PL103602B1 - Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych - Google Patents

Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych Download PDF

Info

Publication number
PL103602B1
PL103602B1 PL17790275A PL17790275A PL103602B1 PL 103602 B1 PL103602 B1 PL 103602B1 PL 17790275 A PL17790275 A PL 17790275A PL 17790275 A PL17790275 A PL 17790275A PL 103602 B1 PL103602 B1 PL 103602B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
molding boxes
models
castings
arms
casting molds
Prior art date
Application number
PL17790275A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL17790275A priority Critical patent/PL103602B1/pl
Publication of PL103602B1 publication Critical patent/PL103602B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewów lub modeli, zwlaszcza wlewnic hutniczych, ze skrzynkowych form odlewniczych, to jest takich odlewów lub modeli, których ksztalt geometryczny pozwala na przesuniecie pionowe modelu lub odlewu wzgledem skrzyni formierskiej. Taki ksztalt geometryczny ma wiekszosc wlewnic hutniczych posiadajacych zbieznosc ku górze. Urzadzenie przeznaczone jest do wspólpracy z dzwignica.
Znane urzadzenia do przenoszenia materialów, które stosowane sa równiez do przenoszenia skrzyn formierskich posiadaja rame nosna, zaopatrzona w lapy lub haki o stalym rozstawie. Znane sa równiez urzadzenia do przenoszenia materialów o zmiennym rozstawie lap, przy czym zmiana rozstawu lap nastepuje za pomoca mechanizmów srubowych, napedzanych silnikami elektrycznymi lub napedzanych recznie. Znany jest takze z polskiego opisu patentowego nr 74576 podnosnik pneumatyczny, zwlaszcza do skrzynek formierskich, skladajacy sie z silownika pneumatycznego z przytwierdzona do niego pólka z belka nosna i dwóch zawiesi zaopatrzonych w tuleje, umieszczone przesuwnie na belce nosnej. Tuleje te polaczone sa ciegnami za pomoca sworzni z tarcza, osadzona obrotowo na czopie pólki. Obsluga tego podnosnika w czesci dotyczacej rozstawu ramion odbywa sie recznie przy uzyciu szczeki przytwierdzonej do obrotowej tarczy.
Znane jest równiez z polskiego opisu patentowego nr 77199 urzadzenie do wypychania form z bezzeberkowych skrzynek formierskich, posiadajace stempel wypychajacy, wspólpracujacy z ruchomymi ramionami chwytajacymi oraz spychacz form, nad którym znajduje sie plyta nosna, zawieszona wewnatrz urzadzenia na tloczysku silownika, umieszczonego na nieruchomej podstawie górnej urzadzenia i zawierajaca ramiona chwytajace, pod która podwieszona jest na silownikach, równiez umieszczonych na podstawie górnej, stopa stempla dociskowego. Urzadzenie to jest urzadzeniem stacjonarnym, przystosowanym do transportu odlewów za pomoca przenosnika tasmowego lub specjalnego przenosnika odlewniczego.
Dotychczas usuwanie odlanych wlewnic ze skrzyn formierskich odbywalo sie przy zastosowaniu krat wibracyjnych, a wyjmowanie modeli wlewnic z zaformowanej skrzyni formierskiej, dokonywane bylo za pomoca wybijania dodatkowymi obciaznikami, podwieszonymi na suwnicy.2 103 602 Celem wynalazku bylo opracowanie takiej konstrukcji urzadzenia, które zawieszone na haku dzwignicy moze sluzyc zarówno do przenoszenia skrzyn formierskich, jak równiez - do wyciskania tkwiacych wewnatrz zaformowanych skrzyn formierskich modeli lub odlewów wlewnic.
Urzadzenie wedlug wynalazku przystosowane jest do wspólpracy z suwnica. Ma ono przesuwne ramiona nosnych haków, których przesuw nastepuje za pomoca poziomych silowników. Dla zachowania symetrii rozstawu ramion wzgledem pionowej osi urzadzenia wzdluz belki znajduje sie, luzno osadzona, ulozyskowana sruba z gwintem niesamohamownym, przeciwbieznym do osi symetrii urzadzenia, wspólpracujaca z nakretkami osadzonymi trwale w ramionach nosnych urzadzenia. Prostopadle do poziomej plaszczyzny belki zamocowany jest przynajmniej jeden silownik, którego zewnetrzna czesc tloczyska zakonczona jest stalowa plyta, sluzaca do wyciskania odlewów lub modeli ze skrzyn formierskich.
