PL156353B1 - Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym - Google Patents

Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym

Info

Publication number
PL156353B1
PL156353B1 PL27297688A PL27297688A PL156353B1 PL 156353 B1 PL156353 B1 PL 156353B1 PL 27297688 A PL27297688 A PL 27297688A PL 27297688 A PL27297688 A PL 27297688A PL 156353 B1 PL156353 B1 PL 156353B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reactor
confusor
liquid
raw material
organic
Prior art date
Application number
PL27297688A
Other languages
English (en)
Other versions
PL272976A1 (en
Inventor
Stanislaw Ciborowski
Stefan Szarlik
Anna Kur
Jerzy Wisniewski
Henryk Babinski
Jerzy Padowicz
Kazimierz Przybylo
Original Assignee
Inst Chemii Przemyslowej
Prosynchem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemyslowej, Prosynchem filed Critical Inst Chemii Przemyslowej
Priority to PL27297688A priority Critical patent/PL156353B1/pl
Publication of PL272976A1 publication Critical patent/PL272976A1/xx
Publication of PL156353B1 publication Critical patent/PL156353B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1. Reaktor wielosekcyjny poziomy do utlenia nia tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym, znamienny tym, że składa się z części reakcyjnej (2), do której doprowadzany jest surowiec do każdej jej sekcji osobno oraz z części (3), do której surowiec organiczny nie jest dostarczany i w której reakcja dobiega do końca z tym, że w każdej sekcji (6) części, do której doprowadzany jest surowiec organiczny, a które to sekcje oddzielone są jedna od drugiej przegrodą (4) znajduje się zwężający się ku dołowi konfuzor (9) zaopatrzony w dolnej swej części w mieszadło (8) wymuszające osiowo cyrkulację cieczy z góry do dołu oraz umieszczony poniżej dolnej krawędzi stożka przewód (11), korzystnie w postaci dyszy z wylotem skierowanym ku górze, doprowadzający surowiec organiczny, przy czym u górnej krawędzi konfuzora (9) usytuowane są dwa pionowe płaskowniki (10) występujące ponad lustro cieczy i zbierające tę ciecz od ściany reaktora kierując ją do górnego otworu konfuzora (9).

