PL168878B1 - Mieszanka weglowa do elementów paliwowych artykulów tytoniowych PL PL PL PL PL - Google Patents

Mieszanka weglowa do elementów paliwowych artykulów tytoniowych PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL168878B1
PL168878B1 PL92295024A PL29502492A PL168878B1 PL 168878 B1 PL168878 B1 PL 168878B1 PL 92295024 A PL92295024 A PL 92295024A PL 29502492 A PL29502492 A PL 29502492A PL 168878 B1 PL168878 B1 PL 168878B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sodium
fuel
blend
tobacco
binder
Prior art date
Application number
PL92295024A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295024A1 (en
Inventor
Dennis M Riggs
Alvaro Gonzalez-Parra
Original Assignee
Reynolds Tobacco Co R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reynolds Tobacco Co R filed Critical Reynolds Tobacco Co R
Publication of PL295024A1 publication Critical patent/PL295024A1/xx
Publication of PL168878B1 publication Critical patent/PL168878B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/10Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/16Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes of tobacco substitutes
    • A24B15/165Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes of tobacco substitutes comprising as heat source a carbon fuel or an oxidized or thermally degraded carbonaceous fuel, e.g. carbohydrates, cellulosic material
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/10Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D1/00Cigars; Cigarettes
    • A24D1/22Cigarettes with integrated combustible heat sources, e.g. with carbonaceous heat sources

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Inert Electrodes (AREA)

Abstract

1. Mieszanka weglowa do elementów paliwowych artykulów tytoniowych, za- wierajaca jednorodna mieszanine od okolo 60 do 99% wag. wegla, od okolo 1 do 20% wag. spoiwa i do 20% wag. tytoniu, zna- mienna tym, ze spoiwo stanowi mieszanine spoiwa o niskiej zawartosci sodu, majacego naturalny poziom sodu ponizej 3000 czesci na milion, a korzystnie ponizej 1500 czesci na milion, oraz domieszki zwiazku sodu, podnoszacej ostateczny poziom sodu (Na) w mieszance do wysokosci od okolo 3000 do okolo 20000 czesci na milion. FIG. 1 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mieszanka węglowa do elementów paliwowych artykułów tytoniowych.
Z opisu zgłoszeniowego EP nr 419 981 jest znana węglowa mieszanka do elementów paliwowych artykułów dopalenia, stanowiącajednorodną mieszaninę węgla, do około 20 % wag. tytoniu i do około 20% wag. źródła wiążącego (spoiwo). Jednakże elementy paliwowe zawierające taką mieszankę mają trudne do kontrolowania poziomy energii, tj. ciepło tlenia i ciepło zaciągania.,Parametry te usiłowano kontrolować przez modyfikację projektu elementu paliwowego, np. poprzez zmianę liczby i rozmieszczenia kanałów przechodzących przez element paliwowy i/lub na jego obwodzie. Opcjonalnie wprowadzono do mieszanki dodatki takie jak opóźniacze i modyfikatory spalania, katalizatory tlenku węgla. itp.
Celem wynalazku jest opracowanie mieszanki węglowej do elementów paliwowych artykułów tytoniowych, w której będzie łatwiejsze kontrolowanie poziomów energii węglowych elementów paliwowych, tak aby można było zmieniać zaprojektowane parametry artykułów tytoniowych z zastosowanymi takimi elementami paliwowymi, na bazie kontrolowanej ilości energii wytwarzanej przez elementy paliwowe. W praktyce chodzi o uzyskanie łatwości przypalenia elementu paliwowego, kontrolowania czasu tlenia się węglowego elementu paliwowego, zwiększenie temperatury tlenia spalonego elementu paliwowego i regulowanie temperatury zaciągania się spalonym elementem paliwowym.
Węglowa mieszanka do elementów paliwowych artykułów tytoniowych, zawierająca jednorodną mieszaninę od około 60 do 99% wag. węgla, od około 1 do 20% wag. spoiwa i do 20% wag. tytoniu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że spoiwo stanowi mieszaninę
168 878 spoiwa o niskiej zawartości sodu, maj ącego naturalny poziom sodu poniżej 3000 części na milion a korzystnie, poniżej 1500 części na milion oraz domieszki związku sodu, odnoszącej ostateczny poziom sodu (Na) w mieszance do wysokości od około 3000 do około 20000 części na milion.
Korzystnie spoiwo stanowi mieszaninę spoiwa na bazie soli sodu i spoiwa o niskiej zawartości sodu, mającego zawartość sodu poniżej 3000 części na milion. Domieszkę korzystnie stanowi związek sodu wybrany z grupy złożonej z węglanu sodu, octanu sodu, szczawianu sodu i jabłczanu sodu.
Spoiwo korzystnie zawiera dodatkowo niepalny materiał wypełniający, zwłaszcza w postaci węglanu wapnia lub spiekanego węglanu wapnia.
Spoiwem o niskiej zawartości sodu może być spoiwo alginianowe, a zwłaszcza alginian amonu.
Domieszka korzystnie zawiera od około 3500 do około 9000 części na milion· węglanu sodu.
Według wynalazku nieoczekiwanie stwierdzono, że czynnikiem kontrolującym poziomy energii elementów paliwowych podczas zaciągania się i tlenia w węglowych elementach paliwowych opisanego powyżej typu jest określona zawartość sodu, która dodatkowo ma korzystny wpływ na zapalność takich elementów paliwowych.
Ilość sodu zawartego w elementach paliwowych oraz postać, w jakiej sód jest włączany w proces produkcji elementu paliwowego, mają znaczny wpływ na charakterystykę spalania elementu paliwowego. Zatem dla poprawienia warunków spalania artykułów tytoniowych i uzyskania kontroli nad charakterystyką spalania elementów paliwowych, można zmieniać ilość sodu dodawanego podczas procesu produkcji elementów paliwowych i formę, w jakiej jest on dodawany.
Jedna z zalecanych w wynalazku mieszanek paliwowych obejmuje jednorodną mieszaninę od około 80 do 90% wagowych węgla, od około 1 do 20% wagowych spoiwa i sód (Na) w ilości od około 2000 do około 20000 części na milion.
Inna zalecana mieszanka paliwowa według wynalazku obejmuje jednorodną mieszankę od około 60 do 98% wagowych węgla, od około 1 do 20% wagowych spoiwa, od około 1 do 20% wagowych tytoniu i sód (Na) w ilości od około 2000 do około 20000 części na milion.
Według wynalazku zalecane są węglowe mieszanki paliwowe, które obejmują trójskładnikową mieszaninę ' węgla, spoiwa o niskim poziomie sodu oraz dodatku sodu w postaci np. Na2CO3 tak, aby poziom sodu był rzędu 2000 do 20000 części na milion.
Jeśli jest to pożądane, do mieszanki paliwowej można dodać niepalny materiał wypełniający taki jak węglan wapnia, spiekany węglan wapnia itp., aby pomagał w kontrolowaniu energii wytwarzanej przez element paliwowy podczas spalania, przez redukcję ilości zawartego w nim materiału palnego. Materiał wypełniający stanowi typowo mniej niż około 50% wagowych mieszanki paliwowej, korzystnie mniej niż około 30% wagowych, najkorzystniej od około 5 do 20% wagowych.
Właściwy wybór mieszanki paliwowej pozwala na sterowanie wydawanej energii-podczas zaciągania (ciepło konwekcyjne), podczas tlenia (ciepło promieniowania i/lub konwekcyjne), polepsza zapalność elementu paliwowego i polepsza ogólne wytwarzanie aerozolu w papierosach.
Węglem używanym w mieszance paliwowej może być jakikolwiek typ węgla, aktywowany lub nieaktywowany, ale zalecany jest węgiel klasy żywnościowej o średnicach rozmiarów cząstek około 12 mikronów.
Stosowanymi spoiwami są spoiwa lub mieszaniny spoiw, zawierające mniej niż około 3000 części na milion, korzystnie mniej niż około 1500 części na milion sodu (tj. spoiwa o małej naturalnej zawartości sodu), najkorzystniej nie stanowiące soli sodu. Dopuszczalne spoiwa stanowią szczególnie zalecany alginian amonu, karboksymetylocelulozę itp. Spoiwa będące solami sodu (takie jak sodowa karboksymetyloceluloza), mogą być również użyte, ale powinny zostać rozcieńczone domieszką z innymi spoiwami o niskiej zawartości sodu dla zredukowania całkowitej zawartości sodu do żądanego zakresu 2000 do 20000 części na milion. Okazało się, że dla wynalazku zawartość sodu pochodząca z soli sodowej spoiwa nie jest tak efektywna jak sód dodawany do mieszanki paliwowej w innych formach. Nieoczekiwanie także okazało się, że dla wynalazku jest ważny nie tylko poziom sodu w ostatecznym elemencie paliwowym, ale że także duże znaczenie ma źródło sodu. Najbardziej zalecanym źródłem sodu do użytku w mieszankach paliwowych według wynalazku jest węglan sodu (Na2CO3). Dodanie węglanu sodu
168 878 jako roztworu wodnego skutecznie zapewnia osiągnięcie wymaganego według wynalazku poziomu sodu w mieszance paliwowej. Jakkolwiek zaleca się dodatek sodu przez użycie wodnych roztworów związków sodu o różnych stężeniach (np. 0,1%-10%, lepiej 0,5-7%) to jednak można zastosować inne metody, np. dodatek do węglanu sodu suchej domieszki związku sodu, takiego jak octan sodu, szczawian sodu, jabłczan sodu itp. Jednakże źródła sodu takie jak chlorek sodu (NaCl), nie są szczególnie aktywne.
Jak opisano powyżej, swobodne zmiany poziomu sodu (Na) w mieszance paliwowej w zakresie od około 2000 do 20000 części na milion (całkowita zawartość Na = naturalny Na + dodany Na), zmierzone przy użyciu sprzężonej indukcyjnie plazmowo-atomowej spektroskopii emisyjnej (ICP-AES) pozwalają, by otrzymany element paliwowy miał wybrane, określone właściwości spalania.
Inne dodatki, które mogąbyć dodane do mieszanki paliwowej według wynalazku obejmują związki zdolne do uwolnienia amoniaku w warunkach spalania mieszanki paliwowej. Takie związki okazały się użyteczne w ilości około 0,5 do 5,0%, korzystnie od około 1 do 4%, najkorzystniej od około 2 do 3%, dla zredukowania poziomów pewnych związków karbonylowych w produktach spalania elementu paliwowego. Odpowiednie związki uwalniające amoniak podczas spalania mieszanki paliwowej obejmują mocznik, nieorganiczne i organiczne sole (np. węglan amonu, alginian amonu lub fosforan jedno-, dwu lub trój-amonowy), cukry aminowe (np. prolino-fruktoza lub asparagino-fruktoza), aminokwasy, szczególnie α-aminokwasy (np. glutamina, glicyna, asparagina, prolina, alanina, cysteina, kwas asparaginowy, fenyloalanina lub kwas glutaminowy), dwu- lub trójpeptydy, czwartorzędowe związki amonowe itp.
Jednym ze szczgólnie zalecanych związków uwalniających amoniak są związki aminowe kwasu asparaginowego. Dodanie asparaginy (Asn) do mieszanki paliwowej w ilości około 1 % do około 3% pozwala na zredukowanie związków karbonylowych wytworzonych podczas spalania.
Gdy poziom sodu w mieszance paliwowej waha się od około 3500 do 9000 części na milion, wówczas uzyskuje się łatwość przypalenia elementu paliwowego.
