PL162875B1 - Urzadzenie do wdmuchiwania wstepnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do wdmuchiwania wstepnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL162875B1
PL162875B1 PL28066089A PL28066089A PL162875B1 PL 162875 B1 PL162875 B1 PL 162875B1 PL 28066089 A PL28066089 A PL 28066089A PL 28066089 A PL28066089 A PL 28066089A PL 162875 B1 PL162875 B1 PL 162875B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
curvature
center
rods
joint
articulated
Prior art date
Application number
PL28066089A
Other languages
English (en)
Other versions
PL280660A1 (en
Inventor
Pierre Mailliet
Emile Lonardi
Georges Wahl
Gustave Hoelpes
Original Assignee
Wurth Paul Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from LU87283A external-priority patent/LU87283A1/fr
Priority claimed from LU87505A external-priority patent/LU87505A1/fr
Application filed by Wurth Paul Sa filed Critical Wurth Paul Sa
Publication of PL280660A1 publication Critical patent/PL280660A1/xx
Publication of PL162875B1 publication Critical patent/PL162875B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/16Tuyéres
    • C21B7/163Blowpipe assembly

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
  • Pipe Accessories (AREA)
  • Duct Arrangements (AREA)

Abstract

1 U rzadzenie do w dm uchiw ania wstepnie ogrza- nego pow ietrza do pieca szybow ego, zlozone z szeregu oddzielnych elem entów , m ajacych oslone zewnetrzna i zaroodporna w ykladzine w ew netrzna, i zawierajace co najm niej jeden srodkow y elem ent rurow y, polaczony z jednej strony za posrednictw em pierwszego zlacza prze- gubow ego z przegubem kulistym i pierwszego kom pensa- tora z pierwszym króccem , który polaczony jest trwale z przew odem okreznym do zasilania wstepnie ogrzanym pow ietrzem , otaczajacym piec, oraz z przeciwleglej strony za posrednictw em drugiego zlacza przegubowego z przegubem kulistym i drugiego kom pensatora z drugim króccem , który jest przedluzony przez kolanko i dyszak, przy czym ten ostatni jest osadzony przegubow o za pom oca trzeciego zlacza przegubow ego z przegubem kulistym wzgledem sciany pieca, znamienne tym, ze zaw iera co najm niej jedna pare ciegiel (1 5 2 , 154, 252, 254, 358, 360), laczacych za pom oca srodków przegubowych pierwszy króciec (128, 228, 328) z drugim króccem (130, 230, 330), przy czym pierwsze zlacze p rzegubowe jest tak zorientow ane, iz jego srodek krzywizny (X) znajduje sie na osi, i korzystnie w ew natrz pierwszego krócca, nato- m iast drugie zlacze przegubow e jest zorientow ane w kie- runku przeciwnym wzgledem pierwszego zlacza przegu- bow ego, a jego srodek krzyw izny (Y) znajduje sie na osi, i korzystnie w ewnatrz drugiego krócca lub kolanka F ig 2 PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wdmuchiwania wstępnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego, złożone z szeregu oddzielnych elementów, mających osłonę zewnętrzną i żaroodporną wykładzinę wewnętrzną, i zawierające co najmniej jeden środkowy element rurowy. Element rurowy jest połączony z jednej strony za pośrednictwem pierwszego złącza przegubowego z
162 875 przegubem kulistym i pierwszego kompensatora z pierwszym króćcem, który z kolei jest złączony trwale z przewodem okrężnym do zasilania wstępnie ogrzanym powietrzem, otaczającym piec. Z przeciwległej strony element rurowy jest połączony za pośrednictwem drugiego złącza przegubowego z przegubem kulistym i drugiego kompensatora z drugim króćcem, który z kolei jest przedłużony przez kolanko i dyszak. Ten ostatni jest osadzony przegubowo za pomocą trzeciego złącza przegubowego z przegubem kulistym względem ściany pieca.
Urządzenia te, znane ogólnie pod nazwą urządzeń dmuchowych, wymagają rozwiązania problemów dotyczących zmiany ich położenia i szczelności. Istotnie, wskutek wysokiej temperatury wstępnie ogrzanego powietrza (temperatura rzędu 1200°C lub więcej) oraz wysokiej temperatury panującej wewnątrz pieca, ściana tego ostatniego, a także przewód okrężny i urządzenie dmuchowe są narażone na rozszerzenia i odkształcenia cieplne, powodujące przemieszczenia wzajemne przewodu okrężnego i ściany pieca. Niezbędne jest zatem, aby urządzenie dmuchowe było w stanie kompensować te przemieszczenia wzajemne, z jednoczesnym zapobieganiem upływom wstępnie podgrzanego gazu lub powietrza.
