PL169632B1 - Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu - Google Patents

Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu

Info

Publication number
PL169632B1
PL169632B1 PL29653692A PL29653692A PL169632B1 PL 169632 B1 PL169632 B1 PL 169632B1 PL 29653692 A PL29653692 A PL 29653692A PL 29653692 A PL29653692 A PL 29653692A PL 169632 B1 PL169632 B1 PL 169632B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
methyl
cefoperazone
alcohol
butyl
general formula
Prior art date
Application number
PL29653692A
Other languages
English (en)
Other versions
PL296536A1 (en
Inventor
Irena Oszczapowicz
Teresa Gumiezna
Original Assignee
Inst Biotechnologii I Antybiot
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Biotechnologii I Antybiot filed Critical Inst Biotechnologii I Antybiot
Priority to PL29653692A priority Critical patent/PL169632B1/pl
Publication of PL296536A1 publication Critical patent/PL296536A1/xx
Publication of PL169632B1 publication Critical patent/PL169632B1/pl

Links

Landscapes

  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu, znamienny tym, źe cefoperazon - wolny kwrs ezcpuscccr slę w mlescrzlzle alkoholu rliiasrczzegz z wczece zgólzym R1OH, w którym Ri ocnacca metyl, etyl, z-pir^sprl, lcoproprl, II rc -butyl, kobusy l tert· butyl l ketonu allfaSyccnego o wcorce ogólnym R2COR3, w którym R2 l R3 zcnrcaają metyl, etyl, n-propyl, lcopropyl, z-butyl, II r^-butyl, lcobutyl l tert-butyl, prcy ccym R2 l R3 mogąbyć takle same lub różne, następnle po odbarwlenlu węglem aktywnym, dodaje roctwór metoksylanu sodowego w alkoholu o wco^e ogólnym RiOH, gdcle Ri ma czaccezle podane powyżej, po ccym ucyskany roztwSr lub cawtesmę cagęszcca slę, a wypadający stopnlowo krystallccny osad soll sodowej ceeoperazozu, kolejno miesca slę, wydcrela l prcemywa stę stosowanym w reakcjl ketonem o wco^e ogólnym R2COR3 lubjego mlescazlną c alkoholem o wcorce ogólnym RiOH, w których Ri, R2 l R3 określono upecedzio l suscy pod amnlejsconym clśnlenlem w temperaturce pokojowej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest nowy i ekonomiczny sposób otrzymywania krystalicznej sol i sodowej cefoperazonu. Cefoperazon jest kwasem 7-[D-(-)-a-(4-etylo-2,3-diokso-1-piperazynokarbonyloamino)-p-hydroksyfenyloacetamido]-3-[5-(1-metylo-1,2,3,4-tetrazolilo)tiometylo]-3-cefemokarboksylowym-4, cefalosporyną trzeciej generacji o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, obejmującym zarówno bakterie Gram-dodatnie jak i Gram-ujemne, w tym także szczepy Pseudomonas aeruginosa. Antybiotyk ten jest szeroko stosowany w infekcjach dróg oddechowych, moczowych, narządów rodnych, przy zapaleniu otrzewnej, zapaleniu opon mózgowych, w infekcjach kości, stawów i skóry. Ponadto, ze względu na bardzo duże stężenie osiągane w żółci cefoperazon stosowany jest przy wszelkich infekcjach dróg żółciowych.
169 632
Efektywność wyleczenia wynosi 80-90% przypadków, obejmujących także infekcje oporne na leczenie innymi antybiotykami.
Sposoby wytwarzania soli sodowej cefopcrazonu znane z opisów patentowych brytyjskie go nr 15080711 amerykańskiego nr 4112090 polegają głównie na: działaniu solą sodową kwasu 2-etylokapronowego na roztwór cefoperazonu - wolnego kwasu w octanie etylu lub acetonie; reakcji wodnego roztworu NaHCO3 z zawiesiną cefoperazonu - wolnego kwasu w wodzie i poddaniu uzyskanego roztworu liofilizacji.
Według przedstawionych metod uzyskuje się omawianą sól cefoperazonu w postaci amorficznej, która odznacza się mniejszą niż forma krystaliczna stabilnością, większą higroskopijnością oraz większą zdolnością do pogłębiania barwy w czasie przechowywania.