W innym wykonaniu wynalazku można kontrolować czas tlenia się spalanego węglowego elementu paliwowego, dzięki modyfikowaniu zawartości sodu w mieszance paliwowej w zakresie od około3000 do około 9000 części na milion.
W innym wykonaniu mieszanki według wynalazku można uzyskać zwiększenie temperatury tlenia palącego się węglowego elementu paliwowego przez regulowanie zawartości sodu w elemencie paliwowym w zakresie między około 2500 do około 10000 części na milion.
W jeszcze innym wykonaniu mieszanki według wynalazku, można regulować temperaturę zaciągania się spalanym węglowym elementem paliwowym (wysoka/średnia/niska) przez regulację zawartości sodu w mieszance tak, aby wynosiła pomiędzy około 65000 i 10000 części na milion.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia konfigurację papierosa opisaną w monografii RJR z przekrojem poprzecznym elementu paliwowego zmodyfikowanym jak przedstawiono na fig. 1A i mającego mieszankę paliwową według wynalazku, fig. 1A - przekrój poprzeczny elementu paliwowego papierosa, w którym może być wykorzystany węglowy element paliwowy, przygotowany z mieszanki paliwowej według wynalazku, fig, 2A- przekrój poprzeczny elementu paliwowego w papierosie przedstawionym na fig. 2, fig. 3 - temperaturę przedniej części elementów paliwowych z fig. 1A zawierających mieszankę według wynalazku, o różnych poziomach NA2CO3, dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0% podczas zaciągania się, fig. 4 - temperatury tlenia elementów paliwowych fig. 1A zawierających mieszankę według wynalazku o różnych poziomach Na2CO3 dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%) zmierzone 15 sek. po zaciągnięciu się, fig. 5 - temperatury tylnych części elementów paliwowych z fig. 1A zawierających mieszankę według wynalazku o różnych poziomach NA2CO3, dodanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%), fig. 6 - temperatury ścian kapsuł przymocowanych do elementów paliwowych z fig. 1A zawierających mieszankę o różnych poziomach NA2CO3, dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%), fig. 7 - wykresy temperatur gazu wychodzącego po każdym zaciągnięciu się papierosem w tylnej części kapsuł z fig. 6, fig. 8 - temperaturę gazu wychodzącego z ustników papierosów wykorzy168 878 stujących elementy paliwowe z fig. 1A, zawierającego mieszankę o różnych poziomach Na2CO3, dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%), fig. 9 - temperatury części podpalcowych papierosów z elementami paliwowymi z fig. 1A zawierającymi mieszankę 0 różnych poziomach Na2CCO, dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%), fig. 10 - krzywe kalorii wytwarzanych po każdym zaciągnięciu się papierosem przez elementy paliwowe z fig. 1A zawierające mieszankę o różnych poziomach NA2CO3 dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%), fig. 11 - spadki ciśnień po przypaleniu, uzyskane w przypadku papierosów z fig. 1 podczas palenia w warunkach 50 cm/30 sek., z elementami paliwowymi z fig. 1A zawierającymi mieszankę o różnych poziomach Na2CC33 dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%), fig. 12 - wykres gęstości aerozolu po każdym zaciągnięciu się papierosem z fig. 1 przy paleniu w warunkach 50 cmJ/30 sek., z elementami paliwowymi z fig. 1A zawierającymi mieszankę o różnych poziomach Na2CO3 dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% 17,0%), fig. 13 i 14 - całkowitą wydajność aerozolu względem stężenia roztworu węglanu sodu i rzeczywistych części na milion sodu w mieszance, odpowiednio w każdym z elementów paliwowych, a fig. 15 i 16 - wydajność gliceryny i nikotyny po każdym zaciągnięciu się papierosem z fig. 1, przy paleniu w warunkach 50 cm3/30 sek., z elementami paliwowymi z fig. 1A zawierającymi mieszankę o różnych poziomach Na2CO3 dodawanego w roztworach wodnych (0%, 0,5%, 1,0%, 3,0%, 5,0% i 7,0%).
Na figurze 1 i 1A przedstawiono ogólnie papieros ze zmodyfikowaną konfiguracją elementu paliwowego. Papieros ma węglowy element paliwowy 10, który jest utworzony z mieszanki paliwowej według wynalazku stanowiącej jednorodną mieszaninę zawierającą około 60% wag. węgla, 20% spoiwa i 2θ% tytoniu, przy czym jako spoiwo zastosowano mieszaninę spoiwa o niskiej zawartości sodu, mającego neutralny poziom sodu poniżej 3000 części na milion, oraz domieszki związku sodu, podnoszącej ostateczny poziom sodu w mieszance do wysokości od około 3000 do około 20000 części na milion. Ten element paliwowy 10 jest otoczony koszulką z izolacyjnych włókien szklanych 16. Kapsuła 12 umieszczona jest podłużnie za elementem paliwowym i w kontakcie- z jego tylną częścią obwodową. Kapsuła ta zawiera substrakt 14, który obejmuje materiały wytwarzające aerozol i materiały zapachowe. Kapsuła 12 jest otoczona przez zwój tytoniu w formie wypełniacza. Ustnik papierosa obejmuje dwie części, a mianowicie segment 20 papieru tytoniowego i mało wydajny polipropylenowy materiał filtracyjny stanowiący ustnik 22.
Ciepło spalanego elementu paliwowego 10 przekazywane jest drogą przepływu i konwekcji do substratu 14 w kapsule 12. Podczas zaciągania się, aerozol i materiały zapachowe zawarte w substracie 14 ulegają kondensacji tworząc dymopodobny aerozol, który przechodzi przez artykuł tytoniowy, absorbując dodatkowy tytoń i inne materiały zapachowe z innych części składowych artykułu tytoniowego i wychodzi ustnikiem 22. Na fig. 2 i 2A, przedstawiono inny wzór papierosa i jego elementu paliwowego, który ma zastosowaną mieszankę paliwową według wynalazku. Jak przedstawiono, papieros zawiera segmentowy węglowy element paliwowy 100 otoczony przez koszulkę z materiału izolacyjnego 102. Materiałem izolacyjnym 102 mogą być włókna szklane lub tytoń obrobiony tak, że jest w zasadzie niepalny. Jak przedstawiono, materiał izolacyjny 102 rozciąga się poza obydwa końce elementu paliwowego 100 ,przez co element paliwowy 100 jest zawarty wewnątrz koszulki izolacyjnej. Substrat 104 położony podłużnie za elementem paliwowym 100 jest korzystnie wykonany ze zwoju materiału celulozowego, na przykład papieru tytoniowego. Substrat 104 jest otoczony sprężystą koszulką 106, która korzystnie może obejmować włókna szklane i tytoń np. w formie wypełniacza lub mieszaninę tych materiałów. Ustnik 107 umieszczony za substratem obejmuje dwa segmenty, a mianowicie segment papieru tytoniowego 108 i niskowydajny filtr polipropylenowy 110.
W mniej korzystnym rozwiązaniu, podobnym do przedstawionego na fig. 2, substrat (np. papier czerpany ) może być umieszczony wewnątrz tuby, która z kolei jest otoczona przez wypełniacz tytoniowy lub materiał izolacyjny. Tuba ma wystarczającą długość by rozciągać się przez pustą przestrzeń między tylnym końcem elementu paliwowego i przednim końcem substratu i otaczać część długości tylnego końca elementu paliwowego. Tak więc tuba jest umieszczona między koszulką izolacyjną i elementem paliwowym, i kontaktuje się z tylnym końcem elementu paliwowego.
168 878
Podobnie jak w papierosie z fig. 1, ciepło spalanego elementu paliwowego zawierającego mieszankę według wynalazku jest przekazywane do substratu. Jednakże w tym papierosie dominującym sposobem przekazywania energii jest ciepło konwekcyjne. To ciepło przeprowadza w stan lotny aerozol i materiały zapachowe zawarte w substracie i skondensowane w formie dymopodobnego aerozolu, który przechodzi przez artykuł tytoniowy podczas zaciągania się i wychodzi przez ustnik 106.
Również inne artykuły tytoniowe mogą z powodzeniem wykorzystywać mieszankę paliwową według wynalazku.
W rozmaitych artykułach tytoniowych, mieszanka w węglowych elementach paliwowych ma zastosowane spoiwo z kaHbol^i^^^^mett/locelulozy sodowej (SCMC) w ilości około 10% wagowych, w jednorodnej mieszaninie z około 90% wagowych proszku węglowego. Elementy paliwowe zawierające taką mieszankę są czasem trudne od zapalenia, palą się w wysokiej temperaturze i bardzo szybko, a ponadto wytwarzają wysokie poziomy tlenku węgla. Próby poprawienia własności tych elementów paliwowych doprowadziły do opracowania mieszanki węglowej według obecnego wynalazku. Dzięki pierwiastkowej analizie zanieczyszczeń kationowych mieszanki paliwowej odkryto, iż jednym z czynników odpowiedzialnych za charakterystykę spalania mieszanki paliwowej był poziom sodu w mieszance paliwowej.
Poniższa tabela 1 przedstawia pierwiastkową analizę zanieczyszczeń kationowych występujących w mieszankach elementów paliwowych, złożonych z węgla (90%) i dwóch spoiw, a mianowicie SCMC i alginianu amonu (Alg). Z tabeli 1 wynika, że spoiwo z czystego SCMC ma bazowy poziom sodu wynoszący 7741 części na milion, podczas gdy bazowy poziom sodu w spoiwie z czystego alginianu wynosi tylko 2911 części na milion. Odkryto, że przez zmianę poziomu sodu w mieszance paliwowej, np. przez mieszanie spoiw o wysokim i niskim poziomie sodu, lub korzystnie przez użycie spoiwa o niskim poziomie sodu z dodaniem związków sodu takich jak węglan sodu, octan sodu, szczawian sodu, jabłczan sodu. itp. można osiągnąć korzystną zmianę charakterystyki spalania elementu paliwowego tak by sprostać wymaganiom energetycznym dowolnego artykułu tytoniowego.
Jak opisano powyżej, jednym z podstawowych składników mieszanki paliwowej według wynalazku jest materiał węglowy. Zalecane materiały węglowe mają zawartość węgla około 60 procent wagowych, korzystnie powyżej około 75 procent wagowych, a najkorzystniej powyżej około 85 procent wagowych.
Tabela 1
Analiza pierwiastkowa kationów w węglowo-spoiwowych elementach paliwowych
10% SCMC 8% SCMC 6% SCMC 4% SCMC 2 % SCMC 0% SCMC
Pierwiastek 0% Alg 2% Alg 4% Alg 6% Alg 8% Alg 10% Alg
cz.nm. cz.nm. cz.nm. cz.nm. cz.nm. cz.nm.
Al 6588 11170 1165 862 684 522
Ca 1583 1809 1954 2046 2316 2500
Cr 17 22 11 14 10 20
Cu 0,9 1 1 1 0,9 1
Fe 350 457 334 494 463 491
K 242 351 83 72 65 51
Mg 695 710 735 712 717 706
Mn 9 10 8 9 9 9
Na 7741 6794 6116 5550 3931 2911
Ni 3 4 3 3 3 4
P 15 26 9 6 7 9
S 100 135 138 156 195 221
Si 194 142 112 422 206 169
Sr 9 15 28 36 46 57
Zn 4 3 3 3 3 3
cz.nm. - części na milion
168 878
Materiały węglowe otrzymuje się zwykle przez zwęglanie materii organicznej. Jednym z szczególnie odpowiednich źródeł takiej materii organicznej jest miazga papiernicza z drewna twardego. Inne odpowiednie źródła materiałów węglowych to węgle skorup orzechów kokosowych, takie jak węgle PXC dostępne jako PCB i eksperymentalne węgle dostępne jako Lot B-11030-CAC-5, Lot B-11250-CAC-115 i Lot 089-A12-CAC-45 w Calgon Carsbon Corporation, Pittsburgh, PA.
