PL160661B1 - Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu - Google Patents

Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu

Info

Publication number
PL160661B1
PL160661B1 PL28129089A PL28129089A PL160661B1 PL 160661 B1 PL160661 B1 PL 160661B1 PL 28129089 A PL28129089 A PL 28129089A PL 28129089 A PL28129089 A PL 28129089A PL 160661 B1 PL160661 B1 PL 160661B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyethylene
thermo
antioxidant
oxidative
weight
Prior art date
Application number
PL28129089A
Other languages
English (en)
Other versions
PL281290A1 (en
Inventor
Zdzislaw Daszkiewicz
Marek Sudol
Jozef Borecki
Janusz Kyziol
Original Assignee
Wyzsza Szkola Pedagog
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wyzsza Szkola Pedagog filed Critical Wyzsza Szkola Pedagog
Priority to PL28129089A priority Critical patent/PL160661B1/pl
Publication of PL281290A1 publication Critical patent/PL281290A1/xx
Publication of PL160661B1 publication Critical patent/PL160661B1/pl

Links

Landscapes

  • Anti-Oxidant Or Stabilizer Compositions (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu, przez wprowadzenie do polietylenu antyutleniacza aminokarbazolowego, znamienny tym, że jako antyutleniacz stosuje się pochodną karbazolilo-3-metylenoaminy o wzorze ogólnym 1, w którym Ri oznacza wodór, metyl lub benzyl a R2 oznacza wodór lub metyl podstawiony w pozycji „meta" lub „para" pierścienia lub podstawnik hydroksylowy w pozycji „orto" pierścienia, przy czym określony wyżej antyutleniacz wprowadza się do polietylenu w ilości 0,05-0,50% wagowych w stosunku do jego masy.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób stabilizowania polietylenu przed procesami jego termicznej oksydacji za pomocą pochodnych karbazoliIo-3-metylenoaminowych.
Znany i powszechnie stosowany sposób zabezpieczania polietylenu przed destrukcyjnym działaniem środowiskowych czynników fizykochemicznych jak podwyższona temperatura, promieniowanie jonizujące, silne pole elektryczne, promieniowanie świetlne itp., polega na wprowadzeniu do polietylenu w postaci zmiękczonej niewielkich ilości odpowiednich stabilizatorów tj. substancji chemicznych inhibitujących destrukcyjne działanie tych czynników na materiał polimerowy.
Destrukcyjne procesy zachodzące w polimerze odnieść można do szeregu łańcuchowych reakcji wolnorodnikowych, które są dodatkowo aktywowane obecnością ozonu, tlenu, wilgoci, jonów metali ciężkich i innych czynników korozyjnych. W zależności od czynnika destrukcyjnego, działającego na polietylen, ulega on najczęściej procesom degradacji, sieciowania i oksydacji, co w efekcie znacznie pogarsza pierwotne własności polimeru i znacznie skraca okres użytkowania' gotowego wyrobu z polietylenu.
Działanie st abilizatorów polegać może na niedopuszczaniu do kumulowania się w polimerze energii mogącej inicjować tworzeniu się wolnych rodników początkujących destrukcję przez absorbowanie i rozpraszanie energii. Inne stabilizatory funkcjonują przez wyłapywanie wolnych rodników i ich dezaktywację lub przez rozkład aktywnych produktów oksydacyjnej destrukcji do form niereaktywnych. W tym drugim przypadku destrukcja zostaje zahamowana w swym początkowym stadium rozwoju.
W zależności od mechanizmu, według którego funkcjonują stabilizatory, jak również w zależności od rodzaju czynnika destrukcyjnego, przed działaniem którego chroniony jest polietylen, zwykło się je dzielić na absorbery UV, wygaszacze stanów wzbudzonych, czynniki ekranujące, zmiatacze wolnych rodników, antyutleniacze, dezaktywatory nadtlenków, fotostabilizatory, termostabilizatory, stabilizatory termooksydacyjne, stabilizatory elektronapięciowe i inne.
