PL163456B1 - Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego - Google Patents

Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego

Info

Publication number
PL163456B1
PL163456B1 PL29013691A PL29013691A PL163456B1 PL 163456 B1 PL163456 B1 PL 163456B1 PL 29013691 A PL29013691 A PL 29013691A PL 29013691 A PL29013691 A PL 29013691A PL 163456 B1 PL163456 B1 PL 163456B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mole
salt
ethanolamine
cyanuric chloride
iso
Prior art date
Application number
PL29013691A
Other languages
English (en)
Other versions
PL290136A1 (en
Inventor
Krzysztof Zwierzynski
Andrzej Tarwacki
Ewa Higersberger
Wladyslaw L Malasnicki
Benita Rudzinska
Jan Kalinowski
Teresa Guzewska
Wieslaw Intek
Original Assignee
Inst Przemyslu Organiczego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Przemyslu Organiczego filed Critical Inst Przemyslu Organiczego
Priority to PL29013691A priority Critical patent/PL163456B1/pl
Publication of PL290136A1 publication Critical patent/PL290136A1/xx
Publication of PL163456B1 publication Critical patent/PL163456B1/pl

Links

Abstract

1. Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optyczne''', nych pochodnych kwasu 4,4'-bis(4 -/2.5-disuUbanl- ll no/s-triazynylo-2''1- dlamlnostl]beno-2,2’-dlsulfonowego w formie płynnej, znamienny tym, że mieszaniny związków o wzorach 1. 2 1 3, dla których M oznacza H lub Na a dla wzorów 1 i 3 X oznacza resztę dietanoloaminy lub morfollny lub dietyloaminy. otrzymuje się poprzez reakcję chlorku cyjanuru zwodnym roztworem soli disodowej 2.5-disulfoaniliny użytej w ilości od 0,9 do 1.1 mola na 1 mol chlorku cyjanuru, prowadzonąw temperaturze od -5 do 40°C przy pH 0,5 do 6,0, następnie do otrzymanej soli disodowej 2-(2,5-disulfoanillno1-4,6-dichlorotriazyny dodaje się sól disodową kwasu 4.4’-diaminostilbeno2.2’-disulfonowego w ilości od 0,35 do 0,50 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru i prowadzi kondensację w temperaturze od 10 do 70°C przy pH od 2.5 do 8,0 otrzymując sól heksasodową kwasu 4,4'-bis-(4"- /2,5- disulfoanllino/-6"-chloro-i', 3'. 5'-triazynylo-2'jdiaminostilbeno-2,2’-dIsuffonowego, którą następnie poddaje się kondensacji z N-(beta-cyjanoetylo1-etanoloaminą 1 dietanoloamlną lub morfoliną lub metyloaminą w łącznej Ilości od 1,0 do 1,2 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru, przy czym stosunek molowy N-(betacyjanoetyloletanoloaminy do dietanoloaminy lub morfollny lub dietyloaminy wynosi 1 część molową do 0,1 - 9.0 części molowych, prowadzonej w temperaturze od 90 do 101°C, pod ciśnieniem normalnym, do zatrzymania postępu reakcji, po czym kontynuuje się proces do jego zakończenia w obecności czynnika alkalizującego, przy pH od 3 do 13, a otrzymaną po zatężeniu, przez oddestylowanie wody i ochłodzeniu, zawiesinę zakwasza się do pH nie wyższego niż pH = 5.