W celu sprostania tym n wymaganiom, opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3766686 proponuje urządzenie dmuchowe typu, opisanego w części wstępnej. To urządzenie dmuchowe zostało następnie udoskonalone w oparciu o koncepcję uniwersalnych złącz przegubowych z przegubami kulistymi typu, opisanego w dokumencie DE-C2-2218331. Trzy złącza przegubowe tego urządzenia dmuchowego umożliwiają kompensację wszelkich przemieszczeń wzajemnych pomiędzy przewodem okrężnym, a ścianą pieca. Szczelność na poziomie złącz przegubowych zapewniają kompensatory mieszkowe, natomiast stabilność mechaniczną - złącza Cardana, umieszczone na poziomie pierwszego i drugiego złącza z przegubem kulistym na obu przeciwległych końcach środkowego elementu rurowego. W celu zmniejszenia amplitudy przemieszczeń kątowych elementu środkowego i odciążenia w ten sposób kompensatorów, pożądane jest, aby odległość pomiędzy środkami połączenia przegubowego tego elementu była jak największa. Z drugiej strony w celu zmniejszenia wielkości i kształtu urządzenia dmuchowego, pożądane jest ograniczenie jego wymiarów.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia wdmuchującego typu, opisanego na wstępie, którego dopuszcza optymalny kompromis pomiędzy tymi przeciwstawnymi wymaganiami.
Urządzenie do wdmuchiwania wstępnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że zawiera co najmniej jedną parę cięgieł, łączących za pomocą środków przegubowych pierwszy króciec z drugim króćcem, przy czym pierwsze złącze przegubowe jest tak zorientowane, iż jego środek krzywizny znajduje się na osi, i korzystnie wewnątrz pierwszego króćca, natomaist drugie złącze przegubowe jest zorientowane w kierunku przeciwnym względem pierwszego złącza przegubowego, a jego środek krzywizny znajduje się na osi, i korzystnie wewnątrz drugiego króćca lub kolanka.
Korzystnie cięgła są połączone z obu króćcami za pomocą złącz przegubowych, których środki znajdują się odpowiednio na dwóch płaszczyznach średnicowych króćców, z których każda mieści środek krzywizny jednego z wymienionych przegubów kulistych: pierwszego lub drugiego. Również korzystnie koniec każdego z cięgieł może być połączony z kołnierzem wymienionego pierwszego lub drugiego króćca za pomocą pary podkładek o kulistych przyległych powierzchniach ślizgowych, których środek krzywizny znajduje się poza końcem cięgła na płaszczyźnie średnicowej króćca, mieszczącej środek krzywizny wymienionego pierwszego i drugiego przegubu kulistego. Korzystnie środkowy element rurowy jest połączony z cięgłami za pomocą urządzenia do prowadzenia i podtrzymywania elementu środkowego.
Urządzenie do prowadzenia i podtrzymywania jest utworzone przez ramę, osadzoną dokoła elementu środkowego i połączoną przegubowo za pomocą dwóch przeciwległych punktów kardynalnych z tym elementem środkowym, a za pomocą dwóch innych przeciwległych punktów kardynalnych z dwoma cięgłami. Rama ma kształt pierścienia, a połączenia przegubowe w czterech punktach kardynalnych ramy są połączeniami, umożliwiającymi obroty dokoła trzech osi, równoległych do siebie i prostopadłych do płaszczyzny, wyznaczonej przez osie podłużne cięgieł.
Orientując obydwa złącza przegubowe elementu środkowego w przeciwnych kierunkach, można znacznie zmniejszyć długość tego elementu środkowego, z jednoczesnym zachowaniem tej samej odległości pomiędzy środkami tych dwóch złącz przegubowych.
