PL159763B1 - Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów PL - Google Patents
Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów PLInfo
- Publication number
- PL159763B1 PL159763B1 PL27352088A PL27352088A PL159763B1 PL 159763 B1 PL159763 B1 PL 159763B1 PL 27352088 A PL27352088 A PL 27352088A PL 27352088 A PL27352088 A PL 27352088A PL 159763 B1 PL159763 B1 PL 159763B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- leu
- formula
- cyclic
- mebmt
- residue
- Prior art date
Links
Landscapes
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
Abstract
1. Sposób wytwarzania nowych cykli- cznych peptolidów o strukturze cyklospory- ny, w której jedno wiazanie amidowe jest zastapione wiazaniem estrowym i która skla- da sie z jednej reszty MeBmt lub jej pochod- nej, 9 reszt innych aminokwasów i jednej reszty a -hydroksykwasu, znamienny tym, ze prowadzi sie hodowle wytwarzajacego je mikroorganizmu grzyba z rodzaju Cylindro- trichum Bonorden w pozywce. W z ó r 2 PL
Description
Przedmiotem wynalazku je3t sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów, stosowanych jako śrotiki farmaceutyczne.
Stosowane okreMenie peptolid oznacza naturalny lub syntetyczny związek, Móry slcłada się z oć -hydroksykwasów i °C-aminokwasów, połączonych wiązaniami amidowymi i estrowymi. Zatem struktura, Mórą otrzymuje się zastępując wiązanie amidowe wiązaniem estrowym w peptyśie, jest sśukturą peptolidu.
Ważną Masę peptydów stanowią cyklosporyny, Móre charakteryzują się cykliczną strukturą, zwykle zawierają 11 reszt aminokwasów z których Jedną jest reszta N-metylo-/4R/-4-but-2E-en-l-ylo-4-metylo-/L/-treoniny, oznaczonej jako MeBmt, l^iib jej prahodnej. Wiele cyklo^oryn okazuje Maraści farmMologiczne, zwłaszcza imraunosupresyjne i przeciwzapalne. pier#szą wyizolowaną cyMosporyną, A /CyMoaporyna/, dostępna w handlu pod zarejestrowaną p
razwą Saniimmune , Mórej sśukturę Mreala wzór 1 prześtawiony na rysunku. Poniżej proedMawiono znaczenia Mrótów i symboli Mosowanycb w tym wzorze oraz w innych powołanych w opisie wzorach:
Abu Ala BOC Bz Gly Hiv Ile Leu Me Bmt JńeBmtHg 8 *HHMeBmt
Mas c.C -zminzmosłowy alanina t-butoksyśrśnyl benzyl glicyna
Mas oC -h^drossyizowalerianowy izoleucyna leuc^a
N-metyl(j-/4R/-4-but-2E-en-l-y l^Amnie ty lo~LL/-treonina
N-mety lo-/4R/-4-but-l-yl4-Z-tle tyro-/L/-tΓeonina
N-metylo-/4R/-4-/4 -sydΓok^ybut-2E-en-l-slo/-4-mttylo-LL/-tΓeo.^ina
159 763
Sar
Thr
Val sarkozyna treonina walina
Reszty Minokwaaów w cykloaporynach numeruje alę zgodnie z ruchem wstazówek zegara zaczynaJąc od reazty MeBmt. Wszystkie C4 -aminokwasy mają konfiguruję /L/, jeśli nie zazntozono inaczeji tak więc alanina w pozycji 8 we wzorze 1 ma tanfigurację/D/. Symbol Me przed ayrn bólem aminokwaau oznacza, że atom azotu w wiązaniu amidowym Jest N-metylowany.
Przedmiotem wynalazku jest aposób wytwarzania cyklicznyoh peptolidów ° Hrukturze cyklo aporyny, w której Jedno wiązanie amidowe Jest zastąpione wiązaniem etorowym.
Korzystnie cykliczny peptolid jest złożony z Jednej reszty MeBmt lub jej pochodnej, 9 reszt innych (χ -aminokwasów i jednej reszty & -hydroksykwasu, który tarzystnie znajduJs Hę w pozycji 8·
Korzystne pochodne MeBmt, przedatawionej wzorem 9, stanowi pochodna 8*hydroksy /8*-OHMeBmt/ o wzorze 10 1 nasycona pochodna tohytoo /MeBmt 1-° / o wzorze Π.
Korzystne cykliczne peptelidy wytwarzane sposobem według wynalazta, mają strukturę przed stawioną wzorem 2, w Ictórym W oznacza MeBmt, 8'-OHMeBmt lub IfleBnit^, X oznacza Sar lub Gly,
V oznacza MeLeu lub Leu, Z oznacza Leu, Ile lub Val, a A oznacza resztę taasu -^ -hydrotayIcarboksylowego, korzystnie o wzorze 3, « taćryrn R oznacza grupę Cj^alkilową.
