legalább 1 m kell legyen. Ilyen 2, 3, 4, 5 betonlapokból akár 90 m hosszúságú betonalapzat is összerakható. Megfelelően jó minőségű betonhoz a víz-cement arányt 0,35-nél kisebbre kell megválasztani, és adott esetben a keverés során még folyósítószert is célszerű alkalmazni. A kötőanyag előnyösen portlandcement, kis C3A-tartalommal, vagy adott esetben salakcement, esetenként szilícium-oxid-részecskéket lehet még adagolni, olyanokat, amelyeknek nagyon finom a szemcsemérete, a szilícium-oxid mennyisége lehet például 5-10%-a a cement tömegének.
Ugyancsak előnyös, ha a betont egy vagy több fémráccsal és/vagy műanyag szálakkal erősítjük meg, a műanyag lehet például 2-5 cm vastagságú polipropilén, és ez utóbbiból 1 kg/m3-t célszerű adagolni a betonhoz. Az egyes 2, 3, 4, 5 betonlapok közötti csatolást valamilyen hidrofób anyaggal célszerű elvégezni, használható például etilén vagy tetrafluor-etilén kopolimere.
Ha a betonalapzat a 2, 3, 4, 5 betonlapokból elkészült, előnyös, ha olyan vízzáró 6 műanyag réteggel is beborítjuk, amely különféle korróziót okozó folyadékoknak is ellenálló anyag. Úgy kell megválasztani, hogy mind lúgos, mind pedig savas hatásnak ellenálljon. Célszerű, ha a betonalapzatra először valamilyen geotextíliát helyezünk, majd ezt követően kettős polimerekből, előnyösen a CTF2E-ből, például 180 m 6 műanyag réteget helyezünk el egy 90 m hosszú betonlemezre. Ezáltal kiváló, a környezeti hatásoknak ellenálló szigetelést hozunk létre, amelynek ugyancsak kiváló a szakítószilárdság is. Itt jegyezzük meg, hogy előnyös, ha ez a 6 műanyag réteg mint szigetelőréteg - a CTF2E is ilyen nem adhéziós, öntisztító és nem éghető.
Egy további lehetőség a felmerülő nehézségek - ha egyáltalán ilyenek vannak - elkerülésére az, hogy a szigetelőként alkalmazott 6 műanyag réteget olyan többrétegű film képezi, mely nagy szilárdságú polietilént, montmorillonitot és butilgumit tartalmaz. Ez bizonyos fokú tágulásra képes akkor, hogyha szivárgó víz kerül bele, és gélállapotot vesz fel a víz hatására, ily módon megakadályozható, hogy szivárgás jöjjön létre.
Amikor az 1 talajt stabilizáltuk, a külső pereme mentén a szennyvíz elvezetésére szintén betonból folyadékelvezető 7 vályút képezünk ki, legalább 5 cm mélységben, és célszerűen 0,7-1 m szélességben. Ezen 7 vályú segítségével az esővíz összegyűjthető és egy, az ábrán nem szereplő vízgyűjtő tartályba továbbítható, ahol azután különféle műszerek segítségével analizálható. Ily módon meg lehet mérni a folyadék paramétereit, úgymint pH-érték, nehézfémtartalom stb. Ugyancsak el lehet végezni azzal kapcsolatosan a méréseket, hogy a itt összegyűlt folyadék valóban esővíz-e.
A tárolandó hulladékot a betonalapzaton helyezzük el, és célszerűen szorosan tömítő záróelemmel mint fedéllel zárjuk, amely záróelem olyan 8 domb alakú, amilyen alakzatban a szemét van lerakva. A szemét lerakását általában valamilyen csúszda segítségével vagy csúszóberendezés segítségével végezzük, aminek eredményeként a hulladék alapvetően egy négyzet alapú trapezoidot fog formázni, amelynek például az alapja 12 x 12 m, magassága pedig 5 m. A hulladékot futódaru védelme alatt helyezzük el úgy, hogy a futódarunak van egy 9 keretszerkezete, amely 10 kerekeken mozgatható a vályúban vagy valamilyen, a betonalapzat mellett kiképzett mélyedésben vezethető meg. A 9 keretszerkezet felső részén egy 11 tekercs van, ez a 11 tekercs műanyag filmből van feltekercselve, és a 9 keretszerkezet oldalsó részénél még két további, szintén műanyag filmből készült 12 és 13 tekercs van, amelyek a 11 tekerccsel körülbelül 45°-os szöget zárnak be. Az elren3
HU 216 608 Β dezéshez és létesítményhez használni kell még az ábrán nem szereplő forrasztó- vagy hegesztőberendezést, akkor ugyanis, amikor már a megfelelő 8 domb kialakult, úgy azok három műanyag lappal beboríthatok felülről, és ezek a műanyag lapok egymással összehegeszthetők. A gyakorlatban erre a célra is igen jól használható a CTF2E típusú fluorozott kopolimer, mint műanyag.