162 875
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia tradycyjne urządzenie dmuchowe znane z opisu patentowego USA nr 3 766 868, w przekroju pionowym, fig. 2 -analogiczny widok urządzenia dmuchowego według wynalazku w przekroju pionowym, fig. 3 i 4 -przedstawiają pierwszy przykład wykonania części środkowej urządzenia dmuchowego, według wynalazku, w dwóch wzajemnie prostopadłych przekrojach pionowych; fig. 5-8 - widoki, analogiczne do tych z fig. 3 i 4 i ilustrujące rozmaite przemieszczenia środkowego elementu rurowego względem przyległych króćców, fig. 9 przedstawia drugi przykład wykonania elementu środkowego, fig . 9a - fragment z fig .9 w fig. 10 i 11 przedstawiają ^^c^c^lcc^^ą urządzenia dmuchowego w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach w trzecim przykładzie wykonania, fig. 12 przedstawia widok schematyczny w przekroju, odpowiadający widokowi według fig. 10, fig. 13 - widok, analogiczny do widoku według fig. 10, uwidaczniający przesunięcie osi króćca górnego i dolnego, fig. 14 - widok, analogiczny do widoku według fig. 10, w przypadku nachylenia króćca dolnego względem króćca górnego, a fig. 15-17 przedstawiają widoki schematyczne w przekroju, odpowiadające fig. 10 i dotyczące odpowiednio poszczególnych odcinków w stanie wyrównania liniowego i przesunięcia osi.
Pokazane na fig. 1 znane urządzenie dmuchowe 20, łączy główny przewód okrężny 22, biegnący dokoła wielkiego pieca, ze ścianą 24 tego ostatniego. Urządzenie dmuchowe 20 zawiera pochyły odcinek prostoliniowy, utworzony przez środkowy element rurowy 26, połączony przegubowo swym górnym końcem z króćcem 28, złączonym trwale z przewodem okrężnym 22, natomiast swym dolnym końcem z króćcem 30, który jest zamocowany na kolanku 32. Kolanko 32 jest przedłużone przez dyszak 34, którego koniec jest połączony przegubowo z dyszą 36, zamocowaną w ścianie 24 pieca. Górne złącze przegubowe 38 i dolne złącze przegubowe 40 elementu 26 są złączami z przegubem kulistym, których środki krzywizny są oznaczone literami X i Y. Podobnie złącze przegubowe pomiędzy dyszakiem 34 a dyszą 36 stanowi złącze 42 z przegubem kulistym, którego środek krzywizny jest oznaczony literą Z. Trzy punkty X, Y i Z tworzą zatem trójpunktowe złącze przegubowe w przestrzeni, które umożliwia wystarczające przemieszczenia kątowe dyszaka 34 i elementu środkowego 26, w celu skompensowania wszelkich ruchów wzajemnych pomiędzy przewodem okrężnym 22, a ścianą 24 pieca.
Szczelność na poziomie złączprzegubowych 38 i 40 zapewniają kompensatory mieszkowe 44,46, zamocowane odpowiednio na elemencie rurowym 26 i na przyległych króćcach 28 i 30. Wszystkie elementy urządzenia dmuchowego składają się z metalowej osłony zewnętrznej i żaroodpornej wykładziny wewnętrznej, skojarzonej ewentualnie z materiałem uszczelniającym na poziomie złącz przegubowych 38, 40 i 42.
Odległość pomiędzy środkami krzywizny X i Y złącz przegubowych 38 i 40 jest oznaczona na fig. 1 literą 1. Amplitudy przemieszczeń kątowych elementu środkowego 26, a tym samym obciążenia kompensatorów 44 i 46 są tym mniejsze, im ta odległość 1 jest większa. Odwrotnie, zwiększenie długości 1 powoduje wzrost wymiarów urządzenia dmuchowego 20.
W myśl wynalazku dolne złącze przegubowe środkowego elementu rurowego jest odwrócone tak, aby obydwa końce: górny i dolny tego elementu środkowego stały się wklęsłe, natomiast aby odpowiednie końce przyległe króćców przewodu okrężnego i koniec kolanka stały się wypukłe. Urządzenie dmuchowe 120, według wynalazku, jest przedstawione na fig. 2, a elementy, odpowiadające elementom według fig. 1, mają analogiczne oznaczenia, powiększone o 100.
Jak można stwierdzić na podstawie fig. 2, środki krzywizny X i Y przegubów kulistych 138 i 140 znajdują się w odległości 1', która jest równa w przedstawionym przykładzie odległości 1 na fig. 1. Odwrotnie, długość całkowita elementu środkowego 126 uległa znacznemu zmniejszeniu, przy czym różnica długości jest odtworzona przez odległość pomiędzy osią 0' przewodu okrężnego na fig. 2, a położeniem osi 0 urządzenia dmuchowego według fig. 1, które zostało również uwidocznione na fig. 2. To skrócenie urządzenia dmuchowego 120 pozwala w konsekwencji na obniżenie przewodu okrężnego 122 i na jego zbliżenie do ściany 24 pieca. Wynika stąd, ze zrozumiałych względów, zmniejszenie wielkości i kosztu wytwarzania urządzenia dmuchowego 120.
