PL163892B1 - Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego - Google Patents

Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego

Info

Publication number
PL163892B1
PL163892B1 PL28627390A PL28627390A PL163892B1 PL 163892 B1 PL163892 B1 PL 163892B1 PL 28627390 A PL28627390 A PL 28627390A PL 28627390 A PL28627390 A PL 28627390A PL 163892 B1 PL163892 B1 PL 163892B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
added
aspartic acid
anhydride
acid
acetic anhydride
Prior art date
Application number
PL28627390A
Other languages
English (en)
Other versions
PL286273A1 (en
Inventor
John B Hill
Hugh L Dryden Jr
Robert Erickson
Original Assignee
Nutrasweet Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nutrasweet Co filed Critical Nutrasweet Co
Priority to PL28627390A priority Critical patent/PL163892B1/pl
Publication of PL286273A1 publication Critical patent/PL286273A1/xx
Publication of PL163892B1 publication Critical patent/PL163892B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzaniabezwodnika kNasu m-forLylo-Lrasparagigowado nadrodzc reakcji kwasu L-asparaginowego z kwkaem mrówkowym i bezwodnikiem nctnwym) znamienny tym, że po etapie (a) reakcji kwasu kspkragiaowegn z kwasem mrówkowym w obecności skutecznej ilości bezwodnika octowego w warunkach wystarczających do utworzenia bezwodnika kwasu NrSnrmylnrL·kapkrkginnwegn, w etapie (b) do ntrysmanej mieszaalay reakcyjnej dodaje się skuteczną ilość alkoholu dougorz^dnwego o 3 - 6 atomach węgla w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego noay, ewentualnie, dodaje się dodatkową ilość bezwodnika octowego, przy czym mieszanina otrzsmaao w wyniku tej reakcji, zawierająca bezwodnik kwasu NrSnrmslorLr aaparaglnowegn, nadaje się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego (F-Asp = O), który stosuje się do wytwarzania peptydowych środków słodzących zawierających końcowe ugrupowanie kwasu asparaginowego, takie jak ester metylowy α-L-asparaginylo-L-fenyloalaniny.
Dipeptydy zawierające asparaginyl wytwarza się w reakcji sprzęgania, w której kwas asparaginowy łączy się z drugim aminokwasem lub jego pochodnymi, takimi jak L-fenyloalanina lub jej ester metylowy. Te reakcje sprzęgania wymagają użycia grupy chroniącej grupę aminową, związanej z ugrupowaniem kwasu asparaginowego, takiej jak grupa formylowa, acetylowa, acetoacetylowa, benzylowa, podstawiona lub niepodstawiona grupa karbobenzoksylowa, t-butoksykarbonylowa i sól chlorowcowodorowa. Grupa ochronna grupy aminowej, często w praktyce nazywana grupą N-ochronną, będzie w niniejszym wynalazku grupą N-formylową, ponieważ grupa formylowa działa jako środek blokujący. Formylowany bezwodnik kwasu asparaginowego jest szeroko stosowanym materiałem wyjściowym i jego wytwarzanie jest dokładnie opisane, np. w opisach patentowych St. Zjedn. Ameryki nr 4 173 562, 3933 781 i 3962207.
Reakcje sprzęgania prowadzi się w rozpuszczalniku i występują one zwykle w kilku opatentowanych sposobach wytwarzania estru metylowego α-L-asparaginylo-L-fenyloalaniny (α-APM), np. w opisie patentowym St. Zjedn. Ameryki nr 3 962 207 (Uchiyama), nr 4 173 562 (Bachman) i opisie patentowym europejskim 127411 (Yaichi i in.).
Bezwodnik kwasu N-formylo-L-asparaginowego wytwarza się zwykle z mieszaniny reakcyjnej, zawierającej kwas asparaginowy, duży nadmiar kwasu mrówkowego i bezwodnik octowy. Duży nadmiar kwasu mrówkowego trzeba w pewnym etapie usunąć przez destylację i oddzielić od kwasu octowego, co podraża produkt końcowy. W sposobie według wynalazku unika się tej dodatkowej destylacji i rozdzielania.
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego (f-Asp = 0)). Produkty uboczne reakcji wytworzone podczas tworzenia się F-Asp = O mogą służyć jako rozpuszczalnik w reakcji sprzęgania z innym aminokwasem, takim jak L-fenyloalanina, dzięki czemu unika się wielu trudności związanych z oddzielaniem i tym samym zmniejsza się koszt wytwarzania.
