PL103396B1 - Sposob wytwarzania pochodnych benzofuranu - Google Patents

Sposob wytwarzania pochodnych benzofuranu Download PDF

Info

Publication number
PL103396B1
PL103396B1 PL18313175A PL18313175A PL103396B1 PL 103396 B1 PL103396 B1 PL 103396B1 PL 18313175 A PL18313175 A PL 18313175A PL 18313175 A PL18313175 A PL 18313175A PL 103396 B1 PL103396 B1 PL 103396B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
compound
parts
acid
alkyl group
Prior art date
Application number
PL18313175A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Fisons Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB38814/74A external-priority patent/GB1522141A/en
Application filed by Fisons Ltd filed Critical Fisons Ltd
Publication of PL103396B1 publication Critical patent/PL103396B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnych benzofuranu o ogólnym wzorze 1, w którym Rt i R2 moga byc jednakowe lub rózne i oznaczaja atom wodoru lub grupe alkilowa, korzystnie grupe metylowa, etylowa lub propylowa, M oznacza grupe alkilowa, korzystnie metylowa, etylowa lub propylowa, R? oznacza grupe alkilowa, korzystnie grupe metylowa, etylowa lub propylowa, które znajduje zastosowanie jako substancje czynne herbicydów.
Zgodnie z wynalazkiem sposób otrzymywania zwiazków o ogólnym wzorze 1, w którym wszystkie podstawniki maja wyzej podane znaczenie polega na reakcji zawierajacego wiecej niz 1% hydrochinonu zwiazku o wzorze 2, w którym Ri, R2 i R? maja wyzej podane znaczenie, aR10 \ Ru moga byc takie same lub rózne i oznaczaja nizsza grupe alkilowa lub R10 \Hu razem z atomem azotu tworza pierscien heterocykliczny korzystnie morfolinowy, piperydynowy lub pirolidynowy z mieszanina silnego kwasu, który dysocjuje w wodzie dajac co najmniej 1 gramorównowaznik H na gramomol kwasu i zwiazku o wzorze HOM, w którym M ma wyzej podane znaczenie, w srodowisku cieklym.
Pod terminem kwas rozumie sie silny kwas, taki jak kwas mineralny lub kwas organiczny, który nie bierze udzialu w szkodliwych reakcjach ubocznych podczas procesu oprócz tworzenia soli z amina HMRi0Rii uwalniana podczas procesu i który dysocjuje w wodzie dajac przynajmniej 1 gramorównowaznik H+ na gramomol kwasu. Odpowiednimi kwasami stosowanymi w sposobie wedlug wynalazku sa kwasy solny, siarkowy i fosforowy, ale nie kwas azotowy, który moze utleniac reagenty i/lub produkty. Kwas moze byc stosowany w formie wodnego roztworu lub w formie bezwodnej. Korzystnym kwasem mineralnym stosowanym w sposobie wedlug wynalazku jest kwas solny, który dostarcza nie mniej niz 20 czesci wagowych HCI na 80 czesci wody w mieszaninie reakcji. Korzystnie zwiazek HOM jest alkanolem, a zwlaszcza metanolem, etanolem, propanolem lub izopropanolem.
Sposób wedlug wynalazku prowadzi sie w cieklym srodowisku, które moze zawierac niewielki nadmiar alkanolu. Wygodnie jest jednakze prowadzic proces stosujac dodawanie roztworu zwiazku o wzorze 2 np. wniepolarnym rozpuszczalniku organicznym, takim.jak benzen, ksylen, toluen lub heksan, do energicznie2 103 396 mieszanej mieszaniny kwasu i alkoholu tak, aby utworzyc mieszanine dwóch faz reakcyjnych. Dodawac mozna w jednym lub w dwóch etapach lub w sposób ciagly, jesli proces prowadzicie w sposób ciagly. Reakcje mozna prowadzic w temperaturze podwyzszonej, chociaz korzystna jest temperatura ponizej 40°C.
Stwierdzono, ze odpowiednie proporcje kwasu, alkanolu i zwiazku o wzorze 2 wplywaja na wydajnosc ' " i jakosc produktu. Korzystne jest uzywac alkanolu w proporcjach wiekszych niz 1,5 moli i wiecej niz 1,2 mólorównowaznika kwasu na mol zwiazku o wzorze 2. Jakkolwiek proces prowadzi sie w zasadzie w bezwod¬ nyeh warunkach, w przypadku stosowania kwasu siarkowego, to z pewnymi kwasami np. kwasem solnym, .korzystna jest woda. W tym przypadku korzystniej jest stosowac wiecej niz 0,35 czesci wagowych HCl na jfedna bzesc wody w mieszaninie reakcyjnej.