Do najczęściej stosowanych stabilizatorów termicznych i termooksydacyjnych polietylenu należy zaliczyć pochodne o-alkilofenoli z zawadami sferycznymi, funkcjonujące jako zmiatacze wolnych rodników, pochodne aminowe związków cykloalkilowych z zawadami sterycznymi typu HALS oraz pochodne aryloaminowe, funkcjonujące zarówno jako dezaktywatory wodoronadtlenków jak i zmiatacze wolnych rodników.
Spośród antyulteniaczy aminowych największą skuteczność w termooksydacyjnej stabilizacji polietylenu wykazują arylowe pochodne p-fenylenodiaminy, proste aryloaminy Π-rzędowe oraz inne specyficzne połączenia, jak ditiokarbaminiany, imidazole i benzotiazole.
Według opisów patentowych Wielkiej Brytanii nr 1010197 i nr 1012863 pochodne pfenylenodiaminy zastosowano jako stabilizatory polietylenowych mieszanek przewodzących. Z opisu patentowego PRL nr 107448 znane jest stosowanie w stabilizacji ogólnej - termicznej i świetlnej polietylenu pochodnych 9-aminokarbazolu. Z opisu patentowego PRL nr 119 815 znane
160 661 jest również zastosowanie tych pochodnych w dwuskładnikowych kompozycjach z tiodipropionianami n-alkilowymi do termicznego stabilizowania polietylenu. Opis patentowy PRL nr 129 717 podaje przykłady zastosowania w termicznej stabilizacji polietylenu pochodnych benzylowych izomerów 1- i 3- aminokarbazolu. Z opisu patentowego PRL nr 128 393 znane są przykłady zastosowania benzylowych pochodnych 1-aminokarbazolu, które w przeciwieństwie do izomerów 3, w układach dwuskładnikowych z tiodipropionianami alkilowymi wykazują silne synergiczne współdziałanie w procesie termicznego stabilizowania polietylenu.
Istota wynalazku polega na sposobie termooksydacyjnego stabilizowania polietylenu przez wprowadzenie do niego jako antyutleniacza pochodnej karbazolilo-3-metylenoaminy o wzorze ogólnym 1, w kstórym Ri oznacza wodór, metyl lub benzyl a R2 oznacza wodór lub metyl podstawiony w pozycji „meta lub „para pierścienia lub podstawnik hydroksylowy w pozycji „orto“ pierścienia. Określony wyżej antyulteniacz wprowadza się do polietylenu w ilości 0,050,50% wgowych w stosunku do masy polietylenu.
W rezultacie przeprowadzonych prób stabilizacji polietylenu przy użyciu karbazolilo-3metylenoaminowych pochodnych stwierdzono silnie znaczone własności antyutleniające tych połączeń, gwarantujące dobrą jakość stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu. Połączenia karbazolilo-3-metylenoaminowe o mostku metylenoaminowym według schematu 3K-CH2-NH-Ph okazały się skuteczniejsze w stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu niż połączenia N-alkilowe i N-benzylowe 3-amonokarbazolu, tj. o mostku aminometylenowym 3K-NH-CH2-Ph, odwróconym w stosunku do wyżej podanego.
Inną zaletą pochodnych karbazolilometylenoaminowych jest mniej intensywne zabarwienie polietylenu niż w przypadku stosowania benzylowych pochodnych 1 - i 3-aminokarbazolu. Zgodnie z przyjętą praktyką ocenę skuteczności antyutleniacza zastosowanego w termooksydacyjnej stabilizacji polietylenu dokonuje się przez pomiar okresu indukcji utleniania polimeru (OIT) w warunkach izotermicznych w atmosferze tlenu lub powietrza. Uzyskana z pomiaru wartość OIT jest miarą stabilności polimeru w danej temperaturze a zatem jest i miarą skuteczności zastosowanego stabilizatora.
Polietylen nie zawierający stabilizatorów wykazuje w atmosferze powietrza i w temperaturze 373K (100°C) wartość OIT około 12 dni. Niewielki 0,1% dodatek N-/9-metylokarbazolilo/-3metylenoaniliny w polietylenie wydłuża, w analogicznych warunkach oznaczenia, OIT około trzykrotnie, tj. do 32 dni.
Wprowadzenie do polietylenu 0,2% N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-m-toluidyny podwyższa wartość OIT polimeru do 54 dni a 0,3% dodatek N-/9-benzylokarbazolilo/-3metyleno-p-toluidyny stabilizuje polimerprzed procesami termooksydacyjnymi przez okres 60 dni.