Elementy paliwowe mogą być przygotowywane z mieszanki według wynalazku w wyniku rozmaitych metod produkcyjnych, w tym kształtowania, obrabiania, kształtowania ciśnieniowego lub wyciskania do pożądanego kształtu. Ukształtowane elementy paliwowe mogą mieć przeloty, rowki lub puste obszary.
Zalecane wyciskane węglowe elementy paliwowe mogą być przygotowane przez, zmieszanie do 95 części materiału węglowego, do 20 części czynnika spoiwowego i do 20 części tytoniu ( np. pyłu tytoniowego i/lub ekstraktu tytoniowego) z wystarczającą ilością wodnego roztworu NA2CO3 (mającego wstępnie wybrane stężenie), co pozwoli na otrzymanie wytłaczanej mieszaniny. Mieszanina ta może być następnie wytłoczona przy użyciu suwaka lub tłoka wytłaczarki lub mechanizmu śrubowego do postaci wyrobu o pożądanym kształcie, mającego pożądaną liczbę przelotów lub pustych przestrzeni.
Jak opisano powyżej, do mieszanki paliwowej według wynalazku może być dodany niepalny materiał wypełniający taki jak węglan wapnia, siekany węglan wapnia itp., aby uczestniczył w kontrolowaniu kalorii wytwarzanych przez element paliwowy podczas spalania przez redukowanie ilości obecnego w nim palnego materiału. Materiał wypełniający zwykle stanowi mniej niż 50 procent wagowych mieszanki paliwowej, korzystnie mniej niż około 30 procent wagowych, a najkorzystniej od około 5 do około 20 procent wagowych. Szczegóły dotyczące takich wypełniaczy można znaleźć w publikacji patentu Europejskiego nr 419 981.
Jak opisano powyżej, mieszanka paliwowa według wynalazku może zawierać tytoń. Postać tego tytoniu może być różna, a także do mieszanki paliwowej można włączyć więcej niż jedną postać tytoniu, jeśli jest to pożądane. Rodzaj tytoniu także może być różny i obejmować oczyszczony ze spalin tytoń gatunku Burley, Maryland i Oriental, rzadkie i specjalne tytonie, jak również ich mieszaniny.
Jedną z odpowiednich postaci tytoniu nadającą się do zastosowania do mieszanki paliwowej według wynalazku jest dobrze rozdrobniony produkt tytoniowy, który obejmuje zarówno pył tytoniowy i dobrze rozdrobnione blaszki liści tytoniowych.
Inną postacią tytoniu przydatną do stosowania w mieszankach paliwowych według wynalazku jest ekstrakt tytoniowy lub mieszanka ekstraktów tytoniowych. Ekstrakty tytoniowe są zwykle otrzymywane poprzez ekstrakcję, materiałów tytoniowych przy użyciu rozpuszczalnika takiego jak woda, dwutlenek węgla, sz.eściofiuorek siarki, węglowodoru takiego jak heksan lub etanol, pochodnej halogenowej takiej jak dostępny na rynku freon, jak również rozpuszczalniki organiczne i nieorganiczne. Ekstrakty tytoniowe mogą zawierać ekstrakty tytoniowe suszone rozpryskowo, liofilizowane ekstrakty tytoniowe, aromatyczne olejki tytoniowe, esencje tytoniowe i inne typy ekstraktów tytoniowych.
Sposoby otrzymywania odpowiednich ekstraktów tytoniowych są przytoczone w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki nr nr 4 506 682,.4·986 286, 5 005 593,5 060 669 i Europejskiego opisu patentowego nr 338 831.
Spoiwa sterowane w konwencjonalnych mieszankach paliwowych nie zawierają kontrolowanych ilości sodu. Mieszanka paliwowa według wynalazku zawiera węgiel i spoiwo mające bazowy poziom sodu wynoszący około 3000 części sodu na milion lub mniej. To bazowe ograniczenie poziomu sodu pozwala na kontrolowane dodawanie wodnego roztworu NA2CO3, a otrzymane z takiej mieszanki elementy paliwowe mają omówione wcześniej zalety. Sole sodowe, chyba że zastosowane w postaci rozcieńczonej, nie kwalifikują się w zasadzie jako spoiwa. W zasadzie dopuszczalne są spoiwa,które mają inne rodzaje kationów, np. potasowe, amonowe itd.
Zalecanym sposobem dodawania sodu do spoiw bezsodowych (lub spoiw o niskiej zawartości sodu) jest mieszanie wodnego roztworu związku sodu ze spoiwem i materiałem węglowym. Zaleca się, by stężenie wodnego roztworu, wahało się od około 0,1 do 10 procent
168 878 wagowych, a korzystnie od około 0,5 do 7 procent wagowych. Jakkolwiek zalecanym źródłem sodu do użytku w miesz.ankach paliwowych według wynalazku jest węglan sodu (NćoCO·?,) to jednak można też zastosować związki sodu, takie jak octan sodu, szczawian sodu, jabłczan sodu itp. Natomiast nie zalecane są suche mieszaniny (z odpowiednim mieszaniem), które rozprowadzają związki sodu w spoiwie i materiale węglowym.
Najbardziej zalecanym bezsodowym spoiwem dla mieszanek paliwowych według wynalazku jest alginian amonu HV otrzymywany z Kelco co. z San Diego, CA. Inne użyteczne spoiwa bezsodowe obejmują żywice polisaharydowe, takie jak wydzieliny roślinne typu gumy tragakantowej, Karąja, Ghatti, i ekstrakty roślinne takie jak pektyna, arabinoglaktana, mąka z nasion roślinnych, nasion grochodrzewu, guar, alginiany, karragen, furcellaran, skrobia zbożowa, kukurydza, pszenica, ryż, kukurydza woskowata, sorgo włoskowate, skrobia bulw ziemniaków, maranta, tapioka, żywice fermentacji mikrobowej, ksantan i dekstran, zmodyfikowane żywice obejmujące pochodne celulozy, metylocelulozę, karboksymetylocelulozę, hydroksypropyloceluiozę itp.
Zalety mieszanki paliwowej według wynalazku zostaną zilustrowane w odniesieniu do następujących przykładów, które pomogą w zrozumieniu wynalazku, ale które nie mają być zinterpretowane jako jego ograniczenie. Wszystkie podane tutaj procenty, chyba że wyszczególniono inaczej, są procentami wagowymi. Wszystkie temperatury są wyrażone w stopniach Celsjusza.
Przykład I. Wyprodukowano sześć zestawów elementów paliwowych, w których do wytłaczanej mieszanki dodawano różne poziomy węglanu sodu.
Elementy paliwowe wyprodukowano z mieszanki zawierającej 90% wagowych zwęglonej miazgi twardego drewna Krafta, o średnim rozmiarze cząstek 12 mikronów (jak zmierzono przy użyciu Microtraca) i 10% spoiwa zawierającego alginian amonu Kelco HV. Ta mieszanka proszku węglowego i spoiwa była zmieszana razem z wodnymi roztworami węglanu sodu o różnym stężeniu, aby otrzymać wytłaczane mieszaniny, z których otrzymano elementy paliwowe w ich końcowym kształcie. Do każdej mieszanki dodano około 30% wagowych każdego roztworu Na2CO3 by otrzymać rozmaite wytłoczone mieszanki.
Węgiel z miazgi twardego drewna przygotowano przez zwęglenie beztalkowego papieru z twardego drewna firmy Grand Prairie Canadian Kraft pod przykryciem z azotu, zwiększając stopniowo temperaturę dla zminimalizowania utleniania papieru do końcowej temperatury zwęglania wynoszącej przynajmniej 750°C. Otrzymany materiał węglowy był chłodzony azotem do temperatury niższej niż około 35°C, a następnie rozdrabniany na drobny proszek o średnim rozmiarze średnicy cząstek wynoszącym około 12 mikronów.
Stężenia roztworów Na2CO3 użytych do tworzenia mieszanek według wynalazku były następujące: (a) 0%, kontrolne, (b) 0,5%, (c) 1,0%, (d) 3,0%, (e) 0,5% i (f) 7,0% wagowych węglanu sodu w wodzie. Mieszanka paliwowa według wynalazku była wytłaczana przy użyciu wytłaczarki suwakowej, dając pręciki paliwowe o sześciu równo rozmieszczonych obwodowych przelotach w formie szczelin lub rowków, z których każdy miał głębokość około 0,089 mm i szerokość około 0,068 mm. Konfiguracja przelotów (szczelin), które rozciągają się podłużnie wzdłuż obwodu elementu paliwowego jest przedstawiona na fig. 1A. Po wytłoczeniu, mokre pręciki paliwowe były suszone do poziomu wilgotności około 4,0%. Otrzymane suche pręciki były cięte na odcinki długości 10 mm, dając w ten sposób elementy paliwowe.
Własności fizyczne wysuszonych i pociętych elementów paliwowych zawierających mieszankę paliwową według wynalazku, w zależności od stężenia dodawanego węglanu sodu, przedstawiono poniżej w tabeli 2.
Przykład II. Elementy paliwowe z przykładu 1 poddano sprzężonej indukcyjnie plazmowo-atomowej spektroskopii emisyjnej (ICP-AES) dla określenia ich składu pierwiastkowego.
Tabela 3 przedstawia wyniki analizy ICP-AES sześciu różnych zestawów elementów paliwowych otrzymanych w przykładzie I. Z tabeli 3 wynika, że roztwory węglanu sodu powodują znaczne różnice poziomu sodu w mieszance węglowej elementów paliwowych zależnie od stężenia użytego roztworu, Zawartość sodu waha się od 1120 części na milion dla
168 878 kontrolnej (tj. właściwej) ilości go 17 420 części na milion gla elementów paliwowych z mieszanką zawierającą alginian amonu, wyprogukowaną przy użyciu 7% roztworu węglanu soću.
Tabela 2
Własności fizyczne elementu paliwowego Dodatek węglanu sodd
Stężenie roztworu 0% 0,5 1,0% 3,0% 5,0% 7,0%
Średnica (wew) 0,176 0,173 0,174 0,174 0,175 0,172
Waga sucha (mg) 111,94 108,96 107,12 106,95 110,82 114,77
24°C/40% wilgotność 4,27 - 3,93 3,92 4,09 4,46
Długość (mm) 10 10 10 10 10 10
Wilgotność zmierzona po poddaniu warunkom 24°C i 40% względnej wilgotności w ciągu 4 dni
Tabela 3
Analiza ICP-AES elementów paliwowych Wpływ węglanu sodu Roztwory podczas obróbki
0% 0,5% 1,0% 3,0% 5,0% 7,0%
Pierwiastek cz.nm. cz.nm. cz.nm. cz.nm. cz.nm. cz.nm.