Korzystnie jest stosowac energiczne mieszanie mieszaniny reaKcyjnej i wtedy wszystkie substancje tworza jedna faze reakcyjna.
! Pomijajac reagenty i rozpuszczalniki, mieszanina reakcyjna moze zawierac male ilosci innych nieszkodli¬ wych substancji. Dzieki temu, zwiazek o wzorze 2 nie musi byc stosowany w czystej postaci lecz mozna stosowac go w postaci surowego produktu reakcyjnego pochodzacego z wczesniejszego etapu procesu jak zaznaczono ponizej.
Zwiazek o wzorze 1 mozna odzyskac z mieszaniny reakcyjnej pozwalajac mieszaninie rozdzielic sie na fa¬ ze wodna i organiczna, usuwajac nastepnie faze organiczna i odzyskujac z niej produkt np. przez destylacje ce¬ lem usuniecia nadmiaru alkanolu lub rozpuszczalnika, przemywanie lagodnymi alkaliami, np. weglanem metalu alkalicznego, a zwlaszcza weglanem sodu i dalsza destylacje lepiej pod zmniejszonym cisnieniem, celem usuniecia ' ostatecznych ilosci rozpuszczalnika. Wyodrebniony produkt oczyszcza sie nastepnie zwyklymi metodami.
Zwiazki o wzorze 2 mozna otrzymac róznymi sposobami np. przez reakcje zwiazku o wzorze 3 w którym wszystkie podstawniki maja wyzej podane znaczenie ze zwiazkiem o wzorze R7S02 halogen w którym R7 ma wyzej podane znaczenie, w obecnosci akceptora kwasu takiego jak np. trzeciorzedowa amina. Reakcje prowadzi sie korzystnie w rozpuszczalniku a zwlaszcza w rozpuszczalniku takim jakim przeprowadza sie proces wedlug wynalazku. Zwiazek o wzorze 2 nie musi b/c wyodrebniany z mieszaniny reakcyjnej ale ta mieszanina moze byc bezposrednio zastosowana w procesie wedlug wynalazku.
Zwiazek o wzorze 3 mozna takze otrzymywac wieloma metodami np. przez reakcje enaminy o wzorze Ri R2C=CHNRi o Ri 1 w którym wszystkie podstawniki maja wyzej podane znaczenie z benzochinonem. cnami- ne natomiast otrzymuje sie zwykle przez reakcje aminy o wzorze HNRi o Rn w którym Ri o i Ri 1 maja wyzej podane znaczenie z aldehydem o wzorze Rt R2 CHCHO w którym Rt R2 maja wyzej podane znaczenie.
Nizej podane przyklady ilustruja sposób wedlug wynalazku. Wszystkie czesci i procenty podane sa wagowo, chyba, ze zaznaczono inaczej.
Przyklad I.
Etap 1. Otrzymanie enaminy.
Do mieszanej mieszaniny 332 czesci aldehydu izomaslowego z 867,5 czesciami toluenu dodano 200,5 czesci morfoliny. Temperatura wzrosla od 20°C do 41°C. Mieszanine ogrzewa sie do wrzenia usuwajac w sposób ciagly wydzielana faze wodna z zawracanego strumienia rozpuszczalnika. Celem usuniecia calej wody, etapy koncowe prowadzi sie stosujac kolumne frakcjonujaca. Calkowity czas ogrzewania do wrzenia wynosi 4,8 godzin. Nadmiar aldehydu izomaslowego usuwa sie z produktu przez destylacje.
Etap 2. Otrzymanie 2,3 Do 238,2 czesci technicznego benzochinonu w 226 czesciach toluenu dodaje sie roztwór enaminy w toluenie otrzymany w etapie 1 przez 1,2 godz. Temperature utrzymuje sie od 35-45°C przez caly czas dodawania stosujac, jesli to konieczne, ogrzewanie lub chlodzenie. Jesli nie zauwaza sie juz wydzielania ciepla reakcji wtedy mieszanine reakcyjna ogrzewa sie do temperatury wrzenia i utrzymuje wstanie wrzenia przez 0,5 godziny. Po ochlodzeniu do 25°C nierozpuszczalny produkt odsacza sie i przemywa 670 czesciami toluenu.
Odsaczony, mokry od rozpuszczalnika staly produkt powtórnie zarabia sie na papke w 1083 czesciach toluenu do etapu 3A, Etap 3. Otrzymanie 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo-2-morfolinobenzofuranylo-5-metanosulfonianu.
Papke z etapu 2 ogrzewa sie do 40°C stosujac odpowiednio mieszanie mechaniczne. Nastepnie dodaje sie równoczesnie lecz oddzielnie chlorku metylosu Ifony Iu (258 czesci) i trójetyloaminy (228 czesci) do mieszaniny reakcyjnej, której temperature utrzymuje sie na poziomie 40—46°C za pomoca zewnetrznego chlodzenia, przez okres 0,35 godz. Po dodaniu dalszych 23 czesci trójetyloaminy dodaje sie 585 czesci wody. Mieszanine skladajaca sie z dwóch faz ogrzewa sie nastenie do 50—55°C i pozostawia sie do odstania. Po wydzieleniu sie dolnej warstwy bedacej roztworem chlorowodorku trójetyloaminy, górna warstwe rozpuszczalnika przekazuje sie do etapu 4A.103 396 3 Etap 4, Otrzymanie 2,3 Do roztworu z otapu 3 dodaje sie 350 czesci alkoholu etylowego, 43 czesci wody i 655 czesci 30% w/w kwasu solnego. Temperatura wzrosla do 47°C. Dwufazowa mieszanine reakcyjna miesza sie przez 16 godzin stosujac chlodzenie do 20°C a potem pozostawia do odstania i usuwa dolna warstwe wodna.
