PL160951B1 - Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie - Google Patents

Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie

Info

Publication number
PL160951B1
PL160951B1 PL27633388A PL27633388A PL160951B1 PL 160951 B1 PL160951 B1 PL 160951B1 PL 27633388 A PL27633388 A PL 27633388A PL 27633388 A PL27633388 A PL 27633388A PL 160951 B1 PL160951 B1 PL 160951B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrolyte
metal
concentration
dissolution
content
Prior art date
Application number
PL27633388A
Other languages
English (en)
Other versions
PL276333A1 (en
Inventor
Tadeusz Stefanowicz
Tomasz Golik
Original Assignee
Politechnika Poznanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznanska filed Critical Politechnika Poznanska
Priority to PL27633388A priority Critical patent/PL160951B1/pl
Publication of PL276333A1 publication Critical patent/PL276333A1/xx
Publication of PL160951B1 publication Critical patent/PL160951B1/pl

Links

Landscapes

  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Abstract

1. Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie, stosowany w kąpielach z użyciem nierozpuszczalnych anod i polegający na uzupełnieniu w wybranych momentach zawartości metalu w elektrolicie o ilość odpowiadającą wymaganemu, optymalnemu dla danego procesu stężeniu, znamienny tym, że przez układ dwóch, zanurzonych w elektrolicie, metalowych elektrod pomiarowych przepuszcza się prąd elektryczny o stałym natężeniu i dużej gęstości, po czym, po zakończeniu procesu rozpuszczania, wykorzystując pośrednią zależność pomiędzy stężeniem metalu w elektrolicie i czasem rozpuszczania powłoki metalowej z elektrody pomiarowej, uzupełnia się zawartość metalu w elektrolicie.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie, zwłaszcza cyny lub cynku w kąpielach, w których, z powodu prowadzonych procesów, powstaje ubytek tych metali. Sposób ten jest szczególnie przydatny do właściwego prowadzenia procesu utylizacji odpadów cyny oraz cynku na drodze elektrolitycznego osadzania tych metali z roztworów ługujących.
Znane są sposoby regulacji stężenia metalu w elektrolicie, polegające na uzupełnianiu w wybranych momentach zawartości metalu w kąpieli o ilość odpowiadającą wymaganemu, optymalnemu dla danego procesu stężeniu, przy czym podczas takich procesów przeprowadza się okresowo analizę chemiczną pobranych z elektrolitu próbek, po czym, na podstawie uzyskanych wyników, określa się metodami matematycznymi uzupełniające dawki składników kąpieli.
Analiza taka, choć dość czasochłonna, jest uzasadniona w przypadku, gdy wyczerpywanie metali jest minimalne - jak to ma miejsce w procesach pokryć galwanicznych z zastosowaniem anod rozpuszczalnych. W przypadku stosowania anod nierozpuszczalnych, np. w procesach odzysku cyny lub cynku z odpadów pogaiwanicznych, gdzie ekonomika procesu wymaga stosowania wysokich stężeń kąpieli oraz dużych gęstości prądu, na skutek czego stężenie kąpieli dość szybko się obniża, konieczna staje się częsta kontrola tego stężenia i odpowiednie dozowanie stężonego elektrolitu.
Sposób według wynalazku polega na tym, że przez układ dwóch, zanurzonych w elektrolicie, metalowych elektrod pomiarowych przepuszcza się prąd elektryczny o stałym natężeniu i dużej gęstości, po czym, po zakończeniu procesu rozpuszczania, wykorzystując pośrednią zależność pomiędzy stężeniem metalu w elektrolicie i czasem rozpuszczania powłoki metalowej z elektrody pomiarowej, uzupełnia się zawartość metalu w elektrolicie.
Korzystnym jest gdy gęstość prądu stosowaną przy osadzaniu, jak również przy rozpuszczaniu powłoki metalowej na elektrodzie pomiarowej dobiera się odpowiednio do stężenia metalu w elektrolicie, utrzymując wydajność tego procesu nie większą niż 85%, przy czym jako moment zakończenia procesu rozpuszczania powłoki metalowej przyjmuje się skok potencjału na elektrodach pomiarowych.
Korzystnym jest także, gdy temperaturę badanego elektrolitu utrzymuje się w przedziale od 38°C do 42°C.
Przez zanurzone w kąpieli elektrody pomiarowe przepuszcza się prąd elektryczny o natężeniu powodującym osadzanie metalu na katodzie przez z góry ustalony okres czasu.
160 951
Następnie biegunowość zostaje zmieniona na przeciwną i przebiega proces odwrotny, tj. rozpuszczanie poprzednio osadzonej powłoki. Całkowitemu rozpuszczeniu powłoki towarzyszy skok potencjału zamykający cykl pomiarowy.
Etap I - osadzanie metalu - jest prowadzony w stałych warunkach prądowych, przy stałej temperaturze oraz przez ściśle określony czas. Ponieważ wydajność procesu wydzielania metalu przy zachowaniu innych stałych parametrów zależy od jego stężenia w elektrolicie - od tego stężenia jest również zależna bezwzględna ilość osadzonego metalu na katodzie.
Z kolei etap Π - rozpuszczanie metalu - jest prowadzony w tych samych warunkach prądowych z praktycznie 100% wydajnością, w związku z czym czas rozpuszczania poprzednio osadzonego metalu staje się pośrednio zależny od stężenia metalu w elektrolicie, tak istotnego w etapie I, przy czym czas ten jest dokładnie określony dzięki wystąpieniu skoku potencjału.
Jak wynika z przedstawionego sposobu - czas trwania etapu Π stanowi parametr pomiarowo-sterujący. Może on być wykorzystywany do odczytu stężenia badanego metalu w elektrolicie, np. odpowiednio wyskalowany miernik lub krzywa kalibracyjna wyrażająca stężenie C w funkcji czasu t, lub do sterowania pracą dozownika dawkującego stężony roztwór metalu do elektrolitu z równoczesnym odprowadzeniem nadmiaru wyczerpanego elektrolitu do sporządzania stężonego roztworu uzupełniającego.