Al 276 221 173 161 183 126
Ba 14 13 12 12 12 11
Ca 2317 2200 2120 2084 2038 1978
Cr 25 13 13 12 11 11
Cu 1 0,9 0,9 0,7 0,8 0,7
Fe 442 242 205 228 173 169
K 330 120 109 90 34 82
Mg 653 613 608 583 560 536
Mn 7 5 4 4 4 4
Na 1120 2234 3774 8691 13150 17420
Ni 3 3 3 2 3 2
P 27 18 12 9 10 3
s 270 267 211 208 229 211
Sr 60 61 56 56 55 54
Zn 4 4 4 4 4 4
cz.nm - części na milion
Przykład III. Przeprowagzono testy palności różnych elementów paliwowych otrzymanych w przykłagzie I przy użyciu maszyny spalającej, sterowanej komputerem, oraz tłoka powietrznego.
Pogczas testowania element paliwowy umieszczany w pustej kapsule aluminiowej, która była następnie otaczana koszulką izolacyjną ze szkła-C. Następnie zestaw ten umieszczono w ramieniu, które było wprowagzone go płomienia propanowego przez tłok sterowany komputerem na 2,4 sek. Zaciągnięcia się na 50 cm3 przez 2 sek. gokonywano, ggy element paliwowy znajgował się w płomieniu. Następnie tłok · wyciągał zestaw z płomienia i wykonywano grugie zaciągnięcie się na 50 cm3.
Następnie kontrolowano pomiary temperatury elementu paliwowego przy użyciu zespołu kamer na pogczerwień (Heat Spy). Po wstępnych 2 zaciągnięciach wykonywano jeszcze 4 zaciągnięcia na 50 cm3 w zestawie, przy stałej kontroli temperatury elementu paliwowego.
Element paliwowy uważano za zapalony, jeśli po wszystkich 6 zaciągnięciach temperatura przegniej części wynosiła powyżej 200°C. Element paliwowy uważano za częściowo
168 878 zapalony, jeśli temperatura przedniej części elementu paliwowego wynosiła powyżej 200°C po 6 zaciągnięciach. Element paliwowy uważano za nie zapalony kiedy miał temperaturę poniżej 200°C po 4 zaciągnięciach.
Podczas testowania elementów paliwowych poddano testowi wszystkie 10 poziomów Na2CO3, by określić średnią zdolność do zapalania w każdej grupie.
Odkryto, że elementy paliwowe zawierające mieszankę węglową z alginianem amonu, nie zawierające dodatkowego sodu w 100% przypadków nie zapalały się w warunkach testu. Użycie 1% roztworu węglanu sodu podczas mieszania składników mieszanki dawało 60% elementów paliwowych całkowicie zapalonych, 10% częściowo zapalonych i tylko 30% nie zapalonych w warunkach tego samego testu. Przy użyciu 30% roztworu węglanu sodu w mieszance, procent elementów paliwowych, które się nie zapalały spadł do 10%. Dalsze dodawanie węglanu sodu do mieszanki dawało zmniejszenie się zdolności do zapalania.
Z przykładu tego wynika, że dodatek sodu wprowadzony przez użycie wodnego roztworu węglanu sodu do mieszanki węglowej zapewnia ogromną poprawę zdolności do zapalania elementu paliwowego, jednakże wydaje się, że istnieje punkt, poza którym dalsze dodawanie sodu do mieszanki powoduje zmniejszanie się tendencji elementu paliwowego do zapalania.
Według tych danych, optymalne dążenie roztworu węglanu sodu, dodawanego do mieszanki w celu poprawy zdolności do zapalania elementów paliwowych o wzorze szczelin jak na fig. 1A mieści się w zakresie 1-3%, co odpowiada zawartości sodu w mieszance, wynoszącej pomiędzy 3 800 - 8 700 części na milion.
W innym teście zdolności do zapalania, zmodyfikowany element paliwowy zawierający konwencjonalną mieszankę (mający wzór szczelin jak na fig. 1 A) był porównywany z elementami paliwowymi zawierającymi mieszankę według wynalazku. Element paliwowy z konwencjonalną mieszanką miał 10 mm długości i 4,5 mm średnicy i zawierał mieszankę 9 części węgla z twardego drewna, 1 części spoiwa SCMC, i 1% wagowego K2CO3, i był spiekany przed użyciem w temperaturze ponad 800°C przez 2 godziny w celu zwęglenia spoiwa oraz zredukowania lub wyeliminowania wszelkich składników lotnych.
Elementy paliwowe zawierające mieszankę według wynalazku, przygotowane jak w przykładzie I mające od około 3500 do około 9 000 części na milion sodu zapalały się niemal w 100% przypadków, podczas gdy elementy paliwowe z konwencjonalną mieszanką zapalały się w tylko od około 10 do około 25% przypadków.
Przykład IV. Poddano testowi tendencję do tlenia się elementu paliwowego opisanego w przykładzie I, zawierającego mieszankę według wynalazku, przez umieszczenie elementu paliwowego w pustej kapsule, zapalenie go, a następnie kontrolowanie utraty jego wagi jako wskaźnika, jak szybko element paliwowy będzie się spalał w trakcie tlenia. Daje to także względny pogląd na stopień kondukcyjnego przekazywania energii do kapsuły podczas tlenia.
Elementy paliwowe zawierające mieszankę z alginianem amonu, nie zawierającą dodatkowego sodu, spalają się bardzo powoli podczas okresów tlenia. Dodanie sodu przyspiesza stopień spalania zależnie od ilości sodu dodanego do mieszanki.
Ilość spalonego węgla zwiększała się gwałtownie aż do koncentracji około 3,0% roztworu węglanu sodu. Dalsze zwiększanie dodawanego sodu do mieszanki daje tylko nieznacznie większy stopień tlenia w porównaniu z mieszanką wykonaną z 3% roztworu.
Dane te pokazują, żejest możliwe kontrolowanie stopnia tlenia się elementów paliwowych, a zatem ich kondukcyjnego przekazywania energii do kapsuły, przez kontrolowanie zawartości sodu w mieszance.
Przykład V. Elementy paliwowe z przykładu I poddano dalszej analizie obejmującej:
(a) pomiar temperatury części przedniej elementu paliwowego, (b) pomiar temperatury części tylnej elementu paliwowego, (c) pomiar temperatury kapsuły, (d) pomiar temperatury aerozolu i (e) pomiar temperatury części podpalcowej.
Badania te prowadzono na bazie zaciągnięć raz za razem, stosując warunki palenia obejmujące zaciągnięcie się na 50 cm3 oraz czas 2 sek co 30 sek. Ta metoda testowania będzie określana poniżej jako test 50/30.
168 878
Na figurze 3 przedstawiono temperatury części przedniej palących się elementów paliwowych z przykładu 1 podczas zaciągania się. Temperatury te mierzono przy użyciu kamery na podczerwień Heat Spy, ustawionej naprzeciwko elementu paliwowego.
Jak przedstawiono na fig. 3 odczyty temperatur elementu paliwowego mieszczą się zasadniczo w jednej z dwóch grup. Element paliwowy z mieszanką nie posiadającą dodanego węglanu sodu (roztwór kontrolny - tj. 0% dodanego Na2CO3) wykazuje typowe zachowanie węglowego elementu paliwowego z mieszanką o spoiwie w 100% z alginianu amonu, tzn. temperatury zaciągnięcia się są o wiele wyższe od całkowitego rozkładu temperatur zaciągnięcia.
Przy niewielkich dodatkach węglanu sodu do mieszanki węglowej elementu paliwowego (tj. 0,5% do 1,0% roztwór Na2CO3) notuje się bardzo małą zmianę temperatur zaciągnięcia się w porównaniu z elementem kontrolnym. Jednakże, gdy do mieszanki elementów paliwowych zastosuje się 3,0% lub mocniejszy roztwór węglanu sodu, wówczas pojawia się ogromna różnica w temperaturach zaciągnięcia się. Temperatury zaciągnięcia się elementów paliwowych z mieszanką według wynalazku wykazują znaczny spadek w porównaniu z elementem kontrolnym i obserwujemy temperatury o wiele bardziej podobne do temperatur elementów paliwowych z mieszanką o spoiwie z SCMC.
Na figurze 4 przedstawiono temperatury tlenia się elementów paliwowych z mieszanką według wynalazku zmierzone 15 sek po zaciągnięciu. Dane te są identyczne temperaturami zaciągania, przedyskutowanymi powyżej w odniesieniu do fig. 3.
Temperatury tlenia się elementów paliwowych z mieszanką wyższej zawartości sodu są niższe niż elementów z mieszanką o małej lub zerowej zawartości dodanego sodu. Jednakże należy zauważyć, iż pomimo niższych temperatur tlenia się, stopień tlenia jest w rzeczywistości większy, gdy występują wyższe poziomy sodu. W każdym momencie tlenia się spalaniu ulega większa ilość węgla, gdy do mieszanki elementu paliwowego doda się wysokie poziomy węglanu sodu, nawet jeżeli całkowita temperatura spalania jest niższa.
Na figurze 5 przedstawiono temperatury tylnych części spalanych elementów paliwowych z przykładu I, zmierzone przez włożenie cienkiej termoelektrody do kapsuły naprzeciw tylnej części elementu paliwowego. Otrzymane dane pokazują, że kontrolny element paliwowy z mieszanką bez dodanego sodu ma niższą temperaturę tylnej części (w przybliżeniu 40°C) przy większości zaciągnięć w porównaniu z takim samym typem elementu paliwowego zawierającego mieszankę z dodanym sodem. Wszystkie elementy paliwowe z mieszanką z dodanym sodem zachowują się w sposób mniej lub bardziej identyczny.
Na figurze 6 przedstawiono temperatury ścian kapsuły, zmierzone w punkcie odległym o 11 mm od przzdniego koóńa elemennu paliwowego.
W tej analizie, glemgnty paliwowe były umieszczane w kapsule aluminiowej o wymiarach 30 mm x 4,5 mm (śred. wew.), wypełnionej do głębokości 25 mm zmarumeryzowanym substratem tytomowym -(patrz opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 893 639) i ta mieszanka była zawijana w koszulkę izolacyjną ze szkła-C.
Pomiaru temperatury dokonywano przez umieszczenie cienkiej termoglgktzody przechodzącej przez koszulkę w punkcie gdzie koniec tgπeoelg0t.rony dotykał kapsuły. Otwór do wprowadzania był zatykany przed zapaleniem środkiem uszczelniającym. Na fig. 6 pokazano, że kontrolne elementy paliwowe z konwencjonalną mieszanką dają temperaturę w kapsule, która jest znacznie niższa niż obserwowana kiedy używa się elementów paliwowych zawierających mieszankę z dodatkami sodu.
Elementy paliwowe zawierające mieszankę, w której wprowadzono sód w postaci wodnych roztworów Na2CO3 o stężeniach wahających się od 1,0%-5,0% węglanu sodu, powodowały temperaturę kapsuły około 50°C wyższą niż w przypadku mieszanki konwencjonalnej (0% dodatku). Ten fakt wspiera hipotezę, że szybszy stopień spalania elementów paliwowych zawierających mieszankę z sodem doprowadza więcej ciepła kondukcyjnego do kapsuły i dlatego bardziej korzystnie utrzymuje temperaturę papierosa niż element paliwowy zawierający mieszankę o spoiwie z SCMC.
Na figurze 7 przedstawiono wykres temperatur gazu wychodzącego w tylnej części kapsuł. W tej analizie elementy paliwowe były ponownie umocowane w aluminiowej kapsule o wymiarach 30 mm x 4,5 mm (śred. wew.), wypełnionej do głębokości 25 mm zmarumeryzowa12
168 878 nym substratem tytoniowym (opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 893 639) i ta mieszanka była zawijana w koszulkę izolacyjną ze szkła-C.
