PL168662B1 - Sposób wytwarzania wełny mineralnej - Google Patents
Sposób wytwarzania wełny mineralnejInfo
- Publication number
- PL168662B1 PL168662B1 PL29556092A PL29556092A PL168662B1 PL 168662 B1 PL168662 B1 PL 168662B1 PL 29556092 A PL29556092 A PL 29556092A PL 29556092 A PL29556092 A PL 29556092A PL 168662 B1 PL168662 B1 PL 168662B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- basalt
- weight
- waste
- mineral
- mineral wool
- Prior art date
Links
Landscapes
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania wełny mineralnej z surowców mineralnych, głównie z
odpadów bazaltowych powstających w procesie produkcji wełny mineralnej i formowania
wyrobów izolacyjnych z tej wełny, polegający na brykietowaniu odpadów uzupełnionych
korzystnie dodatkiem wapna i ewentualnie drobnego koksu oraz przetopie tych
brykietów w piecu szybowym na lawę bazaltową, którą następnie rozpyla się lub rozwłóknia
na wełnę mineralną, znamienny tym, że do odpadów bazaltowych dodaje się nie
mniej niż 3% wagowych ługu posulfitowego i korzystnie nie mniej niż 1% wagowy wapna,
całość poddaje się homogenizacji, którą najkorzystniej prowadzi się w mieszarce krążnikowej,
przy czym czas trwania procesu homogenizacji wynosi co najmniej 10 minut,
korzystnie 15-20 minut, a następnie uzyskaną masę zawierającą nie więcej_ niż 4,5%
wagowych wody brykietuje się, a brykiety stapia w piecu szybowym najkorzystniej z
dodatkiem kruszywa mineralnego na lawę bazaltową.
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wełny mineralnej w piecu szybowym z surowców mineralnych, a zwłaszcza z odpadów bazaltowych powstających w procesie produkcji wełny mineralnej oraz w trakcie formowania wyrobów izolacyjnych z tej wełny.
Znany i stosowany sposób wytwarzania wełny mineralnej służącej do produkcji wyrobów izolacyjnych, szczególnie płyt w postaci arkuszy lub zwojów, polega na stapianiu w piecu szybowym kruszywa bazaltowego z dodatkiem koksu i składników korygujących skład chemiczny stopionej masy, głównie jej moduł zasadowości.
Z masy wytopionej w piecu szybowym, zwanej lawą, drogą rozpylania sprężonym powietrzem lub parą wodną bądź rozwłókniania, na przykład w rozwłókniarkach obrotowych, uzyskuje się włókna mineralne, z których formuje się płyty o żądanych parametrach i wymiarach geometrycznych.
W trakcie procesu produkcyjnego wełny mineralnej i formowania wyrobów izolacyjnych powstają duże ilości odpadów bazaltowych, sięgające 25% ilości topionego kruszywa bazaltowego. Powstają one w kilku operacjach technologicznych, miedzy innymi podczas rozpylania płynnej lawy lub rozwłókniania topu bazaltowego, formowania i obróbki wyrobów izolacyjnych.
W skład . odpadów wchodzą skrzepy z rynny spustowej, nierozwłókniona lawa bazaltowa w postaci zestalonych kropel różnej wielkości, drobne włókna mineralne, kawałki koksu, materiał z awaryjnego opróżniania pieca, ścinki płyt i innych wyrobów izolacyjnych. Odpady są materiałem szklistym, twardym, lecz ze względu na wewnętrzne naprężenia - kruchym. Odpady te przeciętnie zawierają wagowo: 43% SiO2, 12% Ab O, 13% CaO, 12% MgO, 0,1% S, 4% Na20+K20.
Powstawanie tak dużej ilości trudnych do zagospodarowania odpadów, stanowiących zagrożenie dla środowiska naturalnego, jest zasadniczą niedogodnością znanego i stosowanego
168 662 sposobu wytwarzania wełny mineralnej. Z polskiego opisu patentowego nr 143 165 znany jest sposób wytwarzania wełny mineralnej, w którym proponuje się wykorzystanie odpadów do ponownego stapiania w piecu szybowym łącznie z kruszywem bazaltowym. Według tego sposobu, odpady mineralne uzupełnione ewentualnie o dodatki domieszek mineralnych azbestocementowych, azbestowych, glin, piasków, żużli, popiołów lotnych, łupków, stłuczki szklanej i/lub korygatów w postaci dolomitu, kamienia wapiennego, wapna, w ilości do 65% wagowych miesza się z gliną w ilości minimum 15% wagowych i modyfikowaną smołą koksowniczą w ilości minimum 5% wagowych, przy czym smołę modyfikuje się bezwodnikiem kwasu ftalowego i/lub maleinowego bądź związkami nieorganicznymi - sodowymi, potasowymi i wapniowymi.
