PL162060B2 - Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL - Google Patents

Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL

Info

Publication number
PL162060B2
PL162060B2 PL28348090A PL28348090A PL162060B2 PL 162060 B2 PL162060 B2 PL 162060B2 PL 28348090 A PL28348090 A PL 28348090A PL 28348090 A PL28348090 A PL 28348090A PL 162060 B2 PL162060 B2 PL 162060B2
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
register
analog
input
digital
comparator
Prior art date
Application number
PL28348090A
Other languages
English (en)
Inventor
Janusz Baczynski
Original Assignee
Univ Lodzki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Lodzki filed Critical Univ Lodzki
Priority to PL28348090A priority Critical patent/PL162060B2/pl
Publication of PL162060B2 publication Critical patent/PL162060B2/pl

Links

Landscapes

  • Analogue/Digital Conversion (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do analogowo-cyfrowej konwersji sygnałów elektrycznych, mający zastosowanie w technice przetwarzania sygnałów analogowych na równoważne im dyskretne sygnały cyfrowe, która to technika jest szeroko wykorzystywana w elektronice oraz metrologii.
Znane do tego celu układy, zwane też kompensacyjno wagowymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi, są opisane przez Z. Kulkę, A. Liburę i M. Nadachowskiego w książce pt. Przetworniki analogowo- cyfrowe i cyfrowo-analogowe, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności w Warszawie, 1987 r.
Przykładowo układ, zwany też przetwornikiem ADC (analogto- digital converter), zawiera rejestr aproksymacyjny połączony z komparatorem analogowym, zaopatrzonym w wejście sygnału analogowego układu i dodatkowo połączony z przetwornikiem cyfra-analog, z kolei połączonym z tym komparatorem. Rejestr ten jest też bezpośrednio połączony z generatorem zegarowym.
Działanie znanego układu polega na tym, że proces konwersji analogowo-cyfrowej odbywa się krokowo i w każdym kroku przetwarzania impuls z generatora zegarowego powoduje przesunięcie w rejestrze aproksymacyjnym wyróżnionego stanu logicznego 0 lub 1 o jedno miejsce. Stany logiczne bitów tego rejestru determinują wartość sygnału napięciowego lub prądowego na wyjściu przetwornika cyfra-analog i sygnał ten jest porównywany przez komparator z analogowym wejściem układu. W zależności od wyniku porównania, zostaje ustalony
162 060 określony stan bitu rejestru, odpowiadającego danemu krokowi procesu konwersji. W przypadku n-bitowej konwersji wymagane jest wykonanie co najmniej n kroków. Liczba kroków konwersji równa się dokładnie n, jeśli długość słowa wyjściowego, to jest liczba bitów rejestru wynosi także n. Praktycznie znane są tylko dwa typy rejestrów aproksymacyjnych w postaci mikroukładów scalonych: 8-bitowy i 12-bitowy. Natomiast znane jednoukładowe przetworniki analogcyfra odznaczają się zdolnością przetwarzania z zakresu od 8 do 16 bitów. Jeśli więc, rejestr aproksymacyjny składający się z jednego lub kilku połączonych szeregowo typowych mikroukładów odznacza się wyjściowym słowem danych dłuższym od n, to tym samym część wyjść tego rejestru pozostaje nie połączona z przetwornikiem analog-cyfra, a liczba kroków wymagana dla zakończenia procesu konwersji staje się większa od n.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest to, że w przypadku zastosowania w układzie rejestru aproksymacyjnego o słowie wyjściowym, dłuższym od słowa sterującego przetwornika cyfra-analog, następuje niepożądany efekt znacznego zwiększenia się czasu przetwarzania, wskutek konieczności wykonania zbędnych kroków, nie mających żadnego wpływu na wartość sygnału wyjściowego z przetwornika cyfra-analog.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest to, że układ ma bramkę logiczną typu AND lub NAND o wyściu połączonym z rejestrem aproksymacyjnym i o wejściach połączonych z generatorem zegarowym i z wyjściem tego rejestru do przetwornika cyfra-analog, połączonego z komparatorem analogowym zaopatrzonym w wejście sygnału analogowego i który to komparator jest bezpośrednio połączony z tym rejestrem. Poza tym układ może mieć wyjście bramki i jedno z jej wejść tak samo połączone, natomiast odrębne jej wejście jest połączone poprzez przerzutnik bistabilny z wyjściem rejestru do przetwornika, przy czym przerzutnik ten jest także połączony z tym rejestrem. Także układ może mieć przerzutnik połączony bezpośrednio z rejestrem i oddzielnie z jego wyjściem do przetwornika i pośrednio poprzez generator.