Ogólnie można stwierdzić, że dodanie węglanu sodu do mieszanki węglowej elementów paliwowych powoduje wzrost temperatury aerozolu obecnego w kapsule. Wyższe poziomy sodu powodują wzrost temperatury aerozolu o około 20°C w porównaniu z mieszanką konwencjonalną.
Przykład VI. Papierosy, zasadniczo jak przedstawiono na fig. 1, wykonywano z elementów paliwowych z przykładów I-V przy użyciu następujących części składowych:
- kapsuła aluminiowa o długości 30 mm ze szczelinami, wypełniona do głębokości 25 mm zgęszczonym (tj zmarumeryzowanym) substratem tytoniowym,
- koszulki izolacyjne elementu paliwowego o długości 15 mm ze szkła -C,
- zwój tytoniu o długości 22 mm wokół kapsuły i
- ustnik złożony z odcinka o długości 20 mm i szerokości 100 mm czerpanego papieru tytoniowego i 20 mm polipropylenowego materiału filtracyjnego.
Przygotowanie substratu
Substratem był zgęszczony (lub zmarumeryzowany) tytoń wytworzony przez wytłaczanie pasty tytoniu i gliceryny na szybko obracający się dysk, co powodowało powstawanie małych, w przybliżeniu sferycznych kulek materiału substratowego. Proces ten jak również odpowiednie urządzenie są przedstawione w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 893 639.
Kapsuła aluminiowa
Wydrążoną kapsułę aluminiową wykonano w procesie ciągnięcia metalu. Kapsuła miała długość około 30 mm, zewnętrzną średnicę około 4,6 mm i wewnętrzną średnicę około 4,4 mm Jeden koniec kapsuły był otwarty, zaś drugi był zatkany za wyjątkiem dwóch szczelinowych otworów o rozmiarach 0,65 mm na 3,45 mm i oddzielonych o około 1,14 mm.
Kapsuła wypełniona była zgęszczonym substratem tytoniowym do głębokości około 25 mm. Następnie element paliwowy był umieszczony w otwartym końcu kapsuły na głębokość około 3 mm. Element paliwowy wystawał około 7 mm poza otwarty koniec kapsuły.
Koszulka izolacyjna
Rura plastikowa o długości 15 mm i średnicy 4,5 mm zawijana jest w materiał koszulki izolacyjnej, która ma również 15 mm długości. W tych wykonaniach papierosów, koszulka izolacyjna złożona jest z jednej warstwy maty ze szkła-C Owens-Corning, grubości 2 mm przed sprasowaniem w maszynie tworzącej koszulkę. Ostateczna średnica plastikowej rurki koszulki przynosiła około 7,5 mm.
Zwój tytoniu
Zwój tytoniu złożony z objętościowo rozszerzonej mieszanki wypełniacza tytoniu orientalnego i gatunku Burley oczyszczonego ze spalin zawijany jest w papier oznaczony jako P1487-125 z Kimberly-Clark Corp., tworząc w ten sposób zwój tytoniu o średnicy około 7,5 mm i długości około 22 m.
Zespółprzedniego końca
Odcinek koszulki izolacyjnej i pręt tytoniowy połączono razem zwojem papieru oznaczonym jako P2674-190 z Kimberly-Clark Corp., który otacza tytoń, odcinek szklanej koszulki jak również długość zwoju tytoniu. Koniec ustnikowy zwoju tytoniu jest przewiercany, by utworzyć podłużny przelot o średnicy około 4,6 mm. Końcówka wiertła jest ukształtowana tak, aby wejść i zaczepić o plastikową tubę koszulki izolacyjnej. Zestaw ten jest wsuwany przez przedni koniec złożonej koszulki izolacyjnej i zwoju tytoniu równocześnie z wyciąganiem wiertła i zaczepionej plastikowej rurki z części ustnikowej zwoju. Wsuwany zespół jest wkładany, aż zapalany koniec elementu paliwowego znajdzie się w jednej płaszczyźnie z przednim końcem koszulki izolacyjnej. Ostateczna długość otrzymanego zespołu poprzedniego końca wynosi około 37 mm.
Ustnik
Ustnik obejmuje długi na 20 mm cylindryczny segment luźno zebranego papieru tytoniowego i długi na 20 mm cylindryczny segment zebranej rolki nietkanego, wydmuchiwanego polipropylenu, z których każdy zawiera zewnętrzny zwój papieru. Każdy z tych
168 878 segmentów ma dalej podzielone pręty, wytworzone przy użyciu urządzenia opisanego w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 807 809.
Pierwszy segment ma około 7,5 mm średnicy i wykonany jest z luźno zebranej roli papieru tytoniowego dostępnego jako P 1440-GNA z Kimberly-Clark Corp^która jest otoczona papierowym zwojem zatyczkowym dostępnym jako P 1487-184-2 z Kimberly-Clark Corp.
Drugi segment ma około 7,5 mm średnicy i wykonany jest z zebranej roli nietkanego polipropylenu dostępnego jako PP-100 z Kimberly-Clark Corp., który jest otoczony przez papierowy zwój zatyczkowy dostępny jako P1487-184-2 z Kimberly-Clark Corp.
Te dwa segmenty są położone współosiowo, przylegają do siebie końcami i są połączone przez otoczenie długości każdego z segmentów papierowym zwojem dostępnym jako L-1377-196F z Simpson Paper Company, Wicksburg, Michigan. Długość ustnika wynosi około 40 mm.
Końcowy zespół papierosa
Przedni koniec zespołu jest położony współosiowo i styka się końcem z ustnikem tak, że koniec ze zbiornikiem zespołu przedniego końca sąsiaduje z segmentem zebranego papieru tytoniowego ustnika. Zespół przedniego końca połączony jest z ustnikiem przez otoczenie długości ustnika i 5 mm długości zespołu przedniego końca sąsiadującego z ustnikiem papierem wierzchnim.
Końcowe kondycjonowanie
Wszystkie ukończone papierosy były kondycjonowane od 4-5 dni w 24°C i względnej wilgotności wynoszącej 40% przed zapaleniem.
Użytek
W użyciu, palacz zapala element paliwowy zapalniczką element paliwowy pali się. Palacz umieszcza ustnik papierosa w ustach i zaciąga się papierosem. Widoczny aerozol o aromacie tytoniu wciągany jest do ust palacza.
Przykład VII. Podobnie jak elementy paliwowe z przykładu I papierosy z przykładu VI były również poddane szczególnej analizie obejmującej:
(a) pomiar temperatury gazu wychodzącego z kapsuły, (b) pomiar temperatury podpalcowej części ustnika, (c) pomiar wydajności CO/CO2, (d) pomiar całkowitych wydzielonych kalorii, (e) pomiar spadku ciśnienia przy zapaleniu, (f) pomiar gęstości aerozolu przy zaciąganiu raz za razem, (g) pomiar całkowitej wydajności aerozolu, (h) pomiar wydajności gliceryny przy zaciąganiu raz za razem, (i) pomiar całkowitej wydajności gliceryny, (j) pomiar wydajności nikotyny przy zaciąganiu raz za razem, (k) pomiar całkowitej wydajności nikotyny.
Badania te prowadzono na bazie zaciągań raz za razem przy użyciu jednego (lub obydwu) typów warunków palenia, (1) opisany powyżej test 50/30 i (2) warunki palenia FTC ((objętość zaciągnięcia: 35 cm3, czas trwania zaciągnięcia 2 sek., odstęp 58 sekund na tlenie się).
Wykresy temperatury gazu wychodzącego z ustników papierosów z przykładu VI przedstawiono na fig. 8. Temperatury aerozolu wszystkich próbek wynoszą około 40°C lub mniej, zależnie od liczby zaciągnięć. Na fig. 8 jednak pokazano, że dodanie węglanu sodu do mieszanki według wynalazku daje wyższe temperatury aerozolu w późniejszych zaciągnięciach się w porównaniu z mieszanką kontrolną.
Wykresy różnych temperatur części podpalcowej papierosów przykładu VI przedstawiono na fig.9. Temperatura części podpalcowej mierzona jest przez umieszczanie cienkiej termoelektrody na ustniku papierosa w punkcie podległym około 20 mm od ustnika filtra. Na fig. 9 pokazano, że temperatura części podpalcowych rośnie wraz ze wzrostem stężenia roztworu sodu do poziomu 3%. Wyższe poziomy węglanu sodu powodują zmniejszanie się temperatury części podpalcowej. Wszystkie wartości temperatury części podpalcowej przedstawione na fig. 9 są znacznie niższe w porównaniu z typowymi wartościami zmierzonymi wynoszącymi około 75°C w mieszance kontrolnej.
168 878
Wydajność CO/CO2 papierosów z przykładu VI, zawierających mieszankę różnych poziomach węglanu sodu, była mierzona zarówno na bazie zaciągania się raz za razem w warunkach zaciągania się testu 50/30 jak i standardowej metody FTC.
Podsumowanie testów 50/30 zawartości CO i odpowiedniego testu FTC wydajności CO podano poniżej w tabeli 4. W tej tabeli pokazano, że wydajność CO przy teście FTC jest względnie niska.
Tabela 4
Wydajności CO przy teście FTC i 50/30 na jedno zaciągnięcie
% dodanego roztworu Na2<CO3 % — Zawartość Na (cz. na milion) 50/30 (CO) (mg) FPC (CO) (mg)
0,0 1120 14,8 5,4
0,5 2234 18,3 6,4
1,0 3774 21,0 7,6
3,0 8691 21,1 9,1
5,0 13150 22,5 9,7
7,0 17420 24,1 10,0
Podobne podsumowanie zarówno testu 50/30 jak i testu FTC wydajności CO2 podano w tabeli 5.
Tabela 5
Wydajność CO2 w teście FTC i 50/30 na jeden papieros
% dodanego roztworu Na2CO3 % Zawartość Na (cz. na milion) 50/30 (CO2) (mg) FTC (CO2) (mg)
0,0 1120 56,0 22,1
0,5 2234 62,1 24,6
1,0 3774 61,7 24,7
3,0 8691 58,4 23,9
5,0 13150 54,5 21,8
7,0 17420 54,7 21,4
Przedstawione powyżej wydajności CO/CO2 mogą być użyte do obliczenia zarówno wydajności przy zaciąganiu się raz za razem jak i całkowitych wydajności konwekcyjnej energii cieplnej wytworzonej przez elementy paliwowe zawierające mieszankę według wynalazku. Na fig. 10 przedstawiono krzywe kalorii przy zaciąganiu raz za razem, wytwarzanych przez różne elementy paliwowe z mieszanką według wynalazku, testu palenia 50/30. Na fig. 10 pokazano, że podanie węglanu sodu do mieszanki powoduje wzrost energii konwekcyjnej szczególnie podczas pierwszych 8 zaciągnięć.
Całkowite wydzielone kalorie z elementów paliwowych w warunkach spalania testu 50/30 i FTC podsumowano w tabeli 6.