Bairdziej tarzystnie R we wzorze 3 oznacza grupę izopropylową i wówczas A przedstawiona jest wzorem 12 i oznacza resztę taasu C4 -hydroks^zowaler tonowego, oznaczoną symbolem Hiv. Naj korzy etniesazym związkiem wytwarzanym sposobem według wynalazku jest związelc, w Ictórym we wzorze 2 W oznacza MeBmt, X oznacza Sar, V oznacza MeLeu, Z oznacza Leu, a A oznaoza /D/Hiv. Przetotawiony na rysunku wzór 4 jest pełnym wzorem strukturalnym tego związku. Motaa go też przetotawió stosując (konwencjonalną nomenklaturę cykloaporyn, opartą na strukturze Cyklosporyny /cyklosporyny A/ o wzorze 1 i wówczas wymienia się talejno tażdą reeztę w cząsteczce, taćra jeta inna niż odpowiednia reszta w Cyklosporynie 1 dodaje się na tańcu CyMosporyna. Związek o wzorze 4 można zatem przetotawió jako /TM·/2 /Leu/^ /D-Hiv/8 /Leu/1- - Cyklosporyną, to znaczy Cykloapor^ę, w taórej w pozycji 2 Abu zastąpiono przez Thr, w pozycji 5 Val zastąpiono Leu, w pozycji 8 /D/Ala zastąpiono /D/Hiv i w pozycji i.0 MeLeu zastąpiono Leu, a pozostałe reszty są takie same jak reszty w Cyklosporynie.
Sp°3obθm wodług wynalazku nowe cykliczne peptydy wytwarza się przez prowadzenie hodowli szczepu wytwarzającego je mikroorganizmu w pożywce. Korzystnymi mikroorganizmami są szczepy grzybów z rodzaju Cylindrotrichurn Bonorden, a zwłaszcza szczep NRRL 1823-» który wytwarza cykliczne peptolidy o wzorze 2.
toczap wyizolowano z prtoki liści pocłiodzących z Waltotourga w Jurze Szwaj carskiej i ztolną to życia talturę zdeponowano 17 czeiwfca 1987 r. w Ministerstwie Rolnictwa Stanów Zjedn. Ameryki /North Central togio^ tarthern Regional Reaearch Centre/, Peoria, 111, pod merem NRRL l8230. taltarę można torzymaó z fi mny Santoz Ltd., Bazylea, Szwa.jcarto.
Szczep grzyba NRRL 18230 jest podobny do pleśni i inkubowany w 21-24°C na pożywce 2% ekstrakt Modowy /egar /=MAi 2% ekstraktu słodowego, -,4% ekstraktu toożdżowego, 2% agaru w totnineraltoowane,} wodzie/ wytwarza nieseptawane lub ozęsto lsseptowane pałeczkowate hiaUnowe tanidia, o wielkości 6-15 Λΐ x 1,5-2,7 m /najozęściej 9,5-13,5 a/.
tamórki z^otoikotwtocze są zwykle cylindryczne i mają wyraźną kryzęj niektóre komórki są ^mptoialno^olifialidowe. Według klucza identyfikacyjnego M.B. Elles /Dematlsceons Hyptoi^ceteai Commnnneajtc Mycological Institute, Kew, Surrey, Anglia, ta71/ szczep zożm najwtotatoiej zaklasyfikować to rodzaju Cylindro^i^em Bonorden· toczep grzyba NRRL 18230 rośHe Hosunkowo wolno i po 1— dniach inkubacji w temperatu-
te^eratura wzr^tu jest p^iętoy 18°c i 27°C, a powyżej 33°C wzrost He zsctiodzi. Kolonie
159 763 rozgałęzionej i septowanej grzybni powietrznej hodowane na MA w 21°C mają zwykle azerokość 1,5-3,5>u /zwykle 2-3 ui/j w grzybni podstawowej można również zauważyć strzępki do 5,5 «·
Przedmiotem wynalazku Jest również brzeczka fermentacyjna otrzymana przez hodowanie szczepu grzyba z rodroju Cylindrotrichum Bonorden. Rowy szczep NRRL l8230 można hodowaó w grobowym jiroce^e powierzchniowym lub zanurzeniowym, w odpowiedniej temperaturze, w różnych Rżywkach zawierających składnilci odżywcze i sole mineralne w przyswajalnej postaoi.
Pożywka powinna zawierać przyswaJalne źróRo węgla i ewentualnie sole mineralne i czyrniki wzrostu. Wszystkie te składnilci można dodawać w poataci Rbrze określonych prostych związków lub w postaci kompleksowych mieszanin uzyskanych ze źródeł Rologicoiych. Hodowlę prowadzi Rę konwencjonalnymi metodami, a wytworzone podczas fermentacji cykliczne peptolidy można w końcu wyizolować ze środowiska hodowlanego stosując znane metody chromatograficzne. Sposobem według wynalazku nowe cykliczne peptolidy wytwarza się także prowadząc hodowlę wariantów lub mutaRów Rrzymanych na drodze selekcji lub poprzez Riałanie czynnikami wywołującymi mutację, np. ultraf fofotmm, ^omieniami X lub mutagenaml Remicznymi, na HRRL 18230 lub inne szczepy CylindrotriRum Bonorden.
PrzyRadowo cykliczne peptolidy można również wytwarzać na drodze syntetycznej lub półsyntetycznej, np. przez cyklizację liniowego peptolidu lub liniowego Rptyd^ Róry zamiast końcowej grupy -NH? zawiera Rńcową grupę -OH lub przez zastąpienie wiązanie amidow^o w naturalnej, syntetycznej lub półsyntetycznej cyklosporynie wiązaniem estrowym.