Z tego względu bardziej korzystne jest wytwarzanie postaci krystalicznej soli sodowej cefoperazonu. Znane są dwa sposoby otrzymywania tej postaci, przedstawione w polskich opisach patentowych nr 145 167 i 146 540.
W pierwszym z nich sposób przeprowadzania amorficznej soli sodowej cefoperazonu w postać krystaliczną, polega na stopniowym dodawaniu 3-7 krotnej objętości roztworu acetonchlorek metylenu w stosunku obj. 95:5 do wodno-acetonowego roztworu, zawierającego 3-30% (wag./obj.) soli sodowej cefoperazonu. Po mieszaniu, odsączeniu i przemyciu chlorkiem metylenu produkt suszy się pod próżnią w temperaturze 42-45°C. Wydajność omawianego sposobu podana w jednym z przykładów wynosi 95%.
Według drugiego z wymienionych patentów do wodno-acetonowego roztworu soli sodowej cefoperazonu (uzyskanego w reakcji acetonowego roztworu cefoperazonu - wolnego kwasu z wodnym roztworem NaHCO3, Na2CO3 lub 2-etylokapronianu sodu), zawierającego około 14-17% wody, dodaje się w temperaturze 18-25°C, taką ilość acetonu, aby zawartość wody obniżyła się do 3-5%. Po odsączeniu produkt, bez przemywania, suszy się pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze 25-50°C i uzyskuje sól sodową cefoperazonu z wydajnością powyżej 86% i o czystości 89,7%.
Sposobem według wynalazku krystaliczną sól sodową cefoperazonu wytwarza się przez rozpuszczenie cefoperazonu - wolnego kwasu w mieszaninie alkoholu alifatycznego o wzorze RiOH, w którym R1 oznacza metyl, etyl, n-propyl, izopropyl, Ilrz.-butyl, izobutyl i tert-butyl 1 ketonu alifatycznego o wzorze R2COR3, w którym R2 1 R3 oznaczają metyl, etyl, n-propyl, izopropyl, n-butyl, Il-rz.-butyl, izobutyl i tert-butyl, przy czym R2 i R3 mogą być takie same lub różne, następnie po odbarwieniu węglem aktywnym dodaje się roztwór metoksylanu sodowego w alkoholu o wzorze ogólnym RiOH, gdzie R1 ma znaczenie podane powyżej, po czym wytworzony roztwór lub zawiesinę zagęszcza się, a wypadający stopniowo krystaliczny osad soli sodowej cefoperazonu, kolejno miesza się, wydziela i przemywa stosowanym w reakcji ketonem o wzorze ogólnym R2COR3 lub jego mieszaniną z alkoholem o wzorze ogólnym RiOH, w którym Ri, R21 R3 mają znaczenie podane powyżej i suszy pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej.
Najbardziej korzystnymi składnikami mieszaniny, do rozpuszczania cefoperazonu są alkohole o wzorze ogólnym RiOH, gdzie Ri określono uprzednio, takie jak alkohol metylowy, etylowy, n-propylowy, izopropylowy, natomiast najbardziej dogodnymi ketonami o wzorze ogólnym R2COR.3, gdzie R2 i R3 podano powyżej są: aceton, keton dwuetylowy, metylo-ctylowy, dwu-n-propylowy, metylo-n-propylowy, etylo-n-propylowy, dwuizopropylowy, metyloizopropylowy, etyloizopropylowy, metylo-n-butylowy i metylo-izobutylowy.
Jak stwierdzono eksperymentalnie do rozpuszczenia cefoperazonu-wolnego kwasu, sposobem według wynalazku, stosuje się mieszaninę wymienionych rozpuszczalników to jest alkoholu o wzorze ogólnym RiOH oraz ketonu o wzorze ogólnym R2COR3, w których Ri, R21 R3 zostały podane powyżej, w stosunku od 1:1 do 8:1 (v/v), korzystnie od 1:1 do 4:1, przy czym stosunek ten zależy od rodzaju użytych rozpuszczalników. Najmniejszą ilość rozpuszczalników do otrzymania roztworu cefoperazonu-wolnego kwasu zuzywa się przy zastosowaniu najprostszego z ketonów t.j. acetonu. Użycie wyższych ketonów zwiększa łączną ilość omawianych rozpuszczalników w sposób wyraźniejszy niż w przypadku użycia wyższych alkoholi (por. przykład I i VI oraz I i VIII).
