PL169883B1 - Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych PL PL PL - Google Patents

Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych PL PL PL

Info

Publication number
PL169883B1
PL169883B1 PL92303043A PL30304392A PL169883B1 PL 169883 B1 PL169883 B1 PL 169883B1 PL 92303043 A PL92303043 A PL 92303043A PL 30304392 A PL30304392 A PL 30304392A PL 169883 B1 PL169883 B1 PL 169883B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
section
spool valve
end section
spool
Prior art date
Application number
PL92303043A
Other languages
English (en)
Inventor
Poul E Larsen
Peter S Pedersen
Original Assignee
Man B & W Diesel As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Man B & W Diesel As filed Critical Man B & W Diesel As
Publication of PL169883B1 publication Critical patent/PL169883B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M61/00Fuel-injectors not provided for in groups F02M39/00 - F02M57/00 or F02M67/00
    • F02M61/04Fuel-injectors not provided for in groups F02M39/00 - F02M57/00 or F02M67/00 having valves, e.g. having a plurality of valves in series
    • F02M61/10Other injectors with elongated valve bodies, i.e. of needle-valve type
    • F02M61/12Other injectors with elongated valve bodies, i.e. of needle-valve type characterised by the provision of guiding or centring means for valve bodies
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M61/00Fuel-injectors not provided for in groups F02M39/00 - F02M57/00 or F02M67/00
    • F02M61/16Details not provided for in, or of interest apart from, the apparatus of groups F02M61/02 - F02M61/14
    • F02M61/166Selection of particular materials

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)