CałkowRą syntezę korzystnych związków o wzorze 2 można prowedzió sposobem analogicznym do całkowitej syntezy cyldosporyny A i analogów, opisanej np. w europejskim opisie pateRowym nr 34 567 lub przez R.Wsngsra w Tranaplatation Proceedingie, vol.XV, str. 2230-2241 /1983/. Według tego sposobu wytwarza się najpierw: C-Rroniony heptapeptyd o wzorze 5, w w którym Bz oznacza grupę Rnzylową, a W, X, Y i Z mają wyżej Rreślone ziaczeniα, który następnie poddaje się reakcji z tetrppep^dem o sekwencji od 8 do 11.
Tetrapeptyd ten, okroRony wzorem 6, zawiera 3 normalne wiązania peptydowe, ale zamiast N-końca występuje O-koniec, ponieważ reszta w pozycji 8 poRodzi od (2 -hydroksykwaau a nie od -aminokwasu.
Tetrapeptyd wytwarza eię według schematu przedetawionego na rysunku, w którym BOC oznacza grupę t-butok8ykarbonylową zRezpieczającą atom azotu, a R* oznacza Rpowiednią grupę zabezpieczającą atom tlenu. Zatem reageR pirzeRtawiony jako R'-A-OH Jest (X -hydroksykwaRm karboksyfowym z zRezpieczoną grupą Oh który, gdy A oznacza grupę o wzorze 3, Rreślony jeet wzorem 7, w którym R ma wyżej określone znaczenie.
Grupa R* korzystnie jest wybrana spRród grup o wzorze 13, 14, grupy CH^OtC^- i tBi»Si/ /CH^/?-. Norzyatne związki o wzorze 7 można wytworzyć przez reakcję CA-hydrokaykwasu z za~ bezpieczoną grupą karbinylową, np. w postaci esRu benzylowegi, z dihydrofuranem, etokiayetylenem, t-butylodime^lochloroailanem lub eterm chlorod:lmetyfowym, idpowiednii.
W reRcji heptapeptydu z zaRzpieczoną grupą COOh przedstawionego wzoren 5, z l-ydro^yteRapeptydem o wzorze 6 z zabezpieczoną grupą Oh wytwarza się Unoowy hydrok^^dekapeptyd o wzorze 8 o sekwencji od 8 do 7.
Cyklizację tego linfowego hdrokeypeptydu można przeprowadzió usuwając gjrupę zRezpieczaJącą na drodze kwasowej lub zasadowej hydrolizy i sRZęgając resztę 8 z re^tą 7 z utwo~ rzeniem wiązania estrowego. Reakcję sRzęgania korzystnie powadzi Rę w Rlorku (netylenu w Recności krrbidiimidu, np. N-etylo-N'-/D-dimeRlouminoapropyiokarbodiUmidu.
^ptap^tyd o wzorze 5 i tetrapeptyd o wzorze 6 można także wytrorzyó przez kontrolowa~ ną hydrolizę cyklicznych peptolidów o wzorze 2 uzyakanych na drodze feroentaoji. podczas tej Rróbki kweeem trifluorooctowym w niskiej temperaturze rozszcz^ia Rę wiązanie p°między resztą 1.1 i 1, w wyniku czego uzyslcuje się linfowy undekapeptolid ^Risrający N-końcową resztę 1 i C-końcową re^tę 11 z wiązaniern estrowym między resztą 7 i 8. W wyniku alkalicznej hydrolizy powstaje 1~7 h^tap^tyd i 8-11 hydroksy te trapeRyd. Pół^Retyczne cykliczne
159 763 peptolidy można zatem w^itw^trzaó np. przez reakcję hydroksytetrapeptydu wytworzonego w powyższy sposób z syntetycznym heptapeptydem lub od iwotnie i cyklizację produktu liniowego.
W razie potrzeby do reakcji cyklizacji można użyć peptydu z zabezpieczonym atomem tlenu, tj. o którym grupa hydroksylowa o 1-MeBmt lub o Jej pochodnych i/lub o reszcie 2-tzeonlny może być zoiązana z grupą zabezpieczającą, Jak opisano o europejskim opisie patentowym nr 34 567. Takie grupy zabezpieczające atom tlenu usuoa się następnie zamykając pierścień standardooymi metodami. Ha przykład grupę benzylooą można usunąć przez i oóoczas będzie zachodziło także lwoioinieils MeBmt do MeBmtH? i o każdym przypadku początkowo oytoiΓZons cykliczne peptolidy zawierające resztę MeBmt o pozycci 1 można przeprowadzić o odpowiedni zoiązek MeBmt Hg przez
Przykładooo, sposób ^^^^^rrzan^a cyklicznego peptolidu o ozorze 2, określonego powyżee, polega na a/ usunięciu grupy zabezpieczającej atom tlenu z cyklicznego peptolidu o ozorze 2 o postaci z zabezpieczonym atomem tlenu: b/ cykUzacji prostołańluchowegi hydroksyundekapeptydu o ozorze 8 o postaci niezabezpieczonej lub z zabezpieczonym atomem tlenu o obydou lub o Jednej z reszt 1 i 2 i eoθniualiie pΓzepriwadzβnia procesu a/ i o razie potrzeby c/ uwoioinienia wytoorzinegi cyklicznego peptolidu o ozorze 2, o którym W oznacza MeBmt o celu otrzymania odpowiednisgi cyklicznego peptolidu, o którym W oznacza MsBmiHg.
CykUczne peptolidy ^^^^^^zane sposobem oedług oynalazku oykazują aktyoiiść farmakologiczną i mogą być zatem stosooane jako środki farmaceutyczne. W następujących testach oykazano aktyoność immiliiUurrsyJną, przsjiizapalią 1 przeciopasożytoiczą.
