PL100802B1 - Srodek do zwalczania bakterii beztlenowych - Google Patents

Srodek do zwalczania bakterii beztlenowych Download PDF

Info

Publication number
PL100802B1
PL100802B1 PL1976186648A PL18664876A PL100802B1 PL 100802 B1 PL100802 B1 PL 100802B1 PL 1976186648 A PL1976186648 A PL 1976186648A PL 18664876 A PL18664876 A PL 18664876A PL 100802 B1 PL100802 B1 PL 100802B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sie
lub
bakterii
jest
siarczany
Prior art date
Application number
PL1976186648A
Other languages
English (en)
Polish (pl)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US05/542,159 external-priority patent/US3988357A/en
Application filed filed Critical
Publication of PL100802B1 publication Critical patent/PL100802B1/zh

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/50Treatment of water, waste water, or sewage by addition or application of a germicide or by oligodynamic treatment

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Thiazole And Isothizaole Compounds (AREA)

Description

Twórca wynalazku — Uprawniony z patentu: Stauffer Chemical Company, Westport (Stany Zjednoczone Ameryki) Srodek do zwalczania bakterii beztlenowych IPrzedunioltietm wynalaizku jest srodek do zwal¬ czania bakterii bezltlemowych, zwlaszcza bakterii redukujacych siarczany.
Bakterie redukujace jon siarczanu sa bakteria¬ mi beztlenowymi, to jest takimi, które moga sie dobrze rozwijac pod nieobecnosc wolnego tlenu.
Bakterie te w metabolizmie redukuja w wodzie jon siarczanu do siarkowodoru. Ponadto bakterie te sa odiporne lub rozwijaja odpornosc na wiele czynników bakteriostatycznych lub bakteriobój¬ czych. Czesto bakterie redukujace siarczany mno¬ za sie tak szybko, szczególnie w wodzie, w wa¬ runkach wilgotnych i w srodowisku slonym, ze stezenie znanych srodków bakteiiolbó/jcizycfh,, np. chloru, konieczne do ich zwalczania jest tak wy¬ sokie, ze powoduje korozje niechronionych urza¬ dzen stalowych.
Bakterie redukujace siarczany obejmuja zasad¬ niczo rodzaje Desulfovibrio desulfuricans, Desul- fovibrio orientis, Glostridiuni nigrificans. Rodzaje te sa najbardziej rozpowszechnionymi bakteriami.
Okreslenie „woda przerobowa" oznacza w tym przypadku swieza wode, wode lekko slona, wode morska lub stezona solanke, która stosuje sie lub uzyskuje z róznego rodzaju procesów przemyslo¬ wych.
Typowe uklady przemyslowe, stosujace wode przerobowa, obejmuja operacje metalurgiczne z zastosowaniem cieczy chlodzaco-smarujacej, wyt¬ warzanie farb lateksowych, produkcje ropy naf- 2 towej, a w tym podpowierzchniowych osadów wo¬ dy, odciaganych z odwiertów i wody pod cisnie¬ niem, stosowanej w odwiertach do ponownego wydzielania wtórnej ropy, plynów wypelniajacych, 5 stosowanych jako „martwe" warstwy w przypad¬ ku „wielokrotnie wykorzystywanych" odwiertów ropy oraz obojetne uklady odwiertów mulowych.
Zasadniczo kazda woda przerobowa, która pozo- stalje w bezjructhfu lu|b w wiairunkaioh zredukdwane- io go przeplywu, stwarza warunki na to, ze wzrasta ilosc obecnych w niej bakterii redukujacych siar¬ czany. Dzialanie tych bakterii jest niepozadane.
