NO176709B - Fremgangsmåte for fremstilling av en storsekk - Google Patents
Fremgangsmåte for fremstilling av en storsekk Download PDFInfo
- Publication number
- NO176709B NO176709B NO891933A NO891933A NO176709B NO 176709 B NO176709 B NO 176709B NO 891933 A NO891933 A NO 891933A NO 891933 A NO891933 A NO 891933A NO 176709 B NO176709 B NO 176709B
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- zones
- fabric
- lifting loops
- lifting
- bag
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D88/00—Large containers
- B65D88/16—Large containers flexible
- B65D88/22—Large containers flexible specially adapted for transport
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D88/00—Large containers
- B65D88/16—Large containers flexible
- B65D88/1612—Flexible intermediate bulk containers [FIBC]
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D88/00—Large containers
- B65D88/16—Large containers flexible
- B65D88/1612—Flexible intermediate bulk containers [FIBC]
- B65D88/1675—Lifting fittings
- B65D88/1681—Flexible, e.g. loops, or reinforcements therefor
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Packages (AREA)
- Bag Frames (AREA)
- Making Paper Articles (AREA)
- Table Devices Or Equipment (AREA)
- Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
- Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
- Woven Fabrics (AREA)
- Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
- Air Bags (AREA)
Description
Denne oppfinnelse angår en fremgangsmåte for fremstilling av beholdersekker beregnet på å bære last i størrelsesområdet en halv til to tonn, kjent som storsekker ("intermediate bulk containers"). En fremgangsmåte av ovennevnte art er kjent fra bl.a. GB 1 590 943.
Storsekker anvendes i økende grad ved lasthåndtering i transportsituasjoner, særlig for transport av partikkel- eller pulverformig materiale. En typisk storsekk vil være fremstilt av en duk vevet av et polyolefin-bånd og ha integrale løfte-løkker. Storsekker må tilfredsstille forskjellige nasjonale og internasjonale sikkerhets-standarder, f.eks. er det vanlig å kreve en sikkerhetsfaktor på 5:1, dvs. en storsekk som er godkjent for ett tonn bør ikke briste under laster på mindre enn 5 tonn. En særlig vellykket enkelttur-storsekk som til-fredsstiller disse betingelser er beskrevet i søkerens GB-patent nr. 1 591 091. Ifølge dette, er sideveggene fremstilt av en duk som har forsterkete soner eller områder av sammen-vevet armeringstråd. Løfteløkkene er festet til slike forsterkete områder for å gi en billig, lett, men tilstrekkelig sterk storsekk.
En fremgangsmåte for fremstilling av en slik storsekk er å veve en duk av fire ganger bredden av den ferdige storsekk som har tre par forsterkningssoner langs sin lengde og to ytterligere forsterkningssoner omtrent 15 cm innenfor hver kant, hvilket gir tilsammen åtte soner. Dukens lengde tilfø-res og de motsatte kanter sammensyes. Derved dannes de fire sidevegger av en storsekk som har et par forsterkete soner, eller "trikkelinjer", nær hvert hjørne, én på hver side av hjørnet. Et bunnstykke innsyes i sideveggenes bunnkanter og de fire løfteløkker festes, én over hvert hjørne, men idet hvert ben av en løfteløkke festes til en respektiv trikkelinje. Løfteløkkene kan festes til duken før den sammensettes til en storsekk, bortsett fra den siste løfteløkken som krysser sidesømmen hvor dukens tilstøtende kanter sammenheftes. Denne løkke kan bare festes når kantene er bragt sammen, hvoretter sidesømmen fullføres. Ved denne konstruksjonsmåte kan en gjennomslippelig operatør fremstille omtrent tolv til seksten ferdige befestigelser (dvs. ferdige sekker) pr. time.
Oppfinnelsen søker å fremskaffe en fremgangsmåte for konstruksjon av en storsekk av den omtalte type, som er hurti-gere og mer effektiv enn den fremgangsmåte som hittil har vært anvendt.
Dette formål oppnås ifølge oppfinnelsen ved en fremgangsmåte av den innledningsvis angitte art, ved tilveiebringelse av en sidesøm ved det tildannete dukstykkets motsatte kanter, slik at ingen av løfteløkkene krysser over sidesømmen. For-trinnsvis syes løfteløkkenes ben samtidig til dukens soner.