Abstract

1 . Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych zawierajacy tuleje prowadnicy zaworu suwakowego usy- tuowana nieruchomo w zewnetrznej obudowie zaworu wtryskiwacza, której przedni koniec jest zaprojektowany jako rozpylacz zamkniety od przodu 1 zaopatrzony w otwór srodkowy, przy czym rozpylacz ten ma w swojej scianie bocznej szereg przechodzacych poprzecznie otworów dysz do wtrysku rozpylonego paliwa, zawór suwakowy ma mozliwosc przemieszczania osiowego w prowadnicy dla otwarcia i zamkniecia otworów dysz i ma czesc przednia z walcowa czescia koncowa podtrzymy- wana przez trzonek, która jest obsadzona przy ciasnym pasowaniu w otworze rozpylacza, aby zamknac otwory dysz gdy zawór jest w pozycji zamknietej, wymieniony zawór wtryskiwacza ma przelot przeplywu poprzez który moze przeplywac sprezone paliwo przez zawór suwa- kowy i do otworów dysz gdy suwak zajmuje swoja pozy- cje otwarcia, w której jego czesc koncowa odslania te otwory, a sprezyna zamykajaca dziala przeciwnie do cis- nienia paliwa dla trzymania suwaka w jego pozycji zam- knietej, znamienny tym, ze czesc przednia (12) jest oddzielnym elementem zamocowanym do konca zaworu suwakowego (10) przy czym oddzielny element jest gietki 1 ze cylidryczny odcinek koncowy (29) stanowiacy jedynie fragment czesci przedniej (12) wspólpracuje z polozona wzdluz osi powierzchnia prowadzaca (30). FIG 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy wtryskiwacza paliwa do silników spalinowych a zwłaszcza spalania wewnetrznego zawierającego tuleję prowadnicy zaworu suwakowego ulokowaną nieruchomo w zewnętrznej obudowie wtryskiwacza, której przedni koniec jest zaprojektowany jako rozpylacz zamknięty z przodu i zaopatrzony w otwór środkowy, wymieniony rozpylacz ma w swojej ścianie bocznej szereg przebiegających poprzecznie otworów dysz do wtrysku rozpylonego paliwa, zawór suwakowy może się przemieszczać osiowo w prowadnicy dla otwierania i zamykania tych otworów dysz i ma część przednią z cięścią zakończenia walcowego podtrzymywana przez trzonek, która jest ułożyskowana przy ciasnym pasowaniu w otworze rozpylacza w celu zamykania otworów dysz, gdy zawór jest w położeniu zamkniętym; wymieniony zawór wtryskiwacza ma przelot przepływu, poprzez który może przepływać sprężone paliwo przez zawór suwakowy i do otworów dysz, gdy suwak ten zajmuje swoje położenie otwarcia, w którym jego część końcowa odsłania te otwory, a sprężyna zamykająca działa przeciwnie do ciśnienia paliwa, aby utrzymać suwak w jego położeniu zamkniętym.
Opis patentowy DK nr 149 141 dotyczy zaworu wtryskiwacza paliwa tego rodzaju, w którym zawór suwakowy i jego przednia część wchodząca do rozpylacza są stosunkowo sztywne w
169 883 kierunku poprzecznym, co wymaga w pełni osiowego zamontowania suwaka w otworze rozpylacza. Nawet bardzo nieznaczne odchylenie od osiowości pomiędzy suwakiem i otworem rozpylacza może spowodować uszkodzenie zaworu wtryskiwacza paliwa.
Tylna część zaworu suwakowego ułożyskowana w prowadnicy zaworu ma stosunkowo dużą średnicę i jest oszlifowana na wymiar dopasowany do prowadnicy zaworu, podczas gdy przednia część suwaka wchodząca do otworu rozpylacza ma mniejszą średnicę i jest oszlifowana na taki wymiar, że część zakończenia walcowego jest ułożyskowana przy ciasnym pasowaniu wewnątrz otworu rozpylacza. Aby zapewnić szczelne zasuwanie otworów dysz, nawet gdy ciśnienie paliwa bezpośrednio przed i po bieżącym wtrysku paliwa osiąga bardzo wysokie wartości, takie jak 800 do 1000 barów, to część końcowa musi być spasowana niezmiernie dokładnie z otworem rozpylacza, a w wyniku tego luz pomiędzy częścią końcową i tym otworem wynosi zwykle od 10 do 15 pm. Wymaganie całkowitej współosiowości pomiędzy częścią końcową zaworu suwakowego i tylną częścią ułożyskowaną w prowadnicy zaworu wymaga, aby te dwie części były szlifowane w tym samym zamocowaniu, a w rezultacie połączenie pomiędzy częścią końcową i pozostałą częścią zaworu suwakowego musi mieć tak wysoką sztywność na zginanie poprzeczne, aby siła ścinająca wywołana siłą skrawającą przy szlifowaniu nie spowodowała żadnego zauważalnego zginania zaworu suwakowego.
Przed szlifowaniem zawór suwakowy utworzony ze stali zostaje utwardzony do stanu twardego jak szkło, co oznacza, że manipulowanie jak również szlifowanie zaworu suwakowego musi być realizowane z wielką ostrożnością, aby zapobiec pęknięciu tego zaworu suwakowego jako konsekwencji jego kruchości. Okoliczność ta w połączeniu z wysokimi wymaganiami współosiowości i tolerancji powierzchni sulifowanych powoduje, że wytworzenie zaworu suwakowego jest drogie. Dalszą niedogodnością jest to, ze cały zawór suwakowy musi być wymieniony po użyciu części końcowej. Ekspedycja i wymiana zaworu suwakowego są również trudne ze względu na kruchość suwaka, ponieważ nawet nieznaczne uderzenie boczne może spowodować pęknięcie zaworu suwakowego.