169 632
Odmiennie niż w wymienionych patentach, do otrzymania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu używa się sposobem według wynalazku metoksylan sodowy w postaci roztworu w stosowanym w reakcji alkoholu o wzorze ogolnym RiOH, gdzie R1 przedstawiono uprzednio. W sposobie według wynalazku zastosowano 10-90%, korzystnie 40-75% nadmiar CHaONa.
Użyty metoksylan sodowy odznacza się szeregiem zalet między innymi jest stosunkowo tani, dobrze rozpuszcza się w alkoholu o wzorze ogólnym RiOH, stosowanym w omawianym procesie, a ponadto po reakcji z cefoperazonem, odmiennie od innych związków stosowanych zazwyczaj do wydzielania soli sodowych cefalosporyn, rozkłada się do alkoholu metylowego i wody, a więc nie zanieczyszcza środowiska reakcji. Przykładowo przy użyciu 2-etylokapronianu sodowego, w procesie wytwarzania soli sodowej wydziela się kwas 2-etylokapronowy, który dobrze rozpuszcza się w środowisku reakcji i utrudnia lub wręcz uniemożliwia krystalizację cefoperazonu. Istotne jest przy tym, że część wody zostaje następnie usunięta z mieszaniny reakcyjnej podczas jej odparowywania. Reakcja cefoperazonu-wolnego kwasu z metoksylanem sodowym zachodzi w temperaturze 0-40°C, korzystnie 15-25°C.
Ze względu na łatwy rozkład metoksylanu sodu pod wpływem wody, jej zawartość w alkoholu o wzorze ogólnym, RiOH, w którym Ri określono powyżej, stosowanym do rozpuszczenia tego związku, powinna być niższa niż 0,1%. Natomiast zawartość wody w ketonie o wzorze ogólnym R2COR3, gdzie R2 i R3 podano poprzednio, może być nieco wyższa lecz nie powinna przekraczać wartości 0,2%.
Krystalizacja soli sodowej cefoperazonu rozpoczyna się w niektórych przypadkach już w czasie wkraplania roztworu CHaONa (np. przy zastosowaniu mieszaniny alkoholu etylowego i acetonu) lub też w czasie stopniowego odparowywania mieszaniny reakcyjnej w temperaturze 10-15°C (np. przy użyciu alkoholu metylowego i acetonu).
Dalsze mieszanie w podanej temperaturze przyczynia się do maksymalnego w podanych warunkach wydzielenia produktu, dzięki czemu tytułową sól uzyskuje się z wysoką wydajnością 86-95,5%.
Przy odparowywaniu mieszaniny reakcyjnej, sposobem według wynalazku, należy stopniowo usunąć, w zależności od rodzaju użytego alkoholu i ketonu o wzorach ogólnych odpowiednio RiOH i R2COR3, gdzie Ri, R2 i R3 przedstawiono uprzednio, od 70 do 90% obj. wyjściowej ilości rozpuszczalników. Z tego powodu stosunek objętościowy wymienionego alkoholu 1 ketonu w czasie zagęszczania ulega stopniowej zmianie i jest zależny od ich parcjalnych prężności par. Po zakończeniu odparowywania, w czasie mieszania krystalicznego osadu soli stosunek ten mieści się w granicach od 3:1 do 99:1 (v/v), korzystnie od 4:1 do 40:1 (patrz tabela 1).
Przy rozpatrywaniu proporcji rozpuszczalników w czasie krystalizacji soli sodowej cefoperazonu nieoczekiwanie zauważono interesujące, nieznane dotychczas zależności. Najwyższą proporcję uzyskuje się w przypadku użycia najprostszego z ketonów t.j. acetonu. Niezależnie od użytego alkoholu wynosi ona około 34:1 t.j. od 30,84:1 dla metanolu (przykład I) do 37,90 dla n-butanolu (przykład VI).
Przy użyciu wyższych ketonów omawiana wartość stopniowo zmniejsza się, przykładowo dla ketonu metylo-etylowego zawarta jest w granicach od 15,24:1 (przy zastosowaniu metanolu, przykład IV) do 7,85:1 (przy użyciu izopropanolu, przykład XI), natomiast dla ketonu metylo-n-propylowego i metanolu wynosi ona 6,60:1 (przykład VII), zaś dla ketonu metylo-izopropylowego 1 metanolu - odpowiednio 3,15:1 (przykład VIII). Po odparowaniu 70-90% wyjściowej objętości mieszaniny reakcyjnej uzyskuje się mieszaniny rozpuszczalników o składach podanych w tabeli 1.
