PL153480B1 - Herbicide - Google Patents

Herbicide

Info

Publication number
PL153480B1
PL153480B1 PL1989277153A PL27715389A PL153480B1 PL 153480 B1 PL153480 B1 PL 153480B1 PL 1989277153 A PL1989277153 A PL 1989277153A PL 27715389 A PL27715389 A PL 27715389A PL 153480 B1 PL153480 B1 PL 153480B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
combination
methyl
bifenox
metsulfuron
optionally substituted
Prior art date
Application number
PL1989277153A
Other languages
English (en)
Other versions
PL277153A1 (en
Original Assignee
Rhone Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone Poulenc Agrochimie
Publication of PL277153A1 publication Critical patent/PL277153A1/xx
Publication of PL153480B1 publication Critical patent/PL153480B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N47/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
    • A01N47/08Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
    • A01N47/28Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N<
    • A01N47/36Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N< containing the group >N—CO—N< directly attached to at least one heterocyclic ring; Thio analogues thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 153 480 POLSKA
URZĄD
PATENTOWY
RP
Patent dodatkowy do patentu nr Zgłoszono: 89 01 11 (P. 277153)
Pierwszeństwo: 88 01 12 Francja
Zgłoszenie ogłoszono: 89 09 18
Opis patentowy opublikowano: 1991 1129
Int. Cl.5 A01N 37/48 A01N 47/36 czYTEinn
OGÓLNA
Twórca wynalazku-Uprawniony z patentu: Rhóne-Poulenc Agrochimie, Lyon (Francja)
Środek chwastobójczy
Przedmiotem wynalazku jest środek chwastobójczy synergiczny zawierający kombinację 5-(2,4-dichlorofenoksy)-2-nitrobenzoesanu metylu, zwanego potocznie bifenoksem i sulfonamidu, stosowany do zwalczania szkodliwych chwastów na etapie przed wzejściem roślin, zwłaszcza na polach upraw zbożowych.
Znanych jest wiele sulfonamidów o działaniu chwastobójczym, w szczególności z patentów Stanów Zjednoczonych Ameryki nr, nr 4127 405 i 4 370 480. Niektóre z tych związków wykazują selektywne działanie chwastobójcze w stosunku do zbóż.
Bifenoks jest ponadto opisany w Pesticide Manuał, wyd. 8 i w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 3652645. Ten środek chwastobójczy jest znany w szczególności do zwalczania chwastów w zbożach.
Europejskie zgłoszenie patentowe nr EP-A-O 124295 również wzmiankuje wśród wielu możliwości o kombinacji bifenoksu i niektórych sulfonamidów o działaniu chwastobójczym. Jednakże ujawnienie jest ogólne i nie opisuje zadziwiającego efektu chwastobójczego otrzymanego przez selekcję z jednej strony bifenoksu i z drugiej strony szczególnego sulfonamidu, jak zostanie to dalej opisane.
Wynalazek proponuje nową kombinację, która wynika z ograniczonego wyboru dokonanego wśród potencjalnie nieskończonej liczby możliwości, i która dostarcza zasadniczych korzyści, jak zostanie opisane poniżej.
Środek według wynalazku zawiera kombinację (a) sulfonamidu 2-[3-(4-metoksy-6-metylol,3,5-triazyn-2-ylo)ureidosulfonylo]benzoesan metylu o wzorze przedstawionym na rysunku oraz (b) wyżej wymienionego bifenoksu, w stosunku wagowym a:b wynoszącym 0,005:0,7, korzystnie 0,008:0,08.
Związek o wzorze przedstawionym na rysunku potocznie jest znany jako metsulfuron metylu i opisany w Pesticide Manuał, wyd. 8 i w europejskim zgłoszeniu patentowym nr EP-A-O 007 687.
