PL102294B1 - A method of producing organic hydrazines - Google Patents

A method of producing organic hydrazines Download PDF

Info

Publication number
PL102294B1
PL102294B1 PL1975182859A PL18285975A PL102294B1 PL 102294 B1 PL102294 B1 PL 102294B1 PL 1975182859 A PL1975182859 A PL 1975182859A PL 18285975 A PL18285975 A PL 18285975A PL 102294 B1 PL102294 B1 PL 102294B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
liquid
unsubstituted
chloramine
aniline
liquid phase
Prior art date
Application number
PL1975182859A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Hoechst Ag 6000 Frankfurt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag 6000 Frankfurt filed Critical Hoechst Ag 6000 Frankfurt
Publication of PL102294B1 publication Critical patent/PL102294B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C243/00Compounds containing chains of nitrogen atoms singly-bound to each other, e.g. hydrazines, triazanes

Description

Przedmiotem wynalazku jest siposób wytwarza- rzania pochodnych hydrazyny HaN—NH2, której jedna grupa —NH2 jest niepodstawiona albo tez podstawiona przez 1 albo 2 grupy alkilowe, i któ¬ rej druga grupa —NHf zawiera jako podstawniki 1 aliho 2 grupy alikilowe, cykloalkilowe, arylowe l/lub aralkilowe, przez wprowadzenie niepodstawio- nej 'albo podstawionej przez jedna aflJbo dwie grupy alkilowe cMoroamiiny do cieklej, w zasadzie bez¬ wodnej fazy skladajacej sie z cieklej albo roz¬ puszczonej w obojetnym rozpuszczalniku pierwszo- rzedowej albo drugorzedowej aminy.
Zmiany jest sposób wytwarzania organicznych hydrazyn jak metylohydrazyna, fenylohydrazyna itd. przez reakcje chloroamin z pierwszorzejdowymi i druigorzedowyimi alifatycznymi i cylklloalitfatyczny- mi aminami albo anilina w fazie cieklej w warun¬ kach praktycznie bezwodnych /"Anigewandte Che¬ mie"/ 72, 1960, str. 129/130, opis patentowy RFN nr 964 865/. Przy wytwarzaniu hydrazyn alifatycz¬ nych osiagnieto co prawda dobre wydajnosci, sto¬ sowano jednakze tylko bardzo niewielkie stezenia /O^tyo wagowego organicznej hydrazyny/, jak to wynika z cytowanej tam oryginalnej literatury.
Wskutek tego niskiego stezenia ten sposób wytwa¬ rzania jest dosc nieekonomiczny. W reakcji z ani¬ lina równiez przy stosowaniu niskich stezen otrzy¬ mano tylko niewystarczajace wydajnosci fenylohy¬ drazyny. W opisie patentowym RFN nr 964 865 w przykladzie, który odnosi sie do reakcji chloroami- 2 ny z anilina, nie podano wcale wydajnosci fenylo¬ hydrazyny. Oczywiscie7 utworzyly sie calkiem znaczne ilosci produktów ubocznych jak fenylo- dwaiamdny i chloroaniliny.
Wydajnosc fenylohydrazyny, wytworzonej z chlo- roaminy i aniliny w warunkach bezwodnych, po¬ winna wynosic wedlug "J. Org. Chem." 26/1961/, str. 281, 40,/o w odniesieniu do przereagowanej ani¬ liny. Ta informacja nie zgadza sie jednak z poda¬ nymi ilosciami wagowymi /l,l g surowej fenylohy¬ drazyny z 3,1 g zuzytej aniHiny/. Z ilosci wago¬ wych wynika mianowicie wyliczona wydajnosc tyl¬ ko 3iWt wydajnosci teoretycznej, w odniesieniu do zuzytej aniliny. W odniesieniu do zastosowanej chloroaminy /50 milimolii/ wylicza sie wydajnosc nawet tylko 20*/o. Stezenie fenylohydrazyny w ani¬ linie wynosilo tutaj 2y6P/o wagowych.