Wprowadzenie w pozycję „orto“ pierścienia fenylowego podstawnika hydroksylowego znacznie zwiększa efektywność takich pochodnych w stabilizacji polietylenu.
I tak 0,4% dodatek N-karbazolilo/-3-metyleno/-o-aminofenolu wydłuża wartość OIT aż do 90 dni a domieszka 0,3% N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-o-aminofenolu w polietylenie zwiększa wartość OIT do 86 dni. Wynika z tego, że przy zastosowaniu o-hydroksylowych pochodnych, stabilność polietylenu wydłuża się 7-8 krotnie w porównaniu z polimerem niestabilizowanym.
W myśl powyższych obserwacji zalecane jest stosowanie w termooksydacyjnej stabilizacji polietylenu 0,2-0,3% dodatków o-hydroksylowych pochodnych karbazolilo-3-metylenoanilin, zawierających ewentualnie podstawnik benzylowy na azocie pirolowym pierścienia karbazolowego.
Niżej podane przykłady, jak również wyniki oznaczeń okresu indukcji utleniania -OIT, wyjaśniają bliżej sposób termooksydacyjnej stabilizacji polietylenu według wynalazku.
Przykład I. Na walce dwuwalcarki laboratoryjnej, ogrzewanej parą wodną do 433± 10K, wprowadzono 1 kg granulatu surowego polietylenu małej gęstości. Po zmiękczeniu polimeru na walce wprowadzono 1 g N-/9-metylokarbazolilo/-3-metylenoaniliny (wzór 1 R1 = metyl, R2 = wodór). Całość homogenizowano na walcach przez 10 minut, po czym poddano granulacji w ekstruderze. Otrzymano około 1 kg granulatu polietylenowego zawierającego 0,1% wagowych antyutleniacza. Próbkę granulatu polietylenowego sprasowano na folię o grubości 0,10 mm
160 661 i poddano testowi starzenia termooksydacyjnego w konwekcyjnym termostacie powietrznym w temperaturze 373 ±5K, (100°C).
Za kryterium oceny odporności polietylenu na procesy oksydacyjne zachodzące w warunkach starzenia termicznego, przyjęto wartość średnią z dwóch oznaczeń OIT wykonanych na próbkach w postaci folii. OIT określano za pomocą analizy wzrostu wielkości absorpcji pasma karbonylowego A1725 w zakresie widmowym podczerwieni, w funkcji czasu starzenia. Uzyskany rezultat przedstawiono w tabeli 1.
Przykład II. Na walce dwuwalcarki laboratoryjnej, ogrzewanej przeponowo parą wodną do 433 ± 10K, wprowadzono 1 kg granulatu surowego polietylenu małej gęstości. Po zmiękczeniu polimeru, na walce wprowadzono 2 gN-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-m-toluidyny (wzór 1, Ri = benzyl, R2 = m-metyl). Całość homogenizowano na walcach przez 10 minut, po czym poddano granulacji w ekstruderze. Otrzymano 1 kg granulatu polietylenowego, zawierającego 0,2% wagowych antyutleniacza. Próbkę granulatu po sprasowaniu na folię o grubości 0,10 mm poddano testowi starzenia termooksydacyjnego w sposób analogiczny jak w przykładzie I a uzyskany rezultat oznaczenia OIT zamieszczono w tabeli 1.
Przykład III. Na walce dwuwalcarki laboratoryjnej, ogrzewanej przeponowo parą wodną do 433 ± 10K, wprowadzono 1 kg granulatu surowego polietylenu małej gęstości. Po zmiękczeniu polimeru, na walce wprowadzono 3 g N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-p-toluidyny (wzór 1, R1 — benzyl, R2 — p-metyl). Całość homogenizowano na walcach przez 10 minut, po czym poddano granulacji w ekstruderze. Otrzymano około 1 kg granulatu polietylenowego, zawierającego 0,3% wagowych antyutleniacza. Próbkę granulatu po sprasowaniu na folię o grubości 0,10 mm poddano testowi starzenia termooksydacyjnego w sposób analogiczny jak w przykładzie I a uzyskany rezultat oznaczenia OIT zamieszczono w tabeli 1.