Description

Prze-miotem wynalazku jest sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych o bar-zo wysokiej rozpuszczalności w wo-zie, w formie wysokoskoncentrowanego płynu lub wysokorozpuszczalnego proszku, stanowiących trwałe mieszaniny pocho-nych kwasu 4,4’- bbs-4 ' '-/2,5--isulfoanLlbno/-s- triazynylo-2”/--Laminostilbieno-2,2'--isulfonowego.
163 456
Rozjaśniacie te mają zastosowanie głównie do podwyższania stopnia bieli papieru, zwłaszcza zaklejanego powierzchniowo.
Od nowoczesnych form użytkowych rozpuszczalnych w wodzie rozjaśniaczy optycznych wymagana jest łatwość sporządzania z nich roztworów podstawowych bez wytwarzania trudno rozpuszczalnych zbryleń, wymagających uciążliwego i długotrwałego mieszania. W przypadku rozjaśniaczy optycznych zawierających grupy sulfonowe, sporządzone z nich czysto wodne roztwory są zwykle nietrwałe, gdyż łatwo wykrystalizowują z nich substancje stałe, osadzające się na dnie opakowań w postaci zbitych, trudnorozpuszczalnych osadów.
Znanych jest wiele sposobów podnoszenia rozpuszczalności i trwałości roztworów oraz ułatwiania rozpuszczania w procesie sporządzania roztworów wodnych. Wśród nich można wymienić: obniżanie zasolenia rozjaśniaczy optycznych na drodze przeponowego usuwania elektrolitów, przeprowadzania rozjaśniaczy z grupami sulfonowymi w sole czwartorzędowe działaniem nadmiaru aminy alifatycznej, wprowadzenie do roztworu substancji hydrotropowych, takich jak mocznik, glikole, amoniak oraz wprowadzenie współrozpuszczalników. Wszystkie te sposoby realizowane są kosztem dodatkowych nakładów energetycznych i surowcowych oraz aparaturowych,a wprowadzane dodatkowo toksyczne substancje są uciążliwe dla użytkowników rozjaśniaczy optycznych i stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Istnieje wiele opisanych sposobów otrzymywania związków optycznie rozjaśniających z grupy pochodnych syraa-tiazynylostilbenu, polegających na kolejnych kondensacjach związków aminowych z chlorkiem cyjanuru, prowadzonych w środowisku wodnym, z którego produkty wyodrębnia się przez wysolenie solami nieorganicznymi lub wykwaszenie kwasami, a następnie filtrację otrzymanych zawiesin. Procesy te są długotrwałe, wysoce pracochłonne oraz dają w efekcie duże ilości toksycznych ścieków o wysokim zasoleniu, nie nadających się do dalszego wykorzystania technologicznego i uciążliwych dla środowiska naturalnego.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że poddając chlorek cyjanuru stopniowej kondensacji, z aminami w środowisku wodnym przy zachowaniu odpowiednich stosunków molowych oraz warunków kwasowo-temperaturowych otrzymuje się synergiczne mieszaniny związków optycznie rozjaśniających odpowiadających wzorom 1, 2 i 3, dla których M oznacza H lub Na, a dla wzorów 1 i 3 X oznacza resztę dietanoloaminy lub morfiny lub dietyloaminy, o podwyższonej czystości i bardzo dobrych własnościach rozjaśniających, bez konieczności ich wyodrębniania, metodą bezściekową. Po zakwaszeniu mieszaniny poreakcyjnej do pH nie wyższego niż pH = 5 otrzymuje się bardzo dogodną formę użytkową w postaci wysokostężonych czysto wodnych roztworów.