Stwierdzenie, że wzmiankowana wyżej kombinacja z jednej strony umożliwia rozszerzenie zakresu aktywności dwóch środków chwastobójczych wziętych oddzielnie i z drugiej strony wyka2 153 480 zuje o wiele silniejsze działanie chwastobójcze niż można było oczekiwać było absolutnie nieoczekiwane i zupełnie zaskakujące.
W szczególności ma to miejsce dla następujących chwastów: trawy - Alopecurus myosuroides lub wyczyniec; dwuliścienne - Sinapis alba lub gorczyca biała Galium aparine lub przytulia czepna.
Tak więc kombinacja wykazuje wyjątkowy stopień synergizmu, jak zostało zdefiniowane przez PML Tammes, Netherlands Journal of Plant Pathology, 70 (1964) str. 7380, w artykule zatytułowanym “Isoboles, une representation graphiąue de synergie dans les pesticides lub jak zostało zdefiniowane przez L.E. Limpel, P.H. Schuldt i D. Lamont, 1962, Proc. NEWCC 16:48-53 z zastosowaniem wzoru:
E = X+Y-___
100 w którym E oznacza spodziewane procentowe hamowanie wzrostu przez mieszaninę dwóch środków chwastobójczych w określonych dawkach, X oznacza obserwowane procentowe hamowanie wzrostu przez środek chwastobójczy A w określonej dawce i Y oznacza obserwowane procentowe hamowanie wzrostu przez środek chwatobójczy B w określonej dawce.
Gdy obserwowane procentowe hamowanie wzrostu dla kombinacji jest większe niż E wówczas występuje synergizm.
Synergizm umożliwia znaczne zmniejszenie wymaganej zwykle dawki, które prowadzi do kilku korzyści np: mniej resztkowych produktów w glebie, zmniejszenie kosztów i podobne.
Praktycznie kombinacja stosowana w środku według wynalazku rzadko jest stosowana sama, najczęściej tworzy część środka chwastobójczego. Te środki, które są stosowane jako środki chwastobójcze zawierają jako substancję czynną kombinację opisaną powyżej zmieszaną z dopuszczalnymi w rolnictwie stałymi nośnikami powierzchniowo czynnymi, które są również dopuszczalne w rolnictwie. W szczególności stosowane są zwykłe obojętne nośniki i zwykłe środki powierzchniowo czynne. Takie kompozycje wchodzą w zakres wynalazku.
Takie kompozycje mogą również zawierać inne składniki takie jak na przykład koloidy ochronne, spoiwa, środki zagęszczające, środki tiksotropowe, środki zwiększające przenikanie, stabilizatory, środki maskujące jony i podobne. Bardziej ogólnie kombinacja stosowana w środku według wynalazku może być połączona ze wszystkimi stałymi dodatkami odpowiadającymi zwykłym procedurom sporządzania preparatów.
Dawka kombinacji stosowana w środku według wynalazku może zmieniać się w szerokich granicach, zwłaszcza w zależności od rodzaju chwastów i stopnia zakażenia upraw tymi chwastami.
Ogólnie mówiąc środek według wynalazku zawiera w przybliżeniu od 0,05 do 95% wagowych określonej wyżej kombinacji.
Określenie „nośnik odnosi się do naturalnej lub syntetycznej substancji organicznej lub nieorganicznej, z którą kombinacja jest połączona w celu ułatwienia jej stosowania na rośliny, nasiona lub glebę. Nośnik jest zwykle obojętny i musi być dopuszczalny w rolnictwie, a zwłaszcza dopuszczalny dla traktowanych roślin. Nośnik jest stały (gliny, naturalne lub syntetyczne krzemiany, krzemionka, żywice, woski, stałe nawozy sztuczne i podobne).