Ily módon tehát a 8 dombként kialakított hulladék egy átnemeresztő borítással van ellátva. Mivel a 11, 12, és 13 tekercsekről 1 letekert és a 8 dombot beborító műanyag folyamatosan ki van téve az adott létesítménynél a külső tér hatásának, folyamatosan vagy adott időszakonként ellenőrizni lehet minden paraméterét, és abban az esetben, hogyha bármelyik paraméterében is a legkisebb változás figyelhető meg, ezeket all,12 és 13 tekercsekből származó filmborításokat ki lehet cserélni. A CTF2Efilmek például egyéb, hasonló paraméterű anyagokkal cserélhetők, például GORETEX márkanéven regisztrált, féligáteresztő kanavásszal, amennyiben erre szükség van. Erre akkor lehet szükség, ha a tárolt hulladékban a víztartalmat csökkenteni akaijuk. Végül megjegyezzük azt, hogy a találmány szerinti elrendezésnél alkalmazott berendezés felhasználható egyéb, természetesen kialakuló egy vagy több domb alakú kupac borítására.
A találmány szerinti létesítménnyel a hulladékok és szennyező anyagok úgy tárolhatók, hogy nem szennyezik sem a földet, sem a vizet, sem pedig a levegőt. A szemétnek a lerakása elvégezhető esőben, hóban is automatikusan mozgatható berendezés segítségével, amely itt egy futódaru.
A hulladéknak a vizuális megfigyelése, ellenőrzése, illetőleg a hulladéknak a változása könnyen megfigyelhető, és így a tárolás biztonsága is lényegesen nagyobb, mint az ismert megoldásoknál. Maga a rendszer tulajdonképpen mint egy folyadék-visszatartó tartály működhet.
Ugyancsak lehetőség van arra, hogy ily módon lehessen egy adott helyen az összes esővizet összegyűjteni és annak összetételét ellenőrizni.
Belátható tehát, hogy olyan körülmények között, amikor a találmány értelmében az 1 talajt megfelelően stabilizáljuk, a betonalapzat építése előtt elérhetjük, hogy a tárolt szemétnek megfelelő mechanikai szilárdsága van, megfelelően van tömítve, és maga a létesítmény rendkívül hosszú élettartamú. Az összegyűjtött víz állandóan ellenőrizhető, és a tárolt szemét és hulladék könnyen ellenőrizhető szemmel is, azaz ránézéssel számos dolgot meg lehet állapítani.
A talajnak a stabilizálása számos módon megvalósítható. Ezek a módszerek általában ismertek. Azt tapasztaltuk, hogy igen előnyös, ha kötőanyagként vagy salakcementet (AFNOR-szabvány szerintit), vagy olyan portlandcementet használunk, amelynek igen alacsony a trikalcium-aluminát-tartalma. Előnyös az is, ha különféle erősítő adalékanyagokat, például nagy finomságú szilícium-dioxidot adagolunk a kötőanyaghoz, előnyös, ha ezen adalékanyag 5-10%-át teszi ki a cement tömegének.
Annak érdekében, hogy igen jó minőségű betonalapzatot vagy betonlemezt hozzunk létre, a víz és a cement aránya előnyösen kisebbre van megválasztva, mint 0,35%, és ezenkívül a beton keverése során szuper folyósító anyagokat is használunk. Beton helyett adott esetben a megszilárdult szennyező anyagot is lehet használni, és ezt önteni a tetejére. Ez az eljárás mint technológiai eljárás önmagában ismert.
A 6 műanyag réteg, ahogyan erre már utaltunk, lehet például CTF2E-kopolimerből készült lap, amelyet szükség esetén lehet forrasztani vagy hővel formázni, és a szükség esetén fémmel borítani. A hőmérséklete -50+ 150 °C között változhat. Ha a CTF2E-filmet olyan többrétegű 6 műanyag réteggel helyettesítjük, amely tágulásra és megduzzadásra képes akkor, ha víz éri, és ennek hatására olyan gélformát vesz fel, amely - ha egyáltalán van valamilyen szivárgás - azt eltömíti, és ily módon megakadályozza, hogy a víz a lap vagy membrán mögé jusson. Maga a membrán tehát kialakítható egy megfelelő komplex formában úgy, hogy nagy sűrűségű polietilént, montmorillonitot vagy butilgumit használunk.
A találmány szerinti létesítmény és az eljárás lehetővé teszi, hogy számos veszélyes hulladékot, például szűrőprésiszapot vagy mindenféle mérgező hulladék anyagot, amely valamilyen formában megszilárdításra került, tároljunk, a megszilárdítás önmagában ismert, erre nem térünk ki. Lehet például az ECOFIX- vagy az ASHROCK-féle eljárás.