Zaletą układu według wynalazku jest to, że dzięki wprowadzeniu bramki logicznej typu AND lub NAND i/lub przerzutnika bistabilnego osiąga się odpowiednio, skrócenie lub całkowite wyeliminowanie straty czasu, wynikającej z wykonywania zbędnych kroków w procesie konwersji, gdy słowo sterujące przetwornika cyfra-analog jest krótsze od słowa wyjściowego rejestru aproksymacyjnego. Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat elektryczny układu z zastosowaną bramką logiczną typu AND lub NAND, fig. 2 - schemat elektryczny układu z zastosowaniem bramki logicznej typu AND lub NAND połączonej z przerzutnikiem bistabilnym, a fig. 3 - schemat elektryczny układu z zastosowanym przerzutnikiem bistabilnym bez bramki logicznej.
Przykład I. Układ według wynalazku ma logiczną bramkę 1 typu AND lub NAND o jednym z wejść połączonym z jednym z bitów wyjścia aproksymacyjnego rejestru 2 ' do przetwornika 3 cyfra- analog. Przetwornik 3 jest połączony z analogowym komparatorem 4, przy czym komparator jest zaopatrzony w wejście 5 sygnału analogowego układu. Komparator 4 jest połączony też z wejściem 6 danych rejestru 2, zaopatrzonego w wejście 7 START stanowiące wejście układu. Zegarowe wejście 8 rejestru 2 jest połączone z wyjściem bramki 1, połączonej odrębnym wejściem z zegarowym generatorem 9.
Działanie tego układu polega na tym, iż proces konwersji analogowo-cyfrowej odbywa się krokowo wskutek tego, że praca rejestru 2 jest synchronizowana impulsami zegarowymi z generatora 9. Kolejne zbocza impulsów zegarowych powodują: pojawienie się na kolejnych bitach wyjścia rejestru 2 określonego wyróżnionego stanu logicznego a także przepisanie stanu logicznego z wejścia 6 na bit wyjścia, na który wpisany był wyróżniony stan logiczny poprzednim impulsem zegarowym. Stan logiczny wejścia 6 rejestru 2 jest determinowany wynikiem porównania sygnału analogowego z wejścia 5 układu z sygnałem generowanym przez przetwornik 3. Tak więc w każdym kroku konwersji aktualna wartość sygnału kompensującego z przetwornika 3 jest pokrywana z wejściowym sygnałem analogowym i w zależnośći od wyniku porównania zostaje ustalony stan kolejnego bitu wyjścia rejestru 2. W ten sposób po n krokach, gdzie n jest długością słowa sterującego przetwornik 3, cyfrowa wartość na wyjściu rejestru 2 jest równoważnikiem analogowej wartości sygnału, występującego na wejściu 5 układu. Zatem z chwilą gdy w n bitowym układzie ADC zostanie wygenerowany na η +1 bicie rejestru 2 wyróżniony stan logiczny, to zostaje on przesłany do wejścia bramki 1 powodując jej zamknięcie.
162 060
Od tej chwili impulsy zegarowe z generatora 9 nie są już przekazywane do rejestru 2 i stan n+1 bitu wyjścia rejestru 2 zachowuje ustalony stan, sygnalizując zakończenie procesu konwersji sygnału analogowego na wartość cyfrową.
Przykład U. Układ według wynalazku zawiera bistabilny przerzutnik 10, połączony wejściem ustawiającym z jednym z bitów wyjścia rejestru 2. Oddzielne wejście ustawiające przerzutnika 10 jest połączone z wejściem 7 rejestru 2, natomiast wyjście tego przerzutnika jest połączone -z wejściem bramki 1, której wyjście jest z kolei połączone z wejściem 8 rejestru 2. Odrębne' wejście bramki 1 jest połączone z wyjściem generatora 9. Natomiast reszta układu jest połączona według przykładu I.
Działanie tego układu polega na tym, że wartość słowa wyjściowego rejestru 2 jest ustalana tą samą metodą kompensacyjno-wagową co w przykładzie I, a także praca rejestru 2 jest synchronizowana impulsami zegarowymi z generatora 9. Pojawienie· się impulsu inicjującego na wejściu 7 rejestru 2 powoduje ustawienie przerzutnika 10 w stan odblokowujący bramkę 1, a tym samym impulsy zegarowe z generatora 9 są przekazywane do wejścia 8 rejestru 2. Rozpoczyna to proces krokowej konwersji sygnału analogowego na wartość cyfrową. Z chwilą gdy w n bitowym układzie ADC zostanie wygenerowany na n + 1 bicie rejestru 2, wyróżniany stan logiczny przesłany do wejścia ustawiającego przerzutnika 10, to następuje zablokowanie bramki 1 i tym samym następuje zatrzymanie przesyłania impulsów zegarowych z generatora 9 do rejestru 2. Zakończenie procesu konwersji jest sygnalizowane odpowiednio: stanem przerzutnika 10 lub stanem logicznym bitu wyjścia rejestru 2 przyłączonego do przerzutnika 10.
Przykład ΠΙ. Układ według wynalazku zawiera bistabilny przerzutnik 10 połączony wejściem ustawiającym z jednym z bitów wyjścia rejestru 2. Oddzielne wejście ustawiające przerzutnika 10 jest połączone z wejściem 7 rejestru 2. Wyjście przerzutnika 10 jest połączone z wejściem przełączającym generatora 9, natomiast reszta układu jest połączona według przykładu I.