Uzyskaną mieszaninę rozdrabnia się do uziarnienia 90% ziarn poniżej 3 mm, brykietuje, a następnie brykiety pozostawia przez 1 -7 dni w atmosferze powietrza i po tym czasie warstwowo wprowadza do pieca szybowego w ilości 10-100% celem stopienia.
Po stopieniu uzyskaną lawę rozwłóknia się na wełnę mineralną. Niedogodnością tego rozwiązania jest kłopotliwy proces modyfikacji smoły koksowniczej związkami organicznymi, głównie bezwodnikami kwasów organicznych. Ponadto stosowane lepiszcze (smoła koksownicza) jak i stosowane modyfikatory są substancjami szkodliwymi i toksycznymi dlazatrudnionych pracowników przy wytwarzaniu brykietów, a w procesie przetopu brykietów w piecu szybowym nie ulegają całkowitemu spaleniu i z gazami odlotowymi z pieca szybowego wyrzucane są do atmosfery stanowiąc poważne zanieczyszczenie powietrza. Wymienione niedogodności były jednym z powodów, że przedstawione rozwiązanie nie znalazło zastosowania w praktyce przemysłowej.
Nieco odmienny sposób wytwarzania brykietów z surowców mineralnych, zwłaszcza z odpadów bazaltowych, przedstawiony jest w polskim opisie patentowym nr 152 879. Zgodnie z tym sposobem surowiec mineralny rozdrabnia się do uziarnienia 90-100% poniżej 3 mm oraz stabilizuje się w nim poziom zawilgocenia do około 5% i dodaje minimum 15%, w stosunku do surowca mineralnego, gliny oraz 5-8% smoły koksowniczej. Mieszaninę podaje się do wysokosprawnych urządzeń mieszających i brykietuje z ewentualnym zastosowaniem recyrkulacji, przy czym mieszanina przed brykietowaniem posiada temperaturę rzędu 20°C. Do surowca mineralnego dodaje się również modyfikator w postaci wapna hydratyzowanego w ilości 5-10% wagowych. Kompozycję do brykietowania można również uzupełnić innymi surowcami mineralnymi, zwłaszcza popiołami lotnymi zawierającymi mullit i żużlami w ilości takiej, aby uziarnienie wypadkowe surowców mineralnych mieściło się w przedziale 90-100% ziarn poniżej 3 mm.
Rozwiązanie to również nie jest wykorzystywane w sposób przemysłowy. Do jego zasadniczych niedogodności należy konieczność użycia w charakterze środka wiążącego szkodliwej substancji w postaci smoły koksowniczej.
Sposób wytwarzania wełny mineralnej z surowców mineralnych, głównie z odpadów, bazaltowych powstających w procesie produkcji wełny mineralnej i formowania wyrobów izolacyjnych z tej wełny, według wynalazku polega na tym, że do odpadów bazaltowych dodaje się nie mniej niż 3% wagowych ługu posulfitowego i korzystnie nie mniej niż 1% wagowy wapna. Całość poddaje się homogenizacji najkorzystnie w mieszarce krążnikowej, a czas trwania tego procesu wynosi co najmniej 10 minut, korzystnie 15-20 minut. Uzyskaną masę zawierającą nie więcej niż 4,5% wagowych wody brykietuje się, a brykiety stapia w piecu szybowym najkorzystniej z dodatkiem kruszywa mineralnego.
Wariant sposobu według wynalazku charakteryzuje się tym, że do odpadów bazaltowych dodaje się melasę w ilości co najmniej 2% wagowych i korzystnie nie mniej niż 1% wagowy wapna, całość poddaje się homogenizacji, a uzyskaną masę zawierającą nie więcej niż 2,5% wagowych wody brykietuje się.