Można by także zachować długość elementu środkowego 26 według fig. 1, co umożliwiłoby zwiększenie odległości 1 pomiędzy środkami X i Y przegubów kulistych 38 i 40, czyli zmniejszenie amplitudy przemieszczeń kątowych tego elementu.
162 875
Figury 3 i 4 przedstawiają bardziej szczegółowo obydwa złącza przegubowe 138 i 140 z obu stron środkowego elementu rurowego 126. Promienie krzywizny R 1i R2 obu przegubów kulistych 138 i 140 są korzystnie równe.
Wynalazek przewiduje także wyeliminowanie złącz Cardana 48 i 50 według fig. 1. Tym nie mniej ponieważ kompensatory 144, 146 nie są w stanie udźwignąć ciężaru urządzenia dmuchowego, umieszczono parę średnicowo przeciwległych względem siebie cięgieł 152, 154, łączących króciec górny 128 z króćcem dolnym 130.
W przykładzie wykonania według fig. 3 i 4 cięgła 152,154 są po prostu nasadzone na czopy 156, złączone trwale z króćcami 128 i 130. Tym nie mniej, w celu uzyskania niezbędnej zdolności ruchu, opisanej w odniesieniu do następnych figur, cięgła 152, 154 należy nasadzić na czopy 156 z dostatecznym luzem. W celu uzyskania tej zdolności ruchu, jest również konieczne, aby oś obu czopów 156 króćca 128 przechodziła przez środek krzywizny X górnego złącza przegubowego 138. Podobnie czopy dolne 156 powinny być tak zamocowane na króćcu 130, aby ich osie przechodziły także przez środek krzywizny X dolnego złącza przegubowego 140.
Figury 5-8 przedstawiają różne możliwości ruchu urządzenia dmuchowego. Fig. 5 uwidacznia wzajemne przesunięcie boczne o amplitudę S pomiędzy króćcem górnym 128 a króćcem dolnym 130. Takie przesunięcie S może być spowodowane przez przemieszczenie poziome przewodu okrężnego 122 względem pieca lub przez obrót tego przewodu 122 względem pieca. Jak to uwidacznia fig. 5, osie króćców 128 i 130 pozostają równoległe do siebie, podczas gdy element środkowy 126 kompensuje to przesunięcie S, ustawiając się tak, iż jego oś przechodzi przez środki krzywizny X i Y dwóch złączy przegubowych 138 i 140. Ruch ten wywołuje z jednej strony ściśnięcie falistości kompensatorów 144 i 146 oraz rozsunięcie falistości tych kompensatorów 144,146 z przeciwległej strony.
Figury 6 i 7 uwidaczniają odgięcia odpowiednio w jednym i przeciwległym kierunku urządzenia dmuchowego na wysokości elementu środkowego 126. W każdym z tych przypadków oś króćca dolnego 130 jest nachylona pod pewnym kątem względem osi króćca górnego 128. To odgięcie jest kompensowane przez element środkowy 126, który ustawia się automatycznie tak, iż jego oś przechodzi przez środki krzywizny X i Y obu złączy przegubowych, czyli że jego oś tworzy kąt a/2 z osią króćca górnego 128 i kąt α/2 z osią króćca dolnego 130. Położenia według fig. 6 i 7 stanowią głównie wynik wzajemnego przemieszczenia pionowego pomiędzy przewodem okrężnym 122, a ścianą 124 pieca.
Figura 8 uwidacznia przesunięcie boczne pomiędzy króćcem górnym 128, a króćcem dolnym 130, analogicznie do przesunięcia według fig. 5, lecz w kierunku prostopadłym do ruchów według fig. 5, czyli, że przesunięcie według fig. 8 zachodzi w płaszczyźnie fig. 2. Należy zauważyć, że fig. 5-8 uwidaczniają tytułem przykładu ruchy elementarne, natomiast w praktyce ruchy urządzenia dmuchowego są bardziej złożone, czyli że przesunięcia i nachylenia, przedstawione na fig. 5-8, mogą występować jednocześnie.