Celem wynalazku jest skonstruowanie zaworu suwakowego o większej żywotności od zaworu suwakowego według dotychczasowego stanu techniki, a który jest łatwiejszy w wytwarzaniu, manipulowaniu i wymianie. W tym celu wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych według wynalazku charakteryzuje się tym, że część przednia jest oddzielnym elementem zamocowanym do końca zaworu suwakowego, przy czym oddzielny element jest giętki, i że cylindryczny końcowy odcinek stanowiący jedynie fragment części przedniej współpracuje z położoną wzdłuż osi powierzchnią prowadzącą.
Korzystne jest, że końcowy odcinek zawiera cylindryczny pierścień zamocowany na trzonku i że trzonek przy swoim końcu zwróconym w kieruku tego pierścienia ma promieniowo wychodzące żebra, korzystnie co najmniej trzy, do których jest zamocowany pierścień.
Korzystne jest, że trzonek i końcowy odcinek są wytworzone z jednego półwyrobu, którego koniec tworzy końcowy odcinek który zawiera otwór środkowy, z wylotem do środkowego rozpylacza, w obszarze powyżej końcowego odcinka.
Korzystne jest także, że co najmniej część przednią walcowej zewnętrznej powierzchni prowadzącej końcowego odcinka zawiera materiał odporny na erozję, taki jak Stellit 6.
Ponadto korzystne jest, że część przednia zaworu suwakowego obejmująca trzonek i odcinek końcowy jest odłączalna od końa zaworu suwakowego.
Z powodu małej długości części końcowej zaworu suwakowego i dużej długości trzonka część przednia zaworu suwakowego jest tak podatna, że wzdłużna oś własna końcowego odcinka zaworu suwakowego automatycznie ustawia się w linii z otworem w rozpylaczu tak, że końcowy odcinek nie musi być koniecznie współosiowy z tylną częścią zaworu suwakowego ułożyskowaną w prowadnicy zaworowej. Ze względu na fakt, że ten końcowy odcinek zaworu suwakowego sam dopasowuje się do otworu, to zużycie tego końcowego odcinka i rozpylacza zostanie zmniejszone w stosunku do zużycia wtryskiwacza według dotychczasowej techniki, w którym nawet bardzo nieznaczna niewspółosiowość pomiędzy końcowym odcinkiem i rozpylaczem może powodować zacieranie się i szybkie zużycie rozpylacza.
Wobec faktu, że me jest już niezbędna całkowita współosiowość części zakończeń przedniej i tylnej zaworu suwakowego, część przednia tego zaworu suwakowego może być wytworzona
169 883 niezależnie do części tylnej. Według wynalazku wykorzystane jest ułatwienie wytworzenia zaworu suwakowego tak, że zewnętrzna strona walcowa przedniej części zakończenia zaworu suwakowego jest szlifowana wykańczająco na wymiar niezależnie od szlifowania części suwakowej ułożyskowanej w prowadnicy zaworowej. Dzięki szlifowaniu przedniej części, stosunkowo cienkiej części i części tylnej, stosunkowo grubej części zaworu suwakowego, każdej z nich w indywidualnym zamocowaniu, uzyskuje się z jednej strony znaczne zmniejszenie ryzyka pęknięcia tej przedniej, twardej jak szkło części zaworu suwakowego w trakcie szlifowania, ponieważ część ta nie przenosi ciężaru całego zaworu suwakowego, a z drugiej strony szlifowanie grubej, tylnej części może być zrealizowane przy dużej sile skrawającej i w konsekwencji szybko, ponieważ niska wytrzymałość przedniej części zaworu suwakowego nie ogranicza już siły skrawającej.
Gdy przednia część zaworu suwakowego zostanie zużyta i musi być wymieniona, to według wynalazku jest możliwe wymienienie tylko przedniej części zaworu suwakowego zawierającej trzonek i końcowy odcinek, umożliwiając w ten sposób pozostawienie w pracy tylnej części zaworu suwakowego dzięki czemu następuje zmniejszenie w znacznym stopniu kosztów poniesionych na wymianę oraz ułatwienie wysyłki i przenoszenie koniecznych części zamiennych.
Żywotność zaworu suwakowego została oprócz tego zwiększona dzięki zalecanemu wykonaniu, w którym co najmniej część przednia walcowej powierzchni zewnętrznej końcowego odcinka jest utworzona z materiału odpornego na erozję takiego jak Stellit 6. Ten materiał odporny na erozję zmniejsza zużycie końca przedniego końcowego odcinka, które może wystąpić, gdy końcowy odcinek odsłoni zawory dysz dzięki otwarciu zaworu wtryskiwacza i przez te otwory dysz zaczyna przepływać paliwo przy bardzo wysokich prędkościach. Te wysokie prędkości przepływu występujące przy otwarciu zaworu bezpośrednio przy skrajnym końcu końcowego odcinka wywołują na niej znaczne obciążenie ciśnieniowe. Materiał odporny na erozję jest zdolny do przyjęcia wymienionych obciążeń dzięki czemu wydłuża żywotność zaworu suwakowego. Duże korzyści przynosi fakt, że część przednia zaworu suwakowego obejmująca trzonek i końcowy odcinek, jest odłączalna od końca zaworu suwakowego.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku schematycznym, na którym fig. 1 przedstawia przekrój osiowy przykładu wykonania wtryskiwacza, zawór suwakowy został pokazany w pozycji otwartej, fig. 2 - przekrój osiowy w większej skali przedniej części wtryskiwacza zilustrowanego na fig. 1, zawór suwakowy został pokazany w pozycji zamkniętej, fig. 3- przekrój rzutu pionowego części przedniej zaworu suwakowego, fig. 4- przekrój poprzeprzeczny zaworu suwakowego wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, fig. 5- rzut osiowy części przedniej drugiego przykładu wykonania zaworu wtryskiwacza, zaś fig. 6 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii VI-VI na fig. 5 poprzez część przednią zaworu suwakowego.