Górna warstwe rozpuszczalnikowa destyluje sie celem usuniecia glównej czesci nieprzereagowanego alkoholu etylowego i przemywa roztworem weglanu sodowego celem usuniecia sladów kwasu solnego. Nastepnie roztwór destyluje sie celem usuniecia pozostalego toluenu otrzymujac 565 czesci produktu o czystosci 98% stwierdzonej za pomoca GLC, co odpowiada 87,5% wydajnosci liczac na techniczny benzochinon.
Przyklad II. Otrzymanie 2,3-dwuwodoro-2,3-dwumetylo-2-metoksybenzofuranylo-10-5-metanosulfon- ianu. 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo^-hydroksy-2-morfolinobenzofuran (62,3 czesci 98% czystosci otrzymany jak w przykladzie 1) zarabia sie na papke w 180 czesciach handlowej mieszanki ksylenów. Nastepnie dodaje sie równoczesnie lecz oddzielnie do mieszaniny reakcyjnej chlorku metanosulfonylu (31,25 czesci) i trój etyloaminy (27,6 czesci), utrzymujac temperature od 40—45°C za pomoca zewnetrznego chlodzenia, przez okres 0,6 godz.
" Po energicznym mieszaniu przez dalsze 0r5 godz. dodaje sie dalsze 3,5 czesci trójetyloaminy i 66 czesci wody.
Dwufazowa mieszanina reakcyjna zostaje nastepnie ogrzana do 60—65°C i pozostawiona do odstania. Po wydzieleniu dolnej warstwy roztworu chlorowodorku trójetyloaminy, górna warstwe rozpuszczalnika pozostawia sie do odparowania do stalej wagi. Wydajnosc produktu 80,2 czesci, czystosc oznaczona chromatograficznie 98%, co odpowiada 98,2% wydajnosci molowej.
Etap hydrolizy/alkoksylacji, 65,4 czesci 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo-2-morfolinobenzofuranylo-6-metanosulfonianu otrzymanego jak powyzej rozpuszcza sie w 150 czesciach handlowej mieszanki ksylenów. Do tego roztworu dodaje sie 24 czesci alkoholu metylowego, 13 czesci wody i 473 czesci 36% kwasu solnego. Temperatura wzrosla do 28°C.
Dwufazowa mieszanine reakcyjna miesza sie energicznie przez 16 godzin w temperaturze pokojowej i po odstaniu, usuwa sie dolna warstwe wodna.
Górna warstwe rozpuszczalnika odparowuje sie do stalej wagi uzyskujac 53,3 czesci 2,3-dwuwodoro-3,3-dwu metylo-2-metoksybenzofuranylo-5-metanosulfonianu o czystosci 95% oznaczonej chromatograficznie, co odpo¬ wiada 94,8% molowych wydajnosci 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo-2- morfolinobenzofuranylo-5- metanosulfo- nianu.
Przyklad III. Metoda opisana w etapie 1 przyklad I zostala powtórzona, z tym, ze uzyto 196,2 czesci piperydyny zamiast morfoliny. Produktem jest odpowiednia piperydynoenamina, która poddaje sie reakcji jak w etapie 2 przykladu I z benzochinonenem, w toluenie otrzymujac 2,3-dwuwodoro-3,-3dwumetylo-5- hydroksy- 2-piperydynobenzofuran. Zwiazek ten przeprowadza sie w 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo-2-piperydyno-benzo- furanylo-5-metanosulfonian a nastepnie 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo- 2-etoksybenzofuranylo-5-metanosulfo- nian jak w etapie 3 i 4 przykladu I.
W sposób analogiczny otrzymno 2,3-dwuwodoro-3,3- dwumetylo-5-hydroksy-2-pirolidyno- benzofuran który obrabia sie jak w etapach 3 i 4 przykladu I, 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo-5-hydroksy-2-dwu( 2-etylo-he- ksylo)- aminobenzofuran który obrabia sie jak w etapie 3 i 4 przykladu I, 2,3-dwuwodoro-3,3 -dwumetylo-2-me- toksybenzofuranylo-5- metanosulfonian o temperaturze topnienia 69—70°C, 2,3-dwuwodoro-3,3-dwumetylo- 2-propoksybenzofuranylo-5- metanolsulfonian o temperaturze topnienia 54—56°C oraz 2,3-dwuwodoro-3,3- dwumetyio-2-heksyloksybenzofuranylo-5- metanosulfonian w postaci nidestylujacej sie zóltej cieczy.

