PL157273B1 - Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL - Google Patents

Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL

Info

Publication number
PL157273B1
PL157273B1 PL27016588A PL27016588A PL157273B1 PL 157273 B1 PL157273 B1 PL 157273B1 PL 27016588 A PL27016588 A PL 27016588A PL 27016588 A PL27016588 A PL 27016588A PL 157273 B1 PL157273 B1 PL 157273B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
floor
casing
canopy
lining
supported
Prior art date
Application number
PL27016588A
Other languages
English (en)
Other versions
PL270165A1 (en
Inventor
Edward Cison
Stanislaw Romanowicz
Szczepan Korzeniowski
Hubert Anczok
Kazimierz Piwowarczyk
Jan Pacha
Original Assignee
Polmag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polmag filed Critical Polmag
Priority to PL27016588A priority Critical patent/PL157273B1/pl
Priority to DE19893900640 priority patent/DE3900640A1/de
Priority to CN 89100183 priority patent/CN1035542A/zh
Publication of PL270165A1 publication Critical patent/PL270165A1/xx
Publication of PL157273B1 publication Critical patent/PL157273B1/pl

Links

Landscapes

  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)

Abstract

1. Obudowa skrzyzowania wyrobiska scia- nowego z chodnikiem zawierajaca dwie sekcje polaczone miedzy soba i prowadzone wzgle- dem siebie za pomoca co najmniej jednego hydraulicznego silownika, a kazda z sekcji zawiera stropnice oparta o spagnice za posred- nictwem hydraulicznego silownika osadzo- nego na belce polaczonej ze spagnica ciegnem i podpartej stojakiem, znamienna tym, ze ma wystep (17) symetryczny wzgledem pionowej plaszczyzny symetrii obudowy, który to wystep (17) tworzy robocza powierzchnie stropnicy (1) i spagnicy (8). F ig .2 . PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zmechanizowana obudowa skrzyżowania wyrobiska ścianowego z chodnikiem zawierająca dwie sekcje połączone między sobą za pomocą hydraulicznych cylindrów. Obudowa służy do podpierania łukowej lub trapezowej obudowy chodnikowej na czas przejścia wyrobiska ścianowego, a równocześnie może spełniać rolę stacji napędowej dla przenośnika.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 112948 przesuwna obudowa pomocnicza dla obszaru przejścia ściana-chodnik składająca się z wewnętrznej i zewnętrznej sekcji. Górna i dolna belka stacji wewnętrznej jest prowadzona w wybraniu wykonanym w górnej i dolnej belce sekcji zewnętrznej. Górna belka sekcji zewnętrznej jest połączona za pomocą mechanizmów lemniskatowych ze wspornikami osadzonymi na belce dolnej, a zmiana odległości między nimi jest dokonywana za pomocą hydraulicznych stojaków. Górna i dolna belka sekcji wewnętrznej są połączone między sobą za pomocą telskopowych prowadnic, wewnątrz których są usytuowane hydrauliczne cylindry.
Wsporniki są ukośne względem poziomej belki dolnej sekcji zewnętrznej. Powoduje to, nachylenie obudowy w kierunku wyrobiska ścianowego.
Obudowa jest wyposażona w co najmniej jedną wysuwną stropnicę boczną, zamocowaną przegubowo do sekcji zewnętrznej. Stropnica boczna jest podparta hydraulicznymi cylindrami, wspartymi na podstawie spoczywającej na spągu i połączonej z belką dolną sekcji zewnętrznej. Stropnica boczna służy do podpierania stropu wyrobiska ścianowego w obszarze przyległym do chodnika. Ponadto obudowa zawiera korpusy wyrównawcze osadzone przesuwnie na belce górnej sekcji zewnętrznej. Korpus wyrównawczy ma wysuwaną hydraulicznie podporę, której koniec jest wyprofilowany niesymetrycznie względem pionowej płaszczyzny symetrii obudowy i współpracuje z łukiem obudowy chodnikowej.
Znane jest z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W. 80 460 zmechanizowana obudowa skrzyżowań ściany z chodnikami przyścianowymi składająca się z dwusekcyjnego podciągu kroczącego. Każda z sekcji ma trójczłonową stropnicę oraz dwie spągnicę związane między sobą za prowadzącej belki. Stropnica jest połączona ze spągnicami za pomocą mechanizmów lemniskatowych, przy czym jeden z nich ma cięgło w postaci hydraulicznego cylindra. Między stropnicą a spągnicami są rozparte hydrauliczne stojaki.
Sekcje między sobą są połączone za pomocą korekcyjnych cylindrów, hydraulicznych cylindrów służących do przesuwania obudowy oraz za pomocą hydraulicznych cylindrów, które łączą spągnicę jednej sekcji ze stropnicą drugiej sekcji.
157 273 3
Obudowa jest wyposażona w ukośne korytka, zamocowane do stropnicy, wewnątrz których są usytuowane drewniane kliny.
W trakcie urabiania wyrobiska ścianowego następuje naruszenie warstw stropowych, szczególnie w obszarze przecięcia się tego wyrobiska z chodnikiem. To zjawisko wpływa ujemnie na warunki pracy obudowy skrzyżowania, zwłaszcza obudowy znanej z opisu nr 112948. Wysuwna stropnica boczna traci oparcie i sprzężenie cierne między korpusami wyrównawczymi a łukami obudowy chodnikowej staje się niewystarczające do utrzymania obudowy w' żądanym położeniu. Oddziaływanie górotworu na obudowę powoduje wypychanie jej z położenia roboczego ku środkowi chodnika, przy zwiększającej się mimośrodowości obciążenia obudowy, które potęguje to niekorzystne zjawisko. Ponadto, obudowa ze względu na trwałe połączenie wsporników z belką dolną sekcji zewnętrznej może jednie pracować nachylona w stronę ściany i tylko pod stałym kątem, którego wielkość wyznacza pochylenie wsporników.