169 632
Tabela 1
Nr przykładu Rozpuszczalniki użyte podczas // reakcji / skład mieszaniny po odparowaniu Zawartość w % objętościowych
alkoholu ketonu wody innych
I. alkohol metylowy, aceton 74,73 24,87 0,20 0,20
IV. alkohol metylowy, keton metylo-etylowy 80,33 19,05 0,32 0,30
VIII. alkohol metylowy, keton metylo-izobutylowy 83,99 15,38 0,15 0,48
m. alkohol n-propylowy, aceton 72,98 26,49 0,20 0,33
Powyższe dane wskazują, że uzyskane mieszaniny, zawierające niewielkie ilości wody i zanieczyszczeń po uzupełnieniu ich składu do proporcji wymaganych do rozpuszczenia cefoperazonu - wolnego kwasu, mogą być użyte ponownie do procesu wytwarzania krystalicznej soli tego antybiotyku. I tak zgodnie z przykładem I, uzyskany skład (tabela .1) należy uzupełnić do wartości (v/v) 69,19% metanolu i 30,43% acetonu przez dodanie -8,0% acetonu.
Możliwość ponownego użycia stosowanych w omawianej reakcji rozpuszczalników znacznie obniża koszty metody otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu i czyni ją bardziej ekonomiczną od przedstawionych w polskich opisach patentowych nr 145 167 i nr 146 540.
Według omawianego wynalazku czas reakcji wynosi ~7 godzin, a więc jest krótszy od czasu podanego w patencie polskim nr 146 540, wynoszącym około 9 godzin.
Według wynalazku sól sodową cefoperazonu wytwarza się praktycznie w warunkach bezwodnych, maksymalna zawartość wody w mieszaninie reakcyjnej po zakończeniu krystalizacji wynosi 0,5%, podczas gdy zawartość wody w warunkach krystalizacji według opisu patentowego 146 540 mieści się w granicach od 3-5%. Z tego powodu suszenie produktu jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku analogicznej soli sodowej cefoperazonu uzyskanej według polskiego opisu patentowego nr 145 167 z mieszaniny acetonu i wody lub zgodnie z patentem polskim nr 146 540 - z mieszaniny acetonu, chlorku metylenu i wody. Według wymienionych patentów suszenie powinno być prowadzone odpowiednio w temperaturze do 42°C łub 25-50°C pod próżnią. Natomiast sposobem według wynalazku produkt, ze względu na niewielką ilość wody zawartej w mieszaninie reakcyjnej (< 0,5%), a także w produkcie po odsączeniu, może być suszony w temperaturze pokojowej ~20°C pod próżnią. Zawartość rozpuszczalników organicznych po suszeniu w warunkach według wynalazku wynosi poniżej 0,3%.
Uzyskana sposobem według wynalazku krystaliczna postać soli sodowej cefoperazonu jest identyczna z postacią analogicznego antybiotyku (Cefobidu) firmy Pfizer. Wskazują na to rentgenogramy obu produktów.
Czystość wytworzonej zgodnie z wynalazkiem soli sodowej cefoperazonu jest wyzsza od podanej w opisie patentowym polskim nr 146 540 (89,7%) i wynosi od 90,5 do 93,5% w przeliczeniu na bezwodny wolny kwas.
Przedstawione dane w pełni ilustrują, że w stosunku do znanych metod wytwarzania krystalicznej postaci soli sodowej cefoperazonu sposób według wynalazku odznacza się szeregiem istotnych korzyści, takich jak:
- krótszy czas procesu,
- możliwość podwyższenia czystości soli sodowej w stosunku do wyjściowego wolnego kwasu, ze względu na usuwanie części zanieczyszczeń w warunkach procesu krystalizacji sposobem według wynalazku,
169 632
- zastosowanie metoksylanu sodowego nie używanego w innych metodach wytwarzania soli sodowej cefoperazonu oraz nie zanieczyszczającego środowiska reakcji (ze względu na rozkład do melanolu i wody),
- możliwość suszenia produktu już w temperaturze pokojowej z powodu prowadzenia procesu w warunkach bezwodnych i znikomej zawartości wody w produkcie po odsączeniu,
- wysoka wydajność,
- wyższa czystość produktu,
- dodatkowo istnieje możliwość ponownego użycia do omawianej reakcji odparowanych z mieszaniny reakcyjnej rozpuszczalników po ich odpowiednim uzupełnieniu, stosowanym do rozpuszczenia cefoperazonu - kwasu, alkoholem o wzorze ogólnym RiOH lub ketonem o wzorze ogólnym R2COR3, w których R1, R2 i R 3 określono poprzednio. Obniża to w znacznym stopniu koszty procesu.