W proponowanej metodzie istotnymi parametrami są: 1/ skład roztworu, 2/ gęstość prądu, 3/ temperatura, 4/ mieszanie.
Zarówno skład roztworu jak i gęstość prądu wpływają na wydajność procesu i dlatego powinny być odpowiednio dopasowane. Ponieważ metoda służy do utrzymywania pierwotnego składu roztworu, zatem po odpowiednim dobraniu gęstości prądu i wykalibrowaniu urządzenia możliwa jest długotrwała eksploatacja bez dodatkowych korekt, przy czym częstotliwość pomiarów /prowadzonych periodycznie/ można wyregulować stosownie do potrzeb. Dla danego zakresu stężeń badanego metalu w roztworze gęstość prądu należy tak dobrać, ażeby dla największego stężenia wydajność procesu osadzania nie była większa niż 85%. Gdy w kąpieli nie ma substancji silnie utleniających lub redukujących, wpływ temperatury na wydajność procesu jest nieznaczny, a ze względu na proporcjonalną zależność - łatwy do skorygowania konstrukcyjnego. Ma to miejsce w przypadku elektrolitu alkalicznego, zawierającego cynk lub cynę. W tym ostatnim przypadku, w zakresie temperatur 30 - 40°C, wydajność procesu zmienia się o około 2%. W przypadku kąpieli chlorkowych, gdy na skutek utleniania jonów chlorkowych na anodzie, w roztworze pojawia się rozpuszczony chlor - wpływ temperatury jest znaczny w zakresie poniżej 38°C, natomiast w zakresie temperatur 38 - 42°C dla jonów cynowych wynosi tylko około 1 % wydajności.
Zarówno spokojne mieszanie roztworu, jak i niezbyt intensywny przepływ nie mają większego wpływu, niemniej wskazane jest ograniczenie ruchu cieczy w pobliżu elektrod pomiarowych. Ograniczeniem metody jest obecność w roztworze innych metali biorących udział w reakcjach elektrodowych, niemniej w przypadku jednorodnych odpadów pogalwanicznych ograniczenie to nie będzie miało znaczenia. Dokładność metody w zakresie stężeń 10-40 g/dm3 wynosi okoto ± 2 g/dm3.
Przykład I. Elektrolit wyjściowy zawierał cynę o stężeniu 40 g/dm3 oraz kwas solny o stężeniu 8 %. Podczas pracy elektrolizera w procesie odzysku cyny, poprzez wydzielanie jej na katodach płytowych, zachodził sukcesywny spadek stężenia cyny w elektrolicie. Zainstalowany dozownik miał uzupełniać ubytek metalu z kąpieli stężonym roztworem cyny w przypadku, gdy stężenie Sn w elektrolicie obniży się poniżej 35 g/dm3. Elektrolizer pracował przy temperaturze 40°C. Cykl pracy urządzenia sterująco- pomiarowego, realizującego sposób według wynalazku był następujący:
Etap I: prąd o natężeniu 0,1 A, wydzielanie Sn na platynowej katodzie pomiarowej dokładnie przez 20 s.
Etap II: zmiana polaryzacji, pomiar czasu rozpuszczania Sn do momentu skoku potencjału z około 1 V do 3,3 - 4,0 V /punkt odczytu przy 2 V/. Sporządzono krzywą wzorcową, z której wynikało, że przy stężeniu cyny w elektrolicie początkowym 40 g/dm3, etap II trwa 6,8 s, natomiast prz> sianiu 35 g/dm3 trwa już tylko 6,3 s, przy stężeniu 30 g/dm - 5,8 s, a przy 25 g/dm3 - 5,1 s. Każdorazowo, gdy czas etapu U spadał ponej 6,3 s
160 951 ο Β
- włączany był dozownik stężonego roztworu cyny /120 g Sn na dm / na okres 1 minuty w wyniku czego stężenie cyny w elektrolicie wzrastało powyżej 40 g/dm3.
Przykład Π. Elektrolit wyjściowy zawierał cynk o stężeniu 32 g/dm3 oraz NaOH o stężeniu 30 g/dm3. Temperaturę elektrolitu utrzymywano w zakresie 25 - 27°C. Gdy stężenie cynku na skutek elektrolizy odzyskowej obniżało się do 28 g/dm3 - urządzenie sterująco-pomiarowe powodowało uruchomienie dozownika, który wprowadzał do elektrolitu roztwór o stężeniu cynku 40 g/dm3. Urządzenie pracowało w warunkach:
Etap I: 20 s przy natężeniu prądu 20 mA.
Etap Π: 10 s przy stężeniu 32 g/dm3,8,7 s przy stężeniu 28 g/dm3,6,5 s przy stężeniu 20 g/dm3 i 3,8 s przy stężeniu 10 g/dm3. W przypadku, gdy czas etapu Π spadał poniżej 8,7 s - włączał się dozownik, który uzupełniał stężenie cynku w elektrolicie.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
' Cena 10 000 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie, stosowany w kąpielach z użyciem nierozpuszczalnych anod i polegający na uzupełnieniu w wybranych momentach zawartości metalu w elektrolicie o ilość odpowiadającą wymaganemu, optymalnemu dla danego procesu stężeniu, znamienny tym, że przez układ dwóch, zanurzonych w elektrolicie, metalowych elektrod pomiarowych przepuszcza się prąd elektryczny o stałym natężeniu i dużej gęstości, po czym, po zakończeniu procesu rozpuszczania, wykorzystując pośrednią zależność pomiędzy stężeniem metalu w elektrolicie i czasem rozpuszczania powłoki metalowej z elektrody pomiarowej, uzupełnia się zawartość metalu w elektrolicie.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gęstość prądu stosowaną przy osadzaniu, jak również przy rozpuszczaniu powłoki metalowej na elektrodzie pomiarowej dobiera się odpowiednio do stężenia metalu w elektrolicie, utrzymując wydajność tego procesu nie większą niż 85%, przy czym jako moment zakończenia procesu rozpuszczania powłoki metalowej przyjmuje się skok potencjału na elektrodach pomiarowych.
PL27633388A 1988-12-09 1988-12-09 Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie PL160951B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27633388A PL160951B1 (pl) 1988-12-09 1988-12-09 Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27633388A PL160951B1 (pl) 1988-12-09 1988-12-09 Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL276333A1 PL276333A1 (en) 1990-06-11
PL160951B1 true PL160951B1 (pl) 1993-05-31