Ved å flytte sonene eller "trikkelinjene" slik at en ende-trikkelinje er nær dukkanten, kan alle fire løfteløkker festes til duken mens den er i en flat tilstand, ettersom den siste løfteløkke kan syes samtidig som den ikke trenger å krysse en søm i den ferdige storsekk. Denne konstruksjonsform er egnet for automatiske sy- eller hefteprosesser hvorved alle åtte ben på løfteløkkene kan festes til sin respektive trikkelinje samtidig. Ved fremgangsmåten ifølge oppfinnelsen kan produksjonen av storsekker økes fra ca. tolv ferdige befestigelser pr. operatør pr. time til femti eller seksti pr. opera-tør pr. time. Fremgangsmåten ifølge oppfinnelsen er således betydelig mer effektiv enn den tidligere anvendte fremgangsmåte for fremstilling av storsekker av den beskrevne type med en enkelt sidesøm.
Oppfinnelsen skal forklares nærmere, ved hjelp av et eksempel, under henvisning til de medfølgende tegninger, hvor: Figur 1 skjematisk viser befestigelsen av løfteløkkene på en storsekk-duk fremstilt i samsvar med oppfinnelsen; og
figur 2 er et skjematisk oppriss av en storsekk som er konstruert i samsvar med oppfinnelsen.
I tegningene er det vist en duk 10 som er vevet med fire par forsterkningssoner 12 av sammenvevete forsterknings- eller armeringstråder, kalt "trikkelinjer". Trikkelinjene er anordnet i fire par med ende-trikkelinjen 12a til et av parene nær en kant 14 av duken. Dvs., trikkelinjen 12a er meget nærmere kanten enn de femten cm som er vanlig ved den ovenfor omtalte, konvensjonelle fremgangsmåte, f.eks. 2 cm eller 3 cm fra kanten. Trikkelinjen 12b ved den motsatte side er beliggende i en større avstand fra sin respektive kant 16, idet avstanden er omtrent lik, men noe mindre, enn avstanden mellom tilstø-tende par av trikkelinjer. Som vist hefter fire par syhoder 18 fire løfteløkker 20 til parene av trikkelinjer 12. Hvert ben 22 på en løfteløkke 20 heftes til sin respektive trikkelinje 12 med et foretrukket heftemønster som enten gjentas et antall ganger eller syes kontinuerlig. På denne måte festes alle fire løfteløkker samtidig til duken 10 i en operasjon.
Duken 10, som på forhånd er tilskåret i ønsket lengde, blir så fjernet fra heftehodene og de motsatte kanter 14, 16 bringes sammen for å danne en sidesøm 2 4 (figur 2). Som det fremgår av figur 2 er sidesømmen 24 ikke ved sekkens hjørne, men i avstand fra denne og nær trikkelinjen 12a. Et kvadratisk bunnstykke 26 fastsyes på kjent måte til sekkens bunn. Videre kan sekken være utstyrt med et øvre deksel, fylletut, foring, e.l. som vanlig ved storsekk-teknikken.
Ved den åpenbart enkle foranstaltning å flytte sidesømmen 24 fra et hjørne av posen til et sted nær trikkelinjen 12a,
kan påsyingen av løkkene 20 automatiseres og sekkproduksjonen økes fem eller seks ganger.
Det skal forstås at selv om oppfinnelsen er beskrevet i forbindelse med en storsekk med trikkelinjer av den art som er beskrevet i søkerens GB-patent nr. 1 591 091, er den ikke til-svarende begrenset og kan benyttes hvor som helst hvor det er ønskelig å konstruere en kvadratisk sekk med en enkelt sidesøm og løfteløkker over hvert hjørne.
Claims (2)
1. Fremgangsmåte for fremstilling av en storsekk med løfte-løkker (20) og et tilfestet bunnstykke for fullføring av storsekken, omfattende følgende trinn: tilveiebringelse av et dukstykke (10) i flat tilstand; tilveiebringelse av åtte soner (12) for befestigelsen av løfteløkkene (20) ; befestigelse av løfteløkkene ved sonene (12); tildanning av dukstykket (10) til sekk-form;
karakterisert vedtilveiebringelse av en sidesøm (24) ved det tildannete dukstykkets motsatte kanter (14, 16), slik at ingen av løfteløkkene krysser over sidesømmen.
