LV14240B - Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai - Google Patents

Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai Download PDF

Info

Publication number
LV14240B
LV14240B LVP-10-104A LV100104A LV14240B LV 14240 B LV14240 B LV 14240B LV 100104 A LV100104 A LV 100104A LV 14240 B LV14240 B LV 14240B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
shaft
catalyst solution
furfural
blades
blade
Prior art date
Application number
LVP-10-104A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14240A (lv
Inventor
Nikolajs VEDERŅIKOVS
Original Assignee
Nikolajs VEDERŅIKOVS
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nikolajs VEDERŅIKOVS filed Critical Nikolajs VEDERŅIKOVS
Priority to LVP-10-104A priority Critical patent/LV14240B/lv
Publication of LV14240A publication Critical patent/LV14240A/lv
Priority to CN201110175808XA priority patent/CN102336727A/zh
Publication of LV14240B publication Critical patent/LV14240B/lv

Links

Landscapes

  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Description

Izgudrojums attiecas uz furfurola un etiķskābes rūpniecisko iegūšanu no dažādām pentozānus saturošām augu valsts izejvielām: lapkoku koksnes, kukurūzas kaceniem, bagases u.c.
Ir zināms furfurola iegūšanas paņēmiens, pēc kura pentozānus saturošu augu valsts izejvielu sasmalcina un samaisa ar sāļu šķīdumu, kurā sāls disociējot izveido katjonus ar lādiņu ne mazāk kā divi. Sāļu šķīduma koncentrācija sastāda ne mazāk kā 50% no tās piesātinātā šķīduma koncentrācijas un sāļu šķīduma daudzums nepārsniedz 30% no sausas izejvielas masas. Pēc šī paņēmiena kukurūzas kacenus sasmalcina līdz daļiņu izmēram ne vairāk kā 8 mm un samaisa ar katalizatora šķīdumu, piemēram, ar alumīnija sulfāta šķīdumu, kura koncentrācija ir 15%, un katalizatora šķīduma daudzums ir 22% no sausas izejvielas masas. Iegūto materiālu 120 min apstrādā reaktorā ūdens tvaika plūsmā zem spiediena 0,65-0,75 MPa un iegūst furfurolu, kura iznākums ir 75% no teorētiski iespējamā (PSRS autorapliecība Nr. 391140, publicēta 1973. gadā 25. jūlijā, Izgudrojumu biļetens Nr. 31).
Šī paņēmiena trūkumi ir:
- liels procesa ilgums, kurš pārstrādājot kukurūzas kacenus sastāda 120 min;
- tikai viena produkta iegūšana, kas pasliktina furfurola ražošanas ekonomiku un ekoloģiju.
Ir zināma arī ierīce pentozānus saturošas augu valsts izejvielas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu furfurola iegūšanas procesā. Šī ierīce sastāv no horizontāla korpusa ar ielādēšanas un izlādēšanas logiem. Korpusā ievietotas divas paralēlas vārpstas, kuras griežas pretējā virzienā. Uz vārpstas pēc skrūvju līnijas uzstādītas lāpstiņas ar iespēju tās pagriezt. Pie tam vienas vārpstas lāpstiņas izvietotas lāpstiņu platuma attālumā no otras vārpstas lāpstiņām un attālums starp vārpstām ir līdzīgs 1,2-1,8 lāpstiņas garumam. Šī ierīce, pielietojot to koksnes šķeldas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu furfurola iegūšanas procesā, nodrošina furfurola iznākumu līdz 7,6% no absolūti sausas lapkoku koksnes vai līdz 52% no teorētiski iespējamā (PSRS autorapliecība Nr. 946629, publicēta 1982. gadā 30. jūlijā, Izgudrojumu biļetens Nr. 28). Šīs ierīces galvenais trūkums ir tas, ka tā nodrošina zemu furfurola iznākumu, kas nepārsniedz 52% no teorētiski iespējamā.
Izgudrojuma mērķi ir: samazināt procesa ilgumu, palielināt furfurola iznākumu un vienlaicīgi iegūt otru vērtīgu produktu etiķskābi.
Λ
Uzrādītie mērķi var būt sasniegti tikai reizē pielietojot piedāvātos paņēmienu un ierīci. Šie mērķi tiek sasniegti ar to, ka katalizators ir ūdens šķīdums, kas satur 3-36% sāli vai sāļu maisījuma, kurš disociējot izveido katjonus ar lādiņu ne mazāk kā divi un/vai 2-94% sērskābi. Kā sāli vai sāļu maisījumu pielieto, piemēram, cinka sulfātu un/vai alumīnija sulfātu un katalizatora šķīduma daudzums nepārsniedz 30% no absolūti sausas izejvielas masas.
