PL168846B1 - Zespól napedowy dzwigu PL - Google Patents
Zespól napedowy dzwigu PLInfo
- Publication number
- PL168846B1 PL168846B1 PL29478892A PL29478892A PL168846B1 PL 168846 B1 PL168846 B1 PL 168846B1 PL 29478892 A PL29478892 A PL 29478892A PL 29478892 A PL29478892 A PL 29478892A PL 168846 B1 PL168846 B1 PL 168846B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- drive
- fastening element
- motor
- pulley
- assembly according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66D—CAPSTANS; WINCHES; TACKLES, e.g. PULLEY BLOCKS; HOISTS
- B66D1/00—Rope, cable, or chain winding mechanisms; Capstans
- B66D1/54—Safety gear
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66B—ELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
- B66B11/00—Main component parts of lifts in, or associated with, buildings or other structures
- B66B11/04—Driving gear ; Details thereof, e.g. seals
- B66B11/08—Driving gear ; Details thereof, e.g. seals with hoisting rope or cable operated by frictional engagement with a winding drum or sheave
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16H—GEARING
- F16H7/00—Gearings for conveying rotary motion by endless flexible members
- F16H7/08—Means for varying tension of belts, ropes, or chains
- F16H7/10—Means for varying tension of belts, ropes, or chains by adjusting the axis of a pulley
- F16H7/14—Means for varying tension of belts, ropes, or chains by adjusting the axis of a pulley of a driving or driven pulley
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Jib Cranes (AREA)
- Cage And Drive Apparatuses For Elevators (AREA)
Abstract
1. Zespól napedowy dzwigu, w postaci napedu pasowego klinowego, który zawiera kolo pasowe rowkowe i tarcze napedowa dla lin nosnych kabiny dzwigowej i przeciwwagi a kolo napedowe silnika jest polaczone poprzez pasy napedowe z kolem pasowym rowkowym, wyposazonym w hamulec z tym, ze silnik z kolem napedowym jest umi- eszczony na elemencie mocujacym w rodzaju dzwigni, a punkt polaczenia przegubowego elementu mocujacego sluzy jako jego punkt obrotu, znamienny tym, ze punkt polaczenia przegubowego (11) elementu mocujacego (10) lezy w przyblizeniu na linii pionowej (16) przechodzacej przez os obrotu (17) kola napedowego (8) silnika (9), a na wolnym koncu element mocujacy (10) jest wy- posazony w urzadzenie sprezynowe (12), a na wsporniku (3) jest umieszczony styk sterujacy (19) hamulca roboczego (15a, 15b) dla kola pasowego rowkowego (1). F I G . 1 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest zespół napędowy dźwigu, w postaci napędu pasowego klinowego.
Znany jest napęd pasowy klinowy, który zawiera koło rowkowe i tarczę napędową dla lin nośnych kabiny dźwigowej i przeciwwagi, a koło napędowe silnika jest połączone poprzez pasy napędowe z kołem pasowym rowkowym, przy czym ruch w górę i w dół kabiny dźwigowej jest wykonywany przez odwrócenie kierunku obrotu napędu pasowego, a stosunek przełożenia między kołem napędowym a kołem pasowym rowkowym jest stosunkowo duży i powoduje niewielki kąt opasania koła napędowego, a z kołem pasowym rowkowym współpracuj e hamulec, który działa w przypadku zerwania lub pęknięcia pasów napędowych, przy czym silnik z kołem napędowym jest umieszczony na elemencie mocującym w rodzaju dźwigni, a punkt połączenia przegubowego elementu służy jako jego punkt obrotu.
W przypadku pęknięcia pasów napędowych ciężar silnika oddziaływuje poprzez element mocujący na koło pasowe napędzane, w celu wytworzenia siły hamowania. Układ ten charakteryzuje się zależnością od każdorazowego, a więc zmiennego ciężaru silnika, a także istnieje silna zależność od obciążenia koła pasowego napędzanego ze strony lin kabiny dźwigowej i przeciwwagi.
W przypadku błędnego usytuowania i występującego przeciążenia w kabinie dźwigowej, układ elementu mocującego dźwigni może być za bardzo obciążony przez rozciąganie pasów klinowych i wówczas dochodzi do niebezpiecznego ześlizgiwania pasów klinowych.
Zadaniem wynalazku jest ulepszenie powyższego ukształtowania i opracowanie prostego układu, który umożliwia uniezależnienie siły hamowania od elementów napędowych i zapewnia indywidualną regulację oraz naprężenie pasów klinowych.