Urzadzenie wedlug wynalazku pozwala na transport skrzyn formierskich wraz z modelami lub odlewami wlewnic i wyciskanie ich w dowolnym miejscu w zakresie calej powierzchni danej hali odlewniczej, ograniczonej jedynie zasiegiem mozliwosci pracy suwnicy. Tym samym zastosowanie tego urzadzenia pozwala na rozszerzenie pola produkcyjnego hali odlewniczej, a ponadto eliminuje koniecznosc wyposazenia hal odlewniczych odlewni wlewnic w urzadzenia stacjonarne do wyciskania modeli lub odlewów wlewnic ze skrzyn formierskich oraz koniecznosc dokonywania wymiany trawers sluzacych do transportu skrzyn formierskich.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykladzie wykonania na zalaczonym rysunku na którym fig. 1 przedstawia urzadzenie w widoku glównym i w pólprzekroju, a fig. 2 — przekrój A—A zaznaczony na fig. 1.
Na belce 1 zawieszone sa przesuwne ramiona 2 nosnych haków 3. Górna powierzchnia belki 1 wylozona jest plytkami slizgowymi 4, po których przemieszczaja sie przesuwne ramiona 2. Przesuw ramion 2 odbywa sie za pomoca poziomych hydraulicznych silowników 5, których tloczyska polaczone sa z ramionami 2. Silowniki zamocowane sa na belce 1, przy czym ramiona 2 moga byc napedzane przez indywidualne silowniki 5 lub za pomoca jednego silownika o dwustronnym dzialaniu. Dla symetrycznego rozstawu ramion 2 wzgledem pionowej osi urzadzenia wzdluz belki 1 umieszczona jest luzno osadzona sruba 6 z gwintem niesamohamownym przeciwbieznym do osi symetrii urzadzenia, która wspólpracuje z nakretkami 7, osadzonymi na stale w przesuwnych ramionach 2.
W pionowej osi belki 1 zamocowany jest hydrauliczny silownik 8. Zewnetrzna czesc tloczyska silownika 8 zakonczona jest stalowa plyta 9, sluzaca do wyciskania odlewów lub modeli ze skrzyn formierskich.
Wyciskanie odlewów lub modeli ze skrzyn formierskich moze sie równiez odbywac przez zabudowanie w plaszczyznie prostopadlej do poziomej plaszczyzny belki 1 kilku silowników.
Urzadzenie wedlug wynalazku, po zawieszeniu go na haku dzwignicy i po podlaczeniu instalacji elektrycznej do zasilania silnika 10 pompy olejowej oraz do zasilania rozdzielacza hydraulicznego moze byc sterowane z odpowiedniego pulpitu operatora dzwignicy lub z przenosnej skrzynki sterowniczej. Dla wykonania operacji przenoszenia nalezy przygotowane urzadzenie przemiescic nad przeznaczony do przeniesienia przedmiot i rozsunac na odpowiednia szerokosc ramiona 2. Przesuwanie ramion 2 na zadana odleglosc odbywa sie za pomoca poziomych silowników 5, których tloczyska polaczone sa z ramionami 2. Napór tloczysk silowników 5 na konce ramion 2 powoduje ich przesuw i jednoczesne — poprzez dzialanie nakretek 7 — obracanie sie sruby 6, dzieki czemu zachowany jest symetryczny rozstaw ramion 2 w stosunku do symetrii osi pionowej urzadzenia.
Nastepnie nosne haki 3 nalezy zaczepic za czopy skrzyni formierskiej i urzadzenie jest gotowe do przeniesienia skrzyni, wraz z zaformowanym modelem lub odlewem wlewnicy.
W przypadku koniecznosci wyciskania modeli wlewnic z zaformowanych skrzyn formierskich, po wykonaniu operacji jak wyzej, skrzynie wraz z modelem tkwiacym wewnatrz formy unosi sie nieznacznie ku górze, a nastepnie uruchomiony zostaje pionowy hydrauliczny silownik 8, który za pomoca stalowej plyty 9, osadzonej na koncu tloczyska silownika 8, wyciska czesciowo model wlewnicy ze skrzyni formierskiej. Tym samym nastepuje zerwanie przyczepnosci modelu do formy, co umozliwia zdjecie skrzyni formierskiej z modelu, a nastepnie, równiez za pomoca urzadzenia wedlug wynalazku oraz suwnicy, przeniesienie skrzyni wraz z forma na zadane miejsce.
Wyciskanie odlanych wlewnic ze skrzyni formierskich odbywa sie w analogiczny sposób, jak wyciskanie modeli wlewnic.

