PL160324B1 - Urzadzenie wiertnicze PL PL - Google Patents

Urzadzenie wiertnicze PL PL

Info

Publication number
PL160324B1
PL160324B1 PL1989278229A PL27822989A PL160324B1 PL 160324 B1 PL160324 B1 PL 160324B1 PL 1989278229 A PL1989278229 A PL 1989278229A PL 27822989 A PL27822989 A PL 27822989A PL 160324 B1 PL160324 B1 PL 160324B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drill
drill rod
rod assembly
rods
drive
Prior art date
Application number
PL1989278229A
Other languages
English (en)
Other versions
PL278229A1 (en
Original Assignee
Hausherr & Soehne Rudolf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hausherr & Soehne Rudolf filed Critical Hausherr & Soehne Rudolf
Publication of PL278229A1 publication Critical patent/PL278229A1/xx
Publication of PL160324B1 publication Critical patent/PL160324B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B7/00Special methods or apparatus for drilling
    • E21B7/02Drilling rigs characterised by means for land transport with their own drive, e.g. skid mounting or wheel mounting
    • E21B7/022Control of the drilling operation; Hydraulic or pneumatic means for activation or operation
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B17/00Drilling rods or pipes; Flexible drill strings; Kellies; Drill collars; Sucker rods; Cables; Casings; Tubings
    • E21B17/10Wear protectors; Centralising devices, e.g. stabilisers
    • E21B17/1035Wear protectors; Centralising devices, e.g. stabilisers for plural rods, pipes or lines, e.g. for control lines
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B3/00Rotary drilling
    • E21B3/02Surface drives for rotary drilling
    • E21B3/025Surface drives for rotary drilling with a to-and-fro rotation of the tool
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21BEARTH OR ROCK DRILLING; OBTAINING OIL, GAS, WATER, SOLUBLE OR MELTABLE MATERIALS OR A SLURRY OF MINERALS FROM WELLS
    • E21B4/00Drives for drilling, used in the borehole
    • E21B4/20Drives for drilling, used in the borehole combined with surface drive

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie wiertnicze, zwlaszcza do wier- cenia otworów strzalowych, z lozem do posuwu oraz wyciagania zespolu zerdzi wiertniczych utworzonego z poszczególnych zerdzi wiertniczych oraz z ukladem posuwu, napedem zespolu zerdzi wiertniczych, zasi- lanych srodkiem pod cisnieniem, a takze z glowica pluczkowa poruszajaca sie w lozu wraz z zespolem zerdzi wiertniczych lub bez niego, oraz z hydraulicz- nie zasilanym mlotem wewnatrzotworowym, umie- szczonym na przednim koncu zespolu zerdzi wiertniczych, znam ienne tym, ze naped (15) zespolu zerdzi wiertniczych, zasilany srodkiem pod cisnie- niem przenosi na zespól posuwisto-zwrotny wahliwy ruch obrotowy. F ig .4 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wiertnicze, zwłaszcza do wiercenia otworów strzałowych, z łożem do posuwu oraz wyciągania zespołu żerdzi wiertniczych utworzonego z poszczególnych żerdzi wiertniczych, a także z układem posuwu i z zasilanym środkiem pod ciśnieniem napędem zespołu żerdzi wiertniczych, oraz z głowicą płuczkową przejezdną w łożu z zespołem żerdzi wiertniczych a także oddzielnie od tego zespołu, jak również z hydraulicznie zasilanym młotem wewnątrzotworowym umieszczonym na przednim końcu zespołu żerdzi wiertniczych.
Urządzenia wiertnicze tego rodzaju znane są od dawna i znajdują zastosowanie zwłaszcza przy robotach górniczych, przy budowie tuneli oraz w kamieniołomach i przy robotach ziemnych. Zaletą młota wewnątrzotworowego jest to, że jego uderzenia następują bezpośrednio na jego dłuta co eliminuje straty energii w żerdziach wiertniczych, w stosunku do wykonania, w którym młoty znajdują się za żerdziami wiertniczymi. Przy młotach napędzanych sprężonym powietrzem, powietrze robocze służy do usuwania zwiercin. Przy młotach zasilanych hydraulicznie jest to niemożliwe tak, że w tym przypadku w zespole żerdzi wiertniczych muszą znajdować się trzy przewody mianowicie jeden do hydraulicznego dopływu do młota, drugi do hydraulicznego odpływu od młota i trzeci do sprężonego powietrza dla usuwania zwiercin. To wykonanie posiada tę wadę, że przy zmianie żerdzi wiertniczych urządzenie hydrauliczne musi być odłączane a przy rozdzielaniu i ponownym łączeniu żerdzi wiertniczych muszą być uwzględnione straty oleju hydraulicznego oraz fakt, że nie da się uniknąć zanieczyszczeń.