F-Asp = 0 wytwarza się w wyniku reakcji kwasu L-asparaginowego z kwasem mrówkowym w obecności skutecznej ilości bezwodnika octowego w warunkach wystarczających do wytworzenia bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się drugorzędowy alkohol o 3 - 6 atomach węgla, w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego. Uzyskana mieszanina reakcyjna bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego nadaje się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.
Pierwszy wariant sposobu według wynalazku jest dwuetapowy i polega na tym, że do etapie (a) reakcji kwasu L-asparaginowego z kwasem mrówkowym w obecności skutecznej ilości bezwodnika octowego w warunkach wystarczających do utworzenia bezwodnika kwasu N-formyloL-asparaginowego, w etapie (b) do otrzymanej mieszaniny reakcyjnej dodaje się skuteczną ilość alkoholu drugorzędowego o 3 - 6 atomach węgla w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego. Ponadto, w etapie (b) ewentualnie dodaje się jeszcze dodatkową ilość bezwodnika octowego.
W powyższym pierwszym wariancie sposobu według wynalazku bezwodnik octowy dodaje się więc albo w całości w etapie (a) albo w dwóch partiach: część w etapie (a), a część w etapie (b).
Drugi wariant sposobu według wynalazku jest trzyetapowy i polega na tym, ze po etapie (a) reakcji kwasu L-asparaginowego z kwasem mrówkowym w obecności skutecznej ilości bezwodnika octowego w warunkach wystarczających do wytworzenia bezwodnika kwasu N-formyloL-asparaginowego, w etapie (b) dodaje się drugą porcję bezwodnika octowego do mieszaniny reakcyjnej otrzymanej w etapie (a), a następnie, w trzecim etapie (c) do mieszaniny reakcyjnej dodaje się skuteczną ilość alkoholu drugorzędowego o 3 - 6 atomach węgla w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego.
Mieszaniny reakcyjne, otrzymane w wyniku zarówno pierwszego jak i diugiego wariantu sposobu według wynalazku, zawierające bezwodnik kwasu N-formylo-L-aspaiaginowego, nadają się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.
163 892
Bezwodnik kwasu formylo-L-asparaginowego wytwarza się zwykle przez łączenie kwasu asparaginowego z bezwodnikiem octowym i kwasem mrówkowym znanymi sposobami, np. opisanymi w opisach patentowych St. Zjedn. Ameryki nr 3 933 781, 3962207 i 4 173 562. Jednakże w sposobie według wynalazku stosuje się bardzo małe ilości kwasu mrówkowego, od 1,2 do 1,35 równoważnika molowego na 1 mol kwasu asparaginowego. Szczególnie interesująca jest konwersja nadmiaru kwasu mrówkowego w mrówczan izopropylu przez dodanie bezwodnika octowego i alkoholu izopropylowego do mieszaniny reakcyjnej.
W wykonaniu sposobu według wynalazku kwas L-asparaginowy miesza się z bardzo małą ilością kwasu mrówkowego, co najmniej 1,2 równoważnika molowego w przeliczeniu na kwas asparaginowy i bezwodnika octowego, co najmniej około 2,0 równoważniki molowe w przeliczeniu na kwas asparaginowy, ewentualnie wobec katalizatora, takiego jak tlenek magnezu, co powoduje wytworzenie bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego.
Jako katalizatory dogodnie stosuje się tlenki, wodorotlenki i sole metali ujawnione w opisach patentowych St. Zjedn. Ameryki nr 4 508 912 i 4 550 180. Reakcję prowadzi się w temperaturach do około 52°C. Mieszaninę miesza się korzystnie w temperaturze około 50°C w ciągu co najmniej 2,5 godziny. Po upływie około 2,5 godziny dodaje się jeszcze około 0,2 mola bezwodnika octowego w celu konwersji nieprzereagowanego kwasu mrówkowego w mrówkowo-octowy bezwodnik mieszany. Po upływie dalszych 2,5 godziny dodaje się do mieszaniny reakcyjnej drugorzędowy alkohol o 3 - 6 atomach węgla, np. alkohol izopropylowy, w ilości co najmniej 0,3 równoważników molowych w przeliczeniu na łączną ilość dodanego kwasu mrówkowego, w celu konwersji obecnego bezwodnika mrówkowo-octowego w odpowiedni ester, to znaczy w mrówczan izopropylu. Ilość użytego kwasu mrówkowego jest korzystna w granicach od 1,3 do 1,35 równoważników molowych w przeliczeniu na kwas asparaginowy.