Claims (9)

1. Eljárás adott esetben káros elemeket is tartalmazó megszilárdult hulladék szennyezésmentes tárolására és adott esetben folyamatos ellenőrzésére és szemrevételezésére, ahol a hulladékot a talajon elhelyezett, betonlapokból álló betonalapzatra helyezzük el, amely körül, célszerűen betonból, folyadékelvezető vályút képezünk ki, azzal jellemezve, hogy
a) a talajt (1) legalább 80 cm vastagságban cementtel, olvasztósalakkal vagy egyéb hasonló anyaggal stabilizáljuk és némi lejtéssel képezzük ki, és erre helyezzük a betonalapzatot, amelyet nagyméretű, legalább 1 m vastag betonlapokból (2, 3, 4, 5) alakítunk ki, a folyadékelvezető vályút (7) folyadékgyűjtő tartályba vezetjük,
b) a hulladékot domb (8) alakot formázóan helyezzük el a betonalapzaton,
c) és a hulladékot, célszerűen kerekeken (10) gördülő futódaruval mozgatott, feltekercselhető műanyag borítás alatt helyezzük el, úgy, hogy a kerekeket (10) célszerűen a folyadékelvezető vályú (7) mentén vezetjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a talajt (1) kis trikalcium-aluminát-tartalmú portlandcementtel vagy salakcementtel stabilizáljuk, amely utóbbihoz legfeljebb a cement tömegének 5%-ában szilícium-oxidot adagolunk, vagy adott esetben a már megszilárdult hulladékot adagoljuk stabilizálóanyagként.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 2 betonalapzatot képező betonlapo4
HU 216 608 Β kát (2, 3, 4, 5) fémráccsal és/vagy nagy szakítószilárdságú műanyag szálakkal erősítjük meg, és a betonlapokat (2, 3, 4, 5) legalább 15x15 m-es méretű öntőformákba öntjük és a kész betonlapokat (2, 3, 4, 5) etilénvagy tetrafluor-etilén-kopolimer alapú polimerrel csatlakoztatjuk egymáshoz.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy betonalapzatra a hulladék elhelyezése előtt vízzáró műanyag réteget (6) viszünk fel.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a műanyag réteget (6) egy- vagy többrétegű, például etilén vagy tetrafluor-etilén kopolimereit tartalmazó műanyag lapból képezzük ki.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a betonalapzat és a műanyag réteg (6) közé geotextília réteget helyezünk.
7. Az 1-6 igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a futódaruval mozgatható műanyag borítást olyan tekercsekből (11, 12, 13) képezzük ki, amelyekkel a hulladék tetejét, valamint az oldalfalait úgy borítjuk, hogy ez utóbbiak a vízszintessel 45°-os szöget zárnak be, és a vízszintes falat és oldalfalakat letekercselt állapotban a futódaru részét képező hegesztőberendezéssel összehegesztjük.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyadékgyűjtő tartályban összegyűlt folyadékot analitikus mérőműszerekkel mérjük, és meghatározzuk annak különböző paramétereit, úgymint pH-értékét, nehézfémtartalmát stb.
9. Létesítmény az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárással tárolt hulladékhoz, amely létesítmény betonlapokból (2, 3,4, 5) álló betonalapzatot tartalmaz, amelyre adott esetben tömítő-, vízzáró réteg van felvive, és a betonalapzat körül folyadékelvezető vályú (7) van kiképezve, azzal jellemezve, hogy a betonlapok (2, 3, 4, 5) legalább 80 cm vastagságban cementtel, olvasztósalakkal vagy egyéb hasonló anyaggal stabilizált, és némi lejtéssel kiképezett talajra (1) vannak elhelyezve, és tartozik a létesítményhez egy, a betonalapzat kerülete mentén kerekeken (10) mozgatható futódaru, amely a folyadékelvezető vályúban (7) van vezetve, és van egy keretszerkezete (9), amely vízszintes és ezzel szöget bezáró műanyagból készült tekercsekkel (11, 12, 13) van ellátva, amelyek letekercselve a hulladék borítását képezik, a folyadékelvezető vályú (7) folyadékösszegyűjtő tartályhoz van vezetve, amelyhez időszakosan analitikai szabályozó- és mérőszerkezetek vannak csatlakoztatva.
HU9300109A 1992-01-17 1993-01-15 Eljárás és létesítmény szilárd hulladék anyag tárolására HU216608B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9200458A FR2686275B1 (fr) 1992-01-17 1992-01-17 Procede et installation pour le stockage de dechets solidifies.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300109D0 HU9300109D0 (en) 1993-06-28
HUT63790A HUT63790A (en) 1993-10-28
HU216608B true HU216608B (hu) 1999-07-28