Celem wynalazku jest skonstruowanie urządzenia wiertniczego wspomnianego rodzaju, pozbawionego wyżej wymienionych wad, które przy zastosowaniu na przednim końcu zespołu żerdzi wiertniczych młota wewnątrzotworowego zasilanego hydraulicznie umożliwia prostą i prędką wymianę żerdzi wiertniczych.
Cel ten został zrealizowany według wynalazku przez to, że zasilany środkiem pod ciśnieniem napęd zespołu żerdzi wiertniczych przenosi na niego posuwisto - zwrotny wahliwy ruch obrotowy. W odróżnieniu od dotychczas stosowanego napędu obrotowego znajduje on tutaj zastosowanie do posuwisto - zwrotnego wahliwego ruchu obrotowego. Umożliwia to umieszczenie koniecznych węży w pierścieniowej przestrzeni pomiędzy żerdziami wiertniczymi i ścianą otworu wiertniczego tak, że przy wymianie żerdzi wiertniczych nie muszą być one przerywane.
160 324
Aby uzyskać optymalną wydajność wiercenia oraz ochronę używanych węży, zakres wahań zestawu żerdzi wiertniczych ograniczony jest korzystnie pod kątem wahań pomiędzy 180 i 360 stopniami.
Korzystnie jako napęd znajduje zastosowanie hydrauliczny silnik wahliwy z przekładnią.
Przenoszenie momentu obrotowego z napędu na zespół żerdzi wiertniczych następuje przez połączenie kształtowe, korzystnie przez odpowiednie wyprofilowanie żerdzi wiertniczych i/lub przez połączenie dociskowe, korzystnie przez urządzenie zaciskowe.
Według dalszej cechy wynalazku zasilany środkiem pod ciśnieniem napęd zestawu żerdzi wiertniczych znajduje się na sankach, które przejezdne są w łożu zestawu żerdzi wiertniczych. Poruszanie się sanek z napędem może następować za pomocą łańcucha przesuwającego poprzez głowię płuczkową i/lub za pomocą oddzielnych napędów.
Aby wykluczyć praktycznie ścieranie się stosowanych węży, według dalszej cechy wynalazku proponuje się, aby żerdzie wiertnicze posiadały dwa otwarte na zewnątrz wzdłużne kanały, służące do umieszczania w nich węży dla doprowadzania i odprowadzania oleju pod ciśnieniem dla młota wewnątrzotworowego. Węże hydrauliczne znajdują się więc wewnątrz obwodu żerdzi wiertniczych i nie wystają poza nie tak, że są one chronione przed ścieraniem. Doprowadzenie powietrza przepłukującego następuje bezpośrednio przez pustą wewnątrz żerdź wiertniczą.
Wzdłużne kanały w żerdziach wiertniczych w swych obszarach zewnętrznych mają mniejszą szerokość niż w swych obszarach wewnętrznych, tak, że węże po wciśnięciu przez zawężone obszary, przy wykorzystaniu ich elastyczności, mogą się we wnętrzu wzdłużnym kanałów ponownie rozszerzyć i w ten sposób są w nich pewnie trzymane.
Według innej propozycji według wynalazku, żerdzie wiertnicze posiadają otwarty na zewnątrz kanał przeznaczony dla węża dla powietrza przepłukującego.
Głowica płuczkowa, przynajmniej w swym dolnym obszarze jest również wyposażona we wzdłużne kanały dla umieszczenia w nich węży hydraulicznych i/lub węża powietrznego.
Żerdzie wiertnicze posiadają na swych końcach dopasowane do siebie elementy kształtowe dla wytrzymałego obrotowo łączenia żerdzi wiertniczych oraz do szeregowego łączenia ich wzdłużnych kanałów tak, że następuje nie tylko dobre przenoszenie momentu obrotowego przy posuwisto - zwrotnym wahliwym mchu obrotowym, lecz również przy łączeniu ze sobą poszczególnych żerdzi wiertniczych których wzdłużne kanały są do siebie dopasowane, niemożliwe jest inne ich połączenie.