Środek powierzchniowo czynny może być środkiem emulgującym, dyspergującym lub zwilżającym jonowym lub niejonowym lub może stanowić mieszaninę takich środków powierzchniowo czynnych. Jako takie środki powierzchniowo czynne można wymienić na przykład sole polikwasów akrylowych, sole kwasów bgnosulfonowych, sole kwasu fenolosulfonowego lub naftalenosulfonowego, produkty polikondensacji tlenku etylenu z alkoholami tłuszczowymi, kwasami tłuszczowymi lub aminami tłuszczowymi, podstawione fenole, zwłaszcza alkilofenole lub arylofenole, sole estrów kwasów sulfobursztynowych, pochodne tauryny, zwłaszcza taurynian alkilu, estry fosforowe produktów kondensacji alkoholi lub fenoli z tlenkiem etylenu, estry kwasów tłuszczowych i polioli i pochodne powyższych związków zawierające grupy siarczanowe, sulfonianowe i fosforanowe. Obecność co najmniej jednego związku powierzchniowo czynnego jest zwykle
153 480 3 potrzebna, gdy co najmniej jeden z dwóch związków kombinacji i/lub obojętny nośnik są nierozpuszczalne w wodzie i gdy nośnikiem przy stosowaniu jest woda.
Jako stałe kompozycje można wymienić proszki do opylania o zawartości kombinacji w zakresie do 100% i granulaty, w szczególności otrzymane przez wytłaczanie, prasowanie, impregnację granulowanego nośnika lub granulowanie proszku (zawartość kombinacji w tych granulatach wynosi od 0,5 do 80% dla tych ostatnich przypadków).
Proszki zwilżalne lub proszki do opryskiwania są zwykle tak wytwarzane, aby zawierały 20 do 95% kombinacji i zwykle zawierają poza stałym nośnikiem od 0 do 5% środka zwilżającego, od 3 do 10% środka dyspergującego i w razie potrzeby od 0 do 10% jednego lub więcej stabilizatorów i/lub innych dodatków takich jak środki ułatwiające przenikanie, środki adhezyjne, środki przeciw zbrylaniu, środki barwiące i podobne.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania, które nie ograniczają jego zakresu. W przykładach I-VI podano różne środki w postaci proszków zwilżalnych. Procenty w przykładach oznaczają procenty wagowe.
Przykład I.
metsulfuron metylu 2%
bifenoks 48%
lignosulfonian wapnia (deflokulant) 5%
izopropylonaftalenosulfonian
(anionowy środek zwilżający) 1%
krzemionka przeciw zbrylaniu 5%
kaolin (napełniacz) 39%
Przykład II.
metsulfuron metylu 4%
bifenoks 76%
alkilonaftalenosulfonian sodu 2%
lignosulfonian sodu 2%
krzemionka przeciw zbrylaniu 3%
kaolin 13%
Przykład III.
metsulfuron metylu 2%
bifenoks 48%
alkilonaftalenosulfonian sodu 2%
metyloceluloza o niskiej lepkości 2%
ziemia okrzemkowa 46%
Przykład IV.
metsulfuron metylu 20%
bifenoks 380%
lignosulfonian sodu 50%
dibutylonaftalenosulfonian sodu 10%
krzemionka 540%
Przykład V.
metsulfuron metylu 11%
bifenoks 239%
izooktylofenoksypolioksyetylenoetanol 25%
mieszanina równych części wagowych kredy
i hydroksyetylocelulozy 17%
glinokrzemian sodu 543%
ziemia okrzemkowa 165%
153 480
Przykład VI.
metsulfuron metylu 4%
bifenoks 96%
mieszanina soli sodowych siarczanów
nasyconych kwasów tłuszczowych 30%
produkt kondensacji kwasu naftalenosul-
fonowego i formaldehydu 50%
koalin 820%
W celu otrzymania tych proszków do opryskiwania lub proszków zwilżalnych substancje aktywne miesza się dokładnie w odpowiednich mieszalnikach z dodatkowymi substancjami lub jeden lub dwa związki kombinacji substancji aktywnych impregnuje się na porowatym nośniku i otrzymany materiał miele się w młynie lub innym odpowiednim urządzeniu do rozdrabniania. W ten sposób otrzymuje się proszki do opryskiwania, których zwilżalność i zdolność do utrzymywania w zawiesinie są korzystne. Mogą one być zawieszone w wodzie w dowolnym żądanym stężeniu.