Claims (1)

1. Zastrzezenie patentowe Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewów lub modeli, zwlaszcza wlewnic hutniczych ze skrzynkowych form odlewniczych, przeznaczone do wspólpracy z dzwignica, posiadajace przesuwne ramiona, znamienne tym, ze przesuwne ramiona (2)103 602 3 polaczone sa z tloczyskami poziomych silowników (5), przy czym dla symetrycznego rozstawu ramion (2) wzdluz skrzynkowej belki (1) ulozyskowana jest sruba (6) z gwintem niesamohamownym, przeciwbieznym do osi symetrii urzadzenia i wspólpracujaca z nakretkami (7), osadzonymi trwale w przesuwnych ramionach (2), zas prostopadle do poziomej plaszczyzny belki (1) zamocowany jest przynajmniej jeden silownik (8), którego zewnetrzna czesc tloczyska zakonczona jest stalowa plyta (9), wyciskajaca. m. X fig. a
PL17790275A 1975-02-08 1975-02-08 Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych PL103602B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17790275A PL103602B1 (pl) 1975-02-08 1975-02-08 Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17790275A PL103602B1 (pl) 1975-02-08 1975-02-08 Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL103602B1 true PL103602B1 (pl) 1979-06-30

Family

ID=19970873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17790275A PL103602B1 (pl) 1975-02-08 1975-02-08 Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL103602B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109967726B (zh) 脱模方法及脱模装置
US4411586A (en) Device for delivery of cores
US3989094A (en) Apparatus for producing castings from flaskless sand molds
PL103602B1 (pl) Urzadzenie do przenoszenia skrzynek formierskich i skrzynkowych form odlewniczych oraz do wyciskania odlewow lub modeli,zwlaszcza wlewnic hutniczych,ze skrzynkowych form odlewniczych
JPH0712539B2 (ja) 水平分割面を有する無ボックス砂鋳型部分の加重および横方向支持装置
US4108234A (en) Method and machine for producing sand molds
HUT65107A (en) Tool for supporting and pressing sand moulds made without mould box
CN110090944B (zh) 脱模方法及脱模装置
US3646991A (en) Top block shift
US3150425A (en) Flask handling equipment
US3830458A (en) Mold for casting concrete articles
PL81678B1 (pl)
SU505513A1 (ru) Кокильный станок
US3284861A (en) Jolt de-sanding machine for mould flasks
US3605219A (en) Plant for casting building components
RU2015836C1 (ru) Поточная линия для выбивки литейных форм и установка для выбивки литейных форм
US2742683A (en) Moulding apparatus
JPS6049070B2 (ja) 鋳造後の型ばらし装置
JP2022511169A (ja) 鋳造製品の取り扱い装置及び方法
US3789914A (en) Foundry mold jacket and weight shifter
CN210136781U (zh) 一种干式变压器高压线圈脱模装置
SU795950A1 (ru) Форма дл изготовлени строитель-НыХ издЕлий
SU850305A1 (ru) Подвесной кантователь опок
JPS583791B2 (ja) 竪割無枠鋳型における鋳造品の取り出し移し替え方法およびその装置
JPS647013Y2 (pl)