Sposób według wynalazku polega na tym, to do wodnej zawiesiny chlorku cyjanuru wprowadza się wodny roztwór soli disodowej 2,5-aisulfoaniliny w ilości od 0,9 do 1,1 mole na 1 mul chlorku cyjanuru, a następnie prowadzi się kondensacją w temperaturze od -5 do 40°C dodając wodny roztwór węglanu sodowego, jako czynnika neutralizującego, do pH od 0,5 do 6,0. Oo powstałej, po zakończeniu reakcji, mieszaniny wprowadza się wodny roztwór soli disodowej kwasu 4,4 '-diammastl lbeno-2,2 -disulf onawego , w ilości od 0,35 do 0,50 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjonaru, dodaje się roztwór węglanu sodowego do oH od 2,5 do 8,0 i miesza do zakończenia reakcji. Kondensację prowadzi się w temperaturze od 10 do 70°C. Oo tak otrzymanego roztworu soli heksasodowej kwasu 4,4'-bis/4 ' ’-/2,5-disulfoanilino/-ć ’ -chlrro-13* , 5'
-triazynylo-2 ' ' /-diaminostilbeno-Z,2-dαsulhoπowego dodaje się No/betaocyjanletyll/oetanohlo minę i aietanoloaminę lub morfolinę lub dietyloaminę w łącznej ilościlα 1,0 do 1,2 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru, przy czym stosunek molowy No/βocyjano-etylo/etyloaminy do αietanohoaminy morfiny, dietyloaminy wynosi 1 cz. molową do 0,1 - 9,0 ^.molowych i kondensuje w temperaturze od 90 do 101°C do stwierdzenia wstrzymania postępu reakcji, a następnie kontynuuje się proces do jego zakończenia w obecności czynnika analizującego np. węglanu sodowego , przy pH od 3 do 13, po czym zatęża otrzymany roztwór przez oddestylowania wody, a następnie masę poreakcyjną poddaje bezpośredniemu suszeniu /np. w suszarni rozpyłowej/ dla otrzymania produktu proszkowego lub poddaje przekształceniu w formę płynną przez zakwaszenie, przy użyciu np. kwasu solnego, do pH nie wyższego niż pH a 5.
163 456
Prowa-zenie procesu sposobem we-ług wynalazku umożliwia otrzymywanie wysokorozpuszczalnego i efektywnego rozjaśnbacza optycznego -o papieru, zwłaszcza sklejanego powierzchniowo, w postaci stężonego, czysto wo-nego roztworu, trwałego także w temperaturach poniżej 0°C, zawierającego pona- 40% substancji stałych, mbeszającego się z wo-ą w każ-ym stosunku, a także w postaci wysokorozpuszczalnego proszku o rozpuszczalności przekraczającej 250 g na 1 lbtr wo-y w temperaturze pokojowej oraz 500 g na 1 lbtr wo-y w temperaturze 95°C. Umiarkowane warunki kwasowo-temperaturowe oraz krótki czas przebiegu procesu ograniczają powstawanie ubocznych reakcji, umożliwiając przeprowa-zenbe go w sposób całkowbcbe bezścbekowy , bez konieczności uciążliwego wy-zielania b o-salanba protluktów syntezy, jak równiż bez stwarzania zagrożeń technicznych l śro-owiskowych.
Wytworzony w warunkach we-ług wynalazku pro-ukt finalny w formie płynnej stanowi równocześnie formę han-lową b nbe wymaga -o-atkowego wprowa-zania organicznych lub nieorganicznych śro-ków utrwalających ciekłą formę użytkową. Otrzymany w tych samych warunkach pro-ukt proszkowy o-znacza się bar-zo wysoką rozpuszczalnością b -zbękb -obrej zwilalnoścb nbe stwarza kłopotów w otrzymywaniu roztworów po-stawowych, już w temperaturze pokojowej.