Family

ID=9425718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300109A HU216608B (hu) 1992-01-17 1993-01-15 Eljárás és létesítmény szilárd hulladék anyag tárolására

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5276252A (hu)
EP (1) EP0552092B1 (hu)
JP (1) JP3316017B2 (hu)
KR (1) KR930016157A (hu)
CA (1) CA2087225C (hu)
DE (1) DE69300019D1 (hu)
ES (1) ES2064172T3 (hu)
FR (1) FR2686275B1 (hu)
HU (1) HU216608B (hu)
PL (1) PL169889B1 (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106542279A (zh) * 2015-09-21 2017-03-29 冉文学 物料双工位自动布料及自动裂变系统

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2712829B1 (fr) * 1993-11-26 1996-01-26 Pichat Philippe Procédé de fabrication d'un solide par mélange d'hydrates d'oxydes d'alcalcino terreux et d'hydrates d'oxydes de métaux lourds.
FR2729874B1 (fr) * 1995-01-31 1997-03-14 France Dechets Procede pour le stockage de dechets ultimes en centre de stockage
US6004070A (en) * 1996-07-08 1999-12-21 Van Camp; John W. Waste storage containment cell, method of operating, and apparatus therefore
US5992632A (en) * 1997-07-16 1999-11-30 Karren; Glen Portable reusable hazardous waste container system
GB0101299D0 (en) * 2001-01-18 2001-02-28 Extract Technology Ltd Assembly