Korzystnie elementy kształtowe składają się z wystających trzpieni na jednym końcu żerdzi wiertniczej oraz z wycięć na drugich końcach tych żerdzi, które dopasowane są kształtowo do siebie.
Żerdzie wiertnicze mogą być wyposażone w przewody powietrza przepłukującego, których jeden koniec znajduje się wewnątrz żerdzi wiertniczej a drugi koniec wystaje z niej swobodnie, przy czym umieszczony jest w nim kołek sprężysty znajdujący się pod działaniem sprężyny, który przechodzi poprzecznie do osi wzdłużnej przewodu powietrza przepłukującego i w swym położeniu ustalającym wchodzi w otwory w ścianach sąsiednich żerdzi wiertniczych.
W łożu, przed obszarem połączenia dwóch sąsiednich żerdzi wiertniczych, znajduje się urządzenie do wsuwania i wysuwania węży, za pomocą którego przy wymianie żerdzi wiertniczych węże wciskane są we wzdłużne kanały nowo dołączanych żerdzi wiertniczych wzgl. przy wyciąganiu zespołu żerdzi wiertniczych, są z tych żerdzi wyciągane. Przy posuwie zespołu żerdzi wiertniczych węże są odpowiednio do posuwu wsuwane we wzdłużne kanały kolejnych żerdzi wzgl. przy wyciąganiu zespołu żerdzi, są z nich wysuwane.
Urządzenie do wsuwania i wysuwania węży umieszczone jest na sankach napędu dla zespołu żerdzi wiertniczych i sprzężone pośrednio lub bezpośrednio z jego organem napędowym tak, że urządzenie to wykonuje wahliwy ruch obrotowy przenoszony na zespół żerdzi wiertniczych.
Urządzenie do wsuwania i wysuwania węży posiada dla każdego węża organ wsuwający i organ wysuwający. Organy wsuwające i wysuwające składają się z krążków prowadzących i/lub prowadnic ślizgowych. Organy wsuwające i wysuwające dla każdego węża tak są umieszczone z wzajemnym odstępem, że przynależny wąż przeprowadzony jest wokół organu wysuwającego odwróconego od zespołu żerdzi wiertniczych oraz pomiędzy organem wysuwającym
160 324 i organem wsuwającym przyporządkowanym zespołowi żerdzi wiertniczych. Organy wsuwające i wysuwające mogą być odchylane z obszaru zespołu żerdzi wiertniczych.
Urządzenie wiertnicze wyposażone jest we wstępnie napięty bęben dla węży hydraulicznych tak, że są one zawsze samoczynnie utrzymywane w koniecznej dla nich długości. Długość węży tak jest dobrana, że są one w każdym przypadku w pełni wystarczające dla głębokości tworzonych otworów wiertniczych.
Przykład wykonania wynalazku zostanie wyjaśniony bliżej na podstawie rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój jednego wykonania żerdzi wiertniczej w widoku z góry, fig. 2 - przekrój drugiego wykonania żerdzi wiertniczej w widoku z góry, fig. 3 - przekrój wzdłużny obszaru połączenia dwóch żerdzi wiertniczych wykonanych według fig. 2, fig. 4 - widok żerdzi wiertniczej z napędem żerdzi w położeniu górnym, a fig. 5 przedstawia widok jak na fig. 4 jednak w położeniu dolnym napędu żerdzi wiertniczej.
Typowe urządzenie wiertnicze jest znane i nie wymaga przedstawienia oraz bliższych wyjaśnień. Żerdź wiertnicza 1 posiada dwa podłużne kanały 2 otwarte na zewnątrz. W swych obszarach zewnętrznych 3 podłużne kanały 2 mają mniejszą szerokość niż w obszarach wewnętrznych. W podłużnych kanałach 2 ułożone są węże hydrauliczne 4 i 5 z których jeden służy do doprowadzania a drugi do odprowadzania oleju pod ciśnieniem dla młota wewnątrzotworowego znajdującego się na przednim końcu żerdzi wiertniczej.