Przykład I. 180 g (0,28 mola) cefoperazonu - wolnego kwasu o czystości 92% w przeliczeniu na bezwodny preparat, rozpuszcza się w mieszaninie 5 dm3 alkoholu metylowegox) oraz 2,2 dm3 acetonu, po czym dodaje 22 g węgla aktywnego, miesza w temperaturze pokojowej w ciągu 30 minut i sączy. Do tak uzyskanego roztworu wkrapla się w ciągu 20 minut w temperaturze pokojowej roztwór 26 g (0,48 mola) metoksylanu sodowego w 1,2 dm3 alkoholu metylowego , miesza dalsze 20 minut, po czym zatęża pod próżnią w temperaturze 10-15°C w czasie około 1,5 godziny do objętości 2,5 dm3 (odparowuje się około 70% wyjściowej ilości rozpuszczalników), co powoduje stopniową krystalizację soli sodowej cefoperazonu.
x) Zawartość wody w wymienionych rozpuszczalnikach wynosiła 0,1%.
Otrzymaną zawiesinę kryształów miesza się w podanej temperaturze, sączy, przemywa 1 x 250 i 3 x 150 cm3 acetonu i suszy pod próżnią (0,5 -1 kPa) w temperaturze pokojowej.
Uzyskuje się 177,6 soli sodowej cefoperazonu, co stanowi 95,5% wydajności teoretycznej. Czystość oznaczona metodą HPLC w przeliczeniu na:
bezwodny, wolny kwas - 93,3% zawartość wody - 3,9% zawartość sodu - 3,9*10 zawartość rozpuszczalników (aceton + alkohol metylowy) - 0,19% pH (25%, wodnego roztworu) - 4,9
Absorbancja przy - 425 nm - 0,094
Powyższe wyniki wskazują, że czystość uzyskanej soli jest zgodna z wymaganiami Farmakopei USP XXII, gdzie parametr ten powinien być zawarty w granicach od 87 do 101,5% w przeliczeniu na bezwodny, wolny kwas, pH 25% wodnego roztworu wynosi 4,5 - 6,5, zaś zawartość wody <5,0%.
Według oznaczeń metodą chromatografii gazowej uzyskano następujące składy objętościowe mieszaniny przez rozpuszczeniem cefoperazonu - wolnego kwasu (1), mieszaniny po wkropleniu roztworu metoksylanu sodowego (2) oraz przesączu (9), wskazujące na warunki, w których przebiega proces krystalizacji:
1) alkohol metylowy - 6>9,99%o aceton - 30,31 % woda - 0,10% inne - 0,20%
Stosunek objętościowy alkoholu metylowego i acetonu wynosi 2,28 : 1.
2) alkohol metylowy - 73,55% aceton - 26,10% woda - 0,15% inne - 0,20%
Stosunek objętościowy alkoholu metylowego i acetonu wynosi 2,81 : 1.
9) alkohol metylowy - 96,23% aceton - 3,12%
169 632 woda - 0,20% inne - 0,33%
Stosunek objętości alkoholu metylowego i acetonu wynosi 30,84 : 1.
Przykład II. 18 g (0,028 mola) cefoperazonu - wolnego kwasu o czystości 92% w przeliczeniu na bezwodny preparat, rozpuszcza się w mieszaninie 0,8 dm3 bezwodnego alkoholu etylowego oraz 0,35 dm3 acetonu i odbarwia w ciągu 30 minut przy użyciu 23 g węgla aktywnego. Do otrzymanego przesączu wkrapla się w ciągu 30 minut w temperaturze pokojowej 2,7 g (0,05 mola) roztworu metoksylanu sodu w 0,4 dm3 bezwodnego alkoholu etylowego i zagęszcza pod próżnią w temperaturze 10-12°C do objętości 300 cm3 (odparowanie około 80% wyjściowej ilości rozpuszczalników). Zagęszczenie prowadzi się w ciągu 2 godz. w temperaturze 10-15°C, po czym miesza dalsze 4 godziny w podanej temperaturze. Wydzielony, krystaliczny osad sączy się przemywa 1 x 30 i 3 x 20 cm3 bezwodnego alkoholu etylowego i suszy w temperaturze pokojowej pod próżnią.