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku schematycznym, na którym fig. 1 przedstawia przekrój osiowy przykładu wykonania wtryskiwacza, zawór suwakowy został pokazany w pozycji otwartej, fig. 2 - przekrój osiowy w większej skali przedniej części wtryskiwacza zilustrowanego na fig. 1, zawór suwakowy został pokazany w pozycji zamkniętej, fig. 3 - przekrój rzutu pionowego części przedniej zaworu suwakowego fig. 4 - przekrój poprzeczny zaworu suwakowego wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, fig. 5 - rzut osiowy części przedniej drugiego przykładu wykonania zaworu wtryskiwacza, zaś fig. 6 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii VI-VI na fig. 5 poprzez część przednią zaworu suwakowego.
Zawór wtryskiwacza paliwa zilustrowany na fig. 12 i 5 ma podłużną obudowę zewnętrzną 1, która przy swoim końcu tylnym ma głowicę 2, za pomocą której zawór wtryskiwacza może być zamontowany w znany sposób w głowicy silnika spalania wewnętrznego i może być połączony z pompą paliwową, nie pokazaną. Głowica 2 zawiera wlot 3 oleju napędowego, który jest połączony z kanałem 4 przechodzącym poprzez środkowy element dociskowy 5 i zawór 6 osadzony w obudowie zaworu 7, którego tylny koniec opiera się na przednim kołnierzu czołowym dociskacza 5, a przedni koniec ma powierzchnię stożkową opartą mocno na odpowiadającej powierzchni stożkowej prowadnicy zaworowej 8, której tylny koniec pasuje ciasno do obudowy 1, a koniec przedni podtrzymuje rozpylacz 9 wystający poprzez obudowę 1 do komory spalania cylindra, silnika, nie pokazanego, gdy zawór wtryskiwacza zostanie zamontowany w głowicy cylindra.
Zawór suwakowy oznaczony ogólnie przez 10 ma możliwość osiowego przemieszczania się wewnątrz prowadnicy zaworowej 8 i zawiera część tylną 11, której walcowa powierzchnia zewnętrzna jest oszlifowana na wymiar i osadzona przy ciasnym pasowaniu w środkowym otworze
169 883 prowadzącym w prowadnicy zaworowej 8. Część tylna 11 suwakowa podtrzymuje przednią część suwakową 12, która jest zasadniczo cieńsza od części tylnej 11 i wystaje do otworu środkowego 13 w rozpylaczu.
Rura środkowa 14 przechodząca w części tylnej 11 zawor^u suwakowego 10 jest jednolita z prowadnicą zaworową 8 i ma przedni kołnierz czołowy ograniczający przesunięcie do tyłu zaworu suwakowego 10.
Sprężyna zamykająca 16 oparta od tyłu na prowadnicy zaworowej 8 i od przodu na zwróconym do tyłu kołnierzu 17 przy tylnym końcu części 11 zaworu suwakowego jest umieszczona w wydrążonej przestrzeni 15 w prowadnicy zaworowej tak, że sprężyna zamykająca naciska zawór suwakowy w kierunku do przodu do pozycji zamknięcia pokazanej na fig. 2.
Kanał wlotowy 4jest, poprzez poprzeczne otwory i następnie gniazdo zaworowe 18, połączony z przelotem przepływu 19 przechodzącym poprzez rurę 14 i ma wypływ przed komorą rozdzielającą 20 zaopatrzoną w zawór suwakowy 10, a komora ta jest w połączeniu przepływowym poprzez poprzeczne otwory 21 z komorą pierścieniową 22 wyznaczoną pomiędzy zewnętrzną stroną zaworu suwakowego i otaczającymi częściami prowadnicy zaworowej. Stożkowe gniazdo 23 jest utworzone w prowadnicy zaworowej 8 przy przednim końcu komory 22, a zawór suwakowy jest zaopatrzony na przednim końcu części tylnej 11 w odpowiadającą przylgnię stożkową 24, która w pozycji zamkniętej zaworu wtryskiwacza jest dociskana szczelnie do oporu do gniazda 23 za pomocą sprężyny zamykającej 16.
Przednia część 12 zaworu suwakowego jest zaopatrzona, przy swoim tylnym końcu w część gwintowaną 25 wkręconą w środkowy otwór tylny przy przednim końcu tylnej części 11 zaworu suwakowego tak, że skierowany do tyłu kołnierz 26 na części 12 opiera się na przednim końcu tylnej części 11. Bolec zabezpieczenia 27 włożony poprzez jednolite otwory w częściach zaworu suwakowego 11 i 12 zapobiega, aby część przednia nie obróciła się w sposób niezamierzony, luzując się od tylnej części 11. Zabezpieczenie takie przed zwolnieniem może być zrealizowane innymi sposobami, na przykład za pomocą kleju takiego jak Loctite (zarejstrowany znak handlowy). Kołnierz 26 przechodzi w kierunku do przodu w stosunkowo cienki i podłużny trzonek 28, którego przedni koniec podtrzymuje końcowy odcinek 29 z zewnętrzną powierzchnią walcową 30 osadzoną przy ciasnym pasowaniu w otworze 13 rozpylacza.
W ścianie rozpylacza znajduje się szereg przechodzących poprzecznie otworów dysz 31 tak ustawionych, że część końcowa 29 zasuwa otwory dysz, gdy zawór wtryskiwacza jest w położeniu zamknięcia zilustrowanym na fig. 2, podczas gdy część końcowa 29 zaworu wtryskiwacza w położeniu otwarcia (fig. 1) zostaje tak cofnięta do tyłu, że otwory dysz zostają całkowicie odsłonięte.