Na przyklad w produkcji ropy bakterie te staja sie przyczyna zapychania injektorów i korozji ze- 15 laznych oraz stalowych przewodów i urzadzen, po¬ wodujac koniecznosc wstrzymywania produkcji w celu mycia. Wykorzystujac rope jako zródlo we¬ gla, bakterie redukuja jon siarczanu do siarko¬ wodoru („kwasny gaz"), który w reakcji z zela- 20 zem tworzy czarne czastki siarczku zelaza. Czastki te zapychaja uklad injakcyjny i gdy przepuszcza¬ ja wode przeszkadzaja w wydzielaniu ropy. Bak¬ terie te czesto sa przyczyna typowej korozji u- rzadzen wiertniczych przez dzialanie jako kato- 25 dowe depolaryzatory lub przez wytwarzanie koro- dujjajcetgo s&airfcowodioiru, a najczesciej przez dzia¬ lanie jako akceleratory korozji. Zagadnienie to przedstawil A. W. Eaumgartner w artykule „Bak¬ terie redukujace siarczany... ich rola w korozji i 30 zatykaniu scieków", zaprezentowanym 21—22 100802v y ':¦¦ '":'/ * ' " kwietnia 196Ó V West Texas Oir Lifting Short Course, Texas Technological College, Lubbock.
Slona woda, np. solanka lub woda morska, jest powszechnie stosowana w pierwotnym i'.wtórnym wydzielaniu ropy oraz jako plyn wypelniajacy wielokrotne odwierty, zwlaszcza w pasach przy¬ brzeznych. Slona woda bardzo ogranicza stosowa¬ nie czynników bakteriobójczych, skutecznych prze¬ ciw bakteriom redukujacym siarczany, poniewaz wiele zwiazków, takich jak aminy, zwiazki czwar¬ torzedowe, imidazoliny, wytraca sie w roztworach soli. Inne czynniki, np. zwiazki srebra i rteci, ta¬ kie jak fenylooctan rteci, wytracaja sie w obec¬ nosci siarczku, bedacego produktem metabolizmu bakterii.
Problem skutecznych bakteriobójczo srodków w ukladzie solankowym jest ponadto skomplikowany przez to, ze roztwory soli przyczyniaja sie do wzrostu ilosci bakterii przez wydzielanie sklad¬ ników przyspieszajacych rozwój bakterii.
W procesach metalurgicznych przerwa w pracy urzadzen, na przyklad na koniec tygodnia umozli¬ wia rozwój bakterii redukujacych siarczany w tkankach olejowych, powodujac nieprzyjemny za¬ pach siarkowodoru i w konsekwencji straty cza¬ su w produkcji na usuwanie oleju i czyszczenie tanku.
Nalezy zachowac szereg wymagn, dotyczacych zastosowania substancji bakteriobójczych w od¬ niesieniu do bakterii redukujacych siarczany w wodzie przerobowej. Z tego powodu czynnik prze- ciwbakteryjny musi byc nie tylko szybki i sku¬ tecznie inhibitujacy rozwój bakterii redukujacych siarczany, lecz musi byc^ skuteczny w ekonomicz¬ nie niskich stezeniach. Ponadto zwiazek ten nie moze pogarszac wlasciwosci wody przerobowej. W szczególnosci nie powinien on zasalac roztworu solankowego lub reagowac z innymi skladnikami, co sprzyjaloby zatykaniu sie .urzadzen. Nie oowi- nien on równiez powlekac stosowanych filtrów, na przyklad podczas wydzielania ropy z pokladów wypychanych woda. Czynnik przeciwbakteryjny musi byc nietoksyczny zarówno w stosuku do per¬ sonelu, jak i organizmów, korzystajacych ze zbio¬ rników wody. W koncu czynnik ten, pozostajac w ropie, wydzielanej przez wypychanie pokla¬ dów woda, nie moze byc toksyczny wobec kata¬ lizatorów krakowania, uzywanych do rafinacji ro¬ py.
Dzialanie zwiazków chemicznych przeciw bak¬ teriom redukujacym siarczany jest dobrze znane.
Na przyklad stwierdzono dzialanie przeciw tym samym lub róznym szczepom bakterii redukuja¬ cych siarczany zwiazków, takich jak imidazoliny, zwiazki czwartorzedowe, chlorowane fenole, ami¬ ny -i aldehyd glutarowy. Jednakze aktywnosc tych zwiazków w stosunku do jednych bakterii nie potwierdza tej aktywnosci w stosunku do in¬ nych. Zagadnienie to przedstawiono na przyklad w artykule „Bakterie redukujace siarczany w od- nfiesienlu do dirul^iego wydzielania oleju" na star. 64, zaprezentowanym od 23—24 pazdziernika 1957 na sympozjum naukowym w St. Bonaventura Uni- versity.