Uzrādītie mērķi tiks sasniegti izmantojot arī ierīci pentozānus saturošās augu valsts izejvielas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu. Šī ierīce sastāv no horizontāla korpusa ar ielādēšanas un izlādēšanas logiem un attiecīgām starpsienām. Korpusam ir vāks un dibens, kurš ir izpildīts kā divi savienotie puscilindri. Korpusā ievietotas divas paralēlas vārpstas, kuras griežas pretējā virzienā. Uz vārpstas pēc skrūvju līnijām uzstādītas lāpstiņas ar iespēju tās pagriezt, pie tam vienas vārpstas lāpstiņas izvietotas lāpstiņas platuma attālumā no otras vārpstas lāpstiņām un attālums starp vārpstām nepārsniedz divu lāpstiņu garumu. Pie tam 70-95% lāpstiņu uzstādītas zem leņķa 10-80°, bet 5-30% lāpstiņu uzstādītas zem leņķa 100-170° pret vārpstas asi.
Pentozānus saturošu augu valsts izejvielu pēc samaisīšanas ar katalizatora šķīdumu aprakstītajā ierīcē apstrādā ar ūdens tvaika plūsmu pie spiediena 0,3-1,3 MPa. Izejošo no reaktora tvaiku kondensē un no kondensēta izdala furfurolu un etiķskābi, piemēram, ar rektifikācijas paņēmienu.
Piedāvātā ierīce pentozānus saturošās augu valsts izejvielas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu pie furfurola iegūšanas parādīta 1. rasējumā. Šī ierīce sastāv no horizontāla korpusa (1) ar ielādēšanas (5) un izlādēšanas (7) logiem un ar attiecīgām starpsienām (6). Korpusam ir vāks, uz kura izvietotas, piemēram, pneimatiskās dīzes (8), un dibens, kurš ir veidots kā divi savienoti puscilindri. Korpusā izvietotas divas paralēlās vārpstas (2), kuras griežas pretējā virzienā. Uz vārpstām uzstādītas pēc skrūvju līnijas transportējošās (3) un maisošās (4) lāpstiņas, kuras uzstādītas ar iespēju tās pagriezt pēc noteikta leņķa pret vārpstas asi. Pie tam vienas vārpstas lāpstiņas uzstādītas ar nobīdi ass virzienā pret otras vārpstas lāpstiņām un tās nobīde ir līdzīga lāpstiņas platumam, bet attālums starp vārpstām nepārsniedz divu lāpstiņu garumu.
1.rasējums. Ierīce izejvielas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu
- korpuss; 2 - vārpsta; 3 - transportējošās lāpstiņas;
- maisošās lāpstiņas; 5 - ielādēšanas logs; 6 - starpsiena;
- izlādēšanas logs; 8 - pneimatiskā dīze.
Piedāvātā ierīce nodrošina vienmērīgu ar gaisa plūsmu disperģēto katalizatora šķīduma sadali starp pentozānus saturošām augu valsts izejvielas daļiņām, kuras ir transportētas un reizē samaisītas. Pie tam vienmērīgā katalizatora šķīduma sadale starp izejvielas daļiņām, transportējot tās šajā ierīcē, tiek panākta gan ar katalizatora šķīduma disperģēšanu virs izejvielas slāņa, gan ar to, ka nodrošināti izejvielu daļiņu griešanās kustības un reizē arī kustības aksiālā virzienā.
Iespēja sasniegt augstāk uzrādītos mērķus ar piedāvāto paņēmienu un ierīci nav zināma ne zinātniskajā, ne tehniskajā informācijā. Tāpēc piedāvātais tehniskais risinājums var būt raksturots kā jauns.
Sāļu un/vai sērskābes ar koncentrācijām uzrādītajos intervālos izmantošana kā katalizatorus pie uzrādītā ūdens tvaika spiediena kopā ar ierīci pentozānus saturošās augu valsts izejvielas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu ļauj iegūt kvalitatīvi jaunu efektu. Šis efekts izpaužas ar to, ka vienlaicīgi paātrinās pentozānu hidrolīzes un pentožu dehidratācijas reakcijas veidojot furfurolu, kā arī hemiceluložu polisaharīdu deacetilēšanas reakcija ar etiķskābes veidošanu. Visu šo triju reakciju paātrināšana, reizē palielinot furfurola iznākumu kopā ar vienlaicīgu etiķskābes iegūšanu, nozīmē, ka piedāvātajām paņēmienam un ierīcei ir nozīmīgas atšķirības no prototipiem, kas pierāda nepieciešami augstu izgudrojuma līmeni.
Piedāvāto paņēmienu un ierīci pielieto šādā veidā. Pentozānus saturošu augu valsts izejvielu sasmalcina līdz tehnoloģiskās šķeldas izmēram un samaisa augstāk aprakstītajā ierīcē ar katalizatora šķīdumu, kurš satur 3-36% sāli vai sāļu maisījumu, kas disociējot izveido katjonus ar lādiņu ne mazāk kā divi, piemēram, cinka sulfātu un/vai alumīnija sulfātu un/vai 2-94% sērskābi. Katalizatora šķīduma daudzums sastāda ne vairāk kā 30% no sausas izejvielas masas. Samaisītu ar katalizatora šķīdumu izejvielu ielādē reaktorā un apstrādā ar ūdens tvaika plūsmu 80-90 min pie spiediena 0,3-1,3 MPa. Izejošo no reaktora tvaiku kondensē un no kondensāta izdala furfurolu un etiķskābi, piemēram, ar rektifikācijas paņēmienu. Furfurola iznākums sastāda līdz 85,4%, bet etiķskābes līdz 89,6% no teorētiski iespējamā.