168 846
Zadanie to rozwiązano według wynalazku dzięki temu, że punkt połączenia przegubowego elementu mocującego leży w przybliżeniu na linii pionowej przechodzącej przez oś obrotu koła napędowego silnika, a na wsporniku jest umieszczony styk sterujący hamulca roboczego dla koła pasowego rowkowego.
Prosta postać ukształtowania polega na tym, że urządzenie sprężynowe j est ukształtowane jako sprężyna naciskowa z równoległym, regulowanym ogranicznikiem ruchu.
W celu wyrównania wydłużenia, zwłaszcza w przypadku nowych pasów klinowych zaproponowano, aby element mocujący był wyposażony w środek nastawczy.
W celu niezależnego od silnika ułożyskowania zębnika przewidziano, że element mocujący jest ukształtowany jako część dwuściankowa, w której jest ułożyskowane koło napędowe.
Korzystnie hamulec roboczy jest utworzony na stronach czołowych koła pasowego rowkowego przez elementy hamulcowe, usytuowane po obu stronach jego osi obrotu, a koła pasowe rowkowe i koło napędowe mają osie obrotu leżące w jednej płaszczyźnie.
Dzięki temu poprzez sprężynę wytwarza się układ do precyzyjnej regulacji i zapewnia się to, że pas napędowy nie naprężony zbyt słabo i uniemożliwia się ześlizgiwanie lub nie następuje zbyt mocne naprężenie, które obniża żywotność pasa napędowego. Tym samym siły w układzie dają się obliczyć. Pasy klinowe służą tym samym jako sprzęgło. Przez przemieszczenie układu hamulcowego z wałka silnika na tarczę napędową stosunkowo znacznie zostają zmniejszone masy zamachowe układu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony schematycznie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia napęd dźwigu, w widoku z boku, fig. 2 - napęd dźwigu z fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - powiększony szczegół III z fig. 1, a fig. 4 - powiększony szczegół z fig. 2.
Jak widać z fig. 1 koło pasowe rowkowe 1 jest ułożyskowane obrotowo wokół osi 2 na wsporniku 3 a poprzez wałek 4 jest połączone na stałe z tarczą napędową 5. Tarcza napędowa 5 przyjmuje liny nośne 6 dla kabiny wyciągowej i przeciwciężaru.
Koło pasowe rowkowe 1 jest połączone poprzez pas napędowy 7 z kołem napędowym 8, który jest napędzany przez przyłączony za pomocą kołnierza silnik 9. Koło napędowe 8 i silnik są umieszczone na elemencie mocującym 10 w rodzaju dźwigni, który z jednej strony jest przyłączony do wspornika w stałym punkcie połączenia przegubowego 11 jako punkcie obrotu, natomiast druga strona elementu mocującego jest zaopatrzona w sprężynę naciskową 12 i dodatkowo w regulowany ogranicznik ruchu 13.
Dzięki temu w przypadku złamania, lub pęknięcia pasa napędowego 7, element mocujący jest odchylany przez sprężynę 12 i wyzwala przyporządkowany styk sterujący 19.
Styk sterujący 19 poprzez pośrednio włączony zespół sterujący 14, zwalnia hamulec roboczy, który w tym przypadku jest utworzony przez elementy hamulcowe 15a, 15b, umieszczone po obu stronach czołowych koła pasowego rowkowego 1, usytuowane po obu stronach jego osi obrotu 2. Hamulec roboczy podczas normalnej pracy stosuje się do hamowania kabiny wyciągowej w położeniach zatrzymania.
Punkt obrotu 11 elementu mocującego 10 leży przy tym w przybliżeniu na linii pionowej 16 przechodzącej przez oś obrotu 17 koła napędowego 8. Przy tym położenie punktu obrotowego jest regulowane w poziomie przez nie przedstawiony środek nastawczy 18 w celu umożliwienia przeprowadzania procesu justowania.
168 846
168 846
G.3
G.4
168 846 m
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł
Claims (6)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zespół napędowy dźwigu, w postaci napędu pasowego klinowego, który zawiera koło pasowe rowkowe i tarczę napędową dla lin nośnych kabiny dźwigowej i przeciwwagi a koło napędowe silnika jest połączone poprzez pasy napędowe z kołem pasowym rowkowym, wyposażonym w hamulec z tym, że silnik z kołem napędowym jest umieszczony na elemencie mocującym w rodzaju dźwigni, a punkt połączenia przegubowego elementu mocującego służy jako jego punkt obrotu, znamienny tym, że punkt połączenia przegubowego (11) elementu mocującego (10) leży w przybliżeniu na linii pionowej (16) przechodzącej przez oś obrotu (17) koła napędowego (8) silnika (9), a na wolnym końcu element mocujący (10) jest wyposażony w urządzenie sprężynowe (12), a na wsporniku (3) jest umieszczony styk sterujący (19) hamulca roboczego (15a, 15b) dla koła pasowego rowkowego (1).