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych A- '4 meryki nr 3 300 375 znane jest zastosowanie bi- sitioicyjandaintu metylenowego lub tiocyjainfiainiu chlo- rowcometylowego do hamowania rozwoju bakte¬ rii redukujacych siarczany. Bistiocyjanian mety- '5 lanowy ma Wzór strulkttuirallny N = C — S — — CH2 — S — C = N (MBT), a tiocyjamiam chlo- rowieometylowy ma wzór strukturalny XCH2 S — — C = N. MBT jest zwiazkiem, który bardzo powoli ulega rozkladowi. Stanowi to powazna wa- io de z ekonomicznego punktu widzenia. Ponadto, tiocyjanian chlorowcometylowy nie jest uzywany w handlu ze wzgledu na toksycznosc w stosunku do ssaków.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych A- 15 meryki nr 3 733 419 znane sa octan i priopionian 1,3-dwuchloroacetonoksymu oraz ich dzialanie w 9tosunku do bakterii tlenowych.
Celem wynalazku jest opracowanie srodka in- hibitujacego rozwój bakterii redukujacych siar- 20 czany, to jest bakterii beztlenowych i w konsek¬ wencji regenerujacego wode przerobowa, zawiera¬ jaca wymienione bakterie.
Obecnie nieoczekiwanie stwierdzono, ze nowy zwiazek o wzorze ogólnym 1, w którym R ozna- 25 cza grupe alkilowa o 1—6 atomach wegla, jako skladnik czynny srodka zwalczajacego bakterie beztlenowe, skutecznie hamuje rozwój bakterii re¬ dukujacych siarczany.
Srodek wedlug wynalazku obok skladnika czyn- 30 nego zawiera obojetny nosnik i ewentualnie sub¬ stancje pomocnicze.
Nowe zwiazki o wzorze ogólnym 1 wytwarza sie na drodze reakcji zwiazku o wzorze 2 ze zwiaz¬ kiem o wzorze ogólnym 3, w którym Halo ozna- 35 cza atom chloru lub bromu, a R ma wyzej podane znaczenie.
Korzystnie reakcje te przeprowadza sie^w obec¬ nosci zasady, takiej jak pirydyna i w rozpusz¬ czalniku reagentów. Zasadniczo reakcja jest egzo- 40 termiczna i nie stosuje sie ogrzewania. Do kon¬ troli stopnia reakcji mozna czasem stosowac chlo¬ dzenie. Otrzymane zwiazki wydziela sie z miesza¬ niny reakcyjnej i oczyszcza znanymi metodami.
Zwiazki o wzorze 2 wytwarza sie na drodze re- 45 akcji zwiazku o wzorze 4 z nadmiarem chlorowo¬ dorku hydroksylaminy lub borowodorku hydro- ksylaminy w etanolu i wodzie. Reakcje przepro¬ wadza sie, stosujac ogrzewanie pod chlodnica zwro¬ tna w ciagu kilku godzin. Zadany produkt wy- 50 dziela sie i oczyszcza znanymi sposobami.
Srodek wedlug wynalazku stosuje sie w znany sposób w róznych stezeniach skladnika czynnego.
Srodek ten moze byc stosowany w polaczeniu z odpowiednimi nosnikami i uzywany w postaci py- 55 lu, oraz w postaci odpowiedniej do rozpylania lub zwilzajacego proszku.
Ilosc zwiazku, skuteczna do zwalczania bakte¬ rii, zalezy od poszczególnego ukladu, który stosu¬ je sie do wody przerobowej. Do odlpaldbiweij solan- 60 ki olejowej, stosowanej do wydzielania oleju, uzy¬ wa sie srodka w ilosci 25 ppm lub mniejszej.
Obojetna ciecz do wiercenia jest zabezpieczona przeciw wzrostowi ilosci bakterii redukujacych siarczany iloscia 50 ppm lub mniejsza jednego z &5 nowych zwiazków. Ilosc 150 ppm i mniejsza usu-100SOZ Wa wydzielanie odoru. Ogólnie zwiazki te sa sku¬ teczne w ilosci okolo 0,25 do 10000 ppm.
Srodek wedlug wynalazku mozna dodawac bez¬ posrednio do wody przerobowej w odpowiednim tanku. Chociaz maksymalne stezenie jest male, afojejtoisc jestt duza i wysoce pozadane jest mie¬ szanie zawartosci w celu jej ujednorodnienia. Sto¬ suje sie rózne modyfikacje i ewentualnie roztwo¬ ry bardziej stezone mozna rozcienczac. Roztwory te mozna wprowadzac do zbiornika za pomoca odpowiednio dozujacej pompy lub mieszac w zbio¬ rniku, lub stosowac ciagly przeplyw. Zwykly prze¬ plyw turbulentny wytwarza równiez odpowiednie mieszanie. W ten sposób, odpowiednie dawki mo¬ ga byc wprowadzane i otrzymywane jednorodne rozcienczenia. . ' * .