Suche środki płynne stanowią granulki, które są łatwo dyspergowane w wodzie i mają skład zasadniczo podobny do proszków zwilżalnych. Mogą być wytwarzane przez granulowanie preparatu opisanego dla proszków zwilżalnych albo metodą mokrą doprowadzając do kontaktu subtelnie rozdrobnionej kombinacji z obojętnym napełniaczem i małą ilością wody na przykład 1 do 20% lub małą ilością wodnego roztworu środka dyspergującego lub wiążącego, a następnie susząc i przesiewając; lub metodą suchą przez prasowanie, a następnie rozdrabnianie i przesiewanie.
Przykład VII. Koncentrat zawiesinowy
metsulfuron metylu 40%
bifenoks 760%
alkilonaftalenosulfonian sodu 20%
metylenobis (naftalenosulfonian) sodu 80%
kaolin 100%
Zamiast proszków zwilżalnych mogą być wytwarzane pasty. Warunki i sposoby wytwarzania i stosowania tych past są podobne do tych dla proszków zwilżalnych lub proszków do opryskiwania. Granulaty przeznaczone do nanoszenia na glebę zwykle wytwarza się tak, aby miały wielkość od 0,1 do 2 mm i mogą one być wytwarzane przez aglomerację lub impregnację. Korzystnie granulaty zawierają 1 do 95% kombinacji i 0 do 50% dodatków takich jak stabilizatory, modyfikatory powolnego uwalniania, spoiwa i rozpuszczalniki.
Przykład VIII. Granulat.
metsulfuron metylu 2%
bifenoks 48%
glikol propylenowy 25%
zawiesina oleju lnianego 50%
glina o wielkości cząstek 0,3 do 0,8 mm 910%
Kombinacje w postaci kompozycji opisanych powyżej są przeznaczone do chwastobójczego traktowania chwastów przed wzejściem. Użycie powyższego połączenia zapewnia trwałąaktywność.
Dogodne jest stosowanie produktów przeznaczonych bezpośrednio do użycia zawierających kombinację substancji aktywnych w postaci kompozycji. Możliwe jest również stosowanie produktów wytworzonych bezpośrednio przed użyciem przez zmieszanie substancji aktywnych lub kompozycji zawierających każdą substancję aktywną w czasie ich stosowania.
Określenie „stosowanie przed wzejściem odnosi się do stosowania środka do gleby, w której znajdują się nasiona lub sadzonki chwastów przed wzejściem chwastów ponad powierzchnię gleby. Określenie „trwała aktywność oznacza aktywność chwastobójczą wywołaną przez stosowanie środka chwastobójczego na glebę, w której nasiona lub sadzonki chwastów są obecne, przed wzejściem chwastów ponad powierzchnię gleby, powodując zwalczanie sadzonek obecnych w czasie stosowania lub sadzonek, które wzejdą po stosowaniu z nasion obecnych w glebie.
153 480
Chwasty, które mogą być zwalczane w ten sposób obejmują: Amaranthus retroflexus, Anagallis arvensis, Anthemis arvensis, Anthemis cotula, Atriplex patula, Brassica nigra, Capsella bursapastoris, Chenopodium album, Galeopsis tetrahit, Galium aparine, Lamium amplexicaule, Lamium purpureum, Matricaria inodora, Myosotis arvensis, Papaver rhoeas, Plantago lanceolata, Polygonum spp. (na przykład Polygonum aviculare, Polygonum convolvulus i Polygonum persicaria), Rapbanus raphanistrum, Senecio vulgaris, Silene alba, Sinapsis arvensis, Solanum nigrum, Stellaria media, Thlaspi aryense, Urtica urens, Veronica hederifolia, Veronica persica, Viola arvensis i Alopecurus myosuroides.