Proces homogenizacji prowadzi się również przez co najmniej 10 minut, korzystnie 15-20 minut, najlepiej w mieszarce krążnikowej.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że odpady bazaltowe poddane procesowi homogenizacji ze środkiem wiążącym w postaci ługu posulfitowego bądź melasy w mieszarce krążnikowej ulegają nie tylko dokładnemu wymieszaniu ale także rozdrobnieniu do wymaganej ziarnistości. Przeprowadzone badania wykazały, że po 10 minutach mieszania w tej mieszarce zawartość frakcji
168 662 powyżej 2 mm w odpadach zostaje obniżona z około 65% wagowych do około 33% i tym samym uzyskuje się materiał o składzie granulometrycznym odpowiednim dla procesu brykietowania. Taki sposób postępowania pozwala nie tylko na wyeliminowanie procesu kruszenia odpadów w specjalnych urządzeniach i operacji przesiewania, ale przede wszystkim stwarza możliwość wytworzenia ze szklistych, twardych odpadów bazaltowych i ługu posulfitowego bądź melasy jednolitej masy dającej się formować na twarde i wytrzymałe brykiety. Jak wykazały badania brykiety zachowują parametry wytrzymałościowe w trakcie nagrzewania do temperatury stapiania, co umożliwia ich przetop w piecu szybowym i uzyskanie lawy bazaltowej o żądanych własnościach.
Sposób według wynalazku jest szczególnie korzystny ze względu na ochronę środowiska. Umożliwia pełne zagospodarowanie odpadów powstających w procesie produkcji wełny mineralnej i deponowanych na składowiskach zamkniętych, a tym samym przekształcenie dotychczasowej uciążliwej technologii w technologię bezodpadową. Sposób ten pozwala jednocześnie na znaczne obniżenie zużycia surowca wyjściowego jakim jest kruszywo bazaltowe.
Sposób według wynalazku jest dokładnie wyjaśniony na przykładach jego wykonania.
Przykład I. Odpady bazaltowe w ilości 100 kg, zawierające 1% wody, podaje się do mieszarki krążnikowej, dodaje 7 kg ługu posulfitowego oraz 1 kg wapna w postaci CaO i całość homogenizuje się przez 15 minut. Uzyskaną masę o zawartości wody 4,5% brykietuje się przy użyciu walcowej prasy brykietującej, stosując nacisk formowania 30 MPa, na brykiety o wytrzymałości na zgniatanie nie mniejszej niż 3,5 kG/cm2 przekroju poprzecznego. Tak otrzymane brykiety stapia się w piecu szybowym łącznie z kruszywem bazaltowym na lawę bazaltową, którą rozwłóknia się na wełnę mineralną.
Przykład II. Odpady bazaltowe w ilości 100 kg, zawierające 0,5% wody, podaje się do mieszarki krążnikowej i dodaje 4 kg melasy oraz 4 kg wapna w postaci wapna hydratyzowanego. Całość homogenizuje się 20 minut, po czym uzyskaną masę o zawartości wody 2,5% brykietuje się przy użyciu walcowej prasy brykietującej, stosując nacisk formowania 60 MPa, na brykiety o wytrzymałości na zgniatanie nie mniejszej niż 1.,5 kG/cm^ przekroju poprzecznego. Tak otrzymane brykiety stapia się w piecu szybowym, korzystnie po kilku dniach sezonowania, łącznie z kruszywem bazaltowym na lawę bazaltową, którą rozpyla się na wełnę mineralną.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wytwarzania wełny mineralnej z surowców mineralnych, głównie z odpadów bazaltowych powstających w procesie produkcji wełny mineralnej i formowania wyrobów izolacyjnych z tej wełny, polegający na brykietowaniu odpadów uzupełnionych korzystnie dodatkiem wapna i ewentualnie drobnego koksu oraz przetopie tych brykietów w piecu szybowym na lawę bazaltową, którą następnie rozpyla się lub rozwłóknia na wełnę mineralną, znamienny tym, że do odpadów bazaltowych dodaje się nie mniej niż 3% wagowych ługu posulfitowego i korzystnie nie mniej niż 1 % wagowy wapna, całość poddaje się homogenizacji, którą najkorzystniej prowadzi się w mieszarce krążnikowej, przy czym czas trwania procesu homogenizacji wynosi co najmniej 10 minut, korzystnie 15-20 minut, a następnie uzyskaną masę zawierającą nie więcej niż 4,5% wagowych wody brykietuje się, a brykiety stapia w piecu szybowym najkorzystniej z dodatkiem kruszywa mineralnego na lawę bazaltową.