Ewentualnie ; mozna stosowac razem inne do¬ datki, wspóldzialajace ze srodkiem wedlug wy¬ nalazku. Mozna równiez stosowac dyspersje zwia¬ zku przez dodanie konwencjonalnych substancji* powierzchniowo-czynnych dla otrzymania stezo¬ nej zawiesiny lub emulsji wodnej lub nie zawie¬ rajacej wody przed dodaniem do wody przero¬ bowej. Odpowiednie dyspersje mozna otrzymac przez zmieszanie zwiazkó^ w obecnosci substancji ipowierzchniowó-czynnej, takiej jak laurylosiarczan sodu, aromatyczne lub alifatyczne sulfoniany, np. sulfonowany olej rycynowy lub rózne sulfonia¬ ny alkiloarylowe, np. sól sodowa jedrno sulfonianu * nonylonaftalenu. Mozna r6wniez stosowac czynni¬ ki emulgujace typu nie- jonowego, takie jak al¬ kilowe etery poliglikolu o wyzszym ciezarze cza¬ steczkowym i analogi tioeterów, takie jak decylo- we, dodecylowe i tetradecylowe etery poliglikoli oraz tioetery, zawierajace okolo 25—75 atomów wegla.
Stezenie substancji powierzchniowonczynnej w koncowej emulsji- powinno byc odpowiednie do wytworzenia latwych do dyspergowania faz wod¬ nej i olejowej. W tym celu do wytworzenia emul¬ sji, odpowiedniej do rozpylania, skuteczna ilosc substancji powierzchniowo-czynnej wynosi okolo 0,02—3%. Ogólnie, srodek zawiera substancje po- wierzchniowo^czynna w ilosci 1—20% wagowych skladnika czynnego, chociaz mozna stosowac go w bardzo szerokich granicach w mniejszej lub wiekszej ilosci w zaleznosci od poszczególnych warunków.
Substancje pomocnicze, takie jak substancje zwilzajace lub pochlaniajace wilgoc, moga byc równiez stosowane, zwlaszcza przy wytwarzaniu wodnych dyspersji. Przykladem substancji pochla¬ niajacych wilgoc jest gliceryna, glikol dwuetyle- nowy, glikol polietylenowy itp.
Ponizsze testy ilustruja wlasciwosci srodka we¬ dlug wynalazku.
Test in vitro bakterii redukujacych siarczany.
Test ten jest miernikiem wlasciwosci bakterio¬ bójczych zwiazku kontaktujacego sie z bakteria¬ mi redukujacymi siarczany zwlaszcza Desulfovib- rio desulfuricana. Test ten przeprowadza sie przez rozpuszczenie badanego zwiazku w acetonie z o- trzymaniem 0,5e/e roztworu. Trucizna ta jest wpro¬ wadzana do fiolek, zawierajacych brzeczke siar- reobowych, tak ze otrzymuje sie ostateczne steze¬ nie srodka, wynoszace 1, 5, 10 i 50 ^g/ml roztwo¬ ru. Inokulowany roztwór 0,5 ml rosnacego orga¬ nizmu Desulfovibrio desulfuricans dodaje sie do (5 fiolek i wiprowiaidzia sterylna wode do olbgejtosci 10 ¦ml w fiolce. Fiolki inkubuje sie w temperaturze pokojowej w ciagu 3—5 dni az do pojawienia sie wzrostu organizmu, wykazanego czarnym zabar¬ wieniem zawartosci fiolek. 10 Stwierdzono, ze stezenie hamujace zwiazku nr 2 stanowiacego skladnik czynny, srodka wedlug wynalazku dla zwalczania organizmu wynosi 5 //g/ml.
Ilosc srodka zalezy od. rodzaju* jego zastosowa- 15 nia. Dawka jest równiez zalezna od wlasciwosci mikrobiologicznych.