2. Fremgangsmåte ifølge krav 1, karakterisert ved at løfteløkkenes ben (22) syes samtidig til dukens (10) soner (12).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| GB888811348A GB8811348D0 (en) | 1988-05-13 | 1988-05-13 | Container bag |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO891933D0 NO891933D0 (no) | 1989-05-12 |
| NO891933L NO891933L (no) | 1989-11-14 |
| NO176709B true NO176709B (no) | 1995-02-06 |
| NO176709C NO176709C (no) | 1995-05-24 |
Family
ID=10636846
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO891933A NO176709C (no) | 1988-05-13 | 1989-05-12 | Fremgangsmåte for fremstilling av en storsekk |
Country Status (17)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US5074833A (no) |
| EP (1) | EP0342012B1 (no) |
| JP (1) | JP2796837B2 (no) |
| KR (1) | KR940010454B1 (no) |
| AT (1) | ATE86580T1 (no) |
| AU (1) | AU609984B2 (no) |
| BR (1) | BR8902245A (no) |
| CA (1) | CA1333273C (no) |
| DE (1) | DE68905229T2 (no) |
| DK (1) | DK172345B1 (no) |
| ES (1) | ES2039857T3 (no) |
| FI (1) | FI96498C (no) |
| GB (1) | GB8811348D0 (no) |
| NO (1) | NO176709C (no) |
| PT (1) | PT90540B (no) |
| TR (1) | TR25712A (no) |
| ZA (1) | ZA893404B (no) |
Families Citing this family (10)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB8911780D0 (en) * | 1989-05-23 | 1989-07-12 | Linnell Michael C | Improved bags and sacks |
| JP2511374B2 (ja) * | 1993-06-30 | 1996-06-26 | 森下化学工業株式会社 | フレキシブルコンテナ |
| US5415614A (en) * | 1993-09-02 | 1995-05-16 | Bulk Lift International Incorporated | Manufacture of bulk bags |
| US6467955B1 (en) * | 2001-05-22 | 2002-10-22 | Jong H. Kim | Seamless tubular fabric bulk container |
| US10479599B2 (en) * | 2015-12-17 | 2019-11-19 | Ameriglobe, Llc | Industrial bag lift loop assembly |
| CA3054537C (en) * | 2018-09-07 | 2023-01-03 | Willacoochee Industrial Fabrics, Inc. | Woven geotextile fabrics with integrated geotextile grids or geogrids |
| US11384458B2 (en) * | 2018-09-07 | 2022-07-12 | Willacoochee Industrial Fabrics, Inc. | Woven geotextile fabrics with integrated geotextile grids or geogrids |
| US11376783B2 (en) | 2018-10-31 | 2022-07-05 | Curtis Goad | Corner profiles and/or corner reinforcement for liners and linings suitable for use with tanks and other storage/containment vessels |
| US11396125B2 (en) | 2019-04-19 | 2022-07-26 | Goad Company | Liners and methods of making liners |
| US11591156B1 (en) | 2019-08-29 | 2023-02-28 | Ameriglobe, Llc | Lift loop assembly test process and apparatus |
Family Cites Families (11)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4010784A (en) * | 1973-03-04 | 1977-03-08 | Frank Nattrass | Bulk containers |
| GB1591091A (en) * | 1977-01-10 | 1981-06-17 | Miller Weblift Ltd | Containers |
| US4207937A (en) * | 1977-08-06 | 1980-06-17 | Tay Textiles Limited | Flexible bulk container |
| GB1590943A (en) * | 1978-01-05 | 1981-06-10 | Miller Weblift Ltd | Containers |
| GB1590942A (en) * | 1978-01-05 | 1981-06-10 | Miller Weblift Ltd | Containers |
| GB2059915B (en) * | 1979-10-06 | 1983-04-07 | Miller Weblift Ltd | Flexible containers |
| US4300608A (en) * | 1980-05-07 | 1981-11-17 | Bonar Industries Inc. | Self-raising strap loop |
| GB2103576A (en) * | 1981-08-03 | 1983-02-23 | Bulk Lift Int Inc | Method of manufacture of a bulk material transport bag |
| GB2116143B (en) * | 1982-03-01 | 1986-05-21 | Frank Nattrass | Flexible bulk container |
| JPS6231432U (no) * | 1985-08-12 | 1987-02-25 | ||
| US4703517A (en) * | 1986-05-22 | 1987-10-27 | Marino Technologies, Inc. | Cargo bag with integral lifting loops |
-
1988
- 1988-05-13 GB GB888811348A patent/GB8811348D0/en active Pending
-
1989
- 1989-05-08 FI FI892210A patent/FI96498C/fi not_active IP Right Cessation
- 1989-05-09 ZA ZA893404A patent/ZA893404B/xx unknown
- 1989-05-10 ES ES198989304743T patent/ES2039857T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1989-05-10 EP EP89304743A patent/EP0342012B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1989-05-10 AT AT89304743T patent/ATE86580T1/de not_active IP Right Cessation