Tabela 6
Wydajność kalorii w teście FTC i 50/30
% dodanego roztworu Na2CO3 % Zawartość Na (cz. na milion) Kalorie Test 50/30 Kalorie Test FTC
0,0 1120 117,3 52,4
0,5 2234 148,0 58,6
1,0 3774 153,5 60,0
3,0 8691 143,9 59,7
5,0 13150 139,3 55,8
7,0 17420 138,2 55,2
168 878
Na figurze 11 przedstawiono spadki ciśnienia po zapaleniu papierosa podczas palenia w warunkach palenia testu 50/30. Na fig. 11 pokazano, że wszystkie testowane papierosy z przykładu 6 wykazały spadki ciśnienia przy zapalaniu poniżej 500 mm H2O. Dodatek węglanu sodu do mieszanki według wynalazku powodował wzrost spadków ciśnienia przy zapalaniu do 100 mm H2O zależnie od poziomu dodanego węglanu sodu w porównaniu z mieszanką konwencjonalną.
Tabela 7 przedstawia porównanie własności trzech papierosów identycznych poza tym, że do produkcji mieszanek elementów paliwowych tych papierosów użyto trzech różnych spoiw, (1) SCMC (bez dodanego Na), (2) alginianu amonu (bez dodanego Na), (3) alginianu amonu z dodanym 3% roztworem Na2CO3 (wynalazek).
Dostrzec można różnicę spalania tych trzech papierosów.
Tabela 7
Porównanie własności papierosów wykonanych z elementami paliwowymi zawierającymi mieszankę o spoiwach z (1) czystego SCMC, (2) czystego alginianu amonu i (3) alginianu amonu zmieszanego z 3% roztworem Na2CO3
Cecha Czyste SCMC Czysty alginian amonu Alginian amonu + 3,0% Na2CO3
Szczyt, temp. zac. (°C) 930 885 885
Temp. cz. tylnej (°C) 440 240 260
Temp. kapsuły w 11 mm (°C) 202 163 204
Kapsuła EGT (°C) 132 57 78
MEPEGT (°C) 37 37 42
Temp. cz. pod pale. (°C) 47 40 46
Wydaj. Co test FTC (mg) 7,7 5,4 9,1
Wydaj. CO2 test FTC (mg) 31,7 22,1 23,9
Wydaj. Co test 50/30 (mg) 19,5 14,8 21,4
Wydaj. CO2 50/30 (mg) 72,2 56,0 57,8
Kalorie zac. się (Cal.) 172,7 117,3 143,8
Strata po 5 min tlenia (mg) 62,3 21,9 56,0
% nie zapalonych 40 100 10
EGT = Temperatura gazu wychodzącego
Gęstości aerozolu przy zaciąganiu raz za razem papierosami z przykładu VI zawierającymi elementy paliwowe z mieszankami o różnych poziomach węglanu sodu otrzymywano przez spalanie papierosów w maszynie palącej w warunkach spalania testu 50/30. Gęstość aerozolu z ustnika mierzono przez przepuszczanie aerozolu przez fotometr.
Na figurze 12 przedstawiono wykresy gęstości aerozolu przy zaciąganiu się raz za razem papierosami z sześcioma różnymi typami mieszanek elementów paliwowych. Na fig. 12 pokazano, że element paliwowy z mieszanką konwencjonalną (0% dodanego Na2CO3) daje bardzo małe wydzielanie aerozolu z papierosa. Dodanie nawet niewielkich ilości węglanu sodu do mieszanki elementów paliwowych daje ogromny wzrost gęstości aerozolu. Elementy paliwowe wykonane z mieszanek zawierających 1% roztwór węglanu sodu dają 400% wzrostu całkowitej wydajności aerozolu.
Jeszcze wyraźniej przedstawiono to na fig. 13 i 14, gdzie całkowite wydajności aerozolu pokazano jako funkcję stężenia roztworu węglanu sodu w mieszance i rzeczywistych części sodu na milion w mieszance każdego z elementów paliwowych.
Wydajności składników aerozolowych i zapachowych (np. gliceryny i nikotyny) otrzymano w przypadku papierosów z przykładu VI przy użyciu warunków spalania według testu 50/30. Na fig. 15 przedstawiono wydajność gliceryny przy zaciąganiu raz za razem. Fig. 15 ujawnia, że papierosy w których zastosowano kontrolny element paliwowy z mieszanką konwencjonalną dają znacznie mniejszą wydajność gliceryny niż papierosy z elementami paliwowymi zawierającymi mieszankę z dodatkiem węglanu sodu.
To samo dotyczy wydajności nikotyny, przedstawionej na fig. 16.
168 878
Przykład VIII. Aspargina (zalecany związek uwalniający amoniak) dodana do mieszanki paliwowej na poziomach od 0% do 3% powoduje redukowanie poziomu formaldehydu w produktach spalania papierosów nawet do 70%.
Przykład VIII A. Papierosy z konwencjonalnymi mieszankami tytoniowo-węglowymi elementów paliwowych przygotowano z następujących części składowych:
Substrat:
Tlenek glinu 44,50
Węgiel 15,00
SCMC 0,50
Zamieszane cząstki tytoniu 10,00
Powleczone, obrobione ciepłem cząstki tytoniu 10,00
Gliceryna 20,00
Element paliwowy (10 mm x4,5 mm, 5-szczelin rozstawionych co 3 mm):
Węgiel (Calgon C5) 77,00 76,00 75,00 74,00
Spoiwo SCMC 8,00 8,00 8,00 8,00
Cząstki tytoniu 15,00 15,00 15,00 15,00
Asparagina 0,00 1,00 2,00 3,00
Ustnik:
mm pustej przestrzeni, 10 mm papieru tytoniowego, segment filtrowy z polipropylenu 20 mm Zwój tytoniu:
Mieszanka spęcznionego tytoniu Koszulka izolacyjna:
mm szkła C Owens-Corning Papier owijający:
KC-1981-152
Wyniki palenia - Zmierzone poziomy formaldehydu:
% asparaginy Poziom formaldehydu
24,3 gg/papieros
18,9
11,1 Ltg/papieros
6,4 μ^^/ρι^]^ΐΐ3]^ί^ί>
Przykład VIIIB. Papierosy z konwencjonalnymi mieszankami tytoniowo-węglowymi elementów paliwowych przygotowano z następujących części składowych:
Substrat zmarumeryzowany:
Tlenek glinu 44,50
Węgiel 15,00
SCMC 0,50
Zmieszane cząstki tytoniu 10,00
Powlekane, obrobione ciepłem cząstki tytoniu 10,00
Gliceryna 20,00
Element paliwowy (10 mm x 4,5 mm, 6-szczelin rozstawionych co 3 mm):
Węgiel (z twardego drewna) 89,10 88,10 87,10 86,10
Alginian amonu 10,00 10,00 10,00 10,00
Na2CO3 0,90 0,90 0,90 0,90
Asparagina 0,00 1,00 2,00 3,00
Ustnik:
mm pustej przestrzeni, 10 mm papieru tytoniowego, segment filtrowy polipropylenowy 20 mm Zwój tytoniu:
Mieszanka spęcznionych tytoni
168 878
Koszulka izolacyjna:
mm szkła C Owens-Coming
Papier owijający:
' KC-1981-152
Wyniki palenia - zmierzone poziomy formaldehydu:
% asparaginy Poziom formaldehydów
12,8 μg/pap:edod 10,7 μg/pr.pieI'Zd 6,:2 μg0papiedOd
2,6 μg0papiedOd
FIG. 3
FIG. 4
168 878
FIG. 5
Na2CO3
FIG.6
- Na2C03
168 878
FIG. 7
> Na2C03
FIG.8
FIG. 9
168 878
FIG. 10
FIG. I I
168 878
FIG. 12
FIG. 1
168 878
FIG.14
FIG. 115
-+- .5% I %
-β- 3% 5%
No2CO3
168 878
FIG.16
-Β- 3% 5% . Na2C03
168 878
107
FIG.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 150 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mieszanka węglowa do elementów paliwowych artykułów tytoniowych, zawierająca jednorodną mieszaninę od około 60 do 99% wag. węgla, od około 1 do 20% wag. spoiwa i do 20% wag. tytoniu, znamienna tym, że spoiwo stanowi mieszaninę spoiwa o niskiej zawartości sodu, mającego naturalny poziom sodu poniżej 3000 części na milion, a korzystnie poniżej 1500 części na milion, oraz domieszki związku sodu, podnoszącej ostateczny poziom sodu (Na) w mieszance do wysokości od około 3000 do około 20000 części na milion.
  2. 2. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że spoiwo stanowi mieszaninę spoiwa na bazie soli sodu i spoiwa o niskiej zawartości sodu, mającego zawartość sodu poniżej 3000 części na milion.
  3. 3. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że domieszka stanowi związek sodu wybrany z grupy złożonej z węglanu sodu, octanu sodu, szczawianu sodu i jabłczanu sodu.
  4. 4. Mieszanka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że spoiwo zawiera dodatkowo niepalny materiał wypełniający.
  5. 5. Mieszanka według zastrz. 4, znamienna tym, że materiałem wypełniającym jest węglan wapnia lub spiekany węglan wapnia.
  6. 6. Mieszanka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że spoiwem o niskiej zawartości sodu sodu jest spoiwo alginianowe.
  7. 7. Mieszanka według zastrz. 6, znamienna tym, że spoiwem alginianowym jest alginian amonu.