Ukształtowanie stropnic i spągnic obudowy znanej ze zgłoszenia nr W. 80 460 powoduje, że siły oddziaływujące na obudowę są przesunięte względem pionowej płaszczyzny symetrii sekcji. Ten niekorzystny rozkład sił, który wzrasta w miarę odchylania obudowy od pionu, wywołuje mimośrodowe obciążenie pogarszające jej stateczność. Niesymetryczne obciążenie wymaga stosowania elementów obudowy o znacznych przekrojach, co zwiększa jej ciężar.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie mimośrodowości obciążania obudowy, co pozwoli na jej pełne obciążenie w granicach wyznaczonych przez wytrzymałość elementów składowych.
Zgodnie z istotą wynalazku obudowa ma stropnicę od strony stropu i/lub spągnicę od strony spągu zakończoną występem symetrycznym względem pionowej płaszczyzny symetrii sekcji. Co najmniej jeden z występów jest utworzony z dwóch płaszczyzn przenikających się pod kątem rozwartym. Możliwa jest także postać wykonania, w której co najmniej jeden z występów jest ukształtowany w formie części powierzchni cylindrycznej. W kolejnej wersji wykonania, jeden z występów jest utworzony z dwóch płaszczyzn przenikających się pod kątem rozwartym, a drugi stanowi część powierzchni cylindrycznej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia obudowę w widoku z boku, fig. 2 - obudowę w przekroju poprzecznym z zaznaczonym chodnikiem o przekroju łukowym, fig. 3 - obudowę z fig. 2 odchyloną od pionu, fig. 4 -obudowę w przekroju poprzecznym odchyloną od pionu w chodniku o przekroju prostokątnym, fig. 5 - inną postać obudowy w przekroju poprzecznym z zaznaczonym chodnikiem o przekroju łukowym.
Obudowa składa się z dwóch sekcji A, B z których każda ma stropnicę 1 złożoną z belki głównej 2 oraz połączonych z nią za pomocą łączników 3 wychylnych stropnic 4. Końce belki głównej 2 stropnicy 1 są połączone za pomocą przegubów z belkami 5,6. Drugi koniec belki 5 jest połączony za pomocą cięgła 7 z przednią spągnicą 8, a belki 6 za pomocą cięgieł 9,10 mechanizmu lemniskatowego z tylną spągnicą 8. Spągnicę 8, są związane między sobą za pomocą prowadzącej belki 11. Belki 5,6 są podparte hydraulicznymi stojakami 12, osadzonymi w spągnicach 8. Między belkami 5, 6 a wychylnymi stropnicami 4 są usytuowane hydrauliczne cylindry 13. Obudowa jest usztywniona za pomocą hydraulicznego cylindra 14 zamocowanego jednym końcem do belki 6 a drugim do belki głównej 2 stropnicy 1. Ponadto obudowa jest wyposażona w' korekcyjne cylindry 15, z których jedne są usytuowane na wysokości stropnicy 1, a drugie na wysokości spągnic 7. Obudowa jest przesuwana za pomocą hydraulicznych cylindrów 16, której z jednej strony są zamocowane do spągnic 8, sekcji A. a z drugiej strony do spągnic 8, sekcji B.
Stropnica 1 od strony stropu oraz spągnicę 8, od strony spągu mają występ 17, symetryczny względem pionowej płaszczyzny symetrii sekcji A, B. Na fig. fig. 2, 3,4 pokazano występ 17 w postaci dwóch płaszczyzn przenikających się pod kątem rozwartym.
Po rozparciu obudowy, stropnica 1 przylega do segmentów obudowy chodnikowej wzdłuż krawędzi L powstałej z przecięcia się dwóch płaszczyzn tworzących występ 17. Gdy obudowa jest rozparta w pionowej płaszczyźnie symetrii chodnikowej, siły nacisku leżą w pionowej płaszczyźnie symetrii sekcji A, B. Natomiast przy odchyleniu obudowy od pionu siły te przecinają krawędź L. Z tych względów obudowa nie jest obciążona mimośrodowo.
Odchylenie obudowy od pionu może być dokonywane pod różnymi kątami, aż do osiągnięcia krańcowego położenia. W położeniu tym spągnicę 8, wspierają się jedną z powierzchni tworzących
157 273 występ 17 o spąg. Równocześnie stropnica 1 przylega do łuków obudowy chodnikowej wzdłuż krawędzi L oraz bocznej krawędzi K. Natomiast w chodniku o przekroju prostokątnym jak to pokazano na fig. 4, stropnica 1 przylega jedną z powierzchni tworzących występ 17.
Po przekroczeniu krańcowego położenia pojawia się mimośrodowe obciążenie, powodujące przewracanie obudowy.
W innym przykładzie wykonania pokazanym na fig. 5, stropnica 1 ma występ 17 ukształtowany w formie części powierzchni cylindrycznej, której promień krzywizny korzystnie odpowiada promieniowi krzywizny łukowej obudowy chodnikowej. Natomiast spągnice 8, mają występ 17 utworzony z dwóch płaszczyzn przecinających się pod kątem rozwartym.
Fig. 5
Fig3·
157 273
Fig. 2.
Figi
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obudowa skrzyżowania wyrobiska ścianowego z chodnikiem zawierająca dwie sekcje połączone między sobą i prowadzone względem siebie za pomocą co najmniej jednego hydraulicznego siłownika, a każda z sekcji zawiera stropnicę opartą o spągnicę za pośrednictwem hydraulicznego siłownika osadzonego na belce połączonej ze spągnicą cięgnem i podpartej stojakiem, znamienna tym, że ma występ (17) symetryczny względem pionowej płaszczyzny symetrii obudowy, który to występ (17) tworzy roboczą powierzchnię stropnicy (1) i spągnicy (8).
  2. 2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jeden z występów (17) jest utworzony z dwóch płaszczyzn przenikających się pod kątem rozwartym.
  3. 3. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jeden z występów (17) jest ukształtowany w formie części powierzchni cylindrycznej.
  4. 4. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że jeden z występów (17) jest utworzony z dwóch płaszczyzn przenikających się pod kątem rozwartym, a drugi stanowi część powierzchni cylindrycznej.
PL27016588A 1988-01-14 1988-01-14 Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL PL157273B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27016588A PL157273B1 (pl) 1988-01-14 1988-01-14 Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL
DE19893900640 DE3900640A1 (de) 1988-01-14 1989-01-11 Ausbau eines streckenbereiches an der kreuzungsstelle mit dem abbauraum
CN 89100183 CN1035542A (zh) 1988-01-14 1989-01-13 横跨长壁工作面的坑道掩护支架