Z powodu powaznego znaczenia technicznego hy¬ drazyn organicznych, w szczególnosci fenylohydra¬ zyny, jako produktów wyjsciowych dla dalszej syntezy, przede wszystkim^ w zakresie farmacji, po¬ zadane bylo i wylonilo sie zadanie bardziej ekono¬ micznego uksztaltowania znanej reakcji chloroamin z pierwszorzejdowymi i drugorzedowymi aminami organicznymi w fazie cieklej w warunkach prak¬ tycznie bezwodnych, to znaczy w szczególnosci, ze bez istotnego technicznego zwiekszenia nakladu otrzyma sie znacznie wyzsze wydajnosci. Zadanie to rozwiazano wedlug wynalazku w ten sposób, ze faze ciekla z kazdorazowa pierwszorzedowa albo 102294102294 drugorzedowa amina podczas wprowadzania chlo- roaminy poddaje sie intensywnemu ruchowi albo drobno dysperguje. Przedrtiioteim wynalazku jest zatem sposófb wytwarzania organicznie podstawio¬ nych hydrazyn przez wprowadzanie niepodstawio¬ nej albo podstawionej przez jedna alibo dwie grupy alkilowe chloroaminy do cieklej, w zasadzie bez¬ wodnej fazy z cieklej albo rozpuszczonej w obo¬ jetnym rozpuszczalniku pierwszorzedowej albo dru- gorzedowej aminy, który charakteryzuje sie tym, ze faze ciekla podczas wprowadzania chloroaminy poddaje sie intensywnemu ruchowi alibo drobno dysperguje. > Jako chloroaminy, które mozna stosowac w tym sposobie, nalezy wymienic oprócz niepodstawionej chloroaminy OlNiHg podstawione przez jedna albo dwie grupy alkilowe chloroaminy jak metylochlo- roamina, nnpropylOiChloroamina, i^butylochloroami- na, dwuetylocMoroamina itd. Ich wytwarzanie przeprowadza sie w znany sposób, jak ewentual¬ nie opisano w "Allgemeine und Fraktische Che¬ mie" 21, 1070, str. 1231/124, "Chemikerzeitung/Che- milsche Apparatur" 02, 1068, str. 383 i nastepne, albo w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 2 808 430. Chloroaminy otrzymuje sie przy ich wytwarzaniu zawsze w mieszaninie z amo¬ niakiem luib odpowiednimi pierwszorzedowymd albo dirugorzedowymi aminami wyjsciowymi i gazem obojetnym jak azot, ewentualnie jeszcze zmiesza¬ ne z drobno rozprowadzonym chlorkiem amonu lub chlorowodorkiem uzytej aminy wyjsciowej.
Zawierajaca chloroamine mieszanine gazowa wprowadza sie nastepnie do intensywnie porusza¬ nej albo drobno zdysipergowanej cieklej, w zasa¬ dzie bezwodnej fazy z kazdorazowej cieklej alllbo rozpuszczonej w obojetnym rozpuszczalniku pierw- sfcorzedowej albo drugorzedowej aminy, np. przez wprowadzanie alibo przeprowadzanie. Jako aminy pierwszorzedowe i drugorzedowe stosuje sie ami¬ ny alifatyczne,' cykloalifatyczne, aromatyczne i ary- loalifatyczne, z których nalezy wymienic np. n-tou- tyJoarnme, n-helosyloamine, cyklbheksyloamine, pi¬ perydyna, piperazyne, aniline, dwufenyloamine, o- -toloiidyne, o-anizydyne, benzydyne itd. Korzystna amina jest anilina. Aminy mozna stosowac same w postaci cieklej lub takze rozpuszczone w obojet¬ nym rozpuszczalniku rodzaju: alifatycznych albo aromatycznych weglowodorów i chlorowceweglo¬ wodorów takich jak n-heksan, eter nafltowy, benzen, toluen, chlorobenzen itd., etery jak eter dwuetylo- wy, dioksan, czterowodorofuran itd. Zastosowanie rozpuszczalników wskazane jest np. w przypadku amin o wysokiej temperaturze topnienia.
Zawartosc wody w fazie cieklej nie powinna byc zasadniczo wyzsza niz okolo 0,5*/o wagowego, po¬ niewaz wysokie zawartosci wody zmniejszaja wy¬ dajnosc zadanych hydrazyn onganicznych. Gdyby aminy luib rozpuszczalniki byly trudno osiagalne w postaci bezwodnej, to dodaje sie jako substan¬ cje wychwytujace jony metali ciezkich takie sub¬ stancje jak klej, zelatyna itd., które przeciwdzia¬ laja niekorzystnemu wplywowi wody.
Podczas gdy temperatura zawierajacego chloro¬ amine strumienia gazu nieoczekiwanie w wyniku intensywnego poruszania fazy cieklej moze wyno¬ sic do okolo 300°C, temperatura fazy cieklej nie powinna zasadniczo przekraczac 150°C. Dokladny . dobór temperatury zalezy przede wszystkim od temperatur wrzenia amin i ewentualnie rozpusz- czalników. W dól temperatura zarówno strumie¬ nia gazu jak równiez fazy cieklej jest w zasadzie ograniczona przez to, ze przy zbyt niskich tempe¬ raturach szybkosc reakcji staje sie zbyt mala.