  8. 8. Mieszanka według zastrz. 1, znamienna tym, że domieszka zawiera od około 3500 do około 9000 części na milion węglanu sodu
PL92295024A 1991-06-28 1992-06-25 Mieszanka weglowa do elementów paliwowych artykulów tytoniowych PL PL PL PL PL PL168878B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/722,993 US5178167A (en) 1991-06-28 1991-06-28 Carbonaceous composition for fuel elements of smoking articles and method of modifying the burning characteristics thereof

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295024A1 PL295024A1 (en) 1993-03-08
PL168878B1 true PL168878B1 (pl) 1996-04-30

Family

ID=24904351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92295024A PL168878B1 (pl) 1991-06-28 1992-06-25 Mieszanka weglowa do elementów paliwowych artykulów tytoniowych PL PL PL PL PL

Country Status (25)

Country Link
US (1) US5178167A (pl)
EP (1) EP0525347B1 (pl)
JP (1) JP3342510B2 (pl)
KR (1) KR100238017B1 (pl)
CN (1) CN1034258C (pl)
AT (1) ATE152325T1 (pl)
AU (1) AU643929B2 (pl)
BG (1) BG61499B1 (pl)
BR (1) BR9202491A (pl)
CA (1) CA2072306C (pl)
DE (1) DE69219413T2 (pl)
DK (1) DK0525347T3 (pl)
ES (1) ES2100975T3 (pl)
FI (1) FI95436C (pl)
GE (1) GEP19981478B (pl)
GR (1) GR3023661T3 (pl)
HU (1) HU214119B (pl)
IE (1) IE78841B1 (pl)
MX (1) MX9202965A (pl)
NO (1) NO180665C (pl)
PL (1) PL168878B1 (pl)
RU (1) RU2045209C1 (pl)
TR (1) TR26117A (pl)
TW (1) TW221787B (pl)
ZA (1) ZA924208B (pl)

Families Citing this family (125)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5345955A (en) 1992-09-17 1994-09-13 R. J. Reynolds Tobacco Company Composite fuel element for smoking articles
PH30299A (en) * 1993-04-07 1997-02-20 Reynolds Tobacco Co R Fuel element composition
US5820998A (en) * 1994-03-08 1998-10-13 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Coated paper and process for making the same
US5546965A (en) * 1994-06-22 1996-08-20 R. J. Reynolds Tobacco Company Cigarette with improved fuel element insulator
EP1408780A2 (en) 2000-11-10 2004-04-21 Vector Tobacco Ltd. Method and product for removing carcinogens from tobacco smoke
CA2643087C (en) 2000-11-13 2014-01-21 Richard M. Peterson Process for producing smoking articles with reduced ignition proclivity characteristics and products made according to same
DK1468618T3 (da) * 2001-12-28 2008-08-11 Japan Tobacco Inc Rygeartikel
US6779530B2 (en) 2002-01-23 2004-08-24 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Smoking articles with reduced ignition proclivity characteristics
KR100486449B1 (ko) * 2002-03-27 2005-04-29 하이젠환경테크 (주) 유해성분을 저감시키는 담배잎의 가공방법
GB0209690D0 (en) 2002-04-27 2002-06-05 British American Tobacco Co Improvements relating to smoking articles and smokable filler materials therefor
US20050039767A1 (en) * 2002-11-19 2005-02-24 John-Paul Mua Reconstituted tobacco sheet and smoking article therefrom
US20050056294A1 (en) * 2002-11-19 2005-03-17 Wanna Joseph T. Modified reconstituted tobacco sheet
US20040173229A1 (en) * 2003-03-05 2004-09-09 Crooks Evon Llewellyn Smoking article comprising ultrafine particles
US20050005947A1 (en) 2003-07-11 2005-01-13 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Smoking articles having reduced carbon monoxide delivery
US20050066986A1 (en) * 2003-09-30 2005-03-31 Nestor Timothy Brian Smokable rod for a cigarette
US7503330B2 (en) * 2003-09-30 2009-03-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Smokable rod for a cigarette
US8627828B2 (en) 2003-11-07 2014-01-14 U.S. Smokeless Tobacco Company Llc Tobacco compositions
JP4931596B2 (ja) 2003-11-07 2012-05-16 ユーエス スモークレス タバコ カンパニー リミテッド ライアビリティ カンパニー タバコ組成物
US20050274390A1 (en) * 2004-06-15 2005-12-15 Banerjee Chandra K Ultra-fine particle catalysts for carbonaceous fuel elements
US7690387B2 (en) 2004-10-25 2010-04-06 Philip Morris Usa Inc. Synthesis and incorporation of high-temperature ammonia-release agents in lit-end cigarettes
US8151806B2 (en) * 2005-02-07 2012-04-10 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Smoking articles having reduced analyte levels and process for making same
CN1899144A (zh) * 2005-07-20 2007-01-24 姚揆一 香烟用低焦油可燃基质
US7647932B2 (en) * 2005-08-01 2010-01-19 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US20070215167A1 (en) 2006-03-16 2007-09-20 Evon Llewellyn Crooks Smoking article
US10188140B2 (en) 2005-08-01 2019-01-29 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US7479098B2 (en) 2005-09-23 2009-01-20 R. J. Reynolds Tobacco Company Equipment for insertion of objects into smoking articles
US20070137663A1 (en) * 2005-12-01 2007-06-21 R. J. Reynolds Tobacco Company Method of extracting sucrose esters from oriental tobacco
US20070157940A1 (en) * 2006-01-06 2007-07-12 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking articles comprising inner wrapping strips
US9220301B2 (en) * 2006-03-16 2015-12-29 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US8925556B2 (en) 2006-03-31 2015-01-06 Philip Morris Usa Inc. Banded papers, smoking articles and methods
RU2384280C1 (ru) 2006-04-11 2010-03-20 Джапан Тобакко Инк. Углесодержащая композиция нагревателя негорючего курительного изделия и негорючее курительное изделие
ES2645221T3 (es) * 2006-06-01 2017-12-04 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Artículos de fumar en combustión al aire libre con características de tendencia reducida a la ignición
US7726320B2 (en) 2006-10-18 2010-06-01 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-containing smoking article
US20080173320A1 (en) * 2007-01-19 2008-07-24 R. J. Reynolds Tobacco Company Filtered Smoking Articles
UA102374C2 (ru) * 2007-07-03 2013-07-10 Швайцер-Маудит Интернешнл, Инк. Курительное изделие, которое обладает свойствами пониженной способности к поджиганию, бумажная обертка для курительного изделия и способ производства этой бумажной обертки
WO2009105343A2 (en) * 2008-02-22 2009-08-27 Schweitzer-Mauduit International, Inc. Treated areas on a wrapper for reducing the ignition proclivity characteristics of a smoking article
US8613284B2 (en) 2008-05-21 2013-12-24 R.J. Reynolds Tobacco Company Cigarette filter comprising a degradable fiber
US8079369B2 (en) 2008-05-21 2011-12-20 R.J. Reynolds Tobacco Company Method of forming a cigarette filter rod member
WO2009143338A2 (en) 2008-05-21 2009-11-26 R.J. Reynolds Tobacco Company Apparatus and associated method for forming a filter component of a smoking article and smoking articles made therefrom
US8617263B2 (en) 2008-09-18 2013-12-31 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for preparing fuel element for smoking article
US8469035B2 (en) 2008-09-18 2013-06-25 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for preparing fuel element for smoking article
US8944072B2 (en) 2009-06-02 2015-02-03 R.J. Reynolds Tobacco Company Thermal treatment process for tobacco materials
US8434496B2 (en) 2009-06-02 2013-05-07 R. J. Reynolds Tobacco Company Thermal treatment process for tobacco materials
US8701682B2 (en) * 2009-07-30 2014-04-22 Philip Morris Usa Inc. Banded paper, smoking article and method
US8434498B2 (en) 2009-08-11 2013-05-07 R. J. Reynolds Tobacco Company Degradable filter element
US8464726B2 (en) 2009-08-24 2013-06-18 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented smoking article with insulation mat
US8997755B2 (en) 2009-11-11 2015-04-07 R.J. Reynolds Tobacco Company Filter element comprising smoke-altering material
US8955523B2 (en) 2010-01-15 2015-02-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-derived components and materials
RU2457012C2 (ru) * 2010-03-23 2012-07-27 Михаил Александрович Ланцевич Способ изготовления сектора дискового вакуум-фильтра
US9402415B2 (en) 2010-04-21 2016-08-02 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco seed-derived components and materials
US9149072B2 (en) 2010-05-06 2015-10-06 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented smoking article with substrate cavity
US8839799B2 (en) 2010-05-06 2014-09-23 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented smoking article with stitch-bonded substrate
EP2647301B1 (en) 2010-05-06 2019-08-28 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented smoking article
US8424538B2 (en) 2010-05-06 2013-04-23 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented smoking article with shaped insulator
US20110271968A1 (en) 2010-05-07 2011-11-10 Carolyn Rierson Carpenter Filtered Cigarette With Modifiable Sensory Characteristics
US11344683B2 (en) 2010-05-15 2022-05-31 Rai Strategic Holdings, Inc. Vaporizer related systems, methods, and apparatus
US8757147B2 (en) 2010-05-15 2014-06-24 Minusa Holdings Llc Personal vaporizing inhaler with internal light source
US20120000481A1 (en) 2010-06-30 2012-01-05 Dennis Potter Degradable filter element for smoking article
US20120017925A1 (en) 2010-06-30 2012-01-26 Sebastian Andries D Degradable cigarette filter
US8950407B2 (en) 2010-06-30 2015-02-10 R.J. Reynolds Tobacco Company Degradable adhesive compositions for smoking articles
WO2012012053A1 (en) 2010-06-30 2012-01-26 R.J. Reynolds Tobacco Company Biodegradable cigarette filter
US8720450B2 (en) 2010-07-30 2014-05-13 R.J. Reynolds Tobacco Company Filter element comprising multifunctional fibrous smoke-altering material
US9301546B2 (en) 2010-08-19 2016-04-05 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented smoking article with shaped insulator
US20120125354A1 (en) 2010-11-18 2012-05-24 R.J. Reynolds Tobacco Company Fire-Cured Tobacco Extract and Tobacco Products Made Therefrom
EP3287016B1 (en) 2010-12-13 2021-08-18 Altria Client Services LLC Process of preparing printing solution and making patterned cigarette wrappers
US11707082B2 (en) 2010-12-13 2023-07-25 Altria Client Services Llc Process of preparing printing solution and making patterned cigarette wrapper
US20120152265A1 (en) 2010-12-17 2012-06-21 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-Derived Syrup Composition
US8893725B2 (en) 2011-01-28 2014-11-25 R. J. Reynolds Tobacco Company Polymeric materials derived from tobacco
US9107453B2 (en) 2011-01-28 2015-08-18 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-derived casing composition
US9254001B2 (en) 2011-04-27 2016-02-09 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-derived components and materials
US10905154B2 (en) 2011-05-16 2021-02-02 Altria Client Services Llc Alternating patterns in cigarette wrapper, smoking article and method
US9192193B2 (en) 2011-05-19 2015-11-24 R.J. Reynolds Tobacco Company Molecularly imprinted polymers for treating tobacco material and filtering smoke from smoking articles
US20120305015A1 (en) 2011-05-31 2012-12-06 Sebastian Andries D Coated paper filter
UA112440C2 (uk) 2011-06-02 2016-09-12 Філіп Морріс Продактс С.А. Спалиме джерело тепла для курильного виробу
US9149070B2 (en) 2011-07-14 2015-10-06 R.J. Reynolds Tobacco Company Segmented cigarette filter for selective smoke filtration
US8973588B2 (en) 2011-07-29 2015-03-10 R.J. Reynolds Tobacco Company Plasticizer composition for degradable polyester filter tow
US9078473B2 (en) 2011-08-09 2015-07-14 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking articles and use thereof for yielding inhalation materials
IN2014CN02160A (pl) 2011-09-20 2015-05-29 Reynolds Tobacco Co R
US10064429B2 (en) 2011-09-23 2018-09-04 R.J. Reynolds Tobacco Company Mixed fiber product for use in the manufacture of cigarette filter elements and related methods, systems, and apparatuses