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27016588A PL157273B1 (pl) 1988-01-14 1988-01-14 Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL270165A1 PL270165A1 (en) 1989-03-20
PL157273B1 true PL157273B1 (pl) 1992-05-29

Family

ID=20040183

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27016588A PL157273B1 (pl) 1988-01-14 1988-01-14 Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL157273B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL270165A1 (en) 1989-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK142774B (da) Forskydelig understoetning til brug ved udgravning af tunneler underjordiske gange eller lignende langstrakte bygvaerker
US3739586A (en) Self-advancing coal face support system
US4227833A (en) Mineral mining installation
PL186244B1 (pl) Hydrauliczna obudowa krocząca
PL157273B1 (pl) Zmechanizowana obudowa skrzyzowania wyrobiska scianowego z chodnikiem PL
US4186969A (en) Apparatus for controlling the position of a mining machine
US5178494A (en) Roof support for underground excavations such as coal mines
US4102140A (en) Self-advancing mine roof supports
PL175227B1 (pl) Obudowa górnicza
US3949562A (en) Apparatus for preventing cave-ins of excavations
CS268830B2 (en) Supporting structure of framing for application in high and medium dips
GB1576269A (en) Tunnel drive shield
SU857492A1 (ru) Секци механизированной крепи сопр жени
US4231685A (en) Roof support unit
PL163436B1 (pl) Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL
US3438209A (en) Roof support assembly of the type used on the longwall face of a coal seam
PL136135B1 (en) Roof support unit in particular for mining work in sloping deposits with use of thrown filling
RU2065968C1 (ru) Щитовая крепь
PL156421B1 (pl) Obudowa skrzyżowania chodnika z wyrobiskiem ścianowym
FI90906B (fi) Liikkuva louhoksentuentalaite
PL126385B1 (en) Lemniscate type roof support
PL172479B1 (pl) Obudowa górnicza zmechanizowana, zwlaszcza o duzej podpornosci PL PL PL
GB2044331A (en) Mine-roof Supports
SU817265A1 (ru) Концева секци механизированнойКРЕпи
PL191772B1 (pl) Górnicza obudowa zmechanizowana