Uzyskuje się 16,9 g soli sodowej cefoperazonu, co stanowi 90,9% wydajności teoretycznej. Czystość według oznaczeń metodą HPLC (w przeliczeniu na bezwodny kwas) - 93,1% zawartość wody - 3,8% zawartość sodu -3,1%
Zawartość rozpuszczalników (alkohol etylowy + aceton) - 0,25%
Absorbancja przy - 425 nm - 0,140
Według oznaczeń metodą chromatografii gazowej składy mieszanin reakcyjnych (1), (2)) i (3) (wg oznaczeń podanych w przykładzie I) są następujące:
1) alkohol etylowy - 69,95% aceton - 30,60% woda - 0,22% inne - 0,23%
Stosunek objętościowy alkoholu etylowego i acetonu wynosi 2,29 : 1.
2) alkohol etylowy - 77,90% aceton -21,54% woda - 0,28% inne - 0,28%
Stosunek objętościowy alkoholu etylowego i iaeetnuu wynosi3.60 : 1.
3) alkohol etylowy - 95,62% aceton - 2,56% woda - 0,09% inne - 0,03%
Stosunek objętościowy alkoholu etylowego i acetonu wynosi 37,35 : 1.
Przykład III. Postępując analogicznie jak w przykładzie II lecz stosując alkohol n-propylowy (0,6 dm3) i aceton (0,25 dm3) i odparowując w czasie 1,5 godz. około 75% wyjściowej objętości rozpuszczalników uzyskuje się 16,8 g soli sodowej cefoperazonu, co stanowi 90,4% wydajności teoretycznej.
Czystość oznaczona metodą HPLC (w przeliczeniu na bezwodny, wolny kwas) - 90,8%
Zawartość wody - 4,2%
Zawartość sodu - 3,0%
Absorbancja przy - 425 nm - 0,115
Zgodnie z oznaczeniami metodą chromatografii gazowej składy mieszanin reakcyjnych (1), (2) i (3) (wg oznaczeń z przykładu I) są następujące:
1) alkohol n-propylowy - 70,35% aceton - 30,10%
169 632 woda - 0,30% inne - 0,25%
Stosunek objętościowy alkoholu n-propylowego i acetonu wynosi 2,33 : 1.
2) alkohol n-propylowy - 77,82% aceton - 22,,5% woda - 0,,3% inne - 0,,3)%
Stosunek objętościowy alkoholu n-propylowego i acetonu wynosi 3,46 : 1.
3) alkohol n-propylowy - 95,,7% aceton - 2,,0% woda - 0,,0% inne - 0,35%
Stosunek objętościowy alkoholu n-propylowego i acetonu wynosi 39,89 : 1. Przykład IV. Postępując analogicznie jak w przykładzie I, lecz stosując alkohol metylowy (1 dm3) i keton metyloetylowy (0,34 dm') i odparowując w czasie 1 godziny około 85% wyjściowej objętości rozpuszczalników, sól sodową cefoperazonu po odsączeniu, przemywa się 1 x 30 i 2 x 20 cm' mieszaniny ketonu metylo-etylowego i alkoholu metylowego w stosunku 5:1.
Czystość oznaczona metodą HPLC (w przeliczeniu na bezwodny, wolny kwas) -91,8% zawartość wody - 4,4% pH 25%, wodnego roztworu - 5,2%
Absorbancja przy - 425 nm - 0,11 %
Zgodnie z oznaczeniami metodą chromatografii gazowej składy objętościowe mieszanin (1), (2) i (3), (według oznaczeń podanych w przykładzie I) są następujące:
1) alkohol metylowy - 74,55% keton metylowo-etylowy - 24,95% woda - 0,28% inne - 0,22%
Stosunek objętościowy alkoholu metylowego i ketonu metylo-etylowego wynosi 3,02 : 1.
2) alkohol metylowy - 76,74% keton metylo-etylowy - 22,52% woda - 0,33% inne -0,41%
Stosunek objętościowy alkoholu metylowego i ketonu metylo-etylowego wynosi 3,40: 1.