Przykład IV. Do mieszalnika intensywnego systemu Banbury z automatyczną regulacją, ogrzewanego przeponowo parą wodną do 433-453K, wprowadzono 20 kg granulatu surowego polietylenu małej gęstości i 80 g N-/karbazolilo/-3-metyleno-o-aminofenolu (wzór 1, R1 = wodór, R2 = o-hydroksyl).
Miksowanie składników zaprogramowano na następujące po sobie operacje:
- 5 minut mieszania,
- 1 minuta biegu jałowego z odgazowaniem miksera,
- 6 minut mieszania.
Bezpośrednio po zakończonym miksowaniu, zawartość miksera poddano granulacji w ekstruderze, otrzymując około 20 kg granulatu polietylenu zawierającego 0,4% wagowych antyutleniacza. Próbkę granulatu po sprasowaniu na folię o grubości 0,10 mm poddano testowi starzenia termooksydacyjnego w sposób analogiczny jak w przykładzie I a uzyskany rezultat oznaczenia OIT zamieszczono w tabeli 1.
Przykład V. Do mieszalnika intensywnego systemu Banbury z automatyczną regulacją, ogrzewanego przeponowo parą wodną do 433-453K, wprowadzono 19,4 kg granulatu surowego polietylenu małej gęstości i 0,6 g N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-o-aminofenolu (wzór 1, R1 = benzyl, R2 = o-hydroksyl). Homogenizowanie składników przeprowadzono dwustopniono, przez podwójne miksowanie.
Pierwsze miksowanie zaprogramowano na następujące po sobie operacje:
- 3 minut mieszania,
- 1 minuta biegu jałowego z odgazowaniem miksera,
- 3 minuty mieszania.
Bezpośrednio po zakończonym miksowaniu, zawartość miksera poddano granulacji w ekstruderze, otrzymując około 20 kg koncentratu polietylenowego, zawierającego 3% wagowych antyutleniacza.
kg koncentratu zawrócono ponownie do mieszalnika i wprowadzono równocześnie 18 kg granulatu surowego polietylenu.
Ponowne miksowanie składników zaprogramowano na następujące po sobie operacje:
- 2 minuty mieszania,
- 1 minuta biegu jałowego z odgazowaniem miksera,
- 4 minuty mieszania.
160 661
Bezpośrednio po zakończonym miksowaniu, zawartość miksera poddano granulacji w ekstruderze, otrzymując w efekcie około 20 kg granulatu stabilizowanego polietylenu, zawierającego 0,3% wagowych antyutleniacza. Próbkę granulatu po sprasowaniu na folię o grubości 0,10 mm poddano testowi starzenia termooksydacyjnego w sposób analogiczny jak w przykładzie I a uzyskany rezultat oznaczenia OIT zamieszczono w tabeli.
Tabela
Wyniki starzenia termooksydacyjnego polietylenu
Antyutleniacz wprowadzony do polietylenu Stężenie stabilizatora w polietylenie (%)wag Czas stabilności polietylenu OIT (doby)
Bez stabilizatora (przykład porównawczy) 0 12
N-/9-metylokarbazolilo/-3-metylenoamlina 0 1 32
N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-m-toluidyna 0.2 54
N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metylcno-p-toluidyna 0.3 60
N-/karbazolilo/-3-metylcno-o-aminofenol 0.4 90
N-/9-benzylokarbazolilo/-3-metyleno-o-aminofenol 03 86
160 661
Wzdr 1
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu, przez wprowadzenie do polietylenu antyutleniacza aminokarbazolowego, znamienny tym, że jako antyutleniacz stosuje się pochodną karbazolilo-3-metylenoaminy o wzorze ogólnym 1, w którym Ri oznacza wodór, metyl lub benzyl a R2 oznacza wodór lub metyl podstawiony w pozycji „meta lub „para pierścienia lub podstawnik hydroksylowy w pozycji „orto pierścienia, przy czym określony wyżej antyutleniacz wprowadza się do polietylenu w ilości 0,05-0,50% wagowych w stosunku do jego masy.
PL28129089A 1989-09-04 1989-09-04 Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu PL160661B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28129089A PL160661B1 (pl) 1989-09-04 1989-09-04 Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28129089A PL160661B1 (pl) 1989-09-04 1989-09-04 Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL281290A1 PL281290A1 (en) 1991-03-11
PL160661B1 true PL160661B1 (pl) 1993-04-30