Wynalazek w skutecznej dawce stosuje się do sposobu zwalczania chwastów w etapie przed wzejściem, zwłaszcza w miejscu upraw zbożowych takich jak na przykład pszenica, jęczmień, owies lub żyto, w postaci substancji aktywnych lub kompozycji zdefiniowanych powyżej. Kombinacje lub kompozycje opisane powyżej korzystnie stosuje się na bazie 5 do 70 g/ha sulfonamidu o przedstawionym wzorze i 100 do 1000 g/ha bifenoksu i szczególnie korzystnie na bazie 6 do 20 g/ha sulfonamidu i 250 do 750 g/ha bifenoksu.
Przykład IX. Próba wykazująca biologiczny efekt synergiczny kombinacji metsulfuronu metylu i bifenoksu na Sinapis alba (biała gorczyca).
Nasiona Sinapis alba wysiano w doniczkach 7 X 7 X 8 cm napełnionych lekką ziemią rolniczą. Następnie nasiona przykryto warstwą ziemi o grubości w przybliżeniu 3 mm.
Doniczki traktowano przez opryskiwanie ilością odpowiadającą stosowanej dawce objętościowo 5001/ha, zawierającą kombinację o żądanym stężeniu. Mieszaninę do opryskiwania otrzymano przez zmieszanie wody, stężonej zawiesiny zawierającej 480g/1 bifenoksu (MODOWN 4 F) i nadającego się do dyspergowania granulowanego preparatu zawierającego 20% metsulfuronu metylu (ALLIE).
Następnie przeprowadzono traktowanie zawiesiną nasion pokrytych ziemią. Określenie „zawiesina stosuje się do oznaczania kompozycji rozcieńczonych wodą takich jak stosowano na rośliny lub na glebę.
Stosuje się różne stężenia substancji aktywnych w cieczy opryskującej odpowiadające różnym dawkom stosowanej substancji aktywnej.
Traktowane doniczki umieszczono następnie w zbiorniku przeznaczonym do odbierania wody nawadniającej przez nawadnianie podglebia i utrzymywano w temperaturze pokojowej przez 24 godziny przy wilgotności względnej 70%.
W 24 godziny po traktowaniu policzono żyjące rośliny w doniczkach traktowanych cieczą przez opryskanie, która zawierała badaną kombinację i żyjące rośliny w doniczce kontrolnej traktowanej w tych samych warunkach cieczą nie zawierającą substancji aktywnych. Procentowość 100% wskazuje, że nastąpiła całkowita destrukcja badanych gatunków roślin, a procentowość 0% wskazuje, że liczba żyjących roślin w traktowanej doniczce jest identyczna z liczbą żyjących roślin w doniczce kontrolnej.
Sinapis alba
0g 250 g 500g 1000 g bifenoksu
0g 0 0 0
8g 60 80 85 60
16g 70 80 90 90
31g 80 95 85 90
metsulfuron metylu
Przykład X. Próba wykazująca biologiczny efekt synergiczny kombinacji metsulfuronu metylu i bifenoksu na Galium aparine.
Próbę przeprowadzono w sposób opisany w przykładzie IX, wysiewając nasiona Galium aparine (przytulia czepna).
Wyniki występujące w tabeli jasno wskazują, doskonały i nieoczekiwny stopień synergizmu otrzymany dla kombinacji według wynalazku.
153 480
Galium aparine
0g 250 g 500 g lOOOg bifenoksu
0g 0 0 0
8g 0 0 20 30
16g 0 0 30 80
31g 10 10 60 80
metsulfuron metylu
Przykład XI. Próba wykazująca biologiczny efekt synergiczny kombinacji metsulfuronu metylu i bifenoksu na Alopecurus myosuroides.
Próbę przeprowadzono postępując w sposób opisany w przykładzie IX, wysiewając nasiona Alopecurus myosuroides (wyczyniec).
Wyniki występujące w tabeli jasno wskazują, doskonały i nieoczekiwany stopień synergizmu otrzymany dla kombinacji według wynalazku.
Alopecurus myosuroides (wyczyniec)
0g 250 g 500 g 1000 g bifenoksu
0g 0 0 20
16g 30 20 30 70
31 g 50 50 60 80
62 g 60 60 70 90
metsulfuron metylu