- 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie sprężynowe (12) jest ukształtowane jako sprężyna naciskowa z równoległym, regulowanym ogranicznikiem ruchu (13).
- 3. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że element mocujący (10) jest wyposażony w środek nastawczy (18).
- 4. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że element mocujący (10) jest ukształtowany jako część dwuściankowa, w której jest obustronnie ułożyskowane koło napędowe (8).
- 5. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że hamulec roboczy jest utworzony na stronach czołowych koła pasowego rowkowego (1) przez elementy hamulcowe (15a, 15b), usytuowane po obu stronach jego osi obrotu (2).
- 6. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że koła pasowe rowkowe (1) i koła napędowe (8) mają osie obrotu (2,17) leżące w przybliżeniu w jednej płaszczyźnie.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19914118389 DE4118389C1 (en) | 1991-06-05 | 1991-06-05 | V=belt drive for lift - has motor with pivot directly below it and spring to tension belt |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL294788A1 PL294788A1 (en) | 1993-03-08 |
PL168846B1 true PL168846B1 (pl) | 1996-04-30 |
Family
ID=6433206
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL29478892A PL168846B1 (pl) | 1991-06-05 | 1992-06-04 | Zespól napedowy dzwigu PL |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
DE (1) | DE4118389C1 (pl) |
PL (1) | PL168846B1 (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE20202975U1 (de) * | 2002-02-26 | 2003-07-03 | System Antriebstechnik Dresden Gmbh, 01189 Dresden | Maschinenraumloser Treibscheibenaufzug mit Riemenantrieb und Bremse |
CN115340032B (zh) * | 2022-09-06 | 2023-10-17 | 浙江瀚海聚晟科技有限公司 | 自动检测收绳长度的卷扬设备 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3367459A (en) * | 1965-05-28 | 1968-02-06 | Toro Mfg Corp | Belt tightner and brake for mower |
DE7032415U (de) * | 1970-08-31 | 1972-07-13 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Riementrieb. |
DE3729813A1 (de) * | 1987-09-05 | 1989-03-16 | Mauser Werke Oberndorf | Koordinaten-messmaschine |
FR2643964A1 (fr) * | 1989-03-06 | 1990-09-07 | Hutchinson | Dispositif de tension d'une courroie de transmission de puissance |
-
1991
- 1991-06-05 DE DE19914118389 patent/DE4118389C1/de not_active Expired - Lifetime
-
1992
- 1992-06-04 PL PL29478892A patent/PL168846B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL294788A1 (en) | 1993-03-08 |
DE4118389C1 (en) | 1992-12-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA2438037C (en) | Reciprocatingly movable body drive mechanism and elevator apparatus incorporating same | |
US6193017B1 (en) | Pulley-driven elevator | |
EP2084094B1 (en) | Elevator speed limiter | |
US4620615A (en) | Elevator system | |
PL168846B1 (pl) | Zespól napedowy dzwigu PL | |
EP1860055A1 (en) | Brake auxiliary device of elevator | |
CA2291949C (en) | Drive unit for elevators | |
JP2002020054A (ja) | 可変牽引機構 | |
JP2657551B2 (ja) | ホイスト装置 | |
JP2902253B2 (ja) | エレベータの非常止め装置用セフティリンク機構 | |
CA2963614C (en) | Trolley for lifting gear | |
SU1025609A1 (ru) | Вертикальный конвейер | |
RU48957U1 (ru) | Приводное устройство лифта | |
AU613685B2 (en) | Column hoists | |
JP4366907B2 (ja) | 駆動装置の検出装置 | |
JP4114433B2 (ja) | 駆動装置 | |
JP4123797B2 (ja) | 往復移動体駆動装置 | |
KR102507242B1 (ko) | 엘리베이터의 서스펜션 설비의 장력을 최적화하는 방법 및 장치 | |
RU63789U1 (ru) | Приводное устройство лифта | |
US223397A (en) | Henry w | |
SU297175A1 (ru) | ВСЕСОЮЗНАЯ HATEUIiJO-TEXUHMSCKA?.6H6nHOTeKaJv^'^_^ | |
RU44662U1 (ru) | Приводное устройство | |
JP2023127714A (ja) | エレベーター | |
KR0134477Y1 (ko) | 에스컬레이터의 핸드레일 드라이브 텐션장치 | |
JPS6330275B2 (pl) |