Stosowanie mieszanin rozjaśniaczy optycznych wykazujących pośwyższony, synergbczny efekt rozjaśniający, umożliwia uzyskiwanie rozjaśnień barśzbej czystych b o korzystniejszym o-cbenbu, a szczególnie wysoka ich rozpuszczalność ułatwia -ozowande oraz równomierne rozprowaózenie w masie zaklejającej -o papieru.
Stopień bbelb papieru zaklejanego powierzchniowo, wytwarzanego z użyciem rozjaśnbacza optycznego otrzymanego sposobem we-ług wynalazku, oznaczony za pomocą fotometru reemdsyjnego typu Elrepho firmy Opton, obliczany w skald Berger po-nosb się w zależności oś użytego papieru po-łożowego o 50 -o 60 je-nostek.
Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych o bar-zo wysokiej rozpuszczalności w wo-zie w formie wysokoskoncentrowanego płynu lub wysokorozpuszczalnego proszku, o-powba-ających wzorom 1, 2 b 3, -la których M oznacza H lub Na, a -la wzorów 1 b 3 X oznacza resztą -ietanoloaminy lub morfoliny lub -ietyloaminy, ilustrują poniższe przykła-y.
Przykład I. Oo 498 cz.wag. wo-nej zawiesiny zawierającej 144 cz.wag. chlorku cyjanuru o temperaturze o- 0 -o 5°C -ozuje sbę, wobec etoksylowanego alkoholu tłuszczowego, 951 cz.wag. 1 molowego roztworu wo-nego sold -iso-owej 2,5-ddsslfoandlbny, ogrzewa się -o temperatury 25°C i po-wyższa pH -o pH o- 2,0 - 3,0 wlewając 231 cz.wag. 20% roztworu wo-nego węglanu so-owego. Całość miesza się -o zakończenia reakcji /test na sprzęganie próbkb z alkalicznym roztworem soli R/ i -o-aje 710 cz.wag. wo-nego roztworu zawierającego 126 cz.wag. sold -iso-owej kwasu 4,4' -dbarnbnostilbeno-2,2' --bsulfonowego a następnie -ozuje się 20% roztwór wo-ny węglanu so-owego -o uzyskania pH o- 3,0 -o 7,5 i miesza -o zakończenia reakcji /test na sprzęganie z solą R/. Oo tak otrzymanych 2600 cz.wag. roztworu wprowa-za sbę 50 cz. wag. N-/beta-cyjanoetylo/-etanoloambny i 45 cz.wag. -ietanoloaminy, ogrzewa przy mieszaniu -o temperatury 96 - 101°C i utrzymuje w tej temperaturze o- 2 -o 3 go-zin a następnie wprowa-za sbę 20% roztwór wo-ny węglanu so-owego -o pH o- 7,0 -o 10,0 i utrzymuje w tych warunkach -alsze 2 -o 3 go-zin, po czym o—ystylowuje się wo-ę w takiej ilości, aby po schło-zeniu -o temperatury pokojowej i zakwaszeniu kwasem solnym pozostałej po -estylacji mieszaniny -o pH nie wyższego niż pH = 5 uzyskać 2270 cz.wag. roztworu zawierającego 717 cz.wag. substancji sta łych.
Przykład II. Wprowa-zając -o 2600 cz.wag. roztworu sold heksasodowej, otrzymanego jak w przykła-zie 1, 50 cz.wag. N-/beta-cyjanoetylo/-etanożoambny i 27 cz.wag. morfoliny b postępując -alej jak w przykła-zie 1 uzyskuje się 2250 cz.wag. płynu.
Przykład III. Wprowa-zając -o roztworu sold heksasodowej, otrzymanego jak w przykła-zie 1, 50 cz.wag. N-/beta-cyJanoetyżo/-etanoloaminy L 24 cz.wag. -ietyloaminy i postępując -alej jak w przykła-zie 1 otrzymuje się 2245 cz.wag. płynu.
163 456
Przykład IV. Otrzymany jak w przykładzie 1, po procesie oddestylowania wody, twór produktu kieruje się na suszarnię rozpyłową, otrzymując w procesie suszenia 715 cz proszku o wysokiej rozpuszczalności w wodzie:
- 250 g/1 w temp. 25°C
- 500 g/1 w temp. 95°C