Figura 9 przedstawia korzystny przykład wykonania, który umożliwia skrócenie cięgieł z postaci wykonania według fig. 3. W przykładzie wykonania według fig. 9 obydwa króćce 228 i 230 zawierają odpowiednio kołnierze pierścieniowe 258 i 260, do których przyłączone są kompensatory 244, 246. Przez kołnierze pierścieniowe 258, 260 przechodzą cięgła 252, 254. Połączenie pomiędzy końcami cięgieł 252, 254, a kołnierzami 258 i 260 jest uwidocznione szczegółowo na fig. 9a na przykładzie cięgła 254 i kołnierza 258, przy czym trzy pozostałe połączenia są identyczne z połączeniem według fig. 9a. Kołnierz 258 posiada otwór 262 do przepuszczenia cięgła 254, który jest dostatecznie szeroki, aby umożliwiać pewne nachylanie cięgła 254 względem kołnierza 258 w wyniku ruchów, uwidocznionych na fig. 5-8. Przytrzymywanie cięgieł 252, 254 zapewniają nakrętki 264, nakręcane na końce cięgieł 252,254 na zewnątrz kołnierzy 258,260. Pomiędzy każdą nakrętką 264, a odpowiednim kołnierzem 258 lub 260 znajdują się dwie podkładki 266, 268, których przyległe powierzchnie ślizgają się po sobie przy nachylaniu cięgła 252, 254 względem kołnierza 258, 260. Szczególna cecha tego przykładu wykonania polega na tym, że przyległe powierzchnie ślizgowe podkładek 266, 268 mają krzywizny kuliste, których środek znajduje się poza kołnierzami 258, 260 na osi cięgieł 252, 254 lub na przedłużeniu tych osi. Środek krzywizny podkładek 266, 268 powinien ponadto leżeć na płaszczyźnie średnicowej króćca 228, mieszczącej środek krzywizny X przegubu kulistego 238, pomiędzy tym króćcem 228, a elementem środkowym
162 875
226. Należy zauważyć, że dwie podkładki 266 i 268 można zastąpić odpowiednio gniazdem, złączonym trwale z kołnierzem 258, oraz powierzchnią wypukłą nakrętki 264.
Zaletą rozwiązania według fig. 9 i 9a jest to, że można bądź zbliżyć każdy z kołnierzy 255^, 260 do elementu środkowego 226 o odległość R, odpowiadającą promieniowi krzywizny podkładek 266, 268, oraz zmniejszyć o 2R długość każdego z cięgieł 252, 254, bądź też zwiększyć promienie krzywizny obu przegubów kulistych 238, 240 i wydłużyć w ten sposób odległość pomiędzy ich środkami krzywizny X i Y.
Figury 5-8 ukazały, że kompensację poszczególnych ruchów wzajemnych pomiędzy króćcem górnym i dolnym 128, 130 przeprowadza się przez wyrównanie liniowe osi elementu środkowego 126 ze środkami krzywizny X i Y obu przegubów kulistych.
W przykładzie wykonania według fig. 10-17 przewiduje się wspomaganie optymalnego ustawiania elementu środkowego 226, w celu wyeliminowania wszelkich ruchów przypadkowych i nadmiernych tarć na poziomie miejsc połączenia złączy przegubowych.
Figury 10 i 11 przedstawiają środkowy element rurowy 326 w widoku z boku, zaopatrzony z obu stron w swe kompensatory 344,346, otaczające przeguby kuliste 338 i 340, nie widoczne na tych figurach.
Rama kwadratowa lub korzystnie w kształcie pierścienia 352, jest umieszczona dokoła elementu środkowego 326, z którym jest ona połączona przegubowo za pomocą dwóch średnicowo przeciwległych czopów 354 i 356, osadzonych w otworach przelotowych pierścienia 352 i osłony elementu środkowego 326. Pierścień 352 może zatem wykonywać ruch obrotowy względem wspólnej osi 0 obu czopów 354, 356 i odwrotnie. Pierścień 352 zawiera ponadto dwa przesunięte o 90° względem czopów 354, 356, średnicowo przeciwległe złącza przegubowe, łączące go z dwoma cięgłami 358, 360. Te złącza przegubowe mogą być utworzone w najprostszy sposób przez dwie pary widełek 362 i 364, przyspawanych z zewnątrz do pierścienia 352, w których zaokrąglone wgłębienie wchodzi krzyżak 366, 368 o przekroju okrągłym, złączony trwale z cięgłami 358, 360. Osie krzyżaków 366, 368 tworzą zatem dwie osie obrotu pomiędzy pierścieniem 352 z jednej strony, a cięgłami 358, 360 z drugiej strony i odwrotnie, przy czym obydwie te osie są równoległe do osi obrotu 0, opisanej powyżej. Każde z cięgieł 358, 360 jest, oprócz tego, połączone przegubowo swymi końcami górnymi i dolnymi odpowiednio z króćcami górnymi 328 i dolnymi 330. Każde z tych złączy przegubowych może być utworzone przez zwykłą zawiasę 370, zawierającą ośkę obrotową 372, przechodzącą przez podwójne ucho, złączone trwale z odpowiednim króćcem, i otwór na końcu cięgła 358 lub 360. Otwory przelotowe na końcach cięgieł 358,360 są wykonane w postaci otworów wydłużonych i zawierają korzystnie zaokrąglone powierzchnie wsporcze, w celu umożliwienia również wychyleń cięgieł 358, 360 w płaszczyźnie fig. 11.