Żerdź wiertnicza 1 jest wewnątrz pusta tak, że konieczne powietrze przepłukujące zwierciny prowadzone jest przez żerdź wiertniczą. Na skutek zmniejszonej szerokości w wewnętrznych obszarach podłużnych kanałów 2, węże 4, 5 są pewnie w nich utrzymywane, ponieważ wciskane są one do podłużnych kanałów 2.
Chronione w ten sposób węże mogą wykonywać razem z żerdzią wiertniczą posuwisto zwrotny wahliwy ruch obrotowy, przykładowo o kącie wahań pomiędzy 180 i 360 stopni, bez narażania na ścieranie się.
W wykonaniu według fig. 2 i 3 żerdzie wiertnicze 1 wykonane są z pełnego materiału. Ponieważ w tym wykonaniu powietrze przepłukujące dla młota wewnątrzotworowego nie może być wdmuchiwane przez wnętrze żerdzi wiertniczych 1, żerdzie wiertnicze 1 wyposażone są w przewody 6 powietrza przepłukującego. Jedne końce 7 przewodów powietrza przepłukującego 6 znajdują się we wnętrzu żerdzi wiertniczych 2, natomiast drugie ich końce 8 wystają z nich swobodnie. W swobodnie wystających końcach 8 znajdują się kołki sprężyste 9 będące pod działaniem sprężyny, które przechodzą przez przewód powietrza przepłukującego 6 poprzecznie do jego osi wzdłużnej i w ich położeniu ustalającym /fig. 3/ wchodzą w otwory 10 ścian sąsiednich żerdzi wiertniczych 1. Za pomocą kołków sprężystych 9 będących pod działaniem sprężyny, możliwe jest szybkie i proste przeprowadzenie wymiany żerdzi wiertniczych 1 przy usuwaniu wzgl. przy wyciąganiu tych żerdzi wiertniczych.
Jak wynika z fig. 3, żerdzie wiertnicze 1 wyposażone są na swych końcach w dopasowane do siebie elementy kształtowe do łączenia ze sobą żerdzi wiertniczych wytrzymałego obrotowo oraz szeregowego łączenia wzdłużnych kanałów 2. Elementy kształtowe składają się z wystających trzpieni 11 znajdujących się na jednych końcach żerdzi wiertniczych 1, oraz z wycięć 12 na ich drugich końcach. Wystające trzpienie 11 i przyporządkowane im wycięcia 12 są do siebie kształtowo dopasowane tak, że wchodzą w siebie tworząc połączenia kształtowe.
Jak widać z fig. 2, żerdzie wiertnicze 1 na swych zewnętrznych stronach mogą być wyposażone we wgłębienia 13 przebiegające w ich wzdłużnym kierunku, które służą przenoszeniu momentu obrotowego na żerdzie wiertnicze.
Na fig. 4 i 5 cyfrą 14 oznaczone jest łoże urządzenia wiertniczego, które to łoże wykonane jest w zwykły sposób. Napęd 15, zasilany środkiem pod ciśnieniem, służy dla wykonania posuwisto zwrotnego ruchu obrotowego zespołu utworzonego z poszczególnych żerdzi wiertniczych 1. Jako napęd 15 znajduje zastosowanie np. silnik hydrauliczny wahliwy wyposażony w przekładnię 16, której zębnik napędowy 17 przenosi posuwisto zwrotny wahliwy ruch obrotowy na każdorazowo wystającą żerdź wiertniczą 1. Napęd 15 wraz ze swą przekładnią 16 znajdują się na sankach 18, które poruszają się włożu 14. Ruch sanek 18 włożu 14oraz głowicy płuczkowej 19 następuje albo za pomocą posuwu głowicy płuczkowej 19 lub za pomocą oddzielnych napędów. Przy sankach 18 umieszczone jest urządzenie 20 do wsuwania i wysu6
160 324 wania węża hydraulicznego. To urządzenie 20 jest połączone z zębnikiem napędowym 17 przekładni 16 napędu 15 tak, że urządzenie 20 wykonuje również posuwisto zwrotny wahliwy ruch obrotowy. Urządzenie 20 do wsuwania i wysuwania węży posiada dla każdego węża hydraulicznego 4, 5 odpowiedni organ wsuwający 21 i organ wysuwający 22. W górnym położeniu sanek 18, jak to widać z fig. 4, organy wsuwający i wysuwający 21, 22 przedstawione są jako prowadnice ślizgowe, a w położeniu dolnym sanek 18, jak widać z fig. 5, jako rolki prowadzące. Organy wsuwające 21 i organy wysuwające 22 umieszczone są w takim od siebie odstępie, że przynależny wąż hydrauliczny 4, 5 przeprowadzony jest przez organ wysuwający 22 odwrócony od żerdzi wiertniczej i jest przeprowadzany pomiędzy organem wysuwającym 22 i wsuwającym 21. Poza tym ukształtowanie urządzenia 20 do wsuwania i wysuwania węży hydraulicznych jest takie że organy wsuwający i wysuwający 21, 22 znajdują się w górnym położeniu spoczynkowym sanek 18 z napędem 15 w obszarze głowicy płuczkowej, przy czym organy wysuwające 22 wystają nieco ponad głowicę. Węże hydrauliczne 4, 5 przeprowadzone są przez krążek prowadzący 23 do wstępnie napiętego bębna 24.