Test in vitro. Zastosowanie srodka do zwalcza¬ nia grzybów i bakterii. Test ten wykazuje wlasci¬ wosci grzybobójcze i bakteriobójcze w zetknieciu 20 z rosnacymi bakteriami lub grzybami. Test ten przeprowadza sie w dwóch fiolkach, napelnionych 28 g brzeczki z maltoza i jednej fiolce, zawiera¬ jacej 28 g brzeczki odzywczej. Do fiolek wprowa¬ dza sie badany zwiazek w okreslonym stezeniu, 25 wyrazonym w czesciach na milion (ppm) i mie¬ sza z brzeczka. Nastepnie dodaje sie wodna, za¬ wiesine zarodników grzybów lub komórek bakte¬ rii (jeden organizm na fiolke). Fiolki uszczek-ia sie i inkubuje przez jeden tydzien. W tym cza- 30 sie fiolki bada sie i rejestruje otrzymane wyni¬ ki. Tablica 1 przedstawia wyniki badanych zwiaz¬ ków w tescie in vitro, a czesciowe zwalczenie badanych organizmów przedstawiono w nawia¬ sach. W tym przypadku komplettr-e zwalczenie ob- 35 serwowano w nastepnym wyzszym stezeniu. 40 45 60 Ponizszy przyklad ilustruje wytwarzanie sklad¬ nika czynnego srodka wedlug wynalazku* Przyklad. 63,5 g (0,50 mola) l,3^dwuchloro- ptropar.u, 69,5 g (1,00 mola) chlorowodorku hy- droksyloaininy, 250 ml etanolu i 25 ml wody mie¬ sza sie i ogrzewa pod chlodnica zwrotna w ciagu czterech godzin. Ochlodzona mieszanine wlewa sie do 500 ml wody. Roztwór wodny ekstrahuje sie trzema porcjami 100 ml chloroformu. Fazy chloro¬ formu laczy sie i suszy nad bezwodnym MgS04.
Chloroform odparowuje sie, otrzymujac 66,3 g (90^/0 teoretyczlniej) l|,3Hd(wuicMoroaceioinoksynau o wzorze 2 i N80d = 1,5044. 65 60 Tablica 1 1 Stezenie w ,ppm, które inhibituje rozwój Organizmów NUn mer< ^wia4 jzku ¦ 1 , 2 3 . Aspergillus; miiger) (0,25) 0,125 ^ 0,12a Peniicillium italicum' (0,25) (0,125) (1) Eische^ richia .coli >50 p>50 >50 Stapjhy- lococcus! aureus) 25f 5; 25i czanowa APJ z tryptofanem w warunkach ana- 68 w 200 ml benzenu miesza sie 14,1 g (0,10 mola)i f i,3-dwuchloroacetonoksymu i 10,1 g (0,13 mola) estru metylowego kwasu chloromrówkowego. Mieszani¬ ne miesza sie z 18,1 ml (0,13 mola) trójetyloaminy podczas chlodzenia w temperaturze 13—14°C w ciagu 20 minut. Nastepnie mieszanine pozostawia 5 sie do ogrzania do temperatury pokojowej, po czym przemywa dwukrotnie 10Ó ml porcjami wo¬ dy. Faze benizeiiowa osusza sie nad bezwodnym MgSC>4 i odparowuje do otrzymania 9,7 g o-mety- lo^weglanu 1,3-dwuchloroacetonoksymu o wzorze io 5 i o N80d =. 1,4722.
Tablica 2 Numer zwiazku; 1* 2 3: 4 R metyli etyl n-butyl heksyl * 'Otrzymany w przykladzie I.
Postepujac w sposób analogiczny do opisanego powyzej, wytwarza sie reprezentatywne zwiazki, 25 wchodzace w zakres wynalazku, przedstawione w tablicy 2. Numery zwiazków odpowiadaja stoso¬ wanym w opisie.
Zasnljrsezieinua patie mi to we ;1. Srodek do zwalczania baikterdi bezltlenowych, zwlaszcza baJkJterii redukujacyich siarczany, skla¬ dajacy sie z obajejtnego roizcienczailniika i ewentu¬ alnie substancji pomacniczych, znamienny tym, ze zawiera skuteczna ilosc skladnika czynnego o wzo¬ rze ogólnym 1, w którym R oznacza grupe alki¬ lowa o li—6 atoniach wegla. . 2. Srodelk wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jako skladnik czynny zawiera OHmetyloweglan 1,3- -idjwuiohloiroaiceitonoiksymu. 3. Srodek wedlug zastnz. \ znamienny tym, ze jako skladnik czynny zawiera etyloweglan 1,,3-dwu- chiaroacet ornoksymu. 4. Srodek wedlug zaistrz. 1, znamienny tym, ze jako skladnik czynny zawiera n^buityloweglan 1,3- -dwuchlor oaaeksymu. 5. Srodek wedlug zaisitrz. 1, znamienny tym, ze jako skladiniik czynny zawiera heksyloweglan 1,3- ^dwucMor oacetonaksymu.100802 CLCH2v O \ II C-N-O-C-O-R CLCH2 Uzór 1 CLCH2v C= NOH CLCH2 UJzór 2 O Halo -C-O-R UzOr 3 O a- ch2- c - ch2ci WZÓR A acH o \> NOC "OCH, cichl WZÓR 5
PL1976186648A 1975-01-20 1976-01-20 Srodek do zwalczania bakterii beztlenowych PL100802B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US54216075A 1975-01-20 1975-01-20
US05/542,159 US3988357A (en) 1975-01-20 1975-01-20 Certain oxime carbonates