Gdy zawór 6 oprze się w gnieździe zaworowym 18, to wstępnie nagrzany olej może przepłynąć otworem poprzecznym w elemencie dociskowym 5 poprzez zawór wtryskowy i utrzymuje go w stanie nagrzanym. Gdy ciśnienie oleju napędowego na wlocie 3 wzrośnie gwałtownie bezpośrednio przed zapoczątkowaniem wtrysku, to zawór 6 zostanie przesunięty do tyłu do położenia pokazanego na fig. 1 i zasunie przejście dla obiegu oleju, następnie olej napędowy przepłynie przez gniazdo zaworowe 18 w dół poprzez przelot 19 na zewnątrz do komory 22, w której ciśnienie oleju narasta aż do pokonania siły wywołanej przez sprężynę zamykającą 17 i zawór suwakowy zostaje cofnięty do tyłu od położenia zamkniętego pokazanego na fig. 2. Natychmiast gdy gniazdo 23 i przylgnia 24 zostaną odsunięte do siebie olej napędowy przepłynie do przodu do przestrzeni otaczającej trzonek 28 i poprzez wgłębienia 32 w nim przejdzie do części otworu 13 położonej przed częścią końcową 29. Ze względu na fakt, że końcowy odcinek 29 w położeniu zamknięcia wtryskiwacza rozciąga się na odległość do przodu poza otwory dyszowe 31, to narastanie ciśnienia jest realizowane w oleju napędowym przed odcinkiem końcowym 29 przed odsłonięciem otworów dyszowych, co oznacza, że olej napędowy jest wtryskiwany faktycznie od początku wtrysku przy pełnym ciśnieniu, co zapewnia dobre spalanie.
Część przednia 12 i część tylna 11 zaworu suwakowego są wykonane na gotowo jako dwie oddzielne jednostki, które zostają zespolone tylko bezpośrednio przed zamontowaniem zaworu suwakowego 10 w zaworze wtryskiwacza. Stosunkowo gruba część tylna 11 zaworu suwakowego może być obrabiana, ze względu na swoją dużą sztywność na poprzeczne zginanie, przy znacznych siłach skrawania.
169 883
Część przednia 12 w przykładzie wykonania zilustrowanym na fig. 2,3 i 4 złożona jest z dwóch elementów, mianowicie trzonka 28 i pierścienia 33 utworzonego z materiału odpornego na erozję, takiego jak Stellit 6. Na swoim przednim końcu trzonek 32 ma większą średnicę i jest zaopatrzony w trzy wzdłużne wgłębienia 32 rozłożone wzdłuż obwodu i umożliwiające, jak wspomniano, przejście oleju napędowego wewnątrz przez pierścień 33. Wgłębienia 32 pozostawiają w przednim końcu trzpienia trzy promieniowo wystające żebra 34, na których jest zamocowany pierścień 33, na przykład za pomocą lutowania twardego. Jako lut może być zastosowany stop. Ta dwuczęściowa realizacja przedniej części 12 zaworu suwakowego jest w najwyższym stopniu odpowiednia do masowej produkcji, pierścień 33 i trzonek 28 pozostają łatwe do wytworzenia w automatycznym procesie przy sterowaniu numerycznym. Jeśli jest to odpowiednie to trzonek może być oczywiście zaprojektowany z więcej niż trzema promieniowo wystającymi płatami.
Jeśli część przednia 12 zaworu suwakowego będzie wytwarzana tylko na małą skalę, to właściwą będzie realizacja jak pokazano na fig. 5 i 6. Część przednia jest wówczas wytwarzana z jednego półwyrobu stalowego na końcową część przednią, a na pewnej długości wzdłuż boku, odpowiadającej przewidzianemu licowi do ułożyskowania w otworze 13 rozpylacza, może być naspawana wartwa materiału odpornego na erozję, takiego jak Stellit 6. Kołnierz 26 i trzonek 28 obrabiane są za pomocą toczenia, a otwór środkowy 35, który jest dłuższy niż cylindryczny odcinek końcowy 29 jest wiercony od przedniego końca półwyrobu. Część 36 trzonka położona poza końcowym odcinkiem 29 i mająca mniejszą średnicę niż końcowy odcinek 29, ale większą średnicę niż część trzonka 28 położona z tyłu, jest następnie zaopatrzona w odpowiednią liczbę, na przykład czterech wzdłużnych rowków 37 rozłożonych wzdłuż obwodu i mających promieniową głębokość, która jest trochę większa niż grubość ścianki pierścieniowej końcowego odcinka 29 tak, że rowki te mają wylot do otworu środkowego 35 i ustalają połączenie przepływu pomiędzy częściami otworu 13 rozpylacza położonymi w tyle i z przodu końcowego odcinka 29. W wykańczającej obróbce przedniej części 12 zaworu suwakowego jest szlifowana na wymiar zewnętrzna powierzchnia końcowego odcinka 29.
Przejście przepływowe umożliwiające przepływ czynnika palnego przez zawór suwakowy zawiera wgłębienia 32 z przykładu wykonania zilustrowanego na fig. 2, podczas gdy w przykładzie wykonania zilustrowanym na fig. 5 zawiera rowki 37 i otwór środkowy 35.
Zamiast zilustrowanego zespolenia gwintowego pomiędzy dwiema skrajnymi częściami, części te mogą być oczywiście zmontowane w inny sposób, na przykład za pomocą pasowania wciskowego lub za pomocą podobnego sposobu połączenia. Trzonek może być oprócz tego zaprojektowany w inny sposób, na przykład jako szereg równoległych i cienkich łączących tylną część trzonka z częścią końcową 29. Zasadniczą cechą trzonka według wynalazku jest jego podatność umożliwiająca dopasowanie się części końcowej 29 do otworu 13 niezależnie od ułożyskowania promieniowego tylnej części zaworu suwakowego w prowadnicy zaworowej 8.