Description

Przedmiotem wynalazku jest wielosekcyjny, poziomy reaktor do utleniania kwasem azotowym tlenowych pochodnych cykloheksanu, takich jak: cykloheksanol, cykloheksanon lub mieszanina tych związków.
Katalityczne utlenianie tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym prowadzi się zwykle w celu otrzymania kwasu adyo mowego·, który jest głównym serowcem, do produkcji nylonu 66 j plastyfikatora PCW poliestóów i innychi. Według danych VAN ASSELT*a i VAN KREVELN’a /Chem. Eng. Sci.. Vol 18, 471 /1963/ utlenianie cykloheksanolu i cykloheksanonu przedstawia schemat na fig.3. Schemat wyjaśnia czynniki decydujące o pożądanym, czyli prowadzącym do kwasu adypinowego, przebiegu procesu. Tymi czynnikami są: odpowiednie stężenia kwasu azotowego oraz temperatura rlakcJi. Optymalne stężenie kwasu azotowego mieści się w granicach 45-6C%, a optymalna temperaturo w granicach 6°-90°C. Dla w:aści«ej konstrukcji reaktora istotne znaczenie maję dane na temat szybkości reakcji chemicznych w nim przebiegających.
Przemiany cykloheksanolu i cykloheksanonu w kwas adyponitrooowy są bardzo szybkie i towarzyszy im wydzielanie znacznych ilości cupła, natomiast reakcja kwasu adypionit fooowego do kwasu adypinowego przebiega wolniej i towarzyszy jej stosunkowo niewielki efekt cieplny.
Tak wiąc ze względu na występowania szybkich egzotermicznych reakcji zasadnicze znaczenie dle prawidCowego przebiegu procesu ma szybkie i równomierne rozprowadzenie surowca organicznego w roztworze kwasu azotowego celem uniknięcia miejscowych przegrzań oraz spadków stężenia tego kwasu. Spełnienie tego warunku utrudniają duże różnice gęstości i lepkości strumeni występujących w procesie. Prowldtową realizację procesu utrudniają dodatkowo znaczne ilości gazów, głównie tanków azotu powstajęcych w wyniku reakcji kwasu azotowego, które podczas intensywnego mieszania reagujących cieczy mogę wytworzyć pianę.
156 353
Celem ograniczenia udziału niekorzystnych reakcji ubocznych ważne jest wyeliminowanie zjawisk meszania wstecznego pośrednich produktów szybkich reakcci chemicznych ze świeżym surowcem. W tym celu przemysłowe procesy utleniania kwasem azotowym teenowych pochodnych cykloheksanu prowadzi się zwykle w dwu lub trójstppniowych kaskadach pionowych, cylindrycznych zbiornkków wyposażonych w mieszadła meh^niczna oraz wężownice chłodzące do odbioru ciepła reakcji.. Znane są również dwu lub wielosekcyjne poziome reaktory, wyposażone wewnątrz w chłodzone wodą wkłady rurowe. Do tych reaktorów surowiec organiczny jest wprowadzany za pomocą perf^cnowanych przewodów umieszczonych pod wkładami chłodzącymi /F.Hearfield. The Chemical Engineer Nr 361, 625 /1580/. Łączenie pojedyńczych reaktorów w baterie za pomocą rurocąągów przelewowych o dużych średnicach wymaga Jednak dużej powierzchni zabudowy i zużycia znacznych Hości drogich majerlałóo konstrukcyjnych i stwarza problem mieszanin cieczowogazowych /pienienie/. Koszt takiego układu reakcyjnego jest duży i wzrasta ze wzrostem liczby stopni kaskady. Wybór liczby stopni reakcj musi wiąc stanowić kom^ro^^s miądzy wielkością kosztów inwestycyjnych a wyrnaaaniami selektywności procesu.
Niekorzystny w przypadku reaktorów pionowych stosunek powierzchni lustra cieczy do objątości reaktora utrudnia oddzielenie powstających gazów od reagujących cieczy. Ograniczenie to w przypadku omawianego procesu jest bardzo istotne, gdyż przy niewystarczającym mieszaniu nastąpują liajscooa przegrzania i spadki stążenia kwasu azotowego, co w konsekNem^ sprzyja nasileniu niekorzystnych reskeci ubocznych powodując obniżenie wydajności kwasu adypinowego. Poziome reaktory składają sią z jednego naczynia zaopatrzonego w przegrody tworzące rodzaj labiryntu wydłużającego drogą cieczy, przez co ogranicza się zwrotne mieszanie cieczy, Osiąga sią wiąc efekt zbliżony w pewnym stopniu do baterii reaktorów, jednak poważną wadą takich reaktorów jest sposób odbioru ciepła za pomocą chłodzonych wodą wewonąrznych wkładów rurowych. Takie rozwiązanie praktycznie uniemUiwia wyko rzys tanie ciepła reakcj a naprążenia termiczne wystąpujtce w chłodzących wkładach rurowych oraz silnie korozyjne środowisko powodują awarie i konieczność cząstej wymiany tych elementów.
W innych rozwiązaniach konstrukcyjnych reaktorów utlenienia jenowych pochodnych cykloheksanu np. w rozwiązaniu według patentu nr 85 398 stosuje sią zewnętrzny odbiór ciepła w urządzeniach znajdujących sią poza reaktorem. Rozwiązanie takie łączy sią Jednak z koniecznością stosowania bardzo dużego obiegu kwasu azotowego aby mógł on pochłonąć ciepło reakcj przy nίewillklm wzroście temperatury w reaktorze. Duże natążenie przepływu kwasu azotowego stwarza problem wysokiego spiątrzenia cieczy nad przegrodami oddzielającymi poszczególne sekcje reaktora. Problem ten stosunkowo ławwo można rozwiązać w reaktorze o konstrukcj pionowej, jednak jak wykazano wyżej niekorzystny stosunek powierzchni lustra cieczy do pojemności roboczej takiego reaktora, stanowi powazną wadą tej konssrukkci. W klasycznych reaktorach l^abiLynnoowych, poziomych zbyt duże spiątrzenie kwasu grozi przep^Nem cieczy ponad przegrodami z pominląilθl poszczególnych sekcj reaktora. Zabezpieczenie przed tym zjawiskiem wiąże sią z koniecznością stosowania podwójnych a nawet potrójnych przegród poprzecznych, co w znacznym stopniu kunmlikuje konstrukcje i zwiąksza koszt wykonania reaktora. Niedogodności tych pozwala uniknąć konstrukcja według niniesszego wynalazku, w której udało się optymalnie rozwiązać zagadnienia szybkiego i dokładnego oymleszania surowca organicznego z dużym strumieniem obiegowego kwasu azotowego, eliminując miejscowe przegrzania i spadki stążinlj oraz ograniczając niebezpieczeństwo przedostania sią poza wyznaczone strefy substratów ąielrziΓiag^anych w odpowiednim stopniu. Przez odpowiednie ukierunkowanie strumieni udało sią także stworzyć dogodne warunki dla oddzielenia gazów od reagujących cieczy.