Family

ID=20045446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27633388A PL160951B1 (pl) 1988-12-09 1988-12-09 Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160951B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL276333A1 (en) 1990-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4789445A (en) Method for the electrodeposition of metals
JPS62273444A (ja) 添加物濃度を分析する方法
CA1119248A (en) Voltammetric monitoring of coating solutions
JP2002195983A (ja) めっき浴分析方法
Tench et al. A new voltammetric stripping method applied to the determination of the brightener concentration in copper pyrophosphate plating baths
Mishra et al. Kinetics and mechanism of electroless deposition of copper
US4211630A (en) Electrolytic recovery of silver from photographic bleach-fix baths
Adeloju et al. Cathodic stripping potentiometric determination of selenium in biological and environmental materials on a combined electrode with a rotating sample platform
DE19911447A1 (de) Verfahren zum analytischen Ermitteln der Konzentration von Zusatzstoffen in galvanischen Metallabscheidebädern
PL160951B1 (pl) Sposób regulacji stężenia metalu w elektrolicie
US3775267A (en) Electrodeposition of rhodium
US4186067A (en) Electrolytic recovery of silver from photographic bleach-fix baths
Kozina Stripping voltammetry of thallium at a film mercury electrode
JPS585994B2 (ja) 写真用漂白一定着浴よりの電解的銀回収法
Vajgand et al. Coulometric titration of salts of strong mineral acids in acetic anhydride by application of a hydrogen/palladium electrode
US5554270A (en) Electrolytic desilvering method
Mihajlović et al. Application of hydrogen—palladium and deuterium—palladium electrodes in the coulometric—potentiometric determination of bases in some dipolar aprotic solvents
Karpiński et al. Voltammetric and chronoamperometric investigation of germanium amalgams: Part I. Properties of the homogenous amalgam
Chreitzbeeg et al. The overpotential of the manganese dioxide electrode
Fogg A review of the electrochemistry of gallium
Krasiński et al. The application of mercury hemispherical ultramicroelectrodes to the study of very concentrated amalgams. Diffusion coefficients of thallium
JPH06228776A (ja) エッチング浴の管理方法
Pouw et al. An analytically useful coulometric generation of micro amounts of metal ions: Part I. Electrogeneration of bismuth (III)
JPH04333581A (ja) エッチング浴の管理方法
JPH05195296A (ja) 電解液の自動管理装置