Sposób działania urządzenia 20 do wsuwania i wysuwania węży hydraulicznych, według fig. 4 i 5 jest następujący. W położeniu sanek 18 z napędem 15 i głowicą płuczkową 19 przedstawionym na fig. 4, może następować wiercenie za pomocą nowo założonej żerdzi wiertniczej 1 pobranej w zwykły sposób z bliżej nie uwidocznionego magazynu żerdzi wiertniczych. Posuw następuje przykładowo za pomocą posuwu łańcuchowego głowicy płuczkowej 19. Gdy sanki 19 osiągną swoje dolne położenie widoczne z fig. 5, a głowica płuczkowa 19 powróci w swoje górne położenie wyjściowe, może być wprowadzana nowa żerdź wiertnicza 1 pobierana z magazyny tych żerdzi. Zespół żerdzi wiertniczych znajdujący się w otworze wiertniczym utrzymywany jest z zwykły sposób za pomocą głowicy przytrzymującej 25, po czym sanki 18 z napędem 15 mogą powrócić w swe górne położenie widoczne z fig. 4. Podczas tego ruchu węże hydrauliczne 4,5 wciskane są w wzdłużne kanały 2 nowo zastosowanych żerdzi wiertniczych 1 za pomocą organów wsuwających 21. Może teraz następować wiercenie przy użyciu nowo zastosowanej żerdzi wiertniczej 1, jak to widać z fig. 4.
Przy wyciąganiu żerdzi wiertniczych postępuje się w odwrotny sposób przy czym w tym przypadku z każdej odejmowanej żerdzi wiertniczej 1 węże wyciągane są przez organy wysuwające 22 podczas jazdy sanek 18.
160 324
FIG.5
FIG. 4
160 324
FIG.3
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie wiertnicze, zwłaszcza do wiercenia otworów strzałowych, z łożem do posuwu oraz wyciągania zespołu żerdzi wiertniczych utworzonego z poszczególnych żerdzi wiertniczych oraz z układem posuwu, napędem zespołu żerdzi wiertniczych, zasilanych środkiem pod ciśnieniem, a także z głowicą płuczkową poruszająćą się w łożu wraz z zespołem żerdzi wiertniczych lub bez niego, oraz z hydraulicznie zasilanym młotem wewnątrzotworowym, umieszczonym na przednim końcu zespołu żerdzi wiertniczych, znamienne tym, że napęd (15) zespołu żerdzi wiertniczych, zasilany środkiem pod ciśnieniem przenosi na zespół posuwistozwrotny wahliwy ruch obrotowy.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kąt obrotu zespołu żerdzi wiertniczych wynosi 180-360 stopni.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że napęd (15) stanowi hydrauliczny silnik wahliwy z przekładnią (16).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół żerdzi wiertniczych (1) wyposażony jest we wgłębienia (13) i/lub w połączenie zaciskowe, przenoszące przez połączenie kształtowe korzystnie dociskowe moment obrotowy z napędu (15) na zespół żerdzi wiertniczych (1).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zasilany środkiem pod ciśnieniem napęd (15) zespołu żerdzi wiertniczych znajduje się na sankach (18), przejezdnych w łożu (14).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że sanki (18) i głowica płuczkowa (19) wyposażone są w oddzielne napędy.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół żerdzi wiertniczych (1) posiada dwa otwarte z zewnątrz wzdłużne kanały (2), służące do umieszczenia w nich węży (4, 5) dla odpływu oleju pod ciśnieniem dla młota wewnątrzobrotowego.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że wzdłużne kanały (2) zespołu żerdzi wiertniczych (1) w swych zewnętrznych obszarach (3) mają mniejszą szerokość niż w swych obszarach wewnętrznych.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że żerdzie wiertnicze (1) mają otwarty na zewnątrz kanał dla umieszczenia w nim węża powietrznego.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że głowica płuczkowa (19) przynajmniej w swym dolnym obszarze wyposażona jest we wzdłużne kanały (2) dla umieszczenia w nich węży hydraulicznych i/lub węża powietrznego.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że żerdzie wiertnicze (1) na swych końcach posiadają dopasowane do siebie elementy kształtowe dla wytrzymałego obrotowo łączenia ze sobą żerdzi wiertniczych oraz do szeregowego łączenia ich wzdłużnych kanałów.