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL100802B1 true PL100802B1 (pl) 1978-11-30

Family

ID=27066933

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976186648A PL100802B1 (pl) 1975-01-20 1976-01-20 Srodek do zwalczania bakterii beztlenowych

Country Status (16)

Country Link
JP (1) JPS5195021A (zh)
AR (1) AR215427A1 (zh)
BR (1) BR7600311A (zh)
CA (1) CA1058199A (zh)
DE (1) DE2601867A1 (zh)
DK (1) DK20876A (zh)
EG (1) EG11864A (zh)
ES (1) ES444439A1 (zh)
FR (1) FR2297841A1 (zh)
NL (1) NL7600493A (zh)
NO (1) NO141406C (zh)
NZ (1) NZ179768A (zh)
PH (1) PH11401A (zh)
PL (1) PL100802B1 (zh)
RO (1) RO77422A (zh)
SE (1) SE7600485L (zh)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4740524A (en) * 1986-05-16 1988-04-26 Rohm And Haas Company Alpha-halopyruvate oxime
JPH01268603A (ja) * 1988-04-21 1989-10-26 Shimizu Corp 硫酸還元菌生育阻害方法
DE29821292U1 (de) * 1998-11-20 1999-01-28 Siemens AG, 80333 München Hochspannungs-Leistungsschalter mit zwei Schaltkammern

Also Published As

Publication number Publication date
AR215427A1 (es) 1979-10-15
SE7600485L (sv) 1976-07-21
CA1058199A (en) 1979-07-10
BR7600311A (pt) 1976-08-31
NL7600493A (nl) 1976-07-22
ES444439A1 (es) 1977-09-01
DK20876A (da) 1976-07-21
NO141406B (no) 1979-11-26
RO77422A (ro) 1982-02-26
NO760132L (zh) 1976-07-21
EG11864A (en) 1978-06-30
JPS5195021A (zh) 1976-08-20
AU1033376A (en) 1977-07-21
FR2297841A1 (fr) 1976-08-13
NO141406C (no) 1980-03-05
DE2601867A1 (de) 1976-07-22
PH11401A (en) 1977-12-14
NZ179768A (en) 1978-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3702298A (en) Method of disinfecting with divalent and trivalent metal germicide
PL100802B1 (pl) Srodek do zwalczania bakterii beztlenowych
CN113227056A (zh) 用于高性能、低成本和易施用的抗微生物涂层的n-卤胺-多巴胺共聚物的系统和方法
CN106675228A (zh) 一种具有抗菌功能的水性油漆及其制备方法
US9538760B2 (en) Disinfectant compositions with hydrogen peroxide
US9737076B2 (en) Disinfectant compositions with hydrogen peroxide
CN109942208A (zh) 一种抗菌玻璃的制备方法
Eknoian et al. New N-halamine biocidal polymers
GB2203340A (en) Biocidal composition for treatment of water
MXPA03007599A (es) Composicion de enjuague de tela, que contiene un absorbente de uv de benzotriazol.
CN110498212A (zh) 一种涂装前处理远程控制输送机
CN109706471B (zh) 一种自洁式分体型次氯酸钠发生器
CN213616625U (zh) 一种消防检测用设备箱
CN210966118U (zh) 一种军民用防毒面具的清洁消毒装置
CN212953250U (zh) 口罩机翻转机构
CN220787781U (zh) 一种铝氧化加工用自动传送装置
CN218573607U (zh) 一种化工用反应罐安全投料装置
CN218507612U (zh) 用在重力式投加装置中的无水自停机构
CN215949283U (zh) 传递窗组件
CN210392973U (zh) 一种加料机构
DE811647C (de) Beizvorrichtung
CN215540894U (zh) 一种次氯酸钠反应中的氯气加料自动控制系统
CN219972082U (zh) 一种自来水厂用消毒装置
CN216472410U (zh) 一种高盐废水ph调节装置
CN211644314U (zh) 一种吊装装置