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4' -bi//4~/22,--disu-foamlino/-s-triazynylo-2 '’/-diaminoatilbeno-2,2 -dlsulfonowego w formie płynnej, znamienny tym, że mieszaniny związków o wzorach 1, 2 i 3, -la których M oznacza H lub Na a -la wzorów 1 i 3 X oznacza resztę -ietanoloaminy lub morfoliny lub -betyloaminy, otrzymuje się poprzez reakcję chlorku cyjanuru z wo-nym roztworem soli -iso-owej 2,5--bsulfoaniliny użytej w ilości o- 0,9 -o 1,1 mola na 1 mol chlorku cyjanuru, prowa-zoną w temperaturze oó -5 -o 40°C przy pH o- 0,5 -o 6,0, następnie -o otrzymanej soli -iso-owej 2-/2,5-disulfoanilbno/-4,6-bchlorotrbazyny -o-aje się sól -iso-ową kwasu 4,4 ' --iaminostilbeno-2, 2 '-dlsulfonowego w ilości o- 0,35 -o 0,50 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru i prowa-zi kon-ensację w temperaturze o- 10 -o 70°C przy pH o- 2,5 -o 8,0 otrzymując sól heksaso-ową kwasu 4,4’-bb3-4’’-//,5-disulfoanLlino/-6*-chloro-1’, 3', 5'-trbazynyla-2’' /-diaminostllbeno-2,2 ’--bsulfonowego, którą następnie po--aje się kon-ensacji z N-/beta-cyjanoetylo/-etanoloaminą i -ietanoloaminą lub morfiną lub -betyloaminą w łącznej ilości o- 1,0 -o 1,2 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru, przy czym stosunek molowy N-/beta-cyjanoetylo/-etanoloaminy -o -ietanoloaminy lub morfoliny lub dbetyloambny wynosi 1 część molową -o 0,1 - 9,0 części molowych, prowa-zonej w temperaturze oć 90 -o 101°C, po- ciśnieniem normalnym, ćo zatrzymania postępu reakcji, po czym kontynuuje się proces -o jego zakończenia w obecności czynnika alkalizującego, przy pH o- 3 -o 13, a otrzymaną po zatężeniu, przez o--estylowanbe wo-y b ochło-zeniu, zawiesinę zakwasza się -o pH nie wyższego niż pH = 5.
2. Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pocho-nych kwasu 4,4 ’-bds-/4' '-/2,5-disulfoanLlbno/-s-triazynylo-2’'/--baminostilbeno-2,2'-dbsulfonowego w formie wysokorozpuszczalnego proszku, znamienny tym, że mieszaniny związków o wzorach 1, 2 i 3, -la których M oznacza H lub Na a -la wzorów 1 i
3 X oznacza resztę -ietanoloaminy lub morfoliny lub -ietyloaminy, otrzymuje się poprzez reakcję chlorku cyjanuru z wo-nym roztworem soli -iso-owej 2,5--LsulfoanLlbny użytej w ilości o- 0,9 -o 1,1 mola na 1 mol chlorku cyjanuru, prowa-zoną w temperaturze o- -5 -o 40°C przy pH o- 0,5 -o 6,0, następnie -o otrzymanej soli -iso-owej 2-/2,5-disulloanilino/-4,6--ichlorotrLazyny -o-aje się sól -iso-ową kwasu 4,4 '-diminostblbeno-2,2 -dbsulfonowego w ilości o- 0,35 -o 0,50 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru i prowa-zb kon-ensację w temperaturze o- 10 -o 70°C przy pH o- 2,5 -o 8,0 otrzymując sól heksaso-ową kwasu 4,4'-bis-/4 ' ^,5--is >u lf ;l1 .i ^'-chl a , 3', 5 '-triazynylo-2 ''/-diaminostilbeno-2,2 '--bsulfonowego, którą następnie po--aje sbę kon-ensacji z N-/beta-cyjanoetylo/-etanoloaminą l ijLetanoloamLną lub morfoliną lub -betyloaminą w łącznej ilości o- 1,0 -o 1,2 mola na 1 mol wyjściowego chlorku cyjanuru , przy czym stosunek molowy N-/beta-cyjanoetylo/-etanoloaminy -o -Letanoloaminy lub morfoliny lub -betyloaminy wynosi 1 część molową -o 0,1 9,0 części molowych, prowa-zonej w temperaturze o- 90 -o 101°C, po- ciśnieniem normalnym, -o zatrzymania postępu reakcji, po czym kontynuuje się proces -o jego zakończenia w obecności czynnika alkalizującego, przy pH o- 3 ńo 13, a otrzymany po zatężeniu, przez o--estylowanbe wo-y, roztwór kieruje się bezpośre-nio -o suszenia.
PL29013691A 1991-05-06 1991-05-06 Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego PL163456B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29013691A PL163456B1 (pl) 1991-05-06 1991-05-06 Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29013691A PL163456B1 (pl) 1991-05-06 1991-05-06 Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL290136A1 PL290136A1 (en) 1992-11-16
PL163456B1 true PL163456B1 (pl) 1994-03-31