Claims (6)

1. Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych zawierający tuleję prowadnicy zaworu suwakowego usytuowaną nieruchomo w zewnętrznej obudowie zaworu wtryskiwacza, której przedni koniec jest zaprojektowany jako rozpylacz zamknięty od przodu i zaopatrzony w otwór środkowy, przy czym rozpylacz ten ma w swojej ścianie bocznej szereg przechodzących poprzecznie otworów dysz do wtrysku rozpylonego paliwa, zawór suwakowy ma możliwość przemieszczania osiowego w prowadnicy dla otwarcia i zamknięcia otworów dysz i ma część przednią z walcową częścią końcową podtrzymywaną przez trzonek, która jest obsadzona przy ciasnym pasowaniu w otworze rozpylacza, aby zamknąć otwory dysz gdy zawór jest w pozycji zamkniętej; wymieniony zawór wtryskiwacza ma przelot przepływu poprzez który może przepływać sprężone paliwo przez zawór suwakowy i do otworów dysz gdy suwak zajmuje swoją pozycję otwarcia, w której jego część końcowa odsłania te otwory, a sprężyna zamykająca działa przeciwnie do ciśnienia paliwa dla trzymania suwaka w jego pozycji zamkniętej, znamienny tym, że część przednia (12) jest oddzielnym elementem zamocowanym do końca zaworu suwakowego (10) przy czym oddzielny element jest giętki i że cylidryczny odcinek końcowy (29) stanowiący jedynie fragment części przedniej (12) współpracuje z położoną wzdłuż osi powierzchnią prowadzącą (30).
2. Wtryskiwacz według zastrz. 1, znamienny tym, że końcowy odcinek (29) zawiera cylindryczny pierścień (33) zamocowany na trzonku (28).
3. Wtryskiwacz według zastrz. 2, znamienny tym, że (28) przy swoim końcu zwróconym w kierunku tego pierścienia ma promieniowo wychodzące żebra (34), korzystnie co najmniej trzy, do których jest zamocowany pierścień (33).
4. Wtryskiwacz według zastrz. 1, znamienny tym, że trzonek (28) i końcowy odcinek (29) są wytworzone z jednego półwyrobu, którego koniec tworzy końcowy odcinek (29) który zawiera otwór środkowy (35), w obszarze powyżej końcowego odcinka (29).
5. Wtryskiwacz według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej część przednia walcowej zewnętrznej powierzchni prowadzącej (30) końcowego odcinka (29) zawiera materiał odporny na erozję, taki jak Stellit 6.
6. Wtryskiwacz według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5, znamienny tym, że część przednia (12) zaworu suwakowego obejmująca trzonek (28) i końcowy odcinek (29) jest odłączalna od końca zaworu suwakowego (10).
PL92303043A 1991-10-04 1992-09-24 Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych PL PL PL PL169883B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK169891A DK167502B1 (da) 1991-10-04 1991-10-04 Braendselsinjektor til forbraendingsmotorer
PCT/DK1992/000282 WO1993007386A1 (en) 1991-10-04 1992-09-24 A fuel injector for internal combustion engines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169883B1 true PL169883B1 (pl) 1996-09-30