Można także bezwodnik octowy dodać do mieszaniny reakcyjnej w jednej porcji w ilości od 2,3 do 2,9 moli na 1 mol kwasu asparaginowego na początku reakcji a alkohol drugorzędowy można dodać potem, w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego w reakcji alkoholu z mieszanym bezwodnikiem, otrzymując w wyniku odpowiedni ester. Można także dodać małą część bezwodnika octowego razem z alkoholem drugorzędowym w jednym etapie. Jednakże korzystnie kwas mrówkowy, znaczną część bezwodnika octowego i katalizator miesza się razem w ciągu około 2-3 godzin, po czym dodaje się mniejszą część bezwodnika octowego. Następnie reakcję kontynuuje się w ciągu dalszych 2-3 godzin z jednoczesnym mieszaniem, po czym dodaje się alkohol drugorzędowy np. izopropanol. Tak otrzymaną końcową mieszaninę reakcyjną miesza się, korzystnie w temperaturze około 50°C, w ciągu dalszych 2-3 godzin w celu doprowadzenia jej do końca.
Produkt, jakim jest bezwodnik kwasu N-formylo-L-asparaginowego, może być teraz poddany reakcji, to jest sprzęganiu in s;tu z innym aminokwasem, taHm jak L-fenyloalanina lub ester metylowy L-fenyloJlaniny, przez co unika się jakichkolwiek kosztownych i czasochłonnych technik rozdzielania. Produkty uboczne reakcji służą jako dodatkowe rozpuszczalniki w reakcji sprzęgania aminokwasów. Wytworzone dipeptydy są związkami pośrednimi w wytwarzaniu aspartamu.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady:
Przykład I. 0,12 g (0,003 mola) katalizatora, tlenku magnezu rozpuszczono w 16 ml (0,405 mola) 95% kwasu mrówkowego. Następnie dodano do powyższego roztworu 60,2 ml bezwodnika octowego i całość ogrzewano do temperatury w zakresie 35 - 50°C wciągu 10-15 minut. Następnie dodano 39,93 g (0,3 mola) kwasu L-asparaginowego i całość mieszano w ciągu 2,5 godzin w temperaturze 50±2°C. Wtedy dodano jeszcze 8,6 ml bezwodnika octowego i reakcję prowadzono nadal wciągu 2,5 godzin w temperaturze 50±2°C. Następnie dodano 9,2 ml (0,120 mola) alkoholu izopropylowego do mieszaniny reakcyjnej i ogrzewano nadal w ciągu 2 godzin. Tworzy się wtedy bezwodnik kwasu N-formylo-L-asparaginowego, co wykazano metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).
Przykład II. 0,121 g (0,003 mola) tlenku magnezu rozpuszczono w 16,4ml (0,406 mola) 93,4% kwasu mrówkowego w atmosferze azotu. Następnie dodano 71,1 ml (0,745 mola) bezwodnika octowego do mieszanej mieszaniny, przy czym powstał biały osad. W czasie następnych 30 minut temperatura wzrosła do 37 - 38°C. Następnie dodano 39,93 g (0,30 mola) kwasu
163 892
L-asparaginowego i mieszaninę ogrzewano do temperatury 48 - 50°C w ciągu 5 godzin. Do mieszaniny reakcyjnej dodano 9,2 ml (0,120 mola) alkoholu izopropylowego. Ogrzewano w temperaturze 50±2°C w ciągu dalszych 2,0 godzin. Mieszaninę reakcyjną ochłodzono wtedy do temperatury pokojowej 22 - 27°C.
Przykład III. 0,4g (0,01 mola) tlenku magnezu rozpuszczono w 53,3ml (1,35 mola) 95% kwasu mrówkowego i 200 ml (2,10 mola) bezwodnika octowego. Przebiegająca reakcja spowodowała wzrost temperatury od 20 - 22°C do 40°C w ciągu 15 minut. Do mieszaniny reakcyjnej dodano 133,1 g (1,0 mola) kwasu L-asparaginowego i otrzymaną zawiesinę ogrzewano w ciągu 2,5 godziny do temperatury 48 - 50°C, po czym dodano jeszcze 28,9 ml (0,303 mola) bezwodnika octowego i
30,7 ml (0,4 mola) alkoholu izopropylowego. Całość mieszano w ciągu 4 godzin w temperaturze 48 - 50°C, a następnie pozostawiono do ostygnięcia do temperatury pokojowej (25±2°C). Uzyskana mieszanina nadaje się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.