Family

ID=20054526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29013691A PL163456B1 (pl) 1991-05-06 1991-05-06 Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL163456B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007061326A1 (en) 2005-11-24 2007-05-31 Termo Organika Sp. Z O.O. Method of preparation the materials protecting them against the effects of ultraviolet radiation and ozone

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007061326A1 (en) 2005-11-24 2007-05-31 Termo Organika Sp. Z O.O. Method of preparation the materials protecting them against the effects of ultraviolet radiation and ozone

Also Published As

Publication number Publication date
PL290136A1 (en) 1992-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1352046B1 (en) Optical brighteners compositions, their production and their use
EP2478153B1 (en) Disulfo-type fluorescent whitening agent compositions
US3360479A (en) Liquid optical brightening concentrate
CA2238163C (en) Triazinylaminostilbene compounds
AU2002217379A1 (en) Optical brighteners compositions, their production and their use
JP2008505856A (ja) 蛍光増白剤に関する改良
US6025490A (en) Process for the preparation of substituted 4,4'-diaminostilbene-2,2'-disulphonic acids
US6121444A (en) Process for preparing substituted 4,4'-diaminostilbene-2,2'-disulphonic acid salts
PL163456B1 (pl) Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4’-bls-(4“-/ 2,5-dlsulfoanilino/ -s-trlazynyln-2o)-diaminostliseno-n,2’ -dldulfonowego
US3728275A (en) Preparations containing concentrated aqueous asymmetrically substituted bis-triazinylaminostilbenes and the use of the preparations for optical brightening
JPH0338306B2 (pl)
US8940058B2 (en) Fluorescent whitening agent aqueous solutions
US3740341A (en) Manufacture of bis (alkoxyaminotriazinylamino)-stilbene - 2,2' - disulphonic acids
US4468341A (en) Stable purified aqueous solutions of fluorescent whitening agent
JPS60141660A (ja) モルタル及びコンクリ−ト用減水剤
RU2223957C2 (ru) Способ получения производных 4,4'-диаминостильбен-2,2'-дисульфокислоты
PL199227B1 (pl) Sposób wytwarzania fluorescencyjnych środków optycznie rozjaśniających w formie wysoko stężonych roztworów związków lub mieszanin związków pochodnych 4,4'-bis-(s-triazynyloamino)-2,2'-disulfostilbenu
PL187594B1 (pl) Sposób wytwarzania środków optycznie rozjaśniających będących związkami lub mieszaninami związków pochodnych bis-(s-triazynylo)- diaminodisulfostilbenu
PL172872B1 (pl) Sposóbotrzyroywaniarozjaśniaca optycznychbędących cwiwkaka lub wiesoacicawi związków pachaCcych dis-(s-triaoycyla)-CiawicaCisulfastildecu
US3398143A (en) Process for the preparation of 4, 4'-bis-(4-amino-6-arylamino-s-triazin-2-ylamino)-2,2'-stilbenedisulfonic acid
PL164830B1 (pl) Sposób otrzymywania rozjaśniaczy optycznych pochodnych kwasu 4,4'-bis-/6" -anillno-s-triazynyio-2”-amino-/-stilbeno-2,2’-disulfonowego
PL162582B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasu 7-/N-fenylo/amino-1-naftolo-3-sulfonowego PL
PL53453B1 (pl)
PL308029A3 (en) Method of obtaining optical brighteners constituting derivative compounds of bis-(s-triazinyl)-diamino disulphostilbene or their mixtures
PL176233B1 (pl) Sposób otrzymywania 2-alkoksy-4,6-dichloro-1,3,5-triazyny