Testy 1-3 przeprooadzono in vitro.
1. Zahamowanie oytoarzania intereeukiny 2 /IL-2/. Interleukinę 2 indukuje się przez mitogenną stymulację misich komórek śledziony. Po 48 godzinach zbiera się supernatanty i poddaj s się analizie na zaiwartość o nich IL-2 linię kimÓΓkioą zależną od IL-2 /CTLL/. Wzrost tych komórek ocenia się po 48 godzinach stosując próbę enzymatyczną, o której mierzy się aktyoność mitichoniΓialną. /T. Mosmann J. Ι^νικ^. Kethods 65:55-63 /1983/ /.
Związki ^^toa^zane sposobem oedług wynilaxll działanie h^m^ląje przy stężeniach od IC50 0,01 do około 0,1 ug/iln.
2. ProUferacja liifocytóo jako odpowiedź na stymuuację allogeiiczią. Reakcja mieszanych liifocytóo mysich /Mm/.
Komtoki śledziony /0,5 x W^/ myszy IBlb/c /samice 8-l0-tygodiiowθ/ intabuje się przez 5 toi oraz z tarnSrlkami ^toUony /0,5 χ Ι,Οθ/ myszy CBA /samlce, 8-10 tygodiiiwe/ nap^rnieiiooaiymi /2000 radóo/ lub potrakiooanymi mitomycyną C. Napromieniooane allogeniczne komórki indukują proliferację o komirkach śledziony Balb/c, którą można zmierzyć przez ołączenie do DNA znakiwaiegi prekursora. Ponleoaż Ι^πΝ^Ι stymulujące są napromienione /lub pitΓakiowane N-t^omycyną 0/, nie odpoooadają na komirki Balb/c proliferacją ale zacho^Ją sooją aitygsnooość, /T.Meo Immuliioiical Methode, L.Lefkoyits i B. Pernis, Academic Press, N.Y. str. 227-239 /1979/ /.
Związki oytoarzane sposobem oedług wynalazkl oykazują hamulce działanie przy stężeniach od ^^50 = 0,0001 do około 0,001 ug/ml.
3. Odpowoedź immuuiiogiczia humiialia pierootna na erytrocyty barana in vitro /test Hisheei-Duttona/.
tarniki ^toztono^ /Op^ samice 8-10 tygodniiwθ, 1 x io?/ hoduje się razem z erytr°cytaNi barana /SRBC, 3 x W*?/ przez 3 dni o objętotoi 1 ml na 24 płytkato z zagubieniami. Zbiera się limfocyty, przemyoa eię i nanosi się na płytki z miękkim agarem utrzymując gęstość 1 z 106 tamórek, oraz ze śoieżym antygenem /SRBCC. Po 60-90 minutato tokuba^i d^a^ się dopełniacza /^urroolcy świnki morskej/ i pr^adzi się inkubację przez dalsze 60 Nlnut, po czym ocenia się testu przez policzenie łysinek pod mikroskopem. W ciągu 3 dni inkubs^^o^ limfocyty uczulają się na antygen /SRBC/. Ponownie iikubowaie z antygenem limfocyty B oydzzelają specyficzne przec^o^iało, które oiąże się z antygenem o pobliżu limfocy^o Oydzielniczych. Dodanie dopełniacza piwoduJe lizę erytrocytóo opłaszczonych pΓzeciwciaeam
159 763 i powstawanie łysinek. Każda łysitaa oznacza pojedynczą komórkę wytwarzającą przeciwciało. /R.I. Mishell i R. W. DUtton J. Exp. Med. 126:423-442 /1967/ /.
Supreaję tarnórek tworzących łysinki obserwuje eię przy stężeniu zawiązku wytwarzanego sposobem według wynalazku od ΙΟ^θ 0,01 do taoło 0,1 ng/ml.
Testy 4-9 przeprowadzono in vivo.
4. Tworzenie komórek wytwarzających łysinta /odpowiedź immunologiczna tamoralna/.
Sarnice szczurów /OFA/ uodpornia się przez tażylne wstrzytaięcie erytrocytów tarana /SRBC/ fl χ 10®/ i przez trzy kolejne tai podaje się tadane leki. 6-go dnia po uodpornieniu przygotowuje się zawiesinę komórek śledzionowych i 1 x 10® limfocytów umieszcza się na płytce z miękkim agarem, w obecności komórek indykatorowych /BR8Z/ i tapełntacza. Jako efekt lizy tamórek indykatorowych spowodowanej sekrecją specyficznego prreciwctała i obecnością tapełniacza, tworzą aię łyainki. Liczy aię ilość łyainek na płytkę i przelicza się na ilość łysinek na śledssionęi /N.K. Jerne i A.A. Hordin, Science 140:405 /1969/, N.K. Jerne, A.A. Nordin i C. Henry /1963/ Celi Bound Antibodies, B. Amoa i H. Koprowski, wyd. Wiatar Inst. Press, Filadelfia, str. 109-125 /1963/ /.
Związki wytwarzane sposobem według wynalazku wykazują powyższą aktywność u szczurów p° podaniu doustnym w dawce olcoło 6,0-8,0 mg/kg.
5. ZlokalZzowana reakcja przeszczep przeciwko goapodarzowi.
γ
Komórki śledzoonowe fl χ 10 / ^ctadzące od 6-tygodniowych samic szczura Wistar/Purth /W?/ wstrzykuje się podakórnie ta lewej tylnej łapy samic szczura /F344 x WF/FI ważących olcoło 100 g. Przez 4 tale jne tai zwierzętom podaje się tatany lek 1 7-go taia usuwa się i waży podtalanowe węzły ohłonne. Różnicę w ciężarze przyjmuje się jako parametr do oceny reakcji» /W.L. Ford, W. Burr i M. Simonem Trensplantation 10:258-266 /1970/ /.
Douatna dawka ED^q związków wytwarzanych sposobem według wynalazku w powyższym teście wynosi około 2°-30 mg/kg.
6. Zapalenie stawów wywołane adiuwantem Freunta.
Szczurom OFA i wiatar /samcom i samic om o wadze 15° g / wstrzytaje się taótakórnie u nasady ogona lub w tylną łapę 0,1 ml oleju mineralnego zawiera,]iącego °,6 mg liofiltaownnych ztaitych przez ogrzewanie prątków Hycobacterium smeipnatia. 14=go dnia, gdy tabrze rozwija się już wtórne zapalenie /14-20 dni/^ zaczyna się podawać leki. Przy końcu doświadczenia mierzy się obrzęk stawów za pomocą mikrocyrkla. Εϋ^θ oznacza doustną dawkę w mg/k^ która p^oduje zmilejszenie obrzęku /piewnotne lub wtórne/ do połowy obrzęku występującego w grupie tantrolnej. Dla związków wytworzonych sposobem według wynalazku doustna Εϋ^θ Jest do 30 mg/kg, /C.A. Winter i G.W. Husa Arthritis and Rheumatism 9:394-404 /1966/ /.
7. Odpowiedź altaprzeszczepu nerlti u szczura.
Jedną nei*kę prntad^cą ta samicy szczura Fistar 344 przeszczepia się do naczynia iierkowego, z taórego wycięto lewą nerkę u szczura taorcy Wiatar/Furth, stosując reapoletae rniowe. Zeapolenie mocz^tau jeat także rniowe. podawania leku rozpoczyna się w dniu transplantacji i prowadzi się przez 14 dni.. W 7 dni po transplantacji wycina aię drugą nerkę prnrntawiając taorcy tylko nerkę poctadz^ą od dawcy. Przeżycie taorcy przyjmuje taę Jako kcryterium funkcjonalnego przeszczepu» /F.C, Hiestata i in. Immunology 55 249-255 /1985/ /.
Związki wytwarzane siioaobem według wynalazku są skuteczna u azc^ira w dawrn doustne;]
ED^q od 6 do około 9 m;/kg.
8. Teet na rumień wywołany ultrafooletem.
Test prowadzi taę nsi samicach świnek morskich albinosek o ciężarze taoło taO g. Zwierzętom goli taę oba taki za pomocą mikrożyltaek typu Braun, tak aby nie wywołta ^drażnimia skóry. Dla ktataj ta<ianej substancji wykorzystuje się 5 zwierząt, u których ptadaje się naproiaientaniu iftraftatatem o tartalonej intensywności przez 10 Mk. każdy z 4 talarów na skórze o taetaicy 10 mm. Bezpośrednio ^tern u każdego zwierzęcia na dwie z ntarorntanionych powierzctai tatay nanosi taę 50 mikrolitrów roztworu tadanej mbstancji w taładtae taanol/
159 763 glikol propylenow/dimetyloacetamid /19:19:2 obj./obj./, a na pozostałe dwie, potraktowane Jako kontrolne, nanosi aię 50 mikrolitrów mieszaniny rozpuszczalników. Po 4 godzinach od naniesienia ocenia się wizualnie stopień zaawanaowwnla rumieniai /Raake W. Arzneim.-Porach. 34/1/ nr 4 /1984/ /.
Związki wytwarzane sposobem według wynalazku są skuteczne przy stężeniu od 1 do 10 % .
9. Test przeciwmalaryczny.
Maszy /OPI, samce/ zakaża się i.p. 0,2 ml zawiesiny erytrocytów zawierającej 10' komórek, na któiych pasożytuje Plasmodium berghei /szczep NK 65/. Podskórnie podoje się badaną substancję w różnych dawkach wykorzystując 5 do 10 myazy /dawkę. Odnotowuje się czas przeżycia i oblicza się minimalną dawkę skuteczną /MBD/ przez porównanie czasu przeżycia z czasem przeżycia w próbie kontrolnej. Czas przeżycia w próbie kontrolnej wynosi w przybbiżeniu 7 dni. MED oznacza dawkę, przy której czas przeżyoia Jest dwkrotnie wLększyt /L. Ranę Chemooiierapy and Drug Re8iatαtlce in M^aria, wyd. V. ^ters, Academic Press, Nowy Jork. /1979/ /.
Z uwagi na aktywność immunttuuΓθeyjną związki wytwarzane sposobem według wynalazku nadają się do stosowania w profilaktyce i leczeniu stanów 1 chorób wymoaalących supreeji odpowiedzi iomonttogiczntj, np. do leczenia chorób autoimiontzacyjnych, do zapobiegania odrzutowi tkanki w przeszczepach, np. szpiku kostnego lub nerki. Specyficzne choroby autoimmunizacyjne, do których leczenia można stosować związki wytwarzane sposobem według wynalazku, obejmują takie choroby jak niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość krwinek czerwonych, idiopatyczna tΓOobotctopθnta, toczeń rumieniowaty rozsiany, polychonnrilis, twardzina skóry, ziarniniak Wegennra, zapalenie skórno-mięśniowe, przewlekłe czynne zapalenie wątroby, niedomoga mięśniowa, zespół Stgvgn-Johnaona, łuszczyca, idiopatyczna sprue, choroba Crohna, choroba oczu Graveee, sarkoldoza, stwardnienie rozsiane, pierwotna marskość żółciowa, pierwotna cukrzyca młodocianych, późne zapalenie jago^rowi, śródmiąższowe zwłóknienie płuc 1 łuszczycowe zapalenie stawów.
Z uwagi na własności przeciwzapalne związki wytwarzane sposobem według wynalazku zaleca się do leczenia stanów zapalnych, zwłaszcza o etiologii., która obejmuje czynnik autoimountzacyjny, np. do leczenia zapalenia stawów 1 chorób reurotycznych takich jak przewlekłe postępujące zapalenie stawów.
Z uwagi na własności pΓZGciwpaβożytniczg zwwązki wytwarzane sposobem według wynalazku polecane są do stosowania w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty, np, schistozomiazy, fUazrozy, lesszoaniozy, kokcydiozy, a zwłaszcza hIhiIH.
Zwwązki wytwarzane sposobem według wynalazku nadają się także do stosowania w leczeniu pewnych chorób skóry, które obejmują obok wyżej wymienionych wyłysienie plackowate, pokrzywkę, zapalenie naczyń, rumień, etapowe zapalenie skóry, wyprysk, skórną eozynnoilię i aneioreΓmę.
W tych zastosowaniach wskazana dawka dzienna jest w zakresie od około 70 do około 3000 mg związku wytwarzanego sposobem według wynalazku, dogodnie podane w dawkach podzielonych cztery razy dziennie.
Związki wytwarzane sposobem według wynalazku można podawać konwencjonalnym sposobem, zwłaszcza- doustnie, np. w postaci tabletek lub kapsułek, pozalelitowg w postaci roztworów lub zawiesin do watrzykiwań lub miejscowo w poataci płynu do przemywana, kremu lub żelu.
Zwwązki wytwarzane sposobem według wynalazku wchodzą w skład środków farmaceutycznych wraz z co jednym farmaceutycznym nośnikiem lub rozcigńczalnlkgeo. Środk i takie można wytwarzać kotwincjonalnyoi sposobami. Dawka jednostkowa postaci użytkowej zawera, np. od około 20 mg do około 1500 og związku wytwarzanego sposobem według wneaazku.
Następujące przykłady, w których wszystkie temperatury podano w stopniach Celsjusza, ilustrują wynalazek.
159 763
Przykład I. Kultura szczepu NRRL 18230 w kolbie Frlenmeyara.
Wyjściowe kultury szczepu NRRL 18230 inkubuje się w 21°C przez 14 dni na MA na skosach.
Następnie uzyskuje się prakulturę przez homooeeizowanie całej zawaarości hodowli wyjściowej w warunkach Jałowych, przeniesienie do 500 ol kolby Erlenoeyera zawierającej 200 ol odżywki M /^66 ekstraktu słodowego, 0,456 ekstratu drożdżowego w wodzie deolniralizolraiJ/ i inkubację na watrząsarce obrotowej przy 200 obrotach/oinutę przez 10 dni w 21°C.
Następnie uzyskuje się kultury przejściowe przez przeniesienie 20 O. prekultury do 500 O. kolby Frlenoeyera zawierającej 200 ol odżywki M w postaci roztworu i inkubowanie na wstrząserce obrotowej przy 200 obrotach /minutę przez 7 dni w 21°C.
W końcu 100 kolb Erleoeyera /500 ol/, z których każde zawiera 200 ol roztworu odżywki M, zaszczepia się 20 ol kultury przejściowej. Kolby inkubuje się w 21° na watrząearce obrotowej przy 200 obrotach /oinutę. Po 10 dniach brzeczki feroentacyjnej łączy się /20 litrów/ w oelu wyekstrahowania produktu.
Przykład II. Wyyzielanie /Ή&β /Leu/5 /D-M.v/® /Leu/1°-Cyklosporyny.
1 środowiska hodowlanego uzyskanego w przykładzie I poddaje się oieazaniu o dużej sile ścinającej w oieazalniku prętowyo /Lutz, Wertheio, Rra/ w celu rozerwania kooórek, po czyo ekstrahuje się trzykrotnie 20 1 octanu etylu. Włączone fazy organiczne o pojeowści 60 1 suszy się nad bezwodny o siarczaneo sodu i odparowuje się do suchości pod próżnią, uzyskując 17,4 g pozoosałości.
Pozostałość rozpuszcza się w 80 ol oeeanolu i poddaje się chromaZoggtaii na kolumnie o średnicy 90 oo oyppłnionrj 1300 g Sefadeksu LH-20 /PharoaaltPine ChemiosZ.a AB, Uppasaa, Szneja/. róbiera się frakcje WO ol. We frakcjach 22-3° zjawia się /Thr/2 /Leu/5 /D-Hiv® /Leu/1® -Cyklospo^na. Frakcje te łączy się 1 od^ron^e pod próżnią uzyskując 8400 og lekko zabarwionego spienionego ciała stałego. Pozzstałość tę rozpuszcza się w w.l^g^o^^;^o octanie etylu i poddaje się chromotoggraii na koluoile o średnicy 55 oo wypełnionej 500 żelu Kieselgel /Merck/ o wielkości cząstek 0,04-0,063 om. Żądany produkt wykryto we frakcjach 9-14 /frakcje o objętości 100 Po odparowaniu uzyskuje się bladożółtą pozostałość w ilości
4200 o;· Po obróbce węgleo drzeonyo odbarniającyo /Merck/ w eterze dietygowyo i przesączeniu przez cienką warsśę Ullcu uzyskuje si.ę /Tłir/2 /Leu/5 /D-Hiv/® /Leu/^-Cyklos^rynę w postaci białego proszku, po rekrystalizacji z eteru o tropθratuΓie topnienia 163-164° /rozkład/, ^)(2720 = 186°, /c = 1 w oeUnolu/j /θ^20 = -223° /c « 1 w CHCI3/.
Przykłady III-VII, Przez oogyjlkację poooższjjh technik chtgmatoggrαicinyjh z brzeczki feroentacyjnej wyizolowano w [Olierazjch ilościach następujące związki:
Przykład nr
III
IV
V
VI
VII /ΤήτΓ /Th·/2 /Thr/2 /Thr/2 /Leu^ /Leu/’ /Gly/3 'Leu/5 /e^HHMeBmt/1 /Thr/2
Zwwązek /D-Nś/8 /Leu/10-Cyklosegrynt /Ile/5 /D-Hivy® /Leu/10-Cyklosegryna /D-Hiv/® /Leu/1® -Cyklospgrjna /D-Hiv^ /Leu/·® -cykloeporyna /Leu/5 /D-Hiv/® /Leu/10-Cykloaporynt
Związki te mają własności przedstawione w tablicy.
159 763
Tablica
Związek z przykładu nr | Wzór | C. cz. oblicz. | C. cz· znalez.* | Temp, topnienia | ΖΞ _720 /c=i w MeOH/ |
III | C63H112H1OO14 | 1233,6 | 1233,9 | 164 /rozkład/ | -184° |
IV | C64H114N10°14 | 1247,7 | 1247,6 | 151,3 /rozkł./ | -180° |
V | C63H112N10°14 | 1233,6 | 1233,6 | 166,8 /rozkł./ | -174° |
VI | C63H112N1OO14 | 1233,6 | 1233,6 | 140,43 /rozkł./ | -154° |
VII | C64H114H14°15 | 1263,7 | 1263 | 158 /spiek/ 195 /rozkład/ | -174° |
na drodze spektroskopii nas FAB /Fast Atomie Bombardrnent/
Przykład VIII. Synteza /Thr/2 /Lnu/^ /D-Hiv>® /Leu/lO-Cjłlosioryny przez cyklizację.
W temperaturze pokojowej rozpuszcza się w 145 el chlorku metylenu 2,4 g /2,29 mmli/ niezsbezpiecoonego hydroksyundekspeptydu /O-/D//iv-MnLeu-Leu-MeVal-MeBmt-ThΓ-Sar-MeLeu-Leu-MeLeu-Ala-Oh, 0,84 g /6,88 mmli/ 4-dieetyloaeinoiirydyny i 0,66 g /1,5 równowwannka, 3,44 mmmli/ IJ-etylo-N-/3-dbmetyloabino/propylokarbodiibidu i prowadzi się reakcję przez 3 dni mieszając w atmosferze bez wilgoci. Wytworzony roztwór rozcieńcza się 300 ml chlorku eeeylenu, wytrząsa się ze 100 ml wody zakwaszonej 1 N HC1 do pH 2, przesącza się przez taik i odparowuje. R>zoltałlść poddaje się ^ΓΚ^ο^Ηυ! na 100 g żeiu krzemionkowego stosując 10% MeOO/CCH-Cn i uzyskuje się 2,55 g związku tytułowego /89%/. Identyczność tego związku ze związkiem z przykładu II ustalono za pomocą spektroskopU NMR i ° -220C, /c = 1 w OTHC-j/.
159 763
BOC - MeLeu·* Leu - OBz 9 . W
BOC-MeLeu - Leu -OBz . 10
I H2/Pd
BOC -MeLeu - Leu - OH 10 ♦MeVal-OBz
BOC - MeLeu - Leu -MeVal - OBz . 10 Tl
Ψ
H - MeLeu - Leu -MeVal - OBz
10 11
I ♦ R'-A-CHI
R' - A - MeLeu - Leu - MeVal - OBz
10 11
I Hj/Pd
R' - A - MeLeu - Leu - MeVal - OH
9 10 11
Schemat ch3 \
CH2 ch2
CH2 I L ,r,Ch
X XcH3 ch3 ęH —N — CH — CO —
Wzór 11
I
-O-CH — CO —
Wzór 12
C^O
CHI
CH3
Wzór 13
Wzór U
159 763
W-Thr -X - Y - Z - MeLu-Ala-OBz
3 4 5 6 7
Wzór 5
HO - A - MeLeu-Leu - MeVal
Θ 9 «11
Wzór 6
Wzór 7
R'-A-MeLeu-Leu-MeVal-W-Thr -X- Y -Z- MeLeu-Ala-OBz
10 11 123456 7
Wzór 8
II
H—C— CHj
(S)
Wzór 9
HOCH^
II
Ηθ\ „,,™CH
CHj -H XCH3 — N — CH — CO(SJ
Wzór 10
159 763
CH3,
CHv .CH3
CHK CH3
H
HO CH3 CH CHj |
CH (R)
CH2 *:<k
OH>|
CH3
CH-OH CH3 I l J
I L CO »
CH-CH9-CH L 9 ruf 2 ‘
CH3 CHVN
O | O
CH
H-N-CH-CO-N — OH-C-N-CH-CO-N-CH-C-N-CH2
I
CO
I
O
II
N-CHs ί|
OC-CH-O-CO-CH-N-CO-CH — N-C-CH-N-CO-CH
I
CH
Chj ^CH3
Wzór 4
I
CH3
I
OH' I
I I CH3 CHj xCH CH CH 'CH3 / \
CH3 CH3
I
CH2 „CH
CH3 CIH3
Wzór 1 —W - Thr -X-Y- Z - MeLeu -Ala - A - MeLeu - Leu - MeVal —
3 4 5 6 78 9 10 11
Wzór 2 R
-O - CH - COWzór 3
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł
Claims (4)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów o strukturze cykloeporyny, w której jedno wiązanie amidowe jest zaMąpione wiązaniem estrowym i Móra slcłada się z jednej reszty MeBmt lub Jej p°chodnej, 9 reszt innych aminokwasów i jednej reszty-hydroksykwasu, z n amienny tym, że prowadzi się hośwlę wytwarzającego je Mikroorganizmu grzyba z rodzaju Cylinirotrichun Bonorśn w pożywce.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że cykliczny peptolid o wzorze 2, w którym W oznacza MeBmt, 8*-0HMeBmt lub MeBmtHg, X oznacza Sar lub U.y, Y °znacza Meleu lub Leu, Z oznacza Leu, Ile lub Val, a A Jest resztą kwasu cA -hydroksykarboksylowego, wytwarza się przez hośwanie szczepu grzyba z rośaju tyiindrotriohum Bonorśn w pożywce.
- 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że wytwarza się związek ° wzorze 2 w Mórym A oznacza /D/Hiv.
- 4. Spośb według zastrz. 3, znamienny tym, żew przypaclku wytwarzania /Tś/ /Leu/^ /D-Hlv/^ /Leu/1° -CyMosporyny prowadzi się śdowlę szczepu NRRL 18230 lub jego mutan ta lub pochodnej, w pożywce śdowlanej.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL27352088A PL159763B1 (pl) | 1988-07-04 | 1988-07-04 | Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów PL |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL27352088A PL159763B1 (pl) | 1988-07-04 | 1988-07-04 | Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów PL |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL273520A1 PL273520A1 (en) | 1990-05-14 |
PL159763B1 true PL159763B1 (pl) | 1993-01-29 |
Family
ID=20043089
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL27352088A PL159763B1 (pl) | 1988-07-04 | 1988-07-04 | Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów PL |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL159763B1 (pl) |
-
1988
- 1988-07-04 PL PL27352088A patent/PL159763B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL273520A1 (en) | 1990-05-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2641256B2 (ja) | 環状ペプトリド類 | |
DE69928938T2 (de) | Neues cyclosporin mit verbesserter wirkung | |
DE60033453T2 (de) | Verwendung von Depsipeptide und deren Analoge als Immunosuppressiva zur Behandlung von Infektionskrankheiten, Autoimmunerkrankungen, Allergien und hyperproliferativer Hautkrankheiten | |
US4764503A (en) | Novel cyclosporins | |
von Wartburg et al. | 1 cyclosporins, fungal metabolites with immunosuppressive activities | |
Rinehart et al. | Didemnins and tunichlorin: novel natural products from the marine tunicate Trididemnum solidum | |
US4639434A (en) | Novel cyclosporins | |
US5525590A (en) | Cyclosporins and their use as pharmaceuticals | |
SA92120344B1 (ar) | سبورينات حلقية ( سايكلوسبورينات ) جديدة cyclosporins | |
NZ191865A (en) | Cyclosporin g, dihydro- or iso-cyclosporin g and pharmaceutical compositions | |
US5240910A (en) | Antihypertensive compounds produced by fermentation | |
JPH03504013A (ja) | T細胞ヘルパー活性を有するペプチド | |
CH644352A5 (en) | Process for the preparation of peptides | |
CZ390597A3 (cs) | Peptidy a způsob jeich přípravy | |
SK498A3 (en) | Macrolides, a method for their preparation and a pharmaceutical composition containing the same | |
US6156724A (en) | Uses of didemnins as immunomodulating agents | |
DE2822951A1 (de) | Neue polypeptide mit thymusaktivitaet oder antagonistischer aktivitaet und verfahren zu ihrer herstellung | |
US20050032707A1 (en) | Novel peptides comprising furanoid sugar amino acids for the treatment of cancer | |
Li et al. | The didemnins: biological properties, chemistry and total synthesis | |
PL159763B1 (pl) | Sposób wytwarzania nowych cyklicznych peptolidów PL | |
RU2317097C2 (ru) | Гетерокарпин, белок растительного происхождения, обладающий противораковыми свойствами | |
US4489062A (en) | Pharmaceutical compounds, preparation, use and intermediates therefor and their preparation | |
DD297416A5 (de) | Verfahren zur herstellung von peptiden mit der faehigkeit, die cgmp-aktivitaet in der human-t-zellinie cem zu erhoehen und verwendung der peptide | |
CS277471B6 (cs) | Deriváty cyklosporinu A | |
Meienhofer | Synthesis of Peptide Analogs of Actinomycin D (NSC-3053) 1, 2, 3 Johannes Meienhofer 4, 5 |