Zawiasy 372 można także zastąpić bardziej skomplikowanymi złączami przegubowymi, przykładowo przegubami kulistymi, w celu uzyskania układu według fig. 9. Cięgła 358 i 360 utrzymują dzięki temu stałą i zadaną odległość pomiędzy króćcami 328 i 330, niosąc jednocześnie element środkowy 326 w sposób pływający pomiędzy tymi króćcami za pośrednictwem pierścienia 352.
Figury 12-17 uwidaczniają różne możliwości ruchów i obrotów wzajemnych pomiędzy króćcami 328 i 330 oraz sposób, w jaki ruchy te są kompensowane w wyniku odpowiedniego ustawienia elementu środkowego 326. Ruchy i obroty wzajemne pomiędzy króćcami 328 i 330, które są przedstawione na fig. 12-14, obciążają jedynie połączenia przegubowe na poziomie zawiasów 372 pomiędzy cięgłami 358,360 a króćcami, natomiast połączenia przegubowe na poziomie pierścienia 352 nie są obciążone, ponieważ - jak to uwidaczniają fig. 12 i 13 - ten ostatni zachowuje względem cięgieł i elementu środkowego 326 swe neutralne położenie średnicowe według fig. 10. Odwrotnie, odkształcenia poprzeczne względem płaszczyzny fig. 12-14, uwidocznione na fig. 15-17, obciążają połączenia przegubowe na poziomie pierścienia 352. Jak to uwidaczniają w szczególności fig. 16 i 17, przemieszczenia w tej płaszczyźnie wywołują odkształcenie równoległe pomiędzy cięgłami 358,360, a pierścieniem 352 wskutek obrócenia się tego ostatniego dokoła osi 0 względem elementu środkowego 326 oraz wskutek obrócenia się wzajemnego pomiędzy pierścieniem 352 a cięglami 358, 360.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wdmuchiwania wstępnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego, złożone z szeregu oddzielnych elementów, mających osłonę zewnętrzną i żaroodporną wykładzinę wewnętrzną, i zawierające co najmniej jeden środkowy element rurowy, połączony z jednej strony za pośrednictwem pierwszego złącza przegubowego z przegubem kulistym i pierwszego kompensatora z pierwszym króćcem, który połączony jest trwale z przewodem okrężnym do zasilania wstępnie ogrzanym powietrzem, otaczającym piec, oraz z przeciwległej strony za pośrednictwem drugiego złącza przegubowego z przegubem kulistym i drugiego kompensatora z drugim króćcem, który jest przedłużony przez kolanko i dyszak, przy czym ten ostatni jest osadzony przegubowo za pomocą trzeciego złącza przegubowego z przegubem kulistym względem ściany pieca, znamienne tym, że zawiera co najmniej jedną parę cięgieł (152,154, 252, 254,358, 360), łączących za pomocą środków przegubowych pierwszy króciec (128, 228, 328) z drugim króćcem (130, 230, 330), przy czym pierwsze złącze przegubowe jest tak zorientowane, iż jego środek krzywizny (X) znajduje się na osi, i korzystnie wewnątrz pierwszego króćca, natomiast drugie złącze przegubowe jest zorientowane w kierunku przeciwnym względem pierwszego złącza przegubowego, a jego środek krzywizny (Y) znajduje się na osi, i korzystnie wewnątrz drugiego króćca lub kolanka.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że cięgła (152, 154) są połączone z dwoma króćcami (128, 130) za pośrednictwem złączy przegubowych, których środki znajdują się odpowiednio na dwóch płaszczyznach średnicowych króćców (128,130), z których każda mieści środek krzywizny (X, Y)jednego z wymienionych przegubów kulistych, pierwszego (138) lub drugiego (140).