Family

ID=8107302

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92303043A PL169883B1 (pl) 1991-10-04 1992-09-24 Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych PL PL PL

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0606371B1 (pl)
JP (1) JP3027191B2 (pl)
KR (1) KR100253673B1 (pl)
DE (1) DE69204075T2 (pl)
DK (1) DK167502B1 (pl)
HR (1) HRP920658B1 (pl)
PL (1) PL169883B1 (pl)
TW (1) TW250529B (pl)
WO (1) WO1993007386A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK171975B1 (da) * 1994-02-07 1997-09-01 Man B & W Diesel Gmbh Brændselsinjektor til en stor totakts forbrændingsmotor
DK174075B1 (da) * 1996-06-20 2002-05-21 Man B & W Diesel As Brændselsinjektor til en forbrændingsmotor
DE19815918A1 (de) * 1998-04-09 1999-10-21 Man B & W Diesel As Brennstoffeinspritzvorrichtung
WO2000006891A1 (en) * 1998-07-24 2000-02-10 Man B & W Diesel A/S A fuel valve for an internal combustion engine
US6669822B1 (en) 1998-10-28 2003-12-30 Ebara Corporation Method for carbonizing wastes
DE19902282A1 (de) * 1999-01-21 2000-08-17 Siemens Ag Injektor für eine Einspritzanlage einer Brennkraftmaschine
WO2008071187A1 (en) * 2006-12-15 2008-06-19 Man Diesel A/S A fuel injector for an internal combustion engine
KR101043745B1 (ko) * 2006-12-15 2011-06-22 맨 디젤 앤드 터보 필리얼 아프 맨 디젤 앤드 터보 에스이 티스크랜드 내연기관용 연료분사기
KR20090012056A (ko) 2007-07-27 2009-02-02 베르트질레 슈바이츠 악티엔게젤샤프트 연료용 분사 노즐
ATE483108T1 (de) 2007-08-31 2010-10-15 Waertsilae Nsd Schweiz Ag Einspritzdüse zum einspritzen von brennstoff
EP2365206B1 (en) * 2010-03-05 2014-04-30 Wärtsilä Switzerland Ltd. A nozzle for a fuel injector for internal combustion engines, and method of manufacturing a nozzle
JP5798898B2 (ja) * 2011-11-24 2015-10-21 三菱重工業株式会社 燃料噴射装置
CN102748177B (zh) * 2012-07-26 2015-06-03 余姚市舒春机械有限公司 一种长针式船用柴油机喷油器总成
CN102748178A (zh) * 2012-07-26 2012-10-24 余姚市舒春机械有限公司 一种船用柴油机喷油器总成