Dlatego jako rozsadna dolna granice mozna podac w przyblizeniu temperature pokojowa.
Zasadnicza cecha niniejszego wynalazku polega na intensywnym poruszaniu albo drobnymi zdysper- gowaniu fazy cieklej podczas wprowadzania chlo¬ roaminy lub zawierajacego chloroamine strumienia .gazu. Intensywne poruszanie przeprowadza sie w szczególnosci przez mieszanie i/albo przez przepom¬ powywanie i/albo wtryskiwanie Valbo intensywne wytrzasanie cieczy w mieszalniku wilbracyjnym.
Drobne zdyspergowariie przeprowadza sie celo- wo przez wtryskiwanie fazy cieklej do przewezonej czesci ustawionej koraystnie prostopadle dyszy Venturiego, przez która od góry ku dolowi prze¬ plywa gazowy strumien chloroaminy luto zawiera¬ jacy chloroamine. Dysza Ven*uriego, jak to jest opisane w odnosnych podrecznikach i leksykonach fizyki i chemicznej techniki procesów, stanowi zwezajaca sie rure. Przeplywajace przez rure gazo¬ we albo ciekle srodowisko zostaje przez zwezenie doprowadzone do wiekszej predkosci i nizszego cisnienia, w rozszerzajacej sie czesci rury jednakze prawie ponownie z powrotem do stanu pierwot¬ nego. Jesli, jak w niniejszym przypadku, gazowy strumien cMoroamiiny albo zawierajacy ohloroami- ne spotyka sie z wtryskiwana faza ciekla w zwe- zonej czesci rury, faza ciekla wskutek zwiekszonej szybkosci w tej czesci jest szczególnie intensywnie poruszana i drobno zdyspergowana. Z powodu sil¬ nego ruchu czasteczek w pojedynczych kropelkach cieczy raz utworzona na powierzchni organiczna 40 hydrazyna zostaje szybko odtransportowana do wnetrza kropelki.
Jesli, co stanowi korzystna .postac przeprowadze¬ nia siposobu wedlug wynalazku, niepodstawiona chloroamina zostaje wprowadzona do bezwodnej 45 aniliny w celu wytworzenia fenylohydrazyny, na¬ lezy uwazac, aby zawartosc fenylohydrazyny w fa¬ zie cieklej nie wzrastala znacznie powyzej Okolo 0% wagowych, poniewaz inaczej chloroamina re¬ aguje dalej z fenylohydrazyna z utworzeniem hy- 50 droazobenzenu i potem jeszcze dalej z nim z utwo¬ rzeniem dalszych produktów, az do benzenu.
W analogiczny sposób równiez przy zastosowaniu innych pierwszorzedowych i drugorzedowych amin istnieja stezenia, które nie powinny byc przekro- 55 czone, które jednak w poszczególnych przypadkach sa nieco rózne. Okreslenie tych stezen moze byc jednakze . bez trudu przeprowadzone w niewielu próbach przez kazdego specjaliste.
Jezeli w reakcji niepodstawionej chloroaminy 60 E anilina pozadana jest nie fenylohydryna, lecz hydrazobenzen /=< N^-dwufenylohydrazyna/, to stosunki stezen musza byc naturalnie odpowiednio zmienione, i analogiczny warunek aktualny jest równiez dla reakcji z innymi aminami. 05 Przeróbke wsadu reakcyjnego przeprowadza siettltti w znany sposób, jak to juz mialo miejsce w przy¬ padku reakcji, w których faza ciekla nie byla in¬ tensywnie mieszana albo drobno zdyisperigowana.
W przypadku reakcji niepodstawionej cMoroaminy z anilina z utwonzemem fenylohydrazyny! np, utwo¬ rzony chlorek amonu oddziela sie mechanicznie przez saczenie, sedymentacje albo odwirowanie i przesacz przed rektyfikacja-traktuje sie nastepnie celowo jeszcze wodorotlenkami metali alkalicznych albo wodorotlenkami metali ziem alkalicznych.
Przez rektyfikacje oddziela sie fenylohydrazyne od aniliny i niewielkich ilosci produktów ubocznych.
Wsród produktów ubocznych zapewne znajduje sie zawsze równiez nieco hydrazobenzenu w pozosta¬ losci destylacyjnej, który przy ozaejbianiu naste¬ pnie' wykrystalizowuje.
Wydajnosci fenylohydrazyny wynosza, w odniesie¬ niu do- przereagowanej aniliny, powyzej 70% wy¬ dajnosci teoretycznej. Podobnie wysokie i jeszcze wyzsze wydajnosci uzyskuje sie w szczególnosci w reakcji takich jednokrotnie podstawionych w pierscieniu anilin, które maja moment dipolowy okolo 1,4—1,9 Debye. Naturalnie istnieja, jak we wszystkich reakcjach, równiez substancje wyjscio¬ we, w przypadku których wydajnosci, sa niizsze.