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania pochodnych benzofuranu o ogólnym wzorze 1, w którym Ri i R2 moga byc jednakowe lub rózne i oznaczaja atom wodoru lub grupe alkilowa, korzystnie metylowa, etylowa, lub propylowa M oznacza grupe alkilowa, korzystnie metylowa, etylowa lub propylowa, a R7 oznacza grupe alkilowa, korzystnie grupe metylowa, etylowa lub propylowa, znamienny tym, ze zawierajacy wiecej niz 1% molowy hydrochinonu zwiazek o wzorze 2, w którym Rj, R2 i R7 maja wyzej podane znaczenia a R10 i Rn moga byc jednakowe lub rózne i oznaczaja nizsza grupe alkilowa lub R, 0 i Ri 1 razem z atomem azotu tworza pierscien heterocykliczny, korzystnie morfolinowy, piperydynowy lub pirolidynowy, poddaje sie reakcji w srodowisku cieklym z mieszanina silnego kwasu, który dysocjuje w wodzie dajac co najmniej 1 gramorównowa- znik H na gramomol kwasu i zwiazku o wzorze HOM, w którym M ma wyzej podane znaczenie.
2. Sposób wedlug zastrz. 1,znamienny tym, zenal mol zwiazku o wzorze 2 stosuje sie wiecej niz 1,5 mola zwiazku o wzorze HOM.
3. Sposób wedlug zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ze na 1 mol zwiazku o wzorze 2 stosuje sie wiecej niz 1,2 mole kwasu, korzystnie kwasu solnego.4 103 396 A. Sposób wedlug zastrz. 3 z n a m i e n n y t y m, ze stosuje sie wiecej niz 0,35 czesci wagowych HCL na jedna czesc wagowa wody w mieszaninie reakcyjnej. A R7SO20-r^l-?-R2 -o^ OM WZÓR l O^\H/R10 N. R„ WZÓR 2 HO-r^[]—C-R2 **s^v sC—H R«-v ^^0 \ / 'O R11 WZÓR 3 " Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120 + 18 Cena 45 zl
PL18313175A 1974-09-05 1975-09-04 Sposob wytwarzania pochodnych benzofuranu PL103396B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB38814/74A GB1522141A (en) 1974-09-05 1974-09-05 2,3-dihydrobenzofuran derivatives and a process for their preparation
GB33686/75A GB1522142A (en) 1974-09-05 1974-09-05 Process for the production of 2,3-dihydrobenzofurans