- 1989-05-10 DE DE8989304743T patent/DE68905229T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1989-05-11 CA CA000599510A patent/CA1333273C/en not_active Expired - Fee Related
- 1989-05-11 AU AU34699/89A patent/AU609984B2/en not_active Ceased
- 1989-05-12 BR BR898902245A patent/BR8902245A/pt not_active IP Right Cessation
- 1989-05-12 DK DK232189A patent/DK172345B1/da not_active IP Right Cessation
- 1989-05-12 JP JP1120222A patent/JP2796837B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1989-05-12 PT PT90540A patent/PT90540B/pt not_active IP Right Cessation
- 1989-05-12 NO NO891933A patent/NO176709C/no not_active IP Right Cessation
- 1989-05-13 KR KR1019890006405A patent/KR940010454B1/ko not_active Expired - Fee Related
- 1989-05-15 TR TR89/0405A patent/TR25712A/xx unknown
-
1991
- 1991-02-05 US US07/652,441 patent/US5074833A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI892210A0 (fi) | 1989-05-08 |
| PT90540B (pt) | 1994-09-30 |
| CA1333273C (en) | 1994-11-29 |
| EP0342012A3 (en) | 1990-12-05 |
| AU609984B2 (en) | 1991-05-09 |
| BR8902245A (pt) | 1990-01-09 |
| DK172345B1 (da) | 1998-04-06 |
| AU3469989A (en) | 1989-11-16 |
| DK232189A (da) | 1989-11-14 |
| JP2796837B2 (ja) | 1998-09-10 |
| JPH0219293A (ja) | 1990-01-23 |
| ZA893404B (en) | 1989-12-27 |
| ATE86580T1 (de) | 1993-03-15 |
| EP0342012B1 (en) | 1993-03-10 |
| GB8811348D0 (en) | 1988-06-15 |
| PT90540A (pt) | 1989-11-30 |
| ES2039857T3 (es) | 1993-10-01 |
| DE68905229D1 (en) | 1993-04-15 |
| DE68905229T2 (de) | 1993-07-15 |
| KR940010454B1 (ko) | 1994-10-22 |
| NO891933D0 (no) | 1989-05-12 |
| KR890017144A (ko) | 1989-12-15 |
| DK232189D0 (da) | 1989-05-12 |
| EP0342012A2 (en) | 1989-11-15 |
| FI96498C (fi) | 1996-07-10 |
| NO176709C (no) | 1995-05-24 |
| FI96498B (fi) | 1996-03-29 |
| US5074833A (en) | 1991-12-24 |
| FI892210L (fi) | 1989-11-14 |
| NO891933L (no) | 1989-11-14 |
| TR25712A (tr) | 1993-06-25 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4493109A (en) | Flexible bulk container with integral lifting loops | |
| FI57913C (fi) | Flexibel saeck och ett foerfarande foer framstaellning av en flexibel saeck | |
| US4207937A (en) | Flexible bulk container | |
| NO852929L (no) | Bulkcontainere. | |
| NO176709B (no) | Fremgangsmåte for fremstilling av en storsekk | |
| US4524457A (en) | Cargo bag with reinforced triangular lifting panels | |
| US20080031550A1 (en) | Lifting Bag Device | |
| JPS62287878A (ja) | 貨物袋及びその製造方法 | |
| JPH05132092A (ja) | バルクコンテナ | |
| WO1990009929A1 (en) | A flexible container with improved bottom and top | |
| US4269247A (en) | Large size sack and methods for the formation thereof | |
| EP0001696A1 (en) | Improvements relating to material containers | |
| US5924796A (en) | One piece flexible intermediate bulk container and process for manufacturing same | |
| US5415614A (en) | Manufacture of bulk bags | |
| NO165719B (no) | Storsekk og fremgangsmaate til dens fremstilling. | |
| NO174818B (no) | Fremgangsmåte til fremstilling av storsekk med integrerte löftestropper | |
| GB2042469A (en) | Flexible skips | |
| CA1212049A (en) | High-strength heavy duty semi-bulk transport bag | |
| GB2277730A (en) | A sack comprising sheets formed from flattened tubes of circularly woven fabric | |
| EP0720956B1 (en) | Manufacture of bulk bags | |
| EP0382951B1 (en) | Method for manufacturing a flexible material container for transporting and storing products in bulk | |
| CA2139560C (en) | Manufacture of bulk bags | |
| NO147101B (no) | Fleksibel beholder eller saakalt storsekk | |
| FI69436B (fi) | Flexibel behaollare foer tramsport och lagring av massgods ochfoerfarande foer dess framstaellning | |
| WO1993012995A1 (en) | Improvements relating to bulk containers |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM1K | Lapsed by not paying the annual fees |
Free format text: LAPSED IN NOVEMBER 2003 |