Wydajnosci sa jednak zawsze jeszcze calkiem znacznie wyzsze o!d tych, które osiaga sie wten¬ czas, gdy te same substancje wyjsciowe poddaje sie reakcji z chloroamina lub chloroaminami w znany sposób, zatem bez intensywnego pbnaszania albo drobnego zdysipergowania fazy cieklej. Re¬ akcje przeprowadza sie korzystnie w sposób nie¬ ciagly, mozna ja jednak równiez realizowac z do¬ brym skutkiem w sposób ciagly, np. we wspólpra- dzie fazy fazowej i cieklej.
Przyczyne zwiekszenia wydajnosci, która uzysku¬ je sie przez intensywne poruszanie albo drobne zdyspergowanie fazy cieklej podczas wprowadza¬ nia chloroaminy, zbadano blizej na podstawie Re¬ akcji niepodstawionej chloToaminy z anilina z utworzeniem fenylohydrazyny. Okazalo sie przy tym, ze chloroamina z utworzona ju£ fenylohydra- zyna reaguje szybciej niz z anilina. Dlatego1 jesli fenylohydrazyny pozostaje tam w ciagu dluzszego czasu, gdzie zostaje utworzona, zatem w miejscu kontaktu z chloroamina, nastepuje przede wszyst¬ kim dalsza reakcja z utworzeniem hydrazobenze- nu i innych produktów, zmniejszajacych wydaj¬ nosc. Tych niepozadanych reakcji unika sie w spo¬ sobie wedlug wynalazku przez mozliwie szybkie odtransportowanie utworzonej fenylohydrazyny z miejsca kontaktu chloromainy z faza ciekla.
W przypadku kontaktu chloroaminy z drobno zdyspergowana faza ciekla straty hydrazyny wsku¬ tek nastepczych reakcji fenylohydrazyny z chloro¬ amina zmniejsza sie oprócz stosowania silnego ruchu czasteczek w kropelkach cieczy takze juz przez zwiekszenie powierzchni cieczy. Poniewaz zwiekszenie powierzchni prowadzi do nizszej ges¬ tosci pokrycia hydrazyna na powierzchni i tym samym do zwiekszenia prawdopodobienstwa, ze na¬ stepna czasteczka chloroaminy natrafi na czastecz¬ ke aminy a nie czasteczke hydrazyny, i tym sa¬ mym zostaje utworzona dalsza hydrazyna, a Lnie przereagowana.
W wyniku szybkiego Odtransportowania fenylo¬ hydrazyny i zwiekszenia powierzchni fazy cieklej przez drobne zdyspergowanie stalo sie równiez mozliwe prowadzenie procesu przy znacznie wyz- B szych stezeniach fenylohydrazyny w fazie cieklej niz dotychczas bez spadku wydajnosci, a nawet przy zwiekszonej wydajnosci; Uwarunkowana przez to wysoka oplacalnosc powoduje, ze sposób ten przewyzsza klasyczna metode i wytwarzanie feny- lohydrazyny wedlug E< Fischera /redukcja dilazo- wanej aniliny za pomoca siarczynu/ i czyni go co najmniej porównywalnym.
Wytworzone sposobem wedlug wynalazku hydra¬ zyny organiczne stanowia wazne produkty posred- l* nie do dalszej syntezy, w szczególnosci produktów farmaceutycznych. Przede wszystkim fenytfohydra- zyna stanowi wazny tego rodzaju material wyjs¬ ciowy. Jako przyklad nalezy tutaj wymienic znana reakcje z acetytooctanem etylu, która otwiera dro- 2° ge do szeregu pirazolonowego. Do tej reakcji nie potrzeba wydzielac fenylohydrazyny z roztworu aniliny.
Sposób wedlug wynalazku wyjasniaja blizej nastepujace przyklady. ' Przyklad I. Proces przeprowadza sie w urza¬ dzeniu przedstawionym schematycznie na rysunku.