Tas nozīmē, ka kopā pielietojot piedāvātos paņēmienu un ierīci iegūst furfurola iznākumu par 14% lielāku nekā pēc autorapliecības Nr. 391140 un par 64% lielāku nekā pēc autorapliecības Nr. 946629. Bez tam vienlaicīgi pielietojot piedāvātos paņēmienu un ierīci vienlaicīgi iegūst otro mērķproduktu - etiķskābi un procesa ilgums samazinājās par 25%, salīdzinot ar prototipu. Uzrādītās priekšrocības pierāda piedāvātās paņēmiena un ierīces lietderīgumu un rūpnieciskās pielietošanas iespējamību.
1. Piemērs
Kukurūzas kacenus ar mitrumu 10% sasmalcina līdz daļiņas izmēram ne lielāk kā 10 mm un samaisa ar katalizatora šķīdumu augstāk aprakstītajā ierīcē, kurā 70% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 80°, bet 30% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 170° pret vārpstas asi. Iegūto materiālu 1770 g daudzumā, tajā skaitā 1700 g sasmalcinātu kukurūzas kacenu un 70 g katalizatora šķīduma, kas satur 94% sērskābi, ielādē reaktorā, kura apjoms ir 10 L. Reaktorā šo materiālu 90 min apstrādā ar ūdens tvaika plūsmu pie spiediena 0,3-0,5 MPa. Iegūst 6320 mL kondensāta, kurš satur 278 g furfurola un 58 g etiķskābes. Furfurola un etiķskābes iznākumi sastāda attiecīgi 18,2% un 3,8% no absolūti sausas izejvielas masas vai 85,4% un 87,3% no teorētiski iespējamā.
2. Piemērs
Kukurūzas kacenus ar mitrumu 18% sasmalcina līdz daļiņas izmēram ne vairāk kā 10 mm un samaisa ar katalizatora šķīdumu augstāk aprakstītajā ierīcē, kurā 80% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 60°, bet 20% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 150° pret vārpstas asi. Iegūto materiālu 2360 g daudzumā, tajā skaitā 1900 g sasmalcinātu kukurūzu kacenu un 460 g katalizatora šķīduma, kas satur 10% sērskābi un 3% alumīnija sulfāta. Iegūto materiālu ielādē reaktorā, kura apjoms ir 10 L, un apstrādā ar ūdens tvaika plūsmu 90 min pie spiediena 0,5-0,8 MPa. Iegūst 6730 mL kondensēta, kurš satur 276 g furfurola un 61 g etiķskābes. Furfurola un etiķskābes iznākums sastāda attiecīgi 17,7% un 3,9% no absolūti sausas izejvielas masas vai 83,1% un 89,6% no teorētiski iespējamā.
3. Piemērs
Kukurūzas kacenus ar mitrumu 27% sasmalcina līdz daļiņas izmēram ne vairāk kā 10 mm un samaisa ar katalizatora šķīdumu augstāk aprakstītajā ierīcē, kurā 90% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 40°, bet 10% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 130° pret vārpstas asi. Iegūto materiālu 2280 g daudzumā, tajā skaitā 2100 g sasmalcinātu kukurūzu kacenu un 180 g katalizatora šķīduma, kas satur 2% sērskābi un 36% cinka sulfāta. Iegūto materiālu ielādē reaktorā, kura apjoms ir 10 L, un apstrādā ar ūdens tvaika plūsmu 80 min pie spiediena 1,0-1,3 MPa. Iegūst 7050 mL kondensēta, kurš satur 268 g furfurola un 57 g etiķskābes. Furfurola un etiķskābes iznākums sastāda attiecīgi 17,5% un 3,7% no absolūti sausas izejvielas masas vai 82,2% un 85,1% no teorētiski iespējamā.
4. Piemērs
Kukurūzas kacenus ar mitrumu 10% sasmalcina līdz daļiņas izmēram ne vairāk kā 10 mm un samaisa ar katalizatora šķīdumu augstāk aprakstītajā ierīcē, kurā 95% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 10°, bet 5% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 100° .pret vārpstas asi. Iegūto materiālu 1970 g daudzumā, tajā skaitā 1700 g sasmalcinātu kukurūzu kacenu un 270 g katalizatora šķīduma, kas satur 10% alumīnija sulfāta un 15% cinka sulfāta. Iegūto materiālu ielādē reaktorā, kura apjoms ir 10 L, un apstrādā ar ūdens tvaika plūsmu 80 min pie spiediena 0,8-1,0 MPa. Iegūst 7030 mL kondensēta, kurš satur 274 g furfurola un 57 g etiķskābes. Furfurola un etiķskābes iznākums sastāda attiecīgi 17,9% un 3,7% no absolūti sausas izejvielas masas vai 84,0% un 85,1% no teorētiski iespējamā.
Izgudrojuma formula