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że elementy kształtowe składają się ze znajdujących się na jednych końcach żerdzi wiertniczych (1) wystających trzpieni (11) oraz z wycięć (12) znajdujących się na drugich ich końcach kształtowo do siebie dopasowanych.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że końce dołączonych do siebie żerdzi wiertniczych (1) połączone są ze sobą za pomocą kołków sprężystych znajdujących się pod działaniem sprężyny.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół żerdzi wiertniczych (1) posiada przewody powietrza przepłukującego (6), których jedne końce (7) znajdują się wewnątrz żerdzi wiertniczych (1), a drugie końce (8) wystają z nich swobodnie i dochodzą do swobodnych końców sąsiednich żerdzi wiertniczych, przy czym w tych końcach umieszczone są kołki sprężyste (9) znajdujące się pod działaniem sprężyny, które przechodzą przez przewody (6) powietrza przepłukującego poprzecznie do ich osi wzdłużnych i w swoim położeniu ustalającym wchodzą w otwory (10) w ścianach żerdzi ustalających.
    160 324
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w łożu, przed obszarem połączenia dwóch sąsiednich żerdzi wiertniczych (1) znajduje się urządzenie (20) do wsuwania i wysuwania węży.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że urządzenie (20) do wsuwania i wysuwania węży umieszczone jest na sankach (18) napędu (15) zespołu żerdzi wiertniczych i sprzężone jest z jego organem napędowym (17) pośrednio lub bezpośrednio.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 15 albo 16, znamienne tym, że urządzenie (20) do wsuwania i wysuwania węży, dla każdego z węży (4, 5) ma organ wsuwający (21) i organ wysuwający (22).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że organy (21, 22) wsuwające i wysuwające składają się z krążków prowadzących i/lub prowadnic ślizgowych.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że organy (21, 22) wsuwające i wysuwające dla każdego z węży (4, 5) umieszczone są w takim odstępie względem siebie, że przynależny wąż (4,5) przeprowadzony jest wokół organu wysuwającego (22) odwróconego od zespołu żerdzi wiertniczych oraz pomiędzy organem wysuwającym (22) i organem wsuwającym (21) zwróconym do zespołu żerdzi wiertniczych.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że organy (21, 22) wsuwające i wysuwające odchylane są z obszaru zestawu żerdzi wiertniczych.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że posiada wstępnie napięty bęben (24) dla węży hydraulicznych (4, 5) i ewentualnie dla przewodu powietrznego.
PL1989278229A 1988-03-15 1989-03-14 Urzadzenie wiertnicze PL PL PL160324B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3808525 1988-03-15
DE3842081A DE3842081A1 (de) 1988-03-15 1988-12-14 Bohrgeraet

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL278229A1 PL278229A1 (en) 1989-11-13
PL160324B1 true PL160324B1 (pl) 1993-02-26

Family

ID=25865942

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1989278229A PL160324B1 (pl) 1988-03-15 1989-03-14 Urzadzenie wiertnicze PL PL

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5092411A (pl)
EP (1) EP0365612B1 (pl)
JP (1) JPH02504410A (pl)
KR (1) KR900700718A (pl)
CN (1) CN1016205B (pl)
AU (1) AU611008B2 (pl)
BR (1) BR8906468A (pl)
CA (1) CA1315272C (pl)
CS (1) CS276347B6 (pl)
DE (2) DE3842081A1 (pl)
ES (1) ES2012692A6 (pl)
FI (1) FI90904C (pl)
HU (1) HU205790B (pl)
IN (1) IN171317B (pl)
MA (1) MA21512A1 (pl)
PL (1) PL160324B1 (pl)
PT (1) PT89999B (pl)
TN (1) TNSN89035A1 (pl)
WO (1) WO1989008769A1 (pl)
YU (1) YU52089A (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1991002880A1 (de) * 1989-08-24 1991-03-07 Rudolf Hausherr & Söhne Gmbh & Co Kg Bohrgerät
FR2663978B1 (fr) * 1990-06-29 1995-12-15 Elf Aquitaine Tube de production avec ligne hydraulique integree.