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że koniec każdego z cięgieł (252, 254) jest połączony z kołnierzem (258, 260) pierwszych lub drugich króćców (228, 230), za pośrednictwem pary podkładek (266, 268) o kulistych przyległych powierzchniach ślizgowych, których środek krzywizny znajduje się poza końcem cięgla (252, 254) na płaszczyźnie średnicowej króćca (228, 230), mieszającej środek krzywizny (X), (Y) wymienionego przegubu kulistego, pierwszego (238) lub drugiego (240).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że z cięgłami (358, 360) środkowy element rurowy (326) jest połączony za pośrednictwem urządzenia do prowadzenia i podtrzymywania elementu środkowego (326).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że urządzenie do prowadzenia i podtrzymywania jest utworzone przez ramę (352), osadzoną dokoła elementu środkowego i połączoną przegubowo za pomocą dwóch przeciwległych punktów kardynalnych z tym elementem środkowym (326), a za pomocą dwóch innych przeciwległych punktów kardynalnych z dwoma cięgłami (358), (360).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że rama (352) ma kształt pierścienia.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że połączenia przegubowe w czterech punktach kardynalnych ramy (352) są połączeniami, umożliwiającymi obroty dokoła trzech osi, równoległych do siebie i prostopadłych do płaszczyzny, wyznaczonej przez osie podłużne cięgieł.
PL28066089A 1988-07-19 1989-07-19 Urzadzenie do wdmuchiwania wstepnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego PL PL PL PL PL PL PL162875B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU87283A LU87283A1 (fr) 1988-07-19 1988-07-19 Dispositif d'injection d'air prechauffe dans un four a cuve
LU87505A LU87505A1 (fr) 1989-04-21 1989-04-21 Dispositif d'injection d'air prechauffe dans un four a cuve

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL280660A1 PL280660A1 (en) 1990-02-05
PL162875B1 true PL162875B1 (pl) 1994-01-31

Family

ID=26640330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28066089A PL162875B1 (pl) 1988-07-19 1989-07-19 Urzadzenie do wdmuchiwania wstepnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego PL PL PL PL PL PL

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4987838A (pl)
EP (1) EP0363576B1 (pl)
JP (1) JP2840763B2 (pl)
KR (1) KR0133671B1 (pl)
CN (1) CN1019818B (pl)
AU (1) AU608987B2 (pl)
BR (1) BR8903613A (pl)
CA (1) CA1335328C (pl)
CZ (1) CZ279945B6 (pl)
DE (1) DE3920221C2 (pl)
ES (1) ES2043975T3 (pl)
FR (1) FR2634543B1 (pl)
GB (1) GB2221023B (pl)
PL (1) PL162875B1 (pl)
SK (1) SK441189A3 (pl)
TR (1) TR24989A (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU87730A1 (fr) * 1990-04-27 1991-11-15 Wurth Paul Sa Dispositif d'injection d'air prechauffe dans un four a cuve
ZA918261B (en) * 1990-11-09 1992-09-30 Wurth Paul Sa Device for injecting preheated air into a shaft furnace and process for manufacturing ball-and-socket joints
LU87838A1 (fr) * 1990-11-09 1992-08-25 Wurth Paul Sa Dispositif d'injection d'air prechauffe dans un four a cuve et procede de fabrication de rotules convexes d'articulations spheriques
US5209657A (en) * 1990-11-09 1993-05-11 Paul Wurth S.A. Device for injecting preheated air into a shaft furnace and process of manufacturing ball-and-socket joints
JPH065531A (ja) * 1992-06-22 1994-01-14 Tokyo Electron Tohoku Ltd 熱処理装置の配管連結装置
NL9201838A (nl) * 1992-10-23 1994-05-16 Hoogovens Groep Bv Hetewindleiding.