3) alkohol metylowy - 92,98% keton metylo-etylowy - 6,10% woda - 0,47% inne - 0,45%
Stosunek objętościowy alkoholu metylowego i ketonu metylo-etylowego wynosi 15,24 : 1.
Przykła d y. V - XI. Postępując analogicznie jak w przykładzie II, lecz stosując inne rozpuszczalniki uzyskuje się sól sodową cefoperazonu o czystości i z wydajnościami przedstawionymi w tabeli 2.
169 632
Tabeli a 2
Czystość wg HPLC (w przeliczeniu na bezwodny kwas) ci & 90,5 oo σ\ 92,8 91,093,0 93,0
Zawai-toćc wody w soli sodowej cefoperazonu w % σγ ni U© Tt in ni 5,0 2,9 1 3,83,1 ni
Wydajność w % q, ci σ\ 91,m5 86,0 86,5 90,1 91,591,0 91,0
Ilojsć otrzymanej soli sodowej cefoperazonu wg O <q 16,8 17,016,9 16,9
Rozpuszczalniki do przemycia osadu; stosunek objętościowy rozpuszczalników aceton aceton metanol i keton metylo-n-propylowy 1: 5 j 1--- metanol i keton metyloizobutylowy 1:6 etanol i keton metyloetylowy 1 -5 n-propanol i keton metylo- etylowy 1 : 6 izopropanol i keton metyloe- tylowy 1 : 5
Ilość odparowanego rozpuszczalnika w mieszaninie reakcyjnej w % wyjściowej objętości m 00 oo -, 90 06 08 85 O oo
Stosumk objętości rozpuszczalnika w mieszaninie reakcyjnej podczas krystalizacji 315,7 : 1 O\ rc 6,60: 1 1/Ί ni 11,55. 1 8,^0: 1 7,85 1
Stosumk objętościowy rozpuszczalnika do rozpuszczonego cefoperazonu kwasu c- C4 ci 1,25: 1 5,9)2 : 1 7,50: 1 2,14 : 1,25 : 2,:27 i 1
Iloćć rozpuszczalnika do rozpuszczenia cefoperazonu wolnego kwauu w cm' izopropanol - 500 aceton - 220 n-butanol - 500 aceton - 400 metanol - 1300 keton-metylo-npropytowy - 220 metanol - 1200 keton metylo-izobutyfowy - 160 etanol - 600 keton metylo-etylowy - 280 n-propanol - 500 ketoć metylo-etylowy - 400 izopropanol - 500 keton metylo-etylowy - 220
Na przykładu > ·—1 > »—l > VIII IX X IX
169 632
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 2,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu, znamienny tym, że cefoperazon - wolny kwas rozpuszcza się w mieszaninie alkoholu alifatycznego o wzorze ogólnym RiOH, w którym R1 oznacza metyl, etyl, n-propyl, izopropyl, II rz.-butyl, izobutyl i tert-butyl i ketonu alifatycznego o wzorze ogólnym R2COR3, w którym R2 i R3 oznaczają metyl, etyl, n-propyl, izopropyl, n-butyl, II rz.-butyl, izobutyl i tert-butyl, przy czym R2 i R3 mogą być takie same lub różne, następnie po odbarwieniu węglem aktywnym, dodaje roztwór metoksylanu sodowego w alkoholu o wzorze ogólnym RiOH, gdzie R1 ma znaczenie podane powyżej, po czym uzyskany roztwór lub zawiesinę zagęszcza się, a wypadający stopniowo krystaliczny osad soli sodowej cefoperazonu, kolejno miesza się, wydziela i przemywa się stosowanym w reakcji ketonem o wzorze ogólnym R2COR3 lub jego mieszaniną z alkoholem o wzorze ogólnym Ri OH, w których R1, R2 i R3 określono uprzednio i suszy pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do rozpuszczenia cefoperazonu - wolnego kwasu stosuje się mieszaninę alkoholu o wzorze ogólnym RiOH i ketonu o wzorze ogólnym R2COR3, w których Ri, R2 i R3 mają znaczenie podane powyżej, w proporcji od 1:1 do 8:1 (v/v), korzystnie od 1:1 do 4:1.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako alkohole o wzorze ogólnym RiOH stosuje się korzystnie alkohol metylowy, etylowy, n-propylowy i izopropylowy.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako ketony o wzorze ogólnym R2COR3 stosuje się korzystnie aceton, keton dwuetylowy, metylo-etylowy, dwu-n-propylowy, metylo-npropylowy, etylo-n-propylowy, dwuizopropylowy, metylo-izopropylowy, etylo-izopropylowy, metylo-n-butylowy i metylo-izobutylowy.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się nadmiar metoksylanu sodowego wynoszący od 10 do 90%, korzystnie od 40 do 75%.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reakcja cefoperazonu - wolnego kwasu z metoksylanem sodowym zachodzi w temperaturze 0-40°C, korzystnie 15-25°C.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze po zagęszczeniu mieszaniny reakcyjnej krystalizacja soli sodowej cefoperazonu zachodzi w mieszaninie alkoholu w wzorze ogólnym RiOH i ketonu o wzorze ogólnym R2COR3, w którym R1, R2 i R3 przedstawione uprzednio, w stosunku od 3:1 do 99:1 (v/v), korzystnie od 4:1 do 40:1.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zagęszczanie mieszaniny reakcyjnej prowadzi się w temperaturze 0-40°C, korzystnie 10-15°C.