Urzadzenie sklada sie z (trzech zasadniczych czesci: generator chloroaminy 1, czesc chlodzenia 2 i na¬ czynie reakcyjiie aminy 3. Generator chtioroaminy 1 ma jako zasadnicze elementy budowy niklowa komore reakcyjna 4 jak równiez nikflowa dysze chlorowa 4a^^rzez których"-osiOwa rure 5 wprowa¬ dza sie chlor. Wlot 6 sluzy do wprowadzania amo¬ niaku lub odpowiedniej aminy. Zarówno z chlorem jak równiez z amoniakiem lub amina mozna wpro¬ wadzac razem jeszcze obojetny ^^rozcienczajacy jak N2. Komora reakcyjna 4 i dysza chlorowa 4a sa ogrzewane przez obiegowe ogrzewanie olejowe 7, które przeprowadza goracy olej przez plaszcz 40 komory reakcyjnej i dyszy chlorowej, w przypad¬ ku ijeaijLC/ji chloru z amoniakiem do temperatury Okolo 320°C. Do generatora chioroaminy 1 dolaczo¬ naaJest bezposrednio czesc chlodapyi 2. Ta 'skla¬ da sie z cylindrycznego krócra S jtl^zescia w^pro- 45 wadzajaca 9 do srodowiska chlodzacego — wplyw jest dla niego oznaczony przez 10, oraz pnzy^ jej dolnym koncu z lejkowatej czesci zamykajacej 11.
Wchodzace przez wlot 10 srodowisko chlodzace zostaje zawprócone przy kierownicy ,12 i skierowa- 50 ne w kierunku strumienia gazu reakcyjnego wy¬ chodzacego z generatora chloroaminy. Cylindrycz¬ ny ikróciec 8 jest korzystnie otoczony jeszcze plasz¬ czem izolacyjnym 13 ze znanego materialu izola¬ cyjnego. Lejkowaty wyplyw 11 czesci chlodzenia 2 55 do ponizej powierzchni fazy cieklej w naczyniu aminowym"J. Pompa 14 wytwarza strumien 'cie¬ czy poprzeczny do miejsca wlotu, a pompa 15 do¬ starcza przeciwpradowy strumien cieczy do wycho¬ dzacego strumienia gazu. Wychodzacy strumien 66 gazu zostaje dalej poddany obróbce przez strumien opadowy cieczy pompy 15 przez kolumne zraszana 16 w przeciwpradzie. Z kolumny zraszanej spaliny sa odprowadzane przez wylot 17.
Pnzez wlot 5 dyszy chlorowej 4a wprowadza sie *s obecnie 220 NI Cl? na godzine, i przer wlot 6.102294 1,5 Nm3 NHj na godzine do generatora cMoroaminy ogrzewanego przez obiegowe ogrzewanie olejowe 7 do temperatury okolo 320°C. Jako srodowisko chlo¬ dzace sluzy azot, który wprowadza sie do czesci chlodzenia 2 przez jej wlot 10 w ilosci 12 Nin3 na godzine. Strumien azotu zostaje przy wspólosio¬ wej wkladce dyszy 12, skierowany najpierw w góre i nastepnie ku dolowi, tak ze przechodzi on równomiernie i wspólosiowo przez waska szczeline pierscieniowa miedzy 12 i izolowana cieplnie kon¬ cówka komory reakcyjnej 3 do cylindrycznego króc¬ ca 8 czesci chlodzenia 2. Strumien azotu otacza goracy, zawierajacy chloroamine strumien gazu, wychodzacy z komory reakcyjnej 3.
Obydwa równoskierowane strumienie gazu mie¬ szaja sie, temperatura zawierajacego chloroamine strumienia spada i chlorek amonu wytraca sie w postaci bardzo drobnoziarnistej. Bliski sciany prze¬ plyw azotu jest tak silny i srednica cylindryczne¬ go krócca 8 wynoszaca 150 mm tak duza, ze prak¬ tycznie zadne gorace elementy objetosciowe nie osiagaja sciany wewnetrznej 8. W ten sposób unika sie osadzenia chlorku amonu w króccu 8 i lejkowa¬ tymi wylocie 11. Zmieszany z gazem chlodzacym zawierajacy chloroamine i chlorek amonu stru¬ mien gazu wprowadza sie przez wylot 11 czesci chlodzenia 2 bezposrednio 6o cieklej aniliny. Oby¬ dwie pompy /wirowe/ 14 i 15 o wydajnosci po okolo 6 m3 na godzine, które maja wlasciwosci przenoszace gaz, zapewniaja bardzo silne porusza¬ nie aniliny. Umieszczona ogólna ilosc aniliny wy¬ niosla 17,44 kg i anilina zawierala 0,005% wago¬ wego wody. Wychodzacy przez wylot 17 kolumny zraszanej 16 gaz spalinowy byl w znacznym stop¬ niu wolny od chlorku amonu i chloroaminy.
Przebieg doswiadczenia jest przedstawiony w na¬ stepujacej tablicy. y — stosunek molowy fenylohydrazyny, oznaczo¬ nej w sposób opisany dla fi, do zuzytej aniliny.