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL103396B1 true PL103396B1 (pl) 1979-06-30

Family

ID=26263921

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18313175A PL103396B1 (pl) 1974-09-05 1975-09-04 Sposob wytwarzania pochodnych benzofuranu

Country Status (6)

Country Link
DD (1) DD121934A5 (pl)
DK (1) DK398275A (pl)
HU (1) HU173992B (pl)
IE (1) IE41513B1 (pl)
IL (1) IL47922A (pl)
PL (1) PL103396B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
HU173992B (hu) 1979-10-28
DD121934A5 (pl) 1976-09-05
IL47922A (en) 1980-05-30
IE41513B1 (en) 1980-01-16
IL47922A0 (en) 1975-11-25
DK398275A (da) 1976-03-06
IE41513L (en) 1976-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5239077A (en) Highly pure amidoximes
EP0002978B1 (fr) Dérivés de thiazolidinedione-2,4, leur préparation et leur application en thérapeutique
US2471274A (en) Nitroalkyl sulfites and process for preparing them
US6206819B1 (en) Halogenation catalyst
EP0077427A1 (fr) Dérivés de pipéridine, leur procédé de préparation et leur application en thérapeutique
PL103396B1 (pl) Sposob wytwarzania pochodnych benzofuranu
HU220971B1 (hu) Eljárás 0-(3-amino-2-hidroxi-propil)-hidroximsav-halogenidek előállítására
EP0349217A2 (en) Novel process for the preparation of bronopol
JP2714724B2 (ja) カルボキシル基を有する環状アミン化合物
JP2678758B2 (ja) 新規なプロパン誘導体
US4264770A (en) Process for preparing 1,4-bis-piperonylpiperazine and similar compounds
US4150043A (en) 0-(2,3-Epoxypropyl)-hydroximic acid esters
JPH062747B2 (ja) 2‐アルキル‐4,5‐ジヒドロキシメチルイミダゾールの製法
CZ282906B6 (cs) Způsob přípravy kyseliny 2,2-dimethyl-5-(2,5-di methyl-phenoxy)pentanové, meziprodukty a způsob přípravy meziproduktů
JPS5840546B2 (ja) 2− ベンズイミダゾ−ルカルバミンサンアルキルエステルノ セイゾウホウ
US4533732A (en) 3-Propionylsalicylic acid derivatives and process for the preparation of the same
EP0074837A1 (en) 4-Substituted pyridine catalysts
JP2911296B2 (ja) トリス(4−ヒドロキシベンジル)イソシアヌレート化合物の製造法
US4970320A (en) Preparation of phenoxy-triazolyl-pinacol-ones
KR860000671B1 (ko) 퀴놀린 카르복실산의 피페라지닐 유도체의 제조 방법
EP0663394B1 (en) Process for preparing 5-aminodihydropyrrole, intermediate thereof and process for preparing said intermediate
US5113001A (en) Process for preparing sulfophenylalkylsiloxanes or sulfonaphthylalkylsiloxanes
US4224245A (en) Method of making 1-(alkoxyphenyl)-5-(phenyl)biguanide compounds which are useful as agricultural fungicides
JPS5890580A (ja) 4−(4′−メチルピペリジノ)ピリジン
JPH0150702B2 (pl)