Działanie tego układu polega na tym, że wartość słowa wyjściowego rejestru 2 jest ustalana tą samą metodą kompensacyjno wagową co w przykładzie I, a także praca rejestru 2 jest synchronizowana impulsami zegarowymi z generatora 9, zaopatrzonego w wejście przełączające częstotliwość generowanych impulsów. Układ może działać w dwu trybach. W pierwszym z nim, z chwilą pojawienia się na wejściu 7 rejestru 2 sygnału START, przerzutnik 10 zostaje ustawiony w stan determinujący sygnał na jego wyjściu, który podawany jest do wejścia przełączającego generatora 9 wymusza generację impulsów zegarowych z wysoką częstotliwością, limitowaną tylko przez czas propagacji rejestru 2. Z chwilą gdy na bicie wyjścia rejestru 2 połączonego z wejściem ustawiającym przerzutnika 10 zostanie wygenerowany kolejnym impulsem zegarowym wyróżniońy stan logiczny, to przerzutnik 10 jest ustawiony w stan wymuszający zwolnienie szybkości generacji impulsów zegarowych i rozpoczyna się właściwy proces konwersji. Zmniejszenie częstotliwości generacji impulsów pozwala wydłużyć czas każdego z kroków konwersji do okresu, niezbędnego dla prawidłowego działania komparatora
4. Drugi z trybów pracy układu polega na tym, że pojawienie się impulsu START na wejściu 7 rejestru 2 powoduje ustawienie przerzutnika 10 w stan wymuszający, poprzez wejście przełączające generatora 9, generację impulsów zegarowych z częstotliwością odpowiednią dla krokowej konwersji sygnału analogowego na wartość cyfrową. Z chwilą gdy w n bitowym układzie ADC zostanie wygenerowany na η +1 bicie rejestru 2 wyróżniony stan logiczny, przesłany do wejścia ustawiającego przerzutnika 10, to następuje przełączenie przerzutnika 10 w stan wymuszający w generatorze 9 zwiększenie-częstotliwości generacji impulsów zegarowych lub też całkowite zablokowanie generowania impulsów. W pierwszym przypadku pozwala to przyspieszyć zakończenie cyklu aproksymacji w rejestrze 2, w drugim zaś przypadku powoduje zablokowanie wykonywania zbędnych kroków procesu aproksymacji w rejestrze 2, przy czym fakt zakończenia procesu konwersji jest sygnalizowany odpowiednio: stanem przerzutnika 10 lub stanem logicznym bitu wyjścia rejestru 2 przyłączonego do przerzutnika 10.
162 060
162 060
FI0.2
S
Fłjj.3
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do analogowo-cyfrowej konwersji sygnałów elektrycznych, zawierający generator zegarowy połączony z jednym z wejść bramki logicznej oraz rejestr aproksymacyjny połączony z komparatorem analogowym zaopatrzonym w wejście sygnału analogowego układu i połączonym z przetwornikiem cyfra-analog z kolei połączonym z tym komparatorem, znamienny tym, że ma osobne wejście logicznej bramki (1) typu AND połączone z wejściem aproksymacyjnego rejestru (2) do przetwornika (3) cyfra-analog połączonego z analogowym komparatorem (4) o wejściu (5) sygnału analogowego układu i który to komparator jest połączony z rejestrem (2), przy czym wyjście tej bramki jest połączone z rejestrem (2).
  2. 2. Układ do analogowo-cyfrowej konwersji sygnałów elektrycznych, zawierający generator zegarowy połączony z jednym z wejść bramki logicznej oraz rejestr aproksymacyjny połączony z komparatorem analogowym zaopatrzonym w wejście sygnału analogowego układu i połączonym z przetwornikiem cyfra-analog z kolei połączonym z tym komparatorem, znamienny tym, że ma osobne wejście bramki (1) połączone poprzez bistabilny przerzutnik (10) z wyjściem aproksymacyjnego rejestru (2) do przetwornika (3) cyfra-analog, przy czym przerzutnik ten jest także połączony bezpośrednio z rejestrem (2).
  3. 3. Układ do analogowo-cyfrowej konwersji sygnałów elektrycznych, zawierający generator zegarowy połączony z jednym z wejść bramki logicznej oraz rejestr aproksymacyjny połączony z komparatorem analogowym, zaopatrzonym w wejście sygnału analogowego układu i połączonym z przetwornikiem cyfra-analog z kolei połączonym z tym komparatorem, znamienny tym, że ma przerzutnik (10) połączony poprzez generator (9) z rejestrem (2), którego wyjście do przetwornika (3) oraz wejście (7) są połączone bezpośrednio z tym przerzutnikiem.
PL28348090A 1990-01-25 1990-01-25 Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL PL162060B2 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28348090A PL162060B2 (pl) 1990-01-25 1990-01-25 Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28348090A PL162060B2 (pl) 1990-01-25 1990-01-25 Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL162060B2 true PL162060B2 (pl) 1993-08-31