FI94278C (fi) * 1992-04-22 1995-08-10 Risto Wisakanto Paineväliaineen käyttö porauksessa
DE19609899A1 (de) * 1996-03-13 1997-09-18 Wirth Co Kg Masch Bohr Vorrichtung zur Herstellung eines Erdlochs
US6910542B1 (en) 2001-01-09 2005-06-28 Lewal Drilling Ltd. Acoustic flow pulsing apparatus and method for drill string
US7997166B2 (en) * 2007-06-15 2011-08-16 Longyear Tm, Inc. Methods and apparatus for joint disassembly
US7997167B2 (en) * 2007-08-30 2011-08-16 Longyear Tm, Inc. Clamping and breaking device
AU2012201534B2 (en) * 2008-05-12 2013-10-31 Longyear Tm, Inc. Open-faced rod spinner
AU2009246461B2 (en) * 2008-05-12 2011-12-15 Longyear Tm, Inc. Open-faced rod spinner
US7849929B2 (en) * 2008-05-12 2010-12-14 Longyear Tm, Inc. Drill rod spinner device
US8893827B2 (en) 2008-09-17 2014-11-25 Jfk Equipment Limited Drilling apparatus
RU2524725C2 (ru) 2008-09-17 2014-08-10 ДжейЭфКей Эквипмент Лимитед Бурильная установка
CN102155150B (zh) * 2010-12-01 2013-09-25 卢丹 一种具有进气管的破碎机构
CN102383793B (zh) * 2011-09-29 2013-12-18 张元杰 一种巷道钻孔装载两用机
US9140076B2 (en) * 2011-12-09 2015-09-22 Tesco Corporation Torque track system and method
NO342845B1 (no) * 2012-09-18 2018-08-20 Norhard Geo As System for lete- og produksjonsboring etter olje og gass
CN102913121B (zh) * 2012-10-22 2015-04-01 石午江 柔性吊管振冲器钻孔机
NO342521B1 (no) * 2013-03-22 2018-06-04 Norhard As Boreinnretning spesielt tilrettelagt for opprømming av borehull i en fjellformasjon, samt en framgangsmåte for opprømming av et borehull i en fjellformasjon
AU2014373967B2 (en) 2013-12-30 2018-10-25 Boart Longyear Company Drill rod handling system for moving drill rods to and from an operative position
PE20181201A1 (es) 2015-12-22 2018-07-23 Bly Ip Inc Sistema de sujecion de varillas de perforacion y metodos para usarlo
US10094175B2 (en) 2016-05-25 2018-10-09 Nabors Drilling Technologies Usa, Inc. Torque track system
CN107448138A (zh) * 2017-07-28 2017-12-08 四川宏华石油设备有限公司 一种顶部驱动装置

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2151206A (en) * 1936-01-14 1939-03-21 Geophysical Res Corp Drill stem section
US2766011A (en) * 1951-06-08 1956-10-09 Nat Coal Board Drilling machines
US3371726A (en) * 1965-05-24 1968-03-05 Gen Dynamics Corp Acoustic apparatus
JPS5038888B1 (pl) * 1968-03-07 1975-12-12
FR2135860A5 (pl) * 1971-04-30 1972-12-22 France Etat
US3844345A (en) * 1971-09-17 1974-10-29 Hydril Co Encapsulated control line
FI58202C (fi) * 1976-08-25 1980-12-10 Tampella Oy Ab Bergborrningsfoerfarande
DE2749864C3 (de) * 1977-11-08 1980-09-18 Turmag-Turbo-Maschinen Ag Nuesse & Graefer, 4322 Sprockhoevel Bohrwerkzeug und Bohrgestänge für Bohrungen in Flözen
DE3240263A1 (de) * 1982-10-30 1984-05-03 Fa. Siegfried Maas, 7157 Murrhardt Bohrwerkzeug