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2837606A1 (de) * 1978-08-29 1980-03-06 Daimler Benz Ag Mehrstrahliges einspritzventil
JPS6056165A (ja) * 1983-09-05 1985-04-01 Toyota Central Res & Dev Lab Inc 間欠式渦巻噴射弁
DE3418761A1 (de) * 1984-05-19 1985-11-21 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Einspritzventil
GB9008403D0 (en) * 1990-04-12 1990-06-13 Lucas Ind Plc Fuel injection nozzle

Also Published As

Publication number Publication date
HRP920658B1 (en) 1998-08-31
DK169891D0 (da) 1991-10-04
EP0606371B1 (en) 1995-08-09
DK167502B1 (da) 1993-11-08
JP3027191B2 (ja) 2000-03-27
KR100253673B1 (ko) 2000-05-01
JPH06511064A (ja) 1994-12-08
TW250529B (pl) 1995-07-01
DE69204075D1 (de) 1995-09-14
HRP920658A2 (en) 1994-10-31
DE69204075T2 (de) 1996-04-25
EP0606371A1 (en) 1994-07-20
DK169891A (da) 1993-04-05
KR940702982A (ko) 1994-09-17
WO1993007386A1 (en) 1993-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL169883B1 (pl) Wtryskiwacz paliwa do silników spalinowych PL PL PL
JP4795350B2 (ja) 内燃機械用噴射ノズル
JP4160259B2 (ja) ノズルを備えた切削工具
CN101952099B (zh) 多浇口注射成型装置
CN101294530B (zh) 带有平衡测量伺服阀的内燃机燃料喷射器
CZ197795A3 (en) Electromagnetically controllable valve
US6168098B1 (en) Fuel injector with tubular lower needle guide
US20100294243A1 (en) Fuel injection valve for internal combustion engines
EP0744007B1 (en) A fuel injector for a large two-stroke internal combustion engine
US20220062923A1 (en) Switcher nozzle high efficiency flow insert
PL197042B1 (pl) Sposób wytwarzania paliwowej dyszy wtryskowej
JP5108186B2 (ja) スプレーガン
JPH0673877B2 (ja) 射出成形用バルブノズル
CN102472216A (zh) 电磁式燃料喷射阀
CN1173217A (zh) 小质量通流电枢
CN101614174B (zh) 用于内燃机的设有平衡型计量伺服阀的燃料喷射器
JP7401907B2 (ja) ダイカスト金型用スプールブッシュ
US6039031A (en) Device for fastening and sealing a metering valve in an internal combustion engine fuel injector
EP2292918B1 (en) Fuel injector equipped with a metering servovalve for an internal-combustion engine
EP3115592B1 (en) A control valve for fuel injector and a fuel injector
EP2119903A2 (de) Kraftstoff-Injektor sowie Brennkraftmaschine
EP4197738A1 (en) Nozzle tip
CA1048008A (en) Shut-off valve for control of flow of molten plastic material
WO2004094070A1 (en) Liquid spray gun
JPH09318021A (ja) スラリー燃料噴射弁