Claims (2)

  1. Izgudrojuma formula
    1. Paņēmiens furfurola un etiķskābes iegūšanai no pentozānus saturošas augu valsts izejvielas samaisot to ar katalizatora šķīdumu, kura daudzums nepārsniedz 30% no sausas izejvielas masas, un pēc tam apstrādājot ar ūdens tvaiku pie paaugstināta spiediena un izdalot mērķa produktus, kas atšķiras ar to, ka katalizatora šķīdums satur 3-36% sāli vai sāļu maisījuma, kas disociējot izveido katjonus ar lādiņu ne mazāk kā divi, un/vai 2-94% sērskābi, pie tam spiedienu reaktorā maina 0,3-1,3 MPa intervālā.
  2. 2. Ierīce pentozānus saturošas augu valsts izejvielas samaisīšanai ar katalizatora šķīdumu pie furfurola iegūšanas, kas sastāv no horizontāla korpusa ar ielādēšanas un izlādēšanas logiem un attiecīgām starpsienām, kurām ir vāks un dibens, sastāvošais no diviem puscilindriem, un korpusā izvietotām divām paralēlām vārpstām, kuras griežas pretējā virzienā, un pie vārpstām pievienotām pa skrūvju līnijām lāpstiņām uzstādītām ar iespēju tās pagriezt, pie tam vienas vārpstas lāpstiņas izvietotas ar lāpstiņas platuma nobīdi ass virzienā pret otras vārpstas lāpstiņām un attālums starp vārpstām nepārsniedz divu lāpstiņu garumu, kas atšķiras ar to, ka 70-95% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 10-80°, bet 5-30% lāpstiņu uzstādītas ar leņķi 100-170° pret vārpstas asi.
LVP-10-104A 2010-07-14 2010-07-14 Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai LV14240B (lv)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-10-104A LV14240B (lv) 2010-07-14 2010-07-14 Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai
CN201110175808XA CN102336727A (zh) 2010-07-14 2011-06-24 用于生产糠醛和乙酸的方法和装置

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-10-104A LV14240B (lv) 2010-07-14 2010-07-14 Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14240A LV14240A (lv) 2010-11-20
LV14240B true LV14240B (lv) 2011-07-20

Family

ID=45512724

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-10-104A LV14240B (lv) 2010-07-14 2010-07-14 Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai

Country Status (2)

Country Link
CN (1) CN102336727A (lv)
LV (1) LV14240B (lv)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103272508B (zh) * 2013-05-23 2015-11-11 肥城金塔机械有限公司 用于制取糠醛的原料混合装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2818413A (en) * 1946-01-19 1957-12-31 Oronzio De Nora Impianti Continuous process for the production of furfural and acetic acid from vegetative material
FR1109830A (fr) * 1953-07-29 1956-02-02 Oronzio De Nora Impianti Procédé continu pour la production de furfurol et d'acide acétique à partir de matières contenant des pentosanes
SU391140A1 (ru) * 1971-05-29 1973-07-25 ВиЬСОЮЗНАЯи s :.у ; iiij~ •-. t-t\('. '- .:_ ли!iBJii'K?
SU946629A1 (ru) * 1980-06-04 1982-07-30 Ордена Трудового Красного Знамени Институт Химии Древесины Ан Латвсср Смеситель растительного сырь с раствором катализатора при получении фурфурола
LV11032B (en) * 1995-06-27 1996-06-20 Nikolajs Vedernikovs Process for producing of furfural
LV11950B (lv) * 1995-10-12 1998-03-20 Nikolajs VEDERŅIKOVS Furfurola un etiķskābes ražošanas paņēmiens
LV12131B (lv) * 1997-11-14 1998-11-20 Nikolajs VEDERŅIKOVS Paņēmiens furfurola un etiķskābes ražošanai
CN101265175B (zh) * 2007-10-26 2011-02-16 大连理工大学 杂原子沸石分子筛膜渗透蒸发回收糠醛废水中乙酸的方法

Also Published As

Publication number Publication date
CN102336727A (zh) 2012-02-01
LV14240A (lv) 2010-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1127895B2 (de) Verfahren zur Herstellung von pulverförmigen wasserlöslichen Cellulosederivaten
RU2010143370A (ru) Композиция (арабино)ксилан олигосахаридов
EP3656836A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung von werk- oder brennstoffen
DE10009411A1 (de) Verfahren zur Herstellung pulverförmiger wasserlöslicher Cellulosederivate unter Einsatz eines Wasserdampf/Inertgas-Gemisch oder Wasserdampf/Luft-Gemisch als Transport und Wärmeträgergas
Perez-Pimienta et al. Fractional pretreatment of raw and calcium oxalate-extracted agave bagasse using ionic liquid and alkaline hydrogen peroxide
EP0247305B1 (de) Verfahren zum Granulieren wasserlöslicher Dünger mit hohem Kieseritanteil
EP3201159A1 (de) Verfahren zur herstellung von kaliumsulfat-granulaten und das hieraus erhaltene kaliumsulfat-granulat sowie dessen verwendung
AT500342A1 (de) Verfahren zur herstellung von acetyliertem holz
Mahdavi et al. Intercalation of urea into kaolinite for preparation of controlled release fertilizer
DE212012000174U1 (de) Vorrichtung für das Erwärmen von Rohstoffen
LV14240B (lv) Paņēmiens un ierīce furfurola un etiķskābes iegūšanai
CN111087434A (zh) 一种橙皮苷的提取方法
DE2143549C3 (de) Verfahren zur Herstellung lagerfähiger nicht zusammenbackender formstabiler Gallertgranulate von Acrylamid Homo- oder Mischpolymerisaten
EP2643485A1 (de) Verfahren zur säurekatalysierten depolymerisation von cellulose
Salgado-Ramos et al. Microwave heating for sustainable valorization of almond hull towards high-added-value chemicals
JP2001114583A (ja) 農産廃棄物堆肥の製造法
CH620839A5 (en) Method for fluidising solids
EP2981626A2 (de) Verfahren zum aufschluss lignocellulosischer biomasse
DE2819004A1 (de) Verfahren zur gewinnung von alkalialuminaten aus waessrigen loesungen
JP6339815B2 (ja) 石灰窒素含有粒状肥料
WO2019121797A1 (en) Surface-reacted calcium carbonate as extrusion aid
EP3475248B1 (de) Dipeptidhaltige granulate
CN111517943A (zh) 一种乙酸钠的生产工艺及其生产设备
RU2454386C1 (ru) Способ производства удобрений из лигноцеллюлозного материала
EP3739022A1 (en) Membrane-filterable, physically pretreated biomass composition