US20130085052A1 (en) 2011-09-29 2013-04-04 R. J. Reynolds Tobacco Company Apparatus for Inserting Microcapsule Objects into a Filter Element of a Smoking Article, and Associated Method
UA111625C2 (uk) * 2011-10-07 2016-05-25 Філіп Морріс Продактс С.А. Багатосекційний курильний виріб
WO2013098380A1 (en) 2011-12-29 2013-07-04 Philip Morris Products S.A. Composite heat source for a smoking article
WO2013142483A1 (en) 2012-03-19 2013-09-26 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for treating an extracted tobacco pulp and tobacco products made therefrom
US20130255702A1 (en) 2012-03-28 2013-10-03 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article incorporating a conductive substrate
MY164904A (en) * 2012-04-30 2018-02-15 Philip Morris Products Sa Tobacco substrate
CA2873781A1 (en) 2012-05-16 2013-11-21 Altria Client Services Inc. Novel banded cigarette wrapper with opened area bands
US11064729B2 (en) 2012-05-16 2021-07-20 Altria Client Services Llc Cigarette wrapper with novel pattern
BR112014028225A2 (pt) 2012-05-16 2017-06-27 Altria Client Services Inc envoltório de cigarro com novo padrão
US10004259B2 (en) 2012-06-28 2018-06-26 Rai Strategic Holdings, Inc. Reservoir and heater system for controllable delivery of multiple aerosolizable materials in an electronic smoking article
CA2878143C (en) 2012-07-04 2018-10-16 Philip Morris Products S.A. Combustible heat source with improved binding agent
US9179709B2 (en) 2012-07-25 2015-11-10 R. J. Reynolds Tobacco Company Mixed fiber sliver for use in the manufacture of cigarette filter elements
US8881737B2 (en) 2012-09-04 2014-11-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Electronic smoking article comprising one or more microheaters
US9854841B2 (en) 2012-10-08 2018-01-02 Rai Strategic Holdings, Inc. Electronic smoking article and associated method
US9119419B2 (en) 2012-10-10 2015-09-01 R.J. Reynolds Tobacco Company Filter material for a filter element of a smoking article, and associated system and method
KR102173454B1 (ko) 2012-10-11 2020-11-04 슈바이쳐-모뒤 인터내셔널, 인크. 감소된 발화 성향 특징을 갖는 래퍼
US8910640B2 (en) 2013-01-30 2014-12-16 R.J. Reynolds Tobacco Company Wick suitable for use in an electronic smoking article
CN103230097B (zh) * 2013-04-24 2014-04-16 湖北中烟工业有限责任公司 利用酸制备烟用片状碳质热源材料的方法
CN103263077B (zh) * 2013-04-24 2014-12-03 湖北中烟工业有限责任公司 利用钙盐制备烟用片状碳质热源材料的方法
US20150034109A1 (en) 2013-08-02 2015-02-05 R.J. Reynolds Tobacco Company Process for Producing Lignin from Tobacco
US9788571B2 (en) 2013-09-25 2017-10-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Heat generation apparatus for an aerosol-generation system of a smoking article, and associated smoking article
US9265284B2 (en) 2014-01-17 2016-02-23 R.J. Reynolds Tobacco Company Process for producing flavorants and related materials
US9839238B2 (en) 2014-02-28 2017-12-12 Rai Strategic Holdings, Inc. Control body for an electronic smoking article
US20160073686A1 (en) 2014-09-12 2016-03-17 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-derived filter element
US11219244B2 (en) 2014-12-22 2022-01-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-derived carbon material
US10154689B2 (en) * 2015-06-30 2018-12-18 R.J. Reynolds Tobacco Company Heat generation segment for an aerosol-generation system of a smoking article
CN105105327B (zh) * 2015-07-21 2019-07-23 中国烟草总公司广东省公司 一种含有全组分烟草提取物的香薰烟及其制备方法
CN105167165B (zh) * 2015-07-21 2016-11-09 中国烟草总公司广东省公司 一种香薰烟及其制备方法
US20170055576A1 (en) 2015-08-31 2017-03-02 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US20170059554A1 (en) 2015-09-02 2017-03-02 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for monitoring use of a tobacco product
US10034494B2 (en) 2015-09-15 2018-07-31 Rai Strategic Holdings, Inc. Reservoir for aerosol delivery devices
US10532046B2 (en) 2015-12-03 2020-01-14 Niconovum Usa, Inc. Multi-phase delivery compositions and products incorporating such compositions
US10314334B2 (en) 2015-12-10 2019-06-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US11744296B2 (en) 2015-12-10 2023-09-05 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US11717018B2 (en) 2016-02-24 2023-08-08 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article comprising aerogel
US20190087302A1 (en) 2017-09-20 2019-03-21 R.J. Reynolds Tobacco Products Product use and behavior monitoring instrument
US10856577B2 (en) 2017-09-20 2020-12-08 Rai Strategic Holdings, Inc. Product use and behavior monitoring instrument
KR102330287B1 (ko) * 2018-06-19 2021-11-24 주식회사 케이티앤지 에어로졸 생성 물품 및 에어로졸 생성 물품의 제조 방법
CN110638090B (zh) * 2018-06-27 2022-05-24 韩力 一种吸烟制品碳燃料及其制备方法和微爆微囊吸烟制品
US20200128880A1 (en) 2018-10-30 2020-04-30 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article cartridge
US11191306B2 (en) 2019-05-09 2021-12-07 Rai Strategic Holdings, Inc. Adaptor for use with non-cylindrical vapor products
US11119083B2 (en) 2019-05-09 2021-09-14 Rai Strategic Holdings, Inc. Adaptor for use with non-cylindrical vapor products
CN112505238B (zh) * 2020-12-15 2022-08-12 中国科学院合肥物质科学研究院 一种卷烟自由燃烧速度测试装置
US20230413897A1 (en) 2022-06-27 2023-12-28 R.J. Reynolds Tobacco Company Alternative filter materials and components for an aerosol delivery device
WO2024069544A1 (en) 2022-09-30 2024-04-04 Nicoventures Trading Limited Reconstituted tobacco substrate for aerosol delivery device
WO2024069542A1 (en) 2022-09-30 2024-04-04 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for forming reconstituted tobacco

Family Cites Families (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5896696A (ja) * 1981-12-04 1983-06-08 Matsushita Electric Ind Co Ltd 固形燃料の製造法
IN158943B (pl) * 1981-12-07 1987-02-21 Mueller Adam
US4793365A (en) * 1984-09-14 1988-12-27 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US4854331A (en) * 1984-09-14 1989-08-08 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US4928714A (en) * 1985-04-15 1990-05-29 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article with embedded substrate
US4938238A (en) * 1985-08-26 1990-07-03 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article with improved wrapper
US4989619A (en) * 1985-08-26 1991-02-05 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article with improved fuel element
US4917128A (en) * 1985-10-28 1990-04-17 R. J. Reynolds Tobacco Co. Cigarette
US4756318A (en) * 1985-10-28 1988-07-12 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article with tobacco jacket
US4708151A (en) * 1986-03-14 1987-11-24 R. J. Reynolds Tobacco Company Pipe with replaceable cartridge
US5076297A (en) * 1986-03-14 1991-12-31 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for preparing carbon fuel for smoking articles and product produced thereby
US4732168A (en) * 1986-05-15 1988-03-22 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article employing heat conductive fingers
US4893639A (en) * 1986-07-22 1990-01-16 R. J. Reynolds Tobacco Company Densified particulate materials for smoking products and process for preparing the same
US4827950A (en) * 1986-07-28 1989-05-09 R. J. Reynolds Tobacco Company Method for modifying a substrate material for use with smoking articles and product produced thereby
DE3626734A1 (de) * 1986-08-07 1988-02-11 Bosch Gmbh Robert Maschine zum sortieren, fuellen und verschliessen von hohlkoerpern
DE3626733A1 (de) * 1986-08-07 1988-02-11 Bosch Gmbh Robert Sortiervorrichtung fuer etwa zylindrisch ausgebildete hohlkoerper, z.b. huelsen
US4858630A (en) * 1986-12-08 1989-08-22 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article with improved aerosol forming substrate
US4870748A (en) * 1987-07-17 1989-10-03 R. J. Reynolds Tobacco Co. Apparatus for assembling elements of a smoking article
US4903714A (en) * 1987-08-25 1990-02-27 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article with improved mouthend piece
US4893637A (en) * 1987-09-15 1990-01-16 R. J. Reynolds Tobacco Co. Apparatus and methods for making components of a smoking article
US5005593A (en) * 1988-01-27 1991-04-09 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for providing tobacco extracts
US4807809A (en) * 1988-02-12 1989-02-28 R. J. Reynolds Tobacco Company Rod making apparatus for smoking article manufacture
US5435325A (en) * 1988-04-21 1995-07-25 R. J. Reynolds Tobacco Company Process for providing tobacco extracts using a solvent in a supercritical state
IN172374B (pl) * 1988-05-16 1993-07-10 Reynolds Tobacco Co R
US4881556A (en) * 1988-06-06 1989-11-21 R. J. Reynolds Tobacco Company Low CO smoking article
AU3367389A (en) * 1989-03-16 1990-10-09 R.J. Reynolds Tobacco Company Catalyst containing smoking articles for reducing carbon monoxide
US4986286A (en) * 1989-05-02 1991-01-22 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco treatment process
DE3915991A1 (de) * 1989-05-17 1990-11-22 Lemfoerder Metallwaren Ag Spurstange fuer kraftfahrzeuge
US5129409A (en) * 1989-06-29 1992-07-14 R. J. Reynolds Tobacco Company Extruded cigarette
US4991596A (en) * 1989-07-11 1991-02-12 R. J. Reynolds Tobacco Company Smoking article
US5027837A (en) * 1990-02-27 1991-07-02 R. J. Reynolds Tobacco Company Cigarette

Also Published As

Publication number Publication date
AU1829392A (en) 1993-01-07
RU2045209C1 (ru) 1995-10-10
ZA924208B (en) 1993-03-31
IE78841B1 (en) 1998-03-11
FI95436C (fi) 1996-02-12
DK0525347T3 (da) 1997-12-01
CN1034258C (zh) 1997-03-19
TW221787B (pl) 1994-03-21
HU214119B (en) 1997-12-29
FI922898A0 (fi) 1992-06-22
CA2072306C (en) 2006-05-02
PL295024A1 (en) 1993-03-08
FI922898A (fi) 1992-12-29
NO922529D0 (no) 1992-06-26
US5178167A (en) 1993-01-12
DE69219413D1 (de) 1997-06-05
DE69219413T2 (de) 1997-09-18
IE921837A1 (en) 1992-12-30
HUT63038A (en) 1993-07-28
FI95436B (fi) 1995-10-31
KR930000049A (ko) 1993-01-15
JPH05207868A (ja) 1993-08-20
NO922529L (no) 1992-12-29
AU643929B2 (en) 1993-11-25
BG96532A (bg) 1993-12-24
TR26117A (tr) 1995-02-15
MX9202965A (es) 1992-12-01
GR3023661T3 (en) 1997-09-30
CA2072306A1 (en) 1992-12-29
ES2100975T3 (es) 1997-07-01
ATE152325T1 (de) 1997-05-15
GEP19981478B (en) 1998-12-25
JP3342510B2 (ja) 2002-11-11
EP0525347B1 (en) 1997-05-02
KR100238017B1 (ko) 2000-01-15
EP0525347A2 (en) 1993-02-03
NO180665C (no) 1997-05-28
HU9202134D0 (en) 1992-10-28
NO180665B (no) 1997-02-17
BR9202491A (pt) 1993-02-09
EP0525347A3 (en) 1993-04-14
CN1068024A (zh) 1993-01-20
BG61499B1 (en) 1997-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL168878B1 (pl) Mieszanka weglowa do elementów paliwowych artykulów tytoniowych PL PL PL PL PL
AU609677B2 (en) Smoking article with improved mouthend piece
US5183062A (en) Cigarette
US5156170A (en) Cigarette
US5027837A (en) Cigarette
US7753056B2 (en) Smokable rod for a cigarette
CA2047358C (en) Cigarette with tobacco/glass fuel wrapper
US5105838A (en) Cigarette
US5074321A (en) Cigarette
KR100270913B1 (ko) 탄소질 연료 부재와 이 연료 부재의 후방에 종방향으로 배치된 기질을 포함하는 궐련
CA1299957C (en) Smoking article
US5247947A (en) Cigarette
AU614364B2 (en) Smoking article with improved means for delivering flavorants
JPS62269676A (ja) 二様の燃焼速度を有する燃料素子を備えた喫煙物品
EP0444553A2 (en) Cigarette
US20050066986A1 (en) Smokable rod for a cigarette
SK277830B6 (en) Combustibility element for smoking product
EP0481192A1 (en) Cigarette with Tobacco/Glass Fuel Wrapper
IE912238A1 (en) Cigarette
JP2022506160A (ja) 喫煙代用消耗品