DE3331846A1 (de) * 1983-09-03 1985-03-21 Bräuer Spezial Tief- und Bergbautechnik GmbH, 6541 Ellern Einrichtung zum verbinden von haltegestaengen fuer die aufnahme von bohrwerkzeugen
DE3519773A1 (de) * 1985-06-03 1986-12-04 Karl Bauer Spezialtiefbau GmbH & Co KG, 8898 Schrobenhausen Steckverbindung fuer bohrgestaenge von erdbohrgeraeten
AU581800B2 (en) * 1986-02-03 1989-03-02 Boart International Limited Down hole drill having both percussion and rotation devices at the lower end of the drill string
FR2618483B1 (fr) * 1987-07-23 1989-12-15 Sorenam Machine de forage par rotation et par louvoiement

Also Published As

Publication number Publication date
AU611008B2 (en) 1991-05-30
TNSN89035A1 (fr) 1991-02-04
MA21512A1 (fr) 1989-10-01
DE3842081A1 (de) 1989-09-28
CS276347B6 (en) 1992-05-13
WO1989008769A1 (en) 1989-09-21
PL278229A1 (en) 1989-11-13
PT89999B (pt) 1994-03-31
HUT57374A (en) 1991-11-28
JPH02504410A (ja) 1990-12-13
FI90904B (fi) 1993-12-31
CN1036811A (zh) 1989-11-01
HU205790B (en) 1992-06-29
CN1016205B (zh) 1992-04-08
YU52089A (sh) 1992-07-20
HU891820D0 (en) 1990-02-28
EP0365612A1 (de) 1990-05-02
EP0365612B1 (de) 1992-09-30
ES2012692A6 (es) 1990-04-01
CS157289A3 (en) 1992-01-15
PT89999A (pt) 1989-11-10
FI90904C (fi) 1994-04-11
BR8906468A (pt) 1990-12-04
CA1315272C (en) 1993-03-30
AU3214489A (en) 1989-10-05
FI895412A0 (fi) 1989-11-14
US5092411A (en) 1992-03-03
DE58902374D1 (de) 1992-11-05
KR900700718A (ko) 1990-08-16
IN171317B (pl) 1992-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL160324B1 (pl) Urzadzenie wiertnicze PL PL
US4278137A (en) Apparatus for extracting minerals through a borehole
JP4456155B2 (ja) ケーシング掘削方法、掘削ユニット、およびアダプタ装置
RU2118440C1 (ru) Отклоняющее устройство для бурения
US20040045719A1 (en) Puller-thruster downhole tool
RU2629296C1 (ru) Направляющая труба для поддающейся изгибу бурильной штанги
CA2604717A1 (en) Method for the trenchless laying of pipes
KR100870988B1 (ko) 천공장치 및 이를 이용한 지반 보강방법
WO1997043514A1 (en) Sectional drive system
HRP20060140A2 (en) Method and device for boring holes in soil or rock
KR101018889B1 (ko) 수평천공장치 및 이를 이용한 비개착식 언더패스터널 구축방법
KR101814765B1 (ko) 지중 천공기의 유압식 구동 장치 및 이를 이용한 지중 굴착 방법
EP3592934B1 (en) Device for trenchless forming of concrete partitions in the ground, in particular heat accumulating tanks
RU2376459C2 (ru) Устройство для вторичного вскрытия продуктивного пласта механической обработкой
KR100250580B1 (ko) 지하 암반수 채수용 수평굴착기
US7404458B2 (en) Rotary percussive drilling device
FI90463C (fi) Pora
JP2007170087A (ja) 掘削装置
RU2075574C1 (ru) Способ бестраншейной прокладки трубопроводов и установка направленного бурения
CN111827881B (zh) 一种往复蠕动式无钻机钻探器
CN113482551B (zh) 一种多用途矿用钻杆内置柔性钢管的推进装置
KR100446060B1 (ko) 수동식 장공천공기
AU2006201436B2 (en) Rotary percussive drilling device
SU432280A1 (ru) Шнекобуровая машина
KR100379229B1 (ko) 토목공사의 연약지반 보강방법 및 장치