Family

ID=20050014

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28348090A PL162060B2 (pl) 1990-01-25 1990-01-25 Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL162060B2 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4620179A (en) Method for successive approximation A/D conversion
US6157338A (en) Deterministic successive approximation analog-to-digital converter
US4777470A (en) High speed successive approximation register in analog-to-digital converter
US4968989A (en) Switched capacitor filter for use with a digital-to-analog (D/A) converter
US3781871A (en) Analog to digital converter
JPS6286918A (ja) エンコ−ダ回路
US5583503A (en) Analog/digital converter
PL162060B2 (pl) Uklad do analogowo-cyfrowej konwersji sygnalów elektrycznych PL
US6617993B1 (en) Analog to digital converter using asynchronously swept thermometer codes
JP3134449B2 (ja) シリアル・パラレル変換回路
US5479169A (en) Multiple neural network analog to digital converter for simultaneously processing multiple samples
KR900004199B1 (ko) 시분할형 a/d· d/a 변환기
US3911427A (en) Digital-to-analog converter
US3868678A (en) Analogue-to-digital convertors
GB2187578A (en) Parallel-to-serial converter
JPH04129332A (ja) 逐次比較型a/d変換装置
US3623021A (en) Digital weighting multiplexer with memory
SU1613987A1 (ru) Приемное устройство дл высокочастотной геоэлектроразведки
JP2954013B2 (ja) A/d変換器
SU788375A1 (ru) Преобразователь интервала времени в цифровой код
KR880002500B1 (ko) 16비트용 고속 a/d 콘버터
JPH0652001A (ja) パリティ付加回路
SU1005302A1 (ru) Устройство дл преобразовани напр жени в код системы остаточных классов
JPS6198022A (ja) 遂次比較方式アナログデイジタル変換装置
ADHEM et al. Six-trit successive-approximation analogue-to-ternary converter using CMOS ICs