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Środek chwastobójczy o działaniu synergicznym, zawierający kombinację (a) sulfonamidu i (b) 5-(2,4-dichIorofenoksy)-2-nitrobenzoesanu metylu, znamienny tym, że jako (a) sulfonamid zawiera 2-[3-(4-metoksy-6-metylo-l,3,5-triazyn-2-ylo)-ureidosulfonylo]benzoesan metylu, o wzorze przedstawionym na rysunku, przy czym stosunek wagowy składów a:b wynosi 0,005:0,7, korzystnie 0,008:0,08.
    CH
    N_^ hn-oc-nh\0/n
    ΝΛ
    OCH
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL1989277153A 1988-01-12 1989-01-11 Herbicide PL153480B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8800390A FR2625647B1 (fr) 1988-01-12 1988-01-12 Association herbicide synergique a base de bifenox et de sulfonamides

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL277153A1 PL277153A1 (en) 1989-09-18
PL153480B1 true PL153480B1 (en) 1991-04-30

Family

ID=9362315

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1989277153A PL153480B1 (en) 1988-01-12 1989-01-11 Herbicide

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0324302B1 (pl)
JP (1) JPH01213204A (pl)
AT (1) ATE72925T1 (pl)
DD (1) DD278267A5 (pl)
DE (1) DE3868913D1 (pl)
DK (1) DK11189A (pl)
FR (1) FR2625647B1 (pl)
GR (1) GR3003963T3 (pl)
HU (1) HU203449B (pl)
PL (1) PL153480B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK0480306T3 (da) * 1990-10-08 1996-01-02 Hoechst Schering Agrevo Gmbh Synergistiske herbicide midler
RO117587B1 (ro) * 1991-07-12 2002-05-30 Hoechst Ag Compozitie erbicida, procedeu de obtinere a acesteia si metoda pentru controlul plantelor nedorite
EP0970611A3 (en) * 1994-12-22 2000-04-12 Monsanto Company Herbicidal compositions

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2016859B3 (es) * 1986-03-07 1990-12-01 Ciba-Geigy Ag Remedio sinergetico y procedimiento para la lucha selectiva contra las malas hierbas en los cereales.

Also Published As

Publication number Publication date
PL277153A1 (en) 1989-09-18
FR2625647A1 (fr) 1989-07-13
JPH01213204A (ja) 1989-08-28
ATE72925T1 (de) 1992-03-15
HU203449B (en) 1991-08-28
HUT49984A (en) 1989-12-28
DK11189D0 (da) 1989-01-11
GR3003963T3 (pl) 1993-03-16
EP0324302B1 (fr) 1992-03-04
FR2625647B1 (fr) 1990-05-18
DD278267A5 (de) 1990-05-02
DK11189A (da) 1989-07-13
EP0324302A1 (fr) 1989-07-19
DE3868913D1 (de) 1992-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100427960B1 (ko) 상승 작용성 제초제 혼합물
KR101525558B1 (ko) 벼농사에 사용되는 벤조일사이클로헥산디온 그룹의 상승적 작물 내성 제초제 배합물
US6090750A (en) Herbicidal combinations
CN105165869B (zh) 增效除草组合物
KR20000011487A (ko) 신규한제초제조성물
BG110457A (bg) Синергични хербицидни смеси
AU642986B2 (en) Herbicide combination containing aclonifen and at least one substituted urea
AU641500B2 (en) Herbicidal combination comprising 2-chloro-6-nitro-3- phenoxyaniline and at least one herbicide selected from amongst bromoxynil or ioxynil or one of their derivatives
PL153480B1 (en) Herbicide
KR920003208B1 (ko) 이식된 벼 또는 물에 파종되어 자라는 벼에 있어서 선택적으로 잡초를 방제할 수 있는 조성물
CA1329994C (en) Synergistic composition and method for the selective control of weeds
EP0275556B1 (en) Herbicidal composition
EP0264736B1 (en) Herbicidal composition
EP0275555B1 (en) Herbicidal composition
SK33694A3 (en) Synergistic herbicidal composition and the method of weed destruction
JPH0253702A (ja) ビフェノックスとイミダゾリニル基含有安息香酸とをベースとする相乗作用を有する除草性組成物
CS241043B2 (en) Synergetic herbicide
PL116210B1 (en) Herbicide