Reaktor według wynalazku składa sią z usytuowanej plsiolo cylnodrycznej obudowy, podzielonej wewnntrz na szereg sekcci, pojidyńisyll specialnii uksztal^wanymi przegrodami przelewowymi. Wnę^ze reaktora obejmuje cząść reakcyjną do której doprowadzany Jest surowiec organiczny i w której przebiegają szybkie reakcje chemiczne oraz cząść uspakaJaJąca. W tej drugiej cząści przebiegają do końca powolne reakcje kwasu jdyponltrolowegl do kwasu adypinowego i nastą^je oddzielenie reszty zawieszonych w cieczy gazów poreakcyjnych. W każdej sekcj cząści
156 353 reakcyjnej znajduje się mieszadło mechaniczne, najkorzystniej śmcłowe, umieszczone w stożkowym konfuzorze, w celu wywołania intensywnego przepływu cieczy z góry w dół. Pod dolnę krawędzię konfuzora jest umieszczone doprowadzenie surowca organicznego, korzystnie w postaci dyszy. Taka konfiguracja elementów powoduje, ze szybkie wysoce egzotermiczne reakcje przebiegają w strefie ineenswmego mieszania dużego strumienia obiegowego kwasu azotowego /wymuszony przez mieszadło z konfuzorern obieg wewnntrzny/ z sui^i^wt^f^m organicznym, którego strumień może być regulowany. Strefa reakcji znajduje się poniżej i na zewnątrz konfuzora. iwyzie^jące się gazy, dzięki korzysmemu kształtowi przestrzeni zawartej pomiędzy ścianami zbiornika i konfuzorem w sposób naturalny oddzielają się od cieczy, a ta część kwasu która wraca do konfuzora nie zawiera już gazu, nie występuje więc niebezpieczeństwo powstania piany.
Przegrody oddzielające sekcje części reakcyjnej- sę specjalnie ukształtowane w celu spełnienia dwóch funkcji: część dolna przagrocy w formie płaskiej pionowej ściany eliminuje mieszanie wsteczne pomiędzy poszczególnymi sekcjami, ponad górnę krawędzię tej części przegrody ciecz reakcyjna przelewa się do następnej sekeci. Aby zapobiec przepływowi cieczy z pomilięctβm strefy reakcJi, część przegrody powyżej krawędzi przelewowej Jest ukształtowana w postaci dwóch pionowych płaskowników odgiętych od płaszczyzny przegrody, które przylegając stycznie do górnej krawędzi konfuzora kierują przelewającę się ciecz wprost do górnego otworu konfuzora. W przeciwieństwie do części reakcyjnej, część uspokajająca nie zawiera elementów mieszających, a przegrody w tej części maję formę płaskich, pionowych segmentów ściany, ukształtowanyca w taki sposób, aby zapewnić spokojny przepływ cieczy i gazów. Przegrody te tworzę labirynt, dzięki czemu uzyskuje się przepływ cieczy zbliżony do dokowego, co sprzyja doprowadzeniu do końca pozostałych ΓtakcJi chemicznych występujących w procesie. Znacznie mniejsza burzlówość przepływu w tej części reaktora zapewnia pełne oddzielenie gazów powstających podczas reskeci od strumienia cieczy.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na któyym na figurze 1 pokazano reaktor w przekroju piolowymm-o0łuznie, a na figurze 2 ten sam reaktor w przekroju poziomym.
Reaktor składa się z cjlnndjJZznego korpusu 1 obejmujęcego część reakcyjnę 2 oraz część uspokajającą 3. Wnętrze reaktora za pomocę przegród 4 i 5 Jest podzielone na szereg sekeci. Sekcje tworzęce część reakcyjnę sę wyposażone w mieszadła mechaniczne umieszczone w stożkowych kon^zonach 9. Sekcje 6 sę oddzielone przegrodami 4 zakończonymi u góry pionowymi płaskownikami 10, kierującymi ciecz do konfuzora następnej sekcJi. Surowiec organiczny jest doprowadzany przewodami zakończonymi dyszami 11. Kwas azotowy wprowadzany króćcem 12 przepływa kolejno przez sekcje 6 części 2, a następnie niosęc produkty organiczne przepływa do części uspakajajęcej 3.
W części 3 znajdują się przegrody segmentowe 5, rozmieszczone w sposób urnooliwiajęcy swobodny przepływ gazów i cieczy. Przegrody 5 dzielą część 3 na szereg sokcji 7, tworzęc rodzaj labiryntu wydłużającego drogę przepływu cieczy. Gazy wytworzone w wyniku rtakcJi opuszczaję reaktor króćcem 13. a kwas azotowy w którym rozpuszczone sę organiczne produkty reakcJi, kwas adypinowy i inne kwasy dwukarboksylowe oraz pozostałe produkty Jak odprowadzany z reaktora przez króciec odpływowy 14.
156 353 r ^^0ΗΝ02 ζ^ΗΝΟρ HΟ^™™”/ 'N° 'Ζχ/λΑο/ζΟΛΛΛ/ αλμ 2 cykioheksanol cykloheksanon
HNOwys
NO temp.
małe stęi.HNOj oh niska temp. ’ kwasy bursztynowy glutanowy t inne kwasy dwu karboksylowe
Fig. 3
Fig. 2
156 353
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Reaktor wielosekcyjny poziomy dt utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym, znamienny tym, ze składa się z części reakcyjnej /2/ do której doprowadzany jest surowiec do każdej jej sekcji osobno oraz z części /3/ do której surowiec organiczny nie jest dostarczany i w której reakcja dobiega do końca z tym, że w każdej sekcji /6/ części do której doprowadzany jest surowiec organiczny, a które to sekcje oddzielone sę jedna od drugiej przegrodę /4/ znajduje się zwężajęcy się ku dołowi konfuzor /9/ zaopatrzony w dolnej swe;) części w mieszadło /8/ wymussajęce osl^t^wo cyrkulację cieczy z góry do dołu oraz umieszczony poniżej dolnej krawędzi stożka przewód /11/, korzystnie w postaci dyszy z wylotem skierowanym ku górze, doprowadzający surowiec organiczny, przy czym u górnej krawędzi konfuzora /9/ usytuowane sę dwa pionowe płaskowniki /10/ występujące ponad lustro cieczy i zbierające tę ciecz od ściany reaktora kierując Ję do górnego otworu konfuzora /9/.
  2. 2. Reaktor według zastrz.l, znamienny tym, ze stosunek powierzchni Przekroju sek^i w części /2/ do powierzchni górnego przekroju konfuzora /9/ wynosi od 3 do 12.
  3. 3. Reaktor według zastrz.l albo 2, znamienny tym, że część /3/ do której nie jest doprowadzany surowiec organiczny podzielona jest przegrodami /5/ prostopadłymi do osi reaktora, przy czym co druga przegroda dochodzi do dna reaktora, a co druga pozostawia wolną przestrzeń między jej dolną krawędzię a dnem reaktora, wychodząc równocześnie swę górną krawędzię ponad poziom cieczy.
PL27297688A 1988-06-08 1988-06-08 Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym PL156353B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27297688A PL156353B1 (pl) 1988-06-08 1988-06-08 Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27297688A PL156353B1 (pl) 1988-06-08 1988-06-08 Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL272976A1 PL272976A1 (en) 1989-12-11
PL156353B1 true PL156353B1 (pl) 1992-02-28