Oprócz fenylohydrazyny powstaly z aniliny nie¬ wielkie ilosci benzenu, azotu i hydrobenzenu, lecz nie powstaja chlorowane zwiazki organiczne.
Przy wytwarzaniu chloroaminy powstaje chlorek amonu i azot. fi < y oznacza, ze chloroamina czes¬ ciowo równiez w cieklej anilinie rozpada sie na chlorek amonu i azot.
Przeróbka: Wsad odsacza sie od zdyspergowane- go chlorku amonu i przesacz miesza sie ze 100 g ^/t-go NaOH. Po wypedzeniu rozpuszczonego NH, przez wdmuchiwanie N2 zostaje odrektyfikowany pod cisnieniem 100 torów benzen, azeotrop wody i aniliny, nastepnie w temperaturze fazy blotnej do 160°C i dalej pod zmniejszonym cisnieniem fe- nylohydrazyna.
Czysta tfosc fenylohydrazyny wynosi 96*/o jodo- metrowanej zawartosci. Z pozostalosci po realktyifi- kacji mozna wykrystalizowac czysty hydrazoben- zen.
Tablica 2 Stezenie •/• wa¬ gowych fenylo¬ hydrazyny Wydajnosc •/o molowych Wydajnosc °/o molowych Wedlug wynalazku 4i2 42 80 J. Org.
Chemie, 26, 1901, str. 821 2,6 | 31 Tablica 1 Czas reak¬ cji f/mln/ 0 ^ * 42 60 73 90 120 Tempera¬ tura gazu krótko jpraBu wejsciem do aniliny /°CV 94 a08 120 122 125 , 134 136 Tempera¬ tura obie¬ gajacej aniliny i°oi 19 19 Temperatura obiegajacego oleju opalo¬ wego 7°C/ wlot 310 316 320 322 323 324 225 wylot 285 292 295 296 297 298 299 Cisnienie N2 przed dysza 10 /atn/ pp © O p © p8 8 B co 8 § § Zawartosc fenylohy¬ drazyny w anilinie •/o wagowe 1,4 2,5 3,0 4,2 Wydajnosci a 0,71 0,72 0,73 fi 0,58 0,51 0,41 0,42 y 0,80 W tablicy 1 oznaczaja: a — stosunek molowy chloroaminy /w próbce ga¬ zu przy koncu czesci chlodzenia 8 oznaczony jo- dometrycznie/ do uzytego chloru, fi — stosunek molowy oznaczonej jodometrycz- nie w anilinie fenylohydrazyny do chloroaminy oznaczonej w sposób opisany dla a, i 65 Gaz odlotowy po czesciowej kondensacji prowa¬ dzi sie w obiegu, azot i benzen usuwa.
Nastepujaca tablica 2 podaje porównanie naj¬ wazniejszych danych sposobu wedlug wyttftlftlfen wedlug przykladu I ze stanem tecfenjfci.
Przyklad U. Proces przeprowadza tie w tej samej aparaturze jak w przykladzie I. Zamiast9 102294 aniliny stosuje sie jednakze 17,21 kg o-toluidyny.
Dalsze dane doswiadczenia sa nastepujace: 375 NI Cl2 na godzine, 2,6 Nm3 NH, na godzine, Nm3 chlodzacego N2 na godzine, temperatura wychodzacego z plaszcza grzejnego dyiszy chlorowej 4 oleju: 307°C, temperatura o^toluidyny: 40°C, czas reakcji: okolo 70 minut. o-toluenohydrazyne otrzymano w postaci 5,0°/o- ^go roztworu. Stosunek molowy jodometrycznie sa¬ czonej o^tuluenohydrazyny Ifil wynosil 0,75 i sto¬ sunek itiolowy o-tolilohydrazyny do zuzytej tolui¬ dyny JyJ wynosil okolo 0,85. Obydwie wartosci wy¬ dajnosci sa lepsze niz przy wytwarzaniu fenydohy- drazyny wedlug przykladu I, co zaznacza sie juz równiez w tym, ze szybciej wzrasta zawartosc o-tolilohydrazyny.
Poniewaz przy próbie oddzielenia o-tolilohydra- zyny analogicznie jak fenylohydrazyny /przyklad II przez rektyfikacje wystapily znaczne straty sub¬ stancji w*fcu4ek ich rozkladu, roztwór o^toliloihy- drazyny w o-tohtiriynie po odsaczeniu chlorku amonu i po dodaniu metanolu i wody poddano bezposrednio reakcji ze stechiometryczna iloscia estru metylowego kwasu acetylooctowego w tem¬ peraturze 85°C w ciagu dwóch godzin z utworze¬ niem l-o-tolilo-3-metyilo(pirazol-5-onu. Wydajnosc wynosila 88% wydajnosci teoretycznej. Nadzwyczaj zaskakujace bylo to, ze udalo sie przeprowadzic te reakcje z tak wysoka wydajnoscia pioduktu pi- razolonowego, poniewaz nalezalo przyjac, ze nad¬ miar o-toluidyny reagowalby równoczesnie z ace- tylooctanem etylu.