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4166709A (en) * 1978-08-03 1979-09-04 Stabatrol Corporation Method for vaulting hazardous chemical waste materials
US4618284A (en) * 1984-05-24 1986-10-21 Marks Alvin M Device and method for the reclamation of polluted land areas
FR2568608B1 (fr) * 1984-08-06 1987-03-27 Droux Robert Procede d'amenagement d'une decharge pouvant recevoir des dechets industriels, notamment toxiques, procede de stockage perdu de ces dechets, structure temporaire et site de stockage resultant de ces procedes.
DE3641780C2 (de) * 1986-03-15 1997-12-04 Basf Ag Vorrichtung zum abdecken einer Deponie
AT388122B (de) * 1987-08-12 1989-05-10 Alpine Bau Gmbh Verfahren zum behandeln von deponiegut, deponiebehaelter, insbesondere zur durchfuehrung dieses verfahrens, sowie abnehmbares dach fuer deponiebehaelter
DE3839934A1 (de) * 1988-11-26 1990-05-31 Wag Apparatetechnik Gmbh Vorrichtung zum ausrollen einer abdichtungsbahn
DE3840604A1 (de) * 1988-12-02 1990-06-07 Niederberg Chemie Verlegen von abdichtungsbahnen auf deponie-planum
US4909667A (en) * 1989-02-21 1990-03-20 Demello Steven R Method and apparatus for applying a daily cover to dumped waste
DE4003007A1 (de) * 1990-01-29 1991-08-01 Koenig Klaus Dipl Ing Bodenabdichtung gegen wassergefaehrdende stoffe, insbesondere fuer deponien, und verfahren dafuer

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106542279A (zh) * 2015-09-21 2017-03-29 冉文学 物料双工位自动布料及自动裂变系统
CN106542279B (zh) * 2015-09-21 2018-11-09 云南财经大学 物料双工位自动布料及自动裂变系统

Also Published As

Publication number Publication date
JP3316017B2 (ja) 2002-08-19
CA2087225C (fr) 2003-04-08
CA2087225A1 (fr) 1993-07-18
PL169889B1 (pl) 1996-09-30
ES2064172T3 (es) 1995-01-16
HU9300109D0 (en) 1993-06-28
PL297434A1 (en) 1993-07-26
DE69300019D1 (de) 1994-12-08
KR930016157A (ko) 1993-08-26
EP0552092A1 (fr) 1993-07-21
JPH0640533A (ja) 1994-02-15
EP0552092B1 (fr) 1994-11-02
US5276252A (en) 1994-01-04
FR2686275B1 (fr) 1994-04-01
HUT63790A (en) 1993-10-28
FR2686275A1 (fr) 1993-07-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4352601A (en) Permanent bin for temporary storage of hazardous materials
US4362434A (en) Permanent disposal vault for hazardous chemical waste materials
JP5085945B2 (ja) 粉粒状廃棄物の処分法
CA1250751A (en) Portable hazardous waste container
JPH02287198A (ja) 放射性廃棄物処理用のボールト設備及び廃棄物処理方法
HU216608B (hu) Eljárás és létesítmény szilárd hulladék anyag tárolására
EP0283491B1 (de) Behältersystem zur lagerung von abfällen
CN114108705A (zh) 危险废物填埋系统和填埋方法
Richardson et al. Geosynthetic design guidance for hazardous waste landfill cells and surface impoundments
DE3415729A1 (de) Niederschlagsableitende sperrdecke fuer muelldeponien
CN214574163U (zh) 一种用于刚性危废填埋场的防渗结构
Reid et al. Design, construction, and initial operation of a 3355 m2 solar pond in El Paso
EP0651680B1 (de) Deponieanlage
Zhang et al. Risk assessment for hazardous waste storage site material aging and groundwater contamination
JPH0985211A (ja) 燃えがらを無害安定固化して擁壁で仕切って処分する工法
Elmore et al. West Valley High-Level Waste Tank Lay-up Strategies
GB2129857A (en) Refuse disposal
Hsuan Waste Containment Technology–Lifetime Prediction of The Landfill Liner
CN115846347A (zh) 一种对危险废物稳固和填埋的处理方法
Wayne A large scale laboratory study on the anchorage behavior of geomembranes
EP0647482B1 (en) Method for the treatment of solid waste by compression and packaging ("Press" Method)
CN116140322A (zh) 一种垃圾场飞灰填埋方法
CN115387394A (zh) 一种利用新建高速公路处置重金属污染土壤的方法
JP2021056194A (ja) 特別管理一般廃棄物飛灰と特別管理産業廃棄物及び低レベル放射性廃棄物の固化処理合材固形物の観察・観測・計測管理最終保管方法。
Saueressig Hanford facility dangerous waste Part A, Form 3 and Part B permit application documentation, Central Waste Complex (WA7890008967)(TSD: TS-2-4)

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees