PL156421B1 - Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym - Google Patents

Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym

Info

Publication number
PL156421B1
PL156421B1 PL26939087A PL26939087A PL156421B1 PL 156421 B1 PL156421 B1 PL 156421B1 PL 26939087 A PL26939087 A PL 26939087A PL 26939087 A PL26939087 A PL 26939087A PL 156421 B1 PL156421 B1 PL 156421B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sliding sleeve
section
sliding
housing
floor
Prior art date
Application number
PL26939087A
Other languages
English (en)
Other versions
PL269390A1 (en
Inventor
Edward Cison
Kazimierz Piwowarczyk
Jozef Pacha
Jozef Maciejczyk
Jacek Cholewa
Henryk Jeziorski
Original Assignee
Polmag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polmag filed Critical Polmag
Priority to PL26939087A priority Critical patent/PL156421B1/pl
Publication of PL269390A1 publication Critical patent/PL269390A1/xx
Publication of PL156421B1 publication Critical patent/PL156421B1/pl

Links

Landscapes

  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)

Abstract

Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym, zawierająca dwie sekcje połączone między sobą i prowadzone w sposób wymuszony względem siebie za pomo­ cą co najmniej jednego hydraulicznego cy­ lindra, a każda z sekwencji ma dwie spągnice połączone za pomocą prowadzącej belki, zna­ mienna tym, że ma co najwyżej dwa korekcyjne mechanizmy (13) odwrócone względem siebie o 180°, łączące między sobą prowadzące belki (9) sekcji (A) i (B) obudowy, a każdy z nich z obu stron jest połączony obrotowo z prowa­ dzącą belką (9) przy czym jedno z tych połą­ czeń jest przesuwne a drugie nieprzesuwne.

Description

Przedmiotem wynalazku jest obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym, zawierająca dwie sekcje połączone między sobą i prowadzone w sposób wymuszony względem siebie za pomocą co najmniej jednego hydraulicznego cylindra. Obudowa służy do podpierania oddrzwi obudowy chodnikowej na czas przejścia ściany, a równocześnie spełnia rolę stacji dla napędu przenośniko wego.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 134 501 górniczy zmechanizowany podciąg kroczący obudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem składający się z dwóch sekcji. Każda z nich ma stropnicę oraz przedni i tylny zestaw podpierająco-stabilizacyjny. Przedni i tylny zestaw są połączone między sobą za pomocą łańcucha oraz z podstawą napędu przenośnika za pomocą hydraulicznych cylindrów.
Obudowa jest wyposażona w hydrauliczne cylindry usytuowane nad spęgnicami i zamocowane do nich za pomocą przegubów. Hydrauliczne cylindry łączą między sobą spęgnice przednich oraz tylnych zestawów, a w położeniu wyjściowym są prostopadłe do osi wzdłużnej obudowy. Służą one do przemieszczenia spągnic względem siebie w kierunku poprzecznym do kierunku kroczenia obudowy.
Znana jest z polskiego zgłoszeniawzoru użytkowego nr W. 80460 zmechanizowana obudowa skrzyżowań ściany z chodnikami przyścianowymi złożona z dwusekcyjnego podciągu kroczącego. Każda sekcja ma trójczłonową stropnicę oraz dwie spęgnice połączone między sobą za pomocą prowadzącej belki.
Obudowa ma hydrauliczne cylindry do korekcji poprzecznej, łączące spągnice obu sekcji. Hydrauliczne cylindry są zamocowane za pomocą przegubów umożliwiających przemieszczanie się spągnic względem siebie. W położeniu wyjściowym hydrauliczne cylindry są usytuowane ukośnie do osi wzdłużnej obudowy, przy czym są nachylone w kierunku przeciwnym do kierunku kroczenia obudowy.
W obu znanych rozwiązaniach, po zakończeniu czynności przesuwania jednej z sekcji, hydrauliczny cylinder korekcyjny przyjmuje położenie w płaszczyźnie ukośnej do spągnicy. Często przyjmuje on takie położenie, w którym tłoczysko jest całkowicie wysunięte, a tym samym nie ma możliwości rozsunięcia spągnic. Aby wyeliminować tą niedogodność skok hydrauliczny cylindra korekcyjnego dobiera się z odpowiednią rezerwą, ale równocześnie wzrasta jego martwe pole. Uwarunkowania te zmuszają do niekorzystnego zwiększania odległości między sekcjami.
156 421
Wadą znanych rozwiązań jest niekorzystny rozkład sił w czasie dokonywania korekcji poprzecznej , zwłaszcza przy przemieszczaniu spęgnic ku sobie. Ze względu na ukośne położenie hydraulicznego cylindra korekcyjnego występuje niekorzystna siła składowa działająca wzdłuż spągnicy. W trakcie zbliżania spągnic ku sobie, siła ta jest skierowana przeciwnie do kierunku kroczenia obudowy, powodując cofanie przesuniętej sekcji. Natomiast przy oddalaniu spągnic siła ta jest skierowana zgodnie z kierunkiem kroczenia obudowy i powoduje dodatkowe przesunięcie sekcji do przodu.
Celem wynalazku jest obudowa zaopatrzona w mechanizm do korekcji poprzecznej spągnic, którego hydrauliczny cylinder będzie zawsze przyjmował położenie w płaszczyźnie prostopadłej do osi wzdłużnej obudowy bez względu na położenie spągnic obudowy względem siebie.
Zgodnie z istotą wynalazku obudowa ma co najwyżej dwa korekcyjne mechanizmy odwrócone względem siebie o 180°. Korekcyjne mechanizmy łączą między sobą prowadzące belki sekcji obudowy. Każdy z nich z obu stron jest połączony obrotowo z prowadzącą belką, przy czym jedno z tych połączeń jest przesuwne a drugie nieprzesuwne.
Korekcyjny mechanizm stanowi teleskopowa prowadnica zamocowana jednym końcem do przesuwnej tuleji, a drugim do nieprzesuwnej tuleji, która jest wielokrotnie dłuższa od przesuwnej tuleji. Teleskopowej prowadnicy jest przyporządkowany hydrauliczny cylinder łączący tuleje między sobą.
Przesuwna tuleja jest połączona za pomocą przegubu z częścią wysuwną teleskopowej prowadnicy.
Zaletą obudowy według wynalazku jest przenoszenie obciążeń przez spągnice obudowy w płaszczyźnie zwichrowanej. Ponadto rozwiązanie zapewnia osiowe obciążenie hydaulicznego cylindra mechanizmu korekcyjnego.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia obudowę w widoku z boku, fig. 2 - spągnice obudowy w widoku z góry.
Obudowa składa się z dwóch sekcji A, B, z których każda ma stropnicę 1 połączoną przegubowo z końcami belek 2,3. Drugi koniec belki 2 jest połączony za pomocą cięgła 4 ze spągnicą 5, a belki 3 za pomocą cięgieł 6,7 mechanizmu lemniskatowego ze spągnicą 8. Spęgnice 5,8 są związane między sobą za pomocą prowadzącej belki 9 o kołowym przekroju poprzecznym, usytuowanej nad ich dolną powierzchnią. Belki 2, 3 są podparte hydraulicznymi stojakami 10, osadzonymi w spągnicach 5,8. Obudowa jest usztywniona za pomocą hydraulicznego cylindra 11 zamocowanego jednym końcem do stropnicy 1 a drugim do belki 3. Między spęgnicami 5, 8, sekcji A, B są usytuowane hydrauliczne cylindry 12 służące do przemieszczania obudowy wzdłuż chodnika. Hydrauliczny cylinder 12, jest zamocowany z jednej strony do spągnicy 5, 8 sekcji A a z drugiej do spągnicy 5, 8 sekcji B.
Między prowadzącymi belkami 9 sekcji A i B są usytuowane dwa korekcyjne mechanizmy 13, łączące belki 9 między sobą. Korekcyjny mechanizm 13 zawiera teleskopową prowadnicę 14, której część wysuwna jest połączona za pomocą przegubu 15 z uchwytem 16 przytwierdzonym do przesuwnej tuleji 17. Drugi koniec teleskopowej prowadnicy 14 jest zamocowany do nieprzesuwnej tuleji 18, a połączenie to jest wzmocnione żebrem 19. Tuleje 17, 18 są osadzone obrotowo na prowadzących belkach 9 sekcji A, B. Na prowadzącej belce 9 przynależnej do jednej sekcji A, B jest usytuowana przesuwna tuleja 17 oraz nieprzesuwna tuleja 18, przy czym każda z nich jest elementem innego korekcyjnego mechanizmu 13. Tak więc korekcyjne mechanizmy 13 są odwrócone względem siebie o 180°. Przesuwna tuleja 17 jest wielokrotnie krótsza od nieprzesuwnej tuleji 18.
Prowadząca belka 9 jest zaopatrzona w kołnierz 20 stanowiący powierzchnię oporową dla nieprzesuwnej tuleji 18.
Równolegle do teleskopowej prowadnicy 14 jest usytuowany hydrauliczny cylinder 21, którego tłoczysko jest połączone za pomocą przegubu 22 z uchwytem 16 przesuwnej tuleji 17, a jego drugi koniec jest zamocowany za pomocą przegubu 23 do uchwytu 24 przytwierdzonego do nieprzesuwnej tulei 18.
Hydrauliczny cylinder 21 może być zabudowany wewnątrz teleskopowej prowadnicy 14.
Po urobieniu kolejnego zabioru w ścianie i powstaniu potrzeby przesunięcia obudowy wzdłuż chodnika, za pomocą hydraulicznych stajaków 10 rabuje się sekcję B do utraty kontaktu ze
156 421 stropem. Rozsuwające się hydrauliczne cylindry 12, wsparte o spągnice 5, 8 sekcji A, przesuwają sekcję B do przodu. Równocześnie prowadząca belka 9 sekcji B przemieszcza się wewnątrz przesuwnej tuleji 17, zabudowanej na tej belce 9. Natomiast przesuwna tuleja 17 drugiego korekcyjnego mechnizmu 13 ślizga się po prowadzącej belce 9 sekcji A. Zmiana odległości między spągnicami 5, 8 sekcji A i B jest dokonywana za pomocą hydraulicznych cylindrów 21.
Dzięki obrotowemu osadzeniu tuleji 17,18, spągnice 5, 8 sekcji A, B mogą się przemieszczać względem siebie w płaszczyźnie pionowej, a przegub 15 umożliwia skręcanie się ich względem osi wzdłużnej obudowy.
Po dokonaniu korekcji poprzecznej i rozparciu sekcji B, rabuje się sekcję A przesuwając ją do przodu za pomocą hydraulicznych cylindrów 12. Przesuwna tuleja 17 pierwszego korekcyjnego mechanizmu 13 ślizga się po prowadzącej belce 9 sekcji B, a prowadząca belka 9 sekcji A przemieszcza się wewnąrz przesuwnej tuleji 17 drugiego korekcyjnego mechanizmu 13. Zmiana położenia spągnic 5, 8 sekcji A względem sekcji B jest dokonywana za pomocą hydraulicznych cylindrów 21.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym, zawierająca dwie sekcje połączone między sobą i prowadzone w sposób wymuszony względem siebie za pomocą co najmniej jednego hydraulicznego cylindra, a każda z sekwencji ma dwie spągnice połączone za pomocą prowadzącej belki, znamienna tym, że ma co najwyżej dwa korekcyjne mechanizmy (13) odwrócone względem siebie o 180°, łączące między sobą prowadzące belki (9) sekcji (A) i (B) obudowy, a każdy z nich z obu stron jest połączony obrotowo z prowadzącą belką (9) przy czym jedno z tych połączeń jest przesuwne a drugie nieprzesuwne.
  2. 2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że korekcyjny mechanizm (13) ma teleskopową prowadnicę (14) zamocowaną jednym końcem do przesuwnej tuleji (17) a drugim do nieprzesuwnej tuleji (18), a teleskopowej prowadnicy (14) jest przyporządkowany hydrauliczny cylinder (21) łączący tuleje (17) i (18).
  3. 3. Obudowa według zastrz. 2, znamienna tym, że przesuwna tuleja (17) jest połączona za pomocą przegubu (15) z częścią wysuwną teleskopowej prowadnicy (14).
  4. 4. Obudowa według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że przesuwna tuleja (17) jest wielokrotnie krótsza od nieprzesuwnej tuleji (18).
PL26939087A 1987-12-09 1987-12-09 Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym PL156421B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26939087A PL156421B1 (pl) 1987-12-09 1987-12-09 Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26939087A PL156421B1 (pl) 1987-12-09 1987-12-09 Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL269390A1 PL269390A1 (en) 1989-03-20
PL156421B1 true PL156421B1 (pl) 1992-03-31

Family

ID=20039488

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26939087A PL156421B1 (pl) 1987-12-09 1987-12-09 Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL156421B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL269390A1 (en) 1989-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI83207B (fi) Baerskenssystem foer foerlaengbara och indragbara bomanordningar.
US3903707A (en) Tunneling shields
CS216237B2 (en) Shield reinforcement
PL127964B1 (en) Apparatus for setting up temporary roof support in a heading
PL156421B1 (pl) Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym
US4186969A (en) Apparatus for controlling the position of a mining machine
PL154724B1 (en) Roof supports set for use in inclined deposits
US4607986A (en) Shield supports suitable for use in mines
AU740995B2 (en) Anchor boring and setting device
PL156422B1 (pl) Urządzenie do korekcji poprzecznej stropnic obudowy skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym
PL149963B1 (en) Hydraulic self-advancing roof supports
PL157273B1 (pl) Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL
PL157256B1 (pl) Obudowa obszaru chodnika w miejscu skrzyzowania z wyrobiskiem scianowym PL
PL175613B1 (pl) Obudowa górnicza z potrójną stropnicą
SU1065618A1 (ru) Секци механизированной крепи
CZ5790U1 (cs) Stropnice, zejména pro důlní mechanizovanou výztuž
PL170954B1 (pl) Zmechanizowany podciąg kroczący
CS229979B1 (cs) Kluzné uložení spojovacích závěsů jednotlivých sekcí posuvné výztuže pro strmé sloje
SU608965A1 (ru) Установка дл погрузки породы в горных выработках
RU1790680C (ru) Концевой узел сопр жени
PL171589B1 (pl) Zestaw trzysekcyjny górniczej obudowy ścianowej
CS224114B1 (cs) Způsob vyztužování stropu stěnového porubu a jednotka mechanizované výztuže k provádění tohoto způsobu
PL143149B1 (en) Apparatus for supporting roofs in steep deposits in particular in coal seams
CS244066B1 (cs) Jednotka důlní mechanizované výztuže pro úklonné až strmé sloje
PL97625B1 (pl) Kroczaca obudowa lukowa wyrobiska chodnikowego