Family

ID=20042608

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27297688A PL156353B1 (pl) 1988-06-08 1988-06-08 Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL156353B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL272976A1 (en) 1989-12-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6838061B1 (en) Reactor for carrying out gas-liquid, liquid, liquid-liquid or gas-liquid-solid chemical reactions
JP4744690B2 (ja) 水素及び酸素から直接過酸化水素水溶液を製造する方法及びその実施装置
JP5015447B2 (ja) シアノヒドリンに関連する化学反応のための改善された方法
CS217968B2 (en) Reactor for oxydation of the alkylaromate in the liquid phase under utilization of tha gs containing the oxygen
US11628415B2 (en) Built-in micro interfacial enhanced reaction system and process for PTA production with PX
WO2006083250A1 (en) Continuous segmented plug flow reactor
JP2006055847A (ja) 気液反応を行うための撹拌装置及び方法
JP2002502310A (ja) 燐窒素肥料の製造で固体顆粒を液体中に混合・溶解する装置
EP2797882A1 (en) A process for synthesis of urea and a related arrangement for a reaction section of a urea plant
CN117582925A (zh) 管式反应器
TR201802949T4 (tr) Yandan sürgülü bir sekonder reaktöre sahip oksidasyon sistemi.
US5277878A (en) Reactor for heterogeneous-phase reactions
PL156353B1 (pl) Reaktor wielosekcyjny poziomy do utleniania tlenowych pochodnych cykloheksanu kwasem azotowym
EA014143B1 (ru) Реактор и способ осуществления реакции по меньшей мере двух газов в присутствии жидкой фазы
US5387349A (en) Liquid phase reaction process
CN213493584U (zh) Px生产pta的外置微界面机组强化反应系统
EP1354866B1 (en) Process for producing alkanedicarboxylic acid
CN112654422B (zh) 鼓泡壳管式设备
US5470564A (en) Method for producing caro's acid
JPH08231465A (ja) 高純度テレフタル酸の製造方法
CN111569799B (zh) Px生产pta的外置微界面机组强化反应系统及工艺
PL152429B1 (en) Method of and apparatus for oxydation of hydrocarbons
RU196107U1 (ru) Реактор получения гидроксиламинсульфата
CN110681334B (zh) 连续化气液反应装置及含有其的连续化气液反应系统
RU166697U1 (ru) Устройство для получения высокооктановых компонентов моторных топлив в присутствии фтористого водорода, предоставляющее возможность работы с высокой скоростью потока реагентов