Przy kład IV. 16 ml (0,405 mola) 95,7% kwasu mrówkowego wkraplano do 60,2 ml (0,631 mola) bezwodnika octowego w ciągu 5 minut, przy czym temperatura wzrosła do 40°C. Mieszaninę mieszano w ciągu 55 minut i dodano 0,43 g (0,003 mola) octanu magnezu i 39,93 g (0,3 mola) kwasu L-asparaginowego. Uzyskaną zawiesinę ogrzewano w temperaturze 47 - 48°C w ciągu 2,5 godziy. Dodano 7,1 ml (0,0744 mola) bezwodnika octowego i ogrzewano nadal w ciągu 2,5 godzin. Dodano 7,21 g (0,120 mola) alkoholu izopropylowego i ogrzewano nadal w ciągu 1,5 godziny.
Przykład V. 160,0ml (0,405 mola) kwasu mrówkowego dodano do 0,121 g (0,003 mola) tlenku magnezu w atmosferze azotu i mieszano aż do całkowitego rozpuszczenia się ciał stałych. Dodano 60,2 ml (0,631 mola) bezwodnika octowego, co spowodowało natychmiastowe wydzielenie się osadu i wzrost temperatury do 40°C w ciągu 15 minut. Dodano 39,93 g (0,3 mola) kwasu L-asparaginowego i zawiesinę ogrzewano do temperatury 48 - 50°C w ciągu 2,5 godzin. Następnie dodano jeszcze 9,3 ml (0,0974 mola) bezwodnika octowego i ogrzewano nadal w ciągu 2,5 godzin, po czym dodano 11,9 ml (0,155 mola) alkoholu izopropylowego i mieszaninę ogrzewano w ciągu
1,5 godziny.
Podobnymi sposobami postępowania i przy użyciu różnych alkoholi drugorzędowych w warunkach podanych w opisie wytwarzano bezwodnik kwasu N-formylo-L-asparaginowego, przy czym końcowa mieszanina reakcyjna nadawała się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.

Claims (13)

1.Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego na drodze reakcji kwasu L-asparaginowego z kwasem mrówkowym i bezwodnikiem octowym, znamienny tym, że po etapie (a) reakcji kwasu asparaginowego z kwasem mrówkowym w obecności skutecznej ilości bezwodnika octowego w warunkach wystarczających do utworzenia bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego, w etapie (b) do otrzymanej mieszaniny reakcyjnej dodaje się skuteczną ilość alkoholu drugorzędowego o 3 - 6 atomach węgla w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego oraz, ewentualnie, dodaje się dodatkową ilość bezwodnika octowego, przy czym mieszanina otrzymana w wyniku tej reakcji, zawierająca bezwodnik kwasu N-formylo-Lasparaginowego, nadaje się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako alkohol drugorzędowy stosuje się izopropanol, a reakcję prowadzi się w obecności katalizatora.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że kwas mrówkowy dodaje się do mieszaniny reakcyjnej w ilości od około 1,25 do około 1,35 równoważników molowych w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy, a w przypadku gdy bezwodnik octowy dodaje się w dwu porcjach, większą porcję dodaje się w etapie (a), a mniejszą porcję w etapie (b).
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że bezwodnik octowy dodaje się w etapie (a) w ilości od około 2,1 do około 2,5 równoważników molowych w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że bezwodnik octowy dodaje się w etapie (b) w ilości od około 0,2 do około 0,4 równoważników molowych w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że izopropanol dodaje się w ilości od około 0,25 do około 0,5 równoważników molowych w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w temperaturze poniżej około 52°C.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że stosuje się temperaturę około 50°C.
9. Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego na drodze reakcji kwasu L-asparaginowego z kwasem mrówkowym i bezwodnikiem octowym, znamienny tym, że po etapie (a) reakcji kwasu asparaginowego z kwasem mrówkowym w obecności skutecznej ilości bezwodnika octowego w warunkach wystarczających do wytworzenia bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego, w etapie (b) dodaje się drugą porcję bezwodnika octowego do mieszaniny reakcyjnej otrzymanej w etapie (a), a następnie, w trzecim etapie (c) do mieszaniny reakcyjnej dodaje się skuteczną ilość alkoholu drugorzędowego o 3 - 6 atomach węgla w celu zużycia nadmiaru kwasu mrówkowego, przy czym mieszanina otrzymana w wyniku tej reakcji, zawierająca bezwodnik kwasu N-formylo-L-asparaginowego, nadaje się do dalszych reakcji bez żadnych zmian.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że jako alkohol drugorzędowy stosuje się izopropanol, a reakcję prowadzi się w obecności katalizatora.
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że kwas mrówkowy dodaje się do mieszaniny reakcyjnej w ilości od około 1,25 do około 1,35 równoważników molowych w przeliczeniu na kwas L- asparaginowy, bezwodnik octowy w etapie (a) dodaje się w ilości od około 2,1 do około 2,5 równoważnika molowego w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy, bezwodnik octowy w etapie (b) dodaje się w ilości od około 0,2 do około 0,4 równoważnika molowego w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy.
12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że izopropanol dodaje się w ilości od około 0,25 do około 0,5 równoważnika molowego w przeliczeniu na kwas L-asparaginowy.
13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że stosuje się temperaturę około 50°C.
PL28627390A 1990-07-30 1990-07-30 Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego PL163892B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28627390A PL163892B1 (pl) 1990-07-30 1990-07-30 Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28627390A PL163892B1 (pl) 1990-07-30 1990-07-30 Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL286273A1 PL286273A1 (en) 1992-02-10
PL163892B1 true PL163892B1 (pl) 1994-05-31

Family

ID=20051905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28627390A PL163892B1 (pl) 1990-07-30 1990-07-30 Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL163892B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL286273A1 (en) 1992-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3962207A (en) Method of producing α-L-aspartyl-L-phenylalanine lower alkyl esters
JP2609368B2 (ja) 単離したN―ホルミル―L―アスパラギン酸無水物を使用するα―L―アスパルチル―L―フェニルアラニンメチルエステル塩酸塩の製造方法
US4760164A (en) Process for producing α-L-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester
PL163892B1 (pl) Sposób wytwarzania bezwodnika kwasu N-formylo-L-asparaginowego
EP0466959B1 (en) Process for the preparation of n-formyl-l-aspartic anhydride
CA2021178C (en) Preparation of n-formyl-l-aspartic anhydride
US3462460A (en) Alpha-amino acid anhydrides
US4945172A (en) Preparation of N-formyl-L-aspartic anhydride
KR0163042B1 (ko) 4-아미노-5-헥센산의 제조방법
US4673744A (en) Method for conversion of β-aspartylphenylalanine derivatives to .alpha.
JPH0615514B2 (ja) 飽和脂肪族α,ω−ジアミノモノカルボン酸のN,ωトリフルオロアセチル化方法
US5659076A (en) Process for the production of 2,5-dianilino-terephthalic acids
JPH0717935A (ja) 3−アミノプロピオニトリルの製造法
US5945556A (en) Process for preparing N-carboxymethylene-4-chloro-anthranilic acid and its dialkyl esters
JP3322107B2 (ja) スルホン酸アミド化合物の製造方法
JPH03153653A (ja) N―(1―アルコキシカルボニルスチリル)フマルアミド酸およびその製造方法
RO109449B1 (ro) Procedeu pentru prepararea anhidridei N-formil-L-aspartice
CZ282717B6 (cs) Způsob přípravy anhydridu N-formyl-L-asparagové kyseliny
CA1318459C (en) Imides, a process for their production thereof and a process for the production of dipeptides by using them
JP2503592B2 (ja) α−アスパルチルフェニルアラニン誘導体の製造法
KR100335852B1 (ko) 페닐아세톡시아세트산유도체의제조방법
US5294714A (en) 2,5-dioxopiperazine compounds and method for preparing α-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester derivatives
US4064131A (en) Process for the production of 1,2-dihydro-2-oxo-4-methyl-7-acetoacetic acid amido-quinoline
MXPA02004873A (es) Procedimiento para la obtencion de benzofuranonoximas.
JP2508803B2 (ja) α−L−アスパルチル−L−フェニルアラニン誘導体の製造法