Family

ID=20048514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28129089A PL160661B1 (pl) 1989-09-04 1989-09-04 Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160661B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011093443A1 (ja) * 2010-01-29 2011-08-04 日本ゼオン株式会社 縮合複素環化合物及び組成物

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011093443A1 (ja) * 2010-01-29 2011-08-04 日本ゼオン株式会社 縮合複素環化合物及び組成物
CN102712586A (zh) * 2010-01-29 2012-10-03 日本瑞翁株式会社 稠合杂环化合物及组合物
US8937121B2 (en) 2010-01-29 2015-01-20 Zeon Corporation Condensed heterocyclic compound and composition
US20150087754A1 (en) * 2010-01-29 2015-03-26 Zeon Corporation Condensed heterocyclic compound and composition

Also Published As

Publication number Publication date
PL281290A1 (en) 1991-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1325069B1 (en) Thermoplastic resins stabilized by blends of sterically hindered phenols,secondary amines, and lactones
JPH08821B2 (ja) 置換オキソ―ピペラジニル―トリアジン類および紫外線安定剤
BE1012749A3 (fr) Melange de stabilisants a effet de synergie a base de composes de polyalkyl-1-oxa-diazaspirodecane.
SU544384A3 (ru) Полимерна композици
JPH01108234A (ja) 安定化されたポリオレフイン組成物
ES2218795T3 (es) Estabilizacion de mezclas policarbonato/abs con mezclas de aminas inhibidas y absorbedores de uv.
JPH0616875A (ja) 安定剤系を含むポリオレフィン組成物
PL160661B1 (pl) Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu
US4073770A (en) Substituted decahydroquinolines and their use as ultraviolet light stabilizers
US5439959A (en) Compositions for the stabilization of synthetic polymers
EP0189407B1 (en) Stabilised thermoplastic polymer compositions
KR960015632B1 (ko) 디아릴아민 유도체와 입체장해 페놀의 혼합물로 산화붕궤에 대하여 안정화된 폴리프로필렌
EP0754722B1 (en) Compositions for the stabilization of synthetic polymers
DE2007942A1 (de) UV-Absorberkombination für Polypropylen-Polyvinylpyridin
DE19530468A1 (de) Verwendung von Piperidinverbindungen
Abdel-Aziz et al. Evaluation of some antioxidants in radiation vulcanized ethylene–propylene diene (EPDM) rubber
SE443986B (sv) Stabilisatorkombination for polymerer och dess anvendning
Basfar et al. Accelerated aging and stabilization of radiation-vulcanized EPDM rubber
US5907004A (en) Thermoplastic elastomer
EP1780237A2 (en) Composition for stabilizing polyolefin polymers
US4240954A (en) Polymers stabilized against degradation by ultraviolet radiation
PL160737B1 (pl) Sposób stabilizacji termooksydacyjnej polietylenu
JPS6054344B2 (ja) ポリオレフイン樹脂組成物
US3436369A (en) Polyolefins stabilized with substituted methylene piperidine methylene piperidine-1-oxides
Abdel-Aziz Thermal stability of radiation vulcanized EPDM rubber