Przyklad III. 21,8 kg swiezo destylowanej o- -anizydyny o zawartosci wody 0,12P/o wagowych wprowadzono do tego samego urzadzenia, jak opi¬ sano w przykladzie I. Pozostale dane doswiadcze¬ nia byly nastepujace: 375 NI Cl2 na godzine, 2,63 Nm3 NH, na godzine, Nm3 N2 na godzine /czynnik chlodzacy/, tempe¬ ratura obiegajacego oleju opalowego: okolo 325°C, czas reakcji: okolo 70 minut.
Po 70 minutach czasu wprowadzania zawartosc o-metoksyfenylohydrazyny w o-anizydynie wyno¬ sila 4y3°/o wagowych. Przecietna wartosc a wynosila 0y8C, p 0,49 i y 0,80-^0,8.
Poniewaz równiez OHmetoksyfenylohydrazyna jest termicznie wrazliwa i dlatego trudno ja destylowac bez znacznego rozkladu, równiez tutaj, jesli dazy sie do otrzymania odpowiedniego pirazolonu, ce¬ lowe jest bezposrednie poddanie reakcji roztworu w o-anizydynie z acetylooctanem etylu. s

Claims (6)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania pochodnych hydrazyny H^N—NH2, której jedna grupa —NH$ jest niepod¬ stawiona albo tez podstawiona przez 1 albo 2 gru¬ py alkilowe, i której druga grupa —NH2 zawiera jako podstawniki 1 albo 2 grupy alkilowe, cyklo- alkilbwe, arylowe i/albo aralkilowe, przez wpro¬ wadzenie niepodstawionej albo podstawionej przez jedna albo dwie; grupy alkilowe chloroaminy do cieklej, w zasadzie bezwodnej fazy skladajacej sie z cieklej albo rozpuszczonej w obojetnym rozpusz¬ czalniku pierwszorzedowej albo drugorzedowej aminy, znamienny tym, ze faze ciekla podczas wprowadzania chloroaminy poddaje sie intensyw¬ nemu ruchowi.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze niepodstawiona cbloroamine wprowadza sie do za¬ sadniczo bezwodnej aniliny.
3. Sposób wedlug zastrz. 2, znamienny tym, ze pozwala sie na wzrost stezenia utworzonej w re¬ akcji fenylohydrazyny w fazie cieklej nie wyzej niz do okolo 6°/o wagowych.
4. Sposób wytwarzania pochodnych hydrazyny H2N—NH2, której jedna grupa —NH2 jest niepod¬ stawiona albo tez podstawiona przez 1 albo 2 gru¬ py alkilowe, i której druga grupa —NH2 zawiera jako podstawniki 1 albo 2 grupy alkilowe, cyklO- ,alkilowe, arylowe i/albo aralkilowe, przez wpro¬ wadzenie niepodstawionej albo podstawionej przez jedna albo dwie grupy alkilowe chloroaminy do cieklej, w zasadzie bezwodnej fazy skladajacej sie z cieklej albo rozpuszczonej w obojetnym rozpusz¬ czalniku pierwszorzedowej albo drugorzedowej aminy, znamienny tym, ze faza ciekla podczas wprowadzania chloroaminy jest drobno zdyspergo- wana. *
5. Sposób wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze niepodstawiona chloroamine wprowadza sie do za¬ sadniczo bezwodnej aniliny.