- 2. Sposób wytwarzania wełny mineralnej z surowców mineralnych, głównie z odpadów bazaltowych powstających w procesie produkcji wełny mineralnej i formowania wyrobów izolacyjnych z tej wełny, polegający na brykietowaniu odpadów uzupełnionych korzystnie dodatkiem wapna i ewentualnie drobnego koksu oraz przetopie tych brykietów w piecu szybowym na lawę bazaltową, którą następnie rozpyla się lub rozwłóknia na wełnę mineralną, znamienny tym, że do odpadów bazaltowych dodaje się nie mniej niż 2% wagowych melasy i korzystnie nie mniej niż 1% wagowy wapna, całość poddaje się homogenizacji, którą najkorzystniej prowadzi się w mieszarce krążnikowej, przy czym czas trwania procesu homogenizacji wynosi co najmniej 10 minut, korzystnie 15-20 minut, a następnie uzyskaną masę zawierającą nie więcej niż 2,5% wagowych wody brykietuje się, a brykiety stapia w piecu szybowym najkorzystniej z dodatkiem kruszywa mineralnego na lawę bazaltową.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL29556092A PL168662B1 (pl) | 1992-08-04 | 1992-08-04 | Sposób wytwarzania wełny mineralnej |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL29556092A PL168662B1 (pl) | 1992-08-04 | 1992-08-04 | Sposób wytwarzania wełny mineralnej |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL295560A1 PL295560A1 (en) | 1994-02-07 |
PL168662B1 true PL168662B1 (pl) | 1996-03-29 |
Family
ID=20058257
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL29556092A PL168662B1 (pl) | 1992-08-04 | 1992-08-04 | Sposób wytwarzania wełny mineralnej |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL168662B1 (pl) |
-
1992
- 1992-08-04 PL PL29556092A patent/PL168662B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL295560A1 (en) | 1994-02-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2090525C1 (ru) | Брикеты для производства минеральной ваты, способ изготовления брикетов для производства минеральной ваты и способ производства минеральной ваты | |
CA1096629A (en) | Process of making a blistered, crystallizable glass material | |
EP0767762B2 (en) | Production of mineral fibres | |
JPH0428648B2 (pl) | ||
CN107337353A (zh) | 一种环保岩棉及环保岩棉的生产方法 | |
DE69838798T2 (de) | Briketts für mineralfaserherstellungsverfahren | |
CH651534A5 (de) | Verfahren zum herstellen keramischer fasern bzw. wollen. | |
EP0695206B1 (en) | Method of converting asbestos cement into a harmless product | |
SK282239B6 (sk) | Spôsob výroby umelých sklenených vlákien | |
KR100301277B1 (ko) | 전기로·제강더스트와 소각재를 이용한 역청포장용 채움재 제조방법 및 이를 이용한 아스콘 제조방법 | |
KR102042779B1 (ko) | 강도를 향상시킨 지반채움재 및 그 제조방법 | |
JP4694065B2 (ja) | 石綿の処理方法 | |
NO772349L (no) | Fremgangsm}te ved fremstilling av mineralullplater | |
JPH01192743A (ja) | ブリケット及びロックウールの製造方法 | |
PL168662B1 (pl) | Sposób wytwarzania wełny mineralnej | |
DE102005038032A1 (de) | Verfahren zur Herstellung einer mineralischen Schmelze sowie Formstein | |
EP1241395B1 (de) | Verfahren zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern | |
SK160496A3 (en) | Production of mineral fibres | |
DE102005040268A9 (de) | Formkörper für die Erzeugung einer zu zerfasernden mineralischen Schmelze zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern | |
JPH06134438A (ja) | 廃アスベスト材の処理法および廃アスベスト材を用いた窯業製品の製造方法 | |
KR102488622B1 (ko) | 폐주물사를 포함하는 모르타르 조성물 | |
SU1726422A1 (ru) | Способ производства легкого заполнител | |
KR100665393B1 (ko) | 도시 쓰레기 소각재를 원료로한 암면의 제조방법 | |
RU2365542C2 (ru) | Способ изготовления изоляционных материалов из минеральных волокон и засыпка для плавильного агрегата для получения минерального расплава | |
DE10146614B4 (de) | Verfahren zur Herstellung von Dämmstoffen aus Mineralfasern |