US6176526B1 (en) 1999-01-04 2001-01-23 Lever Brother Company Division Of Conopco Expansion joint
KR100804813B1 (ko) * 2003-08-11 2008-02-20 (주) 대진스폐샬옵텍스 자외선 측정기
DE102010015842A1 (de) * 2010-03-05 2011-09-08 Z & J Technologies Gmbh Heißwinddüsenstock für einen Schachtofen, insbesondere Hochofen
CN102914144B (zh) * 2011-08-01 2016-04-27 Sab有限公司 鼓风口弯头
LU91921B1 (en) * 2011-12-19 2013-06-20 Wurth Paul Sa Compensation joint for a fluid conduit
LU102097B1 (en) 2020-09-28 2022-03-29 Wurth Paul Sa Reducing gas injection System

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE35369C (de) * BOCHUMER EISENHÜTTE, HEINTZMANN & DREYER in Bochum Neuerung an Düsenstöcken
US1866080A (en) * 1931-06-30 1932-07-05 Edgar E Brosius Tuyere structure and method of changing the same
DE584146C (de) * 1931-07-30 1933-09-15 Edgar E Brosius Verfahren und Vorrichtung zum Auswechseln von Hochofenwindformen
US3166621A (en) * 1961-03-16 1965-01-19 Colorado Fuel & Iron Corp Burner tuyere arrangement for a blast furnace
BE748939A (pl) * 1969-04-21 1970-09-16 Wurth Anciens Ets Paul
LU63079A1 (pl) * 1971-04-29 1971-08-27
US3766868A (en) * 1972-02-22 1973-10-23 Anciens Etablissements P Warth Tuyere stock for furnaces
DE7325087U (de) * 1973-07-07 1973-11-08 Steinfurter Eisenwerk Gmbh Düsenstock
FR2404674A1 (fr) * 1977-09-30 1979-04-27 Usinor Dispositif de support d'une descente de vent de haut-fourneau
DE3221070C1 (de) * 1982-06-04 1983-08-25 Hawiko Kompensatoren- und Apparatebau GmbH & Co KG, 5830 Schwelm Duesenstock fuer Schachtoefen,insbesondere Hochoefen

Also Published As

Publication number Publication date
JP2840763B2 (ja) 1998-12-24
SK278767B6 (sk) 1998-02-04
FR2634543A1 (fr) 1990-01-26
JPH0273909A (ja) 1990-03-13
AU3659289A (en) 1990-01-25
FR2634543B1 (fr) 1992-02-07
CN1039445A (zh) 1990-02-07
CN1019818B (zh) 1992-12-30
EP0363576A1 (fr) 1990-04-18
EP0363576B1 (fr) 1993-08-25
DE3920221A1 (de) 1990-01-25
US4987838A (en) 1991-01-29
KR0133671B1 (ko) 1998-07-01
GB2221023A (en) 1990-01-24
CA1335328C (en) 1995-04-25
SK441189A3 (en) 1998-02-04
GB2221023B (en) 1991-12-04
ES2043975T3 (es) 1994-01-01
CZ441189A3 (en) 1995-04-12
AU608987B2 (en) 1991-04-18
DE3920221C2 (de) 1998-05-14
BR8903613A (pt) 1990-03-13
GB8914973D0 (en) 1989-08-23
TR24989A (tr) 1992-08-17
CZ279945B6 (cs) 1995-09-13
KR900001864A (ko) 1990-02-27
PL280660A1 (en) 1990-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL162875B1 (pl) Urzadzenie do wdmuchiwania wstepnie ogrzanego powietrza do pieca szybowego PL PL PL PL PL PL
US3915482A (en) Externally supported internally stabilized flexible duct joint
US4907937A (en) Non-singular industrial robot wrist
US3021027A (en) Means for supporting the inner member of a double-walled tank
US5299840A (en) In-line pressure balanced universal expansion joint
JP6419788B2 (ja) 流体移送装置及びそのような装置を含む装置
GB2170567A (en) Gimbal joint for pipes
US3766868A (en) Tuyere stock for furnaces
US5248170A (en) Expansion joint for piping system
ZA951146B (en) Constant velocity joints
CA1309582C (en) Tuyere stock for blast furnaces
US5024211A (en) Heat exchange medium connector for movable solar heaters
PL168207B1 (pl) Urzadzenie do wprowadzania ogrzanego powietrza do pieca szybowego PL PL PL PL PL PL
US3486773A (en) Articulated telescopic piping systems
SU1748651A3 (ru) Фурменный прибор доменной печи
GB2121904A (en) Tuyere connection for furnaces
JPH0237517B2 (pl)
US4281823A (en) Tiltable converter arrangement
JPS6119519B2 (pl)
JP2791800B2 (ja) 高炉中に予熱された空気を送入する装置
RU2003868C1 (ru) Муфта
JPH0313471B2 (pl)
CS340191A3 (en) Device for blowing preheated air in a shaft furnace and process for producing a convex ball journal of a ball-and-socket joint
GB2028258A (en) A fluid transfer system
RU2016336C1 (ru) Опорное устройство