PL29653692A 1992-11-09 1992-11-09 Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu PL169632B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29653692A PL169632B1 (pl) 1992-11-09 1992-11-09 Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29653692A PL169632B1 (pl) 1992-11-09 1992-11-09 Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL296536A1 PL296536A1 (en) 1994-05-16
PL169632B1 true PL169632B1 (pl) 1996-08-30

Family

ID=20058830

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29653692A PL169632B1 (pl) 1992-11-09 1992-11-09 Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169632B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL296536A1 (en) 1994-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH02167286A (ja) クラバラン酸の塩、その製法及び用途
EP0112550B1 (de) Kristallisierte Cephem-Säureadditionssalze und Verfahren zu ihrer Herstellung
LU87432A1 (fr) Sels de cephalosporine,melanges contenant ces sels et procede de preparation du sel d&#39;addition d&#39;acide sulfurique
EP0118196B1 (en) Process for the manufacture of highly crystalline sodium cefoperazone
LU86540A1 (fr) Sels de cephalosporine et compositions injectables
DE2527653C3 (de) Cephalosporine, Verfahren zu ihrer Herstellung und Arzneimittel
US5726170A (en) Clavulanic acid salts
US20020193587A1 (en) Penicillin crystal and process for producing the same
PL169632B1 (pl) Sposób otrzymywania krystalicznej soli sodowej cefoperazonu
AU702968B2 (en) Clavulanic acid salts
EP0080944B1 (fr) Nouveaux dérivés de céphalosporines substitués en position 3 par un groupe hétérocycle thiométhyl, procédé de préparation desdits composés et compositions pharmaceutiques en contenant
EP0044238B1 (fr) Dérivés de céphalosporines sulfoxydes, procédé de préparation et compositions pharmaceutiques en contenant
EP3875453A1 (en) Method for manufacturing calcobutrol
JPS6115885A (ja) セフタジイムの製造
EP0101170B1 (en) Process for the manufacture of sodium cefoperazone
US3947415A (en) Cefamandole derivatives
JPH0144189B2 (pl)
KR0169534B1 (ko) 고밀도의 고결정성 세포페라존 나트륨염 및 그의 제조방법
EP0381915B1 (en) Process for preparing alkali metal salts of 3,7-substituted 7-aminocephalosporanic acid derivatives.
HU180455B (en) Process for preparing crystallic methanolate of sodium salt of 7-/d-alpha-formyl-oxy-alpha-phenyl-acetamido/-3-/1-methyl-1h-tetrazol-5-yl-thiomethyl/-3-cefem-4-carboxylic acid
EP0181940A1 (en) Cephalosporin derivatives
US4430500A (en) Process for purifying cephalosporin compounds
KR100295771B1 (ko) 7β-(2디-2-아미노-2-카르복시-에틸티오아세트아미도)-7α-메톡시-3-(1-메틸-1에이치-테트라졸-5-일)-티오메틸-3-세펨-4-카르본산나트륨염7수화물의제조방법
KR100512870B1 (ko) 7α-메톡시세팔로스포린 유도체 나트륨염 7수화물의제조방법
KR19980702445A (ko) 클라불란 산 염류

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091109