6. Sposób wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze po¬ zwala sie na wzrost stezenia utworzonej w re¬ akcji fenylohydrazyny w fazie cieklej nie wyzej niz do okolo 0% wagowych. ts 20 25 30 35 40102294 Drukarnia Narodowa Zaklad Nr 6, zam. 125/79 Cena 45 zl
PL1975182859A 1974-08-22 1975-08-21 A method of producing organic hydrazines PL102294B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2440238A DE2440238C3 (de) 1974-08-22 1974-08-22 Verfahren zur Herstellung von organisch substituierter Hydrazine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL102294B1 true PL102294B1 (pl) 1979-03-31

Family

ID=5923803

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975182859A PL102294B1 (pl) 1974-08-22 1975-08-21 A method of producing organic hydrazines

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4066698A (pl)
JP (1) JPS5143706A (pl)
BE (1) BE832684A (pl)
BG (1) BG26520A3 (pl)
BR (1) BR7505365A (pl)
CA (1) CA1053704A (pl)
CH (1) CH599129A5 (pl)
CS (1) CS196286B2 (pl)
DD (1) DD120873A5 (pl)
DE (1) DE2440238C3 (pl)
FR (1) FR2282423A1 (pl)
GB (1) GB1526272A (pl)
HU (1) HU174007B (pl)
IT (1) IT1041953B (pl)
LU (1) LU73223A1 (pl)
NL (1) NL7509759A (pl)
PL (1) PL102294B1 (pl)
RO (1) RO69805A (pl)
SU (1) SU546277A3 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4248800A (en) * 1979-03-22 1981-02-03 Pennwalt Corporation Manufacture of organic hydrazines
US4286108A (en) * 1979-10-17 1981-08-25 Hans Osborg Process for preparing hydrazines
US4508695A (en) * 1982-04-22 1985-04-02 Hans Osborg Process for preparing hydrazines
DE4323687A1 (de) * 1993-07-15 1995-01-19 Bayer Ag Kontinuierliches Verfahren zur Herstellung von aromatischen Aminen
FR2864081B1 (fr) * 2003-12-17 2006-04-28 Isochem Sa Procede de synthese de derives de cycloalkyl-hydrazines exocycliques et de derives d'heterocycloalkyl-hydrazines exocycliques.

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2806851A (en) * 1954-03-25 1957-09-17 Univ Ohio State Res Found Substituted hydrazines
US2901511A (en) * 1956-03-22 1959-08-25 Grace W R & Co Substituted hydrazine process

Also Published As

Publication number Publication date
DE2440238A1 (de) 1976-03-04
DE2440238B2 (de) 1980-10-09
DE2440238C3 (de) 1981-11-19
SU546277A3 (ru) 1977-02-05
DD120873A5 (pl) 1976-07-05
BE832684A (fr) 1976-02-23
CH599129A5 (pl) 1978-05-12
FR2282423A1 (fr) 1976-03-19
BG26520A3 (pl) 1979-04-12
US4066698A (en) 1978-01-03
CS196286B2 (en) 1980-03-31
FR2282423B1 (pl) 1978-10-20
NL7509759A (nl) 1976-02-24
IT1041953B (it) 1980-01-10
CA1053704A (en) 1979-05-01
LU73223A1 (pl) 1977-04-15
JPS5143706A (pl) 1976-04-14
HU174007B (hu) 1979-10-28
RO69805A (ro) 1980-05-15
BR7505365A (pt) 1976-08-03
GB1526272A (en) 1978-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20100034711A (ko) 니트로벤젠의 연속적인 제조 방법
CN107663161A (zh) 一种苯肼盐及取代苯肼盐的连续流合成工艺
PL102294B1 (pl) A method of producing organic hydrazines
CA3092426C (en) Continuous synthesus of n-alkyl-nitratoethylnitramines at elevated pressures
CN106800512A (zh) 一种3,5‑二硝基邻甲基苯甲酸的制备方法及制备装置
US6809205B1 (en) Process for producing N-halogenated organic compounds
CN102906065B (zh) 肟的制备方法
US2806851A (en) Substituted hydrazines
EP1778645A2 (en) Process for producing n-halogenated organic compounds
CN105367548A (zh) 一种氰基二卤代吡唑酰胺类化合物及其制备方法和应用
US5043489A (en) Method of preparing monohalogenated nitroalkanes
Bose et al. 822. The benzoylation of substituted anilines in different solvents
WO2018154097A1 (en) Method for preparation of 1-methyl-3-(trifluoromethyl)-1h-pyrazol-5-ol
EP0612316B1 (de) Verfahren zur herstellung von 3(5)-methylpyrazolen
CA1131222A (en) Process for producing chloro-amino-s-triazines
CN107286106A (zh) 一种选择性合成氮二位烷酰化1,2,3‑三唑化合物的新方法
US4276433A (en) Continuous preparation of anthranilic acid
US4133870A (en) Process for preparing ammonium sulfamate
US4996035A (en) Preparation of nitrosyl fluoride
US3093640A (en) Jnotxjh ao sisaiohiin
US5410079A (en) 5-ureido-1,3-diamino-2,4,5-trinitrobenzene
CN114181111A (zh) 一种间(对)位烃基取代的苯甲腈的合成方法
JP2002143670A (ja) 連続反応方法
CN108191683A (zh) N,n-二羟乙基-4-亚硝基苯胺的管道化制备方法
PL105581B1 (pl) Sposob wytwarzania